Fizyka Jądrowa, część 1 - Piknik w Dolinie Stabilności

Dzięki atrakcyjnym efektom specjalnym i licznym animacjom komputerowym 3D,
widzowie zanurzą się w niezwykły mikroświat.
Film opowiada o tym:
- jak Grecy wstąpili na ścieżkę nauki,
- jak odkrycie izotopów sprawiło, że fizycy stworzyli tablicę nuklidów,
- z jakich składników zbudowane jest jądro atomowe,
- o dwóch oddziaływaniach jądrowych: silnym i słabym,
- o energii wiązania składników jądra,
- o dziwnej krzywej, zwanej najważniejszą krzywą Wszechświata,
- o jądrach stabilnych i niestabilnych (promieniotwórczych),
- o znajduje się na samym dnie doliny stabilności,
- na jakiej zasadzie pracują elektrownie jądrowe,
- na jakiej zasadzie świecą gwiazdy i nasze Słońce.
Scenariusz napisali:
dr hab. Jerzy Grębosz i prof. dr hab. Bogdan Fornal
W filmie wystąpili:
dr inż. Magdalena Matejska-Minda i dr hab. Jerzy Grębosz
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland

Пікірлер: 181

  • @padre718
    @padre718 Жыл бұрын

    właśnie tak powinna wyglądać nauka w szkołach

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    To jest najwspanialszy komplement! W imieniu całej ekipy - dziękuję!

  • @adamkolany1668

    @adamkolany1668

    Жыл бұрын

    chyba sobie żartujesz.

  • @snapdwa

    @snapdwa

    11 ай бұрын

    Oni zarabiają 20 tysięcy a zwykli nauczyciele menele 3900

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    @@snapdwa Skąd Ci to przyszło do głowy? My przecież pracujemy w budżetówce...!

  • @snapdwa

    @snapdwa

    11 ай бұрын

    @@jerzygrebosz to prowokacja 😂

  • @wiktorfaluk9703
    @wiktorfaluk970311 ай бұрын

    Coś wspaniałego ,bardzo,bardzo dziękuję .Dopiero mając 72 lata dowiedziałem się od was co to są pierwiastki ,izotopy ,różnice między nimi, dokładna budowa jądra i wiele,wiele innych szczegółów . Jeszcze raz bardzo dziękuję. Bardzo szkoda że tak nie uczą od samego początku w szkołach.Gdyby każdy człowiek to zrozumiał , jak również i to że my sami jesteśmy kreatorami swojego życia , świat dzisiaj wyglądał by inaczej - dużo korzystniej dla nas wszystkich. Gorąco pozdrawiam pozdrawiam wszystkich.🥰🥰🥰

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Wiktorze, bardzo dziękuję w imieniu całej ekipy - że doceniasz nasz trud i cieszymy się, że tak bardzo film ten potrafił Cię zainspirować. Po to go w końcu zrobiliśmy. Pozdrawiam!

  • @MrHehus
    @MrHehus Жыл бұрын

    Super wykład. Dziękuję i czekam na kolejne części.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, przyjacielu. Część druga (W Krainie Widm) będzie w najbliższych godzinach. No a dalsze filmy są w końcowej fazie produkcji.

  • @remiss46
    @remiss46 Жыл бұрын

    Wyobrażam sobie, że w odległej przyszłości uznany fizyk z Polski w swoim wykładzie noblowskim opowiada jak rozpoczęła się jego przygoda z fizyką i kto jako pierwszy potrafił rozbudzić w nim miłość do fizyki. Już teraz w imieniu tego Noblisty dziękuję Instytutowi.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Masz rację, Przyjacielu. Trafiłeś chyba w samo sedno. Jest takie francuskie powiedzenie "Siejemy na wiatr". Ten film jest właśnie takim posiewem. Obejrzą go tysiące ludzi, ale w niektórych to ziarno zacznie kiełkować i może dany konkretny widz pójdzie za porywem tej fascynacji i na tym zbuduje swoje zawodowe/intelektualne życie. Gdzieś na tej drodze mogą zdarzyć się okrycia... Siejemy na wiatr....

  • @kmudhut
    @kmudhut10 ай бұрын

    Oglądając ten film czuję się jakby ktoś wybudował mi most nad fizycznym "bagnem", a potem jeszcze przez ten most poprowadził mnie za rękę (a nawet przewiózł mercedesem 😉) - deja vu! Opowiedziane krok po kroku, w taki sposób, że po dniu pracy czy nauki, ma się ochotę jeszcze tego słuchać. Widziałem już ten styl w jakiejś książce, nawet nie jednej. Oczywiście chodzi tu o Opus Magnum, Misję w nadprzestrzeń C++14/17 i Pasję C++. W sumie to marzył mi się kiedyś podręcznik do fizyki napisany w tym samym stylu i chyba dostałem nawet coś więcej - serię filmów w takim stylu. Genialna robota Jurku - jak zawsze! Jeśli ktoś w podobny sposób chciałby się nauczyć C++, to odsyłam do wspomnianych książek.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    10 ай бұрын

    Dzięki za te miłe słowa. Pomysł, bym napisał podręcznik do fizyki - trochę mnie zaskakuje. Może jednak film porywa mnie bardziej... Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie! Jurek

  • @73mordka
    @73mordka Жыл бұрын

    Świetny film! Doskonale i jasno przedstawiony materiał. Uwielbiam takie produkcje.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, Mordko, za te słowa uznania!

  • @AragornasRPG
    @AragornasRPG Жыл бұрын

    Cudowne! Po prostu piękne. Wspaniały wykład! 🙂

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, Marcinie! Takie słowa nadają sens tej całej pracy, którą włożyliśmy w te filmy.

  • @pawekasztelan4852
    @pawekasztelan4852 Жыл бұрын

    To jest boskie! Moje gratulacje.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, Pawle! Cieszymy się, że tak Ci się podba!

  • @swistaczek1891
    @swistaczek18916 ай бұрын

    Wyborny film prezentujący ABSOLUTNE podstawy w NAJPROSTSZY sposób. ZUPEŁNE MINIMUM jakie, moim zdaniem, każdy człowiek powinien posiadać. FENOMENALNA powtórka tych fundamentalnych pojęć. Wyborna robota!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    6 ай бұрын

    Dzięki za tak wspaniałą opinię!

