Kerékpárhangoló

Kerékpárhangoló

A Kerékpárhangoló egy független Bike Fit studio Budapesten.
Ez azt jelenti, hogy nem tartozom egyetlen bolthoz, vagy márkához sem, tehát nem érdekem, hogy a kerékpárodon bármit kicseréltessek veled a bike fit folyamat során, amit nem szükséges. A javaslataimat kizárólag szakmai szempontok vezérlik.

Az aerodinamika hatása

Az aerodinamika hatása

A frissen waxolt lánc

A frissen waxolt lánc

Új görgő bike fit-hez

Új görgő bike fit-hez

Kerékpár kenőanyagok

Kerékpár kenőanyagok

Wattology reklám 2

Wattology reklám 2

Wattology reklám 1

Wattology reklám 1

Nizzai bringa. Próbaút.

Nizzai bringa. Próbaút.

A lánc költségei

A lánc költségei

Пікірлер

  • @gergelygalsi4799
    @gergelygalsi47996 күн бұрын

    Mennyi az ideális lánchossz, egy adott szetthez? Erre ugyebár van egy képlet... erről lesz videó?

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo5 күн бұрын

    Az ideális lánchosszt gyakorlati úton is meg lehet határozni, de van egy képlet is ami a Shimano és a Sram rendszereknél működik, de a Campagnolo rendszereknél nem mindig jó. Erről is csinálok majd egy videót :)

  • @attiladrborsi4246
    @attiladrborsi424628 күн бұрын

    Én fiatal koromtól már szeretnék építeni egy egyedi biciklit, most épp folyamatban van egy (még várom a megfelelő kormányt, ez most a gyenge láncszem), de sajnos gyári váz lesz, így a hajtókarral kapcsolatos módosítás is kilőve. Az a régi vágyam, hogy egyrészt a pedálagy legyen kb. 8 cm-el magasabban, a hajtókar pedig legyen kb. 23 cm hosszú. Így 3 legyet ütünk egy csapásra: 1. A hosszabb hajtókarral brutálisan nagyobb forgatónyomatékot állítunk elő, 2. Az ízületeinket nagyobb mozgástartományban tudjuk használni kisebb erőhatások mellett, egyforma erőkifejtésnél viszont nagyobb hajtóerőt kapunk, ez előnyös emelkedőknél, szembeszélnél is. (Általában minden sport preferálja a teljes mozgástartományt, húzózkodni és tolózkodni is így szoktam), 3. A pedál még így is magasabban lenne picit, hogy az élesebb kanyarokban is folyamatosan lehessen hajtani a pedál fennakadásának kockáztatása nélkül.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo28 күн бұрын

    Szívesen venném majd itt a tapasztalataidat amikor elkészült ez a bringa és mentél már vele kb 1000 km-t. Érdekelne, hogy milyen teljesítménnyel tudsz egy ilyen bringával menni, elfér-e a combod a hasad alatt a pedál felső állásában. Az is érdekelne, hogy egy ilyen magasabb bringával mennyire stabil érzés kanyargós úton bringázni. Kérlek, írd majd meg itt ezeket. Előre is köszönöm.

  • @attiladrborsi4246
    @attiladrborsi424626 күн бұрын

    @@Kerekparhangolo Mindig megtisztelve érzem magam, ha a youtuber válaszol hozzászólásomra, természetesen ez viszont is igaz, különben nem nézném a videókat és nem reagálnék rájuk. Ahogy írtam, sajnos nem valósítom meg a nagy elképzelést a hosszított hajtókarral és magasított pedálaggyal, csupán már egy jól bevált ergonómiát valósítok meg könnyű szerkezettel és viszonylag minőségi alkatrészekkel jó ár érték arányban. Csepel Royal 3 váz lesz az alapja (3,8 Kg) a bringának. Mindent szeretek ami gurul (görkorcsolya, waveboard, gördeszka, stb.) és szeretek dolgokat átépíteni, testreszabni gyerekkorom óta, nekem a gyári megoldások sohasem felelnek meg, több gyári változat előnyeit szeretem egybeépíteni.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo26 күн бұрын

    @@attiladrborsi4246 Sok sikert!

