Czy widzimy tylko rzeczy, które są? | Czego nie wiemy o umyśle? #4

Ғылым және технология

Czym różnią się iluzje od halucynacji? Skąd się biorą i z czego wynikają? Czy związane są tylko z zaburzeniami psychicznymi? Czy synestezja jest rodzajem halucynacji? Czym halucynacje różnią się od urojeń? Jakie jest prawdopodobieństwo, że żyjemy w symulacji?
„Czego nie wiemy o umyśle?” to podcast skoncentrowany na pytaniach. Mimo że ludzkość od tysiącleci głowi się nad tym, czym umysł jest i jak działa, dalej na ten temat więcej nie wiadomo, niż wiadomo. Dynamiczny rozwój psychologii, neuronauki i kognitywistyki w ostatnich kilku dekadach pozwolił odpowiedzieć tylko na nieliczne spośród zadawanych dotychczas pytań. Równocześnie otworzył horyzont nowych tajemnic, odsłaniając zagadnienia, o których nawet nie wiedzieliśmy, że o nich nie wiemy. Celem naszego podcastu jest wspólne spojrzenie na (a może nawet poza!) ten horyzont.
Czego nie wiemy o umyśle, starają się ustalić dwaj badacze z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr hab. Mateusz Hohol, prof. UJ zajmuje się szeroką gamą zagadnień z zakresu kognitywistyki i psychologii, w szczególności poznaniem matematycznym. Jest kierownikiem Mathematical Cognition and Learning Lab na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dr Jędrzej Grodniewicz zajmuje się filozofią umysłu i jej punktami stycznymi z filozofią psychiatrii, języka i epistemologią.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
Słuchaj nas w formie podcastu:
open.spotify.com/show/6NGqEBj...
www.google.com/podcasts?feed=...
podcasts.apple.com/us/podcast...
anchor.fm/copernicus-center

Пікірлер: 121

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski Жыл бұрын

    Chyba warto wspomnieć o urojeniach religijnych, a więc doświadczeniu nadprzyrodzonych postaci na skutek silnych fiksacji na tych obiektach w połączeniu z kulturową i społeczną (zewnętrzną) presją, w tym formacją (indoktrynacją) religijną trwającą przez wiele lat od wczesnego dzieciństwa.

  • @dominikmianowany3058

    @dominikmianowany3058

    Жыл бұрын

    P. Tomaszu, myślę, że treść pana wiadomości jest przekombinowana, jak żargon prawniczy. Prościej, prościej mistrzu. 😉😁

  • @rustybronco2957

    @rustybronco2957

    Жыл бұрын

    Bzdura, indoktrynacja na opak! Jeśli już koniecznie chcesz doszukiwać się psychopatologicznych źródeł objawień religijnych, to warto wskazać na bardzo dobrze udokumentowane źródło w postaci zjawisk związanych z epilepsją, zwłaszcza z tzw. aurą padaczkową.

  • @dominikmianowany3058

    @dominikmianowany3058

    Жыл бұрын

    @@rustybronco2957 wiesz, czym różni się moja odpowiedź od twojej? Twoja jest agresywna i równie fantastyczna, co p. Tomasza, któremu wrzucasz 🤨😐😑

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Жыл бұрын

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 Жыл бұрын

    Ludzie zakochani często widzą ukochaną osobę w różnych miejscach i twarzach innych osób. Kto nie był zakochany? ja tak miałem i nie widzę tu powodu do wstydu. Nie mam też żadnych środków chemicznych, nawet kawy by się nimi zasłonić. Oczywiście miałem też halucynacje gdy byłem chory i miałem wysoka gorączkę. Dodałbym też "poczucie czyjejś obecności" w odosobnionych, szczególnie ciemnych miejscach, np. w lesie w bezksiężycowa noc. Takie omamy są naturalne i znikają dopiero po oswojeniu się z danym miejscem.

