Václav Vavryčuk - Kosmické mikrovlnné záření jako tepelné záření mezi... (KS ČAS, JČMF 18.10.2019)

Ғылым және технология

Záznam druhé přednášky v rámci výročního semináře Kosmologické sekce ČAS a JČMF, který proběhl 18. října 2019 v Modré posluchárně Matematického ústavu AV ČR , téma:
Kosmické mikrovlnné záření jako tepelné záření mezigalaktického prachu.
V přednášce je prezentován model vesmíru, ve kterém kosmické mikrovlnné záření není reliktním zářením z Velkého třesku, ale tepelným zářením mezigalaktického prachu. V tomto modelu je světlo vyzařované galaxiemi částečně pohlcováno mikroskopickými prachovými částicemi v mezigalaktickém prostoru, které se zahřívají a vyzařují tepelné záření.
Spočtená teplota mezigalaktického prachu je 2.776 K a liší se od naměřené teploty kosmického mikrovlnného záření o méně než 2%. V důsledku probíhající expanze vesmíru teplota prachu není konstantní, ale se zvětšujícím se objemem vesmíru klesá, obdobně jako teplota reliktního záření v modelu Velkého třesku. Prezentovaný kosmologický model vysvětluje tepelné fluktuace kosmického mikrovlnného záření nerovnoměrným zahříváním mezigalaktického prachu způsobeným nerovnoměrným rozložením galaxií ve vesmíru. Polarizační anomálie záření
jsou pak přičítány působení magnetického pole okolo velkých vesmírných struktur, jako jsou shluky a supershluky. Přítomnost mezigalaktického prachu ve vesmíru způsobuje, že je částečně neprůhledný. Neprůhlednost vesmíru prudce narůstá z rudým posuvem a způsobuje, že se raný vesmír jeví jako temný bez přítomnosti galaxií.
Přednáší:
RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc. (Geofyzikální ústav AV ČR)
Další informace:
www.ig.cas.cz/
www.ig.cas.cz/kontakty/seznam...
www.ig.cas.cz/wp-content/uplo...
• Vavrycuk: Cosmology Le...
users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/

Пікірлер: 20

  • @aaageek9705
    @aaageek97054 жыл бұрын

    Super! Konečně něco, co v kosmologii dává smysl. Držím všechny palce. Jen mi tam chybělo vysvětlení vývoje množství mezigalaktického prachu směrem do minulosti, protože nízká metalicita starých hvězd implikuje, že i mezigalaktického prachu muselo v té době být mnohem méně - ještě ho žádné supernovy nerozmetaly...

  • @vladimirwagner8905
    @vladimirwagner89054 жыл бұрын

    Můj rozbor hypotézy Václava Vavryčuka je zde: www.osel.cz/11003-je-mikrovlnne-zareni-zpusobeno-tepelnym-zarenim-mezigalaktickeho-prachu.html

  • @martinmalek597
    @martinmalek5974 жыл бұрын

    Pan doktor Vavrycuk uviedol veľmi zaujímavú alternatívnu teóriu. Je celkom logická. Oveľa logickejsia.ako.exponencialna.expanzia a mnoho ďalších špekulácií teórie veľkého tresku a dnešného uznávaného modelu vesmíru. Snáď sa pozorovaniami niečo potvrdí.

  • @Jirivoslar
    @Jirivoslar4 жыл бұрын

    Juchů! Bude nobelovka za zrušení Velkého třesku?? :-)

  • @igott-interpretaciagravita4262

    @igott-interpretaciagravita4262

    4 жыл бұрын

    bude, pretože gravtácia - teda moja interpretácia ako vzniká a prečo, nepotrebujú BB, skôr naopak, bolo by to ako päasť na oko.

  • @janvesely6353

    @janvesely6353

    4 жыл бұрын

    OTR taky nepotrebuje Big Bang... ostatne Einstein nemel zrovna v lasce expandujici vesmir.

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman47734 жыл бұрын

    LIKOS

  • @igott-interpretaciagravita4262
    @igott-interpretaciagravita42624 жыл бұрын

    Predpovede iGoTT (iNteropretácia Gravitácie od Tomáša Trníka): 1) vesmír je večný a nekonečný, 2) hmota vzniká a zaniká z časopriestoru, 3) časopriestor nieje len matematická hračka, ale je to reálne pole z "plankových" najmenších častíc, 4) časopriestor mení svoje gravitačné vlastnosti, podla rozloženia hmoty - dôsledkom je efekt temnej energie, 5) čierne diery sú pravdepodobne katalyzátorom tvorby hmoty z časopreistoru, 6) rýchlosť svetla je daná energiou časopreistoru, 7) kvantová mechanika je dôsledkom energie časopreistoru.

  • @janvesely6353

    @janvesely6353

    4 жыл бұрын

    "vesmír je večný a nekonečný"... jak v tom modelu mate osetreno, ze je v noci tma? Jaky je vas popis CD? To je v soucasne podobe klasicka relativisticka konstrukce, at uz jde o Kerrovo ci Schwarzschildovo reseni..