  • @richardhorvath7237
    @richardhorvath7237Ай бұрын

    Én ezeket normál használatra teljesen használhatatlannak tartom. De kérem ellenindolkolja vaklaki! KÉREM!!!! :) A videóban látható bicaj, nem egy átlagos bringa, azt a vak is látja. Talám méh 3 millió forint is van egy olyan, de a lényeg, hogy tipikus verseny bringa. Én most a normál, vagy trekking bicikoikről szeretnék hallanai rövide is lehetne. Az ellenvéleményem, hétköznapi használatra: A magas nyereg, alacsony kormányt eredményez. Ez az emberek számára kényelmetlen. Tudom, ehhez kell egy vázméret is, hogy ne legyen kényelmetlen, de mivel most egy max 200 ezres cangáról beszélenek, amivel elmegyek túrázni, ezért az alacsony kormányáálás 10km után tönrevégja a hátadat. Ezzel ami a helyzet? A legnagyobb probléma az az, hogy a mai bicikliken nem állítható csak úgy a kormány magassága. Ahhoz bizony kell veneni új kormányrudat, és sokszor hézagoló gyűrűket is sok félénél. Ha ez nem áll rendelkezésre, egy túrázása során, hogy érdeme, egy átlagos 100-110 cm magasságú kormányhozt belőni a nyereg magasságot? Amúgy meg ebben a videóban profizmus van!!! De egy bérelt kerékpárra nem profizmus, hanem kényelem kell elsődlegesen. Ez lőre vetíti azt, hogy a test és a combcsont a felső holtponton ne zárjon 80 foknál kisebb szöget. Ha jobban előre dőlök a kezeim elfáradnak 10 perc alatt. Egy hétköznapi korméányról beszélünk, nem mindenféle 100x ezres állítható, és dönthető meg fektethető többfunkciról. A kormány arra való, hogy a kerékpárt írányítsuk veel, nem arra, hogy a kezünkön támaszkodjunk 20-25- esetenként 50 km en keresztül. Én a tipikus osztrák beállítást tartom erre jónak. Ők teljesen mást lakalmaznak a hétköznapi tekeréshez. Ne keverjük a teljesítmény, és a túra alapú biciklizést. Vagyis mekkora a váz mérete, a kormány magassága, a test magassága, a láb hossza, a hajtókar hossza, ezt mind 100% hogy fontos, ez nem kérdés! A beállítás a kérdés! És végül az, hogy hogyan lehet megtűrni ezeket a vékony nyergeket? Nekem 20 perc tekerés után széttöri a hátsómat. Minden csak nem kényelmes. Még mindig nem a versenyzésről beszélek, hanem hétköznapi túrázásról! Még soha nem láttam olyan beálítás ilyen esetben amikor a kormány lejebb van, mint a nyereg! SOHA! Követek videósokat, túrázókat, és csak a (nem magára gopndolok) nagytudásúak mondják, hogy a nyeregnek fent kell lennie. A kormány nem számít! Üzenetem lenne neki, de az nem helyes leírnom. Én saját magam azt mondanám a kormány legyen ~10 cm magasabbam mint a nyereg, és együtt húzzuk a kettőt felfelé. AKKOR kényelems tekerni! Ha ezekre tőmondatban válaszol valaki azt megköszönöm! :)

  • @richardhorvath7237
    @richardhorvath7237Ай бұрын

    Igen azt tudom, hogy komoly túzázók a kormány és ülés magasság beli különbséget áthidalják utólagos pót alkatrészekket, ami a legjobb megoldás szerintem is, de az sem minden esetben, és szeretm magát a kormányt fogni. Jobba érzem az utat és az irányítást.

  • @Fast_fox2000
    @Fast_fox2000Ай бұрын

    Saját tapasztalat: edződnie seggnek a bringához. Sokezer kilométer után nekem már nem fáj a fenekem, ha küldöm neki. Viszont ha tötymörgés van, biciklis felvonulás, ahol ilyen 10-15-tel cammog a tömeg 15 kilométeren keresztül, akkor nekem is fészkelődni kell, mert azt már nem bírom én sem.

  • @peterpalbaranyi9370
    @peterpalbaranyi9370Ай бұрын

    WD40-ben áztatom a láncot, pár óran keresztül, majd féktisztítóval kimosom és azonnal meg is tud száradni mert gyorsan elpárolog. Utána Soudalos waxal kenem. Nekem még nem volt láncszakadásom, pedig sok ezer km van benne 200w feletti terhelésen. Ez csak egy tipp, nekem bevált, nem követendő példa ként írtam.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Ez elég drága megoldásnak hangzik, ha igazán jól akarod csinálni. Ha wax-szal kened a láncot akkor az első waxolás előtt kell fémtisztára mosni a láncot és utána waxolni. A már így bewaxolt láncot nem kell wd40-ben, vagy semmilyen más tisztító folyadékban mosni. A forró víz bőven elég neki.

