#32 - Jak przygotować jelita do kiełbasy? Czy potrzebujesz na to 24 godziny?

Odwiedź nasze strony:
Kursy wideo z wyrobu wędlin, serów, pieczywa, piwa itp. - fimple.tv/wedliniarstwo/?utm_...
3 Dniowe Warsztaty Stacjonarne - warsztaty.fimple.tv/wedliniar...
Rozmowy z ekspertem - Adam Pulkowski
Jak przygotować jelita do kiełbasy, aby nie były twarde? Czy w dzisiejszych czasach namaczanie jelit przez 6-12, czy nawet 24 godziny ma sens? Lata mijają, a my nadal robimy tak samo. W tym filmie powiem Ci, jak przygotowuję jelita do kiełbasy i dlaczego robię to inaczej, niż większość wędliniarzy (początkujących i nie tylko). Sprawdź moją metodę i koniecznie daj znać w komentarzu, jakie Ty masz metody na uzyskanie delikatnych jelit.
#fimple​​ #poswojemu

Пікірлер: 32

  • @AlbinGwiazda
    @AlbinGwiazda3 жыл бұрын

    A ja właśnie przymierzam się do zrobienia swojej pierwszej kiełbasy i ten materiał "spadł mi jak z nieba" Próbowałem znaleźć jakieś informacje na forach internetowych ale opinie są tak rozbieżne jak Pan mówi. Bardzo dziękuję że poświęcił Pan swój cenny czas i nakręcił ten poradnik dla mnie i wielu osób które tak jak ja dopiero zaczynają swoją przygodę z wędlinami. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, Sebastian Rawiński.

  • @edwardmroz8400
    @edwardmroz84006 ай бұрын

    Witam i pozdrawiam, super wiedza przekazywana dla początkujących, wielkie dzięki.

  • @ninjasprawiedliwy9209
    @ninjasprawiedliwy9209 Жыл бұрын

    Ja zawsze mocze kilka godzin w wodzie z octem i solą. Jelita są elastyczne jak guma i nie pękają podczas nabijania.Raz zrobiłem tak jak mowisz bez moczenia itd.i co chwila jelito mi pękło. A co do twardosci i czy bedzie odchodzić od kielbasy po uwędzeniu decyduje tylko i wyłącznie skład i rodzaj mięsa kiełbasy. Dużo tłuszczu bardzo drobno zmielonego-skórka bedzie odchodzić bez problemu. Chude mięsko i zbyt mało tłuszczu- bedzie mocno przylegać i nie łatwo ją oddzielić od mięsa.

  • @joannal5260
    @joannal52603 жыл бұрын

    Super wytłumaczone.Dziękuję.

  • @marekostrowski8900
    @marekostrowski89003 жыл бұрын

    Super porada 👍

  • @mioszorlikowski4886
    @mioszorlikowski48863 жыл бұрын

    Dziękuję, bardzo pomocny materiał.

  • @Thogrin
    @Thogrin2 жыл бұрын

    Bardzo chcialbym dostac jelita z tym zapachem. Niestety nie jest to takie latwe. Zauwazylem pewna prawidlowosc. Im mniej naturalnego zapachu tym twardsza oslonka w gotowym produkcie. Kiedys kupowalem wylacznie jelita Browin - capiły łajnem na kilometr ale były później mega delikatne. Teraz są bezzapachowe i flak wychodzi twardy. Sposób przygotowania ten sam od lat. Mam teorie że środki uzywane do czyszczenia i usuwania zapachu wplywaja na jakosc wyrobu koncowego.

  • @pawelsobstyl9895
    @pawelsobstyl98953 жыл бұрын

    Sprawdzilem :) Idealne sa :)

  • @mariuszwabinski8122
    @mariuszwabinski8122 Жыл бұрын

    No i o to mi chodziło czemu jelito jest raz twartsze a raz mięciutkie i to jest prawda dziękuje teraz nawet nauczyłem sie rozpoznawać

  • @marekostrowski8900
    @marekostrowski89003 жыл бұрын

    No trzeba też brać pod uwagę jakość jelit. Zdarzało się, że biała surowa ładnie kroiła się po sparzeniu razem z farszem, innym razem ładnie odchodziła od osłonki, a innym razem " szarpała" się. Farsz od lat ten sam, więc to raczej kwestia jakości jelita.

  • @edwardmroz8400
    @edwardmroz84003 жыл бұрын

    Witam i pozdrawiam, bardzo ciekawy Vlog, często jest to nie znana jeszcze wiedza, przez osoby które zajmują się wyrobem wędlin.

