Archeologia Żywa

Archeologia Żywa

Jedyne pismo popularnonaukowe w Polsce dedykowane archeologom i pasjonatom tej nauki oraz naukowcom dziedzin pokrewnych.

Пікірлер

  • @2hug
    @2hugКүн бұрын

    Nawet nie spodziewałem się, że kafle mnie tak zainteresują! Mega ciekawy wykład.

  • 14 сағат бұрын

    Prawda, że to zaskakujące zabytki? :)

  • @genowefaj270
    @genowefaj270Күн бұрын

    Moja mama opowiadała, że,gdy w 1948 wprowadzała się do mieszkania w niemieckiej kamienicy,gdzie był piec z kafli przedstawiający jakieś sceny.Jednak przyjechali pracownicy i rozebrali ten piec, podając sobie te kafle z rąk do rąk,potem postawiono w to miejsce też piec kaflowy,ale już z kafli standardowych.

  • @genowefaj270
    @genowefaj270Күн бұрын

    Witam serdecznie 🙂

  • @janosz81
    @janosz81Күн бұрын

    Być może mi umknęło ale jakie jest najstarszy znany piec kaflowy z obszaru Dolnego Śląska?

  • @ankaanka9727
    @ankaanka9727Күн бұрын

    Świetnie poprowadzony wykład, dziękuje.

  • @tomaszwojewodzki5081
    @tomaszwojewodzki50812 күн бұрын

    moja sąsiadka, wyprowadzając sie przekazała mi kafle piecowe , niemieckie XIX wiek, znakomita manufaktura w okolicach Berlina, z tego co się zorientowałem pochodzą z rozbiórki około lat 50 tych XX wieku z pałacu w Radziejowicach, około 70 sztuk, , ktoś może mi poradzić jak najlepiej je spożytkować aby trafiły w odpowiednie ręce?

  • @timekc669
    @timekc6692 күн бұрын

    Atakujące króliki? Hmm, Pewien taki bronił pewnej jaskini, dawał radę rycerzom okrągłego stołu, więc te psy to w przenośni i dosłownie "pikuś"

  • @timekc669
    @timekc6692 күн бұрын

    Kolejny świetny wykład. Niesamowita jest ta różnorodność zdobień kafli

  • Күн бұрын

    A tak naprawdę to tylko wierzchołek góry lodowej :)

  • @Fodoslaw
    @Fodoslaw2 күн бұрын

    czekałem na ten odcinek (:

  • Күн бұрын

    Cieszymy się, że trafiliśmy w gusta :)

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo132 күн бұрын

    Przez kilkanaście lat sprzedawałem kafle, głównie z Kafel-Karu. Tyle, że to były inne czasy, dominowały kwadratele. Gdy teraz, po wielu latach wszedłem na ich stronę, to aż serce zabolało, że wtedy takich cudeniek nie było :)

  • @Pawcio661
    @Pawcio6613 күн бұрын

    Co za pierdolenie jeśli chodzi o laktozę w mleku krowim i że po raz pierwszy z laktozą człowiek zetknął się z nią po udomowieniu bydła!!!!!!! BZDURA TOTALNA!!!!!!! Dla przykładu mleko kobiety zawiera laktozę a ludzie którzy są w tych czasach chorzy na nietolerancję to przez mamuśki które nie karmią piersią od urodzenia proste i logiczne.

