Co się stało z grafenem? Materiały przyszłości - dr Klaudia Żerańska - BS3S

Ғылым және технология

Dzisiaj w naszym studio mieliśmy przyjemność gościć dr Klaudię Żerańską, fizyczkę materiałową z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Podczas naszej rozmowy zgłębialiśmy tajemnice grafenu i innych zaawansowanych materiałów oraz ich potencjalne zastosowania. Przedstawialiśmy sposoby pozyskiwania grafenu oraz jego wyjątkowe właściwości. Również omawialiśmy innowacyjne metody produkcji materiałów i rozwój technologii przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. W jaki sposób nadprzewodnictwo może zmienić nasz sposób korzystania z materiałów? Jakie wyzwania stoją przed naukowcami w dziedzinie materiałoznawstwa? Zapraszamy na Bliskie Spotkania 3 Stopnia!
SPIS TREŚCI:
00:00:00 Wstęp
00:01:47 Grafen i jego właściwości. Jak szuka i pozyskuje się grafen?
00:18:36 Jak odrywa się płaty atomów?
00:21:59 Wytrzymałość nanorurek
00:28:18 Metody produkcji grafenu i innych materiałów. Płatki grafenowe
00:36:04 Jak wymyśla się nowe materiały?
00:47:40 Jak sztuczna intelteligencja pomaga w budowie nowych materiałów?
00:52:55 Naprzewodnictwo, czyli święty Graal materiałów
01:07:47 Jakie jeszcze materiały mogłyby zrewolucjonizować rynek?
01:13:59 Drukowanie żywych tkanek na orbicie
01:16:07 Z jakich materiałów korzysta się w kosmosie?
01:24:59 Mienijne problemy fizyki materiałów
01:30:07 Algorytmy AI
01:38:06 Drukarka InkJet
01:45:20 Zakończenie
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZread pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZread. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzread.info?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia i montaż: Dorian Ortyński
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 459

  • @Kraveen666
    @Kraveen666Ай бұрын

    To co rzuca się odrazu to że Pani potrafi w bardzo naturalny sposób tłumaczyć złożone rzeczy, bez pseudo naukowej terminologii która niektórzy się porozumiewają by brzmieć poważnie. Ogromny szacunek za to.

  • @mechanicznacytryna1474

    @mechanicznacytryna1474

    24 күн бұрын

    To prawda, też to zauważyłem

  • @adasko687

    @adasko687

    7 күн бұрын

    Niestety coraz więcej słabych "naukowców" posługuje się buzzwordami, a jak to mawiał Einstein „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.”

  • @hubertz3049
    @hubertz3049Ай бұрын

    Świetnie się Pani słucha. Słychać, to "zajaranie" w głosie kiedy o tym wszystkim opowiada. Od razu widać, że uwielbia to co robi zawodowo, a tego życzę wszystkim widzom. 😃😃😃

  • @nooSpoko

    @nooSpoko

    Ай бұрын

    na kanale copernikus ma swoje materialy, podzielam opinie a jestem dopietro po wstepie ;D

  • @faithless1337t

    @faithless1337t

    Ай бұрын

    +1. Uwielbiam, gdy interlokutor ledwo (ale jednak) powstrzymuje ekscytacje, opowiadając o ulubionej dziedzinie wiedzy.

  • @GregorySeko

    @GregorySeko

    13 күн бұрын

    nom... dobrze miec takiego pracownika ktory jest zafiksowany na 120 procent xD

  • @Rugbylivepl
    @RugbyliveplАй бұрын

    Super przygotowane studio, Pani Klaudia opowiada w sposób zrozumiały dla idiotów jakimi jesteśmy za co dziękuje :)

  • @lucaskon2021

    @lucaskon2021

    Ай бұрын

    Mów za siebie... Pani Klaudia chwali się jak to zdawała egzaminy po angielsku ale nikt nie chciał słuchać więc wróciła do tematu

  • @zenswid

    @zenswid

    Ай бұрын

    Jestem sceptyczny dla naszych wszelkich intelektualistów ,od czasu gdy nie było mądrych by ukierunkować zmiany gospodarcze w Polsce od czasu gdy ciemny chłop elektryk stanął na czele narodu i był symbolem mądrości narodu na cały świat. Taka mądra gadka ,ach jacy jesteśmy mądrzy ale nawet zbudować i utrzymać sieci spożywczej w Polsce nie potrafimy muszą to robić Niemcy ,Portugalczycy Francuzi itp itd. Zero istotnego przemysłu. Wszystko kupujemy.

  • @PiotrSlowinski

    @PiotrSlowinski

    Ай бұрын

    @@zenswid Nie w całości się zgadzam, ale zwrócę uwagę na bon mont o tym, że "spryt to lichy gatunek rozumu" i w Polsce niestety dominuje ten pierwszy.

  • @Szulikmaly12345

    @Szulikmaly12345

    Ай бұрын

    @@zenswid oczerniasz Polaków mówiąc, że nie potrafimy stworzyć nawet sklepu spożywczego, w momencie kiedy polskie Dino bardzo dobrze prosperuje na giełdzie :) Więc wiem że nie ma sensu słuchać Twoich wypocin.

  • @artmark3930

    @artmark3930

    16 күн бұрын

    Dino już przestało być polskie, niestety.

  • @jaroslawstoch4837
    @jaroslawstoch4837Ай бұрын

    Wielkie nadzieje, wielkie badania, wielkie pieniądze i... ostał się nam smar grafitowy :) Polska firma Nano Carbon miała technologię pozyskiwania dużych, dobrych i tanich powierzchni grafenu. Została dofinansowana z Funduszu Rozwoju Przemysłu na ok. 700 mil. zł (za czasów Pana Donalda 1.0), następnie zmilitaryzowana i doprowadzona do bankructwa. Teoria spiskowa mówi, że podarowaliśmy technologię pewnemu mocarstwu, w zamian za obietnicę budowy tarczy..., która nie powstała.

  • @grzegorzlagut8917

    @grzegorzlagut8917

    Ай бұрын

    Ale grafenu nie wynaleźli Polacy.

  • @4S1X_

    @4S1X_

    28 күн бұрын

    @@grzegorzlagut8917 grafenu nie, ale metody jego łatwego wytwarzania już tak

  • @konradkubiak6544

    @konradkubiak6544

    14 күн бұрын

    No tak , mamy najpierw wybraną kaczor i donald WŁADZĘ , a potem długo i długi i potem długo NIC i dopiero NASZ zdrowy rozum.

