Co skleja nasze doświadczenia? | Czego nie wiemy o umyśle? #1

Ғылым және технология

Co to znaczy, że jesteśmy świadomi i czego możemy być świadomi? Jak to jest być kotem, nietoperzem lub filozofem? Skąd wzięła się świadomość? Czy wszystkie problemy z nią związane są tak samo trudne? Jak świadomość ma się do samoświadomości, a jak do nieświadomości?
„Czego nie wiemy o umyśle?” to podcast skoncentrowany na pytaniach. Mimo że ludzkość od tysiącleci głowi się nad tym, czym umysł jest i jak działa, dalej na ten temat więcej nie wiadomo, niż wiadomo. Dynamiczny rozwój psychologii, neuronauki i kognitywistyki w ostatnich kilku dekadach pozwolił odpowiedzieć tylko na nieliczne spośród zadawanych dotychczas pytań. Równocześnie otworzył horyzont nowych tajemnic, odsłaniając zagadnienia, o których nawet nie wiedzieliśmy, że o nich nie wiemy. Celem naszego podcastu jest wspólne spojrzenie na (a może nawet poza!) ten horyzont.
Czego nie wiemy o umyśle, starają się ustalić dwaj badacze z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr hab. Mateusz Hohol, prof. UJ zajmuje się szeroką gamą zagadnień z zakresu kognitywistyki i psychologii, w szczególności poznaniem matematycznym. Jest kierownikiem Mathematical Cognition and Learning Lab na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dr Jędrzej Grodniewicz zajmuje się filozofią umysłu i jej punktami stycznymi z filozofią psychiatrii, języka i epistemologią.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
Słuchaj nas w formie podcastu:
open.spotify.com/show/6NGqEBj...
www.google.com/podcasts?feed=...
podcasts.apple.com/us/podcast...
anchor.fm/copernicus-center

Пікірлер: 28

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Жыл бұрын

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @zapomniaemstarego4980
    @zapomniaemstarego4980 Жыл бұрын

    Fascynujący odcinek, chętnie zapoznam się z kolejnymi odcinkami tej doprawdy zacnej serii. (Mam nadzieję z będzie ich więcej niż 5)

  • @jerzydan4973
    @jerzydan4973 Жыл бұрын

    Panowie jeszcze więcej takich dyskusji

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 Жыл бұрын

    11:27 dokładnie - samoświadomość = czuć potrzebę "rozwoju" 17:25 Freud mówił o podświadomości, natomiast pojęcie nieświadomości (także zbiorowej) wprowadził Jung.

  • @x64Joxer
    @x64Joxer Жыл бұрын

    Dziękuję

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Ojej będę cytować,,tego nie zwazysz ani nie zmierzysz jeśli nie zechcesz to nie uwierzysz,, Doświadczenie wewnętrzne w uniwersalny sposób wspólne wszystkim a jednocześnie niepowtarzalne dla każdego...może być...?Kiedy dostępne staje się powszechniej zmienia zewnętrzność...like that pstryk! Dojrzałość Serca i Umysłu do przejawienia...no Czego? 😗

  • @romanniemczyk6290
    @romanniemczyk6290 Жыл бұрын

    Oglądałem do 20:40 aż padło słowo "skilów" i dziękuję bardzo. A już myślałem że doczekałem się rozmowy po polsku.

  • @Manjushri44
    @Manjushri443 ай бұрын

    Świadomość to "światło" umysłu, zbiór informacji ujawnionych/ rozpoznanych i oswojonych, wydobytych z "mroku" niewiedzy. Zmysły wraz z intelektem to narzędzia badawcze a system uczuciowo/ emocjonalny to bezpieczniki/ zawory bezpieczeństwa systemu.

