Po kolei z Kuleckim - Odcinek 132 - Ambulans (304C, Olsztyn)

Ғылым және технология

Wnikliwe oczy Widzów wypatrzyły w olsztyńskim "szorcie" ambulans pocztowy drzemiący przy rampie Urzędu Pocztowego nr 2 w Olsztynie, przy stacji Olsztyn Główny. Taki okaz nie może pozostać bez opowieści.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Utwory w tle:
morningwoodbluesband.bandcamp...
morningwoodbluesband.bandcamp...
morningwoodbluesband.bandcamp...
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodbluesband.bandcamp...
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #historia #poczta #ambulans #wagon #wagonpocztowy

Пікірлер: 270

  • @jaxikk
    @jaxikk2 жыл бұрын

    Wnętrze wagonu pocztowego można zobaczyć w 11 odcinku 07 zgłoś się ;)

  • @rysiumag
    @rysiumag2 жыл бұрын

    Panie Jakubie. W latach 67-69 jako uczeń Technikum Łączności w Poznaniu, aby dorobić w zimowe ferie i nie tylko, zatrudniałem się do obsługi Ambulansów Pocztowych. Najbardziej urokliwy był Ambulans relacji Poznań Jarocin. Drewniana konstrukcja, ogrzewanie tzw. kozą. Były też Ambulanse które wiozły tylko paczki nap. z Poznania do Wrocławia, bez żadnej wymiany po drodze. Ambulans z Poznania do Trójmiasta, nocleg w zimnym Hotelu, zimne piwko na dworcu obowiązkowo z solą. To była wyprawa. Wróciły wspomnienia, dzięki za profesjonalny materiał. Ryszard

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dziękuję Panu za piękny komentarz. Czuję zapach drewna i rozgrzanej kozy, piwko w dworcowym barze... piękne czasy minione. Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie.

  • @wojteksmag8286
    @wojteksmag82862 жыл бұрын

    Poczta Polska odchorowała rezygnację z przewozów kolejowych. Cała logistyka przewozów była opracowana, infrastruktura była, ale PKP nie tylko podniosło astronomicznie ceny za włączanie wagonów, czy za obsługę bocznic, ale wręcz utrudniano pracę. Takimi utrudnieniami były częste zmiany miejsc zatrzymywania pociągów na peronach, czy odjazdy PODCZAS ładowania i rozładowywania przesyłek. Niby drobiazgi, a dezorganizujące, bo każde ładowanie/rozładowywanie to liczenie przesyłek oraz worków z listami. Sama likwidacja wagonów, to oddzielna sprawa - ci, co mieli na tym zarobić, to zarobili - cena właśnie takiego wagonu i to świeżo po rewizji wynosiła kilkadziesiąt tysięcy złotych (na dzisiejsze)... To informacje bezpośrednio od osoby zajmującej się organizacją przewozów.

  • @sq7mrr

    @sq7mrr

    2 жыл бұрын

    I tu sympatyczny Wojtku całkowita zgoda że cwaniaki z PKP srali sobie w papiery aż miło , nieraz uczestniczyłem w załadunku wagonu z exportem do sojuza to potrafili zabrać skurwiele wagon wywlec na inna bocznice i potrafili łachudry postojowe sobie naliczać , to było państwo w państwie podobnie jak teraz PGE czy PGNiGE

  • @qmqba8649

    @qmqba8649

    2 жыл бұрын

    @@sq7mrr Typowe dla biznesów państwowych - lekka robota i stała pensja, tylko klientów trzeba się jakoś pozbyć.

  • @jakubstaniszewski7801
    @jakubstaniszewski78012 жыл бұрын

    Zapraszamy do Rogowa Wąskotorowego, mamy tam taki ambulans w oliwkowym malowaniu. I jest możliwość zwiedzenia go od środka.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Muszę się koniecznie wybrać, bo rogowska kolekcja jest zachwycająca. Może jeszcze przed końcem roku?

  • @mineralnymk9234
    @mineralnymk92342 жыл бұрын

    Dziękuję za film Panie Jakubie, biore sie za ogladanie. Bardzo lubie ten wagon. Pozdrawiam

  • @piotrglich6114
    @piotrglich61142 жыл бұрын

    Obecne chore czasy spowodowały, że Pana seria pasjonujących filmów ma coraz częściej charakter nostalgiczny, takie jest też moje podejście do tematu, żaden ze mnie znawca kolei i nie muszę nim być aby stwierdzić że to nie tak miało być. Prosty przykład poczty wybrali ciężarówki zamiast kolei która miała infrastrkturę, personel, zaplecze techniczne i to wszystko mogło działać.... a teraz? spaliny, smród, korki, wypadki, śmieszne stawki dla kierowców oraz ich brak i cudowny obraz polskich dróg. Takich Panie Jakubie "nowoczesnych i postępowych" czasów doczekaliśmy. Odcinek super.

  • @rafamilewski6104
    @rafamilewski61042 жыл бұрын

    Strzała północy: Białystok-Szczecin przez Olsztyn, Gdańsk, Słupsk, można było w wagonie wszystkie listy posortować w czasie tych 13 godzin jazdy :) Pamiętam że w Olsztynie coś zawsze odczepiali i pociąg stał dłużej.

  • @kolejarz1978

    @kolejarz1978

    2 жыл бұрын

    Ambulanse miały nocne pośpiechy Białystok-Szczecin-Białystok, Warszawa-Ełk-Warszawa, Olsztyn- Zakopane (ambulans do Łodzi Kal.) Szczecin Nieb.-Olsztyn oraz osobowy Poznań-Olsztyn-Poznań akurat ten był dzienny.Były to pociągi codziennie w sezonowych ambulansów nie było.Gdynia-Grodno też jakiś czas prowadził ambulans ale tylko do Olsztyna.

  • @konstantymikron3100

    @konstantymikron3100

    Жыл бұрын

    Szczecin-Gdynia jako 902 odczepiano w Gdyni i doczepiano Gdynia-Bialystok jako 858

  • @harrypotter9853
    @harrypotter98532 жыл бұрын

    Witaj Jakubie. Odcinek obejrzany po odespanej nocy za nastawnikiem... Odcinek klasa sama w sobie, mógł by robić za mini monografie przewozów pocztowych na polskiej kolei. Niestety, beton kolejowy załatwił tę gałąź przewozów na wiele sposobów... Pozdrawiam i do miłego,...

  • @bartibarti4588
    @bartibarti45882 жыл бұрын

    Od razu przyszedł mi na myśl serial 07zgłoś się, odcinek pt. "Wagon pocztowy". Polecam

  • @KolejoweModelarstwoKartonowe

    @KolejoweModelarstwoKartonowe

    2 жыл бұрын

    Świetny serial i kapitalny odcinek!

