Michal Malinský - O původu hmoty (MFF-FPF 28.11.2019)

Ғылым және технология

Záznam čtvrté přednášky zimního semestru 2019 v rámci semináře Filosofické problémy fyziky (NPOZ007), zajišťovaného Ústavem teoretické fyziky MFF UK, z 28. 11. 2019 na téma:
O původu hmoty.
Přednáší:
Ing. Michal Malinský, Ph.D. (Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK v Praze)
(Tyto semináře jsou věnovány filosoficky motivovaným tématům ze současnosti i historie fyziky s důrazem na její přírodovědný a kulturní kontext. V letním semestru na tento předmět navazuje předmět Fyzika jako dobrodružství poznání.)
Program přednášek:
utf.mff.cuni.cz/seminare/filos.pl

Пікірлер: 42

  • @vendi558
    @vendi5584 жыл бұрын

    Zajímavé úvodní slovo, pana doc. Langera. Já v roce 1969 zažil v Neapoli podobnou zkušenost. Když jsem se po 22. h procházel okrajovou noční Neapolí, všude život jako ve dne, děti hrály fotbal, honily se po ulici, krysy mezi nimi bez bázně a strachu se proplétaly s kusy odpafků v tlamě, rodiče dětí na sebe řvali po pavlačích, tak ke mně přistoupila osoba zřejmě źenského pohlaví, zmalovaná jak panák na orchestrionu. Fuj, hnus, už jen od pohledu. Nejprve mi položila otázku, zda jsem Američan, pak Francouz, Němec ... když jsem ji na všechno řekl ne, kroutila hlavou. A pak řekla, “a odkud tedy jsi?” Odpověděl jsem, že z Československa. Jak toto uslyšela, s odporem se ode mě odvrátila a prchala ode mě rychle pryč, jako bych byl malomocný. Dodnes nevim proč? A byl jsem tehdy fakt kluk jako buk! P. S. Ale jinak dál velmi zajímavá přednáška o baryonech. Rozhodně mnohem zajímavější, jak moje zkušenost z Neapole.

  • @DrZaius-vr7to

    @DrZaius-vr7to

    4 жыл бұрын

    Zajímavá osobní zkušenost. Jestlipak to těm Italům (a dalším západoevropským národům) vydrželo dodnes dívat se na nás stejně, jako se dívají na Araby a černochy? ... Podle mých informací vydrželo :-) ... Kéž by taková osobní zkušenost byla napsána pod videem, kde se množí xenofobní komenty ,,vlasteneckých" spoluobčanů ;-)

  • @DrZaius-vr7to

    @DrZaius-vr7to

    4 жыл бұрын

    @@marekvyskocil5975 Otázka je proč si to necháme líbit? Proč si nevolíme politiky schopné vyjednat si, aby jednotný trh byl opravdu jednotný, aby se u nás neprodávala hromada odpadků? ... A s tím ,,terorizováním" bych raději nespěchal. Západ tady vše vlastní a mohl by nám to rychle a tvrdě vrátit. Spíš bych volil postupnou soběstačnost a kašlat na ně ;-)

  • @vendi558

    @vendi558

    4 жыл бұрын

    Dr. Zaius jsem “vlastenec”, nikoliv nacionalista a mám raději nacionalisty než globalisry. Ať žije a bůh ochraňuje svobodnou Anglii!

  • @DrZaius-vr7to

    @DrZaius-vr7to

    4 жыл бұрын

    ... Ta věta je trochu oxymóron, ale budiž ;-) ... Obzvláště dle onoho ,,mám raději nacionalisty než globalisry". PS: Vy jste pro rozpad Británie? No to jim přejete pěkné věci. Chudák královna :-) :-) :-)

  • @vendi558

    @vendi558

    4 жыл бұрын

    Dr. Zaius vašnisto, semsišim, že sice sledujete odbornou přednášku týkající se zákonitostí fungování mikrosvěta, čemuž nemůžete vy vůbec rozumět, jak jste právě nezpochybnitelně dokázal. Kdyź neberete v úvahu zákony kauzality, které platí v makrosvětě, kde žijete a neplatí v mkrosvětě, kde sice žijete také, neb jste jeho součástí, ale prakticky se tam nedostanete. Tj. žijete ve světě - makrodvětě a ten vědomě oblivňujete, kde zákony kauzality platí. Abyste tomu vašnosto rozuměl. EU a Anglii dlouhodobě rozbíjejí všichni ti euromarxisté, neomarxisté a kulturní marxisté, kteří podporují globalisty a tské přistěhovalectví do EU (Merkelová, Macron ....). To je, krom jiného, tou “příčinou” vedoucí k rozpadu EU, kde “důsledkem” toho je onen rozpad. Vasnošto, pochopil, co jsou kauzální zákony a kdo odpovídá a způsobil rozpad EU, Anglie (moje maličkost EU za těchto okolnosti lepit nebude).

