Kína letarolja az európai autóipart?

Автокөліктер мен көлік құралдары

Egyre többen félnek attól, hogy Kína letarolja az olcsó autókkal Európát.
Támogathatsz itt: / @handras
vagy itt: / handras
Instagram: / handrashu
Facebook: / handras.hu
Blog: handras.hu/
Ezeket használom a videókhoz: kit.co/Handras

Пікірлер: 684

  • @Handras
    @Handras5 ай бұрын

    Szerinted?

  • @coree74

    @coree74

    5 ай бұрын

    Szerintem totál rossz az irány. 🤓

  • @oreg1965

    @oreg1965

    5 ай бұрын

    Egyetértek, jobb elektromos autókat kell gyártani az európai gyártóknak.

  • @lajoshang75

    @lajoshang75

    5 ай бұрын

    Nem tudom eldönteni, hogy ez álnaívság, vagy tényleg ennyire nem vagy képben a világgazdasági helyzettel. Az európai gyártóknak két nagy problémája van Kínával. A jüan árfolyama nem piaci alapú (mesterségesen alulértékelt), illetve tiltott (hangsúlyos a tiltott) állami támogatást kapnak a kínai gyártók (és még ott van az energiaár is). Ezekkel nem lehet versenyezni, mert tisztességtelen piaci előnyt nyújt. Persze ezek addig nem zavarták őket, amíg leginkább az ő profitjukat növelték. A másik a nyugati licencek. Ezek az informatikai architektúrák nélkül Kína jelenleg és középtávon sem tud a nyugati piacra autókat gyártani, ahogy telefont se. Meg kell számukra drágítani a hozzáférést, vagy letiltani, amíg nem felel meg Kína a világkereskedelem szabályainak. Mikor a Huawei túl nagyot harapott, egyből jött a pallos (a többi kínai telefongyártó nem tud érdemi nyereséget elvenni az Apple-től egyelőre, csak részesedést). Itt is az lesz, ha a veszteség nagyobb lesz, mint a háború költsége.

  • @peterkiraly356

    @peterkiraly356

    5 ай бұрын

    Teljesen jókat mondtál, igazad van, mindenben. Annyira nem lesz veszély a kínai, ráadásul a prémiumokat nem fogja veszélyeztetni sose. Az meg, ha egy vw, opel, peugeot stb eltűnik pont nem érdekel szerintem senkit.

  • @sokoo1978

    @sokoo1978

    5 ай бұрын

    Magyarország is diktatúra, az esetleg még meglévő erkölcsi gödröt gőzerővel temetik, szóval emiatt ne legyen senkinek se lelkiismeret furdalása. :D Ami a témát illeti, azért én ennél kicsit jobban féltem az EU-t, ugyanis míg a koreaiak egy kiforrott technológia versenyébe szálltak be, így a lineáris növekedés volt a legjobb amit elérhettek, a Kínaiak vákuumba érkeznek, ahol exponenciális a növekedés. Tehát nagyon csalóka lehet a kezdeti kis darabszám, lásd Tesla. A 2030-as cél év nevetséges, ha arra lőnek akkor mennek a levesbe.

  • @attila186
    @attila1865 ай бұрын

    A luxus márkáknál lehet, hogy a kínai autók nem rúgnak labdába, de a többség, az átlagfogyasztó magasról leszarja a prestige-t, neki a jó ár/érték arány a fontos. Mivel az egekben vannak az új kocsi árak, ha 10-20%-kal olcsóbb lesz egy kínai, akkor azt fogják venni.

  • @eyeles

    @eyeles

    5 ай бұрын

    Szerintem egy NIO labdába fog rúgni prémiumok között is akár

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Odébb van az, inkább Tesla ellenfél a Nio.

  • @eyeles

    @eyeles

    5 ай бұрын

    @@Handras nálam egy EL6, ET5, ET7 nagyon más liga mint mondjuk egy M3, MY, közelebb raknám a Volvohoz és egy EQC/EQE/Q4 helyett simán ezt vennem (ha a videóban elmondott szervizhalozat már van). Nyilván nem i7-re gondoltam, de a márkák tömegebb autóiból szerintem fog tudni lecsípni. EQA, EQB, EQC, EQE, Q4 szerintem eléggé eléggé elüt a prémium márkától, IX1-nél pedig szerintem kicsit megszakadt a ceruza. A nio pedig eddig úgy néz ki, hogy elég ügyesen építi a márkáját. Nekem inkább a kérdőjel az, hogy az EU meddig fogja hagyni, hogy államilag támogatott, legtöbb esetben veszteséges gyártók durva különadók nélkül kezdjék el szalámizni a piacot.

  • @eyeles

    @eyeles

    5 ай бұрын

    @@Handras ja és egy EC6 tesztet nagyon megnéznék tőled:)

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    A kínai termékek ára mindig túlárazott és azon belül mesterséges. A fenti abszolút igaz gondolatmenetet ismerve Kína kommunista pártja úgy árazza be az autóit, hogy azok 10-20%-kal olcsóbbak legyenek, mint a nyugatiak - tehát a vásárlók azt fogják venni. Kína NEM a következő negyedév pillanatnyi profitjára tervez (ez egy nyugati tempó) hanem a világpiacok megszerzésére (azok bedöntésével, még akkor is ha egy bedöntésre rövid távon ráfizetne - mellesleg egyáltalán nem fizet rá).

  • @spykespyke7099
    @spykespyke70995 ай бұрын

    November végén volt szerencsém a düsseldordi NIO szalont meglátogatni. Egy fiatal kereskedő sráccal kb. egy fél órányit elbeszélgettem egy NIO ET5-ben ücsörögve. Végigmutogatta a funciókat, a szuper gyors fedélzeti kompjutert, stb, stb. Amikor arra került sor, hogy mégis mennyi autót adtak el az elmúlt egy évben ebből a szemmel láthatóan ragyogó minőségű járgányból, azt mondta, hogy kb. 70 db kelt el összesen minden modeljüket számolva. Az alacson darabszám lehetséges okai között a következőket említette. 1. Németországban a médiában nincs reklám kampánya a NIO-nak. ( egyelőre) 2. Szervíz hálózat tulajdonképpen zéró. Ha probléma van, akkor kimegy helyszínre egy "szervíz kocsi" és megpróbálja helyben megoldani. ( Ez jellemzően szoftveres problémákra működik ) Más jellegű, csavarkulcsot és kalapácsot igénylő hiba esetén pedig beszállítják egy szervízükbe az autót. A kérdésre, hogy mégis hova, arra annyi volt a válasz, hogy Düsseldorfban van egy független autószervízzel szerződésük és oda viszik. 3. Hogy mégis kik jönnek be a szalonba és miként vélekednek a NIO-ról a németek, erre a válasz a következő volt. Aki betéved, az alaposan végignézi, láthatóan nem igazán tud kivetnivalót találni az autóban. Sőt, elismerően bólogat. De mindezek ellenére a "Német ego" mindent felülír bennük. Ha autó, akkor az csak AUDI, BMW, MERCEDES, lehet. 4. Töltőhálózat ügyben pedig komoly adminisztratív fékekkel küszködik a NIO Németországban. Egyszerűen pattognak az energia szolgáltató és helyi hatóságok között battery swap station létesítése, vagy csak "egyszerű" NIO töltő oszlop telepítése esetén.

  • @laszlohajnal2687
    @laszlohajnal26875 ай бұрын

    Tök jó megközelítése a kínai cuccoknak. Így még nem is gondolkoztam el rajta, hogy mennyi autót exportálunk Kínának és cserébe sírunk, ha ők is autókat akarnak eladni nekünk. Hogy is mondják? "Tusé?" :D Tök jogos, amiket felhoztál. Köszi a videót!

  • @janosturk
    @janosturk5 ай бұрын

    Az európai autók minősége kritikán aluli az elmúlt 10 évben. Nagyon szépen látható a minőségellenőrzés tökéletes hiánya és a vevők hülyének nézése. Most nem csak a nyikorgó műanyagokról beszélek de hallod egy új Opel Mokka Elektromos úgy jön ki a szalonból hogy a szoftvere nincs kész. Lefagy lépten nyomon minden. Van benne egy 10” LCD kijelző de a fele üres fekete mert nem tudnak rá felbontást beállítani. A szoftverfrissítés után nem indul és iránya a szalon. A szélvédő szélességében szétnyílva, így akarták nekem átadni a szalonba. A mellette álló két másik autón ugyanúgy szét volt nyílva a szélvédő. A csavarok feje rozsdás, a rozsdára rá van festve. A csomagtartóba folyik be az esővíz. Aztán mikor megvettem még volt elektromos ülés a specifikációban meg mobil töltő. Az átadás napján meg hiányzik. Az indok a chip hiány. Persze pénzt már vissza nem adnak a hiányzó cuccok után. Na ez egy újautó experience most egy elektromos Opelnál. Ezekhez képest a Tesla egy igazi dimenzióugrás volt a jó irányba.

  • @TheSziszoko

    @TheSziszoko

    5 ай бұрын

    Azért a Tesla sem a hatalmas minőségről híres. Rengeteg videó található itt a YT-on is ahol mutogatják, hogy milyen durva illesztési hibái vannak a legújabb Model 3-aknak is. Ezen felül egyetértek, hogy az európai autóknak rengeteget romlott a minősége, de én azt látom, hogy valamiért a klasszikus gyártók (pl. Merci, BMW stb.) teljesen lesz@rják az elektromos autókat, elég csak összehasonlítani az EQS-t a benzines E osztállyal… ég és föld, az EQS összevissza recseg-ropog, undorító… mindezt több 10 millió forintért… szánalmas😂

  • @andrasnemet9515
    @andrasnemet95155 ай бұрын

    Szia András. Kína letarolja az európai piacot 5-10 éven belül. Nem 23-ban, nem jövőre. Az oka pedig, hogy az EV forradalomban sokéves előnyhöz jutottak, és a tradicionális autógyártók elaludtak. Nem tudnak ez ellen tenni már semmit, a csőd garantált. A VW hitelállománya Magyarország éves GDP szintjén van. Ezt csak akkor tudja finanszírozni, ha eladásai profittal szinten maradnak. De erős veszteséggel tud EV-t eladni, és a belső égésű motor biznisze összeomlik. Mondtad, hogy VW kínai eladásai 2m, nos pontosabban 16-ban 3,339 millió darab volt a csúcson, és erre lenne szüksége a VW-nek a túléléshez. Ehhez képest túlzással 2 millió darabot adnak el ma, és ez fokozatosan romlik. BMW is hasonló. Az eladatlan BMW-k, VW-k hegyekben állnak kínai depókban. Másik, hogy kína a világ legnagyobb és leginnovatívabb piaca. A kínai gyártók most kezdik csak kinőni saját piacukat, és nyitnak, amerre tudnak. Egy nagy szeletet harapnak ki a világ piacából, ez a harapás pedig végítélet jellegű. Nincs presztízs? Kevesebbnek mondanám, viszont van elektromos platform, olcsó, legfejlettebb akku, és innováció + csúcstech. Ezek tarolnak. Sok BMW tulaj ült már át Teslába, ugyanígy fognak BYD-be átülni, onnan pedig nem ülnek vissza. Ami hibákat említettél, pl BYD sávcsipogás, MG4 hőszivattyú, de a többi is. Ezek majdnem mind azért vannak, mert nem optimalizálta az autóit az európai utakra, csupán upgrade kérdése. Tehát ismét olyan példa, ami amolyan kezdeti nehézség. Pillanatnyi hátrány. Ezek nem mentik meg az európai gyártókat. Itt lesz vége a 100 éves múltnak. Talán a BMW húzza majd a legtovább, mondjuk 32ig szerintem ők se bírják majd, de ne legyen így!