  • @tadeuszsiusta5709
    @tadeuszsiusta5709 Жыл бұрын

    jesteś dobry

  • @janmarszalik3190
    @janmarszalik3190 Жыл бұрын

    Fajna porada bo niedawno robiłem kiełbasę w osłonce i wyszła twarda

  • @matrixmorfeusz5734
    @matrixmorfeusz57342 жыл бұрын

    Fajny materiał... Dziękuję... Ja zaczynam przygodę z wędzeniem i pierwszym razem robiłem tak jak mówisz płukanie nadziewane i do wędzenia... po mądrościach wszystkich w kółko o moczeniu przez całą noc spróbowałem i nie widziałem różnicy...

  • @robertmariuszpozniak6482
    @robertmariuszpozniak64822 жыл бұрын

    Pozdrowienia z Meksyku Panie Adamie. Mam prośbę o poradę na temat obsuszania w temperaturach ok 26-28 St. C. Niestety to najniższe temperatury w domu gdy nie jest włączona klimatyzacja, Normalna wilgoć w domu w granicach 87%. chyba lepiej będzie obsuszać w lodówce ( mam chłodzoną powietrzem niestety), a może na zewnątrz (tzn. jednak powiesić w kuchni), suszyć krócej i z użyciem wentylatora i pod kontrolą. Kupiłem siatki do suszenia ziół, by w nich suszyć,czemu ? Niestety dużo tu jest mikro mrówek - są wszedzie, nawet i karakany potrafią wejść do domu. Nie powiem wędzenie to też wyzwanie, poszedłem za przykładem praktyki u prktyka i kupiem i sćiągnołem t z PL. wędzarnię balkonową. No fakt to nie jet aż takie wow. Chyba jednak zainwestuję i kupię małą wedzarnię elektryczną, widzę same zalety w niej, no o prócz ceny, tu "koszą" czasem równo za takie rzeczy. Szkoda że tak póżno trafiłem na Pana porady. Teraz wiem że dużo filmików na YT o wędzeniu i peklowaniu to takie tam powielanie lub kopiowanie. Notabene mam w PL, w rodzinie osobę na wsi, która kopiowała przepisy gastronomiczne z jednego żródła i wysyłała na konkursy do innych gazet regionalnych, wygrywała konkursy i .... nigdy w domu nic nie ugotawała. Takie copy, paste. Takich prawdziwych wędlin tu brakuje mi, nasi rodacy robią ale .... są za daleko, jechać 5 godzin autostradą płatną by kupić wedliny to trochę przesada. Muszę sam się tym zająć a i rodzina loklna jest zainteresowana wyrobami.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    2 жыл бұрын

    Gratuluję samozaparcia. Abym mógł pomóc, proszę bardziej opisać, czy chodzi Panu o osuszanie kiełbasy/szynek przed wędzeniem? Czy o podsuszanie kiełbasy np. jałowcowej, krakowskiej po wędzeniu. Jeśli szuka Pan sprawdzonych receptur i nie chce Pan spędzać wielu miesięcy i lat na dochodzeniu samodzielnie do sobrych wyrobów, zachęcam do skorzystania z tych filmów: fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/?ref=poswojemu

