LLionTV

LLionTV

Motto: tradidit Deus mundum disputationi. LLionTV se snaží svou dokumentární náplní o propojení protilehlých i stejnolehlých oborů přírodovědných, společenskovědních, filozofických a duchovních, pokud možno na bázi zdravého rozumu. Proto dává čas od času prostor i tvůrčím, objevným či jinak podnětným kontroverzím, přestože ne vždy musí jejich obsah rezonovat s postoji redakce a výběr je subjektivní. Co však žel nelze ovlivnit, je úroveň diskusních příspěvků, avšak jsou ve jménu svobody projevu ponechávány, pokud nejsou v rozporu s etikou, morálkou a dobrými mravy a nezasahují do cti a svobody kohokoli druhého. Koneckonců i ty jsou snad užitečná sociologická studie a zpětná vazba, jací jsme.

Пікірлер

  • @jiritvrdy5594
    @jiritvrdy559413 сағат бұрын

    Zapálení pana Podolského je nakažlivé, ale super. Nepočítal jsem to, ale mezi slunovraty by měla být stejná doba. Mezi rovnodennostmi by měly být jiný doby. To dělí elipsu na nestejný půlky s nestejnými rychlostmi. Ale správně řekl, že léto je delší než zima, tak asi jen přeřeknutí.

  • @milan661000
    @milan66100020 сағат бұрын

    Hrůza, co to je! Stejně, jak dvojitý agent Pavel! Mluvi, mluvi, ale nic neřekne! Katastrofa. Takové okupanty mame na Hradě ?!

  • @blesoprdnebesky3392
    @blesoprdnebesky339223 сағат бұрын

    Rozhodně si lépe představím rychlost 8 km/s než 28 800 km/h. Sekunda má zažito jak dlouho trvá a vzdálenost 8 km mám taky nakalibrovanou i z pohledu kopců. km/h jsou pro mě v kosmonautice zvěrstvo.😵‍💫Také km/s jsou blíže než km/h - kombo desítkové a 60sátkové apod. soustavy.

  • @vaitripleseven
    @vaitripleseven19 сағат бұрын

    Proto jsem to uváděl v různých jednotkách. Metry za sekundu nebo kilometry za sekundu jsou používány oficiálně, ty km/h jsou spíše pro laické publikum, které občas tyto jednotky vyžaduje pro lepší představu.

  • @user-od5ot7le7p
    @user-od5ot7le7pКүн бұрын

    Už jsem dlouho poslouchal, stačí ti kecy. Jsi momo anebo Mimoň?

  • @mirekskop242
    @mirekskop242Күн бұрын

    Moc zajímavé. Děkuji..

  • @ddoubravka
    @ddoubravkaКүн бұрын

    Naprosto úžasná přednáška! Děkuju všem, kdo umožnil tyto přednášky sledovat na you tube.

  • @xheksa
    @xheksaКүн бұрын

    Skvela prednaska, mockat diky zato. Jen by to chtelo pouzit nejaky template do PowerPointu aby to nevypadalo jak z toho roku 1981 :)

  • @vaitripleseven
    @vaitripleseven19 сағат бұрын

    Díky! Co se týče toho templatu - mám za to, že nějaké kudrlinky by odváděly pozornost. Ale zvážím to. ;-)

  • @robertnovacek3559
    @robertnovacek3559Күн бұрын

    Zloděj křičí chyťte zloděje.

  • @danielbrstak5730
    @danielbrstak5730Күн бұрын

    Kedysi som si myslel, že Grygar robí históriu vedy, teraz to vidím tak, že robí politiku, propagandu a rozširovanie "správnych" názorov.

  • @mirekskop242
    @mirekskop2422 күн бұрын

    To je nádherná přednáška.. Děkuji moc...

  • @user-yr6jz8rc5f
    @user-yr6jz8rc5f2 күн бұрын

    Tradice MÍSTA,nejen hrobu,je docela pevnà.Misto ne náhodou patří i mezi Boží jména.

  • @vendi558
    @vendi5582 күн бұрын

    Tycho má hrobku v kostele sv. Jakuba, ne v Týnském chrámu.

  • @MrBitterman75
    @MrBitterman7512 сағат бұрын

    Proč ze sebe dobrovolně děláte hlupáka? Běžte se raději někdy do Týnského chrámu na tu hrobku podívat.

