No video

Як відновити сон під час війни: поради сомнолога та психіатра по боротьбі з порушеннями сну

«Мучить безсоння», «погано сплю» в наслідок війни
Вітаю всіх глядачів Еспрессо ТВ, це Ірина Коваль і тема програми про здоров’я під час війни. Страшний сон, нам досі здається, що ми живемо в ньому з 24 лютого і дуже хочемо, але не можемо прокинутися. Ці жахи наяву позбавили справжнього повноцінного сну мільйони українців, адже постійна небезпека і регулярні повітряні тривоги не дають нам спокійно спати. Війна викликає в нас найгірші відчуття: страх, тривогу, стрес, нервове напруження, розпач, гнів і агресію. А багатьох мучить ще й невгамовний біль втрати. Усі це неабияк знесилює, а проблеми зі сном ще більше поглиблюють прірву нашої рівноваги.
Сьогодні ми будемо говорити на тему близьку зараз чи не всім українцям, про розлади сну. Погодьтеся, ми чудово розуміємо, що поганий сон не вирішить наших проблем, а лише додасть нових. Проте ми не завжди можемо вплинути на ці процеси чи не знаємо як це зробити. Тож сьогодні ми разом з експертами постараємося дати вам максимум практичних порад як відновити здоровий сон та правильний режим в умовах війни.
І почнемо ми звичайно із сюжету. Сюжет журналістки Анни Оленькової, вона спілкувалася із такими ж людьми як сама, яких мучить безсоння. Життєві історії та як їх пояснює психолог. Тож дивимося просто зараз.
- Через все, що я пережила, пройшла, були страшні нервові зриви і ось це безсоння, воно триває по цей день.
Ксенія волонтерка, із перших днів війни займається евакуацією людей, проте на життя жінки вплинуло не це.
- Моя найдорожча людина перебувала в самому епіцентрі бойових дій, це в Маріуполі і було дуже важко в цьому всьому. Пізніше, через місяць мені повідомили, що він загинув і це мене дуже, я не знаю як підібрати слова, вибило максимально із колії, коли ти втрачаєш сенс у всьому.
Нестерпний біль від втрати близької людини неможливо просто пережити, таке горе не проходить безслідно.
- Тоді почалося максимально страшне життя, тяжкий емоційний стан, це тривожність і безсоння. Ти наче і хочеш спати, ти наче і втомлений, і в тебе вже немає ніяких сил, але ти лежиш і просто дивишся кудись у простір але сну ніякого в тебе немає.
Безсоння викликало у Ксенії надмірну дратівливість та агресивність, за словами жінки іноді це просто втрата контролю над власними емоціями.
- Першим маркером того, що людина себе почуває якось не так психічно, фізіологічно, чи в неї щось відбувається негаразд, це першим таким критерієм маркером є якраз сон.
Нашому здоровому сну зараз заважає наявність наших нездорових сусідів, через яких майже щоночі ми прокидаємось від сигналів повітряної тривоги.
- Сирена тривоги і яв же не сплю, а коли я не сплю - це також на подальший мій день відображається як стрес і це замкнуте коло.
У такому замкненому колі українці живуть вже півроку, не відчувають себе в безпеці ані в день, ані вночі, тому здоровий сон став розкішшю.
- Чую гул - вже всьо, вже мрію про будиночок в селі, якомусь глухому, просто виспатися.
Ірина ще одна із мільйонів українців, які від початку війни не можуть нормально спати, жінку охоплює тривога, що й заважає їй розслабитись та заснути.
- Я чекала від повітряної тривоги до її закінчення, щоб спокійно вже заснути.
Ірина намікає, через порушення сну стала дратівливою, вона просто плаче та не має сил працювати. Жінка намагалася владнати проблему самостійно.
- Моя кімната перетворилася на лікарняну палату - крапельниці, купа пігулок, таблеток, уколів. В мене загострились проблеми з серцевим нервом, який вже теж не дає мені спати.
Зрештою у хід пішли заспокійливі чаї та снодійне.
- Просто почала обмежувати себе в новинах, щоб менше їх дивитися, навіть включали якісь хороші фільми.
Проте нічого з цих методів самолікування не допомогло Ірині.
- Я і досі не можу спати. Сьогодні спала напевно 3 години.
- Якщо я сплю, то я сплю на таблетках, це може бути снодійне або звичайна якась пігулочка, яка покращує сон.
За словами психологині приймати снодійне самостійно це наче полегшення симптомів болю, що не вирішує саму проблему, а відтак рано чи пізно медикаменти перестануть діяти.
- Коли людина погано спить і сама не може впоратися, працювати вдень не може в наступні дні, тоді треба, звичайно, що не приймати самостійно ліки, а звертатися до лікаря.
Психологи радять починати з інформаційного детоксу.
#розладисну #порушеннясну #мучитьбезсоння #поганосплю #поганийсон #відновитисон #наслідоквійни #наслідкивійни #нервовізриви #депресія #покращитисон
Лабораторія сну доктора Погорецького:
Наш сайт - www.sleeplab.com.ua
Facebook - / sleeplab.ukraine
Instagram - / son_i_dyhanie
Telegram - t.me/sleeplab_ua
Viber - invite.viber.com/?g2=AQBwfpXy...

Пікірлер

    Келесі