  • @flycorvus
    @flycorvusАй бұрын

    Ha az átlag 170mm vs. hosszú 175mm hajtókart hasonlítjuk, kevesebb mint 3% a difi. Nem ettől fognak tönkremenni az izületek, egy sor más dolog van ami többet számít. Grammagyú országútisok a rövidebb (könnyebb) hajtókart veszik, montisok a hosszabbat.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Az izületek attól mennek tönkre, hogy óránként 4-5000-szer ismétlődik ugyanaz a mozdulat és ha valami nem oké, akkor hosszú idő után ez károsíthatja az izületeket. Azt javasoltam a videóban, hogy ha valaki nem a teljesítményt hajszolja és választhat hajtókar hosszt, akkor jobb, ha rövidebb hajtókart választ.

  • @TheoreticalCyclist
    @TheoreticalCyclistАй бұрын

    Frankó tartalom! Köszi!

  • @grafo5861
    @grafo5861Ай бұрын

    Magyarul az elektrobringákra amiket amúgy is csak kamuból kell tekerni, és olyanok veszik akik kocabringások, simán lehetne minél rövidebb hajtókar. És légyszi ne motyogj, érthetetlen. Nem csak itt, korábbi videókban is. Vagy írj feliratot is a videóhoz.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Az elektromos bringákat sem kamuból kell tekerni. A rásegítés csak 25 km/h-ig van (ha nincs meghekkelve). Sajnos én így beszélek. Ezen nem tudok változtatni. A feliratozás pedig kb megháromszorozná egy ilyen videó elkészítésének az idejét. De megpróbálok majd egy kicsit érthetőbb lenni.

  • @rohamszocske
    @rohamszocskeАй бұрын

    @@KerekparhangoloA tartalmakat köszönjük, nagyon hasznosak. Nem a motyogással van a gond, mert felhangosítva tisztán érthető. Én vagy közelebb raknám a mikrofont, vagy elgondolkoznék egy külső mikrofonon.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    @@rohamszocske Külső mikrofonnal csinálom. Állítani fogok majd a hangerőn. Köszönöm a visszajelzést.

  • @sandorder9749
    @sandorder9749Ай бұрын

    Én is csak megerősíteni tudom, hogy minden igaz amit a waxolt láncról mond! Én optimizebike waxot használok és kb. 300 km után kellett a folyékony waxxal újra waxolni. Szenzációsan csendes a hajtás és tiszta. Használat után vízzel lemosom és egy ronggyal szárazra törlöm. Ami még plussz extra, a bringa sem lesz olyan poros mint amíg olajoztam a láncot. Szerintem betörés és bejáratás után akár le lehet egy féktisztítós ronggyal törölni a lánc külsejéről a maradék waxot, de ez inkább csak esztétika.

  • @kacsa-csa6754
    @kacsa-csa6754Ай бұрын

    Sziasztok én Holmenkol márkájú wax-os spry-el fújtam le a megtisztított láncom. Tényleg jó és tiszta de én hamar úgy "éreztem" hogy mintha nyikorogna a lánc.. mert hát a wax-tól száraz.. és ez a furcsa száraz nyikorgó érzés. Nektek milyen a wax-olt lánccal a tekerés? Ti nem érzitek úgy mintha túl száraz lenne és ezért kopna a lánc? Nekem ez volt az érzésem! Valahogy azt az érzést jobban szeretem amikor bevan olajozva és érzem a láncon hogy megvan kenve! és nem nyikorog úgy mint a wax-tól. Nektek mi a véleményetek / tapasztalatotok erről?

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Waxos spray? Hogyan jut be a wax a lánc belsejébe? Ott van rá szükség. Még a csepegtetős wax-ok is korlátoltan jutnak be, a spray meg egyáltalán nem. Én nem javaslom a használatát. Pénzkidobás.

  • @kacsa-csa6754
    @kacsa-csa6754Ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Úgy jut be a lánc belsejébe a wax hogy ráfújod és átjárja a láncot a kenő anyag. Ha nem is ismered akkor honnan veszed hogy egyáltalán nem megy a lánc belsejébe? akkor mondj valamiről véleményt szerintem ha előbb kipróbáltad. Viszont arra válaszolnál hogy neked nyikorog e láncod? köszi előre is Nekem olyan 50km után kezdte el ezt csinálni (emlékeim szerint) a nyikorgást..