  • @Wind-up__bird
    @Wind-up__bird Жыл бұрын

    Ale jesteście pewni, że to Wy macie świadomość? A nie świadomość ma Was? ;)

  • @pawegorka8589
    @pawegorka8589 Жыл бұрын

    ciekawe czy jakby zrobić algorytm sztucznej inteligencji który interpretowałby impulsy w układzie nerwowym jakiegoś prostego stworzonka, ciekawe czy po za typowo życiowymi aktywnościami zaobserwował by coś jeszcze

  • @Dillu441
    @Dillu441 Жыл бұрын

    Jak to jest być X-em? Ten problem obrazuje po prostu trudność z przewidywaniami dot. zachowania istot, których funkcjonowanie oparte jest o inny rodzaj zmysłowych postrzeżeń czy ogólnie kognicji (o inny układ nerwowy). Znajomość tego, jak to jest być mną i postrzegać rzeczy tak, jak ja, to po prostu dość dobre podstawy do przewidywania własnych reakcji na różne bodźce, umiejętność dokonywania predykcji dot. własnego zachowania w różnych sytuacjach (na tej zdolności autopredykcji opiera się nasz "uprzywilejowany" dostęp do swojego wnętrza), bo jednak nasz układ nerwowy odbiera sygnały od samego siebie i ma długą historię doświadczania naszego własnego zachowania w różnych okolicznościach. Na tej podstawie i przy założeniu pewnego podobieństwa dyspozycji do zachowań między mną a inna istotą mogę czynić przewidywania dot. zachowania tej istoty, mogę "wchodzić w jej buty". Ta funkcjonalistyczna perspektywa skłania raczej do stwierdzenia, że możemy się dowiedzieć, jak to jest być nietoperzem, badając nietoperzowe funkcjonowanie, nietoperzowe dyspozycje do zachowań oparte o nietoperzową zmysłowość czy ogólnie nietoperzowy układ nerwowy. Doświadczenie potoczne, nie dysponujące wiedzą z takich badań, po prostu każe nam mówić o tym, jak to jest być X-em, przez odwołanie do naszych własnych doświadczeń, sposobów odczuwania czy postrzegania. To, że odwołując się do nich, nie jesteśmy świadomi funkcji, jakie to odwołanie pełni, nie sprawia, że ktoś inny, dysponując lepszym rozeznaniem funkcjonowania echolokacji i zachowania nietoperzy, musi przyjmować tak ograniczoną perspektywę. Artykuł Nagela zresztą jest takim popisem kompletnej ignorancji funkcji naszych postrzeżeń, ich jakości i przypisywania innym istotom podobnych doświadczeń. Nagel prezentuje skrajnie niefunkcjonalistyczną perspektywę i nie ostrzegając o tym próbuje nam sprzedać jakiś "twardy problem", który stwarza sama ta perspektywa.

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski Жыл бұрын

    Można sobie wszczepić kolejne zmysły, nie słyszałem aby ktoś sobie wibrysy wszczepiał ale zawsze można być tym pierwszym. Widziałem film z osobą która wszczepiła sobie zmysł magnetyczny to małego palca w ręce, ponoć wifi czuła oraz inną osobą która echolokację wytrenowała. Ciekawe jak to jest odczuwać nowy zmysł, zwłaszcza ten zmysł magnetyczny, w polskojęzycznym świecie chyba nikt nie próbował jeszcze. Jeśli jakieś studio tatuażu jest wstanie to zrobić to proszę i adres tego studia i cenę zabiegu.

  • @arthy27
    @arthy27 Жыл бұрын

    Zapowiada się świetna seria :)

  • @robertpozoga7223
    @robertpozoga7223 Жыл бұрын

    Właśnie wszyscy w kolo używają tego określenia i nawet prowadzący dochodzi na tej podstawie do wniosku ,że skoro używają tego określenia wiec wiedza co to jest. Teraz się zastanówmy co o świadomości wie i rozumie prowadzący i przetransponujmy to na innych .Sprawdzając co nam wyjdzie. Otóż prowadzący z grubsza na początku twierdzi że świadomość z racji jej powszechności i używalności jest dobrze znana bo jest czysto używana. Ale sie myli bo częste używanie czegoś nie oznacza że nasza wiedza i umiejętności potrafią to rozumieć . A jest to poprostu tak złożony proces że docieramy do kolejnych poziomów jego opisu które nie są ostateczne. Czyli po prostu na chwile obecną jesteśmy za głupi żeby to zrozumieć . THE END

  • @JarosawRegulski
    @JarosawRegulski Жыл бұрын

    Organizm z większą świadomością, może lepiej o siebie dbać, czyli zwiększa szanse przeżycia i rozwoju. Więc świadomość jest ewolucyjnie korzystna.