  • @dudogersak
    @dudogersak3 күн бұрын

    Zaujímavé, ale prednes p. Podolského pre mňa nestráviteĺný. A to pozerám prednášky cca 10 rokov. Zvládol som 18 min.

  • @MrBitterman75
    @MrBitterman7512 сағат бұрын

    Děkuji za velice zajímavý a přínosný příspěvek👍

  • @frantavachal3559
    @frantavachal35593 күн бұрын

    Pan Profesor.Ta autorská Porta byla za Konec přátelství.

  • @janschlemmer308
    @janschlemmer3083 күн бұрын

    Fakt nikdo nezmini pana, co si pochutnava na "ocnich skritcich"? :) Jinak vynikajici prednaska a dekuji Tomasovi za jeho vsechny prednasky a obecne za popularizaci vedy. Vic takovych.

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq3 күн бұрын

    Mikuláš Koperník převzal pro své výpočty pozorovaná astronomická data od muslimského astronoma Nasir al-Tusi, existuje o tom muzeum.

  • @zdenekjanko4249
    @zdenekjanko42493 күн бұрын

    Koperník, Brahe, Kepler. Vražedná kombinace! Miluji. Mr. Podolský největší borec. Moc moc moc děkuji.

  • @RadoslavFicko
    @RadoslavFicko5 күн бұрын

    Je dosť šialené, že rýchlosť určuje, ako dlho trvá cesta do budúcnosti.

  • @PetrR1
    @PetrR15 күн бұрын

    Odted uz se nebudu divat na Prazsky orloj jako driv :)

  • @bloodymir_putain
    @bloodymir_putain5 күн бұрын

    1:19:44 Keby sa večer pred letom vyhli opici, neboli by špekulácie, že sa museli vyhýbať niečomu inému ...

  • @michaelademcakova2987
    @michaelademcakova29875 күн бұрын

    ❤DĚKUJEME PĚKNĚ ❤

  • @josefnavratil646
    @josefnavratil6466 күн бұрын

    Paradox žebříku. Řekl bych k tomu poznámku: a) Pozorovatel v garáži musí mít takovou situaci, aby žebřík se pohyboval k němu "direkt" v ose pohybu "x" do očí, nikoliv vodorovně s jeho očima, tj. v ose "y" nebo "z"..., protože relativita platí jen pro objekty v pohybu v trajektorii "od Potorovatele" (kolmo na pohyb rakety už dilatace, ani kontrakce se nekonají). b) Pozorovatel který je "přilepený" na zadní stěnu garáže a pozoruje výjev s přilétajícím žebříkem, nemůže vyhodnotit informaci o kontrakci celého žebříku "dřív" než ke kontrakci reálně dojde...; je to tak?

  • @lenkapolaskova2094
    @lenkapolaskova20946 күн бұрын

    Dobrý den, mohu požádat o zdroj k účinkům genisteinu na růst dělohy (cca 12 minuta)?

  • @frantisek_heca
    @frantisek_heca6 күн бұрын

    @usagironin1 Chápu to prosím dobře, že pokud byl někdo přeléčen na boreliózu, poté hlásí třeba několik let zhoršující se potíže a bude mu sérologicky "zjištěna" borelioza (nebo PCR testy?), tak jde jen o to slovíčkaření - že to při "nálezu" budeme nazývat "probíhající borelióza" namísto "post-boreliotický syndrom"? Možná to trochu motám, ale mě příjde, že spousta lidí co chodí na soukromé kliniky tak má v "nějakých" testech potvrzené nálezy. Tak je logicky léčí atb dokud nálezy nezmizí. To by asi dělala i běžná medicína, ne? Jde o to, že ta soukromá klinika používá jiné formy testování, dokazování, které běžná medicína neuznává? A nedá se léčba nasadit i na základě klinických příznaků? Jak jste si jisti, že víte kde všude odebrat vzorky, že máte veškeré správné testy, abyste vyloučili, že nejde o boreliózu? Já asi nechápu obecně to, že "máme nějaké formy testování", pokud nic nedokážou, nebudeme léčit.. nejde o nemoc. Ale kde je ta hranice, že "hrozí riziko, že nemáme dobré testy"?