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Az eladásokban szinte minden gyártó nagyot csökkent. Covid előtt 82 millió autó fogyott, ez lement 60 millióra, idén 70m lesz. BMW tulajok nem nagyon ülnek át, a BMW-nek pont nőttek az eladásai. Ha át is ül valaki, az visszaül.

  • @davidtorok9542

    @davidtorok9542

    5 ай бұрын

    Az automarkak megmaradnak legfeljebb 80% kínai reszesedessel lásd. Volvo. Ez persze csak rosszat jelent az Európai munkaerőnek

  • @jogar33zs

    @jogar33zs

    5 ай бұрын

    Hát ha beszarassák az Európai piacot ami jelenleg fontos cél,akkor nemhogy kínai autó nem lesz de még füstös se. Egyenlőre a cél az hogy belülről kicsinálják az Eut. így pedig hiába dolgozol.

  • @zoltantoth5962

    @zoltantoth5962

    5 ай бұрын

    elsősorban európa északi és nyugati részén valamint kínában erős az elektromos autó lobbi. Máshol a hagyományos adja az eladások gerincét.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Nem érdekük kicsinálni az EU-t.

  • @Kisssx1
    @Kisssx15 ай бұрын

    Én a 2000-es évek óta helyettesítem kínai termékekkel az európait (nem volt pénzem rá) folyamatosan látom a fejlődést, most már tényleg el lehet mondani hogy kiváló termékeket is tudnak gyártani!( ha jó helyről rendeled vagy veszed) Simán vennék most is egy BYD-t de sajnos arra sincs pénzem.

  • @Yorgos2007

    @Yorgos2007

    5 ай бұрын

    Még mindig nagyon drága egy olcsó elektromos autó is egy hasonló kategóriájú belsőégésű motoroshoz képest.

  • @tibormohacsi6464

    @tibormohacsi6464

    5 ай бұрын

    @@gyozobarasits5721 persze persze jön majd az olcsó auto,...... :) jó dolog lehet álomvilágban élni :)

  • @pirosszirom8998

    @pirosszirom8998

    5 ай бұрын

    Blablabla... mit vettél mi helyett, amíg nem írsz konkrétumot, addig csak hadova. Bár 30 nyomottagyúnak tetszett a semmi is.

  • @yamakod211
    @yamakod2115 ай бұрын

    Mint a Tesco vezetői megbeszélésen 10 éve - szerintem figyelnünk kellene a Lidlre -10% alatti részesedésű hálózat ki a **szt érdekel

  • @erisen960

    @erisen960

    5 ай бұрын

    Jaja, vagy Inviteles ( :-)) ) megbeszélésen hagzott el vagy 7-8 éve arra kérdésre hogy a Digi mennyire versenytárs: "Nem a versenytársunk, kicsik még a telco piacon csomagolt termékben, más szegmensben erősek"...Rá 1-2 évre felvásárolta az egész céget cakk-pakk a Digi. :-))) Már mikor ezt kimondták mindenki tudta hogy 1, vagy hazudnak és tudnak valamit 2,teljes idióták Persze azóta a Digit is felvásárolták már Lölőék.

  • @balu0326

    @balu0326

    5 ай бұрын

    Pontosan!

  • @franktamas1977

    @franktamas1977

    4 ай бұрын

    Ez nagyon jó példa

  • @BankiSzabolcs
    @BankiSzabolcs5 ай бұрын

    Nagyon jó ismeretterjesztő videó, a konklúzióval is egyetértek.

  • @druzsba
    @druzsba5 ай бұрын

    Itt is és általában is arról van mindig szó, hogy milyenek a kínai termékek, azok hogyan fejlődnek, hogyan nő a piaci részesedésük. Arról szinte soha, hogy ez a világ legnagyobb diktatúrájának a politikai hatalmi harca gazdasági eszkökkel olyan országok ellen, amelyek nem diktatúrák. Kínában ezért kínaiként elvinnének a családommal együtt egy kőbányába, ha valamelyik állami kontroll alatt lévő (ott csak ilyen van) felületen ezt leírnám. Persze nem is sikerülne, mert ki sem kerülne már, az algoritmusok megszűrnék, csak a megfelelő hatóságok látnák már. Tudom, ne rontsuk el a bulit, nepolitizáljunk, de hát erről nem beszélni azt jelenti, hogy a valóság lényeges részéről egyszerűen nem ejtünk szót.

  • @armin1N
    @armin1N5 ай бұрын

    Nagyon kellemes hangulatú és tartalmas videó volt, köszi.

  • @andraspap5964
    @andraspap59645 ай бұрын

    Köszönjük a videót!

  • @fkcode13
    @fkcode135 ай бұрын

    Nagyon jó volt megnézni, nagyon igaz minden. Köszönöm, Andrásnak a sok munkáját.

  • @jAck-_-..
    @jAck-_-..5 ай бұрын

    Én minden esetre örülök neki hogy jönnek . Némi kompromisszummal több millió forintot lehet rajta nyerni . Sajnos abban a kategóriában élek én is hogy ha elektromos autó akkor ezekre lenne pénzem amit még kényelmesen el tudok viselni . Átlag embereknek fognak hozni elérhető árkategóriában elektromos autót. És lesz ez olcsóbb is .

  • @janoshajdu4552
    @janoshajdu45525 ай бұрын

    Köszönjük András, már nagyon érett ez a videó!

  • @Hazardteam
    @Hazardteam5 ай бұрын

    Azt nem tudom hogyan lehetséges, de kivételesen minden szavaddal egyetértettem.

  • @mrdot1126
    @mrdot11265 ай бұрын

    de a belső anyagok sokkal jobbak, egy Q4 etron pl totál teli van kopogós anyagokkal, gyakorlatilag minden Európai elektromos autó 18-20 millió ( fapados verzió, mert egy 22 millás audi kimaxolva 30 milla) körül teli vannak kopogós műanyag belsókkel, míg kínai autók ugyan ennyiért sokkal magasabb anyag minőségi érzetet keltenek.

  • @Quercuscerriscerris

    @Quercuscerriscerris

    5 ай бұрын

    Egy műanyag nem attól jó hogy kemény vagy puha.

  • @DobranszkyZ

    @DobranszkyZ

    5 ай бұрын

    ez szerintem nem igaz

  • @schmidtjanos4218
    @schmidtjanos42185 ай бұрын

    Kedves András, elmondom neked, hogy mi problémája ez európai gyártóknak Kinával, mert látszik, hogy nagyon nem vagy képben. Kína évtizedek óta nem játszik tiszta lapokkal. Jóformán semmilyen verseny vagy iparjogvédelmi szabályt (pl. szabadalom) nem ismer el, és nem is tart (tartat) be. Azt gondolom tudod, hogy egy termék árának (legyen az akkumulátor, processzor, villanymotor, stb…) jelentős részét teszi ki a fejlesztési költség. Például egy hatékonyabb villanymotort kifejleszteni és legyártani legyen mondjunk 10 egység energia vagy pénz. Ellopni és lemásolni már csak 2 egység. Ez az apró kis probléma olyan versenyelőnyhöz juttatja jelenleg a kínai gyártókat, ami pár éven belül az európai autóipar (és más iparágak) pusztulását vetíti előre…

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    A BYD-nak pl 27000 szabadalma van. BTW mindenki lop mindenkitől, ne legyenek már illúzióink.

  • @Frakk999

    @Frakk999

    5 ай бұрын

    Kedves János,remélem nem gondolod hogy egy európai gyártó nem szedi szét az itteni konkurensei autóit és nézi át minden apró részletét..De beszélhetnénk bármilyen más termékről is.

  • @ferencsemsei4106

    @ferencsemsei4106

    5 ай бұрын

    @@Frakk999 Ezen teljesen felesleges rugózni. Európában működik a szabadalmi oltalom, Kínában nem. Pont.

  • @ferencsemsei4106

    @ferencsemsei4106

    5 ай бұрын

    @@Handras Míg Dél-Korea és Japán együttműködik a szabadalmi jog területén, Kína nem. Ezért elég demagógnak tűnik ez a "mindenki lop mindenkitől" mondás. Egészen más keretet ad ugyanis ez a tény ennek az egésznek.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@Handras Kína sok dokumentált esetben azért vásárol pl. amerikai szabadalmakat, mert ez jogalap arra, hogy "szellemi tulajdon sértésre" hivatkozva perrel arra kényszerítsen pl. vezető amerikai cégeket, hogy azok a bíróság előtt feltárják gyártási titkaikat (melyeket aztán Kína villámgyorsan beforgat saját termelésébe). 2O12-ben a Beijing Genome Institute megvásárolta a sziliciumvölgyi Complete Genomics céget (szabadalmaival együtt), majd ennek alapján perbe fogta a világ legnagyobb genóm szekvenáló céget San Diegoban (Illumina). A megítélt "kártérítés" dollár-összege kétszerese volt a vásárlásnak (plusz a BGI ingyen hozzájutott az Illumina titkaihoz). Ügyes!

  • @nesavlog84
    @nesavlog845 ай бұрын

    Szuper videó mint mindig! Azt hittem, hogy számügyileg már most is sokkal rosszabul állnak az európai gyártók, ezek szerint még van egy kis idejük összeszedni magukat…

  • @najlepsitamburas
    @najlepsitamburas5 ай бұрын

    Igen, nagyjából így van, ahogy elmondtad. Kína fejlődik megállíthatatlanul és mindenben egyre jobb lesz. Régi, nagy kultúra, minden esélyük megvan a sikerre.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    A nyugati (tőkés) rendszerek mindegyikének legfőbb szent bálványa a következő negyedévi profit. Kína sok ezeréves rendszere mindig a birodalom erősödésének következő ezer évére tervez. Most kommunista, tisztességesnek elvből nem mondható módszerekkel a birodalom az európai autópiac bekebelezését tűzte ki egyik céljának. Kerül, amibe kerül, be kell dönteni az európai autógyártást "mégha Kínának is többe van" (mellesleg nincs többe, de még akkor is megérné a stratégia.)

