Petr Kulhánek - A budiž světlo (FČ FEL ČVUT 9.4.2015)

Ғылым және технология

Fyzikální čtvrtky na FEL ČVUT - 435. přednáška:
A budiž světlo - 2015, Mezinárodní rok světla
Přednášející:
prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. (FEL ČVUT):
SlidesLive záznam:
slideslive.com/fyzikalnictvrtk...
Programy přednášek:
www.aldebaran.cz/fyz_ctvrtky/i...

Пікірлер: 48

  • @sabor3012
    @sabor301211 ай бұрын

    Jsem rád, že to pana Kulhánka baví 🐈‍⬛💗

  • @marekskolnik5118
    @marekskolnik51187 ай бұрын

    Tenhle clovek si zaslouzi nejakej metal… ❤

  • @vladorac4512
    @vladorac4512 Жыл бұрын

    Wau. Klobúk dole. Sledujem tieto videá,niekedy aj 2x😅. Veľmi prínosné a zrozumiteľné aj pre laikov napr. mňa. Ďakujem 👏🏻 👏🏻 👏🏻

  • @HonzaKuranda
    @HonzaKuranda7 жыл бұрын

    Poklona panu profesorovi za poutavé a krásně podané přednášky. Člověk jenom s úžasem sleduje, jak srozumitelně a logicky se dají podat věci, o kterých jsem si myslel, že jsou nepochopitelné :) Velký dík!

  • @janprochazka1314
    @janprochazka13147 ай бұрын

    Nejlepší chlápek na fyziku i v Norsku ho sleduji

  • @LivingCoolness
    @LivingCoolness5 жыл бұрын

    Pánu profesorovi ďakujeme za to, že nám to vysvetlí, a nepopíše pritom celú tabulu vzorcami.

  • @vendi558
    @vendi5584 жыл бұрын

    Úžasné! Třeba výklad příčného a podélného vlnění nebo fázové rychlosti a rychlosti přenosu informací. Nebo Poitingova vektoru! Anebo porovnání sily slunečního větru a tlaku elmg. záření na stejnou plochu. Nebo podmínky pro konstantní rychlost světla a jeho fotonů c v závislosti na typu vlnoplochy, zda rovinné či světla v prostorově omezeném svazku, kde už rychlost všech fotonů v prostorově omezeném svazku není konstantní c, ale jen některých je c a ostatních je menší něž c. Člověk by to měl vědět, jenže mu to nikdo neřekl tak jasně a jednoduše nevysvětlil, jako tady právě udělal pan Prof. Že už na to nikdy nezapomene. Nebo princip kvantování. Atd. Jinak, princip realizovat nestandarní řešení pro pohon kosmické lodi navrhl, co by "sluneční plachetnici", český student ČVUT již v 60. letech min. stol. a přihlásil do soutěže vyhlášené na totomtěma americkým zadavatelem. Jeho řešení v soutěži zvítězilo. Závěrem, velký dík za přednášku. 👍j

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak77502 ай бұрын

    Ďakujem! Skvelé!

  • @vendi558
    @vendi5586 жыл бұрын

    Jako vždy velký dík panu profesorovi za jeho odbornou a didakticky dokonalou přednášku komplexně přibližující problematiku elektromagnetického záření. 👍

  • @namasteall001
    @namasteall0013 жыл бұрын

    Děkuji, jako vždy👍.👏💫😎

  • @belomolnar2128
    @belomolnar21283 жыл бұрын

    Narodený pod šťastnou hviezdou. P. F. 2021. Aj keď práve niektoré informácie nie sú pre bežného človeka určujúce celkový obraz a niektoré skutočnosti je potrebné poznať a tak si doplniť chýbajúcu mozaiku a diery vo vlastnom vzdelaní naplniť. Dobre zvolená schéma a detaily je dobré si pána profesora vypočuť. Vďaka.