  • @jakubvich1521
    @jakubvich15216 күн бұрын

    Někoho tak nadšeného pro věc s takřka renesančními znalostmi je krásné poslouchat. To, že je pan profesor nadšený pro teorii relativity a gravitaci, jsem věděl, jeho nadšení pravěkkým uměním je pro mě příjemným překvapením. Díky za přednášku, těším se už na další :)

  • @josefnavratil646
    @josefnavratil6466 күн бұрын

    Kubo, vysvětlím ti proč je rychlost světla (informace) konstantní. Nejprve si představ časoprostor 3+1D plochý, tj. nekřivý. On byl po big-bangu extrémně křivý, ale se postupně stále rozbaloval a rozbaloval až ke dnešku 13,8 miliard let věku. Dnes je prý časoprostor tééééměř plochý, ten mezi galaxiemi. Ale trochu více křivý je v galaxiích a ještě více kde je seskupení hmoty (např. sluneční soustava, nebo masivní neutronová hvězdy, černá díra) tam je stále časoprostor ještě křivý a to i dost. Nyní seš v tom plochém časoprostoru (to si představuj do úvahy) a ten se rozpíná rychlostí světla, takže fotony, které v něm letí, stojí!!! V tomto prostředí, panuje tu c =1/1. Foton nepozoruje tempo plynutí času, ani tempo rozpínání prostoru celého vesmíru. V časoprostoru, který je dokonale plochý neexistuje hmota s nenulovou hmotností. Ale my Země s lidmi jsme v prostředí kde časoprostor zakřivený je a proto tu vnímáme, že hmota v rovnoměrném pohybu, má rychlost (i zrychlení). A naše porovnání rychlosti "v" ( m . v) vůči rychlosti světla "c" (m(0) . c) je takové, že z pozice naší křivosti vyjde rychlost světla c = 2,9979246.10^8 m/10^0sec. Samozřejmě, že také záleží na volbě jednotek, kdyby volba byla jiná, byla by čísla jiná pro rychlost světla. Jako důležitý postřeh tu vidíš to, po volbě jednotek intervalů pro čas a délku, že citlivost lidí na čas je o 8 řádů horší než citlivost na délkový interval. www.hypothesis-of-universe.com/docs/c/c_017.jpg To je také důvod a příčina toho, že fyzikové pozorují všechny tři délkové dimenze, x, y, z, ale "nepozorují" tři časové dimenze t(1), t(2), t(3). Nechtějí je pozorovat (!), protože citlivost na různá tempa tří časů je nepatrná ..., a tak pokládají čas za jakýsi skalár s jedním tempem plynutí t = t(1) = t(2) = t(3). Ale není to tak, v realitě mikdosvěta, tam přece jen panuje t(1) > t(2) > t(3) ...; závodní automobil jede na Monze po ose "x" rychlostí 300km/sec, čili mu běží čas t(x) = t(1) = 218,8842 jednotek (číslo vymyšlené) tj. dle "našich hodinek" NĚJAKÉ tempo. Ale také mu běží čas do osy "y" (t(y) = t(2) = 218,8842 +0,77 jednotek, a do osy "z" (t(z) = t(3) = 218,8842 +0,78 jednotek. No, prostě diváci (i fyzici) vidí, že auto Ferrari má tempo plynutí času jen do osy "x" velké, měřitelné, ale neuvědomují si děsně malou změnu tempa plynutí času do ostatních dvou dimenzí t(2) a t(3). Resumé : nežijeme v plochém časoprostoru s c = 1/1 ; c^3 = 1^3m3/1^3sec.^3 , ale v nějak zakřiveném čp, „zakřiveném" ve všech 3+3D, proto je naše v < c. … proto není náš vesmír „tachyonový“ s c* > c www.hypothesis-of-universe.com/docs/c/c_038.jpg ; www.hypothesis-of-universe.com/docs/c/c_036.jpg Tak přemýšlej, Kubo. Ahoj, děda 30.04.2024

