HOVORY O DUŠI: „Mozek je nejsložitější orgán ve známém vesmíru,“ říká neurovědec Aleš Stuchlík

Pozvání do podcastu přijal neurovědec Aleš Stuchlík, který vystudoval neurobiologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Doktorandské studium v oboru neurověd absolvoval na 1. lékařské fakultě UK. V současnosti působí jako vedoucí Oddělení neurofyziologie paměti Fyziologického ústavu Akademie věd ČR a výzkumný pracovník v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ). Zabývá se zejména učením a pamětí, ale také modely neuropsychiatrických poruch. A objasňuje to, proč se chováme tak, jak se chováme. Učí a vede domácí i zahraniční studenty nejen na Univerzitě Karlově v Praze. Svůj čas věnuje také popularizací vědy, a ve svém volnu se zabývá neurokoučinkem a osobním i profesním rozvojem lidí.
Společně s profesorem Alešem Stuchlíkem se nejprve vydáváme na cestu krajinou lidského mozku, abychom se seznámili s jeho základní anatomií i funkcemi. Jakkoliv jde o vědecky intenzivně zkoumaný orgán, víme o něm stále velmi málo. Abychom ale porozuměli alespoň v obrysech těm mechanismům, o nichž často hovoříme v našem podcastu i cyklu Život za zdí, je třeba lépe poznat stavbu lidského mozku. Počínaje neurony a gliovými buňkami, přes vývojově nejstarší centra, až po místa, zodpovědná za stres, úzkost, obavy, paměť či dech. V podcastu se ale věnujeme také tomu, co mozku prospívá a škodí, aby bylo zřejmé, co dělá dobře nebo ubližuje nám samotným a našemu duševnímu zdraví.
Odkazy:
Fyziologický ústav Akademie věd ČR
www.fgu.cas.cz
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ)
www.nudz.cz/kontakty/detail-o...
Neurokouč Aleš Stuchlík
www.fgu.cas.cz
@ZIVOTZAZDI #hovoryodusi

Пікірлер: 30

  • @JakubMcJabbo
    @JakubMcJabbo10 күн бұрын

    Úžasný člověk, opravdu rád bych si s ním někdy popovídal. A samozřejmě opět skvělý moderátor a správně pokládané otázky. Děkuji,

  • @to08net
    @to08net5 күн бұрын

    Paráda. Jste pro mne velká inspirace k zamyšlení-)

  • @skaldcoffee1129
    @skaldcoffee1129Ай бұрын

    Skvělý rozhovor. Druhá půle o emocích je destilovaný Stoicismus. Díky

  • @tamarafuskova
    @tamarafuskovaАй бұрын

    Moc ráda jsem vás poslouchala. Před dvěma roky jsem se seznámila se základy fungování mozku na universitě třetího věku. Zjišťuji, jak moc jsem zapomněla, a jak moc jsem se nenaučila. Podobné nádherně přednášky budu chtít vyhledávat. Moc děkuji, vážím si vás

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Ай бұрын

    Velmi Vám děkujeme za přízeň.

  • @alesbenjaminstuchlik

    @alesbenjaminstuchlik

    Ай бұрын

    Paráda, Univerzita 3. věku je skvělý počin a těší mě, že jste se zapojila.

  • @scarabek
    @scarabekАй бұрын

    Parádní rozhovor, spousta zajímavých informací doplněná infografikou. Každopádně co se týče sociálních vazeb, tam bych to možná rozporoval, že pro většinu lidí je to OK, ale za mě osobní setkání s lidma a navazování sociálních vazeb je brutálně stresující a několik dní se z toho pak vždy dostávám :/. A musím potvrdit, že stres a nedostek spánku je peklo, trvalo mi to desetiletí, než jsem to vůbec začal vnímat jako problém, ale když se na to člověk zaměří a ví o tom, je to první krok k tomu se toho, i celkem rychle, zbavit.

  • @jolananecova2877
    @jolananecova2877Ай бұрын

    Výborné, děkujeme. Samosa lidí vede k demenci!

  • @martinasuchankova720
    @martinasuchankova72012 күн бұрын

    Velice mě Vaše rozhovory obohacují, uzdravují a pomáhají mi. Moc Vám děkuji.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    12 күн бұрын

    Děkujeme!