  • @sawomirkurek3169

    @sawomirkurek3169

    2 жыл бұрын

    @@KolejoweModelarstwoKartonowe to też jest mój ulubiony odcinek serialu :)

  • @zbigniewstaniszewski210
    @zbigniewstaniszewski2102 жыл бұрын

    Starszy z Polibudy jak zwykle pozdrawia za kolejny ciekawy odcinek. Pamiętam oczywiście te wagony i akumulatorowe bolidy dowożące i wywożące pocztę. Czasmi w infrastrukturze dworcowej byly specjalne windy, dzie wózki akumulatorowe odbywaly podróże w pionie. Czekam na dalsze filmy, bo tym razem kazaleś dłuuugo czekać. Zbyszek.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Zbyszku - dziękuję za dobre słowo. Dobra uwaga: windy nie tak dawno jeszcze były na Zachodnim i na Wschodnim w Warszawie. O przyczynie dłuższej przerwy będzie niedługo szort. Dziękuję Ci za kibicowanie!

  • @sq2lyc
    @sq2lyc2 жыл бұрын

    Dzięki za kolejny świetny odcinek! Pamiętam też wagony pocztowe na bazie polskich przedwojennych wagonów serii Bhuxz zwanych "szczupakami" - były użytkowane przez PP i uwiecznione w odcinku serialu TVP "07 zgłoś się" pod tytułem "Wagon pocztowy" - było wiele ujęć z jego wnętrza. Jeden taki jeździł też chyba później jako warsztat w składzie pociągu roboczego ze Stargardu.

  • @krzysztofpanas3387

    @krzysztofpanas3387

    2 жыл бұрын

    dokładnie, ale w tym odcinku 07 można było przełazić pomiędzy wagonami. to na pożytek filmu czy taki tamten wagon był?

  • @andrzejhaman1253

    @andrzejhaman1253

    2 жыл бұрын

    Te wagony, o ile dobrze pamiętam, miały specjalny wykusz pozwalający na oglądanie zewnętrznej ściany wagonu z jego wnętrza bez otwierania okna

  • @Franki89
    @Franki892 жыл бұрын

    Kilkukrotnie miałem okazje przejechać się tym wagonem wraz z moim tatą, który pracował jako Ekspedient na poczcie. Najczęstsze podróże były na trasie Szczecin Gł. - Kraków Płaszów ówczesnym Przemyślaninem. Ehh.. dużo bym dał, aby jeszcze raz się przejechać w tym wagonie.

  • @przemysawmarkiewicz9776
    @przemysawmarkiewicz97762 жыл бұрын

    W Rosji regularnie są formowane pociągi pocztowe, czasami ambulanse są podłączane pod składy pasażerskie. Każdy pociąg pocztowy jest formowany tak, aby łatwo odłączać poszczególne wagony po drodze. Pierwsze wagony od lokomotywy są skierowane do Władywostoku. Miałem okazję zobaczyć na pewnej stacji pięć pociągów pocztowych w przeciągu godziny, każdy skład po minimum 20 wagonów. Zdarzają się również pociągi międzynarodowe. Co do taboru, to jest on regularnie odnawiany. Natomiast o ambulansach pocztowych w Polsce należy wspomnieć film 07 zgłoś się, Wagon pocztowy

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za ten komentarz.

  • @zbigniewszuster8113
    @zbigniewszuster81132 жыл бұрын

    Pracowałem w opolskiej ZNTK jako elektryk i w mojej gestii były prace naprawcze właśnie między innymi ambulansów pocztowych. Odbiory powykonawcze dokonywał inspektor - przedstawiciel Poczty Polskiej.

  • @Wasyl010
    @Wasyl0102 жыл бұрын

    W muzeum w Ełku jest wagon pocztowy po remoncie.

  • @tomaszachut
    @tomaszachut2 жыл бұрын

    Panie Jakubie naprawdę świetny odcinek. Mnie osobiście przypomniał w pracy na jeszcze nie podzielonym PKP. Dodam jeszcze że był taki pociąg pocztowy ,,LOPEK'' relacji Gliwice Warszawa który jeździł do Warszawy w nocy około 1 godz.wjezdzal najpierw na tor 10 przy peronie 4 a potem przejeżdżał na peron 5 na tor 26.Tam z hali pocztowej miał jeszcze doczepiany wagon.

  • @aram5642
    @aram56422 жыл бұрын

    Warto pamiętać, że wagony pocztowe i bagażowe miały niegdyś dodatkowe "zabezpieczenie" przeciwnapadowe/przeciwkradzieżowe, a mianowicie podwyższony fragment dachu z okienkami - co umożliwiało obserwację dachu pociągu i przyuważenie potencjalnych szubrawców :)

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dokładnie. Bardzo dziękuję za ten komentarz. Jeszcze dekady po wojnie takie wagony kursowały po Polsce; widziałem taki odstawiony w Szczebrzeszynie w latach 80-tych, obok Ty246.

  • @aram5642

    @aram5642

    2 жыл бұрын

    @@PokoleizKuleckim Często oglądam filmy z makiet modelarskich, tam takie wagony są na porządku dziennym, od krótkich 2-osiowych aż po długie 4-osiowe, z przesuwnymi drzwiami. Nie wiem, która to epoka, ale zawsze mnie rozczulają :) ileż to kolorytu dodaje pociągom!

  • @sabol72
    @sabol722 жыл бұрын

    Lata 80te, odcinek między Zabrzem a Rudą Śląska. Pod wieczór często chodziłem oglądać pociągi. Trzy charakterystyczne: Górnik - 2x EP08 z Warszawy do Gliwic, Chemik - EP05 z Gliwic do Warszawy i teraz nie pamiętam czy przed, czy po nich ciekawy skład: EU07 + właśnie pomarańczowy wagon pocztowy + 2 wagony dwuosiowe kryte. Do dziś nie wiem jakiej relacji i jaki to pociąg, ja go nazywałem "pocztowy". Mogą być drobne pomyłki, czas robi swoje :)

  • @konstantymikron3100

    @konstantymikron3100

    11 ай бұрын

    Niewykluczone że amb 302 Katowice Warszawa Lopek

  • @marcinmarx
    @marcinmarx2 жыл бұрын

    Panie Jakubie! Pamiętam - pacholęciem będąc - zapowiedzi na rodzimej stacji kolejowej, w których treści zdarzało się słyszeć urywek: " Wagon pocztowy znajduje się na końcu pociągu". Pamiętam również, że w późniejszych latach zdarzało się tak, że często było to wręcz już "przedział pocztowy" - po prostu jeden przedział w pierwszym wagonie tuż za przedziałem konduktorów był przeznaczony jako pocztowy. Pamiętam również elektryczne wózki pocztowe wyłaniające się windami z podziemi na mojej stacji kolejowej - mające swoje perony między peronami pasażerskimi. To wszystko to niestety już przeszłość, chociaż oddział poczty jeszcze przez bardzo długi czas urzędował w jednym skrzydle budynku stacyjnego. Jak we mgle mam również obraz katakumb pod dworcem kolejowym - zapewne jako dziecię zostałem tam zabrany właśnie takim starym brązowym lub żółtym wózkiem elektrycznym, lecz to już zbyt zatarty obraz. Kawał historii i ludzkiego rozwoju, który przegrał z ciężarówkami oraz ich mobilnością oraz skalowalnością... Bardzo ciekawy materiał.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za piękny komentarz. Pamiętam również skrzynie z pocztą (albo jakimś innym rodzajem przesyłki) po prostu wstawione do przedsionka pierwszego wagonu, nieopodal przedziału służbowego, przyłańcuchowane i oplombowane.

