Prom Sewol cz. 2 - Przyczyny katastrofy

Część druga przedstawienia tragicznych zdarzeń z 16 kwietnia 2014 roku w Cieśninie Mendżdżol. W tym materiale przedstawię oficjalne wnioski co do przyczyn wypadku i katastrofalnej organizacji akcji ratowniczej. Powiem też krótko o kilku hipotezach, które nie zostały przez władze zaakceptowane lub potwierdzone. Przypominam, że śledztwo w sprawie Sewola zostało otwarte ponownie.
Koreański dokument o dzwonie do nurkowania - • "Diving Bell ; The Tru...
Subskrybuj, żeby być na bieżąco!
Skomentuj, Twoje zdanie ma znaczenie!
Polub, jeżeli się podobało!
facebook: / marynarz-z-krakowa-102...
Kopirajt orajt:
Music:
Apprehensive at Best - Biz Baz Studio - biblioteka youtube
Background:
Passing Time - Kevin MacLeod - biblioteka youtube
Miniatura:
Zdjęcie przewróconego Sewola - Korean Coastguard - używam do celów edukacyjnych.
Zdjęcia:
Znaki zanurzenia na dziobie kutra GDY-18 - Krzysztof Maria Różański CC BY-SA 3.0 creativecommons.org/licenses/...
Znak wolnej burty - użytkownik Wikipedii Wualex, domena publiczna
Lotniskowiec - US Navy, wykorzystuję dla celów edukacyjnych
Podniesiony Sewol - shipspotting.com, autor nieznany, używam do celów edukacyjnych
Ujęcia akcji ratunkowej - Korean Coastguard
Mapy - openseamap.org na licencji CC BY-SA 2.0 creativecommons.org/licenses/...
Zdjęcia satelitarne - Google, CNES/ Airbus,Landsat / Copernicus, Maxar Technologies, NSPO 2020 / Spot Image, zgodnie z "fair use" wykorzystuję do edukacji.
Niektóre ujęcia i stopklatki pochodzą z filmu SewolX, dostępnego pod tym adresem: • SEWOLX 세월엑스 (ENG CC)
Scena z filmu Battleship reż. Peter Berg - wykorzystuję w celach edukacyjnych
Rodziny Sewola, kapitan wyprowadzany do dziennikarzy - Telegraph - wykorzystuję w celach edukacyjnych

Пікірлер: 87

  • @HarleyQuinn_2323
    @HarleyQuinn_23233 жыл бұрын

    Nauczyłam się dzięki temu czegoś ważnego-jak będę płynąć promem to wiem, żeby nieważne co się działo wyjść na górę na tyle ile się da 😁

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 жыл бұрын

    Na górę i na zewnątrz. To bardzo dobra taktyka i nie bać się kamizelki ratunkowej.

  • @HarleyQuinn_2323

    @HarleyQuinn_2323

    3 жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa Dużo podróżuję i pływać umiem, może nie na miarę Otylii Jędrzejczak, ale chyba wystarczająco :) jedyny strach to zimna woda i ochłodzenie organizmu w bardzo szybkim czasie.

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 жыл бұрын

    @@HarleyQuinn_2323 Chwała Ci za znajomość pływania, obyś nigdy nie musiała korzystać z niej na statku w sytuacji awaryjnej.

  • @maciekdrewniak8223

    @maciekdrewniak8223

    Жыл бұрын

    Fantastyczny materiał i niesamowity kanał! Dzięki!

  • @czyzyk6627
    @czyzyk66272 жыл бұрын

    WSPANIAŁA AUDYCJA ! WIELKI PROFESJONALIZM- GRATULUJĘ !

  • @michawozniak193
    @michawozniak1932 жыл бұрын

    Zdażyło mi się płynąć z córką na Bornholm całkiem sporą jedostką. Przez pierwszą godzinę jak wariat latałem i sprawdzałem gdzie są kamizelki, gdzie tratwy i jaki dokładnie jest rozkład wyjść ewakuacyjnych. Morze oczywiście jak stół. Wreszcie kiedy zacząłem wypytywać każdego napotkanego członka załogi jak ratować dziecko (16-letnie) córka wstała, złapała mnie za kołnierz i ciągnąc na fotel powiedziała: tate... ale żeś mi wstydu narobił :-))