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 Жыл бұрын

    Świadomość to jedno, a samoświadomość to drugie. Świadomość nieuchronności śmierci - to wyróżnia człowieka na tle całego stworzenia. Dlatego człowiek "wynalazł" życie PO.

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski Жыл бұрын

    21:55 nie tylko nietoperzem, wystarczy sobie wyobrazić że każda osoba mówiąca innym językiem ma inne doświadczenia związane ze światem. Np. Polacy są bardziej nastawieni ja rzeczowniki a ludzie na zachodzie na czasowniki, nie wiem jak to ładnie napisać nie jestem naukowcem.

  • @neyfen1895
    @neyfen1895 Жыл бұрын

    ...opisujecie co wynika z posiadania świadomości a nie czym ona jest.............................................................................................

  • @PlayerJackPL
    @PlayerJackPL Жыл бұрын

    Czy wy już na wstępie nie mylicie świadomości z wolną wolą? Bo że każdy z nas świadomość ma, to chyba trudno się nie zgodzić? Odbieramy przecież bodźce, jesteśmy ich świadomi i na nie reagujemy. Chyba, że zaprzeczacie istnienia psychologii? Z niej przecież wiemy, że istnieją psychiczne procesy nieświadome, a mimo to wpływające na nasze zachowanie. Do wytworzenia się tych zjawisk konieczne jest istnienie świadomości, czyż nie? Nieświadome istoty nie miałyby depresji.

  • @waltkowalski3458
    @waltkowalski3458 Жыл бұрын

    Super temat. Trochę bełkotliwa mowa. Mozna o tym mówić prostszymi językiem wiec czemu nie korzystacie z tej możliwości?

  • @horabzuawiak5442
    @horabzuawiak5442 Жыл бұрын

    Pytanie zasadnicze, po co w ogóle zawracać sobie głowę problemem, którego najwyraźniej nie można rozwiązać? A jest przecież tyle palących problemów do rozwiązania tu i teraz, od których rozwiązania może zależeć to czy w ogóle jeszcze będziemy świadomi czegokolwiek za kilka lat!

  • @marekczogaa7850
    @marekczogaa7850 Жыл бұрын

    świadomość to tylko zbiór doświadczeń z ogromną domieszką innych świadomości i służy przetrwaniu ... kilka tyś lat temu ludzie mieli więcej doświadczeń , a obecnie od dziecka są programowani przez inne świadomości .

  • @darekcebula3595
    @darekcebula3595 Жыл бұрын

    Myślałem, że coś wyjaśnicie. Pierdzielenie przez godzinę, gadanie, które nic nie wyjaśnia. Jak ten słowotok odbieram? Bla bla bla bla bla bla, bla bla bla blabla, całe wasze wyjaśnienie. Wyczerpaliście temat.

  • @nanotech_republika

    @nanotech_republika

    Жыл бұрын

    Genialne podsumowanie.

  • @nanotech_republika

    @nanotech_republika

    Жыл бұрын

    Tak to jest jak rozmawia się o filozofii i wymyśla się niestworzone teorie zamiast zrobić eksperymenty i sprawdzić jak to wszystko tak naprawdę działa w mózgu.

  • @mikeytoja

    @mikeytoja

    Жыл бұрын

    Niezrozumienie tematu

  • @darekcebula3595

    @darekcebula3595

    Жыл бұрын

    @@mikeytoja Ok, Twoja opinia

  • @gladnottohelpukraine

    @gladnottohelpukraine

    Жыл бұрын

    @@nanotech_republika no niestety, czyste amatorstwo i brak wiedzy z neurofizjologii aż bije po pysku. Pogadanka dla widzów Dzień dobry TVN.😡

Келесі