  • @petrkocourek9028
    @petrkocourek90286 күн бұрын

    Dobrý den, děkuji za zajímavou přednášku a mám, prosím, dotaz kolem paradoxu dvojčat: předpokládám, že můžeme dvojčata nahradit jinými hmotnými objekty(?), takže první atomové hodiny pošleme v raketě, druhé necháme na místě, a ty třetí hluboce zmrazíme (na stejném místě jako ty druhé), aby se téměř zastavily (tech. možnosti v žádném případě neřeším). Po návratu rakety srovnáme časy na všech hodinách; domnívám se, že ty rozmražené a raketové zaznamenají méně času, než ty statické. A můj dotaz zní, jestli je mezi postupy vedoucímy ke "zpomalení času" zmražením a letem vysokou rychlostí nějaká souvislost-podobnost (myslím tím někde na úrovni kvantových polí). Děkuji za každou odpověď. P. Kocourek (lidový myslitel)...když to po sobě čtu, vypadá to jako vtip, ale je to myšleno vážně!

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc4 күн бұрын

    +1 Skvělá úvaha, ale má to malý háček - hodiny v raketě, oproti těm podchlazeným, tikají stále normálně, což potvrdí vnitřní pozorovatel v raketě, který nepociťuje žádné omezení - jedna sekunda je pro něj stále jedna sekunda. Zpomalení podchlazením není ekvivalentní k relativistickému "způsobu", páč ty podchlazené hodiny stále sdílejí stejný prostoročas jako porovnávací hodiny o kousek vedle a i když se budou rozcházet z rozdílných teplot, stále to bude v rámci "jednoho času - tempa" v dané soustavě. Je možné na to nahlížet i tak, že ty podchlazené hodiny sdílející stejný prostoročas jako normální hodiny, stále se budou podílet na budoucnosti svou přítomností (je nutné dodávat energii do kryogenního procesu atd.) , zatímco hodiny v raketě byly vytrženy z našeho časového rámce (z našeho prostoročasu) a již se nepodílí na budoucnosti - proto ta cesta do budoucnosti, která tímto nebyla ovlivněna.

  • @petrkocourek9028
    @petrkocourek90284 күн бұрын

    ​@@DL-kc8fc Děkuji za ocenění a reakci.

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc4 күн бұрын

    @@petrkocourek9028 +1 A právě v tomto je onen malý háček. Podchlazené hodiny se skutečně zpomalí v rámci zpomalených vnitřních procesů, ale stále v našem časovém rámci. Ergo, kdyby podchlazené hodiny "vnímaly", samy si vyhodnotí, že není něco v pořádku, například stále stejná rychlost přenášené informace ve vodičích či optických vláknech, zatímco řídíci jednotka je zpomalena. Zpomalení těchto podchlazených hodin nekopíruje časový rámec, ale svůj vnitřní stav, což odhalí nějaký komparační obvod, i když je sám zpomalený. Zde se dá hovořit o skutečném zpomalení. Ovšem hodiny v raketě stále tikají v nezměněném intervalu a k žádným disproporcím, například mezi rychlostí šíření informace a procesem na tomto závislým, nedochází. Hodinám v raketě se čas (tempo času) nezpomaluje ve vlastním časovém rámci. Až porovnáním se zjistí časový rozdíl. Co se týče energie, bylo to myšleno tak, že pozemská kryogenní technika vyžaduje obsluhu, přísun energie atd., tedy že toto všechno se propisuje do budoucnosti, zatímco raketa bůhví kde a ve vlastním časovém rámci (vyjmuta z toho našeho) nedeterminuje naší budoucnost - proto ten skok do budoucnosti, která může být jakákoliv. Cesty do minulosti existují pouze na papíře k zábavě, nebo ve Startreku. Existence vesmíru je přísně závislá na vlastní kauzalitě, což obnáší rychlostní limity, které zajišťují přenos energie. Pokud by rychlostní omezení neexistovalo (na hypotetické výpravy do minulosti jsou nutné), nefungovaly by například elektromotry, nebo lépe, vesmír by vůbec nevznikl. Suma sumárum, zamražení není o vlastním prostoročasu, ale o konzervaci v našem časovém rámci, který platí i pro podchlazený objekt. Je však pravdou, že pokud se někdy v budoucnosti zvládne kryogenní proces bez poškození zakonzervovaného objektu, budou důsledky jakoby stejné, což neznamená, že je to stejné.

