HOVORY O DUŠI: „Abstinence není cílem, ale prostředkem k lepšímu životu,“ říká adiktolog Aleš Kuda

OBSAH:
Svět závislostí
1:48 - 24:57
Pobytová léčba závislostí
24:58 - 1:14:20
Kvalita péče a úzdrava
1:14:20 - 1:31:04
Hostem podcastu je psycholog, adiktolog a psychoterapeut Aleš Kuda, který vystudoval pedagogiku a psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvoval sebezkušenostní výcvik v dynamické skupinové terapii SUR a zahraniční stáže v Itálii, Velké Británii a Holandsku. Celý svůj profesní život se pohybuje v adiktologických a terapeutických službách, a to jak ve státním, tak i v soukromém sektoru. Pracoval jako vedoucí Pražského centra primární prevence, odborný ředitel pro léčbu a doléčování v neziskové organizaci SANANIM a vedl také terapeutické komunity v Němčicích i na Karlově. Je odborným asistentem Centra adiktologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Externě poskytuje kolegům supervize, věnuje se lektorské, přednáškové i publikační činnosti, podílí se na realizaci výzkumných studií a redakci odborných publikací. Založil a odborně řídil soukromou adiktologickou kliniku NEO Centrum, kterou opustil na podzim roku 2021. Poté Aleš Kuda vybudoval Institut Origanum, v němž působí jako odborný ředitel, adiktolog i psychoterapeut.
S naším hostem nahlédneme do jím založeného a vedeného soukromého sanatoria, které je v našich podmínkách ojedinělým místem pro pobytovou léčbu závislostí. Vhled do poskytování odborné adiktologické péče v soukromém sektoru nám tak může být dobrým kompasem při výběru nestátního zdravotnického zařízení, ať už se zabývá léčbou závislostí, úzkostných poruch nebo deprese. Cesta do světa přímo hrazené adiktologické péče nám ale může posloužit i při promýšlení cesty vedoucí od závislosti k vnitřní svobodě ve státem zřizovaných psychiatrických léčebnách a nemocnicích. Skutečně cenný je v daném kontextu především dobře strukturovaný psychoterapeutický program a odborníci, kteří jej vytvářejí. Stejně jako poznání, že dobrý několikatýdenní léčebný pobyt bývá obvykle začátkem měsíce a někdy i roky trvajícího procesu úzdravy.
Odkazy:
Institut Origanum
www.institutoriganum.cz
Psychiatrická léčebna Červený dvůr
cervenydvur.cz
Jak poznám, že piju moc alkoholu?
Život s pilulkou, 2023
• Video
Zneužívání hypnotik? Jsme vychovávaní v tom, že na všechno existuje prášek, říká Kuda
DVTV, 2022
video.aktualne.cz/dvtv/zneuzi...
Češi se topí v alkoholu, pivo se často podceňuje, čísla jsou alarmující, říká Kuda
DVTV, 2021
video.aktualne.cz/dvtv/cesi-s...
Závislost není problém vůle. Podmíněné reflexy se obrací proti nám.
Český rozhlas Radiožurnál, 2018
• Aleš Kuda: Závislost n...
Adiktolog Aleš Kuda: Když chce někdo „jen“ přestat pít, nedokážu mu pomoci
Český rozhlas Radio Wave, Diagnoza F, 2018
wave.rozhlas.cz/adiktolog-ale...
Partneři podcastu:
VIATRIS NAKLADATELSTVÍ PORTÁL (nakladatelstvi.portal.cz/nakl...)
INSTITUT ORIGANUM (www.institutoriganum.cz)
KSM PORT (www.umeleckaagentura.sk)
#zivotzazdi @InstitutOriganum @ZIVOTZAZDI

Пікірлер: 37

  • @pavelskop305
    @pavelskop3057 ай бұрын

    Pana Kudu si vzdy rad poslechnu, skvely vhled do veci a sympaticky prednes.

  • @lenny9676
    @lenny96767 ай бұрын

    Jste fajn! Když pak ale vidím regál plný alkoholu vedle sladkostí pro děti a na Moravě u sudu se moravští "dědečkové" diví, že svým dětem nenalévám, tak mi zůstává rozum stát. Mí rodiče se úspěšně jeden upil k smrti a druhý ukouřil, oba v dosti mladém věku, a tak dětem můžeme ukázat leda hrob jejich babičky a dědy, namísto živého vztahu. Takže osvěta je určitě na místě a děkuji, že to nevzdáváte s osvětou Vy.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    Jen pro zajímavost uvádíme některá související data z roku 2022. V kategorii rizikového pití alkoholu se u nás dlouhodobě nachází 1,5 - 1,7 milionu dospělých. Z toho spadá 800 - 900 tisíc osob do kategorie škodlivého pití. Ročně zemře v návaznosti s konzumací alkoholu 6 - 7 tisíc osob, z toho 2 tisíce úmrtí je přímo souvisejících s alkoholem (např. úmrtí na alkoholické onemocnění jater nebo intoxikaci alkoholem). U dalších 600 případů ročně jde o nepřímá úmrtí, tedy úmrtí pod vlivem alkoholu v důsledku nehod nebo sebevražd. A ke kouření. V České republice denně kouří přibližně 20 % populace starší 15 let, tedy přibližně 2 miliony lidí. Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/souhrnna-zprava-o-zavislostech-v-cr-2022/#alkohol).