  • @balazstorma5499
    @balazstorma54995 ай бұрын

    Nagyon jó áttekintést adtál!

  • @endreneroka8211
    @endreneroka82115 ай бұрын

    Kínával nem a termékeik és az exportja a probléma, hanem az a hozzáállása amit a gazdasági erejével művel! Az az agresszivitás amivel a nyersanyagpiacok befolyásolását végzik, konkrét gazdasági, akár nemzetbiztonsági kockázatot jelent az EU, vagy akár az USA iparára! És tetszik, nem tetszik azt a protekcionista piacvédelmi stratégiát, amit az EU országai a mezőgazdaság piacvédelme érdekében már bevezetett, előbb utóbb az ipari áruk terén is be kell vezetni, ha azt akarjuk, hogy legyen munkája az európai munkavállalóknak tíz év múlva!

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Miért, USA vagy a ruszkik nem ugyanezt csinálják?

  • @endreneroka8211

    @endreneroka8211

    5 ай бұрын

    @@Handras Az USA koránt sem ilyen agresszíven, ráadásul az USA - EU egymásrautaltsága miatt, kvázi egy szövetségi rendszerbe tartozunk! Az oroszok meg egyértelműen az EU ellensége, úgyhogy a példa így nem releváns! Ráadásul pont a háború miatt Kína féláron veszi az orosz nyersanyagokat, így még inkább dömpingáron tudják a piacokat letarolni!

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    USA nem agresszív? Oké. :)

  • @endreneroka8211

    @endreneroka8211

    5 ай бұрын

    @@Handras Mond egy példát arra, hogy az USA nyersanyagokat - pld. alumínium, vagy ritkaföldfém -, vont ki a piacról, csak azért, hogy felhajtsa azok árát, és drágítsák a konkurencia autógyártását, mint például a Tesla-nak, vagy az európaiaknak! Mert most a nyersanyagokról beszélünk, nem a katonai agressziókról, meg a "demokrácia exportról"!

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    @@endreneroka8211 Most viccelsz? Sosem szórakozott az USA az olajjal ugye? Még véletlenül sem háborúzott olaj miatt.

  • @raczjanesz74
    @raczjanesz745 ай бұрын

    Nagyon jól összefoglaltad. Minden szavaddal egyet értek. Szuper kis videó lett. Köszönöm szépen.

  • @robertnagy2456
    @robertnagy24565 ай бұрын

    Nos, Kína már mindent letarolt, miért is pont az autóipar maradna ki a sorból? Már most is minden tele van kínai cuccokkal, kb. csak a logó nem az adott esetben.

  • @Hellosoforszolgalat
    @Hellosoforszolgalat5 ай бұрын

    Köszi, érdekes videó.

  • @laszlobakonyi9447
    @laszlobakonyi94475 ай бұрын

    Hát igen, jó reggelt! De nektek András, mint autó tesztelőknek most pont emiatt lett nagy felelősségetek, hogy hitelesen mutassátok meg ezt a rengeteg új autót! Jó videó lett, köszönjük!

  • @laszlodeak2905
    @laszlodeak29055 ай бұрын

    Mindig a piac dönti elmelyikt veszik a China olcsóbban tudja adni az elektromos autóit mint Európa gyártok ászt fogják venni

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Ilyen egyszerű!

  • @druzsba
    @druzsba5 ай бұрын

    Fu, hány bőrt lehet még lehúzni erről. Millió videó, meg cikk lesz még. Vagy megoldja a VW-BMW-Merceses stb. vagy nem. Majd meglátjuk. 10 év múlva megnézhetjük.

  • @imretar1578
    @imretar15785 ай бұрын

    super, köszönöm a videód! gratulálok! szerintem két dolog: 1. sok évtizede azt gyártanak, amiket mi -europa, usa - veszünk tölük, ha olcsón, gatyit megvesszük, ha azt igényeljük akkor azt! és sok kínai gyártó usa eu. együtt működésű, sőt nincs olyan már, hogy kínai! 2. nagyon másként van ott a gazdaság, a bank rendszer, gyárak működése, ... ez tudatos más úton járás a kínaiak és a kínában gyártók részéről! +1. gyorsul a változás, kérdés tudják-e ott ezt fenntartani, amiben most előnyben vannak usa és eu hoz képest

  • @NeotericHUN
    @NeotericHUN5 ай бұрын

    BMW i4-et itt gyártjuk Münchenben. De köszi a videót, jól összefoglaltad.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    i7-tel kevertem

  • @NeotericHUN

    @NeotericHUN

    5 ай бұрын

    ⁠​⁠@@Handrasi7 Dingolfingban készül, szintén Németországban. Perpill egyedül az iX3-at importáljuk Kínából. Illetve majd az új elektromos kis MINI-t.

  • @jandris72
    @jandris725 ай бұрын

    Most minden szavaddal egyetértek, és ha engem kérdeznek erről, kb. ugyanezt mondom.

  • @mkrypto5512
    @mkrypto55125 ай бұрын

    Nagyon jó lett a videó, tetszik a megközelítésed. Szerintem Kína sokunkat meg fog lepni és többet és hamarabb fog tudni leszakítani az európai piacból mint sokan gondolnánk. Én nem tekintek veszélyként rájuk, a konkurencia nekünk vásárlóknak kifejezetten jó. A presztízs kérdés inkább a sznobokat érinti, az átlag ember azt vesz amit megenged a pénztárcája. Persze, megcsodálok egy-egy Mercedest, BMW-t vagy Audit, de ettől inkább egy újabb Kiát vettem mint egy szétjárt idősebb németet. Abszolút nem bánom, nagyon meg vagyok elégedve vele. Keveset fogyaszt és megbízható. Nekem ez volt a fontos. Pont letojom hogy nincs mahagóni betét benne vagy hogy nem csukodik annyira csendesen az ajtó mint egy BMW-nek. Suzukiból, Daciaból, VW-ből, Opelből, Fordból és franciákból igenis sokan át fognak ülni kínaiba ha versenyképes lesz az ára. A nyávogás helyett Európának komoly autókat kellene tervezni versenyképes áron, s ha ez nem megy akkor átadni a stefétát annak aki képes erre.

  • @bicserdyg
    @bicserdyg5 ай бұрын

    Az a helyzet hogy Ázsia lassan már nem igazán foglalkozik Európával. El tudja adni ott a világ kétharmadának amit legyárt...

  • @Toresz999
    @Toresz9995 ай бұрын

    Abszolút jó meglátások. Semmibe nem tudnék belekötni. Ez a videó úgy jó, ahogy van.

  • @viglevente8756
    @viglevente87565 ай бұрын

    "A VW 427 ezer autót adott el az első negyedévben Kínában, azonban 440 ezer darabbal megelőzte őt a BYD, a kínai elektromosautó-gyártó. A Volkswagen értékesítésének mindössze 6 százaléka volt elektromos autó, így ebben a szegmensben szinte labdába sem rúgott a kínai gyártóval szemben"

  • @MM-fo1cc
    @MM-fo1cc5 ай бұрын

    Így, így.

  • @janoskernya5351
    @janoskernya53515 ай бұрын

    Tökéletes videó. Köszönjük!

  • @csigger
    @csigger5 ай бұрын

    Jól összefoglaltad, a kérdés ott van, hogy a nagy patinás eu autómárkák vezetői majd mennyit szeretnének a milliós bónuszaikból beáldozni, hogy később is legyen miből bónuszt adni. Ha most nem teszik meg majd később meglátjuk megtudják e.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    A nagy patinás eu autómárkák vezetői egyáltalán nem azon gondolkodnak, hogy "mennyit szeretnének a milliós bónuszaikból beáldozni", hanem azon, hogy Kína mennyivel többet fizet nekik, ha német cégektől hirtelen átnyergelnek Kínainak (pl. ahogy az Audi, majd a Mercedes német fejlesztője átigazolt a kínai kamu-volvo svédországi design-studiojának a kirakatába.) Nem kell minden német fejlesztőt megölni - elég a legjobbakat kilóra megvenni!

  • @petronas215
    @petronas2155 ай бұрын

    Minden szavaddal egyetértek. 👍

  • @endrefarsang5203
    @endrefarsang52035 ай бұрын

    Egy ID3 fele annyiba kerül Kínában mint itt, a VW meg csodálkozik hogy műszakokat kell megszüntetni meg gyárakat kell leállítani mert nem veszik, bohócok. A Kínai autók nagy részét európai prémium márkák tervezői tervezik, nem kicsi tapasztalattal a hátuk mögött. Megfizették a tehetségeket akik bizonyítottak, ennyi.

  • @oriwalter

    @oriwalter

    5 ай бұрын

    Hat igen jó nagy geciladak. Az USA ban is olcsóbb mint itt...

  • @simontemplomos

    @simontemplomos

    5 ай бұрын

    Mégsem hasítanak ott sem. Folyamatosan csökkenő eladások mellett idén már az első ötben sincsenek, míg a terv az első háromba kerülés volt.

  • @szabolcsnyiraty
    @szabolcsnyiraty5 ай бұрын

    Az európiai EV-k kicsi lehúzás szagúak, persze profitorientált minden európai autógyártó cég, de a ló túloldalán voltak eddig. Emiatt én nem bánom, ha kapnak egy pár gyomrost. Kínában fele annyiba kerül pl. az ID.7 mit itthon. Na ez is durva.

  • @andraskis3800
    @andraskis38004 ай бұрын

    Teljesen igazat adok neked!!

  • @tmsjrvs
    @tmsjrvs5 ай бұрын

    Én azt tapasztaltam a saját szakmámban (informatika), hogy a kínaiak bármit lemásolnak, de sokszor nem értik, hogy mi hogy működik, nincs meg a mélységi tudásuk és valahogy máshogy is jár az agyuk, mást tartanak fontosnak. Dolgoztam közvetlenül velük és távol álljon tőlem, hogy megbántsam őket, de az igyekezetükkel, létszámmal próbálták kompenzálni a hiányosságaikat. Lehet, hogy egy munkájuk működött aznap, de másnap már nem biztos, mert nem gondolkodtak rendszer szinten. Ez alapján bizony kétszer is meggondolnám, hogy egy kínai autó biztonságtechnikájára bízzam-e a saját és családom életét. Nem biztos, hogy az innen-onnan összeollózott elemek együtt is úgy működnek majd, mint ott, ahonnan szedték. Hogy fognak ezek teljesíteni hosszú távon, például évek múlva mennyire lesznek egyben ezek az új autók, amik most még jól mutatnak a teszteken?