  • @petrkocourek9028
    @petrkocourek90283 күн бұрын

    @@DL-kc8fc Můj další dotaz se netýkal "relativity", stejně jako ten první, takže to nechám na jinou příležitost.🙂

  • @belakyselova5415
    @belakyselova54156 күн бұрын

    Obdivuhodné. A podle mě zavrženíhodné. Údajně. Vy přece dobře víte, co je povinnost každého muslima. Šířit islám ohněm a mečem. Povinnost. A hotovo. Za každou cenu. Hahaha. Matka je všechno. Vy si děláte legraci.

  • @belakyselova5415
    @belakyselova54156 күн бұрын

    Úvod flouhý a asi pro debily. Neustále vysvětlije a nic. Škoda

  • @Lathander720
    @Lathander7207 күн бұрын

    Muz mysli logicky, chce videt statistiku, vysledky, mereni. Zena mysli emocionalne - chce videt krasny krystal, vuni esoterickych oleju. Proto muz studuje na internetu statisticke vysledky jednotlivych leku, zatimco zeny sleduji co prodava Houdova.

  • @0ndroid
    @0ndroid7 күн бұрын

    Vynikající přednáška a je zábavné jak tohle téma dráždí lidové myslitele.

  • @petrbilek4226
    @petrbilek42267 күн бұрын

    Co dělali ti naši predci v Africe, kteri zustali v idealnich podminkach pro zivot? Nebyla tam doba ledová.. klima stabilní, potrava na dosah ruky. Taky se smisili s místními druhy?

  • @user-pq6im5ki5i
    @user-pq6im5ki5i7 күн бұрын

    Jaký používáte gel na vlasy?

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak77507 күн бұрын

    Ďakujem za vynikajúcu prednášku! Táto otázka ma nesmierne zaújma!

  • @jogstr1
    @jogstr17 күн бұрын

    Velmi dobře uspořádaný obsah, přednes ve spisovné češtině, uchu lahodící hlas. Z takové přednášky toho hodně zůstane v paměti.

  • @Cocoa-kg9pu
    @Cocoa-kg9pu8 күн бұрын

    Heureka. To je komedie. Trošku zde nedochází k pochopení, jak to vzniklo. Jde o chemii, kterou vyvíjí, upravuje, zpracovává, aplikuje ČLOVĚK. My víme, že jsou chemické reakce všude ale rozdíl je tom, když se do toho cpe člověk za účelem byznysu. Na slovíčkaření není potřeba přednášky, teď bude každý říkat, že chemie je zdravá...jaká demence to je a jaký má taková přednáška význam? Chránit potravinářský průmysl? V tom slovíčkaření už můžeme říkat, že slunce nezapadá ale stojí na místě, vlastně ani slunce nestojí na místě, protože postupuje i s celou galaxií. Vlastně nepostupuje, pluje....ne, letí? Ne... a je to vůbec slunce nebo ohnivá koule? Prostě chápejte, že existují rozdělení a tím se řídíme. Člověk nikdy netvrdil, že jablko je chemie ala začal o chemii mluvit až v případě laboratoří a vlastní práce s chemickými látkami, kdy vznikají nebezpečná spojení, které například v přírodě nenajdete. Proto říkáme chemie v jídle, takže pro paní přednášející, která si myslí, že když to někdo řekne, tak je hlupák....bohužel je hloupá ona. Našprtat se něco umí každá opice. Rozum jí ale chybí.

  • @milanbaran7291
    @milanbaran72918 күн бұрын

    Pán profesor sa mi zdá nejaký zadýchaný. Želám si, aby to nebol problém so zdravím.

  • @milanbaran7291
    @milanbaran72918 күн бұрын

    Mám takú asi blbú otázku. Dali by sa zostrojiť dvoje hodiny, ktoré by boli synchronizované pomocou zviazaných častíc, pre ktoré neplatí konečná rýchlosť svetla.

  • @paveloubech4932
    @paveloubech49328 күн бұрын

    @@milanbaran7291 Pomocí kvantově provázaných objektů nejde přenést žádnou informaci. To plyne ze samotné podstaty KM (náhodné děje). Takže nedalo, hodiny by se synchronizovat nedaly.