  • @marcinmarx

    @marcinmarx

    2 жыл бұрын

    @@PokoleizKuleckim Tego akurat nie pamiętam, za młodu zbyt mało jeździłem pociągami dalekobieżnymi, za to dość sporo na lokalnych liniach kolejowych. Niestety ale w bipach( to chyba były bipy, te brzydale brązowe....) podpiętych pod stonkę nie uświadczyłem tegoż zjawiska. Choć - przyznam - była to frajda oglądać świat z góry :) Wspaniałe materiały! Oby tematy się nigdy Panu nie wyczerpały a okazja do przekazania swojej wiedzy, przemyśleń, pomysłów i czynów jak najczęściej gościła na KZread czy też na innych portalach!

  • @martinfadek3747

    @martinfadek3747

    Жыл бұрын

    @@PokoleizKuleckim to byly skrzynie na piniendze zbierane na stacjach

  • @maciekszymanski6898
    @maciekszymanski68982 жыл бұрын

    Chcieliśmy kiedyś (1981) zaadaptować wagon bagażowy na wagon turystyczny - taki dla młodzieży z dużymi plecakami, rowerami, kajakami, i bez większych wymagań co do komfortu podróży. Byliśmy już po słowie z PKP i mieliśmy na oku odpowiednią jednostkę, którą mieliśmy odremontować na własny koszt. Ów wagon miał być doczepiany do składu na trasie Szczecin Główny - Białystok przez Gdynię i Olsztyn. No ale stan wojenny...

  • @marcintokarski2682
    @marcintokarski26822 жыл бұрын

    Jakubie, ile można czekać na kolejny odcinek??? Codziennie zaglądam, to już cztery tygodnie od ostatniego odcinka !

  • @sawomirkurek3169

    @sawomirkurek3169

    2 жыл бұрын

    Ja już nie zaglądam... włączyłem subskrybcję. Dziś dostałem info o nowym odcinku i dziś obejrzałem :) A też był okres, że miałem zaległości...

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Miałem zawirowanie logistyczne, o którym opowiem w jednym z szortów. Dziękuję, przepraszam i kłaniam się nisko.

  • @KUBUTECH911
    @KUBUTECH9112 жыл бұрын

    Słuchając Twojej opowieści przypomniały mi się moje wspomnienia z czasów gdy miałem lat 7/8 i pierwszy raz miałem okazję być na wyciecze w siedzibie Poczty Polskiej przy dworcu PKP w Katowicach :) Gdy przechodziłem pomiędzy różnymi działami, sortownią itd. ciekawiło mnie to co dzieje się dalej z tymi wszystkimi paczkami - aż dotarłem do hali, w której przy dwóch torach stały dwa piękne, pomarańczowe wagony pocztowe 304C. :) Nie pamiętam już dokładnie tego jak razem z klasą w podstawówce zwiedzaliśmy te wagony od środka ale niejednokrotnie w późniejszym czasie z okna mojego ówczesnego domu obserwowałem sunące po torach składy, na których końcu jechały wściekle pomarańczowe wagony pocztowe, w kierunku Krakowa, Warszawy, Przemyśla, a na grupie odstawczej na Zawodziu były formowane składy, do których raz po raz doczepiane były te wagony - choć głównie manewry pocztowe odbywały się gdy już całe składy oczekiwały peronach stacji. :) O samym dworcu w Katowicach i całej infrastrukturze bagażowo-pocztowej, wózkach WNA1320 produkowanych przez zakłady w Stalowej Woli, które poruszały się windami i rozwoziły pakunki po peronach można byłoby napisać książkę :D Świetny materiał Jakubie, dzięki wielkie za kolejną możliwość przypomnienia sobie jak to kiedyś "za bajtla" obserwowało się rzeczy, których dzisiaj już praktycznie nie ma :) Pozdrowienia :D P.S. Wspomniałeś w materiale o TGV La Poste. Patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów, a szczególnie kolejowej historii naszego kraju, wprowadzenie czegoś podobnego w naszych warunkach byłoby w analogicznym czasie nie lada wyzwaniem. Natomiast do głowy przyszedł mi pewien ambitny pomysł, w którym istniałaby możliwość wprowadzenia przewozów przesyłek i poczty w obrębie Europy właśnie poprzez specjalnie desygnowane pociągi dzięki, którym można byłoby odciążyć przestrzeń powietrzną ale przede wszystkim drogi z pojazdów rozwożących przesyłki w formie tranzytowej :) Może niekoniecznie udałoby się wykorzystać do tego tabor pokroju TGV/Pendolino ale nowoczesne ambulanse pocztowe i reaktywacja pociągów pocztowych lub kurierskich byłaby czymś bardzo interesującym :) (Nie wiem co się ostatnio dzieję u mnie z komentarzami na KZread ale może uda się tym razem i nie pojawi się błąd uniemożlwiający wysłanie komentarza)

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Niniejszym wystawiam potwierdzenie odbioru komentarza :) . Wyśmienita opowieść. Bardzo dziękuję.

  • @KUBUTECH911

    @KUBUTECH911

    2 жыл бұрын

    @@PokoleizKuleckim Dziękuję bardzo 😁

  • @tomaszachut

    @tomaszachut

    2 жыл бұрын

    Panie Jakubie tak. naprawdę katowickiej poczty tak ja w latach 80 ubiegłego wieku pracowałem jako dyżurny ruchu na stacji Katowice Osobowa.Poczta miała 3 tory zeberkowe nr.42,44,46 tory te wchodziły do dużej hali pocztowej i tam odbywał się załadunek przesyłek.Potem spalinowa manewrowa SM42 wyciągała te wagony szczególnie nocą i były doczepiane do różnych pociągów przejeżdżających przez stację.Inne były odczepiane i wstawiane pod halę.Niestety teraz hala świeci pustkami a tory wykorzystywane do podstawki i odpoczynku lokomotyw Pozdrawiam Tomek

  • @semperfidelis5407

    @semperfidelis5407

    2 жыл бұрын

    Dlatego ze przeklinasz oto przyklad :desygnowane pociągi, kiedy sa ciagle dobre stare polskie slowa: przeznaczone pociagi.W porownaniu co napisales jest to "nowotwor" w zdrowym ciele.