  • @janprvy8822
    @janprvy88223 ай бұрын

    Pán Kulhánek, dnes sa paradoxne situace opakuje (2:05:10). Zo školou sa nútene lúčia učitelia, ktorí trvajú na vlastnom pohlade, názore, na život dneška. Pred 8-mi rokmi, v čase tejto prednášky, bolo ešte s demokraciou samozrejme všetko v poriadku. 🤔🤫🤭🤗

  • @666Maxim999
    @666Maxim9994 жыл бұрын

    Pěkné. Panu profesorovi díky za přednášku a díky za upload.

  • @vendi558
    @vendi5584 жыл бұрын

    Úžasné, pane profesore! Vaši přednášku si pouštím v časových odstupech a vracím se k detailům. A tak znovu a znovu si uvědomuji souvislosti v detailech zákonitostí vzájemné koexistence mikrosvěta s jejich projevy do makrosvěta. Které se těžko snažíme našimi omezenými smysly pochopit. Řekl bych to obrazně: Vaši přednášku nelze shlédnout jednou anebo ani vícekrát jen jako zajímavý film v kině anebo v televizi. Stejně tak, jako Bibli nelze číst co by poutavý román. Ale pro pochopení, co je tím čtenáři dáváno, nutno Bibli číst opakovaně, po částech, vracet se a při tom znovu a stále hluboce a kriticky o stejném přemýšlet v různých úhlech pohledu. Aby čtenář více pochopil, co je mu textem sdělováno. Bohužel, lidé si s pokorou a úctou neuvědomují hodnotu obou takových, od sebe odlišných hlubokých pohledů a výkladů na svět, ve kterém žijí. Což ve výsledku je pro člověka, jako poměrně dost inteligentního a společenského živočicha na Zemi, kterou obývá a jako hospodář je za ni odpovědný, rub a líc stejné mince umožňující mu dosáhnout harmonie se svým okolím. To bohužel dokáže jen málo kdo. Neboť se většina z nich zřejmě chybně domnívá, že pochopení tohoto není pro jejich makrosvět vůbec důležité. Za Vaši přednášku, Vám vážený pane profesore, znovu moc děkuji. 👍

  • @ireklbuh247

    @ireklbuh247

    Жыл бұрын

    Osobně jsem Křesťanka,a nepatřím ovšem do žádné Církvi . Ale neznamená to ,že Nevyznávám Syna Duchem a Pravdou dle ,Písem . A chci říct ,že osobně,já sama tím že studuji Písma už mnoho let 25 , a z tím co píšete mohu i souhlasit. Zkoumala sem ,a to ne jednou,z vícero vědních oboru, určité souvislosti napříč z Písmem Svatým . A já jich našla, ty propojenosti jak ohledně mozku ,čelního Laloku ,kde je stav Bdělosti ,a mnoho jiného co mi více do větších perspektiv hloubky ,Božího slova ,věda potvrdila a dávala pohledy z dalších stran úhlu, jak mohu uchopit texty,ze svědectví z Bible . Kupříkladu to Spektrum barev ,které uvádí zde řečník ,by se mohlo vidět z knihy Ezekiela a i knihy Zjevení ,když se vidí Sláva Boha ,a i Nového Jeruzaléma. Ty barvy jsou tam zřetelně znát . Bůh je Světlo ,a Bůh je Slovo . Svědectví Gen-ezis 1,Jan 1 k. A když je Slovo ,potom vše má své vzorce v hmotném světě ,Bůh je všude doslova Podepsán,jako Největší mistr v Díle ,tak jako se každý umělec podepíše v svém díle Obrazu . Člověk je Obraz Boží na jeho podobu . A podoba jeho Obrazu je právě To Světlo . A tedy Syn Boží ,ktery byl Tajemství v Bohu skrytý,nežli se stal tělem,Člověkem aby nás mohl Vykoupit . Světlo Slovo ,vzalo Tělo,a stalo se : jedním z nás . Ale faktem je ,že přese vše co může člověk poznávat a chápat je částečné. Není to Dokonale Poznání,to teprve vyhlíží Svatí,kteří očekávají na druhý Příchod Masiaše. 1. Janův list 3 k, říká :,,vime že mu budeme podobní,tak jako je On sám " . Ale nevíme co ještě budeme . Bude mít nové tělo ,jinými slovy ,i když nedá se to zcela zřejmě tak vystihnout ,Projdeme ,pokud tedy věřící zachovají, Věrnost a vytrvalost ,běžet k cíli a naději k Ježíši Kristu,Atomovou fúzi. Atomární proměně. Pavel Apoštol to osvětluje 1 . Korint 15 k. Vzkříšení dostávají zcela odlišná těla ,nežli měli jako lidé, podle krve a masa . A my ,pokud nezemřeme do Příchodu druhého Krista ,dozijeme se jej ,budem proměnění. Každý dostává nové tělo ,novou podobu ,budeme se lišit od Spasenych,ale budeme muset mít logicky tělo ,které bude schopné vůbec unést Moc a Sílu Boha ,dívat se na Jeho Slávu. A proto můžu si to trochu připodobnit,že Projdeme , Atomární fúzi. Krev a maso , nemůže zdědit život v nebeském království. To není možný tělo je prach , země.