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    @@kacsa-csa6754 Bocs, ezt nem kell kipróbálni. Mint írtam, még a folyékony wax sem tud teljesen bejutni kellő mennyiségben a lánc belsejébe. A folyékony wax egy wax-víz emulzió amiből 70-80% wax. A spray-ben ezen kívül még hajtóanyag is van. Ráadásul a folyékony wax-ot csak a görgőhöz cseppentem, a spray meg megy mindenfelé. Nem, nekem nem nyikorog még 300 km után sem a lánc. Én forró waxot használok és ezt frissítem 350-400 km-enként folyékony wax-szal. 1500-2000 km-enként forró waxban újra waxolom.

  • @SuperZer007
    @SuperZer007Ай бұрын

    Mi a tapasztalat esős időben? Olyan helyen élek (Skócia) ahol az eső heteken keresztűl jelen van nap, nap után. Próbáltam a folyékony vaxot de lemosta egy nap után a rengeteg víz amit kapott. Ha forró waxot használnék lehet jobban bírná?

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Eső után a waxolt és az olajozott láncot is teljesen ki kell tisztítani, mert az útról felvert víz egy csomó koszt visz a láncra. A wax és az olaj között az a különbség, hogy a waxolt láncot ilyenkor muszáj újra bewaxolni, hogy a rozsdásodást elkerüljük. Az olajos láncnál nincs ilyen kényszer. Az olajos lánc kisebb valószínűséggel fog berozsdásodni. Viszont cserébe koszos marad belül, így jobban kopik.

  • @joshomassai2483
    @joshomassai2483Ай бұрын

    1500km-t tesz meg egy wax-olt lánccal? 3éve wax-olom a láncaimat, de ~300km után újra leforrázom és viaszba mártom. 1,6um -es PTFE port is teszek hozzá. 300km után már látszik rajta kis szennyeződés, bár nem nyikorog. Milyen anyagot használsz?

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Én Silca forró waxot használok. Ezt olyan 1500-2000 km után frissítem fel. Közben 350-400 km-enként Silca folyékony wax-szal pótolom a wax-ot.

  • @joshomassai2483
    @joshomassai2483Ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Köszönöm... Közben megtaláltam egy korábbi videóban a választ. Én sormál paraffin viszba teszek PTFE port.

  • @kovacsz.8939
    @kovacsz.8939Ай бұрын

    Nem muszáj szemenként megtörni a waxolt láncot, lehet mondjuk bringa állványba befogott, seprűnyél körül, U alakban, áthúzni párszor.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Igaz, így is lehet.

  • @janosnemeth1435
    @janosnemeth1435Ай бұрын

    Szervusz Zoltán Áprilisban beszéltünk és megígértem hogy vissza szólok hogy mi a véleményem a waxolt láncról. Minden amit mondanak róla az utolsó szóig igaz.. Valami csoda… mindig olyan érzés a hajtás mint ha frissen lenne olajozva… Ami a lényeg hogy felejtő az a sok idő és energia ami a hajtás tisztán tartásával jár… Egy puha rongy és egy puha szörű kefe kell hozzá és 5 perc és tiszta a hajtás. SOHA TÖBBET OLAJOZÁS …. Köszönöm a sok jó tanácsot a videókban …. Várom a következő segéd videókat ….😁😉👍🚴🏻

  • @kissszilard4220
    @kissszilard4220Ай бұрын

    Brigéciol Lássuk mit mond a nagyérdemű. :)

  • @biketimy
    @biketimyАй бұрын

    Én is brigéciolban mosom. De éppen ezért nézem ezt a videót mert 2 láncom is épp így repedt be / szakadt el egy éven belül. Ráadásul én áztattam benne :/ Valakinek van még rossz tapasztalata vele kapcsolatban?

  • @tiborvigh8066
    @tiborvigh80662 ай бұрын

    Jó lett volna pár példa és ellenpélda is.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Igazad van. Jogi okokból nem adok sem példát, sem ellenpéldát. A jelenségre szerettem volna felhívni a figyelmet. A megoldás a tudatos tisztítószer választás. Azt szívesen megmondom, hogy én milyen tisztítószert használok: Ez a Chemical Guys Orange Degreaser 1:6-os hígításban. Az lényeg az, hogy mielőtt az ember beleteszi egy tisztítószerve, zsíroldóba a láncát, tájékozódjon arról, hogy az károsítja-e majd a láncot. A kémhatás érték jó iránymutató.