  • @user-hp9lv4fd1i
    @user-hp9lv4fd1i11 ай бұрын

    Pani Magdaleno i Panie Jerzy. Bardzo dziękuję za oba odcinki programu o jądrze atomowym. Obejrzałem również ten o cząsteczce Higgsa. Materiał jest przedstawiony w sposób zrozumiały i sympatyczny. Z przyjemnością utrwaliłem i pogłębiłem swoją wiedzę w omawianym zakresie. Na Politechnice Warszawskiej poznawałem atom na podstawie modelu Bohra. Nie było jeszcze mowy o kwarkach, leptonach czy cząstce Higgsa. Zainteresowało mnie to, że Państwo podkreśliliście olbrzymią złożoność struktury jądra atomowego, mimo, że nie jest jeszcze w pełni poznana. Gdy studiowałem na wydziale chemii, byłem jeszcze ateistą ale w międzyczasie właśnie złożoność i porządek w budowie wszechświata, zarówno w skali makro jak i mikro skłoniło mnie do dostrzeżenia w tym mądrego Konstruktora i Wykonawcę, czyli Boga. Pięknie o dziele stwórczym Boga napisano w Bibili: Izajasza 40:26 ,,Podnieście oczy i popatrzcie na niebo. Kto stworzył to wszystko? Ten, który policzył gwiazdy i prowadzi je jak wojsko, każdą z nich woła po imieniu. Dzięki Jego niewyczerpanej energii i mocy budzącej lęk i podziw...", list do Rzymian 11:33 ,, Jak wielka jest głębia Bożej szczodrości, mądrości i wiedzy! Jak niezbadane są Jego sądy, jak nie do wyśledzenia Jego drogi." Bardzo mnie ciekawi Państwa zdanie na temat uwzględniania Boga w poznawaniu świata materii i energii. Z przyjemnością obejrzę następne Państwa programy. Z poważaniem, Wiesław Mozal.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Panie Wieśku, bardzo dziękujemy za tyle miłych słów. Bardzo się staraliśmy jeszcze na etapie tworzenia scenariusza, żeby nie stworzyć hermetycznego niezrozumiałego filmu. Woleliśmy stworzyć coś za łatwego niż coś za trudnego. Pyta Pan o kwestię bogów w nauce. Naukowiec musi być racjonalistą, to znaczy nie wolno mu powiedzieć że np. "białka się tworzą dzięki działalności bogów". Karl Popper wyznaczył drogę - tzw. kryterium weryfikowalności. Jeśli nie ma sposobu wykazania że coś (tu: bóg) nie istnieje, to taka kwestia nie może być przedmiotem nauki. Inna nieco sprawa to zachwyt nad porządkiem Wszechświata. Powiedzenie, że ten wspaniały Wszechświat musiał mieć kogoś, kto go stworzył - jest jakby zamieceniem problemu pod dywan. Bo skoro wspaniały uporządkowany i tak logiczny Wszechświat - musi przecież mieć kogoś, kto go stworzył, to od razu powinno pojawić się pytanie: A kto stworzył coś jeszcze bardziej wspaniałego logicznego i idealnego - czyli Boga? Odpowiedź: "nikt, Bóg istniał zawsze" jest ucieczką od problemu - no bo skoro może być coś, to istniało od zawsze, to dlaczego tak nie myśleć o Wszechświecie? Tak myśleli już starożytni Grecy. Dla nich nie było problemu, kto stworzył świat - świat istniał zawsze. Mówili: "nic nie może powstać z czegoś, czego przedtem nie było". Dla nich był tylko "problem zmian": jak to się stało, że Chaos zmienił się w Kosmos. Ciekawe zagadnienie, ale może już skończę, bo nie chciałbym aby tu się rozpętała dyskusja religijna. Maria Skłodowska-Curie była ateistką. Albert Einstein także. Czasem mówił: "Wierzę w boga Spinozy". (To chodzi o panteizm, czyli wiara, że Bóg jest przyrodą - i nie ma go nigdzie indziej). Serdecznie Pana pozdrawiam, panie Wieśku Jurek

  • @user-hp9lv4fd1i

    @user-hp9lv4fd1i

    11 ай бұрын

    @@jerzygrebosz Panie Jurku, bardzo dziękuję za długą i szczerą odpowiedź, zwłaszcza, że nie ma Pan za dużo wolnego czasu. Poruszył Pan w swoim komentarzu wiele ciekawych kwestii, chociażby problem czy coś istnieje od zawsze czy miało swój początek i ktoś to stworzył. Czytając ten fragment przyszło mi do głowy pojęcie czasu, który jak zapewne Pan wie lepiej ode mnie, dla nas istnieje i kiedyś miał początek ale w obrębie cząstek niematerialnych jak chociażby między fotonami nie istnieje. Prywatnie, każdy z nas, niezależnie czy jest naukowcem czy nie, musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy wierzy w ewolucję czy stwarzanie. Ma to na pewno olbrzymi wpływ na spojrzenie w przyszłość i zrozumienie sensu życia. Na ten temat Panie Jurku proszę już pomyśleć w zaciszu domowym. Jeszcze raz chciałbym podkreślić swoją wdzięczność dla całego zespołu za tworzenie takich interesujących programów naukowych. Życzę powodzenia w dalszej pracy ale i również w życiu prywatnym. Pozdrawiam, Wiesław Mozal.

  • @wojciechbarbapapa5734
    @wojciechbarbapapa5734Ай бұрын

    Brawo, świetnie wytłumaczone dla takich opornych jak ja:)))

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Ай бұрын

    "Oporny" może jesteś, ale przede wszystkim masz w sobie entuzjazm i ciekawość. To ogromna zaleta!

  • @kamilpolak3561
    @kamilpolak3561 Жыл бұрын

    dużo dobrej roboty :) pozdrawiam i dziekuje

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, Kamilu. Napracowaliśmy się - ale było warto! Zapraszamy do obejrzenia części drugiej. Pozdrawiamy Cię, przyjacielu!

  • @riddick9547
    @riddick9547 Жыл бұрын

    Tak przejrzyście i zrozumiale, zawiłości otaczającego nas świata i nas samych, pięknie tłumaczono w francuskim serialu ,,Było sobie życie",, Był sobie kosmos", itp. Brawo za styl.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Januszu, trafiłeś w sedno. My nie staramy się robić filmów w stylu "Sondy". Wzorujemy się właśnie na Francuzach!

  • @Chorson

    @Chorson

    Жыл бұрын

    I byli sobie odkrywcy

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    11 ай бұрын

    @@Chorson "Bylo sobie zycie" : ] ..osobiscie tylko i wylacznie takie filmy do mnie, umyslu trafialy ; ...gdzie pozniej dopiero po latach czlowiek dowiedzial sie, ze prawdziwa nauka = prostota = simplifikacja, ujednolicenie, usystematyzowanie, uproszczenie = idea !

  • @zbigniew2460
    @zbigniew246011 ай бұрын

    Jesteście fantastyczni❤

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Dzięki, Zbyszku! Jeśli film Cię zainspirował, to tym bardziej się cieszymy!

  • @kubaa1118
    @kubaa1118 Жыл бұрын

    Świetny pomysł i super realizacja. Gratuluję pomysłu i czekam na kolejne odcinki.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Kubo, w imieniu całej ekipy dziękuję!