  • @HammerFang
    @HammerFang Жыл бұрын

    Ja często śnię świadomie. Chociaż ostatnio rzadziej. Czasami udawało mi się jakby kierować „swoimi” poczynaniami we śnie. Ale raz miałem tak realistyczny sen, chodziłem po jakimś miasteczku nie będąc świadomym że śnię. Dopiero jak zaczęła świadomość snu się pojawiać, a właściwie poddawanie w wątpliwość tego co ja tam robiłem, przypominanie sobie stopniowo kim faktycznie jestem to równocześnie zaczął pojawiać się strach. Moment w którym zorientowałem się że to sen spowodował chyba przerażenie bo obudziłem się zlany potem z szaleńczym tętnem i nigdy wcześniej żaden koszmar nie wywołał takiego strachu. Ehh ten mózg …

  • @kala-re-pah958

    @kala-re-pah958

    Жыл бұрын

    Bardzo możliwe że śniło Ci się że kierujesz snem.

  • @flepix
    @flepix Жыл бұрын

    Panowie genialna rozmowa, coś pięknego. Materiał na wysokim poziomie.

  • @przemo3651

    @przemo3651

    Жыл бұрын

    Iluzja Muller Lyer jest iluzją dla osób, które mało rzeczy technicznych robiły w życiu. Jak ktoś coś częściej robi to dla niego to jest oczywiste, że obie linie są tej samej lub podobnej długości. A to dlatego, że patrzy na to w inny - techniczny sposób i odrzuca wszystkie ozdobniki, skupiając się na długości linii. Ja do takich osób należę i zszokowało mnie to, że ta iluzja dla gościa jest najbardziej uderzająca 😀

  • @Dillu441
    @Dillu441 Жыл бұрын

    "porządne halucynacje, które ma się po kawie" XD Ale fakt, brak snu potrafi zrobić swoje. Doświadczyłem raz w przedziale pociągu, wracając z koncertu w stolicy, po blisko dobie bez snu, zmęczony i trochę na kacu, halucynacji polegającej na postrzeganiu biało obitego zagłówka siedzenia na przeciwko mnie jako okna- przedniego okna samochodu chyba, w którym pojawiały się jakieś widoki. Dość mocne było to złudzenie. Ale pomniejsze halucynacje to całkiem częste przeżycie. A co do synestezji, to dopiero teraz dociera do mnie, że doświadczane przeze mnie pewne uczucia błogości, takiego przyjemnego mrowienia w ciele związane np. z doznaniami słuchowymi mogą być przykładem łagodnej synestezji. :)

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 Жыл бұрын

    Na koniec. Symulacje pochłaniają energię, a energia to w zasadzie materia. Nie da się całej materii przetworzyć w symulację, bo musza istnieć urządzenia, maszyny do tworzenia symulacji i jej zasilania, a całość musi być konserwowana i symulacje maja jakieś odzwierciedlenie materialne - np. w postaci impulsów elektrycznych czy fotonów, a może kwarków. Siłą rzeczy materii musi być więcej niż symulacji. Nawet jeśli mówimy o nieskończoności symulacji, to materii musi być dajmy na to 2 razy więcej. Siłą rzeczy rzeczywistości jest więcej od symulacji.

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 Жыл бұрын

    Inna sprawa, to "zamawianie snów". W szkole pomagałem sobie w ten sposób w nauce, ucząc się w czasie snu. Obecnie moje sny to świetne filmy, którymi całkiem nieźle steruję.

  • @alemito521

    @alemito521

    Жыл бұрын

    Jak taczką?

  • @PiotrekMik

    @PiotrekMik

    Жыл бұрын

    Również dobrze się bawię w snach. Polecam.

  • @jacek2514
    @jacek2514 Жыл бұрын

    Wszystko to już słyszałem . Powiedział mi żuk, który mieszka u mnie w uchu.