  • @tatana7291
    @tatana7291Ай бұрын

    Úžasné povídání... Nicméně (s veškerou úctou k medicíně), jsem člověk, který není tolik exaktně založený... Navzdory tomu, co je o mozku již známo, připadá mi, že neznámo je toho mnohem víc, nebo vlastně vše... :-) Mozek je pro mne něco, co mne definuje, něco, kde (snad) sídlí má duše, můj pohled na věci, životy, mé obavy, strachy, ale i radosti... Něco, co je tak jedinečné, neopakovatelné... Až je to nekonečnou záhadou. Vzpomínám na film - Pane, vy jste vdova... Kde dotyčného (byť je to scifi komedie) definoval právě mozek a ne tělo... Děkuji za váš podcast, ráda poslouchám a pomáhá.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Ай бұрын

    Děkujeme Vám za pozitivní zpětnou vazbu a jinak s Vámi souhlasíme v tom, že o mozku "téměř vše nevíme". Jak říká pan profesor Stuchlík: "Mozek je nejsložitější orgán ve známém vesmíru. A možná i v tom neznámém." A má pravdu. Ale vyplatí se znát alespoň jeho základní stavební kameny. Přeci jen, jsme s ním od počátku do konce. Máme-li štěstí, pak stačí, když se k němu chováme průběžně slušně, což nebývá tak jednoduché. Pak máme přeci jen větší naději na prožití docela dobrého a hlavně zajímavého života :). Mějte se pěkně.

  • @tatana7291

    @tatana7291

    Ай бұрын

    ​@@ZIVOTZAZDIAno, souhlasím, že je fajn o mozku (stejně jako o jiném orgánu v těle) něco vědět, a snažit se mu, co nejméně škodit, už jen proto, aby se v něm mohlo odehrávat to úžasné, co nás každého činí jedinečným... Děkuji

  • @4namor7

    @4namor7

    Ай бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Ano, temer vse o mozku nevime, ale uzasne je, ze uz vime aspon neco (snad jisteho). Nekde se zacit musi a kazda kapka vedeni muze byt velmi napomocna v nejruznejsich situacich. Od zivotnich tezkosti po boj s tmarstvim (jake stesti mame proti davnym staletim, kdy touha po poznani byla az zivot ohrozujici!). S tim mnozstvim znalosti je to trochu jako kdyby si nekdo predsevzal snist celeho slona. Nekde se zacit musi a i kdybychom v tuto chvili byli jen u snedeneho ocasku nebo ucha, nebo bychom nikdy nesnedli uplne vsechno (kosti by snad zustaly lezet), tak stoji za to aspon se pokusit.

  • @alesbenjaminstuchlik

    @alesbenjaminstuchlik

    Ай бұрын

    @@4namor7 Díky moc za odezvu, a přeju jen to dobré! Aleš

  • @alesbenjaminstuchlik

    @alesbenjaminstuchlik

    Ай бұрын

    @@tatana7291 Jasná věc, souzním. Ohledně té exaktnosti, každý jsme jiný, ale to není na překážku, abychom se dokázali domluvit :)

  • @peterzitny
    @peterzitnyАй бұрын

    páni, krásny rozhovor o mozgu a so srdcom, ďakujeme

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Ай бұрын

    Děkujeme!

  • @alesbenjaminstuchlik

    @alesbenjaminstuchlik

    Ай бұрын

    Jejda, díky, no, snažím se do těch věcí trochu i srdce dávat, tak jsem rád, že jste si toho všiml.

  • @radkak.8992
    @radkak.8992Ай бұрын

    Moc zajímavý rozhovor, obdivuji každého, kdo chápe lidský mozek. Spousta věcí, co tam zazněly, by mě zajímaly ještě víc do hloubky. Jen škoda, že jsem to poslouchala na úkor spánku 😂

  • @Petrnovak2743
    @Petrnovak2743Ай бұрын

    Děkuji za zajímavé povídání, i když některým věcem jsem úplně nerozuměl, přesto si něco pro sebe najdu.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Ай бұрын

    Některé pasáže mohou být náročnější, ale doufáme, že si každý vezme pro sebe to podstatné. Děkujeme.

  • @alesbenjaminstuchlik

    @alesbenjaminstuchlik

    Ай бұрын

    TO asi nevadí, člověk se pořád učí, já taky spoustě věcí nerozumím :)

  • @karelniklas9621
    @karelniklas9621Ай бұрын

    Děkuji 👋

  • @alesbenjaminstuchlik

    @alesbenjaminstuchlik

    Ай бұрын

    Rádo se stalo :)

  • @petrahule6149
    @petrahule614914 күн бұрын

    Zdravím z Přírodovědecké fakulty UK :) moc děkuji za zajímavý rozhovor. Moc se mi líbí tato poznámka: neznámo je to mnohem více nebo vlastně vše (zcela to vystihuje muj názor na mozek)

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    14 күн бұрын

    Srdečně zdravíme na akademickou půdu a děkujeme za přízeň!

  • @PetraToldrenova-jw3xh
    @PetraToldrenova-jw3xhАй бұрын

    Ďakujem

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita8968Ай бұрын

    Moc zajimave dekuji✨❤

  • @AT-xx6gf
    @AT-xx6gfАй бұрын

    👍

Келесі