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Klasszikus (régi) példa volt a fentire, amikor Kína először próbálta lemásolni a Boeing egyik repülőgépét. A másolat pont úgy nézett ki - csak éppen nem tudott repülni! A gép súlypontja ugyanis rossz helyre került az alkalmazott helyettesítő anyagok különböző súlya miatt. (Erre az "apróságra" nem gondoltak).

  • @SygmaGbr

    @SygmaGbr

    5 ай бұрын

    Erre mondják, hogy egybitesek. :)

  • @atee9210
    @atee92105 ай бұрын

    Adni kell még 4-5 évet a kínaiaknak és hozni fogják az európai színvonalat. Egyik ismerősöm volt kint Kínában még 2019-ben egyik kínai autóipari beszállítónál és nevetséges volt az akkor tapasztalt összeszerelési minőség, anyaghasználat, infotainment szoftver, stb az európai minőséghez képest. Idén is volt kint és elképedve nézte hogy ezek 4 év alatt mekkorát fejlődtek - de ez látszik a BYD tesztjeidből is. Hatalmas gyáregységeket vesznek úgy, hogy gyakorlatilag semmilyen tervük nincs arra, hogy a bővítés után mire használják majd. Úgy vannak vele, hogy egyszer úgyis használva lesz. Ott van a NIO is, majdnem csődbe ment, de érdekes módon mégse. Gondolom Xi bácsi odalökött pár milliárd yuan-t az utolsó pillanatban.

  • @KayDprogressive

    @KayDprogressive

    5 ай бұрын

    Egyszer úgyis használva lesz. Ebből is látszik, hogy az autóipari nyomulás egy geopolitikai stratégia, meggyengíteni a riválisokat az iparuk tönkretetételén keresztül. Míg mi magunkat "szívatjuk"az emberbarát munkakörnyezettel, a magas fizetésekkel, a tisztább (és drágább) energiával, a szigorú kibocsátási normákkal, hogy a gyárak környékén lakók ne a szmogtól sorvadjanak meg, a Kínai Kommunista Párt ezeket az áldozatokat bevállalta a népe kárára, az elégedetlenkedőket pedig elhallgatta. Ha mi is bevállalnánk a környezetvédelem és a munkavállalói jogok leépítését, attól még nem lennénk versenyképesek Kínával, mert ezt a szintű állami beavatkozást és támogatást csak egy kézivezérelt diktatúrában lehet megtenni, piaci demokratikus keretek között nem.

  • @placi61
    @placi615 ай бұрын

    Két probléma van: kínában olcsó és van nyersanyag, és olcsó a munkaerő, ezek nem igazak japánra és délkoreára. Tehát ez bizony komoly előny a kinaiaknak

  • @zoltanbolcskei

    @zoltanbolcskei

    5 ай бұрын

    Még az is hozzájön, hogy a világ legjobb gyártói vitték oda a tudást azzal, hogy odavitték a gyártást. A kínaiakról meg régóta tudtuk, hogy iszonyat jó üzleti érzékük van. Hiszen számtalan példa volt már a 90-es években is az idetelepült kínaiakról akik a piacokon árulgatták a szarjaikat és néhány éven belül szó szerint a szarból gazdagodtak meg és vettek házakat Budán stb.

  • @belepo76
    @belepo765 ай бұрын

    "Tessék dolgozni!" :) Imádtam. Megnézném a Mercedes/VW vezetőségének a fejét, miközben bejátszanák a videódat egy meetingen.... :D

  • @kuruczszabolcs

    @kuruczszabolcs

    5 ай бұрын

    ...igen, ettől biztos beszartak és a fejükhöz kaptak!...

  • @robertsimondj

    @robertsimondj

    5 ай бұрын

    angolul kellene feliratozni es betaggelni VWCEO😂

  • @istvan8847
    @istvan88475 ай бұрын

    Ott az igazság a végén! Le kell másolni a jót és tovább reszelgetni. Kína is ezt csinálta korábban és csinálja meg mindig. Az elektromos autózás an meg őket kell másolni meg a teslat. Nem bonyolult recept. Csak kérdés hogy a nagy múlt és az arc engedi e ezt a másolást vagy lealdozik az eu autogyartas csillaga és akkor Európa tényleg nem lesz semmiben meghatározó a világon...

  • @jozsoka12
    @jozsoka125 ай бұрын

    A termék és a köré épülő szolgáltatások minősége a kulcs!

  • @TheOctabrain
    @TheOctabrain5 ай бұрын

    Senkit nem érdekelt a Presztizs, a tapasztalat a design, az arculat, mikor a Nokia bealudt, most meg a legtöbb ember szaladgál a xiaomi, hauwei stb telefonokkal. itt is ez lesz.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Aha... A Samsung részesedése az EU-ban: 35 százalék. kóreai... Utána jön az Apple 25 százalékkal. USA. Csak ezután jön a Xiaomi 14 százalék részesedéssel, majd az Oppo 6 százalékkal és a többi futottak még kategória. Nem mondanám ezt letarolásnak. Ráadásul az Apple nincs is jelen az olcsó szegmensben. Még érdekesebb szám, hogy a világ okostelefon piac profitjának a 70! százalékát az Apple viszi el.

  • @csabapfeffer5525
    @csabapfeffer55255 ай бұрын

    Az egyik legnagyobb gond az energia. Európa őnként, ideológiai okokbol lemondott az olcsó energiáról ,míg ez nem rendeződik ,addig a kinai autógyártás rohamléptekben fog elhaladni európa mellett. Hiába van itt szaktudás és 100 éves tapasztalat az átlag felhasználó azt veszi meg ami olcsóbb.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    miről mondott le Európa?

  • @zoltantoth5962

    @zoltantoth5962

    5 ай бұрын

    @@Handras olcsó orosz energia, németek az atomról stb.

  • @csabapfeffer5525

    @csabapfeffer5525

    5 ай бұрын

    @@Handras lehet lemaradtál az eseményekről,de most háromszoros áron vásároljuk az USA-tol a csepfolyósitott gázt és indiától az orosz olajat. A németek bezárják az atomerőműveket helyette ,barna kőszenet és lignitet égetnek....

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Szerintem te maradtál le. 2021-es árakon van már az energia ára az EU-ban. Nem kell mindent elhinni ám a főnöködnek.

  • @csabapfeffer5525

    @csabapfeffer5525

    5 ай бұрын

    @@Handras nem árt több helyről informálódni ,a hiányos tudás téves eredményt szűl. Nekem nincs főnököm, veled ellentétben.

  • @liongold767
    @liongold7675 ай бұрын

    Teljesen egyetértek!

  • @adam-user
    @adam-user5 ай бұрын

    A kontextus nekem nagyon hiányzott ebből a videóból. A kínai cégek állami pénzből megtolt, dömping áron gyártják az autóikat. Ezekkel kellene "versenyezni" egy piaci viszonyokban működő európai gyártónak. A kóreai cégeknél soha sem volt ilyen probléma, Soul nem pénzelte konzistensen hosszútávon a vállalatait, hogy azok kivéreztessék a többi gyártót és egyeduralmúvá váljanak. Kína már megtette ugyanezt a napelem-piaccal, dömping-áron behozott napelemek először tök jónak tűntek, csakhogy teljes egészében kiszorítottak minden európai gyártót, akik átadták a piacot a kínaiaknak. Hasonlóan megtették ugyanezt a Huawei-el, amelyik egy kínai állami pénzből tolt vállalat, és a világelső Ericsson és Nokia tornyokat (amik a legjobbak voltak 3G-ben), nagyon rossz minőségű, de nagyon olcsó 4G-vel kezdték elárasztani a piacot, mire az 5G-ig megtanulták a technológiát és minőségben elég jót hoznak, árban teljesen verhetetlent, ma már nem tud senki más 5G-s tornyokat piacképesen gyártani. Milyen király, hogy egy ilyen kritikus infrastruktúránkat is a kínaiak üzemeltetik. Nem az a gond, hogy egy nép megtanul valamit gyártani és azzal belép egy szabad piacra. Az a gond, hogy egy autoritatív kommunista állam szánt szándékkal, állami támogatással, azzal a céllal tesz ezt, hogy tönkre tegye a többi gyártót, ezzel óriási politikai és gazdasági befolyásra tegyen szert.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Egyrészt elmondtam, hogy a kínai állam támogatta az autóipart időben, másrészt egyáltalán nem adják dömping áron az EU-ban az autóikat.

  • @adam-user

    @adam-user

    5 ай бұрын

    @@Handras Dömping áron gyártják, nem dömping áron adják. 1) Amikor egy cégnek (lásd Xpeng) elfogy a pénze, akkor a kínai kormány beletol egy rakás milliárd jüant, így hátrányba hozva a nem állami támogatásból működő gyártókat. 2) A kínai állam működteti a ritkafém-bányákat Kínában, de már Afrika nagy részében is, kihasználva a helyi embereket, az európai cégekkel szemben, jóval olcsóbban jutnak hozzá a nyersanyagokhoz, kiszorítva másokat a fair versenyből. 3) Kína már évek óta szisztematikusan fékezi az európai gyártók (és a Tesla) térnyerését, tiltásokkal, adókkal, kvótákkal. Lásd amikor a Tesla Shanghai gyára "túl jól" beindult, egy fél éves lejárató kampány indult Kínában a Teslával szemben. (Állami kampány - vizsgálatok, TV spotok, ...) Elég komolyan visszavettek a Tesla sebességéből és akkor döntött a cég úgy, hogy a felesleges termelést Kínából Európába importálja. Akkor kezdtek jönni a M3-ak hozzánk is Kínából. (Ezzel megszegve Elon korábbi ígéretét, hogy a Shanghai gyár csak is a helyi piacot fogja kiszolgálni.) Sikerrel el is érték azt, hogy a BYD lett a piacvezető gyártó, nem pedig a Tesla. Szépen úgy tolták a pávatáncot, hogy Elon jöjjön is, de ne is tudjon nagyot aratni. Hozza a technológiát, de ne vigye a piacot. Szerintem az, hogy Kínából Teslákat fognak exportálni Európába még nekik sem fordult meg a fejükben, ez ilyen kellemes bónusz lett a végén. Említetted a Toyotát, és hogy az miért nem gond? Azért, mert a Toyotát nem tolja a japán kormány ingyen-pénzzel, és Japán nem állít fel számtalan akadályt a külföldi autógyártóknak. Japánban is, Európában is, és Amerikában is van fair verseny.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Teljesen lényegtelen milyen áron gyártják, ha egyszer az EU-ban annyiért adják ami alapján nem dömping ár. Kínában azért olcsóak az autók, mert egy csomó szabályozás nincs, ami van az EU-ban. Amint behozza az EU-ba, máris nem olyan hú de olcsó. BTW: az EU gyártók is kaptak, kapnak egy csomó ingyen lóvét, az USA autógyárak is milliárdokat kapnak.

