František Lomoz: Poznámka ke kvantové gravitaci aneb Od vakua přes černou díru... (KS-ČAS 10.4.2024)

Ғылым және технология

Záznam DISKUSNÍHO PŘÍSPĚVKU v rámci semináře Kosmologické sekce ČAS z 10. 4. 2024 na téma:
Poznámka ke kvantové gravitaci aneb Od vakua přes černou díru k neutrinu.
Odvozenou rovnice čtvrtého stupně z daných hodnot relativistické pohybové energie parabolického a kruhového pohybu v poli centrálního tělesa je možné považovat za součet tří rovnic pracovně pojmenovaných jako rovnice fermionová, rovnice bosonová a rovnice gravitační a jejich součet pak rovnice vakuová. Číselné hodnoty kořenů jednotlivých rovnic, ale i jejich dílčích součtů jsou považovány za strany pravidelných mnohostěnů ve čtyřrozměrném prostoru. Poměry objemů těchto čtyřrozměrných těles se shodují s vysokou přesností s poměry hmotností elementárních částic jako je elektron, proton, neutron, intermediální bosony W± a Z0, nehmotný foton a také částice vnímána jako Planckova hmotnost. Z těchto poměrů jsou predikovány hmotnosti částic jako „magnetický monopól“, částice „temné hmoty“ a „temné energie“ a také hmotnost neutrina. V souvislosti s řešením rovnic s definovaným parametrem posuvu je určena konstanta jemné struktury α. Zároveň lze rovnici gravitace využít ke stanovení konečné hmotnosti výsledné černé díry po gravitačním kolapsu dvou hmotných objektů. K tomuto účelu rovnice určuje dvě konstanty gravitační interakce a dvě hodnoty vzdáleností od centra, z nichž první je totožná se Schwarzschildovým poloměrem a druhá je menší než poloměr gravitační. Tyto konstanty jsou pro všechny hmotné objekty stejné. Provedené příslušné výpočty ukazují na shodu s hmotnostmi stanovenými pomocí numerických řečení rovnic OTR provedené v rámci prací kolaborace LIGO-VIRGO.
Poznámkou ke kvantové gravitaci pak bude tvrzení, že jedním z projevů je kolaps hmotných objektů do objektu ve formě černé díry, z něhož není návratu, což lze považovat za nižší kvantový stav původního stavu volných objektů. Jiným aspektem je existenční zdůvodnění jednotlivých částic jakožto minimalizovaných nábojů gravitačního pole, které jsou zdrojem tohoto pole, podobně jako elektrický náboj je zdrojem elektromagnetického pole.
(Přednáška typu DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK nemusí být v souladu s oficiálními stanovisky a poznatky České astronomické společnosti a odborné veřejnosti, za věcnou správnost odpovídá autor.)
Klíčová slova:
hmotnost částic, černá díra, konstanta alfa.
Přednáší:
František Lomoz (Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany).
Další informace:
users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.
---
Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na KZread během přehrávání:
Milí a vážení přátelé, KZread kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity KZread např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na KZread bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabád...

Пікірлер: 5

  • @8kocour8
    @8kocour813 күн бұрын

    Už v prvních 15 minutách je řečeno tolik chyb, že je jasné, že pan Lomoz fyzice nerozumí. Dívat se dál by byla jasná ztráta času. Je dobře, že se od takových příspěvků Česká astronomická společnost distancuje.

  • @rostislavtobolka9529

    @rostislavtobolka9529

    12 күн бұрын

    ale zas na druhou stranu je taková qantová gravitace krásný koníček na stará kolena, no né?

  • @milanbaran7291

    @milanbaran7291

    7 күн бұрын

    To bol konštruktívny a vyčerpávajúci vedecký príspevok.

  • @8kocour8

    @8kocour8

    7 күн бұрын

    @@milanbaran7291 Konstruktivní a vyčerpávající příspěvěk měl šanci přednést především pan Lomoz, ale bohužel se tak nestalo.

  • @peterprsanec806
    @peterprsanec80613 күн бұрын

    Nedá sa mi to ani dopozerať. Jedna plus niečo mínus jedna. Relatívna rýchlosť kruhového pohybu. Ako sa mení vzdialenosť v čase pri obiehaní dvoch čiernych dier, ak neuvažujeme absolútny priestor? Všetko preklopiť do bezrozmerných čísel, kde je zbytočná rozmerová analýza. Škoda času, jediná použiteľná myšlienka, ktorú som pri "prebehnutí" registroval, je rozlišovanie medzi Schwarzschildovým a gravitačným polomerom.

Келесі