Gra czy opowieść? | Czy narracje rządzą naszym życiem? #2

Ғылым және технология

W drugim odcinku serii rozmawiamy o narracjach o i w grach komputerowych. Czym są „polskie gry wideo”? Co przyciąga graczy do historii przedstawionych na ekranie? Jak prowadzone są narracje w grach? Na te i inne pytania odpowiada dr hab. Tomasz Majkowski, kierownik Ośrodka Badań Groznawczych na Wydziale Polonistyki UJ oraz wiceprezes Digital Games Association, obecnie prowadzący badania w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pt. „Polskie gry wideo? Kultury grania i branża gier w kontekście narodowym” (OPUS 19, nr 2020/37/B/HS2/00169).
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: Człowiek".
Wesprzyj kanał Copernicus: / @copernicuscenter patronite.pl/copernicus

Пікірлер: 16

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf7019Ай бұрын

    fajny temat, pisze przed ogladaniem, zobaczymy...

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateistaАй бұрын

    Ale to nie tylko w grach ma znaczenie ta ludyczna subiektywność. W końcu jak sterując pojazdem gdzieś się przemieszczę to też mówię, ze ja pojechałem, a nei samochód, za którego kierownicą byłem. Ewentualnie wywierciłem otwór, czy wykopałem coś koparką. I tak ja bym to porównywał - ja poszedłem postacią w grze i ja coś zrobiłem, tak, jak to ja sterując jakąś maszyną coś zrobiłem. Ale problem leży nawet krok wcześniej i wypadałoby najpierw określić kto to w ogóle jest ten ja i musimy wejsć nie w ludyczność, a w ontologię;]

  • @zenonpinezka
    @zenonpinezkaАй бұрын

    O czym zapomniałeś? kzread.info/dash/bejne/i4en2bGziM6rl9o.htmlsi=S6oJWH2yrHKKcl_U

  • @PawelBochenek
    @PawelBochenekАй бұрын

    19'20'' - nie, no, a skąd taki pomysł, że oglądając film nie wchodzi się w narracje?? Oglądając film jak najbardziej wchodzi się w narracje, oglądając spektakl teatralny czytając książkę, słuchając opowieści sąsiadki jak to jej znajoma z pracy poślizgnęła się i stłukła sobie to i owo. To prawda że gra "daje" coś więcej, a mianowicie sprawczość, ale to jest tylko "ułatwiacz", podobnie jak dodanie ruchu obrazom (film) jest ułatwiaczem w stosunku to obrazu nieruchomego. Co nie znaczy że nieruchomy obraz nie może wyzwolić takiej samej narracji w której się uczestniczy. Zresztą właśnie dokładnie po to powstałą sztuka wizualna, malarstwo, kapliczki drogi krzyżowej, neolityczne pornograficzne figurki itd.

  • @pawegorka8589
    @pawegorka8589Ай бұрын

    Gracze to zło, a konkuteł powoduje agresję.... Ciekawe w co grali niemcy w 39 😂

  • @Deathgazeroo

    @Deathgazeroo

    Ай бұрын

    w twoją starą 😂

  • @pawegorka8589

    @pawegorka8589

    Ай бұрын

    @@Deathgazeroo nie zesraj się

  • @user-vp5eb5oz9v
    @user-vp5eb5oz9vАй бұрын

    6:01 pada trochę niefortunne stwierdzenie, że (parafrazując) problem niebycia Żydem historycznie został "ostatecznie zlikwidowany". Trochę to kojarzy się z "ostatecznym rozwiązaniem"...

  • @jarolef6286
    @jarolef6286Ай бұрын

    po co Wam te słuchawki, czy tam jest taki wielki hałas w studio?

  • @joannakusak6498
    @joannakusak6498Ай бұрын

    Niesamowite, UJ wyszedł z czarnej dziury w której tkwił i zaczął dostrzegać że gry to jednak część kultury... Może w następnym etapie profesorowie przestaną gardzić fantastyką w piśmiennictwie.

  • @s3rverius

    @s3rverius

    Ай бұрын

    IMO, dopiero kolejne pokolenie.

  • @msGoodventure

    @msGoodventure

    Ай бұрын

    Kierunki growe na UJ istnieją od dobrej dekady, odbywało się tam sporo międzynarodowych konferencji o badaniu gier, więc trochę ciężko mówić, że UJ wylazł teraz z jakiejś ciemnej dziury

  • @zoroter3657

    @zoroter3657

    Ай бұрын

    Niesamowite, szajka która nazywa sie groznawcami jest w stanie analizować gry jedynje w kontekście narracji w grach komputerowych. Niech powstanie teraz grupa fizykoznawców, która będzie analizować jedynie jakieś humanistyczne bzdety powiązane z szeroko rozumianą fizyką. Rozmówca był w stanie przytoczyć jakieś subiektywne rozmyślania kogoś o Tetrisie, ale przy okazji nie wykazał nawet że kojarzy bloki z Tetrisa. Sprowadzanie najbardziej złożonego medium do narracji, która nie powinna grać pierwszych skrzypiec. Niesamowite jak bardzo humanistyczne uczelnie marnują fundusze, badając tematy, którymi można się podetrzeć.

  • @korzeniek78
    @korzeniek78Ай бұрын

    Niby ciekawe a z drugiej strony myślę sobie, panowie weźcie się za jakąś konstruktywną robotę.

  • @szymonmakua7972

    @szymonmakua7972

    Ай бұрын

    A co jest niekonstruktywnego w ich robocie?

Келесі