Dieta CARNIVORE - co powinieneś wiedzieć o diecie mięsożerców | TOP10 wszystkiego o KETO

Więcej o zdrowiu na: ketonator.pl/

Пікірлер: 72

  • @katarzynawidera3054
    @katarzynawidera30547 ай бұрын

    Chcemy czy nie, człowiek jest mięsożercą, nie wiem czemu niektórych to dziwi, pozdrawiam serdecznie 💓☺️

  • @hosiawad
    @hosiawad Жыл бұрын

    Najbardziej merytoryczny przekaz w internecie❤ pozdrawiam

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Dzięki piękne. Zdrówko! :)

  • @przemekgrynagiel6463
    @przemekgrynagiel6463 Жыл бұрын

    Dzięki, będzie testowane 😉

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Wiem i już się cieszę na wspólną podróż po krainie mięsożerców. ;)

  • @krzysztoftoporze5037
    @krzysztoftoporze5037 Жыл бұрын

    Dziękuję pozdrawiam serdecznie

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Proszę bardzo. Za tydzień będzie się działo, bo postaram się to jakoś połączyć z pozytywnym wpływem diety ketogenicznej. :)

  • @Reniula77
    @Reniula77 Жыл бұрын

    Hihihihi, spodziewałam się takiego tematu 😁😁😁

  • @Artur_K

    @Artur_K

    Жыл бұрын

    Kłaniam się 🙏

  • @Reniula77

    @Reniula77

    Жыл бұрын

    @@Artur_K 😃🤗 ja jeszcze bardziej 😁, hej psikusku 😊.

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Jakiś ja jestem przewidywalny. :)

  • @user-qz6gu8nb4y
    @user-qz6gu8nb4y8 ай бұрын

  • @mako730
    @mako730 Жыл бұрын

  • @Artur_K
    @Artur_K Жыл бұрын

    Ostatnio coś mniej warzywka u mnie goszczą choć to nie jest zamierzone. Czyżby samoistne przejście się szykowało jak z HP na Keto niegdyś?🤔 Lubię takie pigułki 💊 👍

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    To dobrze, że lubisz, bo byłeś jedną z osób, które przyczyniły się do tego, że z nich nie zrezygnowałem. :) Idzie zima, ziemię skuwa lód - warzyw jak na lekarstwo, trzeba szukać ścierwa mamuta. ;)

  • @Artur_K

    @Artur_K

    Жыл бұрын

    @@Ketonator Brak warzywa 🥗 idzie Zima 🌨. Dziś na obiad 🍽 będzie Świnia 🐽 🥩 💪🏼

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@Artur_K na kolację świńskie nóżki smalcu trochę, do poduszki bo na tłustej, zdrowej, diecie oczywiste - śpi się lepiej! ;)

  • @Artur_K

    @Artur_K

    Жыл бұрын

    @@Ketonator Na śniadanko pasztet z Dzika 🐗 na poduszce z majonezika. Keto bułka 🥯 kokosowa 🥥 i już forma jest stalowa. 💪🏼

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@Artur_K boże widzisz to i nie grzmisz że lekarze niepotrzebni że te węgle nie są zdrowe bo to mity - żywieniowe :)

  • @filjed1449
    @filjed1449 Жыл бұрын

    Metionina i glicyna. O co w tym chodzi i jak uniknąć prolemów?

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Metionina i glicyna to aminokwasy, a nadmiar pierwszego i niedobór drugiego to zapowiedź problemów. Oba aminokwasy występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego z tym, że w różnych częściach zwierza będą występowały w różnym stężeniu. Metioninę znajdziemy w tym, co jemy częściej i chętniej - w mięśniach, a glicynę w szpiku kostnym, w chrząstkach, więzadłach, ścięgnach czy skórze (w mięśniach jest jej po prostu mało). Rozwiązanie? Kości szpikowe, obgryzanie chrząstek, nie wycinanie każdej żyłki, jedzenie skóry, ale także wszelkiego rodzaju wywary na kościach. Szpiku (który będzie tutaj robił największą robotę) nie trzeba wysysać jak człowiek pierwotny - kości szpikowe można upiec, a szpik wyjeść łyżeczką, dodać do potrawy czy wręcz zrobić sobie z tego pastę na podobieństwo smalcu.

