Michal Malinský, Daniel Scheirich, CERN a Higgsův boson - deset let poté

Ғылым және технология

27. 10. 2022 | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz/program
CERN A HIGGSŮV BOSON - DESET LET POTÉ
doc. Ing. Michal Malinský, Ph.D., Mgr. Daniel Scheirich, Ph.D.
Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK
Objev Higgsova bosonu byl obří vědeckou bombou minulého desetiletí. Informace o něm se 4.7.2012 bleskově rozletěly do celého světa a vzbudily velký ohlas nejen vědecké, ale i laické veřejnosti. A to zcela právem! Vždyť tento objev plně potvrdil teorii budovanou částicovými fyziky po většinu 20. století - tzv. Standardní model (elementárních částic a jejich interakcí). Kvůli objevu Higgsova bosonu byl v laboratoři CERN vybudován gigantický urychlovač a kolem něj neméně složité detektory částic… Našimi hosty budou Daniel Scheirich, který vám povypráví (nejen) o obřích experimentálních zařízeních, a také Michal Malinský, který vám představí krásu a hloubku Standardního modelu.
Navštivte:-) sciencetogo.cz/

Пікірлер: 15

  • @marienovotna7272
    @marienovotna7272 Жыл бұрын

    Díky a jdeme k rádiu!

  • @fotomor9740
    @fotomor9740 Жыл бұрын

    Velmi zajímavá a poučná přednáška. Díky.

  • @magmamonsrell2813
    @magmamonsrell2813 Жыл бұрын

    Dekuji ❤

  • @danielbrstak5730
    @danielbrstak5730 Жыл бұрын

    A ako je to so supersymetriou a strunami ? Kedysi sa o tom strašne veľa písalo, všade samé supersymetrické častice, ktoré budú objavené až bude LHC v prevádzke , je už teória superstrúm potvrdená ?

  • @michalsedy547
    @michalsedy547 Жыл бұрын

    Jsem z teho volaky zmeteny..! Pochopil jsem jiz davno, ze zavstepena predstava kulicek coby castic se lidem bude tezko a dlouho vytloukat z hlav. Dneska je trendy pole a propletenost (mozna by slo pouzit slovo interakce). Proc ne, dava to vetsi smysl. Jen se nemuzu porad ztotoznit s myslenkou kvantovky a dvou stavu soucasne. Za me v tom vidim onen zasadni problem, ze se drzime spousky dobrych myslenek co dohromady se vylucuji a neumi se na to nekdo podivat z dostatecneho nadhledu a hold pripustit, veci A,B plati a C neplati protoze D. Jinak receno, spise bych veril tomu, ze se doufam brzy ukaze, ze bodovy ci vlnovy popis castice je jen dusledek interakci castic, sil navzajem. A protoze tomu nerozumime, snazime se to nejak popisovat za pomoci kvant. A posledni vec, co je pro me novinkou, je ten H kondenzat. Lze si to predstavit jako "hraci plochu" na ktere interaguji castice? Jako more = mix poli; pokud jsem v mezihvezdne prazdnote a mam tam "jen" vakuum, je to jako temer vyschle more? Protoze porad nejake interakce tam jsou a jedny z nich mohou byt napr akce s tim kondenzatem, neco jako dnem more? PS: tu vec se sednutim H kondenzatu do nizsi energeticke hladiny uz nechapu vubec. Resp chapu, vic prostoru -> min interakci -> nizsi energeticky stav. Ale co s tim ma spolecneho bublina letici vesmirem s nizsim stavem?? Diky za super prednasku!

  • Жыл бұрын

    Váš příspěvek nedává žádý smysl.

  • @klokangeorge4005

    @klokangeorge4005

    Жыл бұрын

    Rozum plný Nerozumů.TAK takhle teda NE!

  • @klokangeorge4005

    @klokangeorge4005

    Жыл бұрын

    ​@ toto taky ne.Logika oka končí s Pocitem(Blaha), a vo tom, VO tom, to ye.

  • @nevimzevim

    @nevimzevim

    Жыл бұрын

    Mezihvězná prázdnota a vaše "jen vakuum" bude spíš prázdné moře - bez ryb, ale pořád moře.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 Жыл бұрын

    Pole, výplň bez hmotné podstaty. Prý prázdno. :D

  • @klokangeorge4005

    @klokangeorge4005

    Жыл бұрын

    Čili plné stovek,tisíců mrňavekk.Ano! To jsou ale "miliardoví" šťouralové atd nekonečno !?!

  • @jirioto6089

    @jirioto6089

    Жыл бұрын

    @@klokangeorge4005 nespočetně, apropo. jedno přikázání bylo zapomenuto: Nespočítáš.

  • @nevimzevim

    @nevimzevim

    Жыл бұрын

    @@jirioto6089 nj, když se to samo rodí z prázdnoty, tak jak to chtějí počítat? :))

  • @jirioto6089

    @jirioto6089

    Жыл бұрын

    @@nevimzevim Mohou analyzovat, počty se k tomu hodí. Počítání má své hranice dané měřením, plus některá úskalí okolo matematických paradoxů. Statistika je kapitolou sama pro sebe. Ale úplně něco jiného jsou simulace, těm se nemá tak nekriticky věřit. Pro rozmotání klubka současného kosmologického modelu je potřeba se vrátit k interpretaci červeného posuvu. Mohu jen říct že úspěch interpretace jakožto Doplerova jevu spočívá v tom že to tak lze počítat a vychází to. Jen s napětím čekám co ještě vyvstane z temné hmoty. Třeba ji přejmenují na temnou gravitaci, myslím si že gravitaci jak ji již známe stále podceňují.

  • @miranovotny3051
    @miranovotny30513 ай бұрын

    Po 30ti minutách cool, mít doma takové dítko, nevim, asi by si hodil mašli i Einstein 😄

Келесі