  • 5 ай бұрын

    Az összes autógyártó agyon van pénzelve az államok által. 2008-ban a GM-et és a Chrysler-t állami ingyen pénzzel húzták ki a csődből. A Volkswagen konszern is EU-s pénzeken lóg, még kis hazánkban is futnak kamu innovációs projektek amikért a nálunk működő gyártók pénzt vesznek fel a magyar államtól - pedig semmi innovációt nem végeznek, csak széria projekteket hazudnak innovációnak. Felesleges a kínaiakat szapulni, semmivel sem rosszabbak mint mi, csak nálunk egy irányba nyilaz a sajtó.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Amen. adam-user tökéletes elemzést foglalt össze!

  • @csonmage
    @csonmage5 ай бұрын

    Alapvetően én is így látom. Japán autóknál is sírtak, közülük ma már csak a Toyota tényező(, de a Lexus továbbra sem). A Hyundai-Kia szintén csak egy cég, annyira nem nagy tétel. Az USA-autók dettó befuccsoltak: kölni Ford döcög, Opel és Jeep már a Stellantisé, Cadillac kivonult stb. A kínai autók ellen nemcsak a presztízs szól, hanem az esetleges szankciók is, ami - ahogy alakul a világpolitika, - egyre reálisabb. A prémium termékekkel valószínűleg még sokáig lehet kaszálni: például nem mostanában lesz harmadik világbeli konkurense az LVMH-csoportnak, ami konkrétan a világ és így Kína sznobjaiból él - kiválóan. Összességében jelenleg nincs a legjobb bőrben Európa, de ahogy mondtad, a tények ismeretében nem siránkozni, hanem dolgozni kell. Kínai autók helyett jobban tartanék a belső konfliktusoktól (Musk szerint érik a polgárháború) és a legfrissebb PISA-teszt eredményeitől, amely alapján - kis túlzással - egy-két évtized múlva hülyék fogják lakni a kontinenst - és itt kanyarodhatunk vissza az európai (autó)iparra is.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    A Lexus is Toyota. :)

  • @csonmage

    @csonmage

    5 ай бұрын

    @@Handras Arra céloztam, hogy prémiumként a Toyota is bukta Európában. (Nem beszélve a többiekről, a Hyundai még próbálkozik a Genesisszel - eddig sikertelenül.)

  • @ian75257
    @ian752575 ай бұрын

    Ez az, így van! Hozzák csak ide a kínai elektromos autókat. Venni fogják őket, főleg ha árban alámennek itthoniaknak. Az európai gyártóknak lehet pont jót tenne a versengés a VEVŐKÉRT! Ahogy mondtad András "ODA KELL TENNI MAGUNKAT", nincs más út.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Teheted magad akárhová, ha az alapvető gazdasági tényezők (pl. az energia-árak) versenyképtelenné tették az európai autóipart. A legügyesebb autó-fejlesztők "oda tették magukat" ahol többet fizetnek nekik (pl. a volt Audi majd Mercedes fejlesztő "Svédországba tette magát", a kínai kamu-volvo kirakat-irodájába).

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Mi a baj az energia árakkal? 2021-es szinten vannak már rég az árak az EU-ban.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    ​@@Handras Ez nem igaz! Németország pl. a háború előtti évben szinte semmi amerikai LNG-t nem vásárolt. Tavaly Németország az USA LNG húszéves szerződését az eredeti éves 500,000 tonnás mennyiségről évi 2 millió tonnára emelte - az orosz gázhoz képest ötszörös áron.

  • @arpadsimon4246
    @arpadsimon42465 ай бұрын

    Tiszta gondolatok!

  • @davidtorok9542
    @davidtorok95425 ай бұрын

    Egyáltalán nem reális a számok összehasonlítasa. Kínában jelenleg 5x többen laknak mint Europában, amelyett a németek SZINTE csak belsőégésűt tudnak eladni a kinai piacon, mindamelett hogy fele áron kínálják az elektromos autóikat ott mint itt. Ezeket azért nem árt számításba venni..El kéne menni Kínába szétnézni az utakon aztán meglátjuk az igazságot. Reálisabb helyzetjelentést szerintem a Speedzone csatornán találhatunk.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Elmondtam: jó elektromos autókat kell gyártani. Te is csak a kifogásokat keresed.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@Handras A német autógyártás nem azért bukik, mert nem jó, hanem mert az EU üzleti környezet szándékosan versenyképtelenné tett egy vezető iparágat.

  • @hOOkhOOkknEE
    @hOOkhOOkknEE5 ай бұрын

    Két dologra reflektálnék csak: 1. Német eladás Kínában: a bömbi majdnem ugyanannyi, VW kétszer annyi, mint Európában. Valóban, de figyelembe véve, hogy Európa lakossága cca.750 millió, Kína cca. 1,5 milliárd, ez számomra nem tűnik olyan nagyon megdöbbentőnek. Ehhez még apró addendum, hogy lakosságarányosan sokkal kevesebben rendelkeznek autóval. Shenzenben jártam már, ott 10 közlekedőből cca. 2 autó 5 elektromos robogó és 3 kerékpár, az is többnyire elektromos. 2. A kínai gyártóknak nincs meg az az "öröksége" mint az európaiaknak. Hát ez az ami számomra nem megnyugtató, hanem inkább aggasztó, figyelembe véve, hogy "örökség" nélkül is ennyire jönnek a kínaiak (nem csak autógyártásban) és komoly múlttal rendelkező gyártókat egy alig évtizedes múlttal rendelkező kínai gyártó ennyire be tud hozni és a tempót tekintve, szerintem igen is várható, hogy előbb-utóbb le is hagyják. pl.: pár éve ha egy Teslát hasonlítgatott volna össze valaki egy kínai autóval, valószínűleg megmosolyogtuk volna, most meg csőstül tolta mindenki az ET7 teszteket. Persze még nem az, de már majdnem. Összességében pedig azt gondolom, hogy a járműeladások számait elsősorban nem a luxusmárkák határozzák meg, hanem az átlag polgár számára ár/érték arányban megérő és megvásárolható típusok. Vélhetően ez lesz majd, ami problémát fog okozni a nyugati gyártóknak.

  • @polyptv
    @polyptv5 ай бұрын

    Valamikor Detroit volt a világ autógyártásának a fellegvára. Ma egy pöcegödör. Óvatos lennék a kínaiakkal. Európa nagyon vesztésre áll és veszíteni is fog.

  • @matehajnal5769
    @matehajnal57695 ай бұрын

    Épp elég nagy baj, hogy mindent Kínában gyártat mindenki. Nem lenne szabad hagyni őket túl nagyra nőni. A diktatúra mindig vissza fog élni a pénzzel és a hatalommal...

  • @gergelyszabo7547
    @gergelyszabo75475 ай бұрын

    Én vagyok a 446. hozzászóló, úgyhogy nem tudom, hogy olvasni fogod e András (Mert én sem olvastam el az összes kommentet), de azért leírok egy-két dolgot. Említetted a hagyomány meg a presztizst. Sajnos ez hátránya is az Európai gyáraknak. "Megköti a kezüket" és rendkívül rugalmatlanná teszi őket. Csak egy példa (cégneveket nem mondhatok): Kínai gyártó közölte, hogy 3 éven belül szeretne felhúzni egy gyárat és elindítani a termelést és ehhez kért árajánlatot a cégtől ahol dolgozom. Autóipari beszállítók vagyunk, világcég sok százezer alkalmazottal több kontinensen, és ennek ellenére nem tudtunk egy épkézláb ajánlatot tenni, mert a vezetőink elképzelni sem tudják, hogy hogyan lehet egy szántóföldből 3 év alatt nem, hogy gyárat, hanem működő gyártósorokat felépíteni. Eltelt 3 év és autók gurulnak ki a gyárból. Ne EZ az amit nem tudnak az Európaiak megtenni és ezért tartják veszélyesnek a Kínát. Amúgy javarészt meg politika az egész...

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Tesla is felhúz egy gyárat 1 év alatt. A régi gyártók azért lassúak, mert minden döntésen 100 ember ül.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@Handras A Tesla Gigafactoryk jól mutatják, hogy milyen sokat jelent az "üzleti környezet" az egyes Gigafactoryk üzembeléptetésének gyorsaságában. A Sanghai egy év Berlinben (EU) inkább két és fél lett.

  • @artbeatprodukcio
    @artbeatprodukcio5 ай бұрын

    Céges autók terén szintén átálltak a cégek a Koreai autókra. 2020 előtt a Skoda és a VW volt a menő. Most nem kell mert drága. Szerintem ez az “ előszoba” . A szervizt meddig tart kiépíteni Kínának? Ők gyártják az alkatrészt.

  • @polyatamas
    @polyatamas5 ай бұрын

    Ez az Intro zene már tipik Handrás zene lett nálam. De ez jót jelent.

  • @codobanflorian
    @codobanflorian4 ай бұрын

    Kína nem más mit egy összeszerelő ország így nem gondolom, hogy veszélyt jelet ugyanúgy jelennek meg jó és rossz termékek a gondom ott kezdődik, hogy ha egy gyártó népszerűvé válik és tőzsdére megy, és az nagyon sokszor a a termék hátrányára válik. A másik, hogy Kína nagyon rövid élet tartalmú termékeket gyárt. Ezért azt gondolom, hogy nem az a kérdés, hogy eléri a prémium színvonalt hanem az, hogy mikor fog tönkre menni. Az adott esetben egy elektronikai eszköz ami a hajtásban vesz részt.

  • @attilakovacs5955
    @attilakovacs59555 ай бұрын

    Szia Andras, Egy aprosag, a BMW IX3 keszul Kinaban az I4-et Munchenben es Dingolfingben gyartjak.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Lehet kevertem az i7-tel.

  • @attilakovacs5955

    @attilakovacs5955

    5 ай бұрын

    Azt tuti ott gyartjak. Ahogy az kinez itt nem merne a BMW.