  • @magdamikula3789

    @magdamikula3789

    11 ай бұрын

    Jak by wszkolach , tak jasno tłumaczyli - to napewno kochalabym fizykę . Ale moi nauczyciele sami mieli braki

  • @kubaa1118

    @kubaa1118

    11 ай бұрын

    @@magdamikula3789 ja miałem to szczęście że w LO uczył mnie fizyki człowiek o niezwykłej charyzmie i lekkością przekazywania wiedzy (trochę jak Pan Profesor z filmiku). Po wielu latach spotkaliśmy się ponownie - gdy pracowałem w Zakładzie Radioterapii był moim pacjentem. Niestety nie udało się go uratować, ale ten niezwykły człowiek wpłynął w dużym stopniu na moje życie zawodowe.

  • @magdamikula3789

    @magdamikula3789

    11 ай бұрын

    @@kubaa1118 Kuba . Dzięki temu masz wiedze , ja teraz poznaje arkana tej nauki i jestem zadowolona bo mogę ja łączy c z innymi naukami teraz . Ale trochę za późno . Pozdrawiam

  • @andrzejpolaczek8023
    @andrzejpolaczek802311 ай бұрын

    Wspaniały wykład. Dziękuję 🙏♥️🤗

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Ogromnie się cieszymy!

  • @arturnowak879
    @arturnowak879 Жыл бұрын

    super, ogląda się jak bajkę;-)

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Arturze, właśnie o to nam chodziło. Żeby oczarować widza niezwykłością tajemnic przyrody. Dziękujemy!

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    Жыл бұрын

    Dla mnie, z tą muzyką w tle, bardziej skojarzyło się z takim "fizycznym" Jurassic Park. Fajnie zrobione.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    @@Tomasz_Kowalski Ciekawe spostrzeżenie... Z tym, że my muzyką nie budujemy napięcia. Raczej klimat...

  • @hotrodpol1
    @hotrodpol1 Жыл бұрын

    Genialne i kocham te Wasze filmy😋👍 błagam o więcej i częściej!!!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki Jacku, za ten Twój entuzjazm. To już trzeci i czwarty nasz film. Piąty (i ostatni) będzie o dylatacji czasu (czyli spowolnienie biegu czasu odkrytym przez teorię względności). Rozumiem, że to co lubisz w naszych filmach to sposób narracji (w dialogu dwóch postaci) no i zapewne całą oprawę graficzną. Dzięki za słowa uznania! Jurek - (ten facet z ekranu)

  • @krzysiekcos434
    @krzysiekcos43429 күн бұрын

    Nie no, mistrzostwo, bardzo dobry materiał

  • @radekkam8972
    @radekkam897211 ай бұрын

    Słucham tej opowieści jak legend przy ognisku.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Radku, coś w tym jest. W górach (Gorcach) w bazie namiotowej siedzimy często wokół ogniska i jak już prześpiewamy wszystkie ulubione piosenki "turystyczne" to przechodzimy na temat rozgwieżdżonego nieba, które nad nami skrzy się milionem gwiazd. Opowiadam o naszej Galaktyce, potem pokazuję sąsiednią galaktykę Andromedy, która w lipcu-sierpniu jest na wschodniej stronie nieba, a potem... toczą się rozmowy o rozszerzaniu Wszechświata, Wielkim Wybuchu, o tym, na jakiej zasadzie świecą gwiazdy... Te rozmowy trwają godzinami. A jeśli następnego dnia/wieczora pada deszcz i niebo jest zachmurzone to ludzie siadają wokół stołu ze świecami i rozmawiamy dalej. Każdy studiuje/studiował co innego, więc inne spojrzenie na świat ma chemik, inne geolog. To jest fascynująca opowieść wielu nowo poznanych ludzi na bazie. Opowieść o wielkości myśli ludzkiej. Spróbowałem klimat tych rozmów oddać w serii tych filmów. Pozdrawiam Cię, Radku!

  • @anon-qk9br
    @anon-qk9br6 ай бұрын

    to był najlepszy wykład na ten temat dziękuję, rozumiem już

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    2 ай бұрын

    Dzięki. To piękny komplement!

  • @piotrmikoda8064
    @piotrmikoda80649 ай бұрын

    Niesamowite! Przepięknie kolorowo pokazane! Niezwykle! ❣

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    8 ай бұрын

    Dzięki, Piotrze, za te ciepłe słowa!

  • @tadekniejadek5570
    @tadekniejadek55702 ай бұрын

    Jeszcze, jeszcze, jeszcze... Perfekcyjnie wykonane😮

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    2 ай бұрын

    Dzięki Tadku, że to doceniasz. Zajęło mi to ogromnie dużo pracy, ale chyba było warto!

  • @zdz31415926
    @zdz3141592610 ай бұрын

    Oglądam dużo podobnych programów amerykańskich i brytyjskich. Ten jest naprawdę świetny i w niczym nie ustępuje Arvin'owi Ash Fantastycznie zrobiony. Powinno być rozreklamowane w szkołach, bo szkoda ich wysiłku . Możemy po wyborach. Pan dr hab Jerzy Grębosz ma szczęście, że może pracować z panią dr . Magdaleną. Zaprzeczenie mądrości ludowej nt urody i inteligencji

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    10 ай бұрын

    Drogi Bogdanie! Dzięki za te pochwały. W swoim imieniu i Magdy! Tym bardziej, ze jak widać jesteś bardzo kompetentnym widzem. Jeśli masz jakiś pomysł na reklamę w szkołach - to powiedz. Nasz Instytut robi co może... Pozdrawiam Cie serdecznie!

  • @krzysztof3693
    @krzysztof3693 Жыл бұрын

    Fizyka jest tak ciekawa, że aż szkoda,.że nie jest dobrze tłumaczona, czyli w prosty sposób. W żaden inny sposób nie wychowamy ludzi, którym nie wmówi się głupot typu płaska ziemia itd. tak trzymajcie!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Krzyśku, w stu procentach się z Tobą zgadzam. Świat jest zadziwiający i trzeba o tym opowiadać. Wiem że warto dzielić się tym zachwyceniem. Wielokrotnie w górach, nocą przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem rozmawialiśmy ze świeżo poznanymi ludźmi o Galaktykach, względności czasu, i takich zagadnieniach. Jeśli natomiast ktoś wyjeżdża z płaską Ziemią, to dawniej myślałem, że to fajna prowokacja intelektualna, ale szybko zrozumiałem, że tu rozmowa nie wzniesie się na żadne inspirujące wyżyny. Prawda jest bardziej zadziwiająca niż konfabulacja

  • @kszksz6679
    @kszksz667910 ай бұрын

    Świetne!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    9 ай бұрын

    Dzięki! 😃

  • @zofiaagnieszkabiernacka826
    @zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын

    Świetny film.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Zosiu, wszystkiego najlepszego z okazji... wiadomo. A obejrzałaś też drugą część?

