#14 - Jak parzyć kiełbasę, aby nie była sucha?

Odwiedź nasze strony:
Kursy wideo z wyrobu wędlin, serów, pieczywa, piwa itp. - fimple.tv/wedliniarstwo/?utm_...
3 Dniowe Warsztaty Stacjonarne - warsztaty.fimple.tv/wedliniar...
Rozmowy z ekspertem - Adam Pulkowski.
Jak parzyć kiełbasę, aby nie była sucha, inaczej mówiąc - wiórowata? Jedną z najważniejszych czynności jest odpowiednie przeprowadzenie obróbki termicznej. Wyróżniamy dwa sposoby obróbki termicznej - parzenie i pieczenie (podpiekanie). Kiełbasy parzymy w wodzie ok. 75 - 80 °C, do uzyskania wewnątrz wyrobu 68 °C. Tak sparzona kiełbasa będzie soczysta. Obejrzyj cały film, aby dowiedzieć się więcej szczegółów.
#fimple #poswojemu

Пікірлер: 73

  • @jurekdolar9990
    @jurekdolar99903 ай бұрын

    Witam Dziś się przekonamy jak wychodzi z Pana przepisu od jakiegoś czasu Was oglądam i naprawdę jestem pod wrażeniem jak Pan tłumaczy z tą dokładnością widać że Pan kocha to co robi dziękuję serdecznie Pozdrawiam

  • @romanhagas2598
    @romanhagas25983 жыл бұрын

    Brawo. Wreszcie usłyszałem do jakiej temperatury wody wkładamy kiełbasę by uzyskać te 68 stopni w środku kiełbas Pozdrawiam Roman

  • @fromdrone5676
    @fromdrone5676 Жыл бұрын

    Jeden z najlepszych kanałów na temat wędzenia jaki znalazłem i oglądam. Chyba nawet najlepszy. Za 1,5 tyg robię pierwszy raz kiełbasę, zobaczymy. Póki co, jestem po trzech przygodach z wędzeniem i jestem zadowolony. Po dronach to teraz moje drugie hobby. Pozdrawiam

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Duża rozbieżność w hobby, ta nowa zdecydowanie bardziej przyziemna ;) Cieszę się, że się do tego przyczyniamy. Pozdrawiam w imieniu całego zespołu Fimple Adam Pulkowski

  • @dora832
    @dora832 Жыл бұрын

    Dziękuję za pomoc wyszło ok

  • @joansca4121
    @joansca41212 жыл бұрын

    witam i pozdrawiam

  • @piotrerkner6261
    @piotrerkner62613 жыл бұрын

    Warto jeszcze zadbać o spójność farszu. Dobrze jest wygotować skórki i kości golonki potem skórki zmiksować razem z wywarem ostudzić. Powstanie zwartą masa. Tę zimna masę dobrze jest przemienić i dodać do farszu. Będzie go fajnie wiązać. Przy odpowiednim pazeniu farsz będzie spójny i wilgotny.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Do kiełbas zazwyczaj nie dodajemy skórek, ponieważ mocno wpływają na smak kiełbasy. Oczywiście kiełbasa swojska rządzi się swoimi prawami i przyjmie wszystko, więc jest to wyjątek od w/w reguły. Spójność farszu uzyskuje się dodatkiem surowców klasy III, a więc mięs ścięgnistych, jak np. mięso z golonki.

  • @piotrerkner6261

    @piotrerkner6261

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 ok rozumiem. Ma Pan dużo racji. A tak na marginesie czy mógłby Pan zrobić serię dotycząca wyrobów z wolowiny? Chodzi o szynki, kiełbasy, kabanosy itd. Polską kuchnię niestety ,zdominowała wieprzowina a stało się tak kilkadziesiąt lat temu po aferze z chorobą wściekłych krów. Wcześniej wołowina była niemal równorzędnym składnikiem na polskich stołach. Szkoda zapomnieć o tej części polskich wyrobów wędliniarskich. Pan jest fachowcem a nie amatorem więc musi Pan mieć wiedzę na temat. Myślę że cholernie ciekawe byłoby dla odbiórców Pana kanału się z nią zapoznać.