  • @saii1415
    @saii14155 ай бұрын

    Szerintem elég érdekes kommentek vannak. Az én véleményem az, hogy az EU igazi tagjaként én nem a háttérből figyelném az eseményeket és olyan magyarosan még kárörvendek is a végén ha valamelyik oldalnak nem sikerül. Ez a mostani országvezetés mellett egyre kényelmesebb álláspont sajnos, ezt a példát mutatják. Kiállok az itteni termékek mellett és ha már ennyit bizonyítottak csakis annak szurkolok, hogy oldják meg a jövőt és csináljanak továbbra is minőségi dolgokat, mellette jó fizetést biztosítva a dolgozóiknak. (Ilyen komment is volt, hogy nem a kínai keres keveset hanem a német sokat)🤯🫣

  • @tompus1BP
    @tompus1BP5 ай бұрын

    Annyira nem olcsók a kínai autók. Ha 5-6M lenne egy Tesla koppintás, akkor lehetne aggódni. De pár milliós árelőnyért nem fognak tömegek rohanni kínai autót venni.

  • @vezertrojai
    @vezertrojai5 ай бұрын

    Azért azt hozzá kell tenni, hogy Kínában kb 2x annyian élnek mint Európában, szóval százalékosan nézve nagyon sok bmw-t nem adnak el ott sem!

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Hát mert csóró a kínaiak nagy része. Afrikában is sokan élnek, csak hát kicsit kevés az egy főre eső jövedelem.

  • @salzdorfer

    @salzdorfer

    5 ай бұрын

    3x

  • @petercsaba5048
    @petercsaba50485 ай бұрын

    Hát? 13 perc alatt volt itt minden .Jelen, jövő ,múlt!.Irigylem ezt a magabiztonságot, Szerintem ennél sokkal nagyobb a köd!!

  • @kisstamas8525
    @kisstamas85255 ай бұрын

    Némi stílus azért csak csak van! :D A NIO tervezésének tetemes részét német mérnökök végezték és innováció is van benne!

  • @rycallter3372
    @rycallter33725 ай бұрын

    A prestige elvesztesehez nem kell 20-30 ev. 1-2 ev is eleg amikor kijon az uj technologia. Kulonosen ezekben az idokben. PL: Kodak, Polaroid, Nokia, Yahoo, Xerox, Blockbuster, IBM, Blackberry , Commodore , Hitachi, Toshiba, Motorola, Palm, Atari, Compaq. Megragadtak a regi technel es nem fejlesztettek.

  • @dwillwilldaniel4311
    @dwillwilldaniel43115 ай бұрын

    A Teslànak milyen “ öröksège “ vagy “ presztizse” van ? Mèg is meg csinàlta ...veszik .... idô kèrdèse és amiket mondtàl mind korrigàlhatò és feljönnek ....😅

  • @lexuslaci
    @lexuslaci5 ай бұрын

    Egy reális helyzet értékelés lenne, ha a felszín alatt már rég be nem előztek volna mindent a kínaiak! Amúgy látható, hogy a nagy európai gyártók egyre gyengébb cuccokat csinálnak, drága pénzért! És az átállás valóban el lesz tolva, ez abból látszik, hogy a gyártók, megint vegyes hajtású autókat terveznek, ami megy mindennel! Ez van, és vesztésre állunk😢

  • @repairandservice
    @repairandservice5 ай бұрын

    Penz a legnagyobb úr!!!!! Ha olcsobban kapsz jo minoseget hamar át áll a jo nep a kínai autókra VW csoport szervíz minosege sokat hanyatlott es melle dragult is irreálisan sokat. Innen könnyű nyerni a kínaiaknak , kisebb idő tavtot kell behoznia így. Irrealisan draga az elektromos autó ár egyszerűen lehúzzák a vásárlókat, de nem lesz ez mindig igy.

  • @ric1ric1ric
    @ric1ric1ric5 ай бұрын

    "Eddig is minden szarotokat onnan vettétek" 😂 Jogos!

  • @zoli124mb
    @zoli124mb5 ай бұрын

    Ritkán kattintok először a te videódra de ez nagyon érdekes téma. Kínában qrva olcsó a munkaerő, a melósokra meg nem vigyáznak úgy mint itt. Az olcsó autó pedig mindig is kelendőbb lesz mint a drága, ráadásul az akkuknál is előnyben vannak. Lassan oda fogunk jutni mint a jenkik. Régen a GM volt a legnagyobb a világon. Most meg le vannak sajnálva

  • @zoltannagy8677

    @zoltannagy8677

    5 ай бұрын

    Kínában annyiba kerül a mukaerő, mint itt. Csak más a morál és más a vásárlóerő.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    A GM és a Ford két hete jelentették be HUGE NEWS! GM & Ford Just DITCHED EV Production! (yt) ("Ditched" jelentése "árokba borította", "megszabadult valamitől")

  • @alexanderpummer5842
    @alexanderpummer58425 ай бұрын

    Andras, en dolgoztam Kinaban es kinaiaknak hidd el nekem mar tudnak tervezni is en elktronikat csinalok nekik, es ami fontos tisztessegesek es nem csaknak be

  • @zoltantoth5962

    @zoltantoth5962

    5 ай бұрын

    amíg jól megy a biznisz. Ne várd meg amíg nem lesz rád igazán szükség...

  • @Fuelemuele
    @Fuelemuele5 ай бұрын

    ennél mélyebb a probléma az európai gyártók és államok számára. Sajnos nagyon is sokban függ a legtöbb európai gyártó kínától, a kínai nyersanyagoktól, a kínai gyáraktól. Ha Kína úgy döntene, hogy megszakítja a gazdasági kapcsolatokat európával, a legtöbb eu cég bezárhatna, míg kínában továbbra is működni szinte minden tovább. Ezt a durva kiszolgáltatottságot kellene feloldani, ill. visszabillanteni, sokkal több alapanyagot, nyersanyagot kellene kínától független forrásból biztosítani az európai élethez.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    De nem fognak úgy dönteni.

  • @janoskernya5351

    @janoskernya5351

    5 ай бұрын

    Kína ezzel magát is lábon lőné

  • @simontemplomos

    @simontemplomos

    5 ай бұрын

    @@Handras De. Sajnos hamarabb eljön az az idő mint gondolnánk. Hszi Csin-ping-nek elődeivel szemben már nem a gazdasági növekedés/erő (az már pipa) az elsődleges, hanem a birodalom építés. És ha a politikai/geopolitikai céljai azt kívánják, egy pillanatig sem fog hezitálni, hogy zsarolásra használja ezeket potenciálokat.

  • @zoltantoth5962

    @zoltantoth5962

    5 ай бұрын

    @@Handras simán, ha taiwanban elkezdődik a háború mi leszünk elsők akik leállítunk minden együttműködést mint az oroszokkal...

  • @SYSQUE1

    @SYSQUE1

    5 ай бұрын

    @@zoltantoth5962 Ha Tajvant Kína megtámadja, elfoglalja, esetleg valamilyen békés úton a hatalmába keríti, azzal a világ chipgyártásának a 80%-a, és ezzel együtt a világ elektronika gyártásnak is a nagy része kínai fennhatóság alá kerül, amivel Kína gyakorlatilag egyedüli szuperhatalommá válik a Földön. Ettől fél nagyon az Usa.

  • @attilagere6186
    @attilagere61865 ай бұрын

    A kínai autókkal "csak" az a baj hogy masszív állami szubvencióval dobják őket piacra. Az európai autógyártóknál dolgozók nem kínai fizetésért akarnak dolgozni, ezért (sem) lehet kínai áron VW-adni. Vagy le kell vinni a költségeket minden téren és állami szubvenciót adni de akkor meg az nem fog tetszeni sokaknak, Andrásnak sem.

  • @SYSQUE1

    @SYSQUE1

    5 ай бұрын

    Itt Európában is kapnak rengeteg állami támogatást akár a nagy cégek is. Magyarországon is milliárdokat osztogatnak nagy vállalatoknak beruházásokra, munkahely megtartásra, fejlesztésre. Itt is ugyan az megy mint Kínában, csak másképp hívják, és másképp tálalják a dolgokat , de a lényeg ugyan az.

  • @lorinczagoston8388
    @lorinczagoston83885 ай бұрын

    Pedig én több nyugati autót nem veszek. Vagy koreai, vagy japán vagy kínai.

  • @balint_szoke
    @balint_szoke5 ай бұрын

    Nagyon egyetértek, ennél jobban elmondani a lényeget ebben a témában nem is kell! Amit sajnálok, hogy ez a videó nem jut el minden európai autógyártó vezetője és kisvezetője elé, mert bizony nagyon-nagyon rájuk férne egy kijózanítás, hogy kapjanak már végre észhez! A nagyon előremutató és időben kapcsoló, a villanyautózást forszírozó Diess-t is jó pár éve leváltotta a VW csoport, vissza is vettek utána a villanyosítás és az átállás sebességéből, most meg pár hete ugyan azt 30 000 fős leépítést jelentette be az "új" VW csop. vezető (a Porsche-tól), mint amit Diess már jó pár évvel ezelőtt végre akart hajtani! A különbség? - 3-4 évvel előrébb tartana most a VW csoport, de jobb úgy fogalmazni, hogy 3-4 év késést szenvedtek el ezzel a Diess kirúgásos, Porsche főnökös majd mi megmutatjuk, jó még a régi, nem kell ennyire sietni', csak langsam attitűddel.