  • @robertmariuszpozniak6482

    @robertmariuszpozniak6482

    2 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Może taki filmik dla amatorów - Polonii która chce wędzić, ale ma skrajnie niekorzystne warunki do robienia wędlin. Na moim przykładzie z Meksyku i moim regionie mam kilka problemów. 1. Mięso od gospodarza pewne (tzn. zdrowa chodowla) ale często jest nie badane, więc szczególny nacisk kładę na upewnienie się, że będzie zdrowe po przez głębokie mrożenie w zamrażarce min. Tydzień i potem dalsza obróbka cieplna. 2. Brak peklo-soli na rynku. Jeżeli są to jest to zwykła sól. Po prostu oszustwa. ( ja przywiozłem z polski) 3. Duża temperatura i wilgotność, na wybrzeżu zimą min. + 20 St. C i ok. 75% wilgotności a latem do 36 st. C i wilgotność 65% w południe, rano 29 st. C i 85% wilgotności. W mieszkaniu zazwyczaj 26-28 st. C i do 85% wilgotności. To powoduje, że podsuszanie i obciekanie nie jest zbyt skuteczne no i te wszędobylskie mikro mrówki. Zrezygnowałem na razie z wędzenia w wędzarni balkonowej, zrobiłem kiełbasę białą. Robiłem pierwszy raz tę kiełbasę i nie wyszło mi tak jak planowałem. a. Mięso świeże miało 22 St. C po zmieleniu, dodaniu przypraw i soli od razu przykryłem je folią z termometrem i do lodówki na 12 godzin. b. Gdy miało 9 st. C wyjąłem mięso (ponad 12 godzin) dodałem bardzo zimną wodę i lód. Osiągnąłem 5 st. C c. Wyrobiłem ponownie i natychmiast zacząłem nadziewanie. Temperatura wzrosła w kiełbaskach do 18 st. C d. Obsuszyłem je papierowymi ściereczkami i wstawiłem do miski, przykryłem folią i do lodówki aby schłodzić, trwało to też 12 godzin. Zanim kiełbasa osiągnęła 8 st. C e. Po wyciagnięciu z lodówki od razu zacząłem ponownie szybko obsuszać papierowymi ręcznikami i pakować je do woreczków strunowych z których pompką usunąłem powietrze i do zamrażalnika je wstawiłem, jednak zauważyłem, że kiełbaski po wyjęciu z lodówki bardzo szybko łapały wilgoć z powietrza. f. Sadzę, że na przyszłość od razu po zrobieniu kiełbasek i osuszeniu ich ręcznikami natychmiast zapakuję je próżniowo i wstawię do lodówki i potem do zamrażarki. Oczywiście już nie będę pakował ich z termometrem tylko sprawdzę temperaturę termometrem bezprzewodowym. 4. Chcę kupić małą wędzarnię elektryczną, sądzę, że tak będzie najlepiej w moim wypadku, będę mógł jakoś utrzymać, jakość znaną z Polski. I mieć lepszą kontrolę nad ociekaniem i osuszaniem oraz podpiekaniem po wędzeniu. Tu wędzi się boczki, ryby, ale to jest jakieś takie no nie nasze. Brak tu wiedzy niestety. Bardzo dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam z Veracruz.

  • @MrTruckeranton
    @MrTruckeranton2 жыл бұрын

    Witam, Panie Adam! Mam pytanko. Czy tubowane jelita treba moczyc? Bo ja nigdy z tego rodzaju jelit nie korzystałem, pierwszy raz będzię robic kabanosy. Dziękuję z góry.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    2 жыл бұрын

    Dzień dobry. Tak, tubowane jelita również należy moczyć przed użyciem. Pozdrawiam.

  • @bogdanoleksiak2200
    @bogdanoleksiak2200 Жыл бұрын

    Witam panie Adamie czemu jelito mi nie schodzi z kiełbas pozdrawiam

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Dzień dobry. Jedną z przyczyn może być zbyt długie osadzanie/nadmierne osuszanie przed wędzeniem. Kolejną przyczyną może być zbyt długie wędzenie w zbyt wysokiej temperaturze.

  • @goldi7624
    @goldi76247 ай бұрын

    Adam a ja mam takie pytanie czasami trafia mi sie jelito z takimi nitkami na zewnatrz czy to jest dobra strona jelita czy powinienem jednak takie jelito obrócić

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    7 ай бұрын

    Cześć. Nie przewracaj ;)

  • @ThomasBand
    @ThomasBand2 жыл бұрын

    Czy można zrobić farsz do kiełbasy wieczorem około 19.00 a nabijać na drugi dzień rano 8-9 godz. i za 2-3 godz. już wędzić ? 🤔

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    2 жыл бұрын

    Tak, można :)

  • @MultiPajak1
    @MultiPajak1 Жыл бұрын

    A jeśli zrobię kiełbasę w nocy,to mogę do rana osądzać?

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Noc i rano to pojęcia względne ;) Osadzać w temperaturze pokojowej możesz max. 3 godziny, w warunkach chłodniczych nawet 24 godziny.

  • @dominikgniazdowski2834
    @dominikgniazdowski28343 жыл бұрын

    MAM PYTANIE ADAM .CZY JELITA MOŻNA MROZIĆ?

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Jelit nie można mrozić. Przechowuje się je zasypane solą w warunkach chłodniczych, tj. 2-6 stopni C. Mogą być tak przechowywane dobre 2 lata.

  • @dominikgniazdowski2834

    @dominikgniazdowski2834

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Witam . Nawet po otwarciu paczki jak była zamknięta hermetyczne można tak długo przechowywać? Pozdrawiam

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    @@dominikgniazdowski2834 oczywiście, można. Należy je tylko utrzymać w suchych warunkach i można dosypać nieco więcej soli do woreczka.

  • @dominikgniazdowski2834

    @dominikgniazdowski2834

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Dzięki Adam za informację . Pozdrawiam.

Келесі