  • @goldi7624

    @goldi7624

    Жыл бұрын

    @@piotrerkner6261 kiedy to byla ta afera bo

  • @tomekurbanski1731
    @tomekurbanski17313 жыл бұрын

    Witam.jakiej rurki używa pan do nadziewania kiełbasy.dodam że mam taką samą nadziewarkę jak Pan.jelita 28-32

  • @paweltalik3076
    @paweltalik30763 жыл бұрын

    nasi dziadkowie nie mieli termometrow a robili zajebiste wedliny!

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Jesteś pewien, że widziałeś wszystko, co dziadkowie zrobili? Czy może chwalili się tylko tymi najładniejszymi, a te mniej udane zostawiali gdzieś z boku? Dziadkowie chwalili się ile razy w ogóle się wyroby nie udały, zrobiły się kwaśne i nie dało się tego jeść? Będąc młodszym, patrzymy nieobiektywnie na pewne rzeczy. Wszystko, co zrobił dziadek, było dla nas dobre. Ale czy on sam był zawsze z tego zadowolony? Czy na boku nie narzekał, że znów wyszło za twarde, za suche albo za surowe? Czy zawsze wyszło mu tak, jak tego chciał, czy raczej miał nadzieję, że się uda? Mój dziadek jeździł konno i dojeżdżał na miejsce, był zadowolony, że miał konia - świetnie jeździł konno! Ja również dojeżdżam w to samo miejsce, co mój dziadek. Czy to, że jeżdżę samochodem, a nie konno, czyni mnie gorszym? Powinienem przesiąść się na konia, bo mój dziadek tak jeździł? Dziadek miał znacznie trudniej, doceniam jego trud i wysiłek, któremu codziennie musiał stawiać czoła. Ja nie muszę. Mamy XXI wiek i warto łączyć tradycję z nowoczesnością. Skoro mogę robić wyroby wędliniarskie powtarzalnie, skoro mogę zrobić je tak, jak tego chcę, a nie tak, jak mi wyjdą, to dlaczego mam tak nie robić? Nie tracę surowca, czasu, pieniędzy, zdrowia. Oczywiście, każdy może robić, jak chce. Każdy może wybrać konia, zamiast samochodu. Pozdrawiam.

  • @benwad21

    @benwad21

    3 жыл бұрын

    takie zajebiste że trzba było daleko od ściany siadać hehe

  • @jarekdesign1

    @jarekdesign1

    Жыл бұрын

    Za dziadow musiales jesc wszystko, nawet jak im nie wyszlo. A jak wybrzydzales to w skore dostales.😁

  • @Dark-tg8cj

    @Dark-tg8cj

    6 ай бұрын

    I jeździli na osiołku. Polecam ..

  • @julianbak4854
    @julianbak48542 жыл бұрын

    Jak Ty pięknie mówisz. Kilkanaście lat temu dziatki wędzili bez termometru i chciał byś taką zjeść

  • @sawomirsenik2744

    @sawomirsenik2744

    Жыл бұрын

    Po pierwsze piszesz nie na temat. Pan mówi o parzeniu, a nie o wędzeniu. Nawiasem mówiąc przy wędzeniu używa się termometru jak przy parzeniu. Prawdą jest, że nasi rodzice, dziadkowie nie używali termometrów bo ich poprostu nie było. Ja również nie używałem termometru ( robię wyroby 40 lat bo ich nie było ) ale gdy się pokazały zacząłem stosować i jest koloslna różnica. Jak nie masz pojęcia o wędzeniu i parzeniu to posłuchaj fachowca...wie co mówi.