  • @milanbaran7291
    @milanbaran72917 күн бұрын

    @@paveloubech4932 Čína takto prenáša informácie na satelit, alebo aj do Európy. Spolu s prenosom rádiovými vlnami. Ide o synchronizáciu hodín, ktoré fungujú aj bez synchronizácie.

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq7 күн бұрын

    Milan Baran - To je skvelá otázka, lebo atómové hodiny majú obrovskú frekvenciu a zosynchronizovať ich navzájom s presnosťou nanosekúnd je nemožné, keď signál v latkovom prostredí dosť mení svoju rýchlosť, čiže v atmosfére, v kábloch a v gravitačnom alebo magnetickom poli...

  • @paveloubech4932
    @paveloubech49326 күн бұрын

    @@milanbaran7291 Ani Čína, ani nikdo jiný takto (kvantovým provázáním) informace nepřenáší. Čerpáte ze špatných zdrojů. Radiovými vlnami samozřejmě ano, ale to je každodenní realita milionů vysílačů.

  • @mylousjakes9702
    @mylousjakes97028 күн бұрын

    ale na rozdil od amiku on o svym letu kolem zeme nelhal, cot se neda rict o tech "na mesici"...

  • @karelstrobach
    @karelstrobach8 күн бұрын

    On tu Zemi ani neobletěl, nedokončil oblet. Pro tvoji informaci Milouši z Měsíce.

  • @bloodymir_putain
    @bloodymir_putain5 күн бұрын

    Sovieti vždy klamali (a klamú) tak dobre, že Vás dokázali presvedčiť o totálnych nezmysloch ...

  • @DrMaxPlank
    @DrMaxPlank2 күн бұрын

    @@karelstrobach jasne, preto shepard letel ~486km, do vysky ~186km a bol to prvy amik.

  • @honzajanula2148
    @honzajanula2148Күн бұрын

    Co má společného výška letu s odletem? Nic. Jaká je hodnota vašeho argumentu? Nulová.

  • @DrMaxPlank
    @DrMaxPlankКүн бұрын

    @@honzajanula2148 clovece, kde asi zacina vesmir, kolko km od zeme? preco amik neobletel zem aspon ciastocne? nevedel, tak naco vobec letel?

  • @jirigutman8704
    @jirigutman87049 күн бұрын

    Na počátku to vypadalo jako obdiv k trvání kultury, ale nakonec, nebylo by lepší po pár tisících letech začínat znovu? 😀

  • @petrvalach6288
    @petrvalach62889 күн бұрын

    Přednáška super, ale chtělo by to vyměnit moderátora, tohle je na úrovni tak patnactilého kluka, který to dělá poprvé...

  • @Dejvid_d
    @Dejvid_d9 күн бұрын

    Krásna, poučná prednáška. Ďakujeme Matějčkovej. Svoju prácu robí veľmi svedomito.

  • @RENEBACON
    @RENEBACON9 күн бұрын

    Psal se rok 1941 ( 22.červen ) a nepřítel ,,zaklepal" na velmi nesprávné dveře a přitom západní ,,analytici" začali dávat předpovědi typu : jako A.Hitler a sjednocený západ obsadí Rusko a na totálku ho rozdrtí ... Velká vlastenecká válka započatá a teď si položte otázku? kolik stála daň za takové "zaklepání" na dveře až po vítězství SSSR a tím pádem osvobození světa od fašismu? Stálo jich to cca 8mil. to máme tak cca 5 násobek obyvatelstva SK v tomto čase).Samozřejmě kromě takové lidské daně i zničená velká území a tím samozřejmě i nejrozvinutější průmyslové oblasti ... západní ", odborníci" a jejich předpovědi typu, že minimálně 200 let bude potřebných na obnovu SSSR...Ale víte ,,finta", neboli referenční bod byl započat ještě před samotným ,,zaklepáním na dveře" a to v podobě rozjetého mocného sovětského vzdělávacího systému. Víte, ti ,,zlí" bolševici ( ti kteří ,,zaprodali" stát a zároveň ho i povznesli, úplná západní schyzofrenie ) tak to právě oni dokázali v časovém předstihu jednak vytvořit vzdělávací systém, který spočíval v zorganizovanosti jak sociální, tak i hospodářské části života ve státě a to právě na základě takového vzdělávacího systému a tím pádem pochopitelně proběhla i nejrychlejší obnova státu po takovém „zaklepání na dveře“. 12 let od vítězství vypuštěna ve vesmíru PRVNÍ umělá družice (1957), neuběhly ani 4 roky a proběhl PRVNÍ let do kosmu J.A.Gagarin (1961). Západ jen koukal a zároveň už rok po vypuštění družice do vesmíru (1958) v USA v kongresu proběhla porada o příčinách ( vesmírné závody, proč a jak atd...) Co tam tehdy řekl admirál H.G.Rickover? (otec jaderných ponorek) „Závažné nebezpečí výzvy, před kterou nás postavilo SSSR, nespočívá, že by bylo silnější vojensky. To co nás ohrožuje, je jeho vzdělávací systém." A co takového tam řekl J.F.Kennedy? (v té době byl teprve senátorem) ,,Sovětské vzdělávání je nejlepší na světě. Musíme z něj mnohé převzít. SSSR vyhrál vesmírné závody ve školní lavici." Na konec hodil ,,bonusovku" : ,,Výsledek bitvy, kterou vedeme se SSSR, se bude rozhodovat v amerických školních třídách." A samozřejmě k tomu patří i sociální výtahy - aby se do pozic nedostávaly jen děti „vyvolených“, ale nejlepší talenty vyprodukované tímto vzdělávacím systémem.

