Miasto 44 Jana Komasy | OBRAZY HISTORII

1 sierpnia minęło 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to ciągle wzbudza wiele emocji i przysparza powodów do dyskusji.
Podczas kolejnego spotkania z cyklu #ObrazyHistorii będziemy rozmawiać o obrazie Powstania Warszawskiego w polskim kinie.
Gośćmi dr Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, będą: Piotr Gursztyn - historyk i dziennikarz oraz Norbert Bączyk - autor książek o tematyce historycznej, m. in. współautor książki „Dawid kontra Goliat”.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.
Podczas rozmowy poruszymy kilka istotnych zagadnień:
➡️ Obraz Powstania Warszawskiego w kinie PRLu i po przełomie 1989 - ewolucja narracji i bohaterów.
➡️ Czy polskie kino powinno na nowo podejmować temat Powstania?
➡️ „Miasto 44” Jana Komasy jako ostatnie słowo w sprawie Powstania.
➡️ Rzeczywistość przedstawiona, a fakty historyczne.
➡️ Przemilczenia, białe plamy, tematy tabu - czego nie dowiemy się o Powstaniu z polskich filmów?
➡️ Co wnosi do naszej wiedzy o Powstaniu perspektywa Niemców?
➡️ Jakiego filmu o Powstaniu Polacy potrzebują?

Пікірлер: 9

  • @pawepergo7687
    @pawepergo76879 ай бұрын

    Pan Norbert klasa sama w sobie

  • @pgdn9495
    @pgdn949510 ай бұрын

    Tak, pan Piotr poruszył ważną kwestię odrealnienia postaci w filmach historycznych. Do tej pory mam przed oczami w pamięci epizod jednego z bohaterów "Czasu honoru" - Janka , przetrzymywanego w siedzibie gestapo, przesluchiwanego dręczonego, , ale co dziwne, cały czas występującego z nienaganną fryzurą, jakby codziennie na Szucha przyjeżdzał do niego fryzjer... Podobnie ma się z"nowoczesną" muzyka,, jako tło do wydarzeń z sprzed 80 ponad lat.... Całkowita rozbieżnośc,formy z treścią, która powoduje, że widz nie wczuwa się w to, co ogląda.... Chyba, ze to jest widz na miarę naszych czasów, bezdenny, bezrefleksyjny, nie wiedzący nic o przeszłości, któremu takie treści mogą być przedstawione na zasadzie taniej rozrywki, w której leje się krew, a kule latają w zwolnionym tempie...

  • @karolmazur5898
    @karolmazur58982 жыл бұрын

    Bardzo ciekawa dyskusja. Zgoda z Panem Norbertem - Kolumbowie pod względem emocjonalnym to najlepsze kino o Powstaniu Warszawskim

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    9 ай бұрын

    To był doskonały serial z dobrymi aktorami, z dobrym reżyserem, który cudem przetrwał wojnę, z autorem scenariusza, który walczył w powstaniu, scenograf widział zrujnowaną Warszawę. Serial kręcono zaledwie ćwierć wieku po powstaniu, mrowie było ludzi, którzy to powstanie przeżyli, a jeśli nie przeżyli, to mieli okazję rozmawiać z ludźmi, którzy tego wszystkiego doświadczyli.

  • @kamilformela1033
    @kamilformela1033 Жыл бұрын

    Goście klasa, bardzo szanuję Pana Norberta. Prowadzący .... fatalny warsztat, do wymiany.

  • @pafnucypl1881
    @pafnucypl1881 Жыл бұрын

    Doskonałe

  • @Silkl4sh
    @Silkl4sh10 ай бұрын

    Cholernie podoba mi się ton wypowiedzi P. Norberta, przede wszystkim jest stonowany, ale pełen przekazu i merytoryczny, poza tym nie patrzy na wszystko z góry, tylko stara się zrozumieć inne podejście i generalnie widać, że rozumie prawdę filmu i prawdę historyczną. Reszta rozmówców, wg mnie jest trochę odklejona jak niektórzy prowadzący na Uniwerkach.

  • @robertro53
    @robertro53 Жыл бұрын

    Ten prowadzący jest co najmniej niegrzeczny. Żenujący typ.

Келесі