Mechanika kwantowa jest wśród nas - jak ją zrozumieć? - dr Jacek Czakański i Łukasz Szwej

Ғылым және технология

Max Planck wprowadził do fizyki pojęcie kwantu energii. Naukowcy nie mogli uwierzyć, że to ma sens. Mówiąc najprościej, mechanika kwantowa to teoria praw ruchu obiektów sprawdzająca się tam, gdzie teorie mechaniki klasycznej się nie sprawdzały.
Opisuje przede wszystkim świat mikroskopowy, ale czy na pewno? A co jeśli fizyka kwantowa dotyczy każdego z nas? Czym są kwanty, fotony, tachiony, neutrina; czy mogą istnieć alternatywne rzeczywistości? Czy jesteśmy blisko wynalezienia teleportacji? Czym jest splątanie kwantowe? Czy można być w kilku miejscach jednocześnie?
Zapraszamy na podróż do świata kwantów.
🎙 Prowadzący: Łukasz Szwej
⭐️ Ekspert: dr Jacek Czakański (Planetarium Śląskie w Chorzowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach)
🎞 Video: Mateusz Franczyk
🕐👩‍🚀 Skoki czasoprzestrzenne:
00:00 Wstęp
02:00 Początki fizyki kwantowej
12:56 Dyfrakcja elektronów
23:50 Fizyka kwantowa a świat makroskopowy
29:19 Stany splątane i teleportacja
35:19 Kwantowa teoria pola
42:56 Kwarki
47:19 Teorie Einsteina a fizyka kwantowa
01:02:12 Komputery kwantowe
01:09:04 Bomba atomowa
Nie z tej Ziemi - to podcast astronomiczny, gdzie czas i przestrzeń odgrywają największe role. To tutaj znaleźć można wieści nie z tej ziemi. Opowiadamy o wydarzeniach związanych z kosmosem i odkrywamy największe tajemnice Wszechświata.
#astro #nieztejziemi #planetarium #kosmos #nauka #radio

Пікірлер: 116

  • @astromechanika2334
    @astromechanika2334 Жыл бұрын

    Bardzo fajna rozmowa, o fizyce kwantowej można słuchać godzinami, a Pan doktor potrafi wciągnąć w temat. Podpisuje się pod przedmówcami, prosimy o więcej rozmów. Pozdrawiam.

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Następna rozmowa z panem Jackiem już umówiona. Będziemy informować, kiedy druga część 😀

  • @elzbietapiotrowska7218

    @elzbietapiotrowska7218

    Жыл бұрын

    @@radiokatowice 👍👍🤗❤️

  • @bg07657
    @bg076572 ай бұрын

    Dziękuję za ciekawą i pouczającą dyskusję.

  • @aaronzweidinger8538
    @aaronzweidinger85384 ай бұрын

    Wielki szacunek dla profesora za wiedzę oraz sposób jej przekazywania. Ta narracja, barwa głosu i sposób mówienia sa fenomenalne, można słuchać w kolko! Tylko chyba cos nie pomieszało z tymi odkryciami/datami, profesor mówi ze "...odkrycie elektronu, a dwa lata później w 1896 odkrycie promieni X " j(4:16). Tylko ze promienie X zostały odkryte w 1895 , a elektron w 1897

  • @marekkwiatkowski4063
    @marekkwiatkowski40638 ай бұрын

    Obejrzałem kilkanaście filmików na temat fizyki, ale ten bardzo mi się podobał ze względu jasnych i zrozumialych wypowiedzi pana Jacka

  • @szuu72
    @szuu72 Жыл бұрын

    Bomba, słuchałem z rozdziawioną gębą jak kiedyś nieodżałowanych Kurka i Kamińskiego, pozdrawiam i proszę o więcej

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    To najwyższy komplement, dziękuję ☺ Następny odcinek w przygotowaniu.

  • @wiertel1
    @wiertel1Ай бұрын

    Bardzo interesująco mówi p. Doktor i jakoś więcej rozumiem ❤

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Ай бұрын

    tez tak mamy ;)

  • @takponiekad3652
    @takponiekad3652 Жыл бұрын

    Takich talentów nie można "zakopywać" w odciętym od ludzi laboratorium. Prosimy o dalsze eksploatowanie tak ciekawego gościa, o ile oczywiście nie bedzie miał nic przeciw.