  • @Janaszm
    @Janaszm9 ай бұрын

    Witam. Mnie osobiście wydaje się że jedną z najważniejszych elementów obróbki temperaturowej jest, oczywiście po przestrzeganiu tych wartości temperaturowych o których pan mówi, szybkie schłodzenie w lodowatej wodzie przez ok 10-15 minut wszelakich wyrobów wędliniarskich wtedy raczej nigdy struktura mięsa nie będzie wiórowata, sucha w środku. Wyjątkiem są chyba tylko kabanosy...

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    9 ай бұрын

    Cześć. Wystarczy osiągnąć zbyt wysoką temperaturę wewnątrz wyrobu podczas obróbki termicznej i wówczas niezależnie od tempa chłodzenia, wyrób będzie suchy w środku.

  • @radekgraczyk5982
    @radekgraczyk59823 жыл бұрын

    Witam kiełbasa z Pana porad wychodzi zawsze idealna 😊Ale mam problem z parówkami w szczególności cienkimi z szynki utrzymuję temp.farszu jest ok ale z obróbką mam spory problem.Proszę o pomoc bo nie wiem w jakiej temperaturze je wędzić i parzyć.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Dzień dobry, cieszę się, że kiełbasy wychodzą dobre :) Parówki wędzi się krótko. Tak naprawdę można powiedzieć, że jest to podwędzanie, a nie konkretne wędzenie jak np. kiełbasy jałowcowej. Parówki wędzimy w temperaturze 50°C przez 45-60 minut. Mają być tym dymem tylko posmagane. Parzenie jest już bardziej standardowe. Temperatura wody 75°C do uzyskania 68°C wewnątrz i natychmiast studzimy przekładając do zimnej wody.

  • @radekgraczyk5982

    @radekgraczyk5982

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Super dziękuję za pomoc,spróbuję tak zrobić.Pozdrwaiam

  • @arkadiuszrybicki4799
    @arkadiuszrybicki47992 жыл бұрын

    Witam. Czy po osiągnięciu temperatury wewnątrz kielbasy podczas parzenia 68 st C można ją po wyjęciu włożyć na jakiś czas do zimnej wody aby soki się zciagnely czy wystarczy ja wyjąć i powiescić do wystygnięcia.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    2 жыл бұрын

    Cześć. Nie można, a nawet trzeba włożyć kiełbasę od razu do zimnej wody po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, aby przerwać proces parzenia.

  • @arkadiuszrybicki4799

    @arkadiuszrybicki4799

    2 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Dziękuję za odpowiedź. Zrobiłem pierwszą bez wrzucenia ale powiesiłem i czekam do jutra rana czyli dwie doby aby doszła. Może nie będzie źle. Pierwsze koty za płoty. Następnym razem wrzucam po parzeniu do zimnej. Pozdrawiam.

  • @andrzejgorski1163
    @andrzejgorski11633 жыл бұрын

    Witam.Parzac czy podpiekajac np.kielbase z kilkoma sondami w srodku wyjmowac wyrob w przypadku kiedy najnizsza z temperatur osiagnie cel,czy wyjmowac po kolei w kolejnosci osiagania zamierzonej temp.?W przypadku kielbas to bardzo trudne.Prosze podpowiedziec.Dzieki i pozdrawiam

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Tak naprawdę, jeśli robi się kiełbasę w jelicie jednego kalibru, temperatura podczas podpiekania rośnie równo w każdej z kiełbas. Różnice mogą wynikać z tego, że sondy termometru nie są wbite w geometryczny środek danej kiełbasy. Tutaj więc stosowałbym zasadę, żeby wyciągać kiełbasę wtedy, gdy najniższa z temperatur osiągnie cel. O ile termometry są te same i przed podpiekaniem, leżąc na stole wskazują tę samą temperaturę.