  • @zofiaagnieszkabiernacka826

    @zofiaagnieszkabiernacka826

    Жыл бұрын

    @@jerzygrebosz serdecznie dziękuję za życzenia, oczywiście obejrzałam, skomentowałam i zasubskrybowałam, ponieważ robicie świetną robotę:)

  • @Marhaz007
    @Marhaz007 Жыл бұрын

    Fajnie, dokładnie i pokolei wyjasnione, dobrze poukładana w kolejności wiedza, ale sposób wypowiedzi i dialogów sprawia wrażenie, krótko mówiąc, bardzo sztuczny (np gestykulacja jak u postaci z GTA :D), a mógłby być faktycznie bardziej naturalny, dynamiczny, dostosowany do dzisiejszych czasów tiktoka i YT bo mam wrażenie, że większość oglądającej to młodzieży może znudzić się statecznym (wręcz flegmatycznym) tonem odcinka - może to tylko moje subiektywne odczucie. Ale generalnie super treść :) ...i czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek! :)

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Drogi Przyjacielu, spójrz na moją odpowiedź "Grzegorzowi P." Tam wyjaśniam, dlaczego nie można zrobić tego szybciej.

  • @Marhaz007

    @Marhaz007

    Жыл бұрын

    @@jerzygrebosz dziekuje za odp, teraz rozumiem o co chodzi.

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski Жыл бұрын

    Bardzo fajne.

  • @joannagodon4241
    @joannagodon4241 Жыл бұрын

    Brawo,brawo

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    🥰

  • @menzosoft2
    @menzosoft210 ай бұрын

    Najpierw nauczył mnie pan c++ a teraz fizyki jądra:)

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    10 ай бұрын

    O, to wspaniała wiadomość. Jak to się stało, że czytelnik moich książek o C++ znalazł mnie na KZread? Tak czy owak, pozdrawiam Cię, przyjacielu. No i mów mi Jurek, przecież spędziliśmy ze sobą wiele godzin, prawda?

  • @pacanosiu
    @pacanosiu Жыл бұрын

    sztuczna inteligencja wyjaśni wszystko 😎

  • @elektrotomasz
    @elektrotomasz11 ай бұрын

    To naprawdę wysokiej jakości źródło wiedzy.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Tomku, fajny z Ciebie facet. Dziękujemy!

  • @KotPiess
    @KotPiess Жыл бұрын

    Dzięki za info

  • @antonk1527
    @antonk1527 Жыл бұрын

    - Super film. - Pan Bóg stworzył piękny i fascynujący świat, w którym żyjemy. - A człowiek ma okazję i fantastyczną przygodę w odnajdywaniu prawideł funkcjonowania środowiska swojej egzystencji. Z Panem Bogiem.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, cieszymy się że film Ci się podoba!

  • @Nienormalny
    @Nienormalny11 ай бұрын

    Godni następcy Przybyszów z Matplanety!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Ja po prostu nie załapałem się na ten program TV...

  • @jozek2803
    @jozek2803 Жыл бұрын

    Jakie profesjonalne CGI

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Józku, bardzo Ci dziękuję za tę uwagę - to ja tworzyłem tę grafikę i cieszę się, że ją doceniłeś. Oczywiście rozumiesz, że to były miesiące pracy... Dzięki!

  • @Przywit
    @Przywit3 күн бұрын

    Polecam Dr. Karwasza bo jest świetnym wykładowcą

  • @aldonawasniewska6429
    @aldonawasniewska6429 Жыл бұрын

    👍👏🤓

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

  • @balustrada
    @balustrada4 ай бұрын

    👍

  • @CIACH44
    @CIACH44 Жыл бұрын

    Czy 99% masy atomowej to energia potencjalna odpychania elektrostatycznego protonów?

  • @radekmis
    @radekmis Жыл бұрын

    prompter postawcie nad kamerą. wtedy nie będzie złudzenia że czytacie z kartki obok

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Widzę, że znasz się na rzeczy. Problem był w tym, że jeśli kamera była na slajderze, to odjeżdżała od promptera i wtedy kierunek patrzenia różnił się od pozycji kamery. No cóż, jesteśmy amatorami... Pozdrawiam!

  • @radekmis

    @radekmis

    Жыл бұрын

    @@jerzygrebosz nie znam się na rzeczy:) warto pracować nad sobą i treścią która jest mega. :) pozdrawiam to tylko sugestia :) i tak was będę oglądać:)

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    @@radekmis Fajny z Ciebie facet, Radku!

  • @grzeszszek
    @grzeszszek11 ай бұрын

    Komfortowo i bez irytacji, ogląda się ustawiając prędkość odtwarzania na 1.25

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Grzeszku, gdyby to było takie proste... My musimy brać pod uwagę, że widz polski (niedosłyszący) musi zdążyć przeczytać napisy. A w przypadku napisów angielskich jest jeszcze gorzej. Takie tempo jak teraz, to już i tak jest jazda po bandzie. No ale jeśli tylko słuchasz polskiego tekstu, to można oczywiście przyspieszyć nawet więcej. Inna sprawa czy wtedy proces uczenia jest efektywny. Wówczas widz nie ma czasu na własną refleksję typu: "a co by było gdyby..." - co jest najcenniejsze. Pozdrawiam, Jurek

  • @s3rverius
    @s3rveriusАй бұрын

    Szanowny Pan, będąc dzieckiem, widział przez lornetkę Mgławicę Andromedy.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Ай бұрын

    No tak, przecież to nawet można dostrzec gołym okiem, ale przez lornetkę widać lepiej...

  • @s3rverius

    @s3rverius

    Ай бұрын

    @@jerzygrebosz Chodzi mi o definicję Andromedy, nie o sposób patrzenia 😅

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Ай бұрын

    @@s3rveriusPrzecież Andromeda o nie "Mgławica" tylko "galaktyka". Teraz już to wiemy. Dawniej myślano że to mgławica.

  • @s3rverius

    @s3rverius

    Ай бұрын

    @@jerzygrebosz Cieszę się, że chociaż Ty załapałeś 😀👍

  • @zj7498
    @zj7498 Жыл бұрын

    Rozumiem, że to program dla dzieci w wieku 10-12lat? Świetna robota! Gratuluję!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Tak! To dla ludzi, którzy jeszcze nie przestali zadawać pytań. No i takich, którzy jeszcze szukają czym się w życiu zajmować, żeby to życie nie było puste... Dziękujemy za słowa uznania!

  • @zj7498

    @zj7498

    Жыл бұрын

    @@jerzygrebosz Dziękuję za odpowiedź? Czy to Pan jest Tym Jerzym który napisał Symfonię C++ ? i kolejne? To była pierwsza książka który mnie zachęciła do C++ Dziękuję! Mam wszystkie tomy.

  • @bigjapko3139

    @bigjapko3139

    Жыл бұрын

    Na jakiej podstawie tak rozumujesz? Ja mam 50, polibudę i oglądam z rozkoszą. Znam też dziesiątki dorosłych po studiach którzy by wymiękli po 5 minutach tego "programu dla dzieci", jak go próbujesz zaszufladkować.