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    2 жыл бұрын

    Z jednej strony nie ma co panikować, z drugiej strony - bez paniki i na spokojnie - dobrze jest wiedzieć, gdzie co jest;)

  • @elak178

    @elak178

    2 жыл бұрын

    Ja tez sprawdzam co i jak . Czytałam też sporo na temat tego co robić w czasie wypadku , jak radzić sobie w takich ekstremalnych sytuacjach ..ale i tak nie da się wszystkiego przewidzieć . Myślę, że 1 zachować spokój i wędrować do góry ..ja jestem niespokojna i na pewno nie siedziałabym tak grzecznie w kabinie jak ci licealiści . Zresztą znając siebie zrobiłabym wszystko aby inni też wyszli z kabin i do góry ...

  • @raywa5821
    @raywa58213 жыл бұрын

    Polecam obejrzeć rownież materiał Pyry w Korei, ponieważ zna koreański i korzystała z koreańskich źródeł. Bardzo mnie ta cała sytuacja poruszyła, dzięki za film

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 жыл бұрын

    Pyra została obejrzana jeszcze przed montażem:) Fajnie opowiedziała o tym, co zaszło i jak wielkie reperkusje to w Korei przyniosło. Materiał - jak piszesz - godny polecenia.

  • @justyna.6067

    @justyna.6067

    Жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/ZYeazdegl7vVqNI.html

  • @marekk682

    @marekk682

    Жыл бұрын

    Świetny materiał Pyry

  • @krzysztofwasilewski5472
    @krzysztofwasilewski5472 Жыл бұрын

    Mnie w tym całym ciągu zdarzeń uderza wielokrotnie powtarzające się proszenie o zgodę jakiejś zewnętrznej instytucji (np. proszenie straży przybrzeżnej o zgodę na pozostanie w kabinach czy, przeciwnie, na ewakuację). Przecież to załoga ma najlepszy ogląd na sytuację -- nikt na lądzie nie powie nam czy i kiedy się mamy ewakuować, bo znają sprawę wyłącznie z naszej własnej relacji. Swoją drogą, czy istnieją jakieś wytyczne przy jakim przechyle należy zarządzić ewakuację? Bo bez nich wpadamy w błędne koło decyzji. "Teraz przechył jest za mały, jeszcze nie zarządzajmy ewakuacji, może sam się wyprostuje". A potem: "teraz przechył jest już za duży, sam się na pewno nie wyprostuje, ale na ewakuację za późno".

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    6 ай бұрын

    Gdyby na każdy szczegół układać procedurę, to życia by nie starczyło na ich zaprojektowanie, a potem na przyswojenie i przećwiczenie. W takich sytuacjach jedyne, co może pomóc, to zimna krew i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Tutaj tego zabrakło. Jeżeli kapitan nakazał wszystkim wyjście na zewnątrz, ofiar byłoby dużo mniej. Ale kombinacja czynników takich jak bardzo słabe wynagrodzenie, jesień życia i lęk przed podjęciem decyzji, zebrała tutaj swoje żniwo.

  • @TheMarcin7557
    @TheMarcin75574 жыл бұрын

    Tak się zastanawiam. Ciekawe jak na "naszych" promach przestrzega się norm bezpieczeństwa. Pracuję na stoczni i często prowadzi się przebudowy różnych statków (głownie właśnie promy i ro-ro), polegające na przedłużeniu jednostki lub dodaniu kilku pokładów. Ciekawe czy próby są przeprowadzane rzetelnie i czy w trakcie eksploatacji po przebudowie przestrzega się nowych wytycznych i norm bezpieczeństwa. Miejmy tylko nadzieję że ludzkie życie i bezpieczeństwo żeglugi będą miały większe znaczenie niż kasa...

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    4 жыл бұрын

    Z tym różnie może być. Przypomina się katastrofa naszego Heweliusza, który w fatalnym stanie technicznym wyszedł z portu na pełnej prędkości na spotkanie zagładzie, bo miał opóźnienie. Presja komercyjna jest zastraszająca i udowadnia czasem, że chęć zysku bywa nie tylko impulsem do rozwoju, ale do nadmiernego narażania życia - jak widać często innych ludzi.