  • @KUBUTECH911

    @KUBUTECH911

    2 жыл бұрын

    @@tomaszachut Słusznie, moja 26 letnia pamięć trochę zniekształciła wspomnienia ale faktycznie przy Poczcie nawet dziś są pozostałości trzech torów oraz pojedyncze szczątki peronów pocztowych, które wychodziły z hali. Dziękuję bardzo za dopowiedzenie 😊 (Człowiek ma schematy w głowie, a wspomnienia robią swoje 😁)

  • @ukaszwieczorek2404
    @ukaszwieczorek24042 жыл бұрын

    Elegancki film Panie Kulecki. Pamiętam te wagony ze stacji Kraków Płaszów. Pozdrawiam i zdrowia życzę.

  • @bikeforjoy
    @bikeforjoy2 жыл бұрын

    Świetny materiał super muzyka. Wszystko oryginalne.

  • @janfaworski5155
    @janfaworski51552 жыл бұрын

    Kuba genialny odcinek... też chciałbym aby ten wagon zachował się na cele muzealne byśmy jak to bywało w przeszłości po latach nie stwierdzili że nie mamy już ani jednej takiej pamiątki...

  • @adampaszczyca8334
    @adampaszczyca83342 жыл бұрын

    Ładne wózki, z belka bujakową, musiał miękko jeździć :D

  • @mrn9859
    @mrn98592 жыл бұрын

    Panie Jakubie super rysunki... Dziękuję za kolejną kolejową opowieść... Pozdrawiam

  • @stingerwasp
    @stingerwasp2 жыл бұрын

    W wypoczynkowej miejscowości Okuninka nieopodal Włodawy w woj. lubelskim wagon pocztowy został przerobiony na stacjonarna pocztę. jakby ktoś chciał zobaczyć - łatwo znaleźć w wyszukiwarkach.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Wyśmienita sprawa. Widziałem go w internetach przy okazji zbierania materiału do filmu. Dziękuję.

  • @zdzisawdyrman4235
    @zdzisawdyrman42352 жыл бұрын

    A ja się raz przejechałem wagonem pocztowym. Rok chyba 1989 jak pamiętam. Wiozłem duże pudło, film na taśmie 32 mm do DKF studenckiego. Siedziałem na tym pudle przez całą trasę. Z Łodzi do Poznania.

  • @kolejarz1978
    @kolejarz19782 жыл бұрын

    18205/18204 taki numer miał nocny pośpiech Białystok-Szczecin Gł. natomiast 51112/51121 to pośpieszny Gdynia Gł.Os.-Ełk z tym że on ambulansu nie prowadził tylko bagażowy od Olsztyna jako osobowy był przez Szczytno do Ełku.Co robi 0 pomiędzy 51 121 tego nie rozkminiłem.Ten prostokąt na czołach wagonu przestrzeń berneńska coś tam jeszcze ze szkoły pamiętam.Kolejny bardzo mocny odcinek.

  • @KolejoweModelarstwoKartonowe
    @KolejoweModelarstwoKartonowe2 жыл бұрын

    Jeżeli chodzi o seriale w których gra wagon pocztowy to prócz wspomnianego w komentarzach "07 zgłoś się" to w moim zdaniem świetnym serialu "Pogranicze w ogniu" również się pojawia. W odcinku 17 odbywa się akcja "Wózek" gdzie wykradają z tego wagonu tajne dokumenty wojskowe (w czasie jazdy). Najlepsze jest to że w tym odcinku również gra fantastyczny Artur Barciś jako kasiarz-złodziej wykradający tę pocztę. W tą samą noc w Niemczech przeprowadzono akcję "Noc długich noży". W ogóle jest to świetny serial o walce wywiadów polskiego i niemieckiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Dostępny na vod tvp.

  • @listonoszpat233

    @listonoszpat233

    2 жыл бұрын

    Majstersztyk zwiększający napięcie to był taki że Barciś wykradł dokumenty potem równolegle z pociągiem tranzytowym jechała ekipa w samochodzie która je otworzyła i sfotografowała a potem jakby nigdy nic z powrotem przed granicą je zapakowano :-)

  • @KolejoweModelarstwoKartonowe

    @KolejoweModelarstwoKartonowe

    2 жыл бұрын

    @@listonoszpat233 Zgadza się. Kapitalna akcja.

  • @DeepSeaGipsy
    @DeepSeaGipsy5 ай бұрын

    Taka ciekawostka. Taki ambulans pocztowy można zobaczyć, jak od środka wyglądał w filmie "07 zgłoś się" w odcinku "Wagon pocztowy". I to w wielu dłuższych scenach.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    5 ай бұрын

    Odcinek 11. Trochę nadużyli rzeczywistości, bo chodzą tam po pociągu między pocztowym a resztą składu, podczas gdy takiego przejścia nie było. Ale to taka licentia poetica.

  • @przemekm4556
    @przemekm45562 жыл бұрын

    Nie raz widziałem jak z wagonu pocztowego wysiadał kurier ze specjalną teczką takie ciekawe tajne przez poufne

  • @_Japaw_
    @_Japaw_2 жыл бұрын

    Super odcinek. Pamiętam jeszcze jak te wagony w latach '90 pełniły swoją funkcję w pociągu relacji Kostrzyn nad Odrą-Warszawa Wschodnia. Pamiętam te świecące niebieskie światła. To był kolor mniej więcej taki na jaki świecą się tarcze manewrowe. Wagon się wyróżniał bo w tamtych czasach pociąg ten prowadził wagony sypialne, które były nieco wyższe, a na końcu zawsze był wagon pocztowy. Nigdy nie zwróciłem uwagi na to, że nie miał przejścia między wagonami. Fajnie byłoby jeszcze poznać historię wagonu bagażowego. Jechałem kilkukrotnie pociągiem z tym wagonem w składzie ale nigdy nie zajrzałem. Szkoda. Pozdrawiam

  • @johndeereteamWLKP
    @johndeereteamWLKP2 жыл бұрын

    Kolo mnie, w Głuchowie, przed sortownią poczty stoi właśnie taki wagon jako swego rodzaju pomnik.