  • @tanashuan1341

    @tanashuan1341

    Жыл бұрын

    @@Ketonator Cześć 😀 Dzięki za info 😄 i ostrzeżenie ! Czy mógłbyś nieco rozwinąć temat i wyjaśnić jakie problemy mogą wystapić na skutek nadmiaru metioniny i niedoboru glicyny? Większosć ludzi nie je podrobów, skór, chrząstek i nie robi wywaru z kości...Czy wszystkie takie osoby będą miały problem z homocysteiną?

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@tanashuan1341 Oczywiście, że nie wszystkie osoby będą miały problem jednak na diecie carnivore (również Lion's Diet, Animal Based Diet), z oczywistych powodów, mięsa jemy więcej, a co za tym idzie wzrasta podaż metioniny i, jak sam zauważyłeś, rzadko kiedy idzie z tym zwiększona podaż glicyny. Stąd moja uwaga. Dalej można by zagłębiać się w metabolizm homocysteiny (demetylacji metioniny). Uważam, że nie ma takiej potrzeby, bo z takiej lekcji biochemii nie wyprowadzimy żadnego wzoru, zwłaszcza, że, jak to zwykle bywa w żywieniu, sama kwestia wspomnianych aminokwasów nie rozwiązuje równania. Dlaczego? Przecież na DC zwykle dostarczamy więcej witamin z grupy B, które będą skutecznie obniżać poziom homocysteiny. Zatem w krótkim okresie czasu stosowania diet bazujących na mięsie możemy faktycznie zauważyć spadek poziomu homocysteiny, zwłaszcza jeśli 'startujemy z wyższej bazy'. Jednak warto wiedzieć o takim zagrożeniu chociażby po to żeby przy dłuższym stosowaniu takich diet zwrócić na to uwagę. Niekoniecznie trzeba jeść surowe podroby czy żuć chrząstki - skórę z kaczki czy golonki lubi większość osób, kurczaka często zjadamy razem ze skórą czy ścięgnami, a podroby można śmiało dodać do pasztetu tak, że nawet nie poczujemy różnicy. Zdrówko!

  • @tanashuan1341

    @tanashuan1341

    Жыл бұрын

    @@Ketonator Dziekuję Ci za obszerną i ciekawą odpowiedź 🙂Czy myślisz, że rozwiązaniem tego problemu mogłoby także być picie regularnie żelatyny medycznej, która glicyny a przy okazji proliny, alaniny, glutaminy i argininy ma bardzo dużo ?

  • @maciejzych4659
    @maciejzych46596 ай бұрын

    😏

  • @radek5400
    @radek540010 ай бұрын

    Panie Krzysztofie, moglby Pan napisać co przekonuje Pana do spożywania warzyw pomimo zawartosci w nich substancji antyodżywczych? Wyjaśnienia tych unikających warzywa są bardzo logiczne, jednak druga strona też ma mocne argumenty...

  • @Ketonator

    @Ketonator

    10 ай бұрын

    Nutrienty. Zdrowy organizm z łatwością poradzi sobie z substancjami antyodżywczymi zawartymi w warzywach, a te są względnie bogatym źródłem witamin i minerałów. W dietetyce, podobnie jak w medycynie, sytuacje nie są zero-jedynkowe - podobnym przykładem będą ryby; dobre białko, kwasy tłuszczowe, a z drugiej strony 'kapka' metali ciężkich. Albo np. kurkumina - niby zdrowa, ale w określonych sytuacjach może powodować pewne, hmm, komplikacje. Największym problemem w ocenie prozdrowotnego działania diety carnivore jest to, że brak nam danych jak takie żywienie wpływa na człowieka w długim okresie czasu. Wiemy o potencjalnych niedoborach (i tutaj możemy podeprzeć się suplementacją), ale to wciąż za mało, by orzec zdrowe-niezdrowe. Dlatego obecnie zalecamy stosowanie tej diety przez krótki do średniego okres czasu. Sam sprawdziłem to na przestrzeni kilku tygodni, ale po 1) mała grupa, 2) kilka miesięcy to nie kilka lat, 3) żaden z nas, choćby stosował dietę przez lata nie będzie benchmarkiem dla całej populacji, bo - patrz punkt 1. :) Debata Carnivore to typowy przykład wyższości ASUSa nad ECSem - kto lata temu składał/ kupował komputery i szukał opinii na grupach dyskusyjnych ten wie, co mam na myśli. ;) Zdrówko!