  • @Dillu441
    @Dillu441 Жыл бұрын

    Kartezjański sceptycyzm podnoszący możliwość snu podziela mankament rożnych sceptyckich wątpliwości. Mianowicie tak, jak w tych argumentach o łudzących nas zmysłach, przywołujących sytuacje kiedy coś w jakichś warunkach obserwacyjnych wydaje się innym, niż jest po lepszym przyjrzeniu się- więc podstawą wątpienia w zmysły są wciąż zmysłowe postrzeżenia- tak gdy stwierdzamy, że może właśnie nieświadomi tego śnimy, to opieramy się na pamięci doświadczeń, w których po przebudzeniu ustalaliśmy, że coś było tylko snem, jakkolwiek niepokojącym. Innymi słowo te sceptyckie argumenty próbują podważyć własne podstawy- w tym przypadku rózróżnienie jawy i snu oraz użytek, jaki z niego czynimy na co dzień.

  • @piotrzima8707
    @piotrzima8707 Жыл бұрын

    I tak się powinno dialogować ! +++ za kulturę ! 34' zasymulowana rzeczywistość /?/

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Kawa kawa kawa kawa Waka!

  • @zuzannakonior6284
    @zuzannakonior6284 Жыл бұрын

    Niektórzy widzą rzeczy których nie ma. Co to e ogóle znaczy? I tak nie jesteśmy w stanie zobaczyć czy usłyszeć wszystkiego choćby przez wzgląd na fakt, że odbieramy słuchowo czy wzrokowo określone częstotliwości fal.

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Yes jest ...Jest!

  • @andrevonk5884
    @andrevonk5884 Жыл бұрын

    Obecnosc gazu szlachetnego Rn radon w starych piwnicach/budowlach ale takze linie wysokiego napiecia fenomen UFO widzimy chmure a mozg odbiera to jako latajacy talerz😊

  • @thevoiceofschizophrenia7092
    @thevoiceofschizophrenia70926 ай бұрын

    Mój Stwórca ma prawo pokazać mi, wszystko czego zechce, nawet jeśli nie objawia tego innym.

  • @interproservice
    @interproservice Жыл бұрын

    A jak nauka wyjasnia wizje, przeczucia, wiele razy mialem wizje ze cos bedzie ale kilka sekund na przod tylko.... i to nie bylo deja vu

  • @Aristosek

    @Aristosek

    Жыл бұрын

    Uuu ..cheat. Na save jechałeś, tylko loadingu nie pamiętałeś :)

  • @PiotrekMik

    @PiotrekMik

    Жыл бұрын

    Też doświadczyłem tego zjawiska, że wiedziałem co się stanie przed tą sytuacją.

  • @lia3133

    @lia3133

    Жыл бұрын

    W okresie nastoletnim miałam takie sytuacje b. często, włącznie z przewodzeniem niektórych słów, ruchów, dość źle się w tej minucie czułam,jakby powietrze gęstniało, potem się to szybko rozpływało i wracał real.czas.

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 Жыл бұрын

    👍🙂 dziękuję, pozdrawiam - bardzo ciekawy odcinek :)

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 Жыл бұрын

    Jak panowie opiszą sytuacje, gdy w czasie snu rozwiązywałem test z historii, jak czegoś nie wiedziałem to się budziłem i doczytywałem fragmenty z książki/książek, momentalnie zasypiałem i kontynuowałem test? Halucynacje nie są odległe od rzeczywistości. Jeżeli umiem sobie przypomnieć wygląd strony z książki, łącznie z jej numerem, to zobrazowanie tego jest też chyba formą halucynacji, ale rzeczywistego przedmiotu, w dodatku na żądanie. A co z rozwiązywaniem zadań matematycznych w czasie snu? Przecież wszystkie kroki są prawdziwe, bez zmyśleń i odstępstw, tylko "pomoce naukowe" są fajniejsze. Czerwony pasek na świadectwie tez nie był halucynacją. Ja tu widzę powiązanie halucynacji z pamięcią i manipulowanie tą pamięcią oraz obrazowaniem wspomnień. Nie wiem czy dobrze to tłumaczę, bo wiele osób tego chyba nie rozumie, albo uważa, że ja żartuję. Jak nad czymś usilnie pracuję, to jestem w stanie po prostu to kontynuować w czasie snu. Zwykle tego nie robię, bo za mało mi płacą i wolę kontynuować jedną ze swoich opowieści. Poza tym jest problem, bo wyobrażenie sobie czegoś we śnie, nie drukuje tego na papierze i nie zanosi szefowi. Mimo wszystko trzeba to wklepać ręcznie w klawiaturę.