  • @DrMaxPlank
    @DrMaxPlank9 күн бұрын

    kde by sme uz boli my slovania, keby nas anglosasi neustale nebrzdili? nacizmus bol do nemecka importovany z anglicka, anglosasi vytvorili adolfa s cielom rozparcelovat zssr. treba si vsimnut jednu zaujimavu udalost, a to let hessa do anglicka, neviem co sa tam vtedy stalo ale po jeho zadrzani ani nie mesiac na to adolf napadol zssr. a dnes? namiesto nemecka okrajina, a adolfa vystriedal volodimir :D nic sa nezmenilo...

  • @RENEBACON
    @RENEBACON3 күн бұрын

    @@DrMaxPlank alespoň někdo myslí děkujeme za oésvěžení

  • @RENEBACON
    @RENEBACON9 күн бұрын

    Maximální výška letu Gagarina je 327 km, amerického Alana Sheparda 186 km. Doba letu Gagarin - 108 minut, Shepard - 15 minut. Gagarin letěl přes 40 000 km, Shepard - 486 km.

  • @lukasfencl5512
    @lukasfencl55129 күн бұрын

    Otřesná dehonestace. Co čekat od Čechů, těm stačí pivo.

  • @RENEBACON
    @RENEBACON9 күн бұрын

    je to tak

  • @eduardhlava1657
    @eduardhlava16579 күн бұрын

    Hle, tak pan Šamárek se právě stal dalším mým oblíbeným přednášejícím. 👍 Těším se na další přednášku. 👏

  • @vaitripleseven
    @vaitripleseven9 күн бұрын

    Je mi ctí a děkuji! 😉

  • @obriryba9858
    @obriryba98589 күн бұрын

    Čili Wim Hof

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq9 күн бұрын

    Konstantní a ani konečná rychlost světla nikdy nebolí prokázáno. Prezentovaný model relativity na počítači je jen smyšlená představa, proto s realitou nesouvisí. Einsteinovy rovnice vypočítávají zakřivenou dráhu tělesa v gravitačním poli, proto samotný prostor není zakřivený. Těleso sice bude zrychlovat a druhé těleso bude v klidu, ale z tohoto nelze určit, které těleso se skutečně pohybuje. Zda působí mezi nimi fyzikální síla, lze zjistit až tehdy, když se navzájem dotýkají, jenže znovu nelze určit, které těleso sílu skutečně vyvolává. Z tohoto vyplývá, že z fyzikálního hlediska nelze určit, které těleso se neinerciálně pohybuje. Problém s určováním skutečného pohybu se podle principu ekvivalence vztahuje i na gravitační zrychlení a samozřejmě také na inerciální vztažné soustavy. Proto dokola opakující myšlenkový experiment "paradox dvojčat" má chybný výsledek. Při návratu na Zemi budou dvojčata stále stejně stará.