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Będziemy pana Jacka namawiać ;) Pozdrawiam

  • @stefanialukasik6586
    @stefanialukasik6586 Жыл бұрын

    Fizyka kwantowa jest bardzo interesujaca , Panie doktorze prosze o wiecej takich lekcji . Super I wielkie uklony I wielkie dzieki za ta lekcje... Pozdrawiam 👍👍👍🌹🌹🌹🇵🇱🇱🇷❤❤❤❤❤❤✨

  • @januszlaba11
    @januszlaba11 Жыл бұрын

    Pan doktor - rewelacja - spokojnie, umiejętnie podaje trudne treści. Prowadzenie wywiadu również bardzo dobre - nieinwazyjne, rozumne :)

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Dziękujemy. W przyszłym tygodniu druga część rozmowy o mechanice kwantowej, bo umówiliśmy się z panem Jackiem na kontynuację. To możemy oficjalnie zapowiedzieć :)

  • @subiektywnieobiektywny9533
    @subiektywnieobiektywny9533 Жыл бұрын

    Najbardzie zasadne chyba jest pytanie jak można mówić o naszym istnieniu skoro jak byśmy powiększyli to z czego się składamy do naszych rozmiarów to bysmy praktycznie nic nie zobaczyli poza pusta przestrzeń i kilkoma punktami gdziej jest jakieś zburzenie przestrzeni i dziwne oddziaływania między tymi punktami . Jak to coś może wyewoluować do formy która mają jakąś świadomość .

  • @mg-gn9ns
    @mg-gn9ns Жыл бұрын

    Ciekawa i wciągająca rozmowa👍, przydała by się kontynuacja - temat rzeka👍

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    To prawda. Podziałamy coś z panem Jackiem jeszcze :) Pozdrawiam

  • @piotrbody7694
    @piotrbody7694 Жыл бұрын

    Super rozmowa

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Wielkie dzięki :) zapraszamy do nas częściej

  • @janpiotrwidlinski972
    @janpiotrwidlinski9727 ай бұрын

    bardzo ciekawie artykułuje to co jest jeszcze ciekawsze od tego jak dobrze i pięknie to przekazuje - brawoooo

  • @januszwszolek828
    @januszwszolek828 Жыл бұрын

    Panie Jacku, genialny wykład. Jest Pan wybitnym popularyzatorm. Dzięki niej "zaraziłem" fizyką kilku znajomych. A czy ktoś ma ten wykład z wyciętymi wypowiedziami pana Łukasza?

  • @nomen_omen
    @nomen_omen Жыл бұрын

    fantastyczna rozmowa, Pan doktor bardzo przystępnie przybliżył etapy odkryć fizyki XiX i XX wieku.

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Dziękujemy. Przekażemy i pewnie jeszcze z Panem doktorem na inny temat się umówimy :)

  • @takponiekad3652

    @takponiekad3652

    Жыл бұрын

    @@radiokatowice Temat może być i ten sam. Nie został wyczerpany.

  • @wiesawad.4462
    @wiesawad.4462 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawe. Ślicznie dziękuję.

  • @aniaacny
    @aniaacny Жыл бұрын

    Dziękujemy za przekaz ;)

  • @Anna-uw5lj
    @Anna-uw5lj Жыл бұрын

    Trudny temat podany w ciekawy, wciągający sposób, dziekuję

  • @arekhk4276
    @arekhk42762 ай бұрын

    Świetny program. Pan Jacek jest niemożliwy.

