Sztuczna Inteligencja | prof. Włodzisław Duch

🎓Tytuł wykładu:
Sztuczna inteligencja czy już sztuczne mózgi?
📝 Opis wykładu:
Przekrojowe spojrzenie na rozwój Sztucznej Inteligencji od przewidywań, obecnej sytuacji do próby odpowiedzi na to, dokąd zmierza ta gałąź nauki. W wykładzie przedstawione zostały zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu oraz w biznesie i nauce.
Wielkie modele językowe przemówiły ludzkim głosem. Prowadzą konwersację w ponad tysiącu językach, mają wyobraźnię pozwalającą tworzyć niesamowite obrazy, nieporównywalnie lepszą pamięć niż ludzie, programują, sterują samochodami, opracowują strategię dla firm i rozwiązują problemy naukowe. Systemy AI już potrafią doradzać lepiej od lekarzy, wykazują się większą empatią i zrozumieniem ludzkiej psychologii, a autonomiczne roboty rozwijają się w szybkim tempie.
Sztuczna inteligencja może nam pomóc na wiele sposobów, ale musimy nauczyć się ją dobrze wykorzystywać.
To oznacza zrozumienie jej ograniczeń, etyczne wykorzystanie i ciągłe czuwanie nad potencjalnymi niebezpieczeństwami i skutkami społecznymi
👨🏼‍🎓 O prelegencie:
Prof. Włodzisław Duch jest fizykiem, informatykiem i kognitywistą. Jego zainteresowania badawcze początkowo dotyczyły metod obliczeniowych mechaniki kwantowej, fizyki komputerowej, podstaw fizyki i interpretacji mechaniki kwantowej. Od końca lat 80. zainteresowania prof. Ducha przesunęły się w stronę teorii i zastosowań sieci neuronowych, uczenia maszynowego, metod sztucznej inteligencji, modelowania funkcji mózgu i technologii neurokognitywnych.
Prof. Duch był członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (1995), a następnie Towarzystwa Sztucznej Inteligencji (2010). Od końca lat 90. angażował się w tworzenie kognitywistyki w Polsce, był współzałożycielem pierwszego czasopisma w tej dziedzinie i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego (2001). Przez dwie kadencje był Prezydentem European Neural Network Society (2006-2011), a w 2013 r. został wybrany na członka honorowego (Fellow) International Neural Network Society (INNS) oraz członka Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2013 r. kieruje Laboratorium Neurokognitywnym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, a od 2020 r. - zespołem Neuroinformatics and Artificial Intelligence, części University Centre of Excellence Dynamic, Mathematical Analysis and Artificial Inteligence. W 2012 r. objął stanowisko prorektora ds. badań naukowych i informatyzacji na UMK, a w latach 2014-2015 pełnił funkcję podsekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2024 roku jest jednym z z honorowych członków stowarzyszenia International Artificial Intelligence Indrustry Alliance.
Oficjalna strona Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:
www.umk.pl/
Więcej informacji znajdziesz na:
portal.umk.pl/
Jesteśmy też na:
Facebooku: / uniwersytetmikolajakop...
Twitterze: / umk_torun
Instagramie: / umktorun
LinkedIn: / uniwersytet-mikolaja-k...

Пікірлер: 160

  • @WojtekKurek
    @WojtekKurek

    Profesor Duch jest świetny! Niewiele jest osób którzy potrafią tak ciekawie opowiadać i przekazywać wiedzę w przyswajalny dla przeciętnego człowieka sposób.

  • @AlojzyZyrokompas
    @AlojzyZyrokompas

    Dziękuję za wspaniałe podsumowanie dotychczasowych prac nad AI. Wysłuchałem z uwagą od początku do końca i mam zamiar zrobić to ponownie.

  • @paralotnik2299
    @paralotnik2299

    Nigdy nie ogladałem tak interesującego materiału.

  • @315dawid
    @315dawid2 сағат бұрын

    Bardzo niezwykle opowieści. Intersujaco tu jest i to ponad miarę. Dziękuję Panu.

  • @witek1902
    @witek1902

    Świetne podsumowanie. Dzięki ogromnej wiedzy naukowej Pan Profesor potrafi opowiadać w zrozumiały sposób o nietrywialnych tematach.

  • @user-tq5qi3qu2z
    @user-tq5qi3qu2z21 күн бұрын

    Niesamowicie Pan przyspiesza z wiedzą , szybciej od rozwoju AI. Gratulacje za wybór formy przekazu informacji . Nie czuło się ograniczeń.😮

  • @andrzejkowalczyk8287
    @andrzejkowalczyk828712 сағат бұрын

    Panie Profesorze wielkie brawa. Większość ludzi straszy nas, że AI nas opanuje i zdominuje. Dziękuję za rzetelną informację. AI jest wielką szansą dla rozwoju ludzkości. Podobnie jak z rewolucją przemysłową, kto się nie dostosuje, ten zostanie w tyle. Proszę o dalsze propagowanie wiedzy, którą pan przekazuje.

  • @tlucz7572
    @tlucz7572

    Świetny wykład, ciekawy temat przedstawiony w interesujący sposób. Dziękuję.

  • @maciejgarlicki742
    @maciejgarlicki742

    Bardzo ciekawy wykład, czekam na następne, pozdrawiam.

  • @mikolajrosollitzpasja
    @mikolajrosollitzpasja21 күн бұрын

    Genialny film! Najlepszy na KZread jaki widziałem w tym roku. Dziękuję!

  • @mariusznaw2592
    @mariusznaw2592

    Świetny materiał. Pan profesor posiada dar przekazywania wiedzy w sposób prosty i w ciekawej formie - tylko korzystać! Co do treści, to ciekawa zajawka odnosząca się do skali i konsumpcji energii (od około 26 minuty) - czy możemy powiedzieć, że białkowa forma inteligencji jest nad wyraz oszczędna energetycznie i prawdziwy przełom w AI nastąpi dopiero w momencie przejścia na modele/systemy/idee mniej energochłonne bez utraty jakości? Co do tego, to chyba jednak obecna ścieżka rozwoju jest ślepą ulicą...

  • @robertmatyszczak8056
    @robertmatyszczak805616 сағат бұрын

    Bardzo ciekawy wykład.

  • @OntologyofValue
    @OntologyofValue

    Fantastyczny wykład - tutaj bez niespodzianek! Osobiście, interesuje mnie przewidywanie wpływu AI na rynek pracy, a tutaj akurat ciężko jest o systematyczne podejście. Jestem bardzo ciekawa jak by Pan skomentował następujące stwierdzenie: "AI świetnie radzi sobie w generowaniu rozrywki i dopaminy. Jednak AI nie zastąpi człowieka w zajęciach które wymagają generowania oksytocyny." Wiele badań (e.g. MacDorman, K.F., & Ishiguro, H., 2006, Waytz, A., Heafner, J., & Epley, N., 2014, Krach, S., Hegel, F., Wrede, B., Sagerer, G., Binkofski, F., & Kircher, T., 2008, Chaminade, T., Hodgins, J., & Kawato, M., 2007) pokazało dobitnie, że reakcja ludzkiego mózgu na obcowanie z maszyną jest zupełnie inna niż podczas obcowania z człowiekiem.

  • @Stonedme
    @Stonedme

    Doskonale! Odpalam i już teraz czekam na więcej. Powstaje polski LLM, któremu przyglądam się z zainteresowaniem. Future is now

  • @sagittarius8143
    @sagittarius8143

    Najciekawszy wykład o AI jaki obejrzałem

  • @andrzejpolaczek8023
    @andrzejpolaczek8023

    Dziękuję 🙏♥️🤗

  • @ireneuszkowalczyk7606
    @ireneuszkowalczyk7606

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @PZi23
    @PZi23

    Ale ładna realizacja

  • @danielroszak3680
    @danielroszak36809 сағат бұрын

    Dziękuję za bardzo treściwy wykład jestem ciekaw czy te wszystkie sztuczne inteligencje będzie można kiedykolwiek połączyć tak żeby mogły się uczyć same od siebie nawzajem

  • @andrzejabramczyk3466
    @andrzejabramczyk3466

    Pierwszy raz w życiu spotykam się z takim imieniem Włodzisław. Brzmi jak fuzja Włodka ze Zdzisławem. Pozdrawiam.

Келесі