HOVORY O DUŠI: „Poruchou osobnosti trpí 16 až 20 procent populace,“ říká profesor Praško

Hostem podcastu je psychiatr a psychoterapeut Ján Praško, který od roku 1984 působil ve Výzkumném ústavu psychiatrickém, později Psychiatrickém centru Praha (PCP). V letech 2008 až 2018 byl přednostou Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc. V současnosti vede Katedru psychoterapie Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví v Praze. Je také předsedou České psychoterapeutické společnosti a pracuje na psychiatrickém i psychoterapeutickém programu Centra duševní rehabilitace v Berouně. V pěti zemích Evropy vede systematické výcviky v kognitivně behaviorální terapii (KBT) a supervizi. Je autorem více než šesti set odborných článků a osmdesáti monografií.
V podcastu se tentokrát věnujeme vzniku, projevům a terapii poruch osobnosti, které podle desáté Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) představují extrémní nebo významné odchylky od způsobů, kterými průměrný člověk v dané kultuře vnímá, myslí, cítí a utváří vztahy s druhými. Takové vzorce chování mají podle zmíněné klasifikace tendenci být stabilní. Jsou často, i když ne vždy, sdruženy s jistým stupněm subjektivní tísně. Ale také s problémy v adaptivní společenské aktivitě a dosahováním žádoucích cílů.
Navzdory rozšířenému poznání, že rozdělení poruch osobnosti je směsicí teorie, přesvědčení a historického vývoje, klinici pokračují i nadále v užívání kategoriální klasifikace. Profesor Ján Praško se problematice poruch osobnosti věnuje řadu let a nahlíží na ně s vědomím složitosti diagnostiky a náročnosti terapie. A také se zkušeností o tom, že poruchy osobnosti jsou ve většině případů terapeuticky ovlivnitelné. Pro klienty to v důsledku může znamenat více svobody a racionality, tedy méně utrpení. Podobně jako pro jejich bezprostřední okolí.
Obsah:
1:42 Úvod do problematiky poruch osobnosti
8:44 Příčiny poruch osobnosti
31:50 Diagnostika poruch osobnosti
37:01 Charakteristika jednotlivých poruch osobnosti (paranoidní, schizoidní, disociální, histrionská, vyhýbavá, závislá a anankastická porucha osobnosti)
1:15:34 Terapie poruch osobnosti
Odkazy:
Česká psychoterapeutická společnost
www.psychoterapeuti.cz
Česká společnost kognitivně behaviorální terapie (ČSKBT)
www.cskbt.cz
Výběr publikací Jána Praška
www.megaknihy.cz/1904__jan-pr...
Hraniční porucha osobnosti (Hovory o duši)
• HOVORY O DUŠI: „Lidé s...
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL (nakladatelstvi.portal.cz/nakl...)
KSM PORT (www.umeleckaagentura.sk)

Пікірлер: 173

  • @skypekai
    @skypekai4 ай бұрын

    Program pana Praška v Olomouci mi vrátil zpět život poté, co jsem naprosto spadl do sociální fobie, která mě trápila už dětství. Teď už jsem víceméně bez příznaků

  • @miroslavaprokopova3685
    @miroslavaprokopova3685 Жыл бұрын

    Tolik moudrého a laskavého projevu z medicínského ranku jsem dloouho nezažila. Porozuměla jsem sobě, porozuměla jsem svému 30ti letému dítěti, aha momenty snad v každé odpovědi. Hlubokosklon takové personě, díky za vás, pane profesore , tolik přijetí a pochopení jsem nečekala, "už to samo léčí".

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    Miroslava Prokopová . I z vašeho příspěvku zde šála také něco takto podobného. Šťastný jste člověk. Já a potvrzují, při tomto poslechu, hudby e jsem to dělala také dobře. Mnoho jsem slýchala projevu z různého okolí, proč toto takto děláš, proč takto reaguješ!! Říkávala jsem nevím, já to tak prostě co tím. Neumím jinak reagovat. To bych se sama trápila. Takto mě to o vyhovuje, jsem na to v m dál více ce hrdá. Že jsem to tak cítila i dělala. 3 děti od 45 let do 28. Tedy máme rozptýlené stáří. Každý byl milován. Manžel až někdy přes den říkal, d říčky a kytičky!! A kde jsem já!! Ale jak vždy povýšil ostly dětičky. Zase měl plnou péči. Až obsluhu. Teď už jsme zůstali převážně jen spolu. Poslední syn dokončil studium ing. Architekt. Nejmladší , výchova už za této éry politiky!! Ustálí jsme Až o vás držet si svou vyzkousenou metodu .. dostudoval si i on .A dostal v Praze hned po škole nabídku práce. Tedy 100 km dojizdi tedy za náma s nevěstou , jinak jsme Až z ,,samotní,, spolu a v s chodu., Dá se to tak držet výchovu i za různých ,,státních režimů,, Povidame si na tom s manželem. U výchovy vnoučat. !!! Máme 4 . Zatím. Tedy spetně hodnotíme naší výchovu. Když vidíme, že děti naše to dělají podobně!! Dodává to se spokojeni. Ty starší bydlí okolo nás. V ulici..Rodinny dům .tedy vnoučata můžeme vychovávat stejně jako své děti i jako to dělají oni ke svým dětem ..potěší to...je i toto láska. Spojená s rozumnou výchovou ..