  • @konradkubiak6544

    @konradkubiak6544

    14 күн бұрын

    Chcemy decydować o sobie i NASZYM bycie samodzielnie . Ale jak to zrobić ? Może warto powiedzieć głośno i wyraźnie naukowcom i wybranym PANOSZĄCYM się , naszą władzą narodu.. STOP wariatom WYBRANYM i przyspieszaniu algorytmów sztucznej inteligencji ! WYBRANI , czy to jest klucz do naszej WOLNOŚCI i SUWERENNOŚCI ? .. niestety nie. Jeżeli jeszcze nie jesteśmy niewolnikami , to bardzo szybko nimi będziemy. Następne wybory WYBRANYCH partyjnie ( mafijnie) do przywilejów i immunitetów, - na prezydentów, do parlamentu EU , do rządow. NARÓD musi dać WYRAŹNY przekaz - STOP wyborom bez wyboru i je zbojkotować. Niech tylko żelazny kupiony elektorat i rodziny polityków oddają swoje głosy , mają rodzinne zobowiązania , to zrozumiałe. Zobaczymy , czy to wystarczy. Mała frewencja ostatnich wyborów samorządowych jest skutkiem niedołęstwa i ignorancji NAS Narodu, przez ZAWODOWYCH polityków WYBRANYCH . Naród razem z rolnikami musi dosłownie olać wybory , najlepiej "gnojówką" i ciszę wyborczą ! Sądzę , że traktory, dźwigi, wozy z gnojem , koparki będą argumentem - w kolejnych WYBORACH BEZ WYBORU . Wygląda na to , że odświętne wybieranie mniejszego ZŁA PARTYJNEGO z większego , do samorządów było - ostatnimi WYBORAMI i profesjonalnym robieniem - z NARODU idiotów. Oczywiście politycy partyjni ponownie wybiorą się jak zwykle sami - do parlametu EU - i do następnych przywilejów i immunitetów i obfitej kasy . Ktoś przecież rządzić musi , ale..czy naprawdę znowu te wyretuszowane pięknie poprawne partyjnie twarze , głupkowato uśmiechające się do nas na bilbordach wiszące na naszych murach , płotach i gdzie tylko możliwe ? Rodziny polityków i kupiony żelazny elektorat odda - wg sondaży 37% , 32% , 18% i 6,5 % , ale nie wiadomo czego i do czego ! NIECH SIĘ WYBIERAJĄ sami . ZOBACZYMY ! PKW i antydemokratyczne wybory metodą d'Hondta do natychmiastowej likwidacji z naszych Gmin ! STOP WYBOROM ! STOP ! sądowych rejestracji politycznych PARTII do wladzy nad NAMI Narodem. Każdy kandydat na URZĄD PAŃSTWOWY musi napisać WNIOSEK DO GMINY. 1.PODANIE O PRACĘ 2.LIST MOTYWACYJNY 3.ŻYCIORYS 4.ŚWIADECTWA - Urodzenia - Ukończenia odpowiednich szkół wymaganych na urząd - Dobrego stanu zdrowia od lekarza - Dobrego zachowania z Policji. Gminne BIURO REKRUTACJI NA URZĘDY PAŃSTWOWE wysyła niezwłocznie do podpisu obywatela suwerena pod nazwiskiem odpowiedniego kandydata na urząd. Największa ilość podpisów skutkuje automatycznie przyznaniem KONTRAKTU z 3-12 miesięcznym okresem próbnym. W wypadku nieudanej próby objęcia urzędu pracę przejmuje automatycznie kolejny kandydat z największą ilością podpisów. MY NARÓD POLSKI SPRAWIMY - DEMOKRATYCZNY KRAJ ! Będziemy sprawować władzę zgodnie z Konstytucją RP ROZDZIAŁ I ART.4 - ZWIERZCHNIĄ WŁADZĘ w państwie sprawuje BEZPOŚREDNIO Naród. kropka. Wladza należy do Narodu - w naszych Gminach. Tym sposobem NARÓD wygra odwieczną wojnę z uzurpatorami, partyjnie WYBRANYMI amatorami przywilejów immunitetów pancernych BMW i wilii w Hiszpani i WŁADZY nad Nami NARODEM i Narodami. Koniec dewastowania DEMOKRACJI ! S T O P !Tutaj , pod tym wezwaniem powinno być nie tylko - 1tysiąc KCIUKÓW w górę , ale co najmniej 25 milionów od NARODU RP - myślącego samodzielnie .

  • @jarosawjurkiewicz4994

    @jarosawjurkiewicz4994

    12 күн бұрын

    Jednak twórcami tej technologii są osoby pracujące w ITME. Oprócz arkuszy grafenu opracowali też płatki oraz płatki tlenku grafenu.

  • @adampiela340
    @adampiela34025 күн бұрын

    pani tak wspaniale opowiada że można jej słuchać i słuchać i słuchać ..............

  • @konradkubiak6544

    @konradkubiak6544

    14 күн бұрын

    No tak , tylko te ęeee eeee ymm eeeeęę, to z pewnością nie jest naukowe. Przypomina mi to trochę , że Bóg stworzył m.innymi - kobietę i jak się ją pomaluje , będzie ok.

  • @akonityn5827
    @akonityn582724 күн бұрын

    Fantastyczna rozmówczyni.

  • @DGronki
    @DGronkiАй бұрын

    Ciekawy wywiad, podziwiam optymizm Pani Klaudii, przez 1.5h ciągle mówiła o problemach w swojej dziedzinie a mimo to dalej jest pełna optymizmu i radości

  • @StaryDziadzio
    @StaryDziadzioАй бұрын

    Spoko wywiad, Pan Piotr się tak wyrobił z wiedzą, że imponuje. Ciesze się, że ten kanał istnieje i oby Pan Piotr mógł prowadzić ten kanał nie martwiąc się o jutro przez kolejne lata 🎉

  • @mrpomi9256
    @mrpomi925625 күн бұрын

    Świetnie się tego słuchało. Fajnie, jakby Pani Klauda chciała coś jeszcze opowiedzieć.

  • @spirytmocny9024
    @spirytmocny902428 күн бұрын

    Super pozytywnie zakręcona laska. Świetnie sie tego sluchało. 👍

  • @MrHeluszka
    @MrHeluszkaАй бұрын

    Świetny film. Widać bardzo dobrze wysoki, wręcz ogromny, poziom wiedzy Pani Klaudii. Łatwość w przekazywaniu skomplikowanej wiedzy na zrozumiały język jest niesamowita. Można Pani słuchać godzinami. Życzę sukcesów w swojej dziedzinie

  • @huaweimate1661
    @huaweimate1661Ай бұрын

    Podziękowania dla Pani Klaudii za przystępne i wyczerpujące objaśnienia zagadnień.

  • @W4U3K
    @W4U3KАй бұрын

    Dziękuję dowiedziałem się masy ciekawych rzeczy, ale nie o grafenie.

  • @nausangate8821
    @nausangate8821Ай бұрын

    Super program, bardzo proszę o więcej takich

  • @user-bs2zd6vm6k
    @user-bs2zd6vm6kАй бұрын

    Dziękuję. Bardzo Ciekawy Temat. Pozdrawiam

  • @beskaler
    @beskaler4 күн бұрын

    jestem pełny podziwu dla Pani profesor. Dziękuję za tak interesujący temat

  • @henrykk3516
    @henrykk3516Ай бұрын

    Niesamowita Pani jest. Ładna i inteligentna, a jednocześnie pełna fascynacji tym co robi.

  • @mieszkogulinski168
    @mieszkogulinski168Ай бұрын

    Z tego co mi mówił mój profesor na studiach, z grafenu nie można zrobić tranzystora który będzie całkowicie blokował przepływ prądu, więc nie da się zrobić z niego układów cyfrowych pobierających mało energii. Natomiast obiecującym materiałem pod tym względem jest, o ile dobrze pamiętam, siarczek molibdenu :)

  • @agnieszkakardas9354

    @agnieszkakardas9354

    Ай бұрын

    Może napiszę spiskową teorię dziejów, ale wydaje mi się, że Polacy, po nauczce z niebieskim laserem, tym kołem nie oddali, za darmo, swoich patentów tylko postanowili je rozwijać. W efekcie pieniądze się skończyły, prace idą powoli, o ile w ogóle, gdyż nie dysponujemy takimi środkami jak wielkie uczelnie z krajów wysoko rozwiniętych. To jest jeden z największych problemów naszych uczelni, że mu nie potrafimy skomercjalizować naszych pomysłów i przekuć ich w wielomiliardowy biznes.

