#15 - Wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa - czy można?

Odwiedź nasze strony:
Kursy wideo z wyrobu wędlin, serów, pieczywa, piwa itp. - fimple.tv/wedliniarstwo/?utm_...
3 Dniowe Warsztaty Stacjonarne - warsztaty.fimple.tv/wedliniar...
Rozmowy z ekspertem - Adam Pulkowski.
Bardzo ważną kwestią w wyrobie wędlin jest świeżość i jakość mięsa. Czy z mrożonego mięsa można robić wyroby wędliniarskie? Tak. Należy jednak odpowiednio je przechowywać w zamrażarce, a następnie rozmrażać. Kolejną sprawą jest przeznaczenie mięsa na dany wyrób. Wyroby, które mają być surowe, lepiej robić z mięsa świeżego (niemrożonego). Wyroby, które mają być podpiekane lub parzone można wytwarzać z mięsa mrożonego. Oglądnij całość, aby dowiedzieć się więcej.
#fimple #poswojemu

Пікірлер: 28

  • @zbigniewbonik2407
    @zbigniewbonik24072 жыл бұрын

    Dziękuję. Lubie jak wypowiedzi są rzeczowe i jasna.

  • @arturkosmider8729
    @arturkosmider8729 Жыл бұрын

    Bardzo rzeczowe. Dziękuję

  • @hubertmietek3492
    @hubertmietek34922 жыл бұрын

    Witam. Czy mogę zamrozić mięso które leżało 5 dni w solance, potem rozmrozić i uwędzić ewentualnie na 2, 3 dni włożyć jeszcze w solankę i dopiero uwędzić. Chcę zamrozić na jakieś 5 dni.

  • @krzysztofmatulewiczwedkars9076
    @krzysztofmatulewiczwedkars90769 күн бұрын

    dzień dobry czy to samo tyczy się dziczyzny czy można mrozić i wędzić z góry dziękuję za odp

  • @remigiuszmiller7241
    @remigiuszmiller72413 жыл бұрын

    Mądrego to aż miło posłuchać! Pytanie mam tylko do drobiu, bo tego mięsa się boje najbardziej jeśli chodzi o niedogotowanie - za niska temperatura. Czy te rady tez się tycza np piersi z indyka?

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Te rady dotyczą również mięsa drobiowego, a w tym np. piersi z indyka. Obawy to dobra rzecz, nie popadamy dzięki nim w rutynę i dbamy o to, aby za każdym razem przestrzegać ważnych zasad. Pozdrawiam :)

  • @juleksowacki9188
    @juleksowacki9188 Жыл бұрын

    jeszcze nie próbowałem robić z mrożonek , ale na chłopski rozum taka szynka powinna być delikatniejsza bo głębokie mrożenie rozbija strukturę mięsa ... muszę kiedyś spróbować

  • @MsSLAWEKpl
    @MsSLAWEKpl5 ай бұрын

    Witam serdecznie, czy z mrożonego mięsa tylko jednego gatunku czyli mam łopatkę zamrożoną reszta czyli boczek szynka są Świeże i nie bardzo wiem co robić, pozdrawiam

  • @malokozbi
    @malokozbi3 жыл бұрын

    Czy po parzeniu gdy wędzonka np.szynka osiągnie 68 stopni w wewnątrz wyrobu wyjąć je z wody i zostawić do samoistnego wystudzenia czy włożyć je na parę minut do zimnej wody ?

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Po parzeniu zawsze należy włożyć wędzonki na 10-20 minut do zimnej wody, nawet tę wodę raz wymieniając na świeżą zimną. Dopiero po takim krótkich rozpoczęciu studzenia należy jeszcze ciepłe wędzonki powiesić i rozpocząć studzenie powietrzem - z ciepłej wędzonki szybko odparuje wilgoć, a to bardzo ważne.

  • @jakubgach5044

    @jakubgach5044

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Fajnie się Ciebie słucha, stosujesz język "ludzki zrozumiały" a nie techniczny, ale w zasadzie to nie chciałem Cię chwalić tylko spytać w jakim celu wędzonki po parzeniu wkłada się do zimnej wody na 10-20min? Dodam że jestem początkującym zadymiarzem, dopiero kilka miesięcy temu zacząłem się w to bawić. Przy parzeniu działam na dwa termometry i trzymam się zadanych temperatur ale nigdy nie wkładałem wędzonek do zimnej wody po parzeniu. Wydaje się że nie mam smakowi nic do zarzucenia :) pozdrawiam i pewnie do zobaczenia niebawem.