  • @GastroLineGermany
    @GastroLineGermany5 ай бұрын

    Sajnos ez így nem igazán valós, mert a jövőt sok tényező befolyásolja, nem csak ez a pár ami itt fel lett sorolva. Pl a statisztika nem valós. Kínában már csak plugin és vagy elektromos autót lehet eladni. Törvény. Kínában a VW 2023-ban csak 11.300 darab elektromos autót tudott eladni… és azt is csak extrém nyomott áron, mert különben senki nem vette volna meg. Kínában VW veszteséggel ad el minden egyes elektromos autót. Tény, VW hivatalos statisztika. A BYD idén Németországban a piac bevezetés évében már 10.000 BYD-t tudott előadni. Tagja voltam a piac bevezető csapatnak. Pure siker Ezenkívül minden országban öregszik a társadalom és változnak a vásárlói szokások. Magyarország szinte jelentéktelen vásárlói piac az autóiparban. Nem szabad alapul venni mi történtek Magyarországon. A nemet és francia társadalom (is) nagyon öregszik és a privát emberek nem vesznek már öreg korukra új autót. A fiataloknak meg nem igazán számít hogy milyen a márka mert ök már egy olyan korszakban nőttek fel ahol a Koreai autó ugyan olyan jó mint egy VW. A városban elő fiatalok többsége már nem is vesz autót mert nincs hol parkolni és az új generáció már nem olyan “autó buzi” mint mi voltunk/vagyunk. Nemet és Franciaországban az új autó vásárlók 70% céges Leasing. A technológia és a munkaerő változás elérte azt hogy az embereknek már nem kell annyit utazni munka miatt azaz kevesebb céges autót vesznek a cégnek, függetlenül hogy elektro vagy dízel. Ha már vesznek/ leasingelnek, pl Németországban extra Co2 adót kell fizetni ha nem elektro autó. Ezért elektro autót vesznek. Ott meg a kínaiaknak sokkal jobb az ár értek arányuk. A CEO megkapja a maga EQS Mercédesz ez de mindenki más egy olcsóbbat fog kapni ami nagy valószínűséggel kínai lesz. Ha csak a cégnek nincsenek patriotikus vezetői akik ártól függetlenül csak nemet autót tesznek a flottaba. Ehez jön meg a nem elhanyagolható tényező hogy világ akku nyersanyag kapacitásának túlnyomó többsége a kínaiak kezében van, azaz ok határozzák meg hogy az autógyártók mennyiért jutnak hozza az akkuhoz. Meglepő lenne hogy ha hagynák hogy versenyképes árak legyenek. Szóval a helyzet nem fekete vagy fehér, de az biztos hogy a 100 éves autó kultusz most éppen átalakulóban van. Hogy hova fog erkezeni az meg kétséges, főleg mert a világ lakossága nagyon öregszik és ez dramatikalisan változtatja a vásárlási szokásokat. A németek félnek. Ford becsukja a németországi gyárat, VW 5.000 embert bocsát el a németországi ID gyárból mert nincs kihasználva a kapacitás. És ez csak a kezdet. A beszállítóktól már nem is beszélve ahol több száz cég fog munka nélkül maradni mert az elektromos autókhoz nincsen rájuk szükség. (Elnézést a sok helyesírási hibáért, Németországban élek)

  • @krisztiankovacs4698

    @krisztiankovacs4698

    5 ай бұрын

    Üdvözlet, Azthiszem,elég reálisan megfogalmazta a helyzetet. Azok a tényezők amiket említett itt ezekkel számolni kell.Az is biztosan így van és lesz,hogy hatásai már vannak az EU piacra. Mindenkinek igaza van ahogy olvastam a többi hozzászólást,de egy ami fontos és lényeges,hogy az IDŐ ami minden gyártó-fejlesztő-specialista-cégnek jelentős.Nem mindegy mikor tesz valamit,mikor fejleszt,mikor jut el egy információ az adott területhez. Az hogy kínai gyártók még itt tartanak és ez amit látunk jelenleg egy pillanatkép csak.Igen..az az anyagitőke amit az autóiparba tesznek az most az első időszak lassan megtérülő pénze ami biztos befektetés nekik.Ezek mellett más területen is ott vannak,sikeresen. Európa lassan átalakul..vagy igazodik, vagy lemarad és az út szélén állva figyeli azt hogyan nyer teret egy másik sikeres "befektető".. Az nem kérdés szerintem,hogy itt nem csak a prestige-ről van szó. Az akkor eldőlt amikor az első megbeszéléseket megtartották az "új" külföldi gyártók képviselőivel. A kérdés inkább az,hogy milyen gyorsan tud ehhez alkalmazkodni egy cég,egy márka,egy társadalom,egy ország?? Jelenleg,szerintem ahhoz ragaszkodik egy vásárló,legyen az gazdag,vagy szegény-mi az ami még megbízható? fenntartható? viszonylag megfizethető és néhány évig nem kell lecserélni.. Ez már nem az az időszak amikor kínai textílgyártók jelentek megolcsó alapanyaggal kb.60 évvel ezelőtt Európában..

  • @dnc3861

    @dnc3861

    4 ай бұрын

    Nem kéne ennyi faszsagot hazudozni. Per pillanat a byd idén 3000 autót szállított ki németorszagba míg a vw q1-q3 92.000 elektromos autót adott el Kínában amellyel az 5.vagy 6.helyen állnak. CarNewsChina-n nézd meg nyugodtan.

  • @Quercuscerriscerris
    @Quercuscerriscerris5 ай бұрын

    Azzal vitatkoznék, hogy csak autóösszeszerelő üzem Magyarország. A Continetálnak, a Boschnak és az Audinak is van fejlesztőközpontja Magyarországon.

  • @zoltannagy8677

    @zoltannagy8677

    5 ай бұрын

    Nem beszélve a több száz beszállítóról. Csak valamiért ezeket nem szeretik megemlíteni.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Amikor belépsz egy ilyen céghez, alá kell írnod, hogy minden ötleted, fejlesztésed automatikusan az Ő know-how, szabadalmi tulajdonukká válik (a nevedet esetleg rábiggyesztik, de intellektuális tulajdonnál nem a név, hanem a TULAJDON számít).

  • @SYSQUE1

    @SYSQUE1

    5 ай бұрын

    Az attól még összeszerelő üzem. Ez mind addig így lesz, amíg nem lesz tulajdon és profit részesedése az összeszerelő országnak az adott vállalatból. Erre meg kicsi hazánkban az esély.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@SYSQUE1 Pontosabban NULLA

  • @zoltannagy8677

    @zoltannagy8677

    5 ай бұрын

    @@SYSQUE1 Részben igaz. A beszállítók nagy része magyar tulajdonú.

  • @hundozer12
    @hundozer125 ай бұрын

    Szóval olcsón tud jó minőséget gyártani, ill. övé az alapanyag bázis. Csak kérdezem mi más kell ahhoz, hogy a konkurenciát lenyomja?

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Elmondtam a videóban.

  • @hundozer12

    @hundozer12

    5 ай бұрын

    @@Handras Ugyan már ha valaki presztízs ill. a történelmi háttér miatt fizet ki egy jóval nagyobb összeget, (ami nőni fog az idővel) az meg is érdemli. Az ilyenek nem maguknak veszik a használati tárgyaikat hanem a szomszédnak. Pár év és az általad felsorolt számok átfordulna, egyszerűen a logika ezt diktálja. Az idő nem az európai gyáraknak dolgozik.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    @@hundozer12 Nem azért. Egy BYD Seal nagyon messze van még pl egy i4-es BMW-től, minőségben, vezetési élményben, stb. Hiába jóval olcsóbb, én is a BMW-t venném. A Kínai autók megbízhatóságáról semmit nem tudunk, majd 10 év múlva fogjuk tudni.

  • @hundozer12

    @hundozer12

    5 ай бұрын

    @@Handras 10 éve hol voltak? 20 éve még TukTukot gyártottak. A Japánokra, Koreaiakra is pont ezeket az érveket hozták fel anno, aztán láttuk mi lett belőle. Annyi a különbség, hogy a kínaiaknak még ott van az óriási munkaerő ill. az alapanyag is, ja és a hatalmas tőkéről ne is beszéljünk. Lehet, hogy te BMW-t vennél, de te nem az átlag vásárló vagy. A többség az ár érdekében kompromisszum képes (lesz). A vezetési élmény meg mára kezd másodlagossá válni.

  • @MsSawyer777
    @MsSawyer7775 ай бұрын

    Amúgy csak annyi kiegészítés, hogy Kína mindig is tudott brutál jó minőségű cuccokat gyártani, csak nagyon sokáig a belső piacokra gyártották maguknak. Exportra a leggagyibb szarokat küldték, innen terjedt el - félig meddig jogosan - hogy Kína csak silány szart tud gyártani.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Ez egy rendkívül alapvető ok miatt nem igaz. Kína párt-irányított rendszeréből hiányzik a nyugati üzletmodell alapja, a VERSENY - a minőség egyetlen igazi záloga! Sajnos a verseny ugyanakkor azt is jelenti, hogy a termékek drágábbak, mert nincs az a "párt-irányítás" ami "garantálja a piacot" - tehát a versenyben sokan elhullanak (lásd Citroen, Fiat, Volvo stb, stb) mind-mind óriási veszteséggel járva.

  • @gaborszabo3110

    @gaborszabo3110

    5 ай бұрын

    Kína 40 évvel ezelőttig, amíg be nem mentek az amerikaiak, semmit nem gyártott, nem volt gyáripar, egy elmaradott agrártársadalom volt 200 USD körüli egy főre jutó GDP-vel. Saját maguk az elmúlt évtizedig érdemben semmit nem gyártottak, 30 év alatt ellopták/lemásoltak, amit tudtak, utána kezdtek saját jogon gyártani mobiltelefont, autót, fegyvereket, de pl. chip-ekben még mindig nagyon le vannak maradva, sugárhajtóműben is az oroszokkal együtt próbálkoznak, atombombát sem igazán tudnak maguk gyártani stb. Ja és az iparukhoz szükséges elképesztő energiaszükségletet még mindig elsősorban, 70%-ban szenes erőművekkel állítják elő, atomerőműben sem túl erősek, a megújulót fejlesztik, de az nyilván kerekítési hiba, mint mindenhol, ahol komoly ipar van...

  • @csongorlet
    @csongorlet5 ай бұрын

    Ja és ne felejtsük el, hogy a byd kínában csak a 9. az autó cégek között. Tehát nem ez a legnagyobb. A JAC-ról csinálnál egy bemutató videót? Vagy van itthon egyáltalán jac motors?