  • @truebaran
    @truebaran Жыл бұрын

    Jestem troche zdegustowany tym wywiadem. Wiele rzeczy, o ktorych pan Jacek opowiada jest ciekawych niemniej jednak mam wrazenie, ze nie odnosi sie do zadanych pytan a czasem mowi wrecz nieprawde. Wiem, ze wystepujac w roli malkontenta w komentarzach na yt od razu dostaje sie zarzutem ,,a to powiedz sam jak jestes taki madry'' w twarz no ale kurcze... pytanie o wieloswiat raczej tyczylo sie ,,Many World'' czyli interpretacji QM przez Hugh Everetta a nie wszechswiatow obok wszechswiatow-taka koncepcja jest w tzw. modelu inflacyjnym (haslo ,,inflacja'' nie pada w tym wywodzie). Predkosc rozszerzania sie wszechswiata zmienia sie w czasie: nie jest prawda, ze jak cos sie oddala szybciej niz swiatlo to zawsze bedzie od nas oddzielone (zob. Expanding Confusion: common misconceptions of cosmological horizons and the superluminal expansion of the universe). Zasada antropiczna jakos dziwnie opacznie zacytowana; w eksperymentach ze splataniem udalo sie pokazac natychmiastowy efekt po dokonaniu pomiaru na jednej czastce (lamanie nierownosci Bella) ale nie mozna w ten sposob wysylac informacji szybciej niz swiatlo; kwantowa teleportacja istnieje i zostala eksperymentalnie potwierdzona ale to jest CO INNEGO niz to ,,upiorne dzialanie na odleglosc'' ta teleportacja jest z predkoscia swiatla; na pytanie o polaczenie teorii kwantowej z ogolna teoria wzglednosci (co jest jednym z najwiekszych problemow otwartych) pan Jacek odpowiada mowiac o tym jakiego rzedu sa poprawki do klasycznej (nie kwantowej) fizyki wynikajace z SR i GR. Komputery kwantowe nie mnoza szybciej liczb niz zwykle komputery bo zwykle algorytmy dla mnozenia dzialaja w czasie wielomianowym; poki co jedynym znanym algorytmem dla ktorego komputer kwantowy ma wykladnicza przewage to algorytm Shora rozkladu liczby na czynniki pierwsze; najwieksza liczba w ten sposob rozlozona przez komputer kwantowy jest... 21 (siedem lat chudych razy trzy-21! xD), jedyna przewage jaka udalo sie poki co osiagnac na komputerze kwantowym wobec zwyklych kompow to problem ,,boson sampling'' czyli malo praktyczny problem generowania losowych probek; wreszcie przy przekraczaniu horyzontu zdarzen jest dokladnie na odwrot: dto odlegli obserwatorzy nie zaobserwuja przekroczenia przez nas horyzontu, my bedziemy spadac swobodnie i nam czas bedzie lecial normalnie

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Rozumiemy, dzięki za merytoryczną krytykę :) Przy następnej rozmowie z naszym gościem poruszę te kwestie.

  • @jolantaryskiewicz2812

    @jolantaryskiewicz2812

    Жыл бұрын

    UV ich

  • @wieslawpopielarski8974

    @wieslawpopielarski8974

    Жыл бұрын

    w sumie to spadanie na czarną dziurę jest paradoksalne. Z jednej strony mamy metrykę Schwarzschilda, w której im bliżej jest się horyzontu zdarzeń tym odległość do tego horyzontu się coraz bardziej wydłuża a czas lokalny zwalnia a z drugiej strony obserwujemy zlewanie się czarnych dziur w VIRGO-LIGO. Jak to się dzieje i jaka metryka jest zastosowana? I czy istnieje jakiś wyróżniony układ odniesienia wzlędem którego liczymy te nową metrykę?

  • @truebaran

    @truebaran

    Жыл бұрын

    @@wieslawpopielarski8974 ha, dobre pytanie. Nie wiem w sumie jaka jest rzetelna odpowiedz, aczkolwiek laczenie sie czarnych dziur to pewno nie jest to samo co spadanie obiektu o zaniedbywalnej masie na czarna dziure. Po wygooglaniu znalazlem prace o tytule ,,Metric for two arbitrary Kerr sources'' ale nie bede udawal, ze wiem co tam sie dzieje xD Tak czy (siu)siak osobliwosc na horyzoncie w metryce Schwarzschilda to raczej ,,artefakt'' i sa inne metryki (Finkelsteina np.) gdzie roblemy na horyzoncie znikaja (oczywiscie nie znikaja w centrum czarnej dziury)