  • @zj7498

    @zj7498

    Жыл бұрын

    @@bigjapko3139 Zaszufladkowałem ten program, ze względu na formę. W której są poruszane różne tematy, ale tylko hasłowo, by zaciekawić do dalszych poszukiwań. Może przesadziłem z tą górną granicą wiekową. Bo przecież, na szczęście, z ciekawości niektórzy nie wyrastają.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    @@zj7498 Tak, drogi Przyjacielu, to ja Jurek Grębosz - ten sam, który napisał Symfonię C++, Pasję, Opus Magnum C++ i Misję w Nadprzestrzeń. Jeśli przeczytałeś te wszystkie tomy, to znaczy że jesteśmy od dawna przyjaciółmi. Mów mi po prostu Jurek.

  • @adamkolany1668
    @adamkolany1668 Жыл бұрын

    Temat ciekawy, efekty imponujące, ale gra aktorska na poziomie "Niewolnicy Isaury". Nie mogliście zatrudnić zawodowców ?

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Rzeczywiście nie mogliśmy, bo chodziło o to, że mają mówić prawdziwi naukowcy. Z drugiej strony aktorzy często nie rozumieją tekstu naukowego, który przyszło im wypowiadać i stawiają akcenty zdaniowe na niewłaściwych pojęciach

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    Жыл бұрын

    Sam cos nakrec, pokaz swiatu, Plakac, krytykowac kazdy glupek potrafi, tylko jak zwykle nic z tego nie wynika

  • @adamkolany1668

    @adamkolany1668

    Жыл бұрын

    @@jerzygrebosz Prawdziwi naukowcy, jak widać, są fatalnymi aktorami. Aktorzy faktycznie rzadko rozumieją teksty jakie im się każe odgrywać, ale zdecydowanie lepiej niż partacze odgrywają swoje role. Wystarczy im porządnie napisać scenariusz i nadzorować podczas kręcenia. Wasza fatalna gra aktorska kompletnie demoluje odbiór tematu, który bez wątpienia jest ciekawy i wart popularyzowania.

  • @adamkolany1668

    @adamkolany1668

    Жыл бұрын

    @@chillyshotorbitus5152 nie biorę się jełopie za rzeczy o których nie mam pojęcia. natomiast mam oczy, uszy i rozum i mam prawo ocenić co widzę i wyrazić swoją opinię, gdy ktoś coś spieprzy. to moje konstytucyjne prawo !! szczególnie, że produkcja jak widać finansowana była z publicznych pieniędzy.

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    Жыл бұрын

    @@adamkolany1668 niestety wlasnie sie bierzesz jelopie. Film przeznaczony jest dla najmlodszej publicznosci i oboje aktorzy zagrali bardzo dobrze (z wyroznieniem dla Jerzego, choc ten swe pierwsze sceniczne kroki stawial dawno temu! kzread.info/dash/bejne/Zah2qsuSobW0p6g.html )

  • @ostratino
    @ostratino Жыл бұрын

    To wygląda jak "Przybysze z Matplanety" :D

  • @Ja-vr5tr
    @Ja-vr5tr10 ай бұрын

    🌻🎼🗝️burza roterowa…co to 0:04

  • @NIESYSTEMATYCZNY
    @NIESYSTEMATYCZNY Жыл бұрын

    Nie oglądałem ale zobaczyłem tytuł ,czy to dotyczy też mojego jądra ?

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Oczywiście, że tak! Jak już obejrzysz film, to zobaczysz do czego jądra mogą posłużyć.

  • @krakersa7871
    @krakersa787111 ай бұрын

    Mam 40 lat i dopiero zrozumiałem. Dziękuję

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Cieszymy się, że mamy w tym jakiś udział. Dla nas też nauka i wiedza o przyrodzie jest po prostu porywająca! Pozdrawiamy!

  • @arno.troy1
    @arno.troy110 ай бұрын

    Uważam, że jednak lepiej byłoby, gdyby uczeni zajmowali się nauką a aktorzy grą na scenie. Gdy uczeni na siłę wchodzą w role aktorów, wygląda to przeraźliwie topornie. Dlatego wytrwałem tylko do piątej minuty.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    10 ай бұрын

    Ten film to jednak nie jest rozrywka. To jest lekcja fizyki prowadzona przez dwoje FIZYKÓW. Dlatego słusznie zrobiłeś, że nie obejrzałeś dalej niż do piątej minuty. Ten materiał po prostu nie jest dla Ciebie.

  • @wiktorfaluk9703
    @wiktorfaluk970311 ай бұрын

    Brakuje mi tylko tutaj informacji o ETERZE !!!!!!!!! Czemu to się pomija ?

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Dlatego, że ponad 120 lat temu doświadczenie Michelsona-Morleya pokazało, że coś takiego jak Eter - jednak nie istnieje. Dzięki temu doświadczeniu - i jego rezultatowi mówiącemu, że prędkość światła w próżni jest stała niezależnie od ruchu źródła, czy jego obserwatora, dzięki temu powstało coś tak niezwykłego jak Szczególna Teoria Względności. (Obejrzyj nasz najnowszy film: "Fizyka jest prosta - Dylatacja czasu). Serdecznie Cię Wiktorze pozdrawiamy!

  • @chillyshotorbitus5152
    @chillyshotorbitus5152 Жыл бұрын

    22:02 .. drogi Jerzy glowa do gory.. jeszcze nie wszystko stracone !... wciąż możesz odkryć że przestrzeń, a wraz z nimi atomy jak również ich składowe protony.. (a także wszystkie inne podobne obiekty zawierające jądro takie jak planety, gwiazdy i galaktyki, o ktorych pewnie slyszales na lekcjach astronomii).. ROZSZERZAJA SIE, a nie wibrują czy wykrzywiają geometrycznie wraz ze wzrastającym poziomem energetycznym....co tłumaczy nie tylko strukturę, zachowanie i budowę kosmosu oraz takie zjawiska jak termodynamika, chłodnictwo, chemia czy nadprzewodnictwo...ale rozjasnic moze wiele zjawisk zwiazanych wlasnie z fizyka jader atomowych. Powodzenia! (podpowiem tylko ze scisniete/skompresowane protony maja mniejsza objetosc, przez co i nizszy poziom energetyczny oraz mase) "Thermonuclear Scattering" (rozproszenie termojadrowe, rozdzial 4 o atomach) kzread.info/dash/bejne/eaV-yqaFl7jck8o.html za gre aktorska

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Dzięki, przyjacielu, za słowa otuchy. No bo ja już chciałem się pociąć... Ale serio: czy Tobie też zdarza się wymyślać koło (wyważać otwarte drzwi)? 😪