  • @alexeykapchikov3026
    @alexeykapchikov30262 жыл бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody2 жыл бұрын

    Witam super materiał, moc pozdrowień 🤴👍

  • @Mit_Ari
    @Mit_Ari Жыл бұрын

    Piękny kawałek historii❤

  • @rokisowski123po2
    @rokisowski123po22 жыл бұрын

    Panie Jakubie świetny film. 👍👍. Pozdrawiam Robert ze Szczecina

  • @kato7611
    @kato76112 жыл бұрын

    Dziękuje Panie Inżynierze Jakubie. Kolejny fajny odcinek. Pragnę dodać że na czołach pojazdów trakcyjnych i wagonach znajduję się przestrzeń między zderzakami a sprzęgiem zwana Prostokątem Berneńskim i stąd ta wnęka na czołach pokazywanego wagonu. Po prostu musi spełniać odpowiednie warunki techniczne w tym bezpieczeństwa dla pracownika sprzęgającego tabor. Przejść między wagonowych nie montowano również z uwagi na możliwość przewozu cennych przesyłek. Natomiast dziś część tych wagonów stosuje PKP PLK jako wagony techniczne.

  • @Tempera101
    @Tempera1012 жыл бұрын

    Rozłożyło mnie „Nieprzyjazne Tubylcowo” - czyżbyś już też się dowiedział, że w niektórych regionach okraść miastowego to nie grzech a powód do dumy?

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    W niektórych regionach lepiej nie wchodzić do gieesu nie będąc tubylcem. Ale okazuje się, że to nie jest nasza specjalność - koledzy z pracy opowiadali mi o wyjeździe służbowym do Teksasu…

  • @podrozniklookwarecki951
    @podrozniklookwarecki9512 жыл бұрын

    Ciekawie sie sluchalo...pozdrawiam.

  • @Jasiopiwosz
    @Jasiopiwosz2 жыл бұрын

    Panie Jakubie jak zawsze materiał na najwyższym poziomie!

  • @piotrbandomir4378
    @piotrbandomir43782 жыл бұрын

    No!!!!! Znowu super ciekawy odcinek i znowu coś nowego się dowiedziałem. Dzięki!

  • @elvictorof
    @elvictorof2 жыл бұрын

    "..tubylcowo łase na łatwy łup" no posmarkałem się ze śmiechu..dobre dobre :) pozdrawiam

  • @leonnycz1292
    @leonnycz12922 жыл бұрын

    Witam! Dość dawno ale nie było to wspomniane po Polsce jeżdziły także specjalne,planowe pociągi pocztowe. Złożone były z samych wagonów pocztowych ale często prowadziły też inne wagony w trybie służbowym(np.zwrot do stacji macierzystej ,które nie mogły jechać w normalnym składzie poc.) Numer takiego pociągu zależnie od relacji kończył się na 909 lub 910 .Np. Wa-wa -Szczecin 18909 . Pozdrawiam.

  • @konstantymikron3100

    @konstantymikron3100

    Жыл бұрын

    Szczecin-Warszawa 913 tzw Lopek. Zazwyczaj ambulans i kolejowy bagaż czasem dołączano inne wagony

  • @nickinny5909
    @nickinny59092 жыл бұрын

    Witam serdecznie. Świetny materiał jak zwykle. Pozdrawiam Panie Jakubie .

  • @gravelpit6459
    @gravelpit64592 жыл бұрын

    Aż się prosi żeby PKP robiła przesyłki gabarytowe nawet z odbiorem i wysyłką na stacji bo infra jeszcze jest

  • @MrocznyTechnik

    @MrocznyTechnik

    2 жыл бұрын

    Paaaanieeeee, nie opłaca się. nieeeema pienieeeeedzy i te dwie Polskie mantry położyły kolej.

  • @OdkrywajacZapomniane
    @OdkrywajacZapomniane2 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał 👍

  • @tuningomanJAk559
    @tuningomanJAk5592 жыл бұрын

    Słychać, że megafonistka nie jest jeszcze zawodem wymarłym

  • @grzegorzzurawski-mh3vm
    @grzegorzzurawski-mh3vm2 ай бұрын

    Ja Też je pamiętam sam w nich pracowałem jako dzielacz Paczek

  • @marcinstankowski6253
    @marcinstankowski62532 жыл бұрын

    Super filmik

  • @arturnowak7877
    @arturnowak78772 жыл бұрын

    odcinek dla mnie z wykształcenia kolejarz, z wykonywanego zawodu pocztowiec

  • @martweoko5324
    @martweoko53242 жыл бұрын

    W końcu odcinek! Pozdrawiam

  • @Adam-tb2es
    @Adam-tb2es2 жыл бұрын

    Jak zwykle kolejny odcinek na najwyższym poziomie :)

  • @TSZSpotter
    @TSZSpotter2 жыл бұрын

    W Kielcach ładnych parę lat na bocznym torze obok dworca stoi wagon pasażerski typu 141A. Z informacji do jakich dotarłem, wagon własności ex Przewozy Regionalne obecnie w zarządzie PKP IC (naklejka z kodem kreskowym od PKP IC). Wyłączony z ruchu ileś lat temu ze względu na jakieś uszkodzenie w układzie biegowym.

  • @musicman4492
    @musicman44922 жыл бұрын

    super, przypadkowo trafiłem dziś na ten kanał. Pozdrawiam.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za wizytę! Mam nadizeję, że coś jeszcze ciekawego się znajdzie do obejrzenia. Pozdrawiam serdecznie!

  • @JanKowalski-vi9zx
    @JanKowalski-vi9zx2 жыл бұрын

    Mam paru kolegów ,którzy wiele lat przepracowali jako załoga tych ambulansów.Jak poczta zrezygnowała z kolei przeszli na stanowiska listonoszy. I jeszcze jedno.Te przegródki w sortowni listów to w slangu pocztowym fachy.

  • @PokoleizKuleckim
    @PokoleizKuleckim2 жыл бұрын

    Dziękuję serdecznie za wszystkie komentarze. Zmotywowany nimi obejrzałem w końcu odcinek 11 serialu "07 zgłoś się". Kawałek fajnego kina. Wagon-bohater filmu nosi numer 51 51 00 18 038-6 i serię Pmn. Może być to Pafawag typ 1G/38W; wagon o dokładnie tym numerze (może dokładnie ten) znajduje się na fotografii na stronie: forum.modelarstwo.info/threads/wagonowy-hyde-park-dla-konstrukcji-sprzed-1945-roku-na-pkp.26615/ Wedle mojej wiedzy te wagony nie miały przejść międzywagonowych, a więc twórcy filmu nagięli trochę rzeczywistość... ale i tak się świetnie oglądało, pomimo pisku opon na gruntowej drodze. Dziękuję Wam za to, że komentując dzielicie się wspomnieniami, opowieściami, miejscami i faktami; dzięki temu w komentarzach jest więcej treści, niż w samych filmach. Kłaniam się Wam nisko!