  • 4 жыл бұрын

    Pan Malinský má moc příjemný přednes, poslechl bych si s ním i audioknížku :D

  • @deisianegabriele219
    @deisianegabriele219 Жыл бұрын

    Obrigada professor por todo o ensinamento👏

  • @nezapamatovatelne
    @nezapamatovatelne4 жыл бұрын

    Dokud pan docent o svých "švestkách" ví, tak je to dobrý. :)

  • @marekkrakovsky4187
    @marekkrakovsky41873 жыл бұрын

    Existuje i 'Nestardardní model' ve kterém jsou částice temné hmoty - Darkóny a temné energie - Darkény?

  • @jindrich2485

    @jindrich2485

    2 жыл бұрын

    Ano, obsahuje také kartóny a kretény :-D nic ve zlem, jen jste mě pobavil. Tuším že se absolutně netuší o podstatě temné energie, např energie vakua je nesrovnatelne slabší a je tu i ta poslední možnos, že na velkých skalách nerozumíme gravitaci. Během cca dvaceti let by měla fungovat elisa, která dokáže měřit reliktní gravitační vlny. Snad se dozijem, protože to bude nářez. Temná hmota jsou pomalu se pohybující jen gravitačně interagující objekty mikrosvěta (i když se hledá, že by interagovala slabou jadernou). Rovněž jsem neslyšel, že by do standardního modelu bylo této hmoty třeba.

  • @newton1998139
    @newton19981394 жыл бұрын

    Existuje už třeba nějaká teorie, co bylo v čase 0 nebo dokonce i co bylo před vesmírem, kde se vzala energie, hmota😄?? A nevím jestli to nebylo řečeno,když byl vesmír tu první sekundu tak extrémně horký.. Tak se ochlazoval.Ale kam se ochlazoval😅co ho ochlazovalo??nebo se ta tepelná energie ukládala nějakým způsobem právě do formování atomů/hmoty atd?😄(jsem lajk)

  • @martinnavalany4815

    @martinnavalany4815

    4 жыл бұрын

    O teorii v čase 0 nevím, ale v jednom videu s profesorem Kulhánkem říkal, že otázka co bylo před vznikem vesmíru (velkým třeskem) nedává smysl, jelikož neexistoval ani čas, čili neexistuje něco jako před vznikem. Předpokládal bych, že se ochlazoval právě tím rozpínáním, což bylo ve videu i nepřímo řečeno.

  • @vaclavplachta6539

    @vaclavplachta6539

    3 жыл бұрын

    K ochlazování docházelo jen díky rozpínání, částice byly stále více od sebe. A před časem 0 nebyl ani čas, ani prostor, tak že otázka je podobná otázce, co je s osobností člověka po smrti.

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman47734 жыл бұрын

    LIKOS

  • @petrstindl2703
    @petrstindl27034 жыл бұрын

    Jediná chybička - původ našich peněz až tolik neřeší finančák, ale NBÚ řeší každou tisícikorunu pohybu na účtu

  • @petrstindl2703

    @petrstindl2703

    4 жыл бұрын

    Kdo pracuje na ETE/EDU tak řeší bezpečnostní prověrky

  • @angelsinner238
    @angelsinner2383 жыл бұрын

    k této přednášce se nejépe hodí přesně toto, vlastně se to hodí k jakýmkoli teoriím.....kzread.info/dash/bejne/fGut15egl9uqfco.html

  • @jindrich2485
    @jindrich24852 жыл бұрын

    Ne náhodou mame rádi jednoduchost kterou považujeme za kvalitu a znak elegance. Vypadá to, jako by vše existovalo s minimální možnou energii, nic nepřebývá. Není zbytných castic které by nemeli význam na vytvoření takového vesmíru, který umožňuje vznik inteligentních pozorovatelů. Zatím se tento předpoklad osvědčuje. Až budeme vědět co tvoří temnou energii, pochopíme i asimezrii antihmoty a hmoty.

  • @janyakov7655
    @janyakov76552 жыл бұрын

    dnes keď sa dostane dosť hmoty na jedno miesto zrúti sa hmota do singularity, z ktorej už svetlo neunikne. Ale na začiatku, keď bolo všetko v jednom bode, singularita nevznikla, naopak všetko sa pekne rozletelo na všetky strany. Súdruhovia niekde máme chybu. :-)))

  • @jakubjandourek2822

    @jakubjandourek2822

    11 ай бұрын

    Pritop a uvidis. :-)

  • @korinakrausova9548
    @korinakrausova95484 жыл бұрын

    Původ hmoty je v nehmotné myšlence.

  • @vaclavplachta6539

    @vaclavplachta6539

    4 жыл бұрын

    Foton je nehmotný! Že by Vaše myšlenky zářily?

  • @nevimzevim

    @nevimzevim

    3 жыл бұрын

    @@vaclavplachta6539 Že by se mozek při své elektrické aktivitě zvládnul elektromagneticky vlnit bez přítomnosti fotonů?

  • @vaclavplachta6539

    @vaclavplachta6539

    3 жыл бұрын

    @@nevimzevim Určitě ne, ale že by se obešel bez bez kvarků a elektronů které jsou hmotné, to pochybuji.

Келесі