  • @janmaszczyszyn8422
    @janmaszczyszyn842223 күн бұрын

    Ja porównałbym pana Jacka z nieodżałowanym Carlem Saganem. I ten jego przekorny błysk w oku. Widać wielkiego fizyka. Opowiada o niej niczym Richard Feynman o drzewach :) Wprost uwielbiam go słuchać . Kiedyś byłem członkiem PTMA właśnie w Chorzowie. Udzielałem się w sekcji obserwatorów meteorów z obozami we Fromborku, po czym 36 lat temu wyemigrowałem do Australii. Jednym z ważnych głosów ZA było pragnienie ujrzenia Alfy Centaura i Obłoków Magellana. Miałbym pytanie do pana doktora. Czy znakomity prowadzący mógłby poprosić o roztoczenie przed nami obrazu - wizji procesu nukleosyntezy? Ale w sposób inny, że tak powiem chemiczny? Co mam na myśli? Na każdym stopniu procesu atom podstawowy nabywa nowych właściwości. To nie jest jakieś tam dwa plus dwa równa się cztery . Lecz 2+2=¥. Nie ma złożenia przy zderzeniu na podwójne H ale jest kreacjonizm na pojedyncze He. Cudowność procesu aż prosi się o komentarz Pana doktora. I jeszcze uwaga- nie sądzicie panowie, że błędnie sądzimy, iż to my ludzie reprezentujemy życie na planecie ? Nie jest tak, że mamy do czynienia z jakąś naturalnie powstałą na bazie zasady antropicznej SI, Gają która jest wyłączną reprezentantką wyewoluowanej symbiotycznej nadstruktury istnienia? Tłumaczy to problem ciszy w kosmosie. Nikt nie będzie rozmawiał przecież z zaledwie świadomym robakiem. Pozdrawiam serdecznie

  • @kingabios3276
    @kingabios3276 Жыл бұрын

    Uparli się na telportowanie fizycznego ciała. kiedy kwanty to nie ciało fizyczne, to nie ciało mamy teleportować a myśl= swiadomość = jażń za sprawą zamknięcia oczu, za pmocą jakiegoś sprzętu. Nakładamy wirtualne gogle, które będą jak obecne tel pośrednikiem. do przełączenia naszej częstotliwości myśli na falę, czy jakoś tak. Taki postęp mógłby umżliwiść rozmawę z umarłymi gdzieś tam. To by było!:)

  • @AlicjaMutka-wv2xc
    @AlicjaMutka-wv2xcАй бұрын

    A czy można korzystać z zasad działania mechaniki kwantowej nie znając teorii o elektronach, cząstkach, kwarkach? Można , to organizmy bardzo sensoryczne czyli wrażliwe odbierają odpowiednio bodźce

  • @zenonpompka
    @zenonpompka Жыл бұрын

    💪

  • @Rafalstratford
    @Rafalstratford Жыл бұрын

    👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @danutakruk4071
    @danutakruk4071 Жыл бұрын

    ❤❤🙂

  • @bg07657
    @bg076572 ай бұрын

    Czy doskonale czarne ciało istnieje ,czy tylko jest tworem teoretycznym?

  • @lellek91
    @lellek91 Жыл бұрын

    41:50

  • @bg07657
    @bg076572 ай бұрын

    Panie doktorze sądzę ,że jest absolutnie niezbędna ponieważ moim zdaniem jest to materia pierwotna ,która stanowi ośrodek oddziaływań energetycznych ,które z kolei są naszą rzeczywistością.Przecież my i wszystko w naszym świecie jest formą energii.Mam jeszcze jedno pytanie czy ciemna materia przenosi i oddziaływuje z polem grawitacyjnym?Bo sądzę,że grawitacja jest związana ze zmianą gęstości materii pierwotnej ,więc nie może mieć nic wspólnego z oddziaływaniem elektromagnetycznym.Jedyną częścią wspólną jest materia pierwotna.

  • @ilonagruszka5689
    @ilonagruszka5689 Жыл бұрын

    Ciekawe ze człowiek taki uczony i mający dostęp do bardzo skomplikowanych procesów istniejących w świecie , wierzy ze świat powstał z wybuchu

  • @antonizapaa6361
    @antonizapaa6361 Жыл бұрын

    Mechanika kwantowa zna odpowiedz, dlaczego kromka chleba posmarowana masłem spada prawie zawsze na masło

  • @HTCOWNer666_ctm_MgU
    @HTCOWNer666_ctm_MgU4 ай бұрын

    🕸️

  • @henryksuchecki6061
    @henryksuchecki6061 Жыл бұрын

    coś może o kontrolowanym spalaniu uranu 238 niby zbędnego odpadu na tą chwilę? Ponoć ktoś z Polaków ma na to patent o ile mówi o tym prof Meissner to coś w tym zapewne jest prawdy

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Zamierzamy umówić się na rozmowę z prof. Meissnerem, ale obecnie zajęty jest pisaniem książki :) Jesteśmy jednak w kontakcie i na pewno poruszymy ten temat.