  • @borek123456
    @borek1234563 жыл бұрын

    perfektní

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich55083 жыл бұрын

    pouštím si tu vaší skupinku "šílenců" pořád dokola a začínám tomu docela rozumět. snazím se na to dívat očima "hloupého" dítěte. je to prostě úzasné. otázkou je, jestli se taková míra obecnosti podaří předat a předávat dalším generacím. - za pravopis omluva, nejdou mi některé klávesy.

  • @dadaskerlikova9337
    @dadaskerlikova93375 жыл бұрын

    Super! Krásna prednáška. prosím o ďalšie. Ďakujem.

  • @HonzaBenesPan
    @HonzaBenesPan24 күн бұрын

    Me se libi ze to dokae posunout mezi urovne, prednazka je prinos i pro cloveka který ma jasne povedomi, tak pro nekoho kdo je uplna lama ;) kez bych dokazal prednazku takle siroce cilit.

  • @mareksimon3659
    @mareksimon36599 жыл бұрын

    K tomu času 42:22. Pamatuju si zkoušku z fyziky 2. Počítalo se, jak se změní pole pro cívku letící 0.9 c. Používala se transformační matice, ta byla logická a celkem pochopitelná. Problém byl, že ta matice se dala aplikovat jen na vektor A, ale v zadání bylo to magnetické pole popsané vektorem B. Skoro všichni vyhořeli na tom, že nezvládli přepočítat A na B a k relativitě se vůbec nedostali :-) Ti, co dostali letící kondenzátor měli štěstí, tam se nic nepřevádělo :-)

  • @fellowcz
    @fellowcz8 жыл бұрын

    Jako zajímavý mi připadá fakt, že u fotoelektrického jevu je hranice [vyrazí elektron-nevyrazí elektron] zasazena pěkně do viditelné části elmag. spektra. O kolik by se vysvětlení jevu opozdilo, pokud by ta hranice byla někde v UV nebo v gama, nebo naopak v IR nebo v radiové části? Experimentální křivky by byly jiné a nevím, jaké byly v té době možnosti zkoušet různé zdroje záření.

  • @habanmighaban1609
    @habanmighaban1609 Жыл бұрын

    To je sranda. Skvělé. Díky.

  • @MartinSivak75
    @MartinSivak752 ай бұрын

    USKUTECNIL SE DVOUSTERBINOVI EXPERIMENT VE VESMIRU??

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman47736 жыл бұрын

    LIKOS

  • @cas-jv1dr
    @cas-jv1dr5 жыл бұрын

    Sluneční plachetnici vymýšleli už kluci s Panem Grünem v planetárium v roce 1974.