  • @grzegorzlagut8917

    @grzegorzlagut8917

    Ай бұрын

    ​@@agnieszkakardas9354Grafen i niebieski laser to nie były polskie wynalazki.

  • @andrzej21111
    @andrzej21111Ай бұрын

    Grafenu był przereklamowany przez media. Wiadomo że media zawsze gonią i będą goniły za sensacją.

  • @marcinwiecek9968
    @marcinwiecek9968Ай бұрын

    Świetna rozmowa !

  • @FanFix787
    @FanFix787Ай бұрын

    Rewelacyjna rozmowa! Dziękuję :)

  • @Oskar-zk9hj
    @Oskar-zk9hjАй бұрын

    Miło się słuchało. Dziękuję 🍀

  • @krzysztofjedynytaki5011
    @krzysztofjedynytaki5011Ай бұрын

    tranzystory z grafenu istnieją (warstwą wyłączająca przewodzenie to dwusiarczku molibdenu i azotku boru) - wystarczy poszukać w google - one istnieją już od jakiegoś czasu.... co do chipów z tego co pamiętam w początkiem tego roku również został stworzony bodajże przez GIoT zachęcam do poszukania

  • @andrzejsalamon4578
    @andrzejsalamon45785 күн бұрын

    Bardzo dużo energii w twórczyni tematu. Ale jak to zostało sprzedane ... to będę miał żal ,że nie było inwestora w Polsce .

  • @octavokowalski
    @octavokowalskiАй бұрын

    Genialna rozmowa, rewelacyjny gość, przyjemnie się słucha

  • @marekkowalski9673
    @marekkowalski967327 күн бұрын

    Grafen to materiał który zagroził wielu korporacjom , firmom technologicznym i samej energetyce. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze a konkretnie zyski pozyskane z technologi. Wykorzystnie grafenu choćby w akumulatorach jest dla firm NIEPŁACALNE wolą sprzedać 1000 bateri chemicznych bo na tym zarobią, wytwarzanie energi elektrycznej dla małych urządzeń też sie nie oplaca bo ktoś produkuje do nich akumulatorki więc grafen jest dla nich zagrozeniem. I tak to się dzieje caly czas , bo wszystkim żądzi pieniądz , jeżeli cos nie przynosi zysków to trzeba to zniszczyć lub opodatkować.

  • @pawulonszpak65
    @pawulonszpak65Ай бұрын

    Chyba najlepszy materiał jaki na Astrofazie widziałem. Chcę więcej rozmów w Panią doktor

  • @ZawiszaSzczecin1805

    @ZawiszaSzczecin1805

    Ай бұрын

    Serio;

  • @Ludek-Internetowy

    @Ludek-Internetowy

    Ай бұрын

    Trochę Przegadany mało kakretów

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    Ай бұрын

    @@Ludek-Internetowy Pawłowi nie chodziło o konkrety tylko o "zawieszenie na niej oczu".

  • @handorvalar5856

    @handorvalar5856

    Ай бұрын

    Jeden z gorszych, Pani doktor ma pewnie wiedze, ale ma zdecydowanie problemy z jej przekazaniem

  • @MateuszPetkiewicz
    @MateuszPetkiewicz27 күн бұрын

    Genialny odcinek!

  • @vlad1209palovic
    @vlad1209palovic9 күн бұрын

    "Cyrkowy namiot" - świetny opis sytuacji, kiedy laboratoria muszą hajpować swoje osiągnięcia, żeby zdobyć finanse na dalsze rozwijanie projektu.

  • @katarzynamajgier5826
    @katarzynamajgier5826Ай бұрын

    Ciekawy podcast. Grafen już znalazł swoje zastosowanie w eliksirach na Dawida 19. Poprzez biorezonans można prawie wszystko usunąć z organizmu, niestety Grafenu się nie da... Pozdrawiam serdecznie zdrowo i logicznie myślących.

  • @GromKuba

    @GromKuba

    20 күн бұрын

    Grafenu nie ma w szczepionkach. Trzeba mieć otwarty umysł aby dopuścić do siebie taką myśl.

  • @katarzynamajgier5826

    @katarzynamajgier5826

    20 күн бұрын

    @@GromKuba oczywiście. Masz rację 🤣

  • @idalka-uw2yt

    @idalka-uw2yt

    6 күн бұрын

    @@GromKuba Ale tlenek grafenu prawdopodobnie jest.

  • @MarcinX-2538

    @MarcinX-2538

    2 күн бұрын

    ​​​@@idalka-uw2ytI masz na to jakiś dowód niby? Badania które go wykryły? Zresztą po co pytam skoro wiem że nie masz. I nie film na YT, albo jakiś blog to nie są dowody.

  • @bartkaw6726
    @bartkaw6726Ай бұрын

    Ciekawy temat. Żeczywiście przycichło o grafenie. Bardzo miło słuchac miłego kobiecego głosu w tym temacie. Nie często w astrofazie więc delikatnie nadmieniam. Pozdwiam Piotrze i wszystkich astrofazowiczów.

  • @olasek7972

    @olasek7972

    Ай бұрын

    Żeczywiście 😅

  • @Winacz

    @Winacz

    Ай бұрын

    ​@@kamilv88czyli Ci się wydaje, tak? Rozumiem, że oceniłeś to na podstawie swojej intuicji tak?

  • @Mazi0.0

    @Mazi0.0

    Ай бұрын

    Hmmm, może pociągniesz swój komentarz i wyjaśnisz? Bo "ona nie wie co mówi" to taki ślepak puszczony od Ciebie, nie wyjaśniając o czym Ty piszesz xDD

  • @bartkaw6726

    @bartkaw6726

    Ай бұрын

    @@Mazi0.0 Napisałem tylko że miło posłuchać kobiety, fachowca. Tylko tyle i bez żadnych podtekstów. Wcześniej była Pani współpracująca z NASA. Żadnych uprzedzeń nie mam!!! Śledze każdy odcinek bo to moje zainteresowania nie od dziś. To już chyba w temacie płci wszytko jasne. Może nie zostałem zasypany arcy fachową wiedzą ale to kwestia pytań nie odpowiedzi. Myślę że jeżeli ktoś zakłada firmę z zamiarem produkowania grafenu do celów użytkowych, to wie b.duzo na jego temat... więcej niż było powiedziane w rozmowie.

  • @xmonastyrx
    @xmonastyrxАй бұрын

    pozdrawiamy Klaudie !

  • @arturklimaszewski2528
    @arturklimaszewski2528Ай бұрын

    I jeszcze uwaga, czy nie słyszeliście, że sztuczna inteligencja pomaga zabijać cywilów w strefie Gazy?

  • @tomaszstramel3594
    @tomaszstramel3594Ай бұрын

    Grafen jest rutynowo znajdowany w próbkach opadów atmosferycznych na całym świecie, obok baru, strontu, manganu, aluminium i mikrowłókien polimerowych.