  • @ivanamegova7527
    @ivanamegova7527 Жыл бұрын

    Pan prof. Jano Praško byl před dvaceti lety 5 let mým výcvikovým lektorem spolu s Janou Štúrovou a uz tehdy byl laskavý , empatický, s hlubokými vhledy a analytickou myslí. Moc ráda jsem ho po letech opět poslouchala vlídně a citlivě popisovat poruchy, které pro nositele a často i jejich okolí jsou zhusta tak bolestivé a náročné. Děkuji za vzpomínku i rozhovor Jano 😊. ❤

  • @ratman4747
    @ratman4747 Жыл бұрын

    Pan profesor Praško je neuvěřitelný člověk, hodně mi jeho knihy a podcasty pomáhají v lepším "sebepoznání".

  • @vitastastny2280
    @vitastastny2280 Жыл бұрын

    ... tohle lidi potřebují slyšet.. 👍❤️

  • @user-zh6hf5ci4x
    @user-zh6hf5ci4x2 ай бұрын

    Pana profesora jsem poznala osobně před 30 lety už tenkrát byl úžasný člověk.Kdyz jsem nyní poslouchala jeho rozhovor pochopila jsem že opravdu jeho přístup k lidem kteří potřebují pomoc je vážně skvělý.Jeho hlas už léčí duši.vazi si lidi . děkujeme pane profesore a hodně zdraví a úspěchů ve Vaší tak náročné práci ❤

  • @tatana7291
    @tatana72918 ай бұрын

    Vynikající rozhovor... Tak už vím (i když jsem si to myslela déle), proč jsem taková, jaká jsem... Je to stejně úžasný, zvláštní a někdy i děsivý, že to, co je nám vtisknuto výchovou v dětství často řešíme a trápí nás celý život... Umění je si to uvědomit a něco s tím zkusit udělat... Děkuji

  • @ivetaheimova6145
    @ivetaheimova6145 Жыл бұрын

    Úpřimně bravo a díky za lidi, oběma vám.

  • @martulaznik
    @martulaznik Жыл бұрын

    Můj otec má poruchu osobnosti, takže moc díky za takové rozhovory, pomáhá mi to pochopit a nebrat si jeho chování osobně. Mimochodem schizoidní poruchu, tak se mi líbilo, jak hezky o nich mluvil :D I když v realitě to bylo v dětství někdy hodně náročné, když jako dítě od svého rodiče očekáváte zájem a péči, ale on si žije v nějakém svém světě.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme Vám za zpětnou vazbu. A muselo to pro Vás být v dětství bezpochyby hodně náročné!

  • @martulaznik

    @martulaznik

    Жыл бұрын

    ​@@ZIVOTZAZDI díky, no docela ano, ale zle se ke mně naštěstí nikdy nechoval a svým způsobem mu na mě asi záleží 🙂

  • @libertas662
    @libertas662 Жыл бұрын

    Knihy pana profesora jsou pro mě velkým obohacením. Má smysl pro humor a soucit s nemocnými, kteří jsou pro okolí poněkud obtížně snesitelní.)))

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @pandyplysove4690

    @pandyplysove4690

    4 ай бұрын

    Přesně tak,taky to tak cítím a su si jistá,že psychiatrie a psychologie jsou základy,na kterých se buduje a rozvíjí mezilidské vztahy a jejich pochopení.

  • @krasnaliza
    @krasnaliza Жыл бұрын

    Zatímco rozhovorů s psychology je všude plno, rozhovorů s psychiatry na psychiatrická témata moc není. Já miluju psychologii, ale k psychiatrii jsem měla dost rezervovaný vztah. Jakože se jedná o léčbu často dost ujetých lidi, většinou práškama. Díky za tento rozhovor, otevřely se mi obzory. Je to pro mě velmi zajímavé.

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    Krásná Líza. Vše je o jednotlivých lidech. O osobním sti. A o tom z je. Všude, všude. V celém životě!!!! Díky i vám D.L.

  • @magdalenawestman6285
    @magdalenawestman6285 Жыл бұрын

    To je ale milej člověk! Úžasnej.

  • @iililliliililili
    @iililliliililili Жыл бұрын

    Veľmi pekný a poučný rozhovor. Z pána profesora i redaktora vyžaruje, na podklade mnohoročných skúseností, ľudský láskavý prístup, trpezlivosť a pochopenie. Vidno snahu a záujem pomôcť ľuďom sužovaným poruchami osobnosti s láskyplným nadhľadom a zhovievavosťou im vlastnou. Veľmi pekne ďakujem a prajem mnoho úspechov v ďalšej práci.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme za Vaše slova, kterých si velmi vážíme.

  • @janinka9871

    @janinka9871

    Жыл бұрын

    Děkuji ... souhlasím ... jsem přesvědčená, že právě laskavost je nenahraditelnou a léčivou komunikací mezi námi ... umění laskavosti je světlem v každé době ... Všem ze srdce přeji jenom dobré dny, hodně zdraví, lásky, míru v srdci a klid v duši 🤍🕊️

  • @jo-eljo-el1761
    @jo-eljo-el1761 Жыл бұрын

    Pane profesore, znovu a tisíckrát bych Vám chtěla poděkovat za všechno, co děláte, kolik úsilí jste věnoval do studia této problematiky i péče o nemocné!!! 💝👍🌼 Jsem hrdá, že my v Česku máme takovou kapacitu! Tak laskavý terapeut, hned bych pana profesora "brala" pro sebe nebo pro dceru.👍👍👍 Léčím se 20 let, ale ty příčiny, ty kořeny mých potíží se mnou žádný psycholog nechtěl rozebírat (pravda, vybírat jsem si nemohla a byla jsem ráda, že vůbec přežívám); a i když na sobě pozoruji, "co je špatně", jaké mám mechanismy, sama si pomoci neumím. 🤔A i po tak dlouhé době...pořád mám potíže, pořád mi život přijde často nesnesitelně těžký 😔...