  • @tomaszenko2080

    @tomaszenko2080

    3 жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa Bez przesady panowie. Heweliusz zatonął prawie 30 lat temu. To były lata 90te, a Polska wyglądała drastycznie inaczej. Korupcja, gangi, brak i wady przepisów po upadku komunizmu. Ja pracuję w lotnictwie i zmiany jakie zaszły są przeogromne.

  • @jackos7415
    @jackos74153 жыл бұрын

    Znakomity materiał. Wiedziałem o tej katastrofie ale nie tak dokładnie jak przygotowałeś Dzięki

  • @tyr666
    @tyr6662 жыл бұрын

    Kolejne tajemnice wielkich katastrof! Ostatnio ujawniono wiele nowych dowodów dotyczących katastrofy Estonii z 852 ofiarami. Pozdro Kapitanie!

  • @HarleyQuinn_2323
    @HarleyQuinn_23233 жыл бұрын

    O kurczę, wyglądasz jak prawdziwy marynarz :D powodzenia z kanałem. Chętnie obejrzałabym odcinek o tym, jak w Polsce dba się o normy bezpieczeństwa i czy taka katastrofa byłaby w naszym kraju możliwa. Pozdrawiam

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 жыл бұрын

    Przepłynąłem się parę razy jako kadet na "polskich" promach. Przynajmniej wtedy wyglądały na dobrze utrzymane i sprawne. Co prawda katastrofa Heweliusza sprzed kilku dekad wpisuje się pięknie w ten sam scenariusz co Sewol, obecnie chyba nie ma się czego bać pływając na promach z polsko brzmiącymi nazwami.

  • @sav2236
    @sav2236 Жыл бұрын

    Dziękuję za kolejny odcinek.

  • @makosh._._
    @makosh._._3 жыл бұрын

    Super ! Czekam na kolejne filmy !

  • @aleksandramarcisz4660
    @aleksandramarcisz46603 жыл бұрын

    Świetny, profesjonalny materiał :)

  • @matrixknobs2848
    @matrixknobs28483 жыл бұрын

    Ekstra seria. Pozdrawiam

  • @michaszymaczek9143
    @michaszymaczek91433 жыл бұрын

    Bez wahania poleciał sub :)

  • @WOJCIECHKOLAKOWSKI
    @WOJCIECHKOLAKOWSKI Жыл бұрын

    Po kilku odcinkach leci sub. Powodzenia. 👍

  • @Emigrate1c
    @Emigrate1c2 жыл бұрын

    W głowie się nie mieści, że kazali dzieciom siedzieć w kabinach... To tak, jakbyś dzwonił na 112 tonąć w aucie, a dyspozytor na to, żeby absolutnie nie wysiadać... Wiele żyć mogło być ocalonych, gdyby nie całkowita ignorancja - jak w wielu katastrofach zresztą.

  • @xMrTEDx
    @xMrTEDx3 жыл бұрын

    Panie Sławku! Bardzo ciekawie opowiada Pan o tym wydarzeniu. Właśnie coś takiego szukałem. Początkowo zdziwiła mnie tak mała liczba subskrypcji/wyświetleń, ale widzę że kanał niedawno wystartował. Z takim poziomem na pewno kanał szybko się rozwinie i zyska Pan dużą oglądalność! Subskrybuję i czekam na więcej (szczególnie na temat katastrof morskich). Pozdrawiam :)

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za słowa zachęty! No w najbliższym czasie być może nic już nie powstanie, bo na przestrzeni przyszłego tygodnia wyjeżdżam na kontrakt - zbieranie materiałów, dostęp do internetu i takie tam zdecydowanie odpadają. No chyba, że jakoś w trasie mi się poszczęści. Pozdrawiam:)

  • @marcinwroniecki8902
    @marcinwroniecki8902 Жыл бұрын

    Świetny materiał

  • @pokrec
    @pokrec Жыл бұрын

    Klasyka gatunku "Co poszło nie tak?" - odpowiedź: "Wszystko, co mogło".

  • @tecnoprofet
    @tecnoprofet Жыл бұрын

    Wielce interesujące

  • @kaligkalig199
    @kaligkalig199 Жыл бұрын

    super opowiadasz

  • @karpio44
    @karpio442 жыл бұрын

    To przerażające jak wiele zaniedbań i braku kompetencji złożyło się na śmierć tylu ludzi...

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    2 жыл бұрын

    Przerażające, że to nie jest jedyny wypadek tego typu...