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 Жыл бұрын

    A co z calym. Tematem medytacji?

  • @bartomiejz3665
    @bartomiejz3665 Жыл бұрын

    dziękuje bardzo. chylę nisko czoło nie tylko przed poziomem merytorycznym ale także koncepcją i sposobem przeprowadzenia podcastu. mamy naukowca i prowadzącego, który także jest ekspertem w dziedzinie (być może także naukowcem) i genialnie prowadzi rozmowę. panowie ! jeśli można zapytać: ile czasu zajęło Wam przygotowanie się i nagranie tego odcinka ? pytam, bo nie mogę wyjść z podziwu nad tym jak "zgrabnie" i zarazem merytorycznie zostało to zrobione. jeszcze raz dziękuję i proszę o więcej !

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski Жыл бұрын

    Czy migrena z aurą jest halucynacją?

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo1 Жыл бұрын

    Panowie, ale ja mam bardzo plastyczne sny i w trakcie ich trwania jestem świadomy, że to są sny. Za to w świecie rzeczywistym miałem przeświadczenie co do uczuć innych osób wobec mnie, po czym okazało się to nieprawdą. Przeświadczenie o tym, że ktoś nas lubi lub nie to też forma halucynacji. Mi wydawało się, że pewna osoba mnie nie lubi, a dostałem od niej awans. Po zmianie pracy zostałem oskarżony o zdradę. jak się wydaje nie tylko ja miałem "halucynację", a może "iluzję"?

  • @qj0n

    @qj0n

    Жыл бұрын

    Halucynacja to nie przekonanie. Przekonaniem są urojenia

  • @PiotrekMik

    @PiotrekMik

    Жыл бұрын

    Potwierdzam, to co Ci się wydaje to informacja pochodząca z podświadomych programów.

  • @paweltluscik1314
    @paweltluscik1314 Жыл бұрын

    Człowiek kontaktuje się z otaczającym światem swoimi zmysłami które posiada (wzrok, smak, węch, dotyk, słuch, inne - echolokacja jako zmysł? ). W czterowymiarowym Wszechświecie. A co jeżeli Wszechświat jest 11-wymiarowy (może tak, może nie - zapytajcie fizyka) a sen jest kolejnym zmysłem, niezwykle czułym (bo wyłączamy inne zmysły aktywując czułość na poziomie neuronów), odwołującym się do multiwymiarowego Wszechświata, może Multiwersum? sen jako zmysł a nie halucynacje? Dusza to ta część człowieka z 5-tego i 6-tego wymiaru.

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    Podobno 12 wymiarów. A co jeśli nasza rzeczywistość to sen

  • @PiotrekMik

    @PiotrekMik

    Жыл бұрын

    @@jeronims3079 Rzeczywistość to sen z twardym scenariuszem gdzie przed modyfikacjami blokuje nas materia. Sen w nocy ma scenariusze nie ograniczone 🤔

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    @@PiotrekMik możliwe że nasza rzeczywistość to sen lub już gotowy scenariusz znany od a do z ale...z możliwością zmiany doswiadczen, ścieżek na podstawie wyborów podczas podejmowania każdej decyzji...

  • @sid4178

    @sid4178

    Жыл бұрын

    Tylko problem w tym ze zmysly nie sa wylaczane. Sprobuj pusicic jakos melodie, gasic i zaswiecac swiatlo w pokoju gdy ktos spi. Najpewniej bedzie mial sny zwiazane wlasnie z tym co dzieje sie wokol jego

  • @jeronims3079
    @jeronims3079 Жыл бұрын

    Pamiętam jak miałem sen że spadam...lecę z bardzo wysoka i już tuż przed ziemia..czuje że zaraz uderzę i coś mi mówi "spokojnie to tylko sen"...i na spokojnie się budzę. Zatem...

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    ...może to co chcemy widzieć...

  • @hg533
    @hg533 Жыл бұрын

    "dookordynujemy"... litości!!!