  • @andrzejgorski1163

    @andrzejgorski1163

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Jeden termometr z 6 sondami ,skalibrowany prawidlowo.Dziekuje za podpowiedz ,vlog i cala wiedzę ktora pan przekazuje.Pozdrawiam serdecznie

  • @fromdrone5676
    @fromdrone5676 Жыл бұрын

    Pytanko takie. Czy można ponownie parzyć?, parzyłem polędwiczki, z termometrami( skalibrowanymi), i nie wiem dlaczego wyszły tak powiedzmy 50/50 jak łososiowa w środku. Parzyłem do 62 jak poprzednio ale wyszły troszkę surowe. Można jeszcze raz parzyć?

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Można ponownie parzyć, ale dublowanie procesu sprawi, że z wyrobu ucieknie nieco fajnych smaków i zewnętrzne warstwy wyrobu trochę oberwą i konsystencja i wygląd nie będą już takie fajne. Polędwiczki są bardzo specyficznym wyrobem i jeśli faktycznie miały w środku 62 stopnie, na pewno nie są surowe - ich konsystencja i kolor przypominają surowe wyroby. Z checią zobaczyłbym zdjęcie przekroju polędwiczki: adam@fimple.tv

  • @robiturbo
    @robiturbo3 жыл бұрын

    Dokładnie w niektórych przepisach jest aby parzyć 20 minut a ja ostatnio parzyłem z termometrem w środku to wyszło około 12 minut i 70 st w środku

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    W tym rzecz. I gdybyś parzył 20 minut zgodnie z recepturą, w kiełbasie byłoby już pewnie 80 stopni C i byłaby ona sucha, wiórowata i nieprzyjemna w jedzeniu. Mimo tego, że cała reszta receptury na kiełbasę może być ok i wyjść może z niej coś bardzo dobrego, to jeden "szczegół" może przekreślić cały trud w nią włożony.

  • @goryanynvic4771
    @goryanynvic47713 жыл бұрын

    Jak szybko i jak długo trwa schłodzenie produktu po parzeniu ?

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Nie da się tego jednoznacznie określić. Inny czas będzie wymagała 3 kg szynka, inny czas cienka polędwiczka wieprzowa. Po parzeniu dobrze jest włożyć wyrób do zimnej wody na 5-10 minut, po tym czasie wymienić wodę na zimną i znów zostawić przez 5-10 minut. Po kąpieli w zimnej wodzie powiesić do odparowania w przewiewne miejsce na np. 1-2 godziny, a następnie do lodówki. Proces schładzania możemy uznać za zakończony, gdy w wyrobie jest taka sama temperatura, jak w lodówce.

  • @15gh
    @15gh3 жыл бұрын

    A co zrobić żeby skórka (jelito naturalne) nie była twarda albo dochodziła od reszty

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Bardziej powiem czego nie robić, aby skórka nie była twarda. A więc: 1. Nie należy zbyt długo osuszać kiełbasy w wędzarni przed wędzeniem - we wszystkim należy mieć umiar. Kiełbasa przed rozpoczęciem wędzenia powinna zrobić się idealnie sucha i od razu wtedy należy rozpocząć wędzenie. 2. Nie należy wędzić kiełbasy zbyt długo. Wędzenie kilka godzin skutecznie wysusza skórkę i sprawia, że robi się twarda. 3. Nie należy wędzić kiełbasy w bliżej nieokreślonej temperaturze. Wędzenie konkretnie ok. 60 stopni przez 60-120 minut, później obróbka termiczna i koniec. 4. Nie należy zbyt długo przechowywać kiełbasy w lodówce po nadzianiu lub zbyt długo jej osadzać w temperaturze pokojowej lub chłodniczej. Osadzanie w temperaturze pokojowej 2-3 godzin, w temp. chłodniczej ok. 12 godzin. Moczenie jelit kilkunasto/dziesięcio godzinne nie ma tutaj wpływu. Cukier do wody podczas moczenia jelit nic nie daje. Ocet do wody podczas moczenia jelit nic nie daje.