  • @SuperZer007
    @SuperZer0072 ай бұрын

    Lánc tisztításánál nekem a jó "öreg" petróleum vált be.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    Igen, a petróleum jó tisztítóanyag olyan értelemben, hogy nem alakul ki ilyen hidrogénes ridegedés. Ugyanakkor a petróleumot sokan nem tudják használni, mert csak jól szellőző helyen alkalmazható, mert erős szaga van, a párája káros az egészségre és gyúlékony. Ezért használnak sokan víz bázisú zsírtalanítókat és tisztítószereket. Ezeknél viszont érdemes megnézni, hogy milyen a kémhatásuk,

  • @attilabiro415
    @attilabiro4152 ай бұрын

    Aminek előnye van, annak hátránya is van. 😂

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    Pontosan így van. Ezért fontos az, hogy mindig tisztában legyünk a célunkkal és a célnak megfelelően válasszunk az előnyök/hátrányok között.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    onedrive.live.com/view.aspx?resid=AE0F2B17A9C357A5!318&cid=ae0f2b17a9c357a5&authkey=!AAHUtYqxtfUm9f4&CT=1714813363634&OR=ItemsView

  • @Pamacsvuvu
    @PamacsvuvuАй бұрын

    nem elérhető! Egyéb alternatíva??

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    @@Pamacsvuvu Úgy látom a OneDrive megszüntette az elérhetőséget. Találni fogok egy másik megoldást erre. Köszönöm, hogy jelezted.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    Készítettem egy kalkulátort ehhez a témához. Itt megtaláljátok: onedrive.live.com/?authkey=%21AAHUtYqxtfUm9f4&id=AE0F2B17A9C357A5%21317&cid=AE0F2B17A9C357A5

  • @gaborhajdu4692
    @gaborhajdu46922 ай бұрын

    Talán nem csak tisztításra jó(?) Lánckenőanyag bevitelre is jó lehet. Csak akkor már egy másik gép is kell(ene):

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    Ez függ a kenőanyag tulajdonságától és az alkalmazás módjától. A forró wax-ban az ultrahang 1 cm-en csökken 80 dB-ről 1 dB-re. Ezért forró wax bevitelére alkalmatlan. Van aki ezt így csinálja, de ők figyelmen kívül hagyják a fizikát :) Olaj bevitelére akkor alkalmas, ha az egész tartályban olaj van. Anyagváltáskor erősen csökken az ultrahang energiája, ezért a tartályban víz, benne kis tartályban olajban lánc nem lesz hatásos. Egyébként olaj bevitelére felesleges is lenne hasznákni.

  • @atacelvonalon
    @atacelvonalon2 ай бұрын

    Milyen folyadék a jó? brigeciol? esetleg gázolaj? Köszi

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    Gázolajat, vagy bármilyen éghető anyagot nem tennék bele. A folyadék erősen felmelegszik és ez tűzveszélyes és egészségre káros lehet. Ezért olyan zsíroldó szert javasolok, ami vizes alapú. Én pl a Chemical Guys Orange Degreaser-t használom 1:6 hígításban. Én ioncserélt vizet használok a hígításra, de ez már tényleg csak finomság.

  • @gaborhajdu4692
    @gaborhajdu46922 ай бұрын

    Most találtam egy 240W os ultrahangos tisztítót. Az elég erősnek tűnik. Adnak hozzá spec tisztítót is. 0,8 L is van. Az csak pusztítja már a Waxot, koszt. Melegít 80 fokra.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    A 240W-ból mekkora az ultrahang teljesítmény és mekkora a fűtő teljesítmény? Az ultrahangos tisztítás akkor jó, ha az ultrahang teljesítmény 40W/liter felett van.