  • @tomileetrnik9464
    @tomileetrnik94649 күн бұрын

    Keby ste sa zaujímali viacej o históriu ako o súčasnosť, by ste sa dozvedeli, že zo začiatku nikto neveril nejakému tretotriednemu úradníkovi na patentovom úrade, veď Albert bol pre akademickú pôdu PERSONA NON GRADA, teda Zero, nikto oňho nemal záujem, lebo naňho napísali jeho profesori samé bakane veci, a nebyť jeho dlhoročného bohatého priateľa grosmana, tak by Albert skončil ako El Bunda:) a teda keď vyšli tie jeho zázračné články, tak po ňom ani pes nestekol, a keď dal TR, tak bol v podstate na posmech, a 1933 keď sa k moci dostal Here Puding, pardon Hniler, tak nielenže jeho vedú označili za židovskú pavedu, ale v podstate mu hrozilo väzenie až zabitie, a keby nezdrhol do USA kde ho tiež moc nechceli, tak by ste sa na jeho ostatky chodili pozerať do osvienčimu... Inak povedané, to že dnes ste tu mohli počuť túto prednášku, je len čisto preto, že za tých 120r silného a dosť drahého snaženia, žiadny experiment nezrušil TR... čiže vyhrnte si rukavi, a urobte taký experiment.

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka95299 күн бұрын

    pane vy se pletete

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq8 күн бұрын

    @@rostislavtobolka9529 - Určitě ne a proto vyvrátit mi to nedokážete.

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq8 күн бұрын

    @@tomileetrnik9464 - Pre preskúmanie teórie relativity sa netreba zaujímať o historické ani súčasné osoby. Keby ste sa viacej zaujímal o naštudovanie podla vlastného rozumu a nespoliehal sa len na výklad nejakej autority, tak by ste dokázal môj text pochopiť. A potom by ste nežiadal zbytočný experiment na zrušenie niečoho, čoho existencia nielenže nikdy nebola dokázaná, ale ani sa nedá dokázať.

  • @hdelectronic
    @hdelectronic8 күн бұрын

    Zkuste si vyhledat experimenty ktere vas nazor vyvraceji a zkusit v nich najit chybu. Snad dojdete k zaveru, ze v nich chyba neni. A - kdyby vam na tom fakt hodne zalezelo - tak si dokazu predstavit, ze jeden experiment byste mozna mohl provest i sam, ikdyz teda stalo by to hodne penez a nejsem si zcela jist jestli by presnost byla dostatecna: Kupte si dvoje male atomove hodiny, pri trose stesti se jedny daji poridit za $1500-2000. Jedny nechejte doma na stole a ty druhe si vezmete na cestu kolem kolem sveta beznymi komercnimi leteckymi linkami. Az se z cesty vratite tak zjistite, ze ty dvoje hodiny ukazuji ruzne casy a ze odchylka bude v souladu s relativitou. Jeste pred cestou muzete nechat oboje hodiny doma na stole a zjistite, ze k odchylce nedojde. Ale pri vyberu hodin je potreba vybrat model s dostatecnou presnosti, kdybyste to chtel opravdu realizovat, nevim jestli ty levne by byly dostatecne presne. To by se muselo napred radsi spocitat, prave z relativity. :)

  • @brigitastejskalova8090
    @brigitastejskalova809010 күн бұрын

    To je takový odborník,jako byl Primula nebo Dolejší,chytrej tak že bude se samopalem hlídat přechod viru na hranici okresu.Prezidentská kancelář značka: gediatrivní infantilie řízená propagandou euro sajuzu.Gratulace.

  • @punkhard
    @punkhard10 күн бұрын

    krtous je kral...

  • @RomanFaron
    @RomanFaron8 күн бұрын

    pro slepé možná

  • @frantisekjanecek1641
    @frantisekjanecek164110 күн бұрын

    Sice tomu moc nerozumím ale moc se mi to líbilo. Mám ale pocit že pánovi ve osmdesáté minutě to bylo vysvětlováno možná moc komplikovaně, mám obavy aby si z toho tázající neodnesl že těm různým soustavám funguje příroda (třeba pružinka v hodinkách) jinak. Možná že pan přednášející bude zvyklý vysvětlovat věci studentům a ne "nefyzikům", ale to je asi úplně přirozené.