HOVORY O DUŠI: „Duševní obtíže jsou příležitostí k pochopení klíčových vnitřních dějů,“ říká Holcner

Pozvání do podcastu přijal klinický psycholog a psychoterapeut Tomáš Holcner, který vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Absolvoval psychoterapeutický výcvik u České společnosti pro analytickou psychologii (ČSAP), a následně i mezinárodní psychoterapeutický výcvik u International Association for Analytical Psychology (IAAP), kde obdržel status jungovského analytika. V rámci ČSAP působí jako výcvikový analytik a supervizor. Profesní zkušenosti získával v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy, kde působil na sexuologickém oddělení a oddělení pro léčbu závislostí. V roce 2007 nastoupil do krizového centra RIAPS, kde v letech 2011 až 2018 pracoval jako vedoucí centra a školitel v postgraduální přípravě kolegů v oboru klinická psychologie. Od roku 2019 působí ve vlastní psychoterapeutické praxi. Profesně se zaměřuje převážně na problematiku krizové intervence a psychoterapii úzkostných poruch, zejména posttraumatické stresové poruchy. V tomto ohledu jej ovlivnil absolvovaný certifikovaný výcvik v psychoterapeutické metodě EMDR (Eye Movement Desensitisation and Reprocessing).
S Tomášem Holcnerem se v podcastu nejprve věnujeme životu a dílu C. G. Junga (1875 - 1961). Následně se seznamujeme s charakteristickými prvky analytické (jungovské) psychoterapie, mezi něž patří symbol, stín, sen či archetyp. Právě ty jsou důležité při práci na propojení naší vědomé a nevědomé podstaty v jeden funkční celek. V praxi to znamená plnější prožívání života a jeho vnímání v pestřejší a plastičtější podobě.
Odkazy:
Psycholog a psychoterapeut Tomáš Holcner
psycholog-holcner.cz
Česká společnost pro analytickou psychologii (ČSAP)
www.csap-cz.eu
International Association for Analytical Psychology (IAAP)
iaap.org
Dílo C. G. Junga
www.kosmas.cz/nakladatelstvi/...
#zivotzazdi @ZIVOTZAZDI

Пікірлер: 24

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita896821 күн бұрын

    Moc pěkný rozhovor, pane Janíčku, hodně zajímavé téma, o Junga a jeho psychologii se zajímám od r. 2020. Červenou knihu a jiné knihy od něj jsem četla a nabízejí jiný pohled na sebe a svět. Stejně jako Váš velmi milý host. Pak se vám začnou v životě dít i synchronicity.-) Aktivní imaginaci používá např. Kamila Ženatá, psychoanalytická arteterapeutka. Mohu doporučit jako dalšího hosta, v květnu k ní opět půjdu na třídenní arteseminář téma Stín.

  • @alenavancikova8163
    @alenavancikova816316 күн бұрын

    Velmi zajímavý a poučný rozhovor. Moc vám děkuji.😊

  • @tomasvolavka8136
    @tomasvolavka813621 күн бұрын

    V této chvíli se nacházíme v kolektivním bezvědomí. 😄

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    21 күн бұрын

    🙂

  • @JakubMcJabbo
    @JakubMcJabbo12 күн бұрын

    Moc dobrý rozhovor a shrnutí srozumitelné pro každého. Našel jsem si tam, co jsem potřeboval, hlavně to o svých stínech. Děkuji.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    12 күн бұрын

    Děkujeme.

  • @-Miroslav
    @-Miroslav19 күн бұрын

    Tuším ste zozbierali všetky výrazy, ktoré tak často používa Pjér la Šéz 🙂 Opäť skvelý rozhovor, ako je to už zvykom na tomto kanáli 👍 Ďakujem!

  • @janadominika

    @janadominika

    14 күн бұрын

    Ano vsak Pjer je z téhož jungovskeho "vrhu", ne?