  • @janazanova8181
    @janazanova81817 ай бұрын

    Děkuji moc. Skvělý rozhovor a spousta zajímavých informací.

  • @renatasebkova9781
    @renatasebkova97817 ай бұрын

    Děkuji za zajímavý rozhovor a pohled na problém, Aleš Kuda je zkušený odborník. Moje kamarádka se potýká se závislostí, tak jsem získala cenné informace.

  • @tatana7291
    @tatana72916 ай бұрын

    Velmi hezký rozhovor. Děkuji za váš podcast. Pana Kudu velmi uznávám jako odborníka... Nicméně z tohoto rozhovoru mi nepřímo vyplynula jedná věc: Proč se lidé tak honí za penězi? Proč jich chtějí mít co nejvíce v "rezervě"? Kdyby "náhodou" se něco stalo... (Krom jiných požitků samozřejmě.) Mít např. na zubaře, kdyby něco bylo se zuby, mít na nej "nadstandardní" léčbu a přístup čehokoliv... Ač si platím zdravotní pojištění, každý dobře víme, že to vlastně nestačí. A tak lidi často třeba propadají workoholismu... a aby tu zátěž vydrželi, pomáhají si různými pulilulemi, alkoholem, případně látkami podporující energii, málo spí, nebo spát nemohou (hypnotika)... A ve výsledku je tu závislost - a opět alespoň mají finance na kvalitní, individuální přístup v soukromé léčebně... Zvláštní. Budu li např. průměrná žena, která se až tak za penězi nehonila, ale věnovala se svým dětem, pracovala jsem + - standardně, pak se stala jedna rodinná tragédie (nechci specifikovat), dostala jsem se do složité situace, která mohla skončit závislostí, tak ale finance na individuální přístup mít nebudu. Jsem tzv. horší člověk? Že jsem nehromadila, a radši žila naplno...? Zvláštní. Peníze jsou stále až na prvním místě. Téměř ve všem. Ve zdravotnictví, kam duše spadá též, zcela jednoznačně. A tak pracujme, bez ustání, ať na to vše "máme". I na podobnou léčbu... na zuby, na lepší přístup všude. Smutné. Tak podle mne hodně závislosti vznikají. Začarovaný kruh. Tento svět hodně slyší pouze na peníze. Máte li je, i terapeut k vám bude vstřícnější... (Nadsadila jsem to trochu, záměrně.)

  • @miroslavavamberova4485

    @miroslavavamberova4485

    6 ай бұрын

    Skvělá úvaha, plně souhlasím👌

  • @jaroslavakuznikova4261
    @jaroslavakuznikova42613 ай бұрын

    Velmi děkuji za váš rozhovor❤

  • @katerinapokorna2054
    @katerinapokorna20547 ай бұрын

    Děkuji za tento rozhovor a volbu hosta. Já,osobně jsem v léčebně byla v PNB Černovice oddělení 19 a doslova mi tam zachranili život....mám odsud spoustu skvělých přátel a bylo to nejlepší rozhodnutí mého života ❤

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    💚

  • @23jurigagarin

    @23jurigagarin

    3 ай бұрын

    Perfektní...super❤

  • @julietha231

    @julietha231

    3 ай бұрын

    vy jste úžasná, moc gratuluji, neřeším závislost, ale uzkostnou poruchu, ale často si říkám, že to musí být daleko větší boj, za mě každej kdo se z toho vyhrabe je hrdina

  • @lucie.lokajovalokajova1471

    @lucie.lokajovalokajova1471

    Күн бұрын

    Paráda 👍👍👍😘

  • @user-oq7pd6fj9c
    @user-oq7pd6fj9c7 ай бұрын

    Výborná přednáška a hned sdílím, ať se lidem uleví.... 😅❤Jen tak dál Hanka 😂

  • @zuzana511
    @zuzana5117 ай бұрын

    Pana Kudy si vazim a souhlasim s jeho nazory. Bohuzel tak to je ve vsem, ze ti, co nemaji dost prostredku, nemaji takovou peci. Takovej je holt zivot.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    Většina z nás naštěstí může využít péče několika opravdu velmi dobrých státních léčeben. Pro mnohé je ale skutečným problémem finančně nákladná individuální psychoterapeutické péče. Pojišťovnou hrazenou poskytuje jen část psychoterapeutů a je velmi špatně nedostupná. Ale i to se pomalu mění, protože zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na psychoterapii, a to v rozmezí od od 3 do 5 tis. (dusevnizdravi.vzp.cz/informace-o-prispevku/). Existují také zařízení jako Sociální klinika (www.socialniklinika.cz), kam můžete docházet na psychoterapii za symbolickou částku. Cesty k dobré péči v oblasti duševního zdraví, která není tak nákladná, jsou bezpochyby klikatější a delší, ale existují.