  • @zdzisawdyrman4235
    @zdzisawdyrman4235 Жыл бұрын

    Kto nigdy nie tonął nie wie jakie to uczucie. Nawet na małym statku śródlądowym. Raz miałem taki przypadek jako sternik statku i jego kapitan. Wiem nie taki pełny pełnomorski kapitan, jednak odpowiedzialny za wszystkich. Zszedłem z pokładu ostatni. Mokry z nerwów i z prawie pełnymi gaciami ze strachu. Nie polecam. Stermotorzysta żeglugi śródlądowej pozdrawia.

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Mimo strachu - któremu nie należy się dziwić - wielki szacunek za zejście jako ostatni. Z tego co widzę, nie zawsze kapitanowie decydują się na takie postępowanie.

  • @zdzisawdyrman4235

    @zdzisawdyrman4235

    Жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa Fajnie się Pana filmy ogląda. Dużo wiedzy. Część znam bo na śródlądowiu pewne zasady są podobne jak na morzu. I wodę, czy słodką, czy słoną zawsze należy szanować i nie być większym od niej kozakiem. Pozdrawiam.

  • @januszkomentator2689
    @januszkomentator2689 Жыл бұрын

    Dziękuję za film. Niestety już w pierwszym zdaniu uderzył mnie błąd. Kwiecień mamy jeden. Mówimy szesnasty kwietnia, bo jest to szesnasty dzień kwietnia. Pozdrawiam.

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Tak, dość często znajduję odniesienie do tego momentu w komentarzach. Niestety nie mam możliwości podmiany audio, nie będę jednak kasować odcinka z powodu takiego błędu. Niech więc będzie pomnikiem mojego wstydu...

  • @tito1807
    @tito1807 Жыл бұрын

    Ludzka chciwość i oszczędności na bezpieczeństwie,zawsze jest ostateczną przyczyną wszelkich katastrof

  • @bartekmirek3790
    @bartekmirek37903 ай бұрын

    Czesto plywam na statkach ro-pax: cherbourg rosslare, Holyhead dublin, harwich hoek. Mimo lat nie mam zaufania do tego typu jednostek. Ladunki sa luzem a kilka łańcuchów wg mnie nie daje dobrego ustabilizowania. Do tego rywalizacja między przewoznikami nie napawa optymizmem....

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 ай бұрын

    W teorii trwałość materiałów sztauerskich, czyli służących do mocowania ładunku, jest wyliczana i znajduje się w statkowej instrukcji sztauerskiej, która jest weryfikowana przez specjalistyczne organizacje. Niestety proces sztauowania w jednostkach, które określam jako tzw. szybkie - gdzie postój w porcie jest bardzo krótki, a wszystko nastawione jest jak najszybszy przeładunek (a więc np. kontenerowce i promy towarowe) jest udręką. Zmęczeni marynarze mogą po prostu "iść mma skróty", zaś firmy zewnętrzne pomijać celowo jakość swoich usług, skoro podpis chiefa zdejmuje z nich dużą część odpowiedzialności za wykonanie. Na kontenerowcach sam nie raz byłem świadkiem takich działań, gdzie mimo że mocowanie ładunku nie zostało zakończone, brygadzista lądowej firmy zajmującej się mocowaniem kontenerów próbował wcisnąć chiefowi do podpisu papier, że wszystko zostało zrobione dobrze. Oczywiście podpis taki sprawia od razu, że pracownicy takiej firmy rzucają całą pozostałą robotę i opuszczają statek. Dlatego zawsze należy sprawdzać mocowania, niezależnie od presji ze strony terminala, pilota, czy innych zainteresowanych jak najszybszym wypłynięciem statku. Oni wieczorkiem wracają do domów, a marynarze mogą zostać w morzu już na zawsze, pozbawieni tego marginesu między kołysaniem statku, a jego wywrotką.

  • @mirkas47
    @mirkas47 Жыл бұрын

    Jak z tego wynika nie warto jednak zawsze słuchać zaleceń służb.....

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Tam służby w sumie nic nikomu nie mówiły, może za naganianiem cywilnych statków, żeby pomogły w podejmowaniu rozbitków. Co do zachowania załogi - no nawet sama załoga miała wątpliwości co do działań oficerki, ale ciężko się kwestionuje działania przełożonych.