  • @gaborhajdu4692
    @gaborhajdu46922 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Köszi, még nekem se teljesen világos a teljesítménye. Egyszer azt írja hogy 35w, majd a speciben meg már 240w. Név: ASonic, 0,8literes tartály, 35W 40khz. Lejjebb meg már azt írja hogy ultrahangos teljesítmény 240W. Írtam nekik mit ajánlanak.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    @@gaborhajdu4692 Érdemes ezt tisztázni velük. De ha ez 0,8 literes, akkor valószínűbb, hogy az ultrahang teljesítménye 35W. Az jó tisztító teljesítményt jelent. Két tanácsot adnék: 1. A tisztítás előtt a tisztító folyadékot gáztalanítani kell. Ez azt jelenti, hogy 30 percet járatni kell a folyadékkal, a tisztítandó tárgy nélkül 2. Az ultrahangos tisztítás az utolsó lépés. Akkor kell csinálni amikor a tisztítandó tárgy már tiszta. Egyébként a folyadék kb 3-4 perc alatt koszos lesz. Az ultrahangos tisztítás már tényleg csak az utolsó kis koszt szedi ki.

  • @gaborhajdu4692
    @gaborhajdu46922 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo oke :) köszi a hasznos tanácsokat.

  • @Totoci
    @Totoci2 ай бұрын

    Üdv, kérhetek egy kis segítséget Most vettem egy új országúti kormányt. Eddig úgy tudtam, ha a kormány alsó ívéhez teszek egy egyenes "pálcát" és ha az érintkezik a fékkar legalsó csúcsával az kb jó. De nem igazán fut ezzel a módszerrel a videóban bemutatottak szerint. Nem is igazán kényelmes, de a kormányon teljesen fel húztam már a fékkart, mi tudok tenni erőltessem, a kormány egy Ritchey Comp Streem III Road a fékkar pedig shimano 105. Köszönöm a segítséget előre is!

  • @MetalPanic
    @MetalPanic3 ай бұрын

    Ökörhajtós pályabicajon nálam alap a 130 as stucni,zérós nyeregcső.Amióta ez a setup,több láncot nyújtok el. :) Pár országútis cimborát rábeszéltem már,volt akinek bejött,volt akinek nem.Tény,hogy edzettséget igényel,és több figyelmet menet közben.

  • @attiladrborsi4246
    @attiladrborsi42463 ай бұрын

    A videón szereplő nyereg jelentős fokban hátrafelé lejt, sokan (legtöbben) így szeretik. Nem elég, hogy a valamennyire minden biciklin előre dőlő törzs helyzet miatt így a gerincünk először elindul hátrafelé, majd ezen ok miatt még intenzívebben kell hogy előre "görnyedjen", ez értelmetlenül terheli a porckorongjainkat, valamint folyamatosan szükséges a kormánnyal húzni magunkat a hátracsúszás megakadályozása végett. Egyszerűen nem értem ennek a rossz szokásnak az értelmét. Én kb. 10 fokban előre döntöm az ülést a tökéletes komfort miatt.

  • @laszlocsapo3279
    @laszlocsapo32793 ай бұрын

    A WD40 valahogy kimaradt. Valamelyiket, vagy mindegyiket is helyettesítheti 🙂

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Nem használok WD40-et kerékpároknál. A csengőn kívül nem ismerek olyan alkatrészt egy kerékpáron ahol a WD40 megfelelő kenést adna.

  • @arpadszabo6360
    @arpadszabo63603 ай бұрын

    Ismét egy remek videó. Nagyon jó csatorna. Köszönjük!

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Köszönöm.

  • @noratimar2500
    @noratimar25003 ай бұрын

    Köszönjük, nagyon jó videó!

  • @Gummicuki
    @Gummicuki3 ай бұрын

    Ez az

  • @flycorvus
    @flycorvus3 ай бұрын

    Hobbista vagyok. 2000 óta montizok, a nyergeimet eddig is jobban előre döntöttem mint az "előírás", egyszerűen azért mert jobban esik, kényelmesebb úgy ülni hogy nem a heréimen hanem a farpofáimon van a testsúlyom.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    A monti az más beállítást igényel. Ha neked így jó, akkor nem kell “előírást” követni.

  • @emilvaradi9393
    @emilvaradi93933 ай бұрын

    Március 18-án voltam ljubljanai ID Match kerékpárbeállításon (ők vannak Budapesthez legközelebb) és ők is csak vízszintesen voltak csak hajlandók az ülésemet beállítani. Ausztrál You Tube videók alapján én addig az enyémet nagyon enyhén - és tényleg nagyon enyhén előre döntöttem - de lebeszéltek róla. Amúgy 1,5 cm-vel lejjebb és pár milliméterrel picit hátrébb állították be az ülést, ami meglepett, mert azt hittem volna, hogy elég jól be van állítva. Itthoni benyomásom az volt, hogy így valóban kényelmesebb lett. A kormányomat szélesnek találták és 42 helyett 39 centiset javasoltak, de ugyanabban a pozicióban. Ebben az ügyben majd felkereslek, hogy hogyan lehet ezt a legjobban megoldani.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Kíváncsi vagyok majd a beállításodra. Az 1,5 cm nagyon nagy különbség. Ha ez kényelmesebb, akkor az 1,5 cm-rel magasabbnak már kényelmetlennek kellett volna lennie :) Gyere majd és nézzük meg a kormányod.