  • @igott-interpretaciagravita4262

    @igott-interpretaciagravita4262

    4 жыл бұрын

    @@janvesely6353 ďakujem za otázky. tu su odpovede: 1) pod slovom vesmír myslím nielen hmotu (4%), ale hlavne časopriestor, ktorého je teda ďaleko viacej a vo vesmíre zohráva tu najdôležitejšiemu úlohu, lebo sprostredkováva nielen gravitáciu. takže tma je preto, lebo hmota vzniká a zaniká z časopreistoru, teda "BIG BANG" je skôr lokálna záležitosť v rozmeroch superklustrou galaxií, a skôr či neskôr k nám priletí svetlo z galaxii, ktoré budú staršie ako 13,7 mil rokov. 2) CD samozrejme nemám ani šajnu, ale ak by vás zaujímal môj filozofický popis, ktorý vyrástol z mojej iNterpretácie, tak čierna diera je práve katalyzátor vzniku hmoty z časopriestoru, teda doslova CD okolo seba vytvárajú hviezdy a tvoria galaxie. CD samozrejme nemože sa scvrknúť do singularity, pretože inak by nemohla gravitačne pôsobiť na svoje okolie, takže pravdepodobne CD je jeden gigantický kvarkový kondenzát. Teoreticky by mala byť nejaká úmera napríklad čím väčšia CD tým väčšia galaxia. Samozrejme kedže vesmír je ekologický a všetko musí recyklovať, musí byť nejaký mechanizmus, ako sa superMEGAhmotné CD zbavia hmoty. Buď ju pri istom objeme začne v strede CD premienať na časopriestor, a tým sa zmenšovať, alebo pomocou tých JETOV, alebo nejak, pretože inak by tu mali byť vo vesmíre len super mega mega CD, možno aj CD explodujú ked moc nabobtnajú. Ale to samozrejme nedokážem v hlave prerátať, verím len tomu, že vzhladom na nekonečnosť a večnosť vesmíru, musí byť nejaký mechanizmus ako udržiavať aj CD v "rozumných" hmotnostiach...

  • @igott-interpretaciagravita4262
    @igott-interpretaciagravita42624 жыл бұрын

    pán Václav Vavryčuk, Ďakujem za túto prednášku, veľmi ma potešila. O teórii BB (Big Bangu) už pochybujem roky, no na rozdiel od vás, moje pochybnosti pramenia z dôsledkov mojej interpretácie Gravitácie, ktorá má provokatívnu skratku iGoTT, ale naštastie z bohom nemá nič spoločné:) Táto moja interpretácia či skôr hypotéza je zameraná na polopatistické vysvetlenie TR, teda Einsteinovej teórie relativity. Nielen že, bez 4D vysvetľuje časopriestor a mechanizmus gravitácie, ale nepotrebuje ani ďalšie rozmery ako M-teoria, aby táto interpretácia gravitácie (iGoTT) do seba zakomponovala ďalšie 3 sily. Vo výsledku predpovedá, že temná hmota je výsledok mechanizmu gravitácie (časoprostoru) teda nieje to žiadna neobjavená častica. A o temnej energii tiež netreba už uvažovať ako energii z ničoho - tiež je to dôsledok mechanizmu. A nie nieje to "perpetum mobile" ako superstrunová teória. No iGoTTka ide ešte dalej, rozpínanie vesmíru je len zdánlive, v skutočnosti len časopriestor stráca na sile(energii). Takže vesmír je večný a nekonečný, len hmota v ňom ako ste správne naznačili na záver "osciluje" presnejšie vniká z časopriestoru a po dlhom čase zaniká v časopreistore. Ale to je na minimálne hodinovú prednášku...

  • @ludekvincent1472

    @ludekvincent1472

    2 жыл бұрын

    Václavovi velmi fandím a sleduji...přednášky.... toto je ale také zajímavé: kzread.info/dash/bejne/qoqe1qybadupoMo.html

  • @bohuslavboucek5238
    @bohuslavboucek52384 жыл бұрын

    při rozpínaní vodíku i helia by se teplota měla snížit a zastavil by se pohyb elektronů.

  • @bohuslavboucek5238
    @bohuslavboucek52384 жыл бұрын

    takže nakonec měl Nikola Tesla pravdu o neexistenci big bang.

  • @Lathander720
    @Lathander720 Жыл бұрын

    No jako bylo mi vzdycky divny, ze v dobe temna to svetlo proste neuletelo nekam pryc. A to, ze reliktni zareni vidime by znamenalo, ze se vesmir rozpina tak rychle, ze to svetlo z jeho kraju jeste stale neuletelo a teprve doleta k nam.

  • @jurajhprobyt2107
    @jurajhprobyt21074 ай бұрын

    Hezka buchta

  • @Mickeythemouse64

    @Mickeythemouse64

    3 ай бұрын

    Dej time stamp ať to nemusím projet celý!❤

Келесі