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    Жыл бұрын

    ​@@jerzygrebosz (Szanowny Panie Profesorze ...pytanie tylko czy owe drzwi naprawde sa w pelni otwarte, tak ze rzeczywiscie do końca rozumiemy co sie za nimi wlasciwie znajduje)....drogi Jerzy ! .... a bo nas ...pani w klasie na lekcji uczyla, iz przestrzen ..czyli w [1D] dystans, odleglosc, dlugosc, odcinek, [2D] pole powierzchni figur, obszar, [3D] objetosc bryl, pojemnosc, arena...(slyszales moze o tych wymiarach i wyznaczaniu w nich wielkosci?)...to cos co moze byc dluzsze lub krotsze, wieksze lub mniejsze....a nie bardziej lub mniej zakrzywione i wykrzywione geometrycznie, tak wiec przykladowo to nie "niewidzialna ciemna energia", a poprostu jedyny czynnik empirycznego kosmosu, czyli slynna "masa=energia", odpowiedzialne sa za ekspansje przestrzenna kosmosu(rozciaganie gumowych gaci Einsteina)...nie mieliscie tego na matmie i fizie w gimnazjum?, "rozszeralnosc temperaturowa" ..proste nie?!

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    Жыл бұрын

    @@mruuuczek1993 nie "czym jest przestrzeń że możliwe są w niej oddziaływania tzw pola"...tylko czy wygenerowane przez nucleus (proton, atom. planeta, gwiazda, jadro galaktyki->), odpychajace pole (stad bierze sie sila 🦆osiolki!) nazywne moze i powinno byc przestrzenia !!🐥

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    11 ай бұрын

    @@jerzygrebosz drogi Jerzy jeśli byłaby taka możliwość zerknij bardzo proszę na idee "rozproszenia termojadrowego"...wiem, rozumiem ...w obecnych czasach nie ma miejsca na samodzielna analize i myslenie czy budowe modelu własnego autorstwa... ale po prostu na wieść o rozszerzającej się pod wplywem masy/energii przestrzeni...co przeciez wydaje sie byc znana powszechnie oczywistoscia ... wszyscy naukowcy, autorytety, znawcy i wyznawcy OTW w jednej chwili doznają jakby stanu szoku, następnie zamrożenia, po czym znikają niczym kamień w wodę i nigdy już nie można nawiązać z żadnym z kontaktu od wielu juz lat, pomimo ze mowa jest jedynie o widocznych, niezaprzeczalnych DOWODACH EMPIRYCZNYCH, o co przeciez prawdziwa nauka winna sie opierac. Nie zawracal bym gitary, ale to wlasnie dzieki Twojemu filmowi[stylowi wypowiedzi] (choc slyszalem wielokrotnie) zalapalem ze dwa "scisniete" w jadrze nukleony waza mniej energetycznie, poniewaz podczas "sprezania" wyemitowac musza one, "wypchnac" z siebie energie zgodnie z modelem Bohra(model rozszerzajacego sie protonu prof. Hung Cheng punkt 4.i, link w opisie), a jadro utrzymuja w calosci otaczajace je (rowniez zauwazyc nalezy) szybsze w czasie (ze wzgledu na mase e) powloki elektronowe (im wiecej i gesciej tym trudniej sie do jadra dostac) ....czyli eliminujemy brzytwa Okhama tzw "wiazania silne". (strzalka energetyczna na dole rysunku) kzread.info/dash/bejne/eaV-yqaFl7jck8o.html Stad np podczas reakcji syntezy cieplem aby dostac sie do jadra nalezy (wg tego modelu) rozproszyc strukture powlok oraz pokonac sily odpychania protonow i neutronow (+ od+). Kurde przydalby sie ktos potrafiacy myslec samodzielnie, o wiele latwiej sie wtedy wymysla : ], a czuje (moj detektywistyczny niezawodny zmysl ; ) ze kryja sie tu w uniwersum jadrowym kolejne wielkie odkrycia ...wystarczy tylko na swiat spojrzec z perspektywy odrobine innej niz powszechnie uznana.. (byc moze trzeba nawet porzucic wszystko w co do tej pory wierzylismy) Dziwie sie troche tym wszystkim ludziom, poniewaz naukowe odkrycie to od wiekow bylo zrodlo, motor napedowy calej cywilizacji, wspolne dobro..... a kazdy prawdziwy przelom ideologiczny wiaze sie zawsze dzieki lepszemu zrozumieniu otaczajacego swiata z przelomem w technologii i technice (tym razem chodzi o antygrawitacje, ktora mielismy przed oczyma jak wol wrecz w strukturze ukladu slonecznego punkt 3a na filmie). Malo tego...w pewnych warunkach..odrzucenie zasad empirycznych i zabetonowanie rozumienia poprze co zabrniecie w slepa uliczke bez wyjscia (z czym mamy obecnie do czynienia) ...czyli brak postepu ideowo-technologicznego... to smiertelne niebezpieczenstwo nie tylko dla ludzkiej cywilizacji ale i calej planety.

  • @Radek.68
    @Radek.6811 ай бұрын

    Temat pasjonujący i ciekawy, ale przedstawienie drętwe i nijakie. Gdzie Wy patrzycie, w bok? Dlaczego? Czemu mówicie takimi okrągłymi formułkami, wprost czytanymi z kartki? Jak to ma zainteresować młodego człowieka?

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Radku, piszesz: "przedstawienie drętwe i nijakie". Wiele spraw można zarzucić tym filmom, ale na pewno nie to. "Okrągłe formułki"? Możesz podać przykład? "Jak to ma zainteresować młodego człowieka?" - Nie było naszym zamiarem nadskakiwanie młodemu człowiekowi, który jest w pozycji: "ZABAWCIE MNIE". Zależało nam na tym, żeby widz dołączył się do naszej podróży do mikroświat i dał się ponieść swojej wyobraźni. Jasne, że nie wszyscy dadzą się ponieść. No ale przynajmniej staraliśmy się.

  • @marcinkepa5436
    @marcinkepa5436 Жыл бұрын

    Dodatnio naładowane cząstki? Co to znaczy dodatnio naładowane? Co to znaczy cząstki? Gadają jak do półmózgów, ślizgając się po istotnych kwestiach, jakby nie było tematu. Beznadziejny materiał.

  • @magdamikula3789
    @magdamikula378911 ай бұрын

    Chyba mało kto mówi ze to dzieło Boga 🙀

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    No nie, już w pierwszej scenie filmu mówimy, że tłumaczymy Wszechświat bez odwoływania się do bogów i sił nadprzyrodzonych.

  • @wlodzimierzmacewicz8549
    @wlodzimierzmacewicz8549 Жыл бұрын

    dalczego wodór ma 2 izotopy? a Tryt?

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Podziwiam spostrzegawczość. Włodku, w tym miejscu filmu, kiedy pada to zdanie, mówimy na razie tylko o izotopach stabilnych. Np. tlen ma 3 izotopy stabilne, a niestabilnych to ma dużo, dużo więcej. Izotopy niestabilne przedstawione są dopiero pod koniec części 1 filmu.