  • @kvetoslavakveta8111

    @kvetoslavakveta8111

    Жыл бұрын

    Mila pani prajem Vám veľa šťastia, síl a dobrých ľudí vo svojom okolí 🙏🙏❤️❤️

  • @zuzanazanovitova2749

    @zuzanazanovitova2749

    Жыл бұрын

    🤍✨💫

  • @VeronikaPagacova
    @VeronikaPagacova15 күн бұрын

    ❤děkujeme, nadmiru, uzasne..

  • @emiliedrhlikova8757
    @emiliedrhlikova8757 Жыл бұрын

    Skvělý, poučný rozhovor s panem profesorem...za vším hledej lásku... mízu celého života❤️. Děkuji za výběr odborníka s pozitivní energií, empatií, lidskostí 👍

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    Emiliedrhlikova. Leška,míza!!! Úžasné přirovnání!! To se vám moc, moc povedlo. Jak přesné,jak výstižné . Děkuji,D.L.

  • @ps1473
    @ps1473 Жыл бұрын

    Moc hezky dil. Dekuji za nej.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme též.

  • @zuzanahorvathova9850

    @zuzanahorvathova9850

    9 ай бұрын

    ​@@ZIVOTZAZDI😮😮llĺķ 24:37 😊😅😅😅😅😅😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊

  • @emilybartekova7524
    @emilybartekova7524 Жыл бұрын

    Za mě super video. Děkuji moc 💗👏👏👏

  • @johanabandova4901
    @johanabandova4901 Жыл бұрын

    Mimo jiné tedy...pan J.J. má hrozně příjemný hlas..

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    💚

  • @radkakrejcova9510
    @radkakrejcova9510 Жыл бұрын

    Dva jemní vnímaví muži, radost pohledět a poslouchat❤díky panu doktorovi jsem mnohé pochopila, problém se mě velmi úzce týká❤❤

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme! 💚

  • @radkakrejcova9510

    @radkakrejcova9510

    Жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Už se těším na další videa odborníků, jsem ráda, že jsem Vás objevila a budu vřele doporučovat dál...tohle opravdu může pomoci mnoha lidem❤👍👏

  • @jo-eljo-el1761
    @jo-eljo-el1761 Жыл бұрын

    Paráda👍👍👍 pan profesor Praško. Děkuji za tento rozhovor 🧡 Nic bych si nepřála více než kdybych se mohla někdy v životě dostat do péče prof. Praška. A i když je mi přes 40, opravdu už ty potíže z HPO nejsou výrazné, oproti mládí opravdu skoro žádné, stejně mám pořád potíže; jenže už jsem u lékařů v jedné škatulce, tak to, co mě trápí teď, už prostě nikdo neřeší 😔...a já teď pochybuji, jestli vlastně HPO mám ...

  • @ivazourkova9052

    @ivazourkova9052

    Жыл бұрын

    Ve 24let mi byla diagnostikovana postraumaticka porucha následně se rozvinula do HPO. Dnes mi je 48let stále docházím do skupiny již 20let, mám podobné pocity jako Vy..

  • @BetterSleepNow

    @BetterSleepNow

    Жыл бұрын

    A zkusila jste se do jeho péče dostat?

  • @VeronikaPagacova
    @VeronikaPagacova15 күн бұрын

    ❤tedy, děkujeme, .. rostu s Vami...

  • @lenkajandaskova9868
    @lenkajandaskova9868 Жыл бұрын

    Děkuji za skvělý rozhovor 💗

  • @pethu8500
    @pethu85006 ай бұрын

    Moc děkuji.

  • @evanovotna4960
    @evanovotna4960 Жыл бұрын

    Děkuji pane profesore..❤️

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    Evanovotna , ano ... Přímo to zde salaaa, z výrazu tváře i z řeči!! Úplně to potvrzuje to, co host říká. Prožívá to tak věrohodně předává. Děkujeme, D.L.

  • @JanVostrel
    @JanVostrel Жыл бұрын

    Tak větší ESO už jste pozvat nemohli. Tohle je pro mě osobnost a ne nějaký priblblý herec z ulice 😎😎😎

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme, ale každé z pozvaných osobností si pro něco vážíme. A s mnohými z těch, kteří vystupují (nejen) v cyklu Život za zdí máme i osobní zkušenost. S některými jsme se setkali ve chvílích, kdy nám rozhodně nebylo dobře, přičemž díky jejich pomoci se nám výrazně ulevilo. Což nás vede k tomu, že jsme ještě do podcastu nepozvali žádnou psychiatrickou sestru a to je chyba, protože sestry odvádějí nesmírně náročnou a nedoceněnou práci. A jen drobná poznámka k hercům z ulice. Máme je rádi a žádné "přiblblé" naštěstí osobně neznáme 🙂.

  • @JanVostrel

    @JanVostrel

    Жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI tím jsem chtěl jen poukázat na to že takový lidé by si zasloužili větší pozornost médií. Tohle by měli být celebrity a vzory které by se měli dávat za příklad mladým. Moc si pana Práška vážím i když už půl roku marně sháním jeho Kognitivně Behavioralní terapii psychických poruch, takže zatím jsem se spokojil s Poruchami osobnosti. Ať se vám daří zvát i nadále takové kapacity. Shodou okolností aprobaci zdravotní sestra na psychiatrii má moje sestra 😅, nicméně nepracuje přímo na psychiatrii ale v centru duševního zdraví v Pardubicích.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Myslím, že jsme si porozuměli :). A děkujeme Vám za zpětnou vazbu.