  • @henryksuchecki6061

    @henryksuchecki6061

    Жыл бұрын

    @@radiokatowice dzięki, właśnie profesor twierdzi że węgiel jest zbyt cenny by go spalać w piecu, a za to izotop uranu jest po to stworzony by dawać nam energie w prostym spalaniu Dobrze by było ten temat nagłośnić u nas na Śląsku

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski54734 ай бұрын

    🌹🌃😯!?/pozdrawia Astrofaza I Copernicus✋

  • @bambucza001

    @bambucza001

    2 ай бұрын

    O matko boska, tylko nie ten atencjusz Astrofaza...

  • @Gwido7
    @Gwido7 Жыл бұрын

    Przepraszam ale wielki wybuch nie jest wiarygodny ponieważ wybuch żeby zajść musi mieć jakąś przestrzeń. Zatem musiał gdzieś nastąpić. A zatem musiało być coś przed nim. A zatem nie byłby początkiem.

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski28354 ай бұрын

    jakiego wybuchu ?

  • @trzyczyczy2861

    @trzyczyczy2861

    2 ай бұрын

    Reptilianie się o ciebie pytali...

  • @mariannakrajewska9927
    @mariannakrajewska9927 Жыл бұрын

    Rewelacyjna definicja pracy naukowej - ,,zaklejanie dziur w starej tapecie nową tapetą"

  • @kzdr2984
    @kzdr2984 Жыл бұрын

    🙏

  • @andrzej9618
    @andrzej9618 Жыл бұрын

    Albo jak przelatuje pcha przed sobą fale

  • @pawegawe3470
    @pawegawe3470 Жыл бұрын

    Wiemy tyle że nic nie wiemy

  • @hardlivepokerdance3048
    @hardlivepokerdance3048 Жыл бұрын

    Wkradł się jeden błąd 33:14 ciężkie pierwiatki pochodzą ze zderzeń gwiazd neutronowych a nie z wybuchu supernowych. I to dzięki tym zderzeniom istniejemy a nie dzięki wybuchom supernowych.

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Dzięki za uwagę, zapytamy naszego eksperta także o tę kwestię, bo planujemy ciąg dalszy :)

  • @jeronims3079
    @jeronims30799 ай бұрын

    Tylko ze coraz wiecej jest informacji o tym że w nie było wielkiego wybuchu

  • @michallesz2
    @michallesz2 Жыл бұрын

    Fizycy aby zrozumieć z czego zbudowany jest dom postanowili go zburzyć by dowiedzieć się jaka jest najmniejsza cząstka z której zbudowano dom. Nie tędy droga. Zacznijcie badać błyskawice to wtedy zrozumiecie z jakich cząstek zbudowany jest dom, bo cały nasz wszechświat zbudowany jest z ładunku elektrycznego. Przeskok ładunku powoduje powstawanie pól magnetycznych i dzięki tym polom budowane są coraz większe cząstki. W ten sposób szybciej dojdziecie do prawdy.

  • @kingabios3276

    @kingabios3276

    Жыл бұрын

    Myślę, że masz tację. Pioruny powstają w wyniku wyładowań elektrycznych w atmosferze. Gdy chmury zbierają duże ilości elektryczności statycznej, a w wyniku różnic potencjałów dochodzi do wyładowania między chmurami lub między chmurami a ziemią. To ja się pytam o jakich chmurach mowa? Wszyscy wiemy, że w wyniku pocirania materiałów sztucznych powstaje iskra. Wiemy również, że w samochodach też powstaje iskra, ale tam nie ma tworzywa sztucznego :) Jeżeli wodne chmury potrafią dać iskrę to dlaczego nie ma jeszcze samochdów na wodę ( chociaż wiem, że takowe pojazdy są tylko mafia nie pozwala tego do puścić do sprzedaży) zatem pioruny powstają na zasadzie mechanizmu samochodowego w dizlu. iskra iskrze nie równa jedna powstaje przez tarcie inna przez ciśnienie inna przez.... Trzeba wspomnieć, że plastik to pochodna ropy naftowej :) Czy chmury to w jakiejś części to ropa naftowa czy jakiś inny olej/ tłuszcz? Ten swiat to nie grawitacja a ciśnienie i cząsteczki sa ułożone sferycznie.Ciśnienie takie cząsteczki takie. teraz możecie mnie pouczać:)