  • @radek5400

    @radek5400

    10 ай бұрын

    Wszystko jasne, dodatkowo mam takie rozmyślenia - teoria wystarczalności mięsożerstwa mówi że w mięsie mamy wszystko co potrzebne do zdrowego funkcjonowania bez niedoborów plus nie szkodzimy sobie substancjami antyodżywczymi przez co lepiej funkcjonujemy, ale czy konkretne liczne substancje roślinne nie są nam niezbędne do walki z chemią (spaliny, smażenie, pestycydy w wodach gruntowych). Przekonujące są historię osób ponad 100 letnich na dietach znacznie roślinnych (zawierających mięsa lub nie) a chętnie bym usłyszał o takich osobach na dietach istnie mięsnych. Również zdrówka :)

  • @Ketonator

    @Ketonator

    10 ай бұрын

    @@radek5400 Teoria pozostaje teorią bowiem wiemy, że na diecie wyłącznie mięsnej możemy 'liczyć' na niedobory witaminy C, wapnia czy zwiększone spożycie metioniny vs obniżoną podaż glicyny. Dwa ostatnie dość prosto rozwiązać jeśli się oczywiście wie, że można mieć z tym problem (wybory żywieniowe). Jeśli chodzi o wspomniane aminy heterocykliczne czy zanieczyszczenia to tutaj mamy naprawdę szerokie pole do dyskusji i kontrowersji - do dzisiaj krótki film o potencjalnej kancerogenności mięsa to największy kubeł z pomyjami na moich social mediach. Jeśli chodzi o historie stulatków to wydaje się, że wspólnym mianownikiem nie były rośliny czy mięso tylko niskoprzetworzone jedzenie, brak nadwyżki kalorycznej i ogólnie aktywny styl życia. A na długowiecznych na carnivore jeszcze trochę poczekamy, wszak to dość nowy sposób żywienia i jak na razie brak badań w temacie wpływu długofalowego wpływu takiej diety. PS. Inuici się nie liczą. ;)

  • @radek5400

    @radek5400

    9 ай бұрын

    Dokładnie, na razie kilka razy ale postanowiłem przy okazjach pytać starsze osoby (80+) jak jadły :) Nie wiem tego, ale pomyślałem czy przypadkiem nie chodzi o nie przejadanie się, wręcz niedojadanie. Ruch to oczywistość, żadnego dylematu, niskoprzetworzone - jasna sprawa. Ale co łączy osoby długowieczne jedzące różnie, czasem wręcz niezdrowo... chyba tylko jedzenie skromnych ilości :)

  • @kobietaidealnanieidealnie5209
    @kobietaidealnanieidealnie5209 Жыл бұрын

    Warzywa chemia itp,a mięso antybiotyki,sterydy itp?????

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Nie prowadźmy tutaj Debaty Carnivore. W punkcie 3 podałem powód dla którego ten model żywienia eliminuje produkty roślinne i nie miałem na myśli chemii, a naturalnie występujące toksyny i substancje antyodżywcze.

  • @soti666
    @soti666 Жыл бұрын

    Alkohol w większości jest produktem roślinnym tzn. pochodzenia roślinnego

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Czyżbym z rozpędu wskazał, że alkohol jest produktem dopuszczonym na CD? ;)

  • @wieslawkruszka2678

    @wieslawkruszka2678

    Жыл бұрын

    Alkochol to siki bakterji

  • @MagdalenaMocarny
    @MagdalenaMocarny Жыл бұрын

    Człowiek nie jest miesozerca ani wszystkozerca i świadczą o tym jego jelita.

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Ciekawe podejście, szkoda, że błędne. No ale podyskutujmy - skoro nie mięsożerca i nie wszystkożerca czyżby jednak roślinożerca?