  • @klaravoracova6088
    @klaravoracova6088 Жыл бұрын

    Ten závěr s nudným panem Novákem mě rozesmál, super tečka rozhovoru 😀

  • @maruskazajicova1981
    @maruskazajicova1981 Жыл бұрын

    Dobrý den , děkuji za tento pořad..bylo to přehledné a nenahuštěné odbornými informacemi.Četla jsem několik publikací pana doktora a jsem ráda, že jsem ho ,takto přeneseně poznala osobně.Velmi sympatický vedený rozhovor a pro mne určitě přínos, děkuji.😏

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme.

  • @veruna4837
    @veruna4837 Жыл бұрын

    Děkuji moc děkuji panu profesorovi za rozhovor o poruchách.. kdysi mi diagnostikoval anxiózní poruchu osobnosti..

  • @andreatarabova7885
    @andreatarabova7885 Жыл бұрын

    Ďakujem za príjemný rozhovor. Veľmi dobre sa vás počúvalo. Skvelý človek pán profesor🥰

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @-staroverec-7320

    @-staroverec-7320

    2 ай бұрын

    Pôvodom Slovák! Ak sa nemýlim,medicínu študoval na Karlovej univerzite v Prahe.Vtedy v časoch socializmu sa na medicínu dostal len zlomok prihlásených naozaj výborných študentov (nie ako dnes) a na svetovo uznávanú Karlovu univerzitu už len tí skutočne NAJ špičkoví z celej ČSSR. Pán profesor sa asi po štúdiu v Čechách oženil a zostal tam žiť,preto je ,,Čech". Kedysi to aj bolo jedno,či si zo Slovenska alebo Čiech a či žiješ tu alebo tam,lebo sme boli jeden štát.

  • @JoahymSolar
    @JoahymSolar Жыл бұрын

    moc pěkný rozhovor, díky, z tohoto rozhovoru a i s poměrně rozsáhlého testu mi vychází nejvíce schizoidní povaha, je tam středně výrazná akcentace, odpovídá to i realitě, nevyhledávám příliš vztahy, ale lidi potřebuju, ale přílišná komunikace mě unavuje a nevydržím ji dlouho pokud nemám pro mě nosné téma a uvědomuju si svoje "výrazné zaměření" a když potkám schizoida, brzo to poznám, jo a odpovídá to i dalším aspektům, jsem levák, takže to celkem dává smysl, leváci prostě bývají jiní, ta korelace s lateralitou mozku je myslím patrná...

  • @zabavykopec

    @zabavykopec

    Жыл бұрын

    Já tomu říkám nepovrchní člověk, nedělající věci na efekt. nedávám tomu dg. Sháním

  • @margitahlbina8419
    @margitahlbina841910 ай бұрын

    Pecka, velký posun, obidvaja ste perfektni. Velká vďaka vsetkym kto sa na tomto podieľa. Este tych 50 sedení :)..

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    10 ай бұрын

    Děkujeme.

  • @vilmafilipi5258
    @vilmafilipi5258 Жыл бұрын

    Aneb vše se děje z dostatku lásky nebo z nedostatku lásky. 💗

  • @ivanabanavi3676

    @ivanabanavi3676

    Жыл бұрын

    ....v prvých rokoch života lásky zvonka dovnútra a v neskorších rokoch lásky zvnútra von... Ked bezpodmienečne začne človek mať rád seba, bude mať rád i druhych. A naopak, ak prestane mať výhrady voči druhým, resp. spracuje podmienky prijímania druhých a začne ich postupne bezpodmienečne milovať, tak potom začas bude mať rád aj seba. Prijme sa, nájde seba samého, spozná sa.... Obe cesty vedú k vyliečeniu našich vzťahov, ku sebe, ku ostatným 💓🤗🍀

  • @liliankrizova5938

    @liliankrizova5938

    Жыл бұрын

    Ano. Děje se tak z nedostatku lásky a času věnovaného dětem. Čím jsem v životě dál, tím více je zřetelnější tato pravda. Rodiny bez sněhy a lásky posílají do života svoje malé kopie. Atd...

  • @JanVostrel

    @JanVostrel

    Жыл бұрын

    Zjednodušeně ano. Ona ta láska musí být i vyjádřená a to dítě ji musí pociťovat. To ale neznamená že mu nenastavite hranice.

  • @Joker-lt7pf

    @Joker-lt7pf

    Жыл бұрын

    💯👍

  • @karolinakajakoucing1293

    @karolinakajakoucing1293

    Жыл бұрын

    Áno. Potvrdzujem.👍 Osudy ludi okola mňa to potvrdzujú, že za všetkým utrpenim ľudí je krutosť, nedostatok lásky, prijatia v detstve.

  • @beccakv7394
    @beccakv7394Ай бұрын

    Děkuji za výborný rozhovor a rozbor.

  • @ivanamikova7694
    @ivanamikova769410 ай бұрын

    Děkuji za vaši práci,velmi užitečné informace 🖐️👍😊

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    10 ай бұрын

    Děkujeme! 💚

  • @vidja52
    @vidja52 Жыл бұрын

    Je mi z toho smutno...přesně jste popsal příčinu poruchy mého bývalého partnera. Nabízelo se jisté řešení, podle mě docela snadné. Nevím nakolik by mu pomohlo, alespoň částečně určitě ale on tuto pomoc odmítal. Myslel si že všechno zvládne sám. Jenže s pomocí alkoholu.... I když jsem mu hodně věcí tolerovala, nakonec jsem jeho jednání už neunesla, psychicky nezvládla, už by mi šlo o život. Musela jsem ho poslat pryč. Nemyslím že by se proto měl nějak špatně, jen je mi ho líto, že nedokáže plně prožít radost, skutečnou lásku, jen se zoufale snaží aby ho všichni brali a oceňovali.