  • @burgermati3413
    @burgermati34132 жыл бұрын

    Bardzo pan mądry ja jestem fanem SEFOLA to muj ulubiony statek mam nawet model SEFOLA z plasteliny ja spulczyje tym uczniów ktyży tam zginęli w statku ale statek jest pszepiekny

  • @GK-jg6pu
    @GK-jg6pu Жыл бұрын

    Mam pomysł na materiał: właściwie dlaczego jest tyle ofiar śmiertelnych przy takich katastrofach, przecież ewakuacja nie wydaje się skomplikowana, wziąć kamizelkę, wyjść na pokład i hop do wody. Wiem że to nie takie proste ale dobrze by było jakbyś nam to profesjonalnie wyjasnil

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Dobre! Zapiszę do kajetu z pomysłami:)

  • @Monika-ft5bw
    @Monika-ft5bw Жыл бұрын

    O ! Kraj z tektury ! Skąd my to znamy...

  • @pankratowicz
    @pankratowicz2 жыл бұрын

    Dlaczego przy przechyle nie da rady wyjść na zewnątrz bez pomocy?

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    2 жыл бұрын

    Przy dużym przechyle po prostu obuwie traci przyczepność. Trochę przypomina to wchodzenie na zjeżdżalnię - niby się da, ale bardzo powoli i pomagając sobie rękami. Poza tym pomieszczenia nie są przystosowane do poruszania się w nich przy znacznym przechyle. Koreańska straż przybrzeżna po katastrofie Sewola zaopatrzyła się w specjalny symulator, na którym ratownicy ćwiczą wchodzenie i opuszczanie pomieszczeń, gdy kąt nachylenia podłogi jest duży.

  • @pankratowicz

    @pankratowicz

    2 жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa dziękuję 🙂👍

  • @MonteKalafiori
    @MonteKalafiori Жыл бұрын

    Strasznie ciekawy materiał. Jak wygląda sprawa kontrolowania wyważenia i manifestu ładunkowego na statkach w Europie?

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Na promach samochodowcy i samochodowo-kolejowych pływałem tylko na samym początku kariery, więc szczerze powiem, że nie wiem, jak w tej chwili wyglądają tam procedury. Państwo portu ma prawo wysłać na statek inspektorów bez ostrzeżenia, a oni mają pełne prawo zajrzeć w dokumentację ładunkową, łącznie z wyliczeniami statecznościowymi i wytrzymałości pokładów. Jeżeli stwierdziliby jakieś odstępstwa od przepisów, mogą zatrzymać (aresztować) statek do czasu, aż wszystkie nieścisłości zostaną usunięte. Zwykle przed wypłynięciem starszy oficer (lub ktokolwiek, kto zajmuje się sprawami ładunku na statku) wklepuje w specjalny program ostateczny plan ładunku, z rozmieszczeniem mas (w przypadku kontenerowców odbywa się to nieco automatycznie - planer przynosi ostateczną wersję planu ładunkowego, którą chief wbija w komputer i sprawdza, czy wszystko się zgadza - choć ten plan może mieć pewne rozbieżności ze stanem faktycznym). Program generuje raport, który wysyła się do firmy, a też bardzo często do specjalnej komórki w towarzystwie klasyfikacyjnym. Także dużo osób wie, jak wygląda sprawa stateczności i wytrzymałości. Oczywiście dotyczy to większych statków, które pływają dla "cywilizowanych" firm w żegludze międzynarodowej.

  • @666Makaron
    @666Makaron Жыл бұрын

    Robię kilkanaście lat jako draftowiec i byłem zdziwiony, że statek wychodzi z ładunkiem i balastami. U mnie wygląda to tak, że na początku jest pusta ładownia pełne balasty a potem pełna ładownia puste balasty. Czasem przy częściowym ładunku biorą dla stateczności ale jeżeli przeładowany statek musi brać balast to ja bym nim nie popłynął bo coś jest grubo nie tak