  • @MagdalenaMocarny

    @MagdalenaMocarny

    Жыл бұрын

    @@Ketonator nie jest roślinożerny jak krowa a tak jak ssaki naczelne czyli glownie owoce, zielenina, orzechy, nasiona.

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    No z tym się nie zgodzę, a naczelne są raczej wszystkożerne choć faktycznie podstawę ich diety często stanowią produkty roślinne. Ludzie są ewolucyjnie przystosowani do jedzenia i trawienia produktów odzwierzęcych i takie produkty często stanowią podstawę ich diety (nie mam na myśli samego mięsa ale ogólnie produkty pochodzenia zwierzęcego). Nie kupuję rozprawek o długości jelit, bo takie porównania organów człowieka i innych zwierząt zaprowadziłby nas do innych, 'ciekawych', wniosków. Człowiek jadł mięso, rewolucja neolityczna nie zamieniła nas w roślinożerców, a bazowanie wyłącznie na surowych roślinach przynosi znacznie więcej szkody niż pożytku.

  • @MagdalenaMocarny

    @MagdalenaMocarny

    Жыл бұрын

    @@Ketonator człowiek jadł zwierzeta od momentu kiedy opanował ogień. Naczelne to nie są absolutnie wszystkozercy.

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@MagdalenaMocarny Żeby daleko nie szukać pierwsze lepsze zapytanie i odpowiedź (ta akurat pochodzi z Nature): 'Most primates are omnivores, although there are several groups of primates that have adaptations for pure herbivory (e.g., Colobinae, Alouatta spp.) or carnivory (e.g., Tarsius spp.).' Zdrówko!

  • @Reniula77
    @Reniula77 Жыл бұрын

    Echhh...ja się czuję jakbym dostała w twarz 🙄. Dlaczego? No właśnie ze względu na warzywa - tyle gadania, że ważne, że witaminy, że niezbędne do zbilansowania, że błonnik, że że że....i nagle to nie jest ważne? Mam bardzo mieszane odczucia - jakby Carnivor żeby zaistnieć demoluje mój talerz zdrowia do tej pory 🙄. Na serio jakbym zarobiła w twarz albo porządnie mną potrząsnąć. Bo w warzywach toksyny - w mięsie nie? No OK, ze sprawdzonego źródła? Rośliny tez mogą być ze sprawdzonego ale to niczego nie zmieni bo nie są potrzebne wg Carnivor...echhhh...to było żywienie pierwotnego? Samo mięso? Bo podobno z zielonym i z owocami 🤷‍♀️. A może niezbędne składniki dostarczali jedząc tylko bez owłosienia? Jedli mózgi, chrząstki, szpik i jelita z zawartością bo tam był błonnik? Zwierzęta jadły rośliny więc może błonnik tak trzeba dostarczać albo Wit C 🙄. Nooooo nie wiem co myśleć, bardzo mieszanie odbieram to. Pozdrawiam

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Witaminy są ważne zawsze, ale na diecie carnivore też mamy produkty, które je dostarczą. Błonnik - ma spory sens przy dietach bogatych w węglowodany (wszelkie zbilansowane diety oparte głównie na węglach), w innym przypadku jest on o wiele mniejszy, a już na pewno nie jest 'niezbędnym składnikiem diety'. Są 3 główne powody którymi żonglują entuzjaści błonnika i wszystkie 3 można podważyć. Toksyny są wszędzie, nawet, a może zwłaszcza, w ludziach ;), ale większość toksyn znajdziesz w tłuszczu, nie w chudym mięsie. No i oczywiście kontrowersyjny temat wątroby, ale to dłuugi wywód i znowu przynajmniej 2 obozy. Poza tym wszyscy rzucają błotem w mięso, a roślinki są spoko, co jest przesadą w drugą stronę - zwierzęta przynajmniej mają wątrobę. ;) Witamina C jak wspomniałem, będą niedobory, ale szkorbutu raczej bym się nie obawiał. :) Wydaje się, że żywienie niskowęglowodanowe można uprawiać w nieskończoność, a co do diety carnivore brak pewności, bo brak danych - stąd też nigdy nie mówiłem, że keto jest na jakiś czas, a przy carnivore o tym wspomniałem. Generalnie temat do badań i eksperymentów, ale czy nie wspominałem, że jestem za stary, by brać wszystko na wiarę? Chłodnej głowy i zdrówko!