  • @kapitanflak9220

    @kapitanflak9220

    Ай бұрын

    a co robił w szczepionkach na popularną niedawno chorobą ?

  • @GromKuba

    @GromKuba

    20 күн бұрын

    Glin to jeden z głównych składników gleby dlatego nie jest dziwne, że pojawia się w opadach. Tego wiele osób nie potrafi zrozumieć.

  • @tomaszstramel3594

    @tomaszstramel3594

    20 күн бұрын

    @@GromKuba Glin występuje w postaci związków, a nie oczyszczonych molekuł, o których wspominam. Traktujmy się poważnie. I mówię tu np. o ilościach rzędu 60.000 ppb znalezionych w próbkach opadów atmosferycznych na zboczach Mount Shasta w północnej Kalifornii, gdzie nie miało prawa dotrzeć praktycznie żadne zanieczyszczenie przemysłowe.

  • @GromKuba

    @GromKuba

    20 күн бұрын

    @@tomaszstramel3594 W tych przypadkach gdy ktoś wysyłał do badań wodę, glin też występował jako związki. Po prostu gdy dajesz próbkę do badania pierwiastków to wynikiem jest ilość pierwiastków w składzie tych związków. To nie to samo co występowanie cząstek metalu. To samo dotyczy strontu i manganu. Nie znajdziesz nigdzie nanoczastek strontu w wodzie.

  • @tomaszstramel3594

    @tomaszstramel3594

    20 күн бұрын

    @@GromKuba Po pierwsze: chodzi o badania prowadzone na przestrzeni kilkunastu lat, w których odnotowano znaczny wzrost zawartości glinu w próbkach świeżego opadu śnieżnego (od 7 ppb do 61.000 ppb), a do tego zawartość tego pierwiastka jest wielokrotnie wyższa w próbce niż w glebie, z której została pobrana. Spróbuj wyszukać tu na YT: "Aluminum Snow: Lab Test Confirmed". Film 7-minutowy. Po drugie: w USA są firmy sprzedające całą "tablicę Mendelejewa" do najróżniejszych zastosowań. Jedną z nich jest American Elements (siedziba firmy: 10884 Weyburn Avenue, Los Angeles, CA90024 USA), która na swej stronie internetowej w zakładce "Weather Modification" (kliknij ikonę rozwijanego menu w prawym górnym rogu, następnie MATERIALS > MATERIALS BY APPLICATION > WEATHER MODIFICATION) prezentuje listę wybranych trzynastu substancji używanych w geoinżynierii pogodowej. Producent zachęca tam do zapoznania się z innymi związkami chemicznymi, jeśli potencjalny nabywca nie znalazł w podanej, wąskiej grupie trzynastu produktów tego, którym jest zainteresowany. Wszystkie wymienione wyżej metale są do nabycia w formie nanocząstek i nanoproszków. Glin jest wymieniany od kilkudziesięciu lat w amerykańskich patentach z zakresu inżynierii pogodowej jako jeden z pierwiastków wykorzystywanych np. do tworzenia chmur jonowych mogących blokować promieniowanie elektromagnetyczne. Na stronie geoengineeringwatch(kropka)org można do woli studiować patenty (zakładka Patents) i inne materiały źródłowe (zakładka Documents), w tym rządowe USA, dotyczące technologii wykorzystujących rozpylanie przeróżnych związków chemicznych w atmosferze ziemskiej.

  • @andrzejleonowicz8518
    @andrzejleonowicz8518Ай бұрын

    Swietny filmik a wniosek bardzo prosty dla laika jak ja. Kto pierwszy zbuduje baze na ksiezycu bedzie wladca nowego imperium. Niograniczone mozliwosci i surowce. Stawiam ze beda to kraje azjatyckie bo sa po prostu lepsi i nie patrza na jakies tam parytety czy moralnosci i pracuja ciezej i bardziej wytrwale.

  • @Winacz
    @WinaczАй бұрын

    Bardzo dobry odcinek, wiecej kobiet. Pani doktor zyje tym co mowi. Bardzo lubie osoby majace tyle pasji

  • @Mazi0.0

    @Mazi0.0

    Ай бұрын

    Więcej niebinarnych osób! XDD Jakie ma znaczenie czy kobieta czy mężczyzna? Skoro się zna na temacie i mówi ciekawie to płeć nie ma kompletnie znaczenia

  • @Ludek-Internetowy

    @Ludek-Internetowy

    Ай бұрын

    ​@@Mazi0.0Podświadomie pewnie ma :)

  • @Mazi0.0

    @Mazi0.0

    Ай бұрын

    @@Ludek-Internetowy jak widzę takie komentarze, które na siłę mają wyciągnąć jakąś płeć przed tą drugą (szczególnie jak np wypowiada się ładna kobieta i facet się podnieca) to wyczuwam typowy "SPERMALERT" XD

  • @Winacz

    @Winacz

    Ай бұрын

    ​@@Mazi0.0 bardziej chodzi o to, żeby zabiegać o to, żeby było ich więcej na tym kanale. Spójrz w wywiady i wywnioskuj sam. Nie rozumiem Twojej aluzji do osób nie binarnych ale chętnie posłucham

  • @Piernic

    @Piernic

    Ай бұрын

    Więcej ciekawych ludzi, płeć nie ma znaczenia.

  • @stefantelefan3031
    @stefantelefan3031Ай бұрын

    Czy światło odbite w ogóle istnieje? Nawet jeśli elektron został wzbudzony fotonem, to wyemitowany foton przy powrocie elektronu do pierwotnego poziomu energetycznego, to już jest w zasadzie nowy foton. Choć w sumie fotony nie noszą identyfikatorów i ciężko się je legitymuje :)

  • @marekjasinski7412
    @marekjasinski7412Ай бұрын

    No i wpi..u, wylądował - tak to widzę. Temat sztucznie napompowany, jadący na grantach, kilka osób pobyło w Stanach, młodsi porobili doktoraty, starsi profesury i tyle zostało z grafenu.

  • @premolebkowsky
    @premolebkowskyАй бұрын

    fragment o uczciwości świetny :D

  • @kapitanflak9220

    @kapitanflak9220

    Ай бұрын

    taaaa a za pół roku czy rok niemcy u chiczyków będą produkować sztosy z tego założenia polaków

  • @bogdanrobert7
    @bogdanrobert7Ай бұрын

    widac ze dr Klaudia kocha nauke warto posluchac

  • @adamgarczyk7220
    @adamgarczyk722015 күн бұрын

    1:12:00 - to taksamo jak zamrozimy w kostkach wodę, która chwilę wcześniej była zagotowana. Też widzimy, że powstały w tym procesie lód jest krystalicznie czysty, w odróżnieniu od lodu z wody o temperaturze pokojowej(nie podgrzanej chwilę wcześniej) ten z kolei jest mleczny.

  • @danp3540
    @danp3540Ай бұрын

    Świetny gość .Niesamowicie się słucha. Astrofaza jak zawsze na poziomie .