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Pozdrawiam przyszłego przeciwnika przy draftach (przyszły chief na masówkach się kłania). Kontenerowce i rorowce nie mają robionych draftów. A balasty nie służą tylko stateczności, ale też pomocy przy zapobieganiu przeciążeniu konstrukcji statku. Zadaniem chiefa na tych statkach nie jest tyle rozplanowanie ładunku na statku (przy olbrzymich kontenerowcach przykładowo wpływ chiefa na ładunek jest w pewnym sensie ograniczony - dostaje już gotowy plan ładunkowy, wrzuca go w komputer, sprawdza ograniczenia typu: czy mu kontenery nie będą zasłaniać widoku z mostka, czy ładunek wybuchowy nie jest umieszczony obok łatwopalnego itp) co planowanie balastów, żeby mu statku nie pogięło, nie złamało, żeby nie miał niekorzystnego trymu, no i żeby spełniał kryteria stateczności. Zanurzenia sprawdza się tam głównie po to, żeby było co wpisać w papiery na następny port i obserwacja co do centymetra, jak to ma miejsce na draftach nie ma miejsca. Tam się rzuca liczby często zaokrąglone nawet do najbliższych 10cm.

  • @666Makaron

    @666Makaron

    Жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa "good cafe good vessel good resalt" i czefo i believe you :)

  • @gutekILO
    @gutekILO5 ай бұрын

    Będzie więcej filmów? :)

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    5 ай бұрын

    Będzie:)

  • @gutekILO

    @gutekILO

    5 ай бұрын

    @@marynarzzkrakowa super. Bardzo mi się podobają. Sam przeżyłem katastrofę morska więc wiem o czym opowiadasz często w swoich filmach :) pozdrawiam!

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    5 ай бұрын

    @@gutekILO Szanowny Panie, zapraszam do mailowego kontaktu! Jestem ciekaw co to za katastrofa i czy dałoby się zrobić o tym materiał.

  • @AARTpl
    @AARTpl Жыл бұрын

    Czym jest płaszczyzna symetrii o której mowa w 1:53? Bo mowa jest o dobudowie w górnej części więc przesunięciu rozłożenia masy ku górze, jedyna zaś płaszczyzna symetrii w takim statku jest chyba pionowa, dzieląca statek na prawą i lewą stronę (o ile dobrze się domyślam). Chyba, że zabudowa którą dodano była mocno niesymetryczna jeżeli chodzi o lewą i prawą stronę?

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Zgadza się. Płaszczyzna symetrii to płaszczyzna, która przecina statek od dziobu do rufy rozdzielając go na dwie symetryczne części. Środek ciężkości został podniesiony ORAZ przesunięty poza płaszczyznę symetrii, czyli jedna z tych symetrycznych części była cięższa niż druga (bardzo upraszczając całe rozumowanie). Statek więc sam w sobie miał już zachwianą stateczność poprzeczną. Gdyby miał więc wszystkie masy, na które ludzie mają wpływ, równomiernie rozłożyć po lewej i prawej, to przechyliłby się nieco - w warunkach spokojnej wody, bez wiatru etc.

  • @AARTpl

    @AARTpl

    Жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa Rozumiem, dziękuję za uszczegółowienie.

  • @Aratron27
    @Aratron273 жыл бұрын

    Bardzo lubię temat katastrof morskich, będzie takowych filmów więcej? ^^

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    3 жыл бұрын

    Będzie:) W produkcji jest Costa Concordia. Wszystko się trochę wydłuża ze względu na uroki codzienności...

  • @bartsekacz6421
    @bartsekacz64212 жыл бұрын

    Ty pierwszy czy drugi oficer?

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    2 жыл бұрын

    Drugi z chiefowskimi papierami.

  • @arturmichalak3236
    @arturmichalak3236 Жыл бұрын

    W pracy mówimy dwie sprawy. Lepiej się śmiać niż płakać, loża szyderców. A drugie, bardzo ważne z punktu istnienia czegokolwiek na tym obrzydliwie zwaśnionym świecie. Fizyki nie da się oszukać. Tyle i aż tyle. Masa razy prędkość do kwadratu to jest moc. Do czasu. Swoją drogą nauczyciele fizyki dziś mają moc wiedzy? Pewnie nie bardzo, bo uczyli ich ci co już nie odróżniają wysokości metacentrycznej od pierwszej prędkości kosmicznej. I tak budowano piramidy. Pierwsza Cheopsa mistrzostwo, następne już chu... a. Syndrom piramidy. Upadek wiedzy, oj tam wujek Google pomoże. Na cienkim lodzie promu sewol, czy tam Costa Concordia, nie pomoże. Fizyki nie oszukasz, grawitacji też. A komercja, niewiedza, plus to co podałem wcześniej powoduje to co powoduje.