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski Жыл бұрын

    Synestezję zmysłową miałem silną w dzieciństwie. Liczby miały kolor, ludzie mieli kolor, lub przypisane zwierzęta do swojej osobowości.

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    ...może to coozemy...at the moment...

  • @Eklektyczny_albert
    @Eklektyczny_albert Жыл бұрын

    Jeśli dotyczy cię zjawisko "iluzji" w XXI w i nie masz zdiagnozowanej choroby, to znaczy, że pruski model nauczania się sprawdził.

  • @paweltluscik1314
    @paweltluscik1314 Жыл бұрын

    fajna dyskusja

  • @jeronims3079
    @jeronims3079 Жыл бұрын

    O hipotezie wirtualnej rzeczywistości mówił też poważnie na pewnej konferencji E.Musk

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 Жыл бұрын

    Zakres naszych zmysłów b.ograniczony👀🌃reszta poza pasmem!!#właściwie co widzimy i słyszymy itd/itp?!😯Jakaś kpina z człowieka?#p.K.Meissner/M.Heller/K.Zanussi/S.Bajtlik/Craig vs Hitchens/Ł.Lamża i-inni...

  • @ninko2099ppp
    @ninko2099ppp Жыл бұрын

    Ja powiesiłem kurtkę na drzwiach od szafy która była przy łóżku. W nocy się obudziłem. I myślałem że ktoś nademną stoi. Tak się bałem że aż zimne poty mnie oblewały

  • @marekmareckionline8493
    @marekmareckionline8493 Жыл бұрын

    tylko 2h śnimy?

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    Tak, a nawet mniej...a wydaje się że kilkanaście godzin lub dni

  • @marekparapter7759
    @marekparapter7759 Жыл бұрын

    po co Wam te słuchawki w czasie rozmowy?

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Pass

  • @Arkadiuszczekay
    @Arkadiuszczekay Жыл бұрын

    Wyobraźnia to też halucynacja? Wizualizacja?

  • @qj0n

    @qj0n

    Жыл бұрын

    Wyobraźnia to jeszcze inny mechanizm

  • @Namiszon

    @Namiszon

    Жыл бұрын

    polecam zapoznać się z aktywną wyobraźnią junga!

  • @johnstone5766
    @johnstone5766 Жыл бұрын

    tez mi halucynacje... jak nie spisz nocy i drzy ci obraz to co to za halucynacja... ja mialem kiedys realna halucynacje i byla ona wcale nie watla ale bardziej realna niz real - byc moze dlatego ze zwykly obraz widzi sie oczami ktore sa badz co badz zmeczone i nie do konca ostra a halucynacyjny obraz prawdopodobnie sie widzi mozgiem bez posrednictwa oczu... otoz jechalem kiedys na rowerze w letni dzien i mijajac jakiegos 10-latka ltory stal na pasach zovaczylem na jego twarzy mocno fosforyzujace pomaranczowe pasy - takie wzory jak kibice maluja na mecze czy pogmeje w dzungli - nie moglo to byc realne bo koles sama twarz mial bialą i biale slonce tak dawalo ze cala ta sceneria nie wydawala sie polska tylko przedzej australia, a same wzory swiecily tez tak mocno i byly tez tak wtrazne ze nie uznaje za mozliwe zrobienie takiego efektu przy pomocy obecnie dostepnych srodkow, zbyt wyrazne i ostre to wszystko bylo ...faktem jest to ze bylem wtedy zmeczony bo o ile pamietam byla to dluzsza trasa i zle spalem,

  • @johnstone5766

    @johnstone5766

    Жыл бұрын

    koniec koncow jednak mowie haluzynacja ta nie byla watlejsza niz real tylko na odwrot, byla duzo bardziej wyrazna niz real

  • @Slipknot87
    @Slipknot87 Жыл бұрын

    a moze zrobia Panowie odcinek o hipnozie? czy ona serio dziala czy bardziej jest to odgrywanie rol jesli dana osoba jest na to podatna?