  • @gerwazyglobotard8655
    @gerwazyglobotard865511 ай бұрын

    Ciągle Tales z Miletu i Tales z Miletu, a Sedes z Ebonitu to pies?

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    Sedes z Ebonitu jest prekursorem prawa "pecunia non olet" - a to wchodzi już raczej w dziedzinę ekonomii, zatem zostawiamy to fachowcom.

  • @onieznajomy9553

    @onieznajomy9553

    11 ай бұрын

    nie z ebonitu tylko z bakielitu

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    11 ай бұрын

    @@onieznajomy9553 Masz rację, ale tylko częściowo: mimo że mówimy bakIElit, to poprawna nazwa to bakElit. Pozdrawiam, Jurek

  • @zuzannakonior6284
    @zuzannakonior62842 ай бұрын

    Do szkół z tym

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    2 ай бұрын

    Racja, ale nie bardzo mamy na to wpływ... Może jakoś to do nich dotrze!

  • @Nowa_nazwa
    @Nowa_nazwa Жыл бұрын

    niepotrzebne rzępolenie w tle , ale widzę że władziuchna sypneła kasę na oswajanie proli z elektrowniami jądrowymi i bedzie takich materiałów coraz wiecej

  • @krzysztof3693

    @krzysztof3693

    Жыл бұрын

    Schowaj się trollu. Tylko nieuki są przeciwko energii z atomu. To najczystsza energia, do jakiej mamy dostęp.

  • @sradowazyszczadoniecki6567

    @sradowazyszczadoniecki6567

    Жыл бұрын

    czyli niemcy to nieuki, bo 70% prądu robią paląc w kotle węglem i wciąż budują nowe kotły

  • @krzysztof3693

    @krzysztof3693

    Жыл бұрын

    @Mruuuczek poczytaj o reaktorach z ciekłym sodem.

  • @krzysztof3693

    @krzysztof3693

    Жыл бұрын

    @Mruuuczek Do tego, że neutrony spowolnione w reaktorach z ciekłym sodem są w stanie doprowadzić do rozpadu nie tylko U_235, ale również U_238, którego to izotopu jest w uranie ponad 99%. To z kolei pozwala uniknąć kosztownego wzbogacania paliwa jądrowego, jak również mamy przecież zabezpieczone odpady jądrowe, które dzięki temu będą mogły być ponownie wykorzystane jako paliwo.

  • @hrbmantichristo4750
    @hrbmantichristo47502 ай бұрын

    Jakie łaywe jest gadanie. Zamieniliście już materię w energię i odwróciliście ten proces? Masa i ciężar to jest to samo? Teoretycy.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    2 ай бұрын

    Oczywiście że zamieniamy energię na materię. W końcu eksperymenty na LHC w Genewie właśnie na tym polegają!

  • @hrbmantichristo4750

    @hrbmantichristo4750

    2 ай бұрын

    I tworzycie z energi cząsteczki? To oczywista nieprawda. Modyfikacja prawa zachowania energi i powstawanie energi z nikąd, a następnie jej znikanie? Jedno t o kto wymyśla takie rzeczy, a drugie ilu to akceptuje? Takie teorie tworzą fantaści, którzy nie potrafią znaleź racjonalnych wytłumaczeń. Księżyc obraca się wokół własnej osi. To jest wiedza podstawowa, a uczy się bzdur. Jaka jest definicja osi własnej? Jakie są cechy ruchu wokół własnej osi? Gdzie tam jest słowo synchronizacja? Proszę wyjaśnić z jakiego powodu wielki wybuch podzielił nie wiadomo co na dwie równe połowy? Jeśli przestrzeń to nasz wszechświat, a dalej jej nie ma to jakie ma cechy to coś co jest po za przestrzenią? Z czego wynika, że światło ma taką prędkość? Nikt się nad tym nie zastanowił, ale zgóry wiadmo, że dwie prędkości światła spotykają się z prędkością podświetlną. Poprostu jestem załamany tym, zjakà łatwością fizycy ogłaszają wymysły jako prawdy naukowe. No i jeszcze pozostaje uczciwość naukowców przy świadomości, że jeden wymyśla, a kilku się zastanawia, jak mu to ukraść? Bo właśnie w takich okolicznościach powstają prawdy naukowe prawda?

  • @hrbmantichristo4750

    @hrbmantichristo4750

    2 ай бұрын

    To jeszcze takie pytanie do grawitacji. Jeżeli grawitacja wynika z masy, to dlaczego rozpadła się planetoida R3? Proszę pokazać model grawitacji Einsteina jako terójwymiarowy. Dlaczego pokazywany jest dwu? Przestrzeń- dlaczego się opowiada, że przestrzeń jest trójwymiarowa, jeżeli z teorii otoczeń wynika, że jest sześć osi współrzędnych? Jak można zakszywić przestrzeń jeżeli nic się o niej nie wie? Dlaczego przemieszczanie się ma mieć wpływ na beg czasu? Co się działo z cząsteczkami w pseudo teorii kwantowej przed stworzeniem życia, czyli obserwatora? Kot martwy i żywy jednocześni? Czyli dokąd nie dostaniemy aktu zgonu, dziadziuś żyje? Dlaczego nikt nie dostrzega bzdur? Ktoś coś palnie i owacje na stojąco. Ješli grawitacja wynika z masy, to skąd fale grawitacyjne? Ziemia, czy słońce puszczają bąki? Nie czepiam się fal, tylko masy. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego grawitacje słońc i planet powstają raczej w dyskach akrecyjnych, a nie w osiach obrotu? Itd itd.