  • @HAArchery
    @HAArcheryАй бұрын

    Świetny temat, super gość i bardzo fajnie prowadzona i rozmowa! ❤ Mała uwaga techniczna. Zauważyłem to już na innych Twoich rozmowach. Dość mocno słychać Twój oddech i na słuchawkach jest to niemałe ASMR. Może warto ustawić sobie bramkę szumów lub wycinać te częstotliwości w postprodukcji? Lub po prostu dalej siedzieć 😅

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131Ай бұрын

    Slownictwo polskie sie nie rozwija .. a ministrowie kultury i nauki zajmujá sie .. no wlasnie czym

  • @AdrianKramarzyk
    @AdrianKramarzykАй бұрын

    wáczyem n chwilke do sprzatania i jas siadlem tak pranie nie zrobione a wywiad caly obejrzany, super ciekawa rozmowa

  • @19kafar85
    @19kafar85Ай бұрын

    Pani ma niesamowity talent nieodpowiadania na pytania, mnostwo slow malo konkretow

  • @divechannel507
    @divechannel507Ай бұрын

    Grafen to taki sam medialny twór jak kiedyś polimery przewodzące - znajdzie niszowe zastosowanie i tyle, ale kasiorka na granciki będzie. Polacy nie wymyślili niebieskiego lasera! Do pani dochtór - metale nie mają przerwy energetycznej! Naleciałości, jak pracujesz w nauce, dobre 😂😂😂

  • @zenswid
    @zenswidАй бұрын

    Nasza nauka jest mistrzem w marnowaniu zasobów . Wysokie koszty utrzymania naukowców ,samych instytucji naukowych ,tylko po to by się pochwalić. Ale całkowicie w oderwaniu od naszej codzienności ,czyli przemysłowych zastosowań by produkować coś wysoce technologicznego dla bogacenia się całego narodu a nie tylko naukowców.

  • @zTosieq

    @zTosieq

    Ай бұрын

    Nieprawda.

  • @zenswid

    @zenswid

    Ай бұрын

    @@zTosieq powiedzmy że nie liczy się posadka ,dobra kasa , emerytura i naukowcy myślą tylko tym by stworzyć coś na prawdę przydatnego, ryzykując posadę są filarem dobrych zmian w gospodarce polskiego państwa . A to nie prawda że zmiany na lepsze są dzięki międzynarodowemu żydowskiemu kapitałowe, co robią pewnie bezintersownie. Widać na każdym kroku ,kwitniemy. A faktycznie widać Polaków ale za granicą gdy wyrwą się z tego Polskiego systemu i tworzą dochód narodowy ale OBCYCH PAŃSTW. Ale system w Polsce jest tworzony przez Polskie elity także te intelektualne .Nie zagranica każe się głupio rządzić Polakom w Polsce.

  • @grzegorzlagut8917

    @grzegorzlagut8917

    Ай бұрын

    ​@@zenswidUkraińcy też tworzą dochód narodowy naszego państwa.

  • @michasekua4642

    @michasekua4642

    Ай бұрын

    @@zenswid jak to nie zagranica? Przecież nasz rząd jest sterowany przez zagranicę. Pazie Niemców.

  • @Horaczkocom
    @HoraczkocomАй бұрын

    Widziałem ekran przezierny w reklamie w centrum handlowym Stary Browar w Poznaniu . Super sprawa . Ekran wisi na szybie wyświetlająć rekramę ale co jakiś czas robi się przezroczysty i widać co się dzieje w sklepie , z czym jest ten sklep .Dwa ptaszki za jednym strzałem.Czy wyświetlacze przezierne sprzęcie wojskowym czy może w okularach . Nigdy nie wiadomo co chwyci.

  • @rafadrzewiecki1905
    @rafadrzewiecki1905Ай бұрын

    53:25 Tworzenie nowych materiałów pod dane wymagania jest czymś gdzie widzę ogromny pozytywny udział AI a w konsekwencji może to pchnąć wiele branż daleko do przodu (budownictwo, lotnictwo, kosmos i wiele innych)

  • @PracowniaAbsolut-gh6vq
    @PracowniaAbsolut-gh6vqАй бұрын

    Prawie 2 godziny upłynęły na czymś bardzo mało konkretnym. Pan prowadzący wyglądał na bardziej zagłębionego w świat nauki, zwłaszcza w jego językowy formalizm niż jego gość. No i na koniec padło: "jestem naukowczynią", a powinno paść na początku, żeby było wiadomo, jaki styl intelektualny nas czeka.

  • @dD.4Y
    @dD.4YАй бұрын

    21:59 A dlaczego by nie wyjść z "płachty" grafenowej i nie spróbować "siłom" "postrzępić" materiału w nitki, ale tak, by porozdzielać je izolatorem? Tak nawiasem pisząc - Ogniwo Peltiera ma podobną właściwość ("przenosi" ciepło, bądź generuje z ciepła prąd). Gdyby udało się zbudować najpierw płachtę nitek porozdzielanych izolatorem, a potem "kompozyt" z takich płacht, można by zbudować w ten sposób bardzo dobry element w pompach ciepła, wymiennikach ciepła (przydałoby się w kompresorach sprężających np. powietrze, rekuperatorach... Bardzo wiele zastosowań.

  • @piotrmichalak2400
    @piotrmichalak2400Ай бұрын

    Piękne kobiety i fizyka. Czego chcieć więcej? :)

  • @przemeksobolewski9009
    @przemeksobolewski9009Ай бұрын

    Najlepszy odcinek z tej serii, super się słuchało, pozdrawiam 😊

  • @kcichon
    @kcichonАй бұрын

    A oze material o tym CO SIE STALO ZE SZKLEM METALICZNYM ... mielismy przeciez nawet wstepną linię produkcyjną Transormatorów z uzwojeniami zrobionymi ze "szkła" ;-)

  • @hardlivepokerdance3048
    @hardlivepokerdance3048Ай бұрын

    Dzień dobrym, pierwszy :)

  • @wojtasthc
    @wojtasthcАй бұрын

    Astro to się nie popisał, ale w Pani to się zakochałem.😲

  • @Oskar-zk9hj

    @Oskar-zk9hj

    Ай бұрын

    Ja też wolę Dziewczyny o miłym głosie niż łysych Panów🤣

  • @StaryDziadzio

    @StaryDziadzio

    Ай бұрын

    Faktycznie ładna, naturalna, rzadko spotykane. Ale Astro to AstroChad.

  • @konto77
    @konto77Ай бұрын

    Grafen jako materiał przyszłości nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

  • @jacekmichalowski75
    @jacekmichalowski7514 күн бұрын

    pani dr Klaudia z wyglądu to taka Emilie Clark ;) Ps. Bardzo ciekawa rozmowa.

  • @dunikdunio4758
    @dunikdunio4758Ай бұрын

    Jak mogliśmy stracić taki polski wynalazek? 😢 To samo było z laserem, że już już będziemy to mieli i wyprzedzili nas Japończycy i oni na tym zarabiają, to przykre że się tego nie wspera

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Ай бұрын

    Jaki wynalazek? Ani grafen ani niebieski laser nie jest polskim wynalazkiem. Polskie instytucje prowadziły pracę nad metodami ich wytwarzania, które nie były ani najlepsze, ani najtańsze (ani najwcześniejsze). To media pompują balonik (jak w przypadku "sukcesów" naszej reprezentacji w piłce nożnej) i potem jest zawód po jego przekłuciu.