  • @TheoreticalCyclist
    @TheoreticalCyclist3 ай бұрын

    Megint egy érdekes téma! Köszi!

  • @Dominik8704
    @Dominik87043 ай бұрын

    Soha ne add fel!!! ❤

  • @lajostorok7389
    @lajostorok73893 ай бұрын

    Üdv. A második beállítás az cipö vagy cipö nélkül érvényes? A pedál sarokkal elérése!

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Egyikkel sem igazán jó, de cipőben szokták csinálni.

  • @zsoltsipos2821
    @zsoltsipos28213 ай бұрын

    A mért guminyomás a kerékben lévő levegő külső légnyomáson felüli nyomása (a műszer mutathat 0 bart, ami azt jelenti hogy a nyomás nem nagyobb a légnyomásnál). A külső légnyomás 1 bar, tehát ha egy gumit 5 barra fújunk fel, akkor a tényleges nyomása 6 bar, és ezzel kell számolni a képletben, majd a végeredményből megint le kell vonni 1 bart.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Ez valóban így van. Mivel azonban az eredményt csak minimálisan befolyásolja, nem akartam ezzel tovább bonyolítani a témát.

  • @kovacsz.8939
    @kovacsz.89392 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo De így legalább félrevezető. Persze ha nem az ismeretterjesztés a cél akkor oké.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo2 ай бұрын

    @@kovacsz.8939 Az eredményt minimálisan befolyásolja, tehát praktikus szempontból nem félrevezető. Ez nem egy tudományos csatorna, hanem bringásoknak ad praktikus tanácsokat. A “tudományos” magyarázattal 0,05 bar-ral különbözik a végeredmény. Ennél nagyobb hatása van más ismeretlen, becsült változóknak.

  • @janosnemeth1435
    @janosnemeth14353 ай бұрын

    Üdv Nem rég bukkantam a videóidra. Tetszenek és jó témákat dolgozol fel. Köszi ..😉 Én most készülök az első waxolásomra… Merülő waxolás lesz az új láncokon. Plusz megvettem hozzá a folyekony waxot is. Kiváncsi leszek a különbségre a hagyományos kenéssel szemben..🫣 Szép napot és üdv a csatornának …

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Köszönöm. Ha bármi kérdésed van, akkor keress email-ben, vagy hívj fel (honlapon minden fent van). A tisztítás a kritikus lépés.

  • @janosnemeth1435
    @janosnemeth14353 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Köszönöm a bizalmat.. Azzal már tisztában vagyok hogy az egész hajtásnak zsir mentesnek kell lennie.. Ma csináltam meg.. Remelem jól .!? Már csak az új láncok vannak hátra .

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    @@janosnemeth1435 Hajrá! Kíváncsi leszek, hogy sikerül sé mik lesznek a tapasztalataid. Majd írd meg!

  • @janosnemeth1435
    @janosnemeth14353 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Március 30.- án tervezek egy Balaton kört már a waxolt lánccal ..😁😉 Mindenképpen beszámolók az eredményről …

  • @robertmolnar9637
    @robertmolnar96373 ай бұрын

    Miért pont 80 mm?

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Erre szerintem nincs válasz. A Fizik pl 75 mm-nél jelöli meg a nyereg azon pontját, ahol szerintük “az anatomiai testünk középpontja” van. Híresebb bike fitter-ek 80 mm-t használnak. Valójában azt hiszem, hogy praktikusan mindegy. Az a lényeg, hogy ugyanazt a mércét használjuk mindkét bringán. Nyilván drasztikusan más alakú nyergek esetében ez eltérést okozhat. Azonban azt látni kell, hogy nincs ennél jobb ismert módszer amihez nem kell többezer euro-s műszer.