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    @@jakubgach5044 Cześć. Wędzonki po parzeniu wkłada się do zimnej wody, aby jak najszybciej zahamować proces parzenia w zewnętrznych warstwach np. szynki. Zewnętrzne warstwy mają największy kontakt z wysoką temperaturą wody (np. 80 stopni C) i najbardziej narażone są na przeparzenie. Stąd, gdy tylko w środku pojawi się odpowiednia temperatura, warto zahartować wędzonkę, aby w jej zewnętrznych warstwach od razu zbić temperaturę. Drugim powodem jest, że jeśli nie wkładasz do zimnej wody, ciepło z zewnętrznych warstw nadal przedostaje się do wewnątrz i np. szynka ostatecznie nie ma wymaganych 68 stopni wewnątrz, a dochodzi nawet do 70-71 i staje się bardziej sucha. W tym przypadku lepiej jest wyciągnąć szynkę z garnka już przy 66 stopniach wewnątrz, bo i tak samoistnie dobije do 68. Ale jeśli masz sprawdzoną metodę co do wielkości Twoich wyrobów i właśnie taka soczystość/kruchość wędlin Ci odpowiada - to najważniejsze! :) Im wyższa temperatura wewnątrz wyrobu, tym jest on bardziej suchy/kruchy. Im niższa, tym bardziej soczysty, aż do granicy z surowością.

  • @mariankursant4855

    @mariankursant4855

    2 жыл бұрын

    @@jakubgach5044 l

  • @dabro8994
    @dabro8994 Жыл бұрын

    Dzień dobry, pytanie z innej beczki, posiadam indyka mrożonego Ok 19 kg i będzie się rozmnażał w lodowce w temp. 4 stopni, czy wie Pan może jak długo taki indyk będzie się rozmnażał, ponieważ inf. W internecie są bardzo rozbieżne, drugie pytanie to czy po rozmrożeniu mogę Takiego indyka trzymać w solance? Ok 24 h czy mięso się nie popsuje? Mówimy o solance ze zwykłej soli kamiennej , nie peklosoli. Indyk będzie pieczony w całości. Dziękuje pozdrawiam

  • @FimpleTV

    @FimpleTV

    Жыл бұрын

    Dzień dobry. Nie jestem w stanie powiedzieć jak długo indyk będzie się rozmrażał. Nie ryzykowałbym trzymania indyka w solance ze zwykłej soli tak długi czas, skoro był to indyk rozmrażany. Osobiście maxymalnie zastosowałbym solankowanie 12 godzin z nastrzykiem na początku solenia.

  • @lechnowak2103
    @lechnowak21033 жыл бұрын

    Ia

  • @Gawron..
    @Gawron..3 жыл бұрын

    A ja słyszałem, że produkty rozmrożone a w tym jest pewnie i mięso należy spożyć w ciągu 24h. Jak to się ma do peklowania np. 5 dniowego takiego mięsa?

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    Rozmrożonego mięsa nie trzeba zjeść w ciągu 24 godzin. Dobrze jest rozpocząć jego dalszą obróbkę od razu po rozmrożeniu. Dalszą obróbką jest np. rozpoczęcie peklowania, smażenie, pieczenie, marynowanie itp. Pozdrawiam.

  • @Gawron..

    @Gawron..

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Czyli mięso rozmrażamy po woli w lodówce ok 12h lub dłużej, potem moczymy w solance (takiej jak przy mięsie świeżym i tak samo czasowo) i potem np. pieczemy i możemy ponownie zamrozić i mamy tak samo świeżą pieczeń jak ze świeżego mięsa? Dotyczy to każdego mięsa?

  • @adampulkowski9789

    @adampulkowski9789

    3 жыл бұрын

    @@Gawron.. dokładnie tak, dotyczy to każdego miesa. Jednak nie ma czegoś takiego jak moczenie mięsa w solance, a peklowanie w zalewie peklujacej. Moczyć w solance można ryby, nie mięso wieprzowe lub drobiowe - do ich konserwacji używa się peklosoli 🙂

  • @Gawron..

    @Gawron..

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 No jak nie ma jak wielu ludzi to stosuje i są przepisy na taką zalewę. I chodzi o zwykłą sól kamienną, więc trudno to nazwać peklowaniem. Ja od lat moczę w solance+przyprawy jako lepszą alternatywę dla solenia tylko po wierzchu i zakręcania w folię spożywczą (tak robi moja mama). Wolę gdy mięso jest głębiej zasolone a nie tylko na zewnątrz. Natomiast warto wspomóc się tu strzykawką dla przyśpieszenia procesu i jeszcze głębszej penetracji soli. Niektórzy nakłuwają co też coś pomaga.

  • @Gawron..

    @Gawron..

    3 жыл бұрын

    @@adampulkowski9789 Chyba zmienił/edytował Pan swój wpis, bo w podglądzie powiadomień mam inną treść. Pisał Pan coś o wielokrotnym rozmrażaniu i zamrażaniu mięsa.

Келесі