  • @mobi_61

    @mobi_61

    Жыл бұрын

    Mám pomerne podobný problém, iba v tom nie je alkohol, ale neochota sa liečiť. Je to utrpenie, žiť s takýmto partnerom.

  • @jitkabinderova6517

    @jitkabinderova6517

    Жыл бұрын

    Ano, taky to znám. Manžel není ochoten si připustit, že má nějaký problém. A tak na terapie chodím já...

  • @nanultou7990

    @nanultou7990

    Жыл бұрын

    😇

  • @janababincova6242

    @janababincova6242

    Жыл бұрын

    @@jitkabinderova6517 Jitko, u mě je to podobné. Manžel ve svých očích bez chyby a já na práškách...

  • @ondrasheq21
    @ondrasheq21 Жыл бұрын

    Narcistická porucha je mezi ostatními v jedné věci jedinečná - k ní je člověk vychováván moderní společností a pro mnoho pracovních pozic je žádoucí až nezbytná. Další velmi pěkné video, díky!

  • @janinka9871
    @janinka9871 Жыл бұрын

    Děkuji Vám.

  • @janavalkova5864
    @janavalkova5864 Жыл бұрын

    Moc děkuji, rozhovor mě velmi obohatil.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @Jurka131
    @Jurka131 Жыл бұрын

    Ďakujem 🙏

  • @marketaczyzova443
    @marketaczyzova443 Жыл бұрын

    Ty jo, já moc dekuni nadherny plny rozhovor, tolik otazek a tolik odpovedi, pro pana lekare asi vycerlávající ale uzasny, 😮😮😮👍👍

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @tomaslhotsky7969
    @tomaslhotsky7969 Жыл бұрын

    Docela se. Tom poznávám

  • @Lara2021
    @Lara2021 Жыл бұрын

    Pan doktor, pozeram a pocuvam vas nadranom, lebo som sa zobudila vyspata. A tak som si pozerala toto video a predtym este 2 videa o ADHD. Velmi zaujimave. Dozvedela som sa vela veci, ktorym som z chovania mne blizkeho cloveka, doteraz nerozumela.... Dskujem vam.

  • @user-mi1dx8nm8t
    @user-mi1dx8nm8t2 ай бұрын

    K velkému zamyšlení, moc děkuji, mám co řešit

  • @gabrielasimkova6719
    @gabrielasimkova6719 Жыл бұрын

    U pana doktora jsem dělala zkoušku z psychiatrie... 🙂

  • @zdenalepsi8292

    @zdenalepsi8292

    Жыл бұрын

    a?

  • @slniecko186

    @slniecko186

    Жыл бұрын

    Ja tiež skúška z psychiatrie 2008 a za jedna+ pekná spomienka z čias štúdia medicíny..

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    Gabriela. To máte životní štěstí... určitě vám toho hodně ze sebe doma kázal předat.. Vazte si toho, což vy určitě, určitě děláte..studovat po boku takovéhoto člověka, to je bar!! Užívejte si stále jeho energie. Se kterou jste se m la la u cest setkat!! Hodně štěstí, zdraví a životní sprchy ve vaší práci. D.L.

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    ​@@slniecko186pokud tam máte stejně, jako zde se p.Gabriela. Máte se!! Celý život z toho můžete čerpat.. Gratuluji D.L.

  • @magdalena10987
    @magdalena10987 Жыл бұрын

    Ďakujem za skvelý rozhovor ako vždy ❤️(prechádzam viacerými videami na podobné témy a u vašich musím pochváliť vysokú kvalitu videa, zvuku a hlavne nerušenie reklamami 👌)

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme. Od počátku bylo naším cílem vytvářet co možná nejpřístupnější a ničím (reklamou) nepřerušovaná videa. Velmi si vážíme Vaší zpětné vazby. 💚

  • @drahomiralunackova479

    @drahomiralunackova479

    Жыл бұрын

    ​@@ZIVOTZAZDIano,vážíme si toho! Je to od vás dar!!! Takovéhoto člověka nám to de nabídnout! A v pořadu bez reklam!! Mnohokrát to je výši kvalitu. Už právě tím, že energie ,,vyprávění,, není ničím nabouraná. Proudí volně a léčení probíhá. Děkuji,moc si toho vážím D.L.

  • @Pigmyta
    @Pigmyta Жыл бұрын

    Pěkný rozhovor, jen bych rozporovala, že disociativní a narcistické poruše lze kvalitně pomoci, protože alespoň ti co znám aspoň já, ti jsou samozřejmě přesvědčeni, že nemají problém, takže s čím potom pomáhat? Aby bylo možno pomoci, musím vědět, že mám problém....

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Pomoci lze opravdu většině lidí s poruchou osobnosti, a to bez ohledu na její charakter. Faktem ovšem je, že pokud sám nevyhledám pomoc, pak mi logicky nikdo nepomůže. A pravdou je i to, že u disociální poruchy osobnosti je zastoupení v terapiích minimální. Naopak nejvíce vyhledávají pomoc lidé s hraniční poruchou osobnosti.

  • @ToomiVideos
    @ToomiVideos Жыл бұрын

    Velmi příjemný upgrade studia.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @janacizkova5484
    @janacizkova54849 ай бұрын

    skvělé

  • @VojtechHorak6
    @VojtechHorak6 Жыл бұрын

    nejlip jste pojmenoval moji situaci. 11 let uz od doby puberty mam vyhybavou poruchu osobnosti a socialni fobii vyhledal jsem nakonec pomoc a mam extrémní motivaci na návštěvu vaší psychoterapie v olomouci. velmi rád bych si s panem psychiatrem o tom trochu popovídal.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Pan profesor Praško nyní připravuje psychiatrický a psychoterapeutický program pro Centrum duševní rehabilitace v Berouně. Nicméně v České společnosti KBT (www.cskbt.cz) by Vám mohli poradit vhodného psychoterapeuta. Řada členů společnosti absolvovala psychoterapeutický výcvik právě u pana profesora.

