BOLESTI DĚTSKÉ DUŠE 4: ADHD, VZTEK A AGRESE

Děti trpící ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) mají často obtíže s kontrolou svých reakcí k okolí, nemusí být schopné empatického přístupu a nezvládají koncentrovat pozornost na zadané úkoly. Mnohdy neposlouchají, respektive neslyší instrukce, nejsou si schopné uspořádat školní věci, zapomínají na denní aktivity, které mají splnit, nebo ztrácejí věci. Symptomů ADHD je celá řada, přičemž lze velmi zjednodušeně říci, že se porucha projevuje deficity v oblasti pozornosti kombinovanými s impulzivitou a hyperaktivitou. Výjimečné nebývá laické přesvědčení, že „příliš živé“ nebo „těžko zvladatelné“ dítě dostává často nálepku ADHD proto, aby mohlo být zklidněno léky a nedělalo problémy doma i ve škole. ADHD nemusí vést jen k sociální izolaci vlivem vzniku řady konfliktních situací, ale porucha může být spojená i s úzkostmi a depresí. Stejný přístup, tedy primárně neodsuzující a přijímající, vyžadují i děti trpící vztekem a agresí. Jejich plné přijetí ze strany rodičů by mělo být prvním krokem na cestě vedoucí k uzdravení.
Spolupráce:
LIGA ZA DUŠEVNÉ ZDRAVIE
dusevnezdravie.sk
Účinkují:
Mgr. et MgA. MARKÉTA ČERMÁKOVÁ
psycholožka a psychoterapeutka
NEO Centrum
neocentrum.cz
MUDr. PETER PÖTHE
dětský psychiatr a psychoterapeut
www.dr-pothe.com
Ilustrační záběry:
www.pexels.com

Пікірлер: 17

  • @dvdmtlk
    @dvdmtlk Жыл бұрын

    Moc díky za toto video.

  • @kleenakleene
    @kleenakleene Жыл бұрын

    8:50 ... to tak znám!

  • @zvonilek
    @zvonilek2 жыл бұрын

    8:11 můj případ jenže ve škole a často do ještě doma trochu dodeznívá ale 9:00 toto se mi podlemě neděje dále 9:50 mám veliké štěstí že mám maminku jako psycholožku takže když sem začal mím podobné projevy ve školce tak se dopředu zjistilo že je se mnou něco špatně a začali jsme to řešit

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    2 жыл бұрын

    Přejeme, aby bylo brzy dobře. A držíme palce!

  • @standa4210
    @standa42107 ай бұрын

    Pro mě by těžké se vyrovnat s tím že mi způsobil můj otec poruchu pozornosti a sám trpí antisociální poruchou osobnosti( sociopat)

  • @dominikakovarikova8562
    @dominikakovarikova85622 жыл бұрын

    Moc hezké video, děkuju, pomohlo mi některé věci pochopit a zamyslet se. Ráda bych se zeptala na šikanu, můj syn vysloveně vyhledává vztahy s kluky, kteří ho šikanují. Nemyslím, že by jim ubližoval, jak o tom mluví pan psycholog, a tím je k šikaně podvědomě vydražďoval, spíš si toho nechá strašně moc líbit a každého omlouvá, že je to ale jinak dobrý kamarád. Nevěděli byste o nějakém dobrém zdroji informací o tomhle jevu? Syn teď půjde na novou školu (osmileté gymnázium), tak bych mu ráda pomohla najít si spíš kamarády, kteří se k němu budou chovat hezky.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    2 жыл бұрын

    Doporučujeme kontaktovat Rodičovskou linku (www.rodicovskalinka.cz) nebo problém konzultovat v nízkoprahových zařízeních, jakými jsou např. Modré dveře (www.modredvere.cz), kde se Vám budou věnovat zkušení a empatičtí terapeuti.

  • @vitekvrba770

    @vitekvrba770

    Жыл бұрын

    To že je omlouvá a snaží se vše zlehčit je právě ta věc,která je podvědomě dráždí.Na první pohled omlouvání a posouvání vlastních hranic na úkor druhých se může jevit jako ctnost,ale je to jen snaha úkryt toho zlouna v nás a tím pádem se cítit jako lepší člověk.coz dráždí podvědomě lidí okolo a tak se snaží vyrovnat skóre.je nutný si uvědomit,že být strašně moc hodný,je vlastně neviditelná zbraň,kterou vkládáme druhým do ruky.neboť bezbranna oběť je snesitelnější něž pocit neschopnosti

  • @Akajeyjey

    @Akajeyjey

    Жыл бұрын

    @@vitekvrba770 Tak to je hodně zajímavé, to mě nikdy nenapadlo. Sám se tak totiž v práci chovám a nechápu proč jsou na mě lidi pořád nasraní, tak teď už se tomu aspoň nemusím divit. :D Jsem zvyklej že lezu lidem na nervy tak se snažím vyhnout zbytečné agresi a to je, koukám, kontraproduktivní.

  • @margitahlbina8419

    @margitahlbina8419

    Жыл бұрын

    A dospelym co na poruchu pozornosti

  • @margitahlbina8419
    @margitahlbina8419 Жыл бұрын

    A co dospely s add a adhd aka moze byt liecba? Ucinná liecba?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Léčba ADHD v dospělosti spočívá v psychoedukaci a psychoterapii (např. behaviorální terapii, skupinové psychoterapii) a v případě potřeby i v psychosociálních intervencích. Je-li to nutné, existuje možnost farmakologické léčby metylfenidátem nebo atomoxetinem. Obě skupiny léků zasahují do metabolismu neurotransmiterů a umožňují jejich lepší regulaci. V dospělém věku je možné pokračovat v léčbě metylfenidátem nebo atomoxetinem, která byla zahájena v dětství nebo mládí. Jiné látky dosud nebyly dostatečně prozkoumány. V České republice se nicméně pro zahájení léčby ADHD v dospělém věku používá atomoxetin. Pro podrobnější informace doporučujeme navštívit stránky věnované lidem s ADD/ADHD, kde je ke stažení i příručka o ADHD: www.nepozornidospeli.cz

  • @peter5752
    @peter5752 Жыл бұрын

    A lze žít šťastný život s ADHD?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Ano, lze. :)

  • @dagmarrehakova3708
    @dagmarrehakova3708 Жыл бұрын

    Terapeuti hovoří samozřejmě velmi fundovaně a k věci, ale podívejte se na ceník v NEO Centru. To je hanebné! A pomoc často potřebují právě děti ze skromnějších poměrů. Co s nimi?????

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Dobrý den, natáčíme s odborníky napříč celou republikou, bez ohledu na to, zda jde o státní či nestátní zařízení. Jinými slovy, špičkové odborníky najdete v obou typech zařízení. A pomoc potřebují jak děti z vysokopříjmových rodin, tak i z těch nízkopříjmových. Pravdou ovšem je, že chudoba je jedním z rizikových faktorů rozvoje duševních onemocnění. Ale k věci. Hanebné nejsou odměny za terapeutické hodiny v privátních praxích, ale fakt, že systém nedostatečně podporuje psychiatrii jako obor a nebyl stále přijat dobrý zákon o psychoterapeutické péči, dále nám schází krizová centra pro děti, dospívající i dospělé, fungující v nepřetržitém provozu atd. To je skutečná hanba, resp. jen její malá výseč.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    Жыл бұрын

    Ještě Vám doporučujeme podcast Hovory o duši s Mgr. Radkou Víchovou. Cest k péči o dětskou duši je více (kzread.info/dash/bejne/pZVqrLWYYKisqso.html), jakkoliv je to cesta zatím velmi úzká.