  • @qmqba8649

    @qmqba8649

    2 жыл бұрын

    Filmowcom chyba faktycznie nie udało się znaleźć wagonu pocztowego z przejściami międzywagonowymi, żeby pasował do fabuły. Gdy pod koniec filmu Artur Barciś wyskakuje z wagonu stojącego w hali remontowej to widać, że ten wagon przejścia nie ma. No i tak popsułem sobie "magię kina".

  • @listonoszpat233

    @listonoszpat233

    2 жыл бұрын

    Czyli Sławuś to d.pa a nie dochodzeniowiec ! :-) cały czas prowadził śledztwo a nie zauważył że wagon nie ma przejść międzywagonowych :-) to już bardziej była rozgarnięta Anna stryjenka majora Wołczyka bo rozkminiła obieg butelek z piwem :-)

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    @@listonoszpat233 - a bo Sławuś, zamiast słuchać, patrzył nie tam, gdzie trzeba... ot, co.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    @@qmqba8649 - dziękuję za postawienie kropki nad "i". Widzowie - wliczając niżej podpisanego - nie wyłapali.

  • @listonoszpat233

    @listonoszpat233

    2 жыл бұрын

    @@PokoleizKuleckim Właśnie oglądnąłem na TVP Historia mało wyświetlany film ;Prywatna wojna Murphy'ego dobre kino . Może cię Kuba zainteresować bo był tam ciekawy jednopływakowy dwupłat wodnosamolot albo może nawet łódź latająca. a wcześniej był dobry dokument o Pearl Harbor,za tydzień druga cześć o celowym podkładaniu się Japończykom.

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner41722 жыл бұрын

    Szybki jestem 🚂🤗 witam pana ,

  • @mikoajrembikowski5147
    @mikoajrembikowski51472 жыл бұрын

    Czołem Jakubie. Świetny odcinek jak zwykle 👍

  • @witoldstenka2049
    @witoldstenka20492 жыл бұрын

    Interesująca część byłej kolei trafnie ukazana w filmie. Przyłączam się do pomysłu ocalenia olsztyńskiego ambulansu, pytanie kogo o to nękać i czy to bardziej by pomogło, czy zaszkodziło? P.S. Rysunki wagonów pocztowych są świetnym wzorem na koszulkę, już taką bym zamówił. Pozdrawiam serdecznie Jakubie! 😊👍

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Z lotniczym pozdrowieniem niegasnącym, Witku! Plan jest taki, aby te wagony „rzucić na koszulkę”. Będę meldować.

  • @1I3b
    @1I3b2 жыл бұрын

    Ha! Zawsze mnie czymś zaskakuje pan Kulecki - tym razem, była to szpara skrzynki pocztowej na wagonie, tyle już lat żyę, kilkanaście lat na PKP - nie przypominam sobie, żebym o czymś takim wiedział. Szkoda, już nie będzie okazji skorzystać z wysłania listu z pominięciem skrzynek, urzędów pocztowych itd. Dzięki za ciekawy jak zwykle i trochę nostalgiczny odcinek.

  • @Yacekwaw
    @Yacekwaw2 жыл бұрын

    Już tego wagonu tam nie ma, ale to wiem z innego odcinka. :)

  • @pelxar1027
    @pelxar10272 жыл бұрын

    Dzięki za przedstawienie kawałka historii. Osobiście pamiętam wagony pocztowe ale mimo to miło o nich posłuchać. Ciekawe czy kiedyś wybierzesz się gdzieś do Francji lub innego kraju, byłoby ciekawie 😀 pozdrawiam 😀

  • @ernestown1856
    @ernestown18562 жыл бұрын

    Ta prądnica na wózku napędzana kołem to ciekawa rzecz - różne pytania przychodzą do głowy. Jaki rodzaj prądu, sposób regulacji napięcia, czy energia była zatrzymywana w akumulatorze na czas postojowy? Ciekawy odcinek!

  • @adamzieba8364
    @adamzieba83642 жыл бұрын

    Taki sam lub bardzo podobny wagon pięknie odrestaurowany znajduje się w skansenie kolejowym w Rogowie. Większość tamtejszych eksponatów to tabor wąskotorowy 750mm, ale jest też bocznica normalnotorowa, a na niej ten wagon (jest też mała spalinowa lokomotywa manewrowa, ale nie pamiętam jaka dokładnie). pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_W%C4%85skotorowa_Rog%C3%B3w_%E2%80%93_Rawa_%E2%80%93_Bia%C5%82a

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dokładnie. Do Rogowa się wybieram, ale się wybrać nie mogę.

  • @gravelpit6459
    @gravelpit64592 жыл бұрын

    W" 07 zgłoś się " w odcinku z napadu na ambulans pocztowy jest wszystko pokazane,ale z tego co pamiętam było przejście, także fikcja filmowa kolejny raz wypacza rzeczywistość

  • @890df
    @890df2 жыл бұрын

    Może temat : Kolejowe szpitale .

  • @MaD0MaT
    @MaD0MaT2 жыл бұрын

    Pamiętam za małolata jak na wakacje jeździłem to czasami zdarzał się taki wagon. I te śmieszne wózki elektryczne jeżdżące po stacjach.

  • @spalart6229
    @spalart62292 жыл бұрын

    Zawsze mnie ciekawiło co tam jest w środku :)

  • @sq7mrr

    @sq7mrr

    2 жыл бұрын

    W środku byli ludzie pocztowcy

  • @NorbertTkaczykbr44ty4tkt48

    @NorbertTkaczykbr44ty4tkt48

    2 жыл бұрын

    Przecież od dziesięcioleci dostępny jest w TVP, na DVD oraz w sieci odcinek serii "07 zgłoś się!" pt. "Wagon pocztowy". Pokazano tam całe wnętrze. Także jeden ze starszych odcinków kulinarnych Roberta Makłowicza został nagrany w Skansenie Kolejnictwa w Chabówce, gdzie autor prezentuje wnętrze zabytkowego już wagonu pocztowego.