  • @konradkubiak6544

    @konradkubiak6544

    5 ай бұрын

    Próbowałem dowiedzieć się czegoś o mechanice kwantowej z rozmowy zacnego profesora z redaktorem. Przez piętnaście minut sluchania rozumiałem niektóre słowa jak - szok , czy wiek , stulecie , Einstein itd .. a reszta była tylko kolejno zmieniajacymi się mądrym, dla mnie niezrozumiałymi nazwami. Fizyka była zawsze dla mnie niedostępna. Ufff muszę odpocżąć , spróbuję później. Naukowcy to wyjątkowi ludzie i niedoceniani. Mamy dla równowagi przeciwieństwo do nich - glupotę powszechnie zrozumiałą - polityków , ale też na POLITYCE klamstwa i oszustwa się nie znamy i chyba dlatego wyrzucamy pobożnie i patriotycznie swoje głosy do urny....

  • @januszpaweczyk5999
    @januszpaweczyk5999 Жыл бұрын

    Wokół mnie to tej...tej kwantowej to nie ma . Postawiłem dobry odświeżacz powietrza i posypałem azotoksem i po dwóch dniach sama się wyniosła precz razem z karaluchami .

  • @jadziab1

    @jadziab1

    Жыл бұрын

    Rozumu też nie widzisz, więc można powiedzieć, że go nie masz.

  • @januszpaweczyk5999

    @januszpaweczyk5999

    Жыл бұрын

    @@jadziab1 To była szanowna Jadwigo , ironia ( nie myl z aronią ) . Rozumu na pewno nie mam , bo tak orzekli już dawno znajomi , a jednak doszedłem tam gdzie doszedłem . A jednak rozum widać , szczególnie gdy patrzy się na postępki co poniektórych osobników gatunku homo sapiens .

  • @slaveq80
    @slaveq80 Жыл бұрын

    A co z Nikola Teslą?

  • @robertpozoga7223

    @robertpozoga7223

    Жыл бұрын

    Niestety zmarł 😟

  • @lechulechu503

    @lechulechu503

    Жыл бұрын

    Żyje w swoich pomysłach. Podobnie jak to było w "kosiarzu umysłów".

  • @edwarddrobinski9137
    @edwarddrobinski9137 Жыл бұрын

    Dlaczego wiedza kwantowa jest tak tajemnicza ktorej czlowiek nie pojmuje.Nasz intelekt bazyje na terminach slownych dostepnych tylko w zrozumieniu ze duch jest motorem ktory uruchamia pragnienie w zrozumieniu ANTYMATERI ktorej niepoznawalnosc jest na czas obecny jest odlozona do lamusa dla przecietnego czlowieka.Mam ufnosc ze kiedys ta wiedza tajemna bedzie dla nauki odtajniona.Najpierw powstaje program z ktorego cos ma powstawac jako wartosc.

  • @hubibubi2732
    @hubibubi2732 Жыл бұрын

    A procesory oparte na technologi fotonowej ? już produkowane ???

  • @michallesz2
    @michallesz2 Жыл бұрын

    Nie ma ciemnej materii. Jest tylko błędny wzór Einsteina. We wzorze Einsteina występuje tylko jedna masa a z jednej masy nie da się uzyskać energii. Według wzoru Einsteina E=mc^2 masa wynosi m=E/c^2 Natomiast prawidłowy wzór na energię powinien wyglądać tak E=(mc)^2 , a masa według tego wzoru wyniesie m=V(E/c^2) gdzie V oznacza pierwiastek. Gdyby masa według Einsteina wynosiła 100 to masa według prawidłowego wzoru wyniesie V100=10. Czyli jest tak, jak jest powiedziane w tym filmie że ciemnej masy jest więcej i to pokazuje błędny wzór Einsteina.

  • @krystynagasiorek3872

    @krystynagasiorek3872

    Жыл бұрын

    Interesujące! ,fizyka kwantowa owszem jednak mnie bardziej interesują "kwarki".POZDRAWIAM

  • @ManicYouniverse

    @ManicYouniverse

    Жыл бұрын

    Nie ma to jak poprawiać noblistę i uznanego na całym globie fizyka oraz zakładać, że całe gremia naukowców od tamtych czasów jakoś nie wpadły na to, że wzór może być zły;) Podziwiam samozaparcie i przekonanie o nieomylności, naprawdę, chapeau bas! ;)

  • @lechulechu503
    @lechulechu503 Жыл бұрын

    Nikt nie mówi o skopanym stosunku istoty człowieka z jego ciałem ( trzewiami), zaniedbaną komunikacją. Nieliczni ludzie rozmawiający na tym poziomie są uznawani za chorych psychicznie. Pozdrawiam świadomych.

