Як покращити сон у воєнний час

Ғылым және технология

- Безсоння, нетривалий сон і нічні кошмари - все це за дослідженнями науковців США загострюється за умов війни.
Тож як поліпшити сон, адаптувати його під воєнний час, поговоримо з Юрієм Погорецьким, президентом Всеукраїнської Асоціації медицини сну, кардіологом, сомнологом, головним лікарем лабораторії сну.
- Добрий день!
- Доброго дня!
- Підкажіть, будь-ласка, порушення сну під час війни у людини і до війни - це одне й те саме, чи різні причини і до них повинні застосовуватись різні підходи у вирішенні цієї проблеми?
- Справа в тому, що ми маємо постмайданівський синдром, постковідний синдром і зараз синдром війни. Війна вже з 2014 року. Ще до війни були порушення сну, це всім відомо, були і депресії і безсоння і порушення дихання уві сні, хропіння і апное, але треба зараз зрозуміти, що просто навіть постковідний синдром збільшив вдвічі безсоння і порушення дихання уві сні, хропіння і апное. Під час війни це можна помножити на 3 і на 4, тобто у всіх у нас українців сьогодні розвинутий посттравматичний синдром, груповий ПТСР. Наприклад, військовослужбовці, американська сомнологія підтверджує, що 88% бійців, які повернуться з бойових подій, будуть мати депресію, безсоння, порушення дихання уві сні, хропіння і апное і ряд загострень коморбідних захворювань. Тобто 88% бійців потребують своєчасного обстеження та лікування порушень сну. Вони всі бійці, вони дуже горді, вони мужні, але вони бояться зізнатися в цьому своєму лікарю або родичам чи близьким, тому перша соціальна допомога бійцям - це вчасно поставити діагноз, навчитися вчасно поставити діагноз по першим клінічним ознакам: безсоння, нічні кошмари, фобії, страхи і так далі. Тому треба допомогти їм високим рівнем соціальної допомоги і медицини. Військова медицина у нас присутня тільки в Центральному військовому госпіталі Міністерства Оборони - це мало. Їх 88%, звідси будуть і суїцидальні думки, фобії, треба запобігати цьому, треба навчити їх нормально спати. Ми звернулися до керівництва. Ми зараз в Німеччині разом з клінікою «Шаріте» пишемо програму по виявленню ризиків порушення сну у українців під час війни, але основне питання, що ставиться, як бути і після перемоги? Як налагодити цей момент, як налагодити свій сон? По-перше, розробка цих рекомендацій для України, в Україні війна специфічна, важка, це велика біда і тому нам треба навчити українців, як з гордих, непохитних українців зробити українців, які добре висипаються, щоб підвищити свою працездатність, свою боєздатність і мудрість, і таланти, і спокій. Всі зараз перебувають у стані стресу, що дасть повноцінний сон? Так.
- Вражаючу інформацію ви зараз озвучуєте нам. Виходить є нова проблема, з якою зіштовхнулися українці. Навіть я говорила з військовим, він каже, що три дні не спав, тому що в нас були спеціальні завдання. От я думаю він повертається з фронту, йому ж треба адаптуватися і спати нормально, а як це можна зробити? От знаєте і проблема ж не тільки стосується військових, а всіх українців. Сирени, бомбосховища, вдень, вночі, проблема така і у дітей існує, тому що вони через сирени спускаються у бомбосховища і сплять в нових умовах.
- Це ж проблема не одного дня? Тобто ти живеш в цьому вже кілька місяців, 8-м місяців і проблема накопичується, вона не вирішується.
- І важливе питання, як адаптувати гігієну сну до воєнного часу? Є такі правила? От, покроково можна озвучити, щоб знали?
- Прості поради, які допоможуть трохи збалансувати своє життя?
- Побільше оптимізму в житті, побільше кохання, обіймів, поцілунків, кохання, просто побільше кохання. Якщо збільшити кількість якісного сну - більше доброти буде в суспільстві, більше спокою, більше толерантності, перезбудження не буде, більше спокою. Нормальний сон впливає на синтез гормону тестостерон.
Покрокові пропозиції покращення сну:
По-перше, Нобелівська премія 2017 року підтвердила, що не треба порушувати циркадні ритми. Є цикл сну та цикл неспання. Не можна їх змішувати. Треба навчитися нашій нації не тільки працювати і воювати, а й добре висипатися. Лягати о 22:00 і в 6:00 підйом - 8 годин сну. Сон довгожителів - це 7-8 годин сну. Спочатку нас вибиває з молодості недосип, у групі ризику журналісти, лікарі, поліцейські, пожежники.
#недосип #якспати #правильнийсон #підчасвійни
Лабораторія сну доктора Погорецького:
Наш сайт - www.sleeplab.com.ua
Facebook - / sleeplab.ukraine
Instagram - / son_i_dyhanie
Telegram - t.me/sleeplab_ua
Viber - invite.viber.com/?g2=AQBwfpXy...

Пікірлер

    Келесі