  • @tatana7291
    @tatana729117 күн бұрын

    Velice hezký rozhovor. Populizátorem (v dobrém slova smyslu) Junga je pro mne Pjer La Šez, kterého sleduji už déle... Je pro mě přínosné, když mohu slyšet pohled někoho jiného, kdo se Jungem tez hlouběji zabývá, jako je váš dnešní host... Řekla bych, že i pouhý laik (zajímající se o psychologii) mohl z tohoto rozhovoru mít základní představu (nástřel) o tom, kdo je C.G.Jung... Mě osobně fascinuje fenomén kolektivního nevědomí... I to zde bylo hezky vysvětleno přirovnáním k instinktu zvířat... (Zrovna vcera jsem pozorovala čápy, kteří se k nám každoročně vrací na komín hnízdit... Nabízelo se mi tolik otázek v souvislosti s tím "co" v nich trefilo zpět z té dálky "domů".) Díky za tyto báječné rozhovory.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    17 күн бұрын

    Děkujeme!

  • @Krakoraki
    @Krakoraki21 күн бұрын

    Díky moc!

  • @irenaurbankova4531
    @irenaurbankova453120 күн бұрын

    C.G.Jung v "Duše moderního člověka" se vyjadřuje jako psychiatr ale také je výborným kritikem společnosti,všestranné vzdělaný a moudrý člověk.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    20 күн бұрын

    Děkujeme za doporučení této knihy (www.kosmas.cz/knihy/144294/duse-moderniho-cloveka/). Je sice dostupná převážně již jen v knihovnách, ale stojí za přečtení.

  • @Lorinn11
    @Lorinn1121 күн бұрын

    Dobré. Takové informativní, ale v pořádku :) Na emdr nedošlo. Vím, že si to můžu vygooglit, taky jsem to udělala, ale není mi jasné, jak pohyb očí může souviset se zpracováním traumatu. Nechcete na to udělat sólo video?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    21 күн бұрын

    Někdy bývá rozhovor popisnější, zvláště kvůli pojmům, které je třeba osvětlit. Jinak EMDR jsme se již věnovali dříve. Podcast (audio) najdete zde: kzread.info/dash/bejne/aqF4sZWvkdK2nrA.html

  • @Lorinn11

    @Lorinn11

    15 күн бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Díky

  • @user-gj6nt3kb6s
    @user-gj6nt3kb6s20 күн бұрын

    Pane Janíčku, bude někdy rozhovor o OCD? A nebo jen špatně hledám? Případně prosím o tip, kde něco takového najdu. Děkuji.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    20 күн бұрын

    Špatně nehledáte. Kromě Hovorů o duši natáčíme i dokumentární cyklus Život za zdí, kterým jsme v roce 2018 začínali. Zatím posledním dílem cyklu je speciál o depresi. Rozhodně plánujeme natočení dílu o zmíněné OCD a také bipolární afektivní poruše.

  • @user-gj6nt3kb6s

    @user-gj6nt3kb6s

    19 күн бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Děkuji Vám nejen za odpověď, ale celkově za Vaší práci, která je pro mnohé lidi (včetně mě) velkou pomocí. Ještě jednou díky,

  • @NinaNinka-xs5bq

    @NinaNinka-xs5bq

    17 күн бұрын

    @@ZIVOTZAZDI teším sa, aj ja by som to privítala, nakoľko trpím OCD tiež

  • @NinaNinka-xs5bq

    @NinaNinka-xs5bq

    17 күн бұрын

    Ak môžem odporučiť jeden kanál zameraný na OCD v českom jazyku, tak je to OCD a dál.

  • @janavavrinska6552
    @janavavrinska655218 күн бұрын

    Toto je pre odbornú verejnosť. Aký zmysel má tento rozhovor pre pacienta? Žiaden

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    18 күн бұрын

    Smysl je následující. Představujeme postupně nejrozšířenější psychoterapeutické směry. Dosud jsme představili psychonalýzu, KBT, daseinsanalýzu, biosyntézu a další. A budeme pokračovat nadále. Cílem je, aby si lidé mohli vybrat směr, který jim bude vyhovovat. Nebo se dozvěděli více o samotné psychoterapii. Pro začátek Vám doporučujeme díl o individuální (kzread.info/dash/bejne/lYhhldihdcKrZs4.htmlsi=5-lQscvfgWQsJzJM)a skupinové psychoterapii (kzread.info/dash/bejne/iYuOy7CpZcyfqMo.htmlsi=q7ECNMeA1MylD6fv). Od nich je možné přejít dál. Samozřejmě jen za předpokladu, že Vás psychoterapie zajímá.

Келесі