  • @VojtechHorak6

    @VojtechHorak6

    Жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Děkuji. Já léčbu podstoupím v olomouci na oddělení 32c což je uzavřená skupina pro lidi s úzkostnými poruchami a hlavně pro mě jako člověka s fóbií je důležité že je uzavřená čili všichni lidé co nastoupí se mnou tam budou od začátku narodíl například od kroměříže kde to je otevřené. Já spíš myslel že když tam v červnu nastoupím tak bych si přál si s ním popovídat o svých problémech protože i přesto že mě pán nikdy neviděl tak už v obou dílech na vašem kanále krásně popsal celý můj život. Děkuji za vaši práci a snad se s ním někdy potkám

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    @@VojtechHorak6 Držíme Vám palce, ať je Vaše léčba úspěšná!

  • @crimibarbs
    @crimibarbs Жыл бұрын

    miluju pana profespra ❤ mela jsem moznost s nim stravit 6 tydnu 🎉

  • @esterkrutakova-fenvesova3309
    @esterkrutakova-fenvesova330910 ай бұрын

    Príjemné povídáno, pán profesor má veľmi príjemnú rétoriku, vyslovene terapeuticky skľudňujúcu, teraz ho počujem 1.krát, doteraz som jeho meno poznala len z kníh a štúdií... Jedna poznámočka k spomenujej drobnosti: ako hovoríte o tom, že syn bude opakovať po ockovi, že "toto sú ženské práce!", tak vám poviem "perličku", že môj syn toto hovorí asi od 15 rokov mne, že "mama, toto je tvoja ženská práca, nie moja!", no ale túto vyslovene patriarchálnu hlášku nikdy nepočul od jeho ocka, lebo jeho ocko, môj manžel toto mne nikdy nehovoril, ten je naopak láskavý a nápomocný a väčšinou sa ma pýta, čo mi má pomôcť a spraví hocijakú robotu, aká je práve "na rade"!😉

  • @davejirs3767
    @davejirs37676 ай бұрын

    Wow❤

  • @to08net
    @to08net Жыл бұрын

    Bezpečí • přijetí • ocenění = základ ! !

  • @krasnaliza
    @krasnaliza Жыл бұрын

    A jejej, tak to já mám ty poruchy všechny naráz. Jinak pána Praška si velice vážím, jeho knížka o asertivitě co psal s manželkou je poklad mé knihovny.

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita8968 Жыл бұрын

    Moc dekuji za moc zajimavy rozhovor👍..občas uz v terapii ztracim svetlo na konci tunelu…zvlast kdyz je ta bolest i po 3 letech a 120 sezenich nektere dny temer neunosna. Presto citim, ze to ma smysl. A vidim a ziju vysledky🙏💁‍♀️ pan prof. zminil 150-300, tak toz uz jsem skoro v cili😅🏁

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    My děkujeme Vám a přejeme dostatek sil nejen pro terapeutickou práci!

  • @martinchladil7713
    @martinchladil77139 ай бұрын

    Smutné když se v tom úplně vidím

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    9 ай бұрын

    V tom se vidí celá řada z nás, ale jen část z nás některou z poruch osobnosti skutečně trpí. A pokud ano, pak je dobré vyhledat psychoterapeutickou pomoc. Věřte, že to má smysl.

  • @evanovakova1612
    @evanovakova16128 ай бұрын

    Velice děkuji za rozhovor. Dcera navštívila při určitých potížích psychiatra. Zaujalo mě, jak pan profesor uvádí, že stanovit správnou diagnózu trvá delší dobu. Tento lékař jí předepsal léky asi po pěti větách rozhovoru. To mě velice udivilo, protože se od ní nedozvěděla prakticky vůbec nic.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    8 ай бұрын

    Rádo se stalo. Pro detailnější představu doporučujeme k poslechu následující podcast, v němž se zabýváme právě tím, jak probíhá psychiatrické vyšetření a stanovení diagnózy: kzread.info/dash/bejne/o5eWs6WFpbaWZbQ.htmlsi=XLmQypvAusmS08_C

  • @evanovakova1612

    @evanovakova1612

    8 ай бұрын

    Velice děkuji na odkaz na podcast pana profesora. Velmi oceňuji Vaši reakci na můj příspěvek. Pořad si určitě co nejdříve poslechnu. ❤❤❤

  • @j.r.5528
    @j.r.5528 Жыл бұрын

    👍

  • @frantisekblaha4654
    @frantisekblaha4654 Жыл бұрын

    Bohužel nejvedci problém je spiritualita kdy osoba nedokáže řešit situaci , tím zpomaluje růst duše.

  • @jitkajurdinova
    @jitkajurdinova Жыл бұрын

    Milý rozhovor a dva laskaví muži 😊

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme. :)

  • @katarinajablonicka4454
    @katarinajablonicka4454 Жыл бұрын

    Dobry den, velmi rada pocuvam vaše podcasty. Konkretne pri tomto podcaste s panom profesorom Praškom ma zaujal usek, kde sa rozoberala zavisla porucha osobnosti, kde vysvetlovala val pan profesor Prasko, ze najcastejsie vznika v detstve, kde rodicia rozhoduju vo vsetkom za dieta a nenechaju mu priestor, ktory by mu patril, aby sa naucilo rozhodovat samo za seba. Ale ja by som sa rada opytala, ci existuje urcita geneticka predispozicia na zdedenie urcitych predpokladov na v tomto pripade zavislu poruchu osobnosti, nakolko ja, ako manzelka a matka vidim okrem ineho uplne rovnake vzorce spravania u otca a dcery.