  • @stasiuvino
    @stasiuvino2 жыл бұрын

    Witam serdecznie. Czy ktoś mi podpowie w jakiej kolejności wykonać mam 3 czynności? Mam białą kiełbasę. Muszę ją zamrozić, uparzyć i uwędzić...

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    2 жыл бұрын

    Gdyby była świeżo zrobiona, najpierw należy ją uwędzić, po tym sparzyć. Jeśli jednak nie jest świeżo po zrobieniu, nie należy jej już wędzić, ponieważ będzie zbyt długo w wysokiej temperaturze, a nie jest zabezpieczona bakteriologicznie peklosolą.

  • @user-zd4ik7wb4t
    @user-zd4ik7wb4t3 ай бұрын

    Kolego poco parzyć wystarczy dobrze wędzić a kolega nie wie poco jest parzenie 😂

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    3 ай бұрын

    Wędzenie to nadanie koloru, smaku i zapachu wędzonce, ewentualnie trwałości, o ile wędzi się w odpowiedniej temperaturze. A po co jest Twoim zdaniem parzenie? :)

  • @siemas
    @siemas2 жыл бұрын

    03:13 Temperatura

  • @jaceknn9769
    @jaceknn97692 жыл бұрын

    A jak z temperutami z kiełbasami tylko parzonymi bez wędzenia

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    2 жыл бұрын

    Cześć Jacku. Jeśli pomijasz wędzenie i stosujesz wyłącznie parzenie (obróbkę termiczną), trzymasz się temperatur im przypisanym. Brak wędzenia nie zmienia temperatur, ani zasad obróbki termicznej. Pozdrawiam, Adam Pulkowski

  • @mlody114
    @mlody1143 жыл бұрын

    ile minut parzyć kiełbasę ,która osiągnie temperaturę w środku 68st.i co później wyciągnąć i osuszyć

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Kiełbasę parzymy do momentu osiągniecia w niej 68 stopni C i od razy wyciągamy z gorącej wody i studzimy w zimnej.

  • @remigiuszmiller7241
    @remigiuszmiller72413 жыл бұрын

    Zapytam sie, czy 68 stopni na pewno ubije drobnoustroje w kiełbasie ? na szybkowarze najniższa temperatura to 75 stopni, a dla wyrobów drobiowych nawet 90 stopni. Nie chciał bym struć rodziny.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    68 stopni na pewno jest wystarczające dla mięsa wieprzowego. Dla mięsa drobiowego jest są to 72 stopnie. Nie giną jedynie formy przetrwalnikowe bakterii - te jednak nie są dla nas w ogóle groźne, dopóki nie stworzymy im odpowiednich warunków do rozwoju, czyli np. wilgoć, ciepło i czas. Jeśli więc będziemy zachowywali np. odpowiednie temperatury przechowywania gotowych wyrobów i nie przeginali z czasem przechowywania, nic nam nie grozi. Wieprzowina w 75 stopniach wychodzi sucha, nie mówiąc już o 90 stopniach dla drobiu - nic przyjemnego. Jednak wspominasz o szybkowarze...temperatura 68 i 72 stopnie dotyczy wnętrza wyrobów, a nie temperatury wody, w których obrabia się termicznie wyroby. Temperatura wody przy parzeniu kiełbas powinna wynosić 75-80 stopni. Proces parzenia jest na tyle krótki, że nie ma potrzeby używania do tego szybkowaru. Ponadto nie wiem, czy jest jakakolwiek możliwość, aby sprawdzić temperaturę wewnątrz wyrobu, obrabiając go termicznie w szybkowarze. Ważne jest, aby po osiągnięciu temp np. 68 stopni, od razu wyciągnąć wyrób z gorącej wody i rozpocząć studzenie. Pozdrawiam.

  • @remigiuszmiller7241

    @remigiuszmiller7241

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Jejku, autokorekta mi zle zadzialala. Pisalem o SZYNKOWARZE ;)

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    @@remigiuszmiller7241 rozumiem, w takim razie wszystko gra 😉

  • @zbyszekg9623

    @zbyszekg9623

    3 жыл бұрын

    Przecież można jeść surową kiełbasę jak metkę tatarską dodać trochę cebuli i jest super. Jakie drobnoustroje?