  • @sq7mrr

    @sq7mrr

    2 жыл бұрын

    @@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 Dokładnie tak jak piszesz przyjacielu tylko co nie którym zabrakło myślenia i ot efekt Pawłowa jak żołądek myśli a nie głowa fajna myśl Z. Laskowika na jednym z występów w Opolu 1981nie zapomniany występ

  • @fortlyck2
    @fortlyck22 жыл бұрын

    Ciekawy odcinek. Byłem na tej stacji

  • @grzegorz2519
    @grzegorz2519 Жыл бұрын

    Jak zawsze bardzo ciekawy odcinek. Pamiętam te ambulanse. Przeważnie za lokomotywą były wpinane. Ja się nie spotkałem z ambulansem na końcu. Ale sygnały końca pociągu pozwalają przypuszczać że i w takim zestawieniu jeździly... Niektóre z tego co wiem były przerabiane na wagony rowerowe... Nie wiem czy jeszcze się to robi... Dziękuję za odcinek. 😊

  • @Santa-Anna242
    @Santa-Anna2422 жыл бұрын

    Super, my w SMK Kraków mamy taki wagon pocztowy ze stacji Katowice, jest obecnie używany, wypożyczony bodajże dla SKPL.

  • @bellatrixx93
    @bellatrixx932 жыл бұрын

    No, nareszcie nowy odcinek! Czekałam. Z niecierpliwością! 🤩 Swoją drogą, super koszulka. :) Siódemki - uwiel-biam - często fotografuję wszelkie eu/ep07 na szlakach, szczególnie te w kolorach :) poczta na stacji to napewno dobry pomysł, nawet dziś poczty stoją bardzo często obok pkp.. Wagony, no zawsze szkoda.. A co dopiero takie wagony pocztowe oliwkowe.. Dzisiaj wagony które jeżdżą w Ic zazwyczaj mają stare wózki a nowe malowania i jeszcze te cholerne bezprzedzialy.. Zamknięte szczelnie okna.. Szkoda. No nie idzie to w dobra stronę.. Odcinek jak zwykle ciekawy! Pozdrawiam :)

  • @CharlesLongdick
    @CharlesLongdick2 жыл бұрын

    kurcze ziomek nie obejrzałem całości ale opowiadasz z taką pasja, że muszę zostawić like! Myślę, że nie powinieneś przerywać tej zajawki, życze szybko 100k subów, elo z fatem

  • @Julo_161
    @Julo_1612 жыл бұрын

    Oglądam do kolacji. Pozdr.

  • @BodzioChomik
    @BodzioChomik2 жыл бұрын

    W Radomiu przy stacji pasażerskiej znajduje się Urząd Pocztowy nr 1 w Radomiu wraz z lokalnym centrum logistycznym. Do peronu pierwszego stacji prowadzi nieużywany obecnie kryty łącznik do budynków poczty

  • @Marine8304
    @Marine83042 жыл бұрын

    Znakomita oprawa dźwiękowa Panie Jakubie. Szczególnie końcówka - majstersztyk 🥰

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za dobre słowo. Życzę tylu lądowań, co startów.

  • @wojciechfranaszek852
    @wojciechfranaszek8522 жыл бұрын

    Super. Fotografowałem swego czasu ten olsztyński wagon w celu zrobienia modelu w TT. Dobrze by było wpisać ten wagon do rejestru zabytków.

  • @tomeckb29

    @tomeckb29

    2 жыл бұрын

    Warto żebyś spróbował to zrobić. Jak wiadomo w Olsztynie to ryzykowna sprawa, bo może się okazać że jesteś nagle wrogiem publicznym.

  • @edek1987
    @edek19872 жыл бұрын

    ten wagon z tego co pamiętam to już stał w latach 90-tych

  • @jarekhalas
    @jarekhalas10 ай бұрын

    Oj pamietam jak jakies 20lat temu pracowalem chwile na poczcie w Lesznie, robilismy nocki i tak jak mowiles obslugiwalismy ambulanse jadac pod za i wyladunek tymi elektrycznym wozkami , potem wory lecialy do dzielenia a my gralismy w karty czekajac na kolejny hehe

  • @KolejoweModelarstwoKartonowe
    @KolejoweModelarstwoKartonowe2 жыл бұрын

    Już nie mogłem się doczekać! Dzięki!

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    O, ja również! Musiałem ogarnąć trochę spraw.

  • @KolejoweModelarstwoKartonowe

    @KolejoweModelarstwoKartonowe

    2 жыл бұрын

    @@PokoleizKuleckim Jestem uzależniony od tego kanału! Pozytywnie oczywiście!

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    @@KolejoweModelarstwoKartonowe - bardzo miło mi to słyszeć :) .

  • @wawxx2435
    @wawxx24352 жыл бұрын

    Gratuluję kolejnego odcinka, może teraz o wagonach bagażowych?

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M2 жыл бұрын

    Dobrzeżewieczór!

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat2332 жыл бұрын

    Kuba Siódemki może i stare są ale chłodzenie oporów słychać tylko przy rozruchu a to co słyszysz to dwie przetwornice z wentylatorami silników trakcyjnych :-) Co do ambulansów to myślałem że będzie o jakim pociągu szpitalnym. A swoją drogą głupotą była kasacja tych wagonów można było z nich zrobić ekspress na 160 z przesyłkami np między Krakowem/Katowicami-Warszawą a Gdynią/Gdańskiem

  • @harrypotter9853

    @harrypotter9853

    2 жыл бұрын

    PP przestawila sie na gumowe koła... Znając mentalność kolejowego betonu to niczego nie wykluczam jako przyczyny...

  • @qmqba8649

    @qmqba8649

    2 жыл бұрын

    @@harrypotter9853 Jeśli chodzi o beton i "walkę o klienta" to PP i PKP są siebie warte.

  • @kamiloron5592
    @kamiloron55922 жыл бұрын

    Gdynia-Białystok... :D coś jak obecna Biebrza, ale Biebrza jeździ z Warszawy do Gdyni przez Białystok, tu jakby fragment relacji :)

  • @tomgran100
    @tomgran1002 жыл бұрын

    czyli w serialu 07 zgłoś bzdury ....skoro nie ma przejścia między wagonami ...to jak elektryk w czasie jazdy wchodził wychodził ..

  • @lvlrok

    @lvlrok

    2 жыл бұрын

    Wózkowy przyniósł piwo Okocim czy Żywiec?

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Zdjęcia starszych wagonów pocztowych ukazują przejścia międzywagonowe; serial mógł przedstawiać sytuację możliwą. cyfrowa.stacjamuzeum.pl/zasoby/obiekt/klatki-fotograficzne/klatki-fotograficzne/wagon-pocztowy-na-stacji-warszawa-glowna

  • @qmqba8649

    @qmqba8649

    2 жыл бұрын

    Pod koniec filmu Artur Barciś wyskakuje z wagonu w hali remontowej (wg scenariusza to ten sam wagon). Widać wówczas dość dobrze czoło wagonu na którym nie ma przejścia międzywagonowego. Wygląda zatem na to że do filmu nie udało się znaleźć egzemplarza z przejściami, żeby pasował do fabuły.