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Nie mam bladego pojęcia, o czym jest ten komentarz.

  • @tomaszwisniewski4797
    @tomaszwisniewski47972 жыл бұрын

    W 2014 r. był tylko jeden kwiecień. Dziwny masz kalendarz z 16 kwietniami.

  • @humandisorder3962
    @humandisorder39627 ай бұрын

    Doszła do mnie teraz w pracy koleżanka z Korei, spytam ją. Ale młoda jest to nie wiem.

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    7 ай бұрын

    Nie było to znowu tak strasznie dawno temu. Poza tym polityczne reperkusje trwały dość długo.

  • @AnkaBujniewicz
    @AnkaBujniewicz5 ай бұрын

    Koszmarna historia, nie wiem, na co liczyła załoga trzymająca pasażerów w kabinach, kiedy przechył się zwiększał... Mikrofon im nie zadziałał... 😒 A dzwonków alarmowych nie ma na takich jednostkach?

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    5 ай бұрын

    Oczywiście, że są. Rozumiem jednak pewne opory przed ich użyciem. Ich użycie jest w zasadzie nieodwołalne i może wywołać panikę wśród gawiedzi. Moim skromnym zdaniem, jeżeli na statku pasażerskim odczuwa się stały przechył w okolicach 10-15 stopni (to jest już bardzo dużo) przy umiarkowanym wietrze, to najwyższy czas wziąć ciepłe ubranie, kamizelkę ratunkową, paszport i udać się na zewnątrz. Jeżeli zaczepiony członek załogi nie będzie znał przyczyny przechyłu, oznaczać to będzie, że załoga straciła kontrolę nad tym, co zachodzi. Gdyby na Sewolu ludzie TYLKO wyszliby na zewnątrz - nic więcej - udałoby się uratować setki istnień.

  • @AnkaBujniewicz

    @AnkaBujniewicz

    5 ай бұрын

    @@marynarzzkrakowa Mogę zrozumieć początkową decyzję o zatrzymamiu pasażerów pod pokładem, ale sytuacja szybko się pogarszała i zaczynała być krytczna. Strach przed paniką - tak, ale ktokolwiek by się uratował... A w ten sposób załoga skazała tych ludzi na śmierć! Straszne...

  • @lasam265
    @lasam265 Жыл бұрын

    Ciekawe

  • @tyr666
    @tyr6662 жыл бұрын

    Katastrofa Estonii to kolejna warta zbadania zagadka!!!

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    2 жыл бұрын

    Tak, mam to w planach, ale chcę wcześniej zrobić coś lżejszego;) I tak nie będzie to zbyt szybko, bo już czekam na statek i niebawem wsiadam...

  • @tyr666

    @tyr666

    2 жыл бұрын

    @@marynarzzkrakowa OK, pozdrawiam.. : ))

  • @seboc1
    @seboc1 Жыл бұрын

    Szesnasty kwietnia sie mowi

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Wiem;)

  • @AARTpl
    @AARTpl Жыл бұрын

    Trochę dziwnie brzmi określenie "oficer" w momencie, gdy spodziewamy się jego deklinacji. Generalnie nasz język jest fleksyjny, więc mówienie "pani oficer wachtowa" w uszy kłuje przez niezgodność rodzajów w dwóch członach tego wyrażenia, to jakby powiedzieć "pan nauczycielka licealny". Sugerowałbym pana oficera wachtowego lub panią oficerkę wachtową. Nie tylko jest to bardziej zgodne rodzajowo, ale i np. dostarcza dodatkowych informacji słuchaczowi (łatwiej rozpoznać o kogo chodzi). Pozdrawiam i dziękuję za opracowanie materiału.

  • @marynarzzkrakowa

    @marynarzzkrakowa

    Жыл бұрын

    Nie jestem aż tak zaawansowany w języku polskim, a o osobach mówię tak, jak sam zasłyszałem w przytłaczającej większości przypadków. Mimo wszystko dziękuję za uwagę.

  • @sebastianwolf435

    @sebastianwolf435

    Жыл бұрын

    Jeśli ktoś mówi " pani oficer" to chyba jest jasne o kogo chodzi, zbędne są te pouczenia pani oficerko???