  • @Lackooo84
    @Lackooo843 ай бұрын

    Most lehet én vagyok hülye, de szerintem pont fordítva van, minél hátrébb van az ülés, annál jobban kell elöl támaszkodni, nem? Legalábbis én magamon ezt tapasztalom. :)

  • @Lackooo84
    @Lackooo843 ай бұрын

    Nekem az ülőcsontjaimnál fáj mint a rosseb, már 150km és 3 különböző ülést próbáltam, egyik se jó. Próbáltam a betétes gatyát, az se jó, mert az a heréimet felnyomta mandulának, és fájt a zacsim is.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Lehet, hogy a nyereg rossz van beállítva. De az is lehet, hogy te érzékenyebb vagy és neked egy speciális fajta nyereg jó csak. Hogy melyik, azt csak próbálgatással lehet megállapítani.

  • @Lackooo84
    @Lackooo843 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Hát nem tudom de próbáltam a gyári nyerget, puha nyerget, városi nyerget, pelussal és anélkül, és mindenhogy fáj. Az ülés magasságra és pozicióra figyeltem, teljesen kényelmesen tudok tekerni, és nem fáj sehol a lábam ill a lágyékom sem. Egyedül a fenekem alatti 2 csontnál nyom minden nyereg.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    @@Lackooo84 Ennél többet sajnos így nem tudok segíteni. Értem és megértem, hogy ez bosszantó.

  • @Lackooo84
    @Lackooo843 ай бұрын

    Tehát akkor hetente át kéne mosnám a láncomat? Lófaxt. :D

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Ez ebből nem következik. Csak azt mutattam be, hogy ha bármilyen olajat, zsírt használunk kenőanyagként a láncon, akkor az ennyire összeszedi a port. Én ezért használok waxolt láncot. Az tiszta marad.

  • @quecksilberhochdruckdampfl7429
    @quecksilberhochdruckdampfl74293 ай бұрын

    Ha a környezeti levegő 10 fokos, az nem jelenti azt, hogy a gumiabroncsban/belsőben is 10 fokos lesz. A szelep pl. a pumpáláskor úgy felmelegszik, hogy nem lehet megfogni. Rég volt, de azt hiszem, ez az adiabatikus hő.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Soha nem tapasztaltam, hogy a szelep bármennyire is felmelegedett volna egy sima pumpálástól. A kicsi kézi pumpa fel tud melegedni ez igaz. A videónak nem ez a lényeges üzenete, hanem az, hogy a reggel felpumpált kerékben megnő a nyomás, ha napközben felmelegszik a levegő, az út felülete, a gumi. Az adiabatikus állapotváltozás olyan állapotváltozás, amely során a termodinamikai rendszer és környezete között nem jön létre hőátadás.

  • @rodrigolaszlomeszaros4475
    @rodrigolaszlomeszaros44753 ай бұрын

    Magyarul: impedancia > PATTOGÁS , hiszterézis > ELLAPULÁS - Az optimális nyomás függ az útminőségtől, sima aszfalton és erdei talajon egész más

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Köszönöm. A magyar szakkifejezésekben nem vagyok 100%-os, mert ezeket külföldiül tanultam.

  • @1960imi
    @1960imi3 ай бұрын

    és a bicó+bicós súlya?

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    @@1960imi A teljes “rendszer” tömege. Kerékpár + kerékpáros + felszerelés. Vagyis minden olyan tömeg, ami a gumikra nehezedik.

  • @B0bTheBiker
    @B0bTheBikerАй бұрын

    A Párizs-Roubaix versenyen kísérleteztek, vagy használták is, nem tudom, egy olyan eszközzel, amivel a versenyző menet közben tudta állítani a guminyomást az út simaságának megfelelőre.

  • @Kerekparhangolo
    @KerekparhangoloАй бұрын

    @@B0bTheBiker Idén a Visma, tavaly ha jól emlékszem az Alpecin tesztelt ilyet. Még nem hallottam a tesztek konklúziójáról.

  • @balintilles2015
    @balintilles20153 ай бұрын

    Az én gumim 2,125-ös (54mm). A program szerinti nyomással tolni se bírnám :-))) 🤣

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Mekkora nyomást adott a kalkulátor?

  • @RelakS__
    @RelakS__3 ай бұрын

    Ugyan könnyen megvan az oldal, de egy link jó lett volna rá :) A számításai alapján kb duplája a guminyomásom a kelletének :D Mindegy, majd hagyom addig leereszteni, aztán meglátom.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Átállítottad fontról kg-ra a tömeget