  • @piotrmac6070

    @piotrmac6070

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 A czy 68 stopni wystarczy dla mięsa w którym mogą być wągry tasiemca? Wędzę z wieprzowiny od 7-8 lat, ale w końcu znalazłem koło łowieckie które sprzedaje dziczyznę. Niestety badane są tylko dziki na włośnie, zaś jak samemu próbowałem dać mięso do powiatowego inspektoratu weterynarii, celem zbadania na pasożyty- odpowiedzieli, że badają tylko na włośnia. A wiadomo, że dzik i łania może mieć tasiemca.

  • @mariuszstefi2359
    @mariuszstefi2359 Жыл бұрын

    Nie zgadzam się. Proponowane rozwiązania są schematyczne. Kluczowe są : ilość i jakość mięsa, gabaryty garnka i umiejętność posługiwania się ogniem. Obracam w żart niewiedzę, że mięso można szpikować... np. słoniną lub czosnkiem, a nawet innym mięsem lub warzywami. Nabiera takie mięso cech wyjątkowych smakowo. Temperatury są dla podręczników i fabryk. Smak, wyczucie oraz polot są tu najważniejszym Panem.

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Robiąc raz na rok i nie chcąc mieć powtarzalności wyrobu, można sobie pozwalać na polot, można robić na wyczucie i za każdym razem każdą kiełbasę próbować i dodawać przyprawy na smak. Jednak jeśli ktoś ceni sobie powtarzalność, szanuje swój czas i chce za każdym razem osiągnąć zamierzony cel w postaci dokładnie takiego wyrobu, jaki miał w planie zrobić, należy stosować konkretne gramatury przypraw, temperatury w wędzarniach i podczas obróbki termicznej.

  • @jarosawroman5829
    @jarosawroman5829 Жыл бұрын

    Fajnie gadasz,ale wolałbym żebyś pokazał jak to się robi.Mielenie maszynką a nie jęzorem.Pokaż choć raz

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Nie ładnie tak o tym mieleniu jęzorem. A wystarczy trochę poszukać: fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/

  • @Zielony_Ork
    @Zielony_Ork Жыл бұрын

    Szok

  • @andrzejb3661
    @andrzejb36612 жыл бұрын

    Stary, skomplikowaleś wszystko, generalnie po Twych słowach to nie powinienem się tego podejmować a kupiłem surową białą kiełbasę i nie wiem co robić. Rzucić wszystko i jechać po termometry? Inna rzecz, na samym początku odczułem, że masz ludzi za idiotów. Może przeenalizuj Siebie. Nie

  • @kryskacpermikich9720
    @kryskacpermikich97207 ай бұрын

    O losie jakie Chlopie głupoty pieprzysz szkoda słów na twoja opowieść trzydzieści lat robie wedliny i jeszcze nie słyszałem takich glupot powiedz CHŁOPIE co bierzesz ja tez to wezme😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    7 ай бұрын

    No, no - mocne słowa, nawet obraźliwe. Ale pewnie idzie za tym wieeelka wiedza, więc słuchamy - co według Ciebie jest głupotą z informacji, które można usłyszeć w tym filmie. Człowiek uczy się całe życie, więc powiedz, a będziemy od teraz robić to lepiej!

  • @julianbak4854
    @julianbak48542 жыл бұрын

    Żyje 52 lata ale takich głupot to szkoda słuchać

  • @user-zd4ik7wb4t

    @user-zd4ik7wb4t

    3 ай бұрын

    Prawda i prawda brak rozumu

  • @romangringo

    @romangringo

    Ай бұрын

    Ja mam 70 lat i uważam że moje życie do tej pory było stracone źle parzylem białą kiełbasę