  • @andrzej9618

    @andrzej9618

    Жыл бұрын

    darrin brown i potęgą umysłu. Fajnie gada i pokazuje. A fajniejsze jak z kumasz o co biega. Zabawa jest taka jak na rysunkach ale tu można przeciąć.

  • @Slipknot87

    @Slipknot87

    Жыл бұрын

    @@andrzej9618 kojarzę natomiast nie wiem ile z tego jest wyrezyserowane

  • @andrzej9618

    @andrzej9618

    Жыл бұрын

    @@Slipknot87 jest tylko trzeba b iść różnie. Tzn. Np. Masz reklamę jako prostą hipnozę ale działa. Zabawa z sztuczną ręką i lustro. Cięższe bo trzeba przebrnąć przez wieże oni mówią właśnie haluny i urojenia itp... O tym czym mówią można wpływać na ludzi masowo i jednoatkowo. Na tym i wielu innych czynnikach jest oparta hipnoza...

  • @andrzej9618

    @andrzej9618

    Жыл бұрын

    Masz też tu filmiki które mogą wpływać na odbiorcę o sztuce było ale nie wiem czy zamierzone czy nie.

  • @andrzej9618

    @andrzej9618

    Жыл бұрын

    a z takich oczywistych a nie oczywistych jak słaby umysł to prosto bardzo przegiąć i popaść z skrajności skrajność.

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    So do so

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 Жыл бұрын

    Ja wiem, że nie jestem simsem i że się nie da zbudować takiej symulacji, w razie pytań zapraszam.

  • @jeronims3079
    @jeronims3079 Жыл бұрын

    A co jeśli nasz umysł jest poza mózgiem...a moze to wirtualna rzeczywistość...a może sen...wtedy wiele tych zdarzeń paranormal by było wyjaśnione ..;)

  • @towiem

    @towiem

    Жыл бұрын

    A są jakieś zdarzenia paranormalne ...?

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    @@towiem Tak

  • @towiem

    @towiem

    Жыл бұрын

    @@jeronims3079 podasz przykład ?

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    @@towiem nie uwierzysz, poza tym to co ja uważam za paranormal fizyk kwantowy uzna za..."da się wyjaśnić" przez np.wielowymiarowsc

  • @AndrzejWilkable
    @AndrzejWilkable Жыл бұрын

    Prowadzący gdyby rozmawiał o smerfach, zapewniałby, że nie są aż tak rzadkie, nie tak jak wszyscy myślą... :D Panie prowadzący, smerfy to takie rzeczy które "nie są" :D, jeśli je widzisz, a tym bardziej nie tak rzadko, to trzeba się zbadać, nawet jeśli zdarza się to nie tak rzadko u innych. :D

  • @jeronims3079
    @jeronims3079 Жыл бұрын

    Zobaczymy jak będą już dostępne prawdziwe komputery kwantowe...jeśli teraz mamy grafikę mega realna to co stworzymy na k.kwantowych ?;)

  • @PiotrekMik

    @PiotrekMik

    Жыл бұрын

    Zastanawiałem się nad tym kiedyś i myślę że taki komputer będzie mógł generować wirtualne światy, mapy w czasie rzeczywistym. Mam na myśli grę w formie filmu bez gotowych map lecz z odpowiednim algorytmem.

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    @@PiotrekMik dokładnie, zobacz jeśli nie widziałeś jak teraz wygląda gra flight Simulator firmy Microsoft...to co będzie za te 10, 20 lat....Myślę że jeśli świat będzie istniał to za max 30 lat będzie znaczny skok. Zobacz co powstało w ciągu ostatnich 30 lat...od gry Pong (2 kreski i kropka)...do takiego flight Simulator ;)

  • @MrSTEMI
    @MrSTEMI Жыл бұрын

    A skąd wiecie że prowadzę samochód? 😎

  • @katarzynaturaj-kalinska.st2032
    @katarzynaturaj-kalinska.st2032 Жыл бұрын

    Bardzo trudno się zorientować, kto jest tu prowadzący, a kto jest gościem. I to chyba nie jest urojenie.