  • @mirotekoprowsky2126
    @mirotekoprowsky2126 Жыл бұрын

    Pierwsze pytanie W TYM TEMACIE...o mowo polska..

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Dzięki, następnym razem na ten temat będę wiedzieć więcej.

  • @radiokatowice
    @radiokatowice Жыл бұрын

    Dokąd zmierza nauka? Rozmowa z Dawidem Myśliwcem z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot > kzread.info/dash/bejne/mpx3uKOzfduckdo.html

  • @slawomirtrusiewicz9698
    @slawomirtrusiewicz9698 Жыл бұрын

    A co ze światem anymaterii której elementarne cząstki w postaci pozytonów obserwujemy tu i teraz ???

  • @radiokatowice

    @radiokatowice

    Жыл бұрын

    Poruszyliśmy temat pozytonów w drugiej części. Premiera w przyszłym tygodniu ;) Pozdrawiamy

  • @Dires12
    @Dires12 Жыл бұрын

    Czyli wkrótce tacy dzielni naukowcy będą uprawiać buraki. Bo SI ich zastąpi w tym bełkocie

  • @bg07657
    @bg076572 ай бұрын

    Ciekawe stwierdzenie dotyczące szczelin bardzo logiczne i zrozumiałe.

  • @michallesz2
    @michallesz2 Жыл бұрын

    skoro był wielki wybuch to dlaczego zderzają się galaktyki ? Jedno przeczy drugiemu.

  • @bg07657
    @bg076572 ай бұрын

    Hipoteza wielośwatów ciekawa ale nie przydatna bez oddziaływań.

  • @zbigniewhabzda4976
    @zbigniewhabzda49767 ай бұрын

    Stwierdzenie, o powstaniu świata , bo pojawi się człowiek, nie ma logicznego sensu. Sensownym byłoby pytanie, po co pojawił się człowiek???? To, że człowiek to inteligentne zwierzątko, jest wszem i wobec wiadomo. Sam sens powstania tego rodzaju istoty, jest naprawdę bez sensu.....

  • @jeronims3079
    @jeronims30799 ай бұрын

    A co z teoriami Nasima Harrameina? Pozdrawiam

  • @janamelja
    @janamelja Жыл бұрын

    Fszędzie ta mahanika Kfantowa Kim jest ten Kwantow i gdzie ma ten warsztat ? Morze maprafde taki dobry to i ja podjade z wuskiem

  • @zenswid
    @zenswid Жыл бұрын

    Mylenie pojęć , nie będziemy mieć w domu własnych komp.kwantowych ale bedziemy mieć własny dostęp co centralnej sztucznej inteligencji komputera kwantowego, nie bedzie klasycznego internetu tylko łączność z chmurą

  • @antysynteza777

    @antysynteza777

    Жыл бұрын

    Będziemy w metaverse. Znaczy my, nasze mózgi w słoikach.

  • @wandabenisz8970

    @wandabenisz8970

    10 ай бұрын

    @@antysynteza777 ⁰

  • @wandabenisz8970

    @wandabenisz8970

    10 ай бұрын

    P ⁰

  • @wandabenisz8970

    @wandabenisz8970

    10 ай бұрын

    07

  • @wandabenisz8970

    @wandabenisz8970

    10 ай бұрын

    8

  • @antonizapaa6361
    @antonizapaa63619 ай бұрын

    Einstein to szkodnik, jego błędne teorie zahamowały rozwój fizyki na sto lat, jego teoria względności nie dowodzi niczego. Marzyciel ,chciał błysnąć,w latach 1909 pisał nic nie znaczące artykuły dotyczące fizyki,do Nobla ze swoją teorią względności podchodził dwanaście razy i plama.W Komitecie Noblowskim zasiadali uczeni,nie dopatrzyli się w jego pracach coś nadzwyczajnego.Aby mieć z nim spokój dostał Nobla z innej dziedziny za pracę nad efektem fotoelektrycznym

Келесі