  • 2 күн бұрын

    Rozumiem, że temat może budzić silne emocje, ale warto podejść do niego ze spokojem i uwzględnić naukowe fakty. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących laktozy w mleku matki a mleku pochodzenia zwierzęcego: Laktoza w Mleku Matki: To prawda, że laktoza jest naturalnym składnikiem mleka wszystkich ssaków, w tym ludzi. Mleko matki zawiera laktozę, która jest ważnym źródłem energii dla niemowląt i wspomaga wchłanianie wapnia oraz rozwój mikroflory jelitowej. Kluczowe w całej dyskusji jest jednak, że mleko przez większość dziejów ludzkości spożywane było wyłącznie w okresie niemowlęcym, a większość dorosłych nie miała styczności z laktozą po okresie niemowlęcym. Stwierdzenie, że "człowiek zetknął się z laktozą po udomowieniu bydła" jest skrótem myślowym i chodzi w nim przede wszystkim o to, że od tego momentu mleko zaczęli spożywać również dorośli. Dzięki temu w niektórych populacjach (np. w Europie Północnej) wykształciła się zdolność do trawienia laktozy w dorosłości jako adaptacja do spożywania mleka krowiego. To zjawisko jest znane jako trwałość laktazy. Nietolerancja Laktozy: Nietolerancja laktozy jest wynikiem niedoboru laktazy, enzymu niezbędnego do trawienia laktozy. Wiele osób dorosłych na całym świecie traci zdolność do produkcji laktazy w miarę dorastania, co jest zjawiskiem naturalnym i związanym z ewolucją. Nietolerancja laktozy może mieć różne przyczyny, w tym genetyczne. Karmienie piersią ma wiele zalet dla zdrowia dziecka, ale nietolerancja laktozy w późniejszym życiu nie jest bezpośrednio związana z brakiem karmienia piersią. Jest to bardziej skomplikowane i zależy od wielu czynników, w tym genetycznych i środowiskowych. Podsumowując, spożycie laktozy w mleku matki i mleku krowim to temat złożony, który wymaga uwzględnienia zarówno ewolucji człowieka, jak i indywidualnych predyspozycji genetycznych. Ważne jest, aby opierać się na naukowych dowodach i zrozumieć różnorodność doświadczeń i uwarunkowań zdrowotnych związanych z laktozą.

  • @Pawcio661
    @Pawcio6612 күн бұрын

    Dziękuję ślicznie za profesjonalną odpowiedź ale tak samo jak ja przypuszczam, domyślam się tak samo naukowcy tudzież archeolodzy dzisiaj mówią tak a jutro ze względu na inne dowody zmieniają zdanie i obalają poprzednie przypuszczenia.

  • @Pawcio661
    @Pawcio6613 күн бұрын

    Dlaczego już na samym początku jest pokazana fasola groch jako białko zamiast mięsa!!!!!???? Od razu nasuwa mi się kontekst całego wywiadu jako propaganda promująca warzywa jako zdrowy tryb pożywienia co jest z góry kompletną bzdurą!!!!

  • @radziodm5939
    @radziodm59393 күн бұрын

    Na jakiej podstawie i na podstawie jakich dowodów udowodnisz tu nam że ktoś tam w tamtych czasach miał skromną pozycję na dworze...Człowieku...???Udowodnij...!!!

  • 2 күн бұрын

    W starożytnym Egipcie - bardzo proste. Widać to po wielkości grobowca...

  • @radziodm5939
    @radziodm59392 күн бұрын

    I to ma być dowód...?Jak cała egiptologia opiera sìę na tego typu dowodach to...moje gratulację.

  • @Kfynio
    @Kfynio11 күн бұрын

  • @Kfynio
    @Kfynio12 күн бұрын

  • @PiotrFonde
    @PiotrFonde12 күн бұрын

    Z neolitu myśmy wszyscy. Kapitalny odcinek. Klarowny wykład, piękną polszczyzną. Wiem, że się powtarzam, ale nie mogłem się powstrzymać, może przyda się dla zasięgu.

  • 11 күн бұрын

    Każdy komentarz jest na wagę złota, a już szczególnie tak pozytywny! ;) Dziękujemy!

  • @dyllus
    @dyllus13 күн бұрын

    Uczestniczyłem na pocz. lat 90-tych w badaniach archeo na grodzisku w Grzybowie pod nadzorem naukowym IHKM PAN i prof. Zofii Kurnatowskiej, fajnie sobie przypomnieć.

  • 11 күн бұрын

    Zazdrościmy!

  • @cercekify
    @cercekify13 күн бұрын

    Karol Máj nie Mej

  • @screwremover6239
    @screwremover623913 күн бұрын

    Bardzo ciekawe i do tego bardzo fajnie opowiedziane. (jutro obejrzę do końca bo już późno się robi)

  • 13 күн бұрын

    Dziękujemy!