  • @nyubi007
    @nyubi0075 ай бұрын

    Èrdekes extra infó, hogy mégis mennyire kínaiak a kínai márkák most, valamint mennyire lesznek azok a jövőben? Pl az Xpeng-be nemrég vásárolta be magát a VW Group, de a fő mumus, a BYD jelentős tulajdonosai nyugati (főleg amerikai) befektetési cégek/alapok. A legnagyobb egyéni részvényes már hosszú ideje a Berkshire Hathaway (egy bizonyos ponton egyedül majdnem 40%-a a BYD-nak a tulajdonukban volt, azóta csökkentették a részesedést), és a sorban következő legnagyobb részvényesek a Vanguard group, Fidelity... és egyéb amerikai befektetési alapok/cégek. A gyártástechnológiában akksi téren verhetetlen a BYD és a CATL, de az autók többi komponense nagyrészt az európai és amerikai cégek szaktudásából jön (karosszéria kialakítás harich, 3M stb, hella fénytechnika/fényszóró tervezés és gyártástech, bosch elektronikák, fékrendszerek olasz cégektöl, Qualcomm/AMD chipek az infotainmenthez stbstb). A gyártósorok tervezése, konfigurálása és üzemeltetése szintén európai (nagyrészt német) cégek által müködik (KUKA, Bosch, Zeiss etc) a legtöbb kínai autógyárban. A második fontos szempont, hogy az európai piacon a flották/lízengelt autók aránya 80-90%. Az, hogy milyen autót adnak el nem attól függ, hogy újonnan mi 3-5ezer euróval olcsóbb, hanem nagyban függ az értékvesztés/tartás és hosszútávú tapasztalat, valamint a helyi szervízhálózat és alkatrészellátás mátrixán. Ezek kiépülése (főleg a flottamanagerek bizalmának megszerzése, és az értékvesztés/értéktartás/használt eladhatóság kitapasztalása (és így megbízható maradvényérték és lízngkamat kalkulálás) nem öt perc. Hiába lesz a BYD 5ezer euróval olcsóbb egy i4-nél vagy Model3-nál, ha a lízingkamat 2%-al több rá, akkor repült az árkülönbség már 3 év alatt. A másodpiacos használt árról meg perpill franc tudja, hogy milyen lesz, de egy Hans sokkal inkább fog egy használt KIA EV6ot vagy ID4-et venni 100ezer km-el, mint egy BYD-t még 2030-ban is. A trust faktor évtizedes téma az emberek fejében, főleg olyan országokban, ahol nem tolták izomból a kína-propagandát a helyi kormányok az elmúlt években. Ha mindezek után "megjönnek a kínaiak", akkor is az elektromos piac (következő 5-10 évben az európai autópiac 20-40%-a lesz) egy kisebb szeletét viszik el, legyen mondjuk a teljes piacban 5% részesedésük. Èéééés mindezek után ha veszel egy BYD-t, xpenget, NIO-t és az profitot termel... egy része megy a Wall Streeti meg európai bef-alapoknak, amik a nagyrészvényesek most (vagy emelik a részvényarányukat, ha nőnek ezek a brandek).

  • @shark473

    @shark473

    5 ай бұрын

    Apró kiegészítés, hogy törvényileg nem tudom, mennyire lehetséges a kínai márkákban a nyugati részesedés emelkedése. Most is a leányvállalatok nagy részben csak kínai tulajdonban lehetnek, itt is elképzelhetőnek tartom ezt.

  • @nyubi007

    @nyubi007

    5 ай бұрын

    @@shark473 Külföldi cég (nem kínai), csak joint-venture (kínaival közös vegyesvállalatként) alapíthatott a múltban helyi céget, egészen addig, amíg a Tesla azt nem mondta, hogy erre nem hajlandó és elsöként teljesen egyedüli leányvállaltot csinált (megengedte nekik a kinai kormány). Azóta ez lazább sztori. De válaszolva a felvetésedre, a JV alapú külfödi belépéseknek nem volt limitációja arra nézve, hogy tözsdén kereskedett kínai cégek részvényeit külfödi cégek vegyék. Ezért is lett pl a BYD nagyrész nem kínai.

  • @shark473

    @shark473

    5 ай бұрын

    @@nyubi007 Köszönöm.

  • @simontemplomos

    @simontemplomos

    5 ай бұрын

    Köszi, full korrekt!

  • @matejakab6177
    @matejakab61775 ай бұрын

    Szerintem az Európai gyártók nem elaludtak. Egyszerűen abban bíztak hogy a lobbi amit Brüsszelben meg itt ott csinálnak megakasztja a folyamatot.

  • @zoltantoth5962

    @zoltantoth5962

    5 ай бұрын

    valószínű ez lesz.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    Az amerikai lobby (név szerint Ursula von der Leyen) erősebbnek bizonyult!

  • @ChristaHorvath
    @ChristaHorvath5 ай бұрын

    Nekem made in china Haier mosógépem volt a foss talicska Boch mosógép helyett. A Bosch mosógép három év alatt kuka lett.A BMW lámpát most cseréltük made in china volt az elektronika.

  • @kerekesattila3288
    @kerekesattila32885 ай бұрын

    Sziasztok, Nagyon jó video, sok igazsággal. Jó ez az Elektromos autó jövő meg minden, én is azt mondom van relevanciája, de az én látásmódom kicsit más, és kicsit magyar. Környezetszennyezés, meg a fenntarthatóság ugye a fő csapás. Hazánkban az autók átlagéletkora ugye elég siralmas, ergo sok autó van még akár a 2000-es évekből. Nem az lenne az elsődleges irány, hogy ezeket felszámoljuk, akár úgy hogy kapnának támogatást, segítve az új autó, vagy frisebb autó vásárlást? Elektromos autóra mikor lesz pénzük? (Nekem se egyhamar, 2 éve vettünk egy új Fiat Tipót 4.3m HUF-ért, most telt le a részlet. Az eletromos autó 14m HUF+ árait csak a messzi távolból figyelem :-) ) Ez a kategória most a jobb móduaknak elérhető, persze lehet mondani, hogy e-golf-ot lehet kapni már 6-7m HUF-ért használtba, de ezek is csak fenntartásokkal használhatóak. Jelen pillanatban az az érzésem elektromos autót azok vesznek akiknek eleve modernebb autója volt jobb környezeti normákkal... Egy szó mint száz, szerintem a régi autók cseréje, a hybrid vonal erősítése, szintetikus üzemenyag fejlesztése, és majd ezt követően elektromos autó lenne az irány.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    a szintetikus üzemanyag csak akkor ár valamit, ha teljesen tiszta energiával készíted. Az meg nincs elég.

  • @norbertairner4866
    @norbertairner48665 ай бұрын

    Tuti lefogja. 1.5szivobenzin MG 6.5milla. Funyiromotoros szutykok 8millatol indul. Akkor inkabb marad az MG. Ott a villanyuk is 13milla ha vkinek az kell.

  • @kaszas5
    @kaszas55 ай бұрын

    Sajnos azt kell mondani hogy Kína elkezdte nem koppintani a dolgokat hanem maga megtervezni ! Most kezdi el Kína el szívni az agyakat !!! Rengeteg helyen mivel a nyersanyag a és ilyenek megvannak biztosan így neki a tervezés kell és a többi amihez agy kell azokat meg kilóra megveszi majd Európából és minden tervezot el szív Európából majd előbb utóbb !!!

  • @TheCigi9
    @TheCigi95 ай бұрын

    Jó video.. mondjuk a Legacy nem mindegyik autogyártónál számit, vagy előny... ott van a Tesla ami szintén nem egy Legacy OEM.

  • @dezsoolah7202
    @dezsoolah72025 ай бұрын

    Ha tényleg beiltják az belsőégésű autókat, akkor mi nálunk a népeségnek csak 10-15% lesz képes autóval közlekedni mert csak az igazán jól kereső emeberek képesek elektormos autót venni. Az átlag magyar népnek lehetetlen. De ez csak az én véleményem.

  • @zoltannagy8677

    @zoltannagy8677

    5 ай бұрын

    Még annyi sem, mert a belsőégésű autókat kiszolgáló infrastrukturára épülő gazdasági szereplők nagyobb része megy a híd alá és nem a szalonba.

  • @csoki99

    @csoki99

    5 ай бұрын

    Csak új autó eladásról szól a dolog! A használt belsőégésűeket még akár 40 évig fogják használni!

  • @gpeti76
    @gpeti765 ай бұрын

    A Kianak és a Hyundainak néhány év elég volt a kilencvenes években hogy megragadjanak az európai piacon. Ha a kínaiak olcsók lesznek, akkor gyorsan lemossák majd a százéves tradícióval rendelkező gyártókat.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    17,5 millió egy BYD Seal. Azért azt nem nevezném dömping árnak. :)

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@Handras A kínai árak mind mesterségesek - mert a kommunista tulajdonos állam piacszerzésre állítja be azokat. Hülyék lennének régi divatú "dumping áron" elsózni, hanem elegendő 1O-15%-al alávágni a konkurrenciának, és a vevők önként és dalolva átpártolnak.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    @@Pellionisz Egyrészt az EU-ban egy csomó plusz szabályozásnak meg kell felelniük, magas áfa, szállítás stb, ezért drágábbak sokkal, másrészt majd várjuk ki hányan dalolnak. Egyelőre pl az MG nem egy nagy sikertörténet Magyarországon.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@Handras Mint tudod, Kína (sem) egyetlen autó fajtával támadja az európai autó piacot. Ezért aztán van amelyik hatékonyabban tud betörni pl. a magyar térfélre, van amelyik kevésbé, hiszen mint szintén tudod, nem ide szánták. Az MG ős-hazájában az idén viszont 61 százalékkal nőtt az eladásuk, melynek eredményeként az MG ZS az ötödik az eladási listán!

  • @laszlodrotar3666
    @laszlodrotar36665 ай бұрын

    Autómárkában rendíthetetlen vagyok, de minden másban lesz@rom ki gyártotta, ha megfelel nekem és olcsóbb is, azt fogom válaszatani. A munkakörülmények bizonyos országokban az sem a mi problémánk. Ha gyerekeket dolgoztatnak az nem etikus, de úgyse tudunk ellene mit tenni. Ha én nem veszem meg ezek miatt, majd megveszi másik 10millió ember.

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Nem dolgoztatnak gyerekeket Kínában már rég.

  • @Pellionisz

    @Pellionisz

    5 ай бұрын

    @@Handras Jogilag nem. A gyakorlatban igen.

  • @janostozser6394
    @janostozser63945 ай бұрын

    Tökéletes videó. Köszi. Amúgy (ha lenne rá pénzem) koreai villanyt vennék. Bízom benne és jó áruk van a jó minőség mellett. A Kiám a bizonyíték rá...

  • @AmericanCarFan1234
    @AmericanCarFan12345 ай бұрын

    A kínaiak nyomába sem érnek az európai autóknak az amerikaiaknak meg főleg nem.

  • @jdomotori
    @jdomotori5 ай бұрын

    A lényeg ott volt, " rohadt jó elektromos autókat gyártani az Európaiak számára" Ami el maradt, olcsón, elérhető árban.

  • @mrdot1126
    @mrdot11265 ай бұрын

    szia András! Te voltál a Smart #3 bemutatóján?

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    nope

  • @mrdot1126

    @mrdot1126

    5 ай бұрын

    @@Handras kíváncsi leszek mennyire fog tetszeni neked, mármint külső belső, irányítás stb..

  • @Handras

    @Handras

    5 ай бұрын

    Nem lesz kapható itthon, se ez se a #1, szóval nem valószínű, hogy tesztelem.

  • @behanyferenc249
    @behanyferenc2495 ай бұрын

    Igaz. Több európai gyártó gyárt kínában. A VW csoport is. Több olyan modellt is gyártanak ami Európában nem is kapható. De beszálltak több más modell gyártásába is kínai autógyártókkal közösen.

Келесі