HOVORY O DUŠI: „Freud šokoval tezí, že řeči šílenství je třeba naslouchat,“ říká filozof Kouba.

Hostem podcastu je Petr Kouba, který působí jako vědecký pracovník Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Vystudoval filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde dále pokračoval v doktorském studiu. Během něj absolvoval studijní pobyty na univerzitách v Zürichu, Pittsburghu a Lausanne. Po ukončení doktorského studia přednášel na Anglo-American University v Praze. Deset let vyučoval v Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Je autorem knih Fenomén duševní poruchy, Margins of Phenomenology a Perspektivy Heideggerova myšlení v oblasti psychopatologie, která vyšla také v němčině a angličtině. Mezi oblasti jeho odborného zájmu patří filozofická reflexe psychopatologie, fenomenologie a filosofie osvícenství.
Když Petr Kouba pracoval na své monografii Fenomén duševní poruchy, postrádal osobní zkušenost s projevy i současnou léčbou duševních onemocnění, kterou nakonec získal na stáži v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Výrazně mu tehdy pomohla práce německého neurologa a psychiatra Kurta Goldsteina o pojetí nemoci jako katastrofické situace. Při bohnické stáži si Petr Kouba začal uvědomovat řadu otázek, přesahujících samotnou filozofii a dotýkajících se sociální dimenze duševních onemocnění. Také o nich je v podcastu řeč, podobně jako o změnách, vedoucích k postupnému vzdalování se od hippokratovské medicíny, s níž nemá dnešní medicína téměř nic společného.
V podcastu Petr Kouba zdůrazňuje, že opuštěnou hippokratovskou tradici zčásti zachránil ve 20. století neurolog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který své kolegy šokoval akcentem na naslouchání lidem s duševním onemocněním, aby mohla být nemoc skutečně pochopena a léčena. V duchu odkazu antických lékařů začal Freud klást v léčebném procesu znovu důraz na kvalitu vztahu mezi pacientem a lékařem, resp. psychoterapeutem.
V závěru podcastu se Petr Kouba opět vrací k práci psychiatra Kurta Goldsteina, který chápe nemoci, včetně duševních, jako již zmiňované katastrofické situace, kterým se člověk snaží za každou cenu vyhnout nebo z nich utéct. Ve stavu jen těžko slučitelném s běžným životem totiž nelze setrvávat dlouho. Podle Goldsteina není cílem katastrofické situace zcela vymýtit, ale hledat způsob, jak s nimi žít, aby se pro nás bytí stalo přinejmenším snesitelným. Zůstat ovšem jen v bezpečném prostředí by znamenalo nejen slovy Goldsteina zřeknutí se svobody. Cestu k ní lze nalézt různými způsoby, například s pomocí psychoterapie.
Odkazy:
Monografie Fenomén duševní poruchy - Petr Kouba
www.oikoymenh.cz/kouba-petr/f...
Dějiny šílenství - Michel Foucault
www.kosmas.cz/knihy/265646/hi...
Hippokrates - Vybrané spisy I.
www.oikoymenh.cz/hippokrates/...
Hippokrates - Vybrané spisy II.
www.oikoymenh.cz/hippokrates/...
Životopis psychiatra a neurologa Kurta Goldsteina
www.zones.sk/studentske-prace...
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
MSCS PROJECT
KSM PORT

Пікірлер: 20

  • @Iv-iy2xv
    @Iv-iy2xv11 ай бұрын

    Perfektní host, snad budeme pana Koubu vidět a slyšet častěji.

  • @tana6796
    @tana6796 Жыл бұрын

    Dobrý rozhovor, díky. Konečně také inteligentní modetátor.

  • @moba7984
    @moba7984 Жыл бұрын

    Naprosto fenomenální rozhovor. Díky moc!

  • Жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @pethu8500
    @pethu85007 ай бұрын

    Moc děkuji.

  • @nadezdaolachova580
    @nadezdaolachova580 Жыл бұрын

    Skvelý, inteligentný moderátor.

  • @renatamichlikova1991
    @renatamichlikova1991 Жыл бұрын

    Krásné. Děkuji❤

  • Жыл бұрын

    Děkujeme! 💚

  • @verabelohlavkova9324
    @verabelohlavkova9324 Жыл бұрын

    Děkuji za skvělý rozhovor...

  • @jarmilasturcova4571

    @jarmilasturcova4571

    Жыл бұрын

    Ano, výborný rozhovor!

  • @SunwiseAllegro
    @SunwiseAllegro Жыл бұрын

    Děkují Vám za tuto diskuzi. Velmi vděčná.

  • Жыл бұрын

    Děkujeme.

  • @emilybartekova7524
    @emilybartekova7524 Жыл бұрын

    ❤❤❤

  • @zmrzlinazmrzlina2094
    @zmrzlinazmrzlina2094 Жыл бұрын

    Děkujeme! Dobrá práce. Pochopená šílenost, poloviční šílenost. Celý pořad je docela velké "missing puzzle piece". Dnes docela zapotřebí, ale svět asi opět bude radši dělat šílenosti :-) . Každý má to "enjoy", holt, někde jinde. Plánujete přepis do textu? Jednoho adepta už mám. Někdo je "sluchový", ale někteří jsou vyloženě "čtecí" ;-)

  • Жыл бұрын

    Děkujeme! A nad přepisy vybraných dílů se zamyslíme, jde o dobrý nápad.

  • @GEN-
    @GEN- Жыл бұрын

    VYNIKAJÍCÍ HOST!

  • Жыл бұрын

    Děkujeme.

  • @andrejka2564
    @andrejka25648 ай бұрын

    Natrafila som na tento rozhovor po 10mesiacoch od vydania a pustila som si si ho hneď 2 X za sebou. Namiesto nudnych filozofických poučiek môžete počuť hosťa, ktorý neskutocne do hĺbky a pravdivo reflektuje svoje zážitky zo psychiatrie a spolu s poznatkami od významných filozofov a psychológov to prepája do výnimočnej výpovede. Ako prvé opisuje pacientov na psychiatrii krásnym spôsobom. Samozrejme chválim aj moderátora. Vynikajúce.

  • 8 ай бұрын

    Děkujeme!

  • @milakrajcarova8358
    @milakrajcarova8358 Жыл бұрын

    Snad jste spadli z višně.Ke mě se lékaři nechovají hezky.Každý lékař spěchá a léčí automaticky.

Келесі