  • @hrbmantichristo4750

    @hrbmantichristo4750

    2 ай бұрын

    To żeby się nie tylko czepiać pytanie: jeżeli ciemna materia jest materią na razie nie wykrywalną, to czy możliwe jest, że zamieniacie materię wykrywalną w niewykrywalną przy okazji wykrywając uwolnioną energię? Czyli wykrywacie tylko część skutków przemiany? I wracając do czasu: czy oglądając wszechświat, a dokładnoe obraz wyemitowany jakiś czas temu, to czy przemieszczając się w kierunku tego obrazu np z dziesięciokrotną prędkością światła to dolecicie do obrazu, który zostanie dopiero wyemitowany, czy może co najwyżej do jego teraźniejszości? A gdy już miniecie obiekt z jego terźniejszością to czy nie będziecie się przemoeszczać znowu w przeszłoś emitowanych obrazów? Czy zatrzymanie czasu nie powinno zatrzymać fotonu w locie? Fotonu i absolutnie wszystkich przemian jakie zachodzą gdziekolwiek we wszechświecie i po za nim? I również w organiźmie obserwatora? Jeżeli proces myślowy to przemiana w jakieś długości, która również musi być zatrzymana, to obserwator nie będzie świadomy zatrzymania czasu. A dodać jeszcze należy, że prawo zachowania energii i materii, jednoznacznie mówi, że tak jedno jak i drugie jest od zawsze i będzie trwało bez końca, co oznacz, że nie ma początku i nie będzie końca, czyli energia będąc wieczną, nie jest ani młoda, ani stara. Jak zatem uzasadnić istnienie czasu? Jest tylko przestrzeń, w które odbywa się nieustająca przemiana, a np godzina czy rok, to analogia odcinka, w którym obserwujemy fragmen przemiany od momentu A do momentu B. To, że słońce wschodz i zachodzi, lub że rodzimy się i umieramy nie jest dowodem na istnienie czasu. To tylko takie wrażenie. A co do zakrzywianie przestrzeni? Czy fizycy nie słyszeli o załamaniu światła w czasie przechodzenia przez różne środowiska np takie jak soczewki grawitacyjne? Naprawdę łatwiej zakrzywić przestrzeń? Co do Księżyca: ruch wokół własnej osi: 1 oznaczone punkty na bryle mają zataczać współosiowe okręgi. 2 oś własna musi zawierać się w bryle. 3 punkty na osi własnej mają pozostawać w spoczynku. Pytanie: czy oś obrotu księżyca ma choć jeden punkt wspólny z księżycem?

  • @hrbmantichristo4750

    @hrbmantichristo4750

    2 ай бұрын

    Należy także właściwie zrozumieć słowo anihilacja. Nie oznacza ono " znikanie". Oznacza: zjednoczenie, zerowanie, neutralizację, osiągnięcie równowagi... i wszystkie terminy stosować jednoczśnie, ponieważ jeden nie wyczerpuje tematu. Jeżeli atom składa się z ujemnych eletronów dodatnich protonów i całej reszty, to powstał właśnie w wyniku anihilacji tych składników. Jest obojętny i w równowadze- stabilny. Promieniotwórczość jest wynikiem aktualnie trwającej anihilacji. Kwas anihiluje z zasadą. Pozyton i elektron nie znikają, tylko łączą się w trzecią cząsteczkę lub kilka cząsteczek.

  • @razec11
    @razec1111 ай бұрын

    Temat ciekawy, ale wykonawstwo jak dla szkoły podstawowej. Na przyszłość proszę zaznaczyć dla jakiej kategorii wiekowej jest videoblog.

  • @litwa151
    @litwa151 Жыл бұрын

    Muzyka głośniejsza niż lektor.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Proszę podaj nam dokładny czas (minutę i sekundy) kiedy to zauważasz. Co prawda robił to profesjonalny reżyser dźwięku, ale zawsze można coś polepszyć.

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    Жыл бұрын

    @@jerzygrebosz Muzyka jest bardzo dobra. Proszę nie przejmować się trollami. Muzyka robi klimat. Tak trzymać!

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    @@Tomasz_Kowalski Dzięki, Tomku. Muzyka ma jeszcze jedną rolę - pokrywa ewentualne szumy z nagrania. Nagrywaliśmy to w pomieszczeniu nad którym lądowały samoloty - i muzyka nam tu pomogła zasłonić te dźwięki!

  • @grzegorzp3827
    @grzegorzp3827 Жыл бұрын

    No szkoda, że jeszcze nie literują wypowiadanych wyrazów. Przepraszam, ale wykład jak dla idiotów... Mogliby powiedzieć to samo, w szybszym tempie i mówiąc normalnie. Byłoby zjadliwe...

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    Nie można by w szybszym tempie, dlatego że musimy brać pod uwagę napisy polskie (dla niesłyszących) i angielskie. Chodzi o to, żeby widz zdążył przeczytać te napisy. W takim tempie jak jest teraz - i tak jest to "jazda po bandzie", to znaczy widz czyta i nawet nie ma czasu spojrzeć na właściwą treść obrazu. Z drugiej strony zawsze znajdzie się ktoś, kto zna zagadnienie i chciałby żeby było szybciej... Grzesiu, pamiętaj, że robimy to dla tak zwanej "szerokiej publiczności".

  • @Marhaz007

    @Marhaz007

    Жыл бұрын

    Grzegorz, nie zgadzam sie, idiota i tak tego nie zrozumie, a tutaj dokladnie i fajnie tłumaczą, pomimo, ze pasjonuje się zagadnieniami fizyki kwantowej to tutaj jestem pod wrazeniem usystematyzowania wiedzy i znów czegos nowego sie dowiedzialem oraz utrwalilem sobie wiedzę. Po wyjasnieniu Jerzego G dlaczego nie mozna szybciej uwazam, że to rozsądna decyzja.

  • @Henfer-wn9up

    @Henfer-wn9up

    Жыл бұрын

    ​@@jerzygrebosz Może jednak warto mówić bardziej naturalnie (zwłaszcza pani 3M robi dziwne pauzy). Czytającym, KZread pozwala na odtworzenie filmu w wolniejszym tempie.

  • @piatyelement4470

    @piatyelement4470

    Жыл бұрын

    @@Henfer-wn9up Można również puścić sobie chociażby x1.5 wtedy pauzy znikną.

  • @jerzygrebosz

    @jerzygrebosz

    Жыл бұрын

    @@Henfer-wn9up - Proszę o wyrozumiałośc dla "Pani 3M" - to jest jej debiut. Natomiast co do szybkości - to miałem na myśli wersję z wdrukowanymi angielskimi napisami, która jest już "zamówiona" dla amerykańskich szkół. W trakcie takich szkolnych pokazów nikt nie będzie zwalniał odtwarzacza...

  • @apis-divina
    @apis-divina Жыл бұрын

    MĄDRA PANI W SPODNIACH I GŁPI STARSZY JASIU - KTO TO FINASUJE ? DUETOWI Z SONDY DO PIĘT NIE DORASTACIE !

  • @natural76

    @natural76

    Жыл бұрын

    Zrób lepiej.

  • @arturkazan

    @arturkazan

    Жыл бұрын

    Ciąg finansowy finalnie prowadzi do Twojej kieszeni 😛

  • @arturnowak879

    @arturnowak879

    Жыл бұрын

    Podaj link to chętnie ocenię Twoje dzieło i porównam z tym które właśnie oceniłeś. Na marginesie Twój Głupi Starszy Jasio ma tytuł naukowy, jeśli umiesz czytać info znajdziesz w opisie. Zapewne Jasio nie dorasta Ci do Pięt, więc po obejrzeniu Twego dzieła zapewne zamrę z wrażenia?

  • @piatyelement4470

    @piatyelement4470

    Жыл бұрын

    @@riddick9547 Tu wyżej, to zwykłe buractwo- niestety cecha zbyt powszechna.

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    Жыл бұрын

    Zapomniales o sobie, wyjatkowo jadowitej ludzkiej zmiji