  • @monikareisenauerova5017
    @monikareisenauerova5017 Жыл бұрын

    keby bolo viacej takých profesorov, môjho syna nikto dodnes poriadne nevysetril, ako tvrdí, trva to hodiny, na SK nemajú čas na pacienta ani miesto na hospitalizáciu a stav sa zhoršuje, tento problém ma dnes mnoho dospievajúcich,

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    S výjimkou několika málo velkých měst máme tento problém také. Nemluvě o chronickém nedostatku pedopsychiatrů.

  • @chatazuzanka3150

    @chatazuzanka3150

    Жыл бұрын

    Dobrý deň,ak je syn dospelý, veľmi dobrá liečebňa Svidník cca 2roky otvorená pre celé Slovensko 🍀

  • @dusankrkoska6254

    @dusankrkoska6254

    Ай бұрын

    Pani Monika,napíšte mi. Porozprávam sa s Vami Vďačne!

  • @Lorinn11
    @Lorinn118 ай бұрын

    Ždibánek huhňá :) Měla jsem problémy mu rozumět půlku vět. Což mě napadá, že může být zajímavé v terapii, když se klient častěji ptá: Co jste říkal? :) Jinak se mi líbí Váš pořad. Našla jsem Hovory o duši teprve před 3 dny a už jsem viděla 8 videí. Zajímavé, poučné. Díky.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    8 ай бұрын

    Děkujeme za zájem!

  • @Janucka
    @Janucka Жыл бұрын

    U poruchy vyhýbavé, je to důležitý parametr, že netoužím po vztahu? Tuto poruchu mám v dg.,avšak vždy jsem toužila po vztahu a manžela mám??

  • @Janucka

    @Janucka

    Жыл бұрын

    Mám totiž pocit, že vždy jsem hledala hlavně lásku a pochopení a doma jsem nenacházela....

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Bez ohledu na nejrůznější vnitřní zranění většina z nás chce či hledá naplněný vztah. A mnozí jej najdou, jiní jej naopak ztratí nebo se k němu ani nepřiblíží. Pokud partnerský vztah nehledáme, resp. nechceme do vztahu vstupovat, pak mohou být důvody skutečně různé a rozhodně je nelze přičítat jen konkrétní poruše či poruchám osobnosti.

  • @Janucka

    @Janucka

    Жыл бұрын

    Děkuji 💗

  • @martinjurec1760
    @martinjurec1760 Жыл бұрын

    very fasa, diki moc

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Děkujeme.

  • @svetlanafrey3010
    @svetlanafrey3010 Жыл бұрын

    A podla Vas pan profesor Praško je svet bezpecny ?

  • @janacizkova5484
    @janacizkova54849 ай бұрын

    otec svědomí neměl nikdy, soucit s nikým, bylo to hrozné - ze 4dětí, narozen za války, otec soukromý hospodář šel přes mrtvoly

  • @editakoutnikova6355
    @editakoutnikova6355 Жыл бұрын

    Pan profesor mna liecil.

  • @Jozko.H
    @Jozko.H Жыл бұрын

    100% nikto neni uplne cisty

  • @hoopermartasplotu9071
    @hoopermartasplotu90719 ай бұрын

    Moc vas prosim o pomoc hledat terapeuta KBT. 😢

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    9 ай бұрын

    Dobrý den, přikládáme odkaz na adresář KBT terapeutů: www.cskbt.cz/adresar-terapeutu.php

  • @hoopermartasplotu9071

    @hoopermartasplotu9071

    9 ай бұрын

    @@ZIVOTZAZDI děkuji za odkaz ale ten už jsem použil a jsou tam terapeuti který už to nedělají a v západních Čechách jich moc není a tak jsem se obrátil na NUDZ .

  • @standa4210
    @standa421011 ай бұрын

    6:30 Tomu nevěřím,že by člověk s Poruchou osobnosti se změnil sám bez terapie

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    11 ай бұрын

    O tom nebyla řeč. Spíše o slábnutí, resp. vyhasínání příznaků s přibývajícím věkem. A jen u části lidí s poruchami osobnosti.

  • @mariewollerova-vb5ir
    @mariewollerova-vb5ir Жыл бұрын

    Co když si to člověk není schopen přiznat? Ze má poruchu. Receno: Všichni jsou blázni, já jsem king!

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Rozhodně nejde o "schopnost přiznat sám sobě" jakoukoliv poruchu. Navíc sebediagnostika bývá poměrně dost riziková, a to tím spíše, že diagnostika poruch osobnosti je náročným procesem. Takového člověka nejčastěji přivádí k terapii úzkost nebo deprese, jak ostatně v rozhovoru říká profesor Praško.

  • @hanakarafiatova7616
    @hanakarafiatova7616 Жыл бұрын

    Já jsem třeba na vozíku a to svět a jeho bezpečnost vnímáte jinak, než když jste zdraví., protože svět a okolosti jsou nevyzpytatelné. Nejetde výtah, plošina, tak se nikam neodstanu......... Já bohužel musím být krok napřed. Co s tím?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Již jen fakt, že každodenně čelíte obrovskému množství překážek, musí být výrazným stresorem. Těžko se nám ale vyjadřuje k něčemu, s čím nemáme přímou zkušenost. Tím spíše Vám děkujeme za téma, kterému bude dobré se věnovat. Alespoň v rámci podcastu.