  • @pp-pupispari1197
    @pp-pupispari11978 жыл бұрын

    Moc pěkná přednáška. Akorát mi od té doby vrtá v hlavě, když je reliktní záření díky expanzi vesmíru natažené do mikrovln, jak to že světlo z velmi vzdálených galaxií stále vidíme jako světlo? Jak to, že reliktní záření natáhlo své vlny, ale světlo z velké dálky nikoliv?

  • @fellowcz

    @fellowcz

    8 жыл бұрын

    +PP - Pupis paří: K tomu jen poznamenám, že ty nejvzdálenější objekty už nejsou vidět ve viditelném oboru, ale v infračerveném. Připravuje se Webbův dalekohled, který v infra uvidí to, co Hubble už vidět nemůže.

  • @belomolnar2128
    @belomolnar21283 жыл бұрын

    Fúzia v roku 2135.

  • @petrkares3387
    @petrkares3387 Жыл бұрын

    No , řekl bych že si spoustu věcí neumíte vysvětlit a spousta věcí je jinak

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich55084 жыл бұрын

    Je elmag. pole ekvivalent elmag. záření ( vlnění)?

  • @ctihodnymuz72

    @ctihodnymuz72

    3 жыл бұрын

    Nu, asi byste měl říci, jak model světa používáte. Máme jich několik a nejsou ekvivalentní.

  • @jaroslavfriedrich5508

    @jaroslavfriedrich5508

    3 жыл бұрын

    @@ctihodnymuz72 klasický model. 4 interakce a výstavbový princip.

  • @ctihodnymuz72

    @ctihodnymuz72

    3 жыл бұрын

    @@jaroslavfriedrich5508 S tímto modelem nesouhlasím. Neseděl mi nikdy. Již sto let jedeme v něčem jiném. Naplno a natvrdo a funguje to.

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich55088 жыл бұрын

    Oni se maxwelovy rovnice už neučí ?

  • @DavePaddy

    @DavePaddy

    7 жыл бұрын

    Učí, na FELu konkrétně ve druhém semestru.

  • @tomsigmund8242
    @tomsigmund82423 ай бұрын

    O změnách ve školství a vzdělavatelnosti naší mládeže je velmi důležité řečeno v prvních minutách. Mnoho lidí ve starší generaci než je generace Z vědí, že přírodní vědy jsou důležité pro umění zvládat rozvojové charakteristiky výrobních sil. Tvrzení, že mocní chtějí debilizaci národů v EU je tímto potvrzeno. Snad přemíra nárůstu zájmu o studium společenských věd, práva a obchod v letech 2001 - 2010 o 160 % (podle Jan Hendl a kol. - Statistika v aplikacích, 2014, str. 279) povede ke změně (výrobních / produktivních) životních vztahů. Protože jinak naše civilizace bude trvale propadat do chaosu.

  • @yorgTube
    @yorgTube5 ай бұрын

    Smutný ale bohužel reálný úvod.

  • @peta19981
    @peta199815 жыл бұрын

    F

  • @RobertRobert-xs9ep
    @RobertRobert-xs9ep3 жыл бұрын

    Pán profesor ale nepovedal že kde ten veľký tresk vznikol, teda tie signály odkiaľ idú, s ktorého smeru a kam letia.., tedy ktorým smerom tú sondu treba nasmerovať aby sa to nameralo. Veď by bolo nelogické keby sa to dalo namerať v každom smere, potom by to znamenalo že sme ako galaxia kde?..

  • @paveldvorak8129
    @paveldvorak81292 жыл бұрын

    Aaal

  • @TheApod1000
    @TheApod10006 жыл бұрын

    kdo je tu od Masopusta like...

  • @jandix015

    @jandix015

    6 жыл бұрын

    FEL ZČU?

Келесі