  • @kanalKjedendwa
    @kanalKjedendwa2 жыл бұрын

    Jeszcze wrócą przewozy pocztowe. Jak wdroży się plan "Fit for 55 czyli klimatyczna zmiana " to powrócą przewozy kolejowe.

  • @michmak3829
    @michmak38292 жыл бұрын

    Piękna historia. W Angli bodajże kursuje jeszcze ezt serii 325 w barwach Royal Mail.

  • @1I3b

    @1I3b

    2 жыл бұрын

    Tak, jeszcze pracuje.

  • @cichy2708
    @cichy27082 жыл бұрын

    Jakubie, byłem w Olsztynie na stacji kolejowej w tamtym roku, jednakże nie widziałem tego wagonu. Nie zwróciłem uwagi. Jest tam wiele ciekawych wagonów na bocznicach ;)

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    O, jak najbardziej! Chyba część z tego to własność tamtejszego klubu miłośniczego.

  • @sq7mrr
    @sq7mrr2 жыл бұрын

    Właśnie dziś oglądałem na przystanku stacji mijankowej taki składzik załoga się szykowała właśnie do powieszenia drutów ,w torze głównym dodatkowym w torze zasadniczym generalnie zrekonstruowanym "pajęczyna wisi" bo to nowo wykombinowany tor główny dodatkowy on tam był, ten tor wybudowany był przez organizację w okresie 39-45 przez "przyjaciół pana tyfuska mocodawców jego antenata ale w okresie kiedy zaczęła "dziądzić" czerwona dzicz i wolno było likwidować i rozkradać wszystko co sie dało to tor zlikwidowano a budynek stacyjny po prostu się rozsypał , na szczęście wrócili do władzy ludkowie którym zależy na Polsce i wraca w miarę wszystko do normalności , ale co do poczty pamiętam na stacji Łódż Kaliska przy nastawni IV wykonawczej był budynek poczty wybudowany już za czasów peerlu i żeberka gdzie stały wagony ambulansy pocztowe i komu to Ku..... przeszkadzało właśnie w tych wrednych czasach z reguły list czy paczka docierała nie dłużej jak 3- 4 dni a teraz jak sie rozwozi poczte ,żechami to trwa to nawet list polecony do tygodnia i dłużej . Bardzo ciekawy odcinek- zresztą wszystkie odcinki panie inz. Jakubie "KULECZKA" są ciekawe, serdecznie pozdrawiam.

  • @pkp_gdansk3986
    @pkp_gdansk39862 жыл бұрын

    Świetny materiał Panie Jakubie. Szkoda, że nie dało się Panu zrobić materiału we wnętrzu wagonu. Chyba kiedyś zabiorę się z odtworzenie modelu takiego ambulansu w skali H0 posiłkując się Pana filmem. Pozdrawiam.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dziękuję. Jeden z materiałów przywołanych w referencjach to relacja z budowy wagonu pocztowego - polecam!

  • @patrykmaziarz816
    @patrykmaziarz8162 жыл бұрын

    Dziękuje bardzo za ten odcinek, a kilka miesięcy temu pytałem o ten wagon, bo zauważyłem go w tle w jednym z filmów z Olsztyna. Wiem ,że się powtarzam, ale wciąż z utęsknieniem czekam na SU-45,być może się kiedyś uda zrobić odcinek o tej kultowej lokomotywie, bo chyba tylko jeszcze jej brakuje z pośród mnóstwa tego co już było.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za dobre słowo. Jest pewien plan wejścia do SU45, ale nie będę spoilować. Jeszcze trochę to zajmie, ale plan jest.

  • @andrzejhaman1253
    @andrzejhaman12532 жыл бұрын

    Pamiętam jeszcze te czasy, gdy wagon pocztowy można było zobaczyć niemal w każdym pociągu pospiesznym. I może warto tu wspomnieć ekspresy pocztowe - specjalną kategorię pociągów złożonych z samych wagonów pocztowych (czasem dochodził jakiś bagażowy albo towarowy kryty dostosowany do prędkości 100+). W Warszawie terminal pocztowy mieścił się w sąsiedztwie Dworca Głównego, więc takie pociągi nierzadko można było zobaczyć na Zachodnim.

  • @wojteksmag8286

    @wojteksmag8286

    2 жыл бұрын

    Pamiętam - o 21 z Krakowa Głównego jechał EP-05 z jednym wagonem do Warszawy. Raz musiałem o tej porze w niedzielę nadać polecony :). List poszedł, stempel był :).

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Dokładnie! Wizyty w ówczesnym Muzeum Kolejnictwa dawały szansę zerknięcia na sąsiednie tory, gdzie stały wagony pocztowe, a po rampach krążyły wózki akumulatorowe z charakterystycznymi przyczepkami.

  • @mps7920
    @mps79202 жыл бұрын

    Poczta zrezygnowała bo PKP zaczął dawać zaporowe ceny za ciąganie tych wagonów. Po prostu skrajnie się to nie opłacało

  • @listonoszpat233

    @listonoszpat233

    2 жыл бұрын

    Powiedzmy sobie szczerze nie chodziło o pieniądze bo klient jeleń zawsze zapłaci :-)( Poczta po prostu nie dawała rady segregować rachunków od spółek i spółecek pkp i nie tylko za przejazd wagonu :-)

  • @arturnowak7877

    @arturnowak7877

    2 жыл бұрын

    @@listonoszpat233 też prawda. ale głównym powodem była konieczność wyjścia transportem z centrum miasta. wszystkie "dwójki" były właśnie w centrach miast (tak jak główne stacje, przy których były zlokalizowane). Stąd stanęły WER-y poza miastem, przy głównych DK. Pamiętam czasy gdy po Polsce jeździły ambulanse a na katowickiej "dwójce" przez całą noc był ruch (w końcu nie wszędzie można było dojechać ambulansem). Ludziom zza ściany mogło to przeszkadzać.

  • @g0nz0Postapo
    @g0nz0Postapo2 жыл бұрын

    W "07 zgłoś się". Był wagon pocztowy z przejściem do reszty pociągu.

  • @PokoleizKuleckim

    @PokoleizKuleckim

    2 жыл бұрын

    Okazuje się, że w serialu naciągnęli rzeczywistość - typ 1G, który wystąpił w filmie, takowego nie posiadał.

  • @jjadamojjadamo4937
    @jjadamojjadamo49372 жыл бұрын

    A ja bym chciał, aby ten wagon powrócił z Olsztyna do stacji macierzystej czyli Białegostoku.

  • @mariothehunter4566
    @mariothehunter45662 жыл бұрын

    Niedługo ma być remont Olsztyna prze co ten wagon raczej zniknie

  • @MatiMK
    @MatiMK2 жыл бұрын

    Ciekawe to był kawał historii

Келесі