  • @grzegorzlagut8917

    @grzegorzlagut8917

    Ай бұрын

    ​@@PiotrPilinkoW punkt!

  • @bartoszbarejko1585
    @bartoszbarejko1585Ай бұрын

    65% H202 + Light Grafit = Grafen Nadprzewodnik. Numer 2 Materiał on the Planet.

  • @janrzewuski6039
    @janrzewuski6039Ай бұрын

    Z tym drukiem 3D no komponenty nośne przestrzenne to do mnie docierają jak najbardziej ale nie wyobrażam sobie drukować jakiekolwiek silniki drukarką 3D Gdzie są części ruchome współpracujące na przykład obrotowo o pewnych na przykład też skalach gładkości powierzchni. Wydaje mi się że musi to być wszystko obrobione konwencjonalnymi sposobami a później złożone czy to przez robota czy przez człowieka kropka Jak wydrukować na przykład jeżdżący samochód bez dodatkowych obróbek i montażu w szerokim zakresie różnych części😊.

  • @KarolTomanek
    @KarolTomanekАй бұрын

    ciekawe podejście, poważne ale wobec maji

  • @lidiaakdil971
    @lidiaakdil971Ай бұрын

    Super materiał💚👍😀

  • @dariuszb.9778
    @dariuszb.9778Ай бұрын

    Podobno na największą skalę sproszkowany grafen używany jest/był do produkcji tw. konkretenu (wzmoznionego betonu) w ramach budowy brytyjskiej linii kolejowej dużych prędkości. Pewnie tony tego wyprodukowali do budowy kilkusetkilometrowej estakady kolejowej. Konkreten jestst ponoć 15-20% trwalszy od zwykłego betonu (ewentualnie tyle dłużej wytrzymuje).

  • @razorline5319
    @razorline5319Ай бұрын

    Wszystko pięknie. Ale kamera mogłaby być ustawiona symetrycznie z tym stołem. Lub stół do niej 😆

  • @jhd8136
    @jhd813622 күн бұрын

    Wysłuchałem z wielkim zaciekawieniem wywiadu z ta panią, wykazywała ona wielka pasje opowiadając o swojej pracy. Ale kiedy użyła lewackiego sformułowania ze jest "naukowczynia" Uniwersytetu Warszawskiego "szczeka mi opadła" co komuna na uniwersytecie robi z młodych ludzi.

  • @szymonbudzisz8426
    @szymonbudzisz8426Ай бұрын

    "Wychoduj kryształ i baw się nim " _____faza 2024

  • @damiang4787
    @damiang478729 күн бұрын

    No ja właśnie przychodzę za te 5 lat i pytam "gdzie?". Co więcej ... mechanizm był taki: rozpromować pośród społeczeństwa, żeby to się cieszyło > dzięki temu państwo rzuci kasą. Teraz państwo rzuciło, a nic z tego nie ma. To może należałoby jakoś te pieniądze oddać? Albo następnym razem nie kłamać?

  • @Asimo-pt1ln
    @Asimo-pt1ln15 күн бұрын

    1h:14m jest najciekawsza. RPC 1:14:39

  • @ryszardbrandt5401
    @ryszardbrandt5401Ай бұрын

    Mówi Pani z entuzjazmem godnym podziwu, miło się tego słucha. Nowe technologie są zaskakujące. Zejdźmy jednak na ziemię i tu twórzmy, dla dobra ludzi, nie w kosmosie, nie próbujmy niczego tam wynosić. Wystarczy że skutecznie od lat wynosi NASA, bardzo skutecznie, ale tylko z kieszeni podatnika i tworzy wielką mistyfikację od czasu tzw lądowania na księżycu.

  • @jezuschrystus.onlycash

    @jezuschrystus.onlycash

    Ай бұрын

    Przecież nie ma żadnego kosmosu tylko sklepienie! XD

  • @rigelheron9997

    @rigelheron9997

    Ай бұрын

    Dokładnie, kosmos to tylko hologram wyświetlany przez HAARP z masztów 5G. Proszę myśleć samodzielnie!

  • @LittleFatMat

    @LittleFatMat

    Ай бұрын

    Wielką mistyfikację GPS, sond kosmicznych, teleskop webba łeh łeh łeh.

  • @grzegorzlagut8917

    @grzegorzlagut8917

    Ай бұрын

    Twój komentarz jest mistyfikacją😂😂

  • @mazqu1ck
    @mazqu1ckАй бұрын

    Ciekawy temat, ładna Pani. Czego chcieć więcej 😂

  • @spacegurps
    @spacegurps16 күн бұрын

    [PYTANIE] Co Pani Doktor wybiera? A) work-life balance, B) praca jest częścią mojego życia. Ja jestem przekonany, że odpowiedź B jest prawidłowa.

  • @tomaszzajda2501
    @tomaszzajda25018 күн бұрын

    Jeżeli metale wykazują powinowactwo chemiczne względem siebie to z automatu po połączeniu takich pierwiastków zachodzi dyfuzja międzyatomowa- czyli mieszanie się dwóch stopów czy czystych metali, bez względu na temperaturę z wyjątkiem zera bezwzględnego. Wysokość temperatury przyspiesza te procesy dlatego mamy lutowanie w temperaturze płynięcia lutu przy odpowiedniej lejności czy spawanie w temperaturze płynięcia materiału rodzimego. Ale, żeby to sprawdzić nie trzeba mieć wysokich temperatur. Wystarczy zetknąć ze sobą dwie płytki np. z cyny i miedzi, czy polać np. aluminium rtęcią.... niby amalgamat- ale to jest właśnie proces lutowania i to miękkiego- ciekły lut miesza się z materiałem w formie stałej. - Znane to zjawisko od dawna- i to nie jest żadna nowość, ani przypadek z kosmosu nie był do tego potrzebny, raczej świadczy o niewiedzy kosmonautów i inżynierów.. Inny przykład w kuchni- spalone mięso na patelni ma mnóstwo węgla- bo wodór z tkanek odparował i automatycznie wykazuje ogromne powinowactwo chemiczne do dna patelni i przywiera nieodwracalnie. Od kiedy ludzie smażą potrawy?

  • @tomaszzajda2501

    @tomaszzajda2501

    8 күн бұрын

    szczerze- Fajnie posłuchać tego materiału, ale nowinek technologicznych to od wynalezienia diody niebieskiej to za bardzo nie widzę. sieci neuronowe są budowane już co najmniej od lat 60 poprzedniego wieku, realnie wchodzą w życie po 2000r., może troszeczkę wcześniej i nikt nad tym się wcześniej nie zachwycał...... a przecież samo czytanie banknotów przez bankomaty jest z wykorzystaniem algorytmów adaptacyjnych czy nawet nawiązywaniu połączenia przez telefon komórkowy chociażby przez wielo-drogowość.... już te algorytmy są wykorzystywane ok. 30 lat masowo a teraz wielkie halo, bo trochę polepszono procesy edukacyjne sieci (wielopłaszczyznowo) i są mocniejsze maszyny do symulacji- teraz można symulować bez większego problemu sieci do ok 100 neuronów... może więcej- 20lat temu budowano sieci ok, dziesięciokrotnie mniejsze, ale w technice było to wystarczające..... realnie wg mojej oceny sztuczna inteligencja jest w powijakach i dopiero do puki nie będzie wstanie zdobywać doświadczenia niezależnie na bazie obserwacji otoczenia to oprócz pomocy, klonowania (plagiatów czy mieszanin- inaczej steku bzdur, przetwarzania danych nic więcej nie znaczy i na pewno nie jest poważnym zagrożeniem dla człowieka bo to nie ten poziom. Mózg ludzki nawet jakby miał ułomności to składa się z wielu pod mózgów co powoduje jego multi funkcjonalność, co zwiększa nieporównywalnie funkcjonalność czyli możliwości nawet przy mniejszej ilości neuronów, a jest ich ok 800 *10^9, czyli dzisiejszy ultra nowoczesny komputer może mieć tylko tyle tranzystorów, a gdzie gotowy neuron? Co nie oznacza, że w przyszłości nie będzie mocniejszych sieci neuronowych- pewnie to przyszłość, ale jeszcze daleka choć myślę że możliwa.... jednak chyba prędzej nawiążemy kontakty z obcymi zanim to się wydarzy...... Mózgi naturalne nieporównywalnie szybciej się uczą, nawet często nie zdajemy sobie z tego sprawy.... przykład.. jak jako młody człowiek zapalisz papierosa 2 razy to już jesteś tego nauczony..... po trzech razach robisz to automatycznie.... niestety sztuczne algorytmy tego tak nie potrafią, a cały proces pewnie wiąże się z procesami w synapsach- czyli zamianie impulsu elektrycznego na chemiczny i odwrotnie- na razie jest to nie zbadane, nawet jak się domyślam tej funkcjonalności to wiele powiedzieć się nie da..... Reasumując -nowe materiały, inżynieria materiałowa- to bardzo ważne działy interdyscyplinarnie, ale tak naprawdę to my jako ludzkość dopiero zaczynamy wykorzystywać wiedzę zdobywaną od ok.16 wieku dopiero teraz- wszystko jest w powijakach i oprócz pewnych działań , spojrzeń na otaczającą nas rzeczywistość to niczego nowego nie widzę. Widzę natomiast realizację wielu rozważań teoretycznych- tak, to dobry czas dla rozwoju, szybkiego rozwoju, ale podkreślam na bazie wiedzy już zdobytej!. Jako chrześcijanin to totalnie jestem spokojny, bo Ziemia jest dana człowiekowi a nie maszynom i to się nigdy nie zmieni. Kolejna sprawa z tym związana- świadomość to coś innego niż sieć neuronowa , sieć neuronowa jest potrzebna do realizacji świadomych zachcianek i to bardzo fajnie widać przy ludziach chorych umysłowo, którzy się męczą ze sobą bo nie potrafią czegoś wykonać, zresztą zdrowi ludzie też mają ten problem tylko nie są tego świadomi, np. chcesz coś bardzo poznać, źle ci z tym że tego nie wiesz i nie rozeznajesz co właśnie pokazuje, że świadomość to coś innego nić inteligencja. Przy okazji uważam, że świadomość nie pochodzi z tego świata i tyle w temacie. A na koniec wysnuwam hipotezę, że białka, życie są bardziej wydajne od sztucznych tworów- i to pewnie właśnie człowiek jest szczytem fizycznej technologii. Na marginesie szukam opracowań na temat absorbcji energetycznej w tkankach roślin vs energii przetworzonej przez baterię słoneczną. Dzisiaj zagraca się całe połacia terenów , gdzie obawiam się że to ślepa uliczka.

  • @kasimasi6747
    @kasimasi674728 күн бұрын

    Jak to CO? Tak jak wszystko -został "oddany" naszym "przajaciołom" za paciorki i wodę ognistą. Niemcy mają już gotowe projekty superwydajnych baterii w oparciu o ten pomysł.

  • @koprolity
    @koprolityАй бұрын

    Łatwiej oderwać pojedyncze płatki atomów, niż widzów od tego filmu.

  • @JollyRoger...

    @JollyRoger...

    Ай бұрын

    Ciebie łatwiej oderwać od rzeczywistości niż od komputera 🤣

  • @KrisxMoon

    @KrisxMoon

    Ай бұрын

    Ja tam jadę na słuchawkach, więc nie mam takich problemów 😅

  • @dariuszolejnik993

    @dariuszolejnik993

    Ай бұрын

    A to dlatego, że do oderwania takiego płatka potrzebujemy jedynie delikatnego impulsu, a do oderwania widzów trzeba użyć dużej siły.

  • @Banerled

    @Banerled

    Ай бұрын

    *_Koprolitki tu żeście zostawiły komenta._* _Pozdro_

  • @superSiba1

    @superSiba1

    Ай бұрын

    Chciałeś się podlizać czy co?!

  • @andreaspoltorak4438
    @andreaspoltorak4438Ай бұрын

    Odpowiedź jest nie skomplikowana, tylko wypowiedzenie jej może wykluczyć tę osobę z dalszej pracy... ! To tak jak było z portalem polskim. Nasza Klasa, był bardzo dobry polski jak nie najlepszy syntezator mowy Ewa, Janek tak długo mieszano, aż dostali to amerykanie lub po prostu pewne klany amerykańskie obrzydliwie bogatych ludzi. To samo jest z grafenem. Inni nad tym pracują, a inni się bogacą.

  • @edwardlewandowski2512
    @edwardlewandowski2512Ай бұрын

    Pani Klaudia 🤚🍀🌹/Pan? improwizator-artysta!

  • @Karol-123
    @Karol-123Ай бұрын

    👍

  • @markoprusevic9175
    @markoprusevic9175Ай бұрын

    Jak patenty wygasna to wszystko bedzie mozna zrobic

  • @kundeleczek1
    @kundeleczek1Ай бұрын

    Chętnie bym z Panią Klaudią rozmawiał o materiałoznawstwie, all night long.

  • @devhermit
    @devhermitАй бұрын

    Odnośnie "czekania na efekty" to warto byłoby dodać, że jeśli np. taki materiał, który miałby zachowywać właściwości nadprzewodzące w warunkach normalnych, składałby się z a) pierwiastków niezwykle rzadkich b) pierwiastków toksycznych lub promieniotwórczych c) pierwiastków np. niezwykle ciężkich lub o innych niekorzystnych właściwościach fizykochemicznych to mimo niewątpliwych zalet z bycia nadprzewodnikiem zostałby odrzucony w kwestii szerokiego powszechnego użycia Ostatecznie otrzymany za niego Nobel mógłby zostać nazwany Noblem naiwniaków. Na dodatek w przypadku rzadkości pierwiastków, mogłoby się skończyć na globalnej wojnie mającej na celu przejęcie kontroli nad wszystkimi znanymi złożami tych pierwiastków. To aż taki game changer, że wywróci świat do góry nogami niezależnie od wszystkiego. ========= Odnośnie produkcji w mikrograwitacji i kosztów. Może trzeba będzie poświęcić pare bilionów dolarów na opracowanie takich technik przemysłowych które stworzą warunki mikrograwitacji, ale bez wynoszenia linii produkcyjnej 100 czy 200 km nad powierzchnię Ziemi. Tak rzucam pomysłem. Linia LeviVac791 dookoła planety w wagonach której mogłaby odbywać się produkcja. ========= AI i wrażenie o braku "zaskakującego wpływu" na rzeczywistość. Im mniej to czujesz tym bliżej to jest. Pewnego dnia po prostu pójdziesz do lekarza na rutynowe badanie, ten da Ci pigułę do połknięcia i powie "Dziękuję, możesz udać się do domu. System wykryje kiedy będziesz mieć złe samopoczucie, przeanalizuje parametry życiowe, przypisze odpowiednią farmakologię jest będzie konieczna, prześle raport wraz z zaleceniami"... i będzie to robił każdego dnia do końca twojego życia bo zagnieździ się w organizmie. ========= Materiał, który wpłynie na ogólny dobrostan świata => Metamateriał, którego aktywna struktura ograniczy tarcie do zera.

  • @marcinpietrzak9358
    @marcinpietrzak935822 күн бұрын

    Nikt jeszcze nie zbudował sztucznej inteligencji. Ten termin jest bardzo nadużywany. Wymyślono sobie dla odróżnienia termin General AI, żeby zwykłe uczenie maszynowe brzmiało bardziej cool. Są to bardzo potężne i użyteczne narzędzia, ale koło inteligencji nawet nie stały.

  • @Anka60plus
    @Anka60plusАй бұрын

    Ale po co remont ? Wojna idzie i wszystko zniszczą.

  • @hardlivepokerdance3048
    @hardlivepokerdance3048Ай бұрын

    Zimna fuzja i nadprzewodnictwo w tem pokojowej i mamy dobrobyt na świecie.

  • @StaryDziadzio

    @StaryDziadzio

    Ай бұрын

    A w TV powiedzą, że prądu mało i musi być drogi. Mimo , że byłby praktycznie nieskończony. Oo albo cena prądu 0zł, podatek od CO2 100zl za kWh xdxdxd

  • @Nikitija
    @NikitijaАй бұрын

    Mmmmm, miodek na mój hipokamb😊 uwielbiam takie dialogi tłuściutkie od wiedzy .

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    Ай бұрын

    Masz na myśli kambryjski hipokamp?

  • @mirosawjabonski8514
    @mirosawjabonski8514Ай бұрын

    Prawdziwa głupota zawsze wygra ze sztuczną inteligencją.

  • @PeterretePinfo
    @PeterretePinfoАй бұрын

    Dopóki nie zaczęły się błędne dywagacje o handlu organami czy podróżach kosmicznych to było fajnie . Więc organizm może sam reprodukować organy i to jest kierunek a nie hodowlę w kosmosie na niby stacji kosmicznej która jest w basenie . ;) ale pracuj nad tym nadprzewodnikiem i inne materiały . Jak długo nie dojdziecie do tego to wam podpowiem imo ile sam nie zgłoszę tego do the nature;) pozdro

  • @tymonkowalski5260
    @tymonkowalski526026 күн бұрын

    Na moment wyszedłem, wracam i słyszę że kolega proponuje trójkąty ... 🤣🤣🤣, przez moment miałem dysonans poznawczy.

  • @maciekdzieju9089
    @maciekdzieju9089Ай бұрын

    Doszliśmy do nowej granicy miary w odniesieniu do obiektów użytecznych. Szczypeczki takie "małe,naprawde małe"... jak nano,nano milimetr :)

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    Ай бұрын

    Zdecyduj się. Milimetr, mikrometr, nanometr, czy pikometr? A może femtometr?

  • @bogdanhofman1863
    @bogdanhofman1863Ай бұрын

    Prowadzi Pan rozmowę o grafenie a nie zastanawiał się Pan jak wielkie zastosowanie może mieć grafen !

  • @stanisawbanaszewski6249
    @stanisawbanaszewski6249Ай бұрын

    wspanialy wyklad i przepiekna pani doktor klaudia, oby jak najczescij takie prelekcje - powodzenia

  • @kasper2235
    @kasper2235Ай бұрын

    Znam jeden produkt sprzedawany na masową skalę, którego producent chwali się zastosowaniem grafenu. Są to opony marki Vittoria np. model Corsa. W kontekście tej rozmowy podejrzewam, że jest to tylko marketingowa ściema.

  • @jezuschrystus.onlycash

    @jezuschrystus.onlycash

    Ай бұрын

    Nie słyszałem. Ja pracuję przy masowej produkcji grafenu.

  • @korkentuben1424
    @korkentuben1424Ай бұрын

    Grafen jest podstawowym paliwem dla biorobotów. Dodawany obecnie do wszystkiego włącznie z wodą pitną. Jest interfejsem mózg-komputer człowieka 2.0.

  • @rigelheron9997

    @rigelheron9997

    Ай бұрын

    Jest też głównym składnikiem chemtrails, buduje się z niego maszty 5G (G jak Grafen) i to właśnie nim jest pokryte sklepienie nad płaską Ziemią, na którym NASA wyświetla hologram kosmosu za pomocą HAARP. No i to dzięki niemu ufo latają.

  • @korkentuben1424

    @korkentuben1424

    Ай бұрын

    @@rigelheron9997 Śmiej się śmiej. I zaszczep się. Skutecznie i bezpiecznie.

  • @korkentuben1424

    @korkentuben1424

    Ай бұрын

    @@rigelheron9997 Dr David Nixon - You Can Identify Me w 9óó91e

  • @robertjabonski2133
    @robertjabonski2133Ай бұрын

    O grafenie nic nie zrozumiałem niestety😂😂 moj mózg tego nie ogarnia😂😂 pozdrawiam

  • @cezariuszo
    @cezariuszoАй бұрын

    Garden zastosownie w medycynie ,leczenie raka, aktualne?

  • @podbloklbn
    @podbloklbnАй бұрын

    Ta zajawka w wypowiedzi.. coś pięknego. A Ty kandyduj w następnych wyborach do rządu i stwórz Ministerstwo Dotacji Nauki :D

  • @born2bagamer171
    @born2bagamer171Ай бұрын

    Robiłem magisterke kilkanascie lat temu gdy grafen był popularny, nanorurki węglowe itp itd mikroskop skaningowy miałem w jednym palcu... niestety zbyt droga technologia albo ktoś na tym trzyma łapę.

  • @asnx456

    @asnx456

    Ай бұрын

    Albo sprzedali patent.

  • @LittleFatMat

    @LittleFatMat

    Ай бұрын

    @@asnx456 to że sprzedali patent to nie znaczy, że nie mogą dalej tego rozwijać lub zając się czymś nowym, bardziej fascynującym.

  • @szczerze1565

    @szczerze1565

    Ай бұрын

    Ale w Polsce studia są subiektywne w zależności od prowadzącego.Pani w filmie powiedziała, że jest zmiana w czasie.

  • @asnx456

    @asnx456

    Ай бұрын

    @@LittleFatMat oczywiście że mogą ale tego nie zrobią, nie dla polskiej gospodarki.

  • @LittleFatMat

    @LittleFatMat

    Ай бұрын

    @@asnx456 to dla jakiej kolwiek. Kupisz, zapłacisz podatki. Gospodarka je dostanie.

  • @zenswid
    @zenswidАй бұрын

    Ciepła kierownica? A nie wystarczy zrobić kierownice z izolatora nisko przewodzącego ciepło?

  • @magnetic_free_energy
    @magnetic_free_energy19 күн бұрын

    [33:40] Skoro do butów się dało, to teraz do opon samochodowych dodawać!

Келесі