  • @janajana8287
    @janajana82877 ай бұрын

    Doufam,že už víte ,že jste potřeba 😊😊

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    💚

  • @renataminarikova9649
    @renataminarikova9649Ай бұрын

    Super,do toho se spadne hrozne rychle...

  • @ivanabarthova4580
    @ivanabarthova45807 ай бұрын

    Pěkný rozhovor. Děkuji 🙂

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    💚

  • @janajana8287
    @janajana82877 ай бұрын

    Nové těším se

  • @kamenerstvomohyla
    @kamenerstvomohyla4 ай бұрын

    Moja dcéra 33 ročná, bohuzial zomrela 5.12.2023 na cirhozu bola 6x na liečení, no neúspešné, velmi silná závislost,ani jej dve krásne malé deti ju nedokázali sa vymaniť z toho 😢

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    4 ай бұрын

    Je nám to velmi líto. Přejeme Vám dostatek sil na další cestě 💚.

  • @kaisersoze9126

    @kaisersoze9126

    4 ай бұрын

    Proč začala pít?

  • @julietha231
    @julietha2313 ай бұрын

    to je tak hezký rozhovor, že bych to sanatorium ráda navštívila i bez závislosti... tedy když se zamyslím, existuje někdo bez závislosti? mě ta má třeba až tak neovlivňuje život, ale když nejím čokoládu, tak mám v ruce telefon a když nemám ani jedno, tak se taky zase najde nějaká "drobnost..."😂 jsem neurotik, no možná, že vyrovnání lidé nedělají ani to... ale?! nemáme každej nějakou takovou slabustku?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 ай бұрын

    Napsala jste to moc pěkně. Ano, "slabůstky" máme nejspíše téměř všichni a není na tom rozhodně nic "nemocného" :).

  • @julietha231

    @julietha231

    3 ай бұрын

    tak to se mi ulevilo 👍😂 prosím, který je ten díl o závislosti na benzakach?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 ай бұрын

    kzread.info/dash/bejne/pYeW07pvc7jSY5s.htmlsi=RKtguH_BvEdzcZY2

  • @krasnaliza
    @krasnaliza7 ай бұрын

    Celkem mě štve jedna věc. Proč se všem závislostem normálně neříká droga? Jídlo je droga, nakupování je droga, internet je droga....je to úplně stejná droga jako třeba marihuana. Výraz "emoční přejídání"je trapný, copak se ti lidé nepřejídají, když mají dobrou náladu?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    Droga znamená lék, resp. léčivo. Například heroin se koncem 19. století předepisoval na kašel a kokain se v medicíně využíval jako lokální anestetikum. Pervitin byl masově vyráběn jako stimulancium, ale i antidepresivum. Označení droga pak logicky nesedí na jídlo a už vůbec ne na internet, sex nebo nakupování. Logické a přitom praktické je nejzákladnější rozdělení závislostí na látkové a nelátkové.

  • @krasnaliza

    @krasnaliza

    7 ай бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Slovo droga má více významů, jeden význam je lék a druhý právě něco, co vyvolává závislost. Ale zrovna třeba u jídla byla tendence prohlašovat, že jídlo není droga protože závislí nemají abstinenční příznaky. (to, že nemyslí na nic jiného a mají na jídlo strašnou chuť asi abstinenční příznak neni....). Já výraz droga používám ráda protože je mnohem údernější a jasnější než "závislost". Výraz "emoční přejídání" mi přijde stejný jako by se řeklo "emoční kouření" nebo "emoční pití"

  • @krasnaliza

    @krasnaliza

    7 ай бұрын

    Výraz "závislost" totiž může znamenat i normální stav. Všichni lidé jsou závislí na jídle, pití, vzduchu, společnosti, práci....zatímco když se řekne "droga", každej hned ví, o co jde.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    7 ай бұрын

    Jídlo není ze své podstaty drogou, protože patří mezi naše základní potřeby, bez nichž se neobejdeme. Jinými slovy, je nezbytnou podmínkou pro náš život, což není ani internet, ani heroin. Ale v zásadě slovíčkaříme, což je neproduktivní. Raději doporučujeme podcast s docentem Kamilem Kalinou o anatomii závislosti, v němž se mechanismu závislosti věnujeme: kzread.info/dash/bejne/i6ZlltmyY8jAlbg.htmlsi=JLpMt_GhPEzoJOzz

Келесі