  • @Artur_K

    @Artur_K

    Жыл бұрын

    Renia, oglądałem materiał o tym czy, ile i jak działa blonnik i jak organizm sobie radzi bez niego. Materiał bym chyba z Bartkiem Czekałą ale nie jestem pewien czy we współpracy z Ostręga czy z formą na zdrowie. Jednak wynikało z niego że błonnik wręcz można nam niszczyć jelita zależnie od ilości i wrażliwości tego jelitka. A popychanie pokarmu następuje i tak samo czynnie jak również w rozkładzie pomagają bakterie. Ja jem Warzywka choć oststnio mocno ciągnie mnie do ryb.

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@Artur_K Badania pokazuję, że weganie mają wcale nie tak dobrze ze stanem swoich jelit. A samo działanie błonnika w obszarze perystaltyki jelit też brzmi ciekawie - zdziera nabłonek, organizm produkuje śluz i wszystkie się ładnie ślizga. Jak w przyzwoitej pasztetowej. ;)

  • @Reniula77

    @Reniula77

    Жыл бұрын

    @@Ketonator oj nie wszyscy rzucają mięsem w mięso 🤪, ja kocham mięsko bardziej niż warzywa a owoce w ogóle mogą nie istnieć...ale to kolejny przewrót bo dopiero co poukładałam keto w głowie - zaczęłam jeść warzywka w większej ilości niż kiedyś, nawet oliwki i awokado 😱🤯 a teraz tooooo? Że niepotrzebnie być może bo samo mięsko jest ok? Ja mam za małą wiedzę w temacie i za mały rozumek żeby to dotarło na ten moment 🙈. Ale warzywka sami Wy guru keto polecacie a teraz co? 🙄. Chyba za bardzo emocjonalnie podchodzę i jak mówisz chłodnej głowy 🤷‍♀️. Wg mnie (i mojej niewiedzy) keto jest najbardziej optymalnym stylem, Carnivor to taka skrajność trochę jak i skrajni są tylko roslinozercy 🤷‍♀️.

  • @Reniula77

    @Reniula77

    Жыл бұрын

    @@Artur_K coś mi się obiło o oczy ale ostatecznie nie oglądałam - to był Bartek z Ostręgą ale ten filmik to film był z tego co kojarzę bo ponad godzinę. Dla mnie to przewrót jakich sporo ostatnio w moim życiu i emocje rządzą stąd być może takie odczucia różne dziwne. Mniejsza - może za kilka lat ktoś powie, że wystarczy człowiekowi tylko cząstka energii nieba czy coś w tym stylu (oczywiście abstrahując) więc i Carnivor nie będzie dobry i ciekawy - a poważniej to kto wie co ludzie jeszcze wymyślą i odkryją 🤷‍♀️. Dobrego wieczoru.

  • @ewa8901
    @ewa8901 Жыл бұрын

    Dobra tylko nudna 🤔

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    Też tak uważam, ale i tak wypróbuję.

  • @MagdalenaMocarny

    @MagdalenaMocarny

    Жыл бұрын

    I niedobra, i nudna.

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@MagdalenaMocarny Nuda to dość indywidualna sprawa, a skąd pomysł, że nie jest to dobra dieta?

  • @MagdalenaMocarny

    @MagdalenaMocarny

    Жыл бұрын

    @@Ketonator robiłam karniwora 2.5 roku to mogę odpowiedziec na ten temat dużo i wiem bardzo dużo o tym ruchu itd

  • @Ketonator

    @Ketonator

    Жыл бұрын

    @@MagdalenaMocarny Nie uważam, że dieta karni jest dobrym wyborem na całe życie tak jak nie uważam, by periodycznie stosowana miała negatywny wpływ na zdrowie. Inną kwestią jest to w czym, kiedy i czy w ogóle pomaga - co często jest tematem całej Debaty Carnivore.