  • @Sync923

    @Sync923

    Жыл бұрын

    Bohužel nic. Okolí se přizpůsobuje běžné většině. Je třeba zvládat situace, které řeší konkrétní jedinec po svém. Jinak to vidí lidé zdraví a jinak osoby s určitým druhem postižení. Za postižení lze považovat i nedostatečná vybavenost cizím jazykem v případě cestování. Jste sice zdráv ale za každým rohem na vás číhá nějaký problém. Proto osobní připravenost je důležitá a je třeba si zjistit předem různé alternativy.

  • @libertas662

    @libertas662

    Жыл бұрын

    Máte to velmi těžké a musíte předvídat. Jestli vás to uklidní, tak já to mám stejně a na vozíku nejsem.))) V noci mě budí obavy, co když onemocní dítě /pokud onemocní, znám jen katastrofické scénáře/, co když přijdu na mizinu, vyhodí mě z práce, bude válka, mor, černé neštovice... A úplně nejhorší variantou jsou situace, kdy se cítím být výjimečně šťastná. To si pak hned řeknu, sakra, tohle nebude trvat dlouho, určitě zase přijde nějaký průser. A on vždycky přijde. Jak jinak. Takové to sebenaplňující se proroctví.))) Kořeny jsou zcela jistě v rodině.

  • @hanakarafiatova7616

    @hanakarafiatova7616

    Жыл бұрын

    @@Sync923 Je sranda, jak jazykovou nevybavenost srovnáváte s handicapem.

  • @hanakarafiatova7616

    @hanakarafiatova7616

    Жыл бұрын

    To, že jste se jazykově nevybavil je vaše volba, handicap nikoliv. Jinak já jsem sice na vozíku a jazykově jsem vybavena však č než dobře a je mi to k prdu.

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek9680 Жыл бұрын

    Zdravím, vy si myslíte, že poruchy osobnosti jsou dané genetikou? Já bych řekl že ne. Genetikou může být daný temperament, to jestli je člověk aktivnější nebo pasivnější, ale ne porucha osobnosti. Ta je podle mně daná duší. Pokud byste věřili na reinkarnaci, tak vám to bude jasné. A kde se podle vás berou fobie? Myslím fobie, kterou má člověk od narození, a která je jen z jednoho konkrétního podnětu, i když nezažil žádné trauma které by ji mohlo způsobit.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Dobrý den, příčina většiny fobií je skrytá v dětství a nemusí souviset rovnou s psychickým traumatem. Může se jednat o důsledek silně nepříjemného prožitku či prožitků, který člověk zapomene, resp. vytěsní. Některé teorie hovoří také o přenosu fobií v rámci rodiny. Fobie se většinou s přibývajícím věkem zmírňují nebo mohou i vymizet. A jen pro zajímavost. Některou z fobií trpí až 10 % populace.

  • @mireknovacek9680

    @mireknovacek9680

    Жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI To je zajímavé, já mám jednu fobii, kterou mám už od dětství, konkrétně ze zranění a krvácení, a nikdy jsem žádné vážné zranění nezažil, ani v dětství. To by o tom rodiče museli vědět. A mně naopak ty příznaky zesílily zhruba v době dospívání. (řekl bych že na stejném principu, jako se v dospívání zesílí pohlavní pud). Tak jak je to možné? A rodiče taky takovou fobii nemají.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    @@mireknovacek9680 Nejde opravdu o nic výjimečného. Člověk může v dětství zažít určitou negativní situaci, která v něm zanechá hlubší stopu, ale již si ji v dospělosti nevybaví. U fobie ze zranění nebo pohledu na krev nemusí jít zdaleka o prožitek vlastního zranění. Někdy nepřijdeme na příčinu fobie ani v psychoanalyticky orientované psychoterapii. Je zkrátka skrytá tak hluboko v podvědomí a to je jen jedna z vícero teorií. Otázkou také zůstává, zda a proč je v našem životě důležité, abychom znali příčinu vlastní fobie.

  • @mireknovacek9680

    @mireknovacek9680

    Жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI A nevíte jestli je to pravda, že v plnohodnotné hypnóze se dá vzpomenout na všechno? třeba i prožít vlastní porod? nebo i zážitky z minulých životů? Já si myslím, že kdyby člověk tu příčinu objevil a prožil, tak tím se ta fóbie vyléčí, ne?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    @@mireknovacek9680 S hypnoterapií bohužel zkušenosti nemáme, ale v případě zájmu doporučujeme kontaktovat některého z odborníků ze Sekce pro hypnózu Psychiatrické společnosti ČLS JEP (hypnosekce.cz/uvod/). Obecně to nebývá tak jednoduché, jak píšete. Samotné objevení příčin úzkostí či jiných obtíží ještě neznamená, že se tím rovnou "vyléčí". Optimální je s tématem či tématy pracovat v rámci psychoterapie. Cest ke zlepšení psychického stavu je více, ale tuto máme vyzkoušenou.

  • @sonap333
    @sonap333 Жыл бұрын

    Disocialni PO je v tomto pojeti vlastně druh narcistické PO?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Disociální porucha osobnosti je podle MKN-10 samostatnou poruchou (mkn10.uzis.cz/prohlizec/F60-F69 ).

  • @sahier
    @sahier Жыл бұрын

    tada hladám k sebe schizoida ...

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Na prvním místě hledáte člověka, předpokládáme. Jedním z cílů dobré psychoterapie je také to, že člověk odkládá nálepky...

  • @hanakalasova1370
    @hanakalasova1370 Жыл бұрын

    Tech dus.poruch bude vic nez 20%

Келесі