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    Może urojeniem jest potrzeba żeby byl jakiś prowadzący ;)

  • @katarzynaturaj-kalinska.st2032

    @katarzynaturaj-kalinska.st2032

    Жыл бұрын

    @@jeronims3079 A jednak lepiej wygląda publiczna rozmowa, gdy prowadzący ją moderuje. Chociaż zły prowadzący jest gorszy niż jego brak.

  • @jeronims3079

    @jeronims3079

    Жыл бұрын

    @@katarzynaturaj-kalinska.st2032 Myślę że jeśli jest rozmowa merytoryczną gdzie stwierdzasz że jest bardzo wartościowa to Nie interesuje mnie kto prowadzi...bo skupiam się na treści a nie na...jak wypadnie prowadzący....bo wtedy już nie słucham ja a moje Ego ;)

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    KE KE KE...Serra

  • @kryptusaltonius
    @kryptusaltonius Жыл бұрын

    Nauka, którą jest psychologia i psychiatria też cierpi na schizofrenię, skoro wprost nie uznaje 90% ludzkiej populacji wierzących w Boga, za dotkniętych urojeniami lub halucynacją. Jaki więc zamysł ma ewolucja naszego gatunku, aby obdarzyć prawie każdy ludzki mózg tymi urojeniami i halucynacjami. Skoro przez dziesiątki tysięcy lat ewolucji nasz gatunek w przeważającej większości wyznaje religię, to należy uznać urojenia i halucynacje za coś zupełnie normalnego, a tych którzy tego nie doświadczają, za nieprzystosowanych do życia w społeczeństwie i potrzebujących porady psycholologów i psychiatrów.

  • @ilovemyparents25

    @ilovemyparents25

    Жыл бұрын

    Są też urojenia ksobne 🤫

  • @beatakozowska6657

    @beatakozowska6657

    Жыл бұрын

    Tez zaliczylabym do urojen

  • @Arkadiuszczekay

    @Arkadiuszczekay

    Жыл бұрын

    Absolutnie nielogiczne.

  • @pedrop380

    @pedrop380

    Жыл бұрын

    Nie wspominając o tym, że wielu naukowców również wierzy i są to często ludzie którzy posiadają dużo większą wiedzę od naszej. Tylko z drugiej strony należy zdać sobie sprawę z tego iż nauka tez często potrafi nam plątać figle, a często badamy ją z perspektywy naszej percepcji i dlatego też pewnie często się mylimy. Tymczasem świat może się okazać o wiele dziwniejszy dla nas niż nam się to wydaje. Dlatego Ja z drugiej strony uważam też czysto "racjonalne" myślenie za niezbyt racjonalne 😃 Bo niejednokrotnie to myślenie abstrakcyjne pomagało nam się wynieść na wyżyny. Z czasem nabrałem też trochę dystansu do nauki bo mimo, że to nasze najlepsze narzędzie poznania to jest też obarczone niedoskonałościami które wynikają z naszych ograniczeń. Pamiętam, że kiedyś moja psycholog powiedziała mi ciekawa rzecz, a mianowicie żeby jak i w przypadku wszystkich innych rzeczy naukę też należy traktować sceptycznie i niejednokrotnie z przymrużeniem oka.

  • @pedrop380

    @pedrop380

    Жыл бұрын

    Z resztą nie widzę nic negatywnego w wierze, myślę, że złym jest slepe zapatrzenie w religie ale to tak jak z wieloma innymi rzeczami. Mimo to wiara jest dość pozytywnym zjawiskiem i niejednokrotnie pomaga wielu ludziom więc czemu miałoby to być złe?

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    N9 no no

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    ...synki...hohoho

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Sisisi...

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Cy coś...ulepił grzywki...hihihi

  • @dzieciarnia
    @dzieciarnia Жыл бұрын

    Zmysły nas mamią czy omamy nas zmyślają?

  • @pundzior
    @pundzior Жыл бұрын

    Raz w życiu trzeba zajebać kwas pod język.

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Post...Y

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Hyhyhy

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    Pilipiuk...lilili..mPppo..poop

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 Жыл бұрын

    NIK...t...name...D

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz Жыл бұрын

    Jeśli nigdy nie miałem halucynacji, czy to znaczy że coś ze mmą nie porządku? 😄

  • @lolololololo5261

    @lolololololo5261

    Жыл бұрын

    To oznacza, że halucynacje, które Ci się przydarzyły, nawet nie byłeś wstanie rozpoznać tylko uznałeś za stan "normalny".

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    Жыл бұрын

    @@lolololololo5261 czyli ty też jesteś tylko moją halucynacją i tak naprawdę Cię nie ma pustaku 😄

  • @lolololololo5261

    @lolololololo5261

    Жыл бұрын

    @@ZdzichaJedziesz No właśnie to napisałem, uznałeś wszystko co Cię otacza za stan "normalny", czyli wszystko jest halucynacją. Twój post potwierdza, ze nie zrozumiałeś pustaku xD

  • @PiotrekMik

    @PiotrekMik

    Жыл бұрын

    Dobrym pomysłem będzie zrobienie sobie badań. Może nie widzisz różnic, które dostrzegają inni, albo jesteś wyjątkowy.

  • @paweltluscik1314
    @paweltluscik1314 Жыл бұрын

    Dusza to ta część człowieka z 5-tego i 6-tego wymiaru 11-wymiarowej Rzeczywistości.

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 Жыл бұрын

    Gościu, najpierw zarzekasz się że nie chodzi o ludzi zażywających a chwilkę później podajesz siebie jako przykład wspomagając się nieprzespaną nocą i dodając wisienkę słowami "KAWA, KAWA, KAWA," Ile ich było 7 czy więcej? Co w kawie piszczy??? Naukowiec naciągający fakty???

  • @basiabar7352
    @basiabar7352 Жыл бұрын

    Jakoś trudno się tego słucha. Pan sepleni w sposób trudny do akceptacji a odniesienia do nauki są mocno niejasne.

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 Жыл бұрын

    Czemu, siedzac w tym samym pomieszczeniu, obaj panowie maja sluchawki? To jakis nowy trend, za ktorym nie nadazam?

  • @ewa3399

    @ewa3399

    Жыл бұрын

    Wygladaja wtedy cool 😂

  • @Arkadiuszczekay

    @Arkadiuszczekay

    Жыл бұрын

    Nie nadążasz. Już dawno wymyślono radio. A to dzieje się w studiu radiowym.

  • @Eklektyczny_albert

    @Eklektyczny_albert

    Жыл бұрын

    @@Arkadiuszczekay Chyba nagraniowym, a nie radiowym. To absolutnie nie wyjaśnia powodu posiadania słuchawek. Osoba nagrywająca materiał zakłada słuchawki, aby kontrolować poziomy głośności, albo wyłapywać niepożądane dźwięki w nagraniu. Czasem w takich słuchawkach możesz dostać info z reżyserki, że zaraz koniec czasu, nie stukaj nogą pod stołem, zapytaj o to czy tamto, nagramy jeszcze raz. Czasem chcesz tam słyszeć siebie (a czasem to przeszkadza). Oni mogą tam słyszeć swojego rozmówcę. Oczywiście wokalista będzie tam słyszał dodatkowo podkład muzyczny, do którego śpiewa, albo będzie miał odsłuch samego siebie na bardzo głośnej scenie. Te słuchawki mogą izolować od dźwięków otoczenia. Np dwaj komentatorzy sportowi mogą siebie nie słyszeć przez hałas panujący na trybunach, albo nie chcą słyszeć innych komentatorów. Albo jest tak głośno, że nie słyszą tego co sami mówią. Czemu tutaj gość ma słuchawki, to ja nie wiem. Może dla jego komfortu, ale chyba na wyrost. Nie wiem czy gość potrafi z tego zrobić użytek.

  • @beatakozowska6657

    @beatakozowska6657

    Жыл бұрын

    @@Arkadiuszczekay o radiu slyszalam👍💕

  • @dzieciarnia

    @dzieciarnia

    Жыл бұрын

    Te słuchawki to nasza zbiorowa halucynacja. ;)

  • @iczkimer
    @iczkimer Жыл бұрын

    Słabe to

Келесі