  • @andrzejbiesiadecki9192
    @andrzejbiesiadecki919216 күн бұрын

    Buz off

  • @Roni-gd5sz
    @Roni-gd5sz16 күн бұрын

    Polskę stworzyli... ruscy Polanie spod Kijowa.... którzy pogonieni przez Olega (po zabójstwie Askolda i Dira) uciekając, przybyli nad Wartę gdzie "polakując" w krótkim czasie spalili ok. setki grodków podporządkowując sobie batem i mieczem wszystkie słowiańskie plemiona (Lędzian-Lachów) zamieszkujące ziemie późniejszego Mieszka I.

  • @Roni-gd5sz
    @Roni-gd5sz16 күн бұрын

    Za tą teorią przemawia fakt, że wcześniej nikt nigdy nie słyszał o jakichś Polanach zamieszkujących tereny Polski. Tym bardziej, że Polskę pokrywały w zasadzie same lasy więc o jakich polach uprawnych mowa. Opowiadanie więc bajek o pochodzeniu Piastów z "polskich Polan", od jakiegoś Kołodzieja czy Oracza (orał chyba lasy bo pól praktycznie nie było) to czyste bajki ku pokrzepieniu serc - by nieudacznicy znad Wisły mogli się bezwstydnie wywyższać. Oczywiście Piastowie mogli pochodzić z plemienia Polan, ale ruskich Polan, czyli od ruskiego Kołodzieja czy Oracza, albo... od Waregów (lub Chazarów) ponieważ razem z ruskimi Polanami nad Wartę przybyli Waregowie sprawujący władzę nad Polanami --1b Piast, Mieszko, Rzepicha (rus. Riepka)... Założenie, że Polskę stworzyli ruscy Polanie i Waregowie bardzo ułatwia wyjaśnienie wielu wielu zagadek historycznych, w tym zagadki pochodzenia nazw: Mieszko - od ruskiego niedźwiedzia, Piast - od ruskiego piest (tłuczek - narzędzie do tłuczenia, np. wrogów). Lędzianie, także Lachowie... Zamieszkujące w tym czasie (IX-X wiek) ziemie Polski plemiona słowiańskie zwane były zbiorczo Lędzianami (ugorowcami, mieszkańcami ugorów, ziemi nieuprawianej). Taki etnos był wówczas znany i szeroko rozpoznawany.

  • @Roni-gd5sz
    @Roni-gd5sz16 күн бұрын

    Piastowie mogli też być Chazarami... ponieważ przed Waregami ruscy Polanie byli uzależnieni od Chazarów. Możliwe, że wśród ruskich Polan zdobył wielkie znaczenie jakiś utajony Chazar który przejął władzę nad ruskimi Polanami i Polską. - Tę tezę potwierdzać może też wielka miłość Kazimierza Wielkiego do Żydów których hurtowo ściągał do Polski obdarowując ich niebywałymi przywilejami. Kto wie, czy nie przekonali go, że pochodzi od Chazarów. - Chazarskie pochodzenie Piastów wyjaśniało by zjawisko handlu niewolnikami słowiańskimi: "Łapanie ludzi z terenów Polski i sprzedawanie ich w niewolę mówi wszystko kim byli ci co tworzyli to państwo" --- Warto też zauważyć, że zamieszkująca wtedy Polskę słowiańska leśna dzicz określana była przez Nestora zbiorczą nazwą "Lachy". W ten sposób określane były te plemiona słowiańskie które cechowały się wg Nestora bezwstydem i najbardziej nieprzyzwoitymi obyczajami.

  • @Homo_Sovieticus
    @Homo_Sovieticus18 күн бұрын

    186 cm wzrostu 87-88 kg jem 4 kromki +obiad max 1.000 kalorii z herbatami z cukrem

  • @user-nq2po8lb7r
    @user-nq2po8lb7r18 күн бұрын

    To są w większości błędne informacje, pod Suwałkami jest cmentarz Jaćwigów dobrze opisany, w tym rejonie jest wiele miejsc, które są z okresu życia Jaćwigów np. Święte miejsca w rejonie Raczek, jeziora Wigry. Znak Jaćwigów trzy węże skręcone spiranie. Jest wiele potomków tego ludu. Woje byli spieszeni, ze względu na uwarunkowania terenowe, bakna, rzeki, lasy. Zaśmiecacie wiedzę historyczną, trzeba zakasać rękawy i zająć się arheologją a nie wymyślać bzdury.

  • @wladekduranowski1076
    @wladekduranowski107620 күн бұрын

    Póżno trochę, ale postanowiłem napisać, bo to trochę na temat. O ile zwierzęta w całości i od razu można było jadać, to z roślinami był problem, bo nie wszystkie i nie w całości były jadalne . Przypuszczam, że bardzo wielu naszych przodków z tego powodu "złożyło życie na ołtarzu nauki"- tym bardziej, że informacje nie były tak szybko dostępne. Natomiast za słodyczami chyba nie było takiego problemu, bo ważniejsza była sytość. A że "próg słodyczy" był znaczni niższy, więc i kwaśne obecnie owoce też były przysmakiem.

  • 19 күн бұрын

    Z całą pewnością! I nigdy nie jest za późno na pozostawienie komentarza :)

  • @andrzejwysocki2293
    @andrzejwysocki229322 күн бұрын

    audio .... wstyd panowie !

  • 17 күн бұрын

    Obiecujemy w przyszłości powtórkę tego tematu! To były nasze początki i uczyliśmy się wszystkiego w trakcie, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Najnowsze odcinki są już w większości akceptowalne...

  • @dobieslav
    @dobieslav22 күн бұрын

    Odpowiadam. Frytkami.

  • @annadmowski881
    @annadmowski88122 күн бұрын

    Mokobody- Budzieszyn. Jest to miejsce gdzie kultywowany jest obraz Matki Bożej, która obudziła rycerzy przed najazdem Jaćwingów w 13- 14 wieku.

  • @g.m.3678
    @g.m.367824 күн бұрын

    No to czym była, jeśli istniała, kultura łużycka?

  • @roberts1938
    @roberts193824 күн бұрын

    Super filmik - wyrazy uznania dla wiedzy.

  • @bogdanmach2286
    @bogdanmach228626 күн бұрын

    Od kiedy ,,ludzie" zeszli z drzew, to stwierdzili, że jeśli wilki mogą żreć mięso, to my też, i wtedy zaczęły się choroby, a człowiek człowiekowi stał się wilkiem

  • @kurtasiak
    @kurtasiak26 күн бұрын

    wspanialy material , jeste pelen podziwu dla wiedzy i pamieci pana profesora

  • @Kfynio
    @Kfynio27 күн бұрын

  • @lukaszpompa
    @lukaszpompa27 күн бұрын

    nie jest prawdą, że historia kobiet jest pomijana, przeciwnie, w świadomości społecznej jest masa ważnych kobiet w historii. Od królowej Jadwigi, przez Bonę Sforzę, carycę Katarzynę po Inkę czy Irenę Sendlerową. Mam wrażenie, że tworzy się tutaj pewną legendę, że jest z tym problem, poprzez jakąś ekstrapolację współczesnej idei o dyskryminacji kobiet. Nie róbmy tego naukom historycznym, naprawdę tego nie potrzebują. Wystarczy solidne sumienne podejście, ideologia jest niepotrzebna i może przynieść odwrotny efekt - z jednej strony może powstać swoista nadreprezentacja kobiet, a z drugiej strony - dystans nawet do tych, które miały swój słuszny udział w historii przez podejrzenie, że uwypuklanie ich znaczenia może nie być obiektywne, a wynikać wyłącznie z faktu, że jest kobietą. Nie idźmy tą drogą.

  • @lukaszpompa
    @lukaszpompa27 күн бұрын

    pytanie - co wyjaśnia, że najczęściej wymienianą kobietą w historii jest Matka Boska? Pani Anna stwierdziła, że "to wyjaśnia wszystko". Ale czuję, że nie chodzi jej o to, jak kluczowe znaczenie w historii Europy ma chrześcijaństwo, a chyba to jest prawidłowa odpowiedź.

  • @andrzejwitkowski1613
    @andrzejwitkowski161327 күн бұрын

    Bardzo ciekawy materiał. Nie zdawałem sobie sprawy ile prehistorycznych zabytków jest w Gruzji. Te 2 wykłady zmieniły moje spojrzenie na ten kraj i jego historię. Dziękuję.

  • 27 күн бұрын

    Bardzo się cieszymy!

  • @marcinadamkiewicz5810
    @marcinadamkiewicz581027 күн бұрын

    To dopiero jest ambaras Żeby każdy chciał do Faras Więc kto tylko dzisiaj woli Rusza do Starej Dongoli😉

  • 27 күн бұрын

    Wyborne :D

  • @aborygo
    @aborygo28 күн бұрын

    Fajnie, że ten kanał wziął się za popularyzację wiedzy historycznej o Wielkiej Lechii. A nie... nie Lechii, no właśnie :> Dobra robota :)

  • @seladonowe
    @seladonoweАй бұрын

    super wiedza; dziękuję - posłuchałabym chętnie więcej o ceramice redukcyjnej

  • @Tadek5
    @Tadek5Ай бұрын

    Człowiek istnieje od 6000 lat, plus-minus. Tyle wynosi suma lat życia proroków. Wężykiem. Nauka twierdzi, ze hominidy pojawiły sie ok miliona lat temu na skutek ewolucji, ale są tacy co wierzą w kukiełki z gliny.

  • @mateuszpietras7703
    @mateuszpietras7703Ай бұрын

    Z Poznania do Warszawy to regres w archeologii ...

  • @maxr4855
    @maxr4855Ай бұрын

    🤠

  • @mateuszpietras7703
    @mateuszpietras7703Ай бұрын

    Roślin się nie hoduje tylko uprawia

  • @mateuszpietras7703
    @mateuszpietras7703Ай бұрын

    Te figurki to dziki mają wyraźnie podniesiony grzbiet wiem bo jestem myśliwym

  • @bernardsolo5874
    @bernardsolo5874Ай бұрын

    Super odcinek,leci sub i kciuk.Przy okazji zapytam czy ktoś na forum posiada dokumenty ,zdjęcia albo informacje o " bukrach" między Pustkami cisowskim a Łężycami? Będę niezmiernie wdzięczny za informacje😊.

  • @KrzysztofSikorski-oi4wb
    @KrzysztofSikorski-oi4wbАй бұрын

    Dziękuję za profesjonalizm i pasję przekazu. Dużo mi to wyjaśniło.

  • @TLK677
    @TLK677Ай бұрын

    Jakie jest zapatrywanie na odnalezione “monety “ i inne artyfakty z IV w. P.N.E. podczas wykopalisk w rejonie rynku ratuszapodziemi w Przemyślu- dokladnie to jest miejsce które Pan Profesor wskazał na pierwszej mapie pokazując “arterię komunikacyjne “? Również w latach ‘60-tych w tzw podcieniach odnaleziono podobne “zbiory” 17:43 datowano je wtedy na IIwiek N.E. Wrzucono wtedy to jako czesc tzw “szlaku kaliskiego “ czy bursztynowego.

  • @pawetomczyk2289
    @pawetomczyk2289Ай бұрын

    Dziękuję bardzo za podcast 👍 Jak zawsze ciekawy i pouczający.

  • @greenfocus5236
    @greenfocus5236Ай бұрын

    oj Panie Biel, przy takim intelekcie Wykładowczyni, wyraźnie sobie Pan nie radzi w przekazie tej wiedzy dalej. Obejrzałem dotąd jakieś 20 minut i już niestety muszę Panu powiedzieć, że wykład jest super, ale to, że Pan nie reaguje na stwierdzenia wykładowczyni "jak wiadomo", "jak wiecie" i nie prosi o dalsze wytłumaczenie, każe mi się zastanowić po co Pan tam w tle w ogóle jest. To przecież nie jest wykład na wydziale archeologii, gdzie oczekuje się od odbiorców konkretnej wiedzy.

  • Ай бұрын

    A możemy prosić o konkretny przykład takiej informacji, która powinna zostać wyjaśniona? Tak nam jak i redaktorowi naczelnemu często umyka, że coś nie jest wiadome dla osób tylko interesujących się tylko archeologią czy historią. To byłaby cenna wskazówka na przyszłość

  • @michalhopcia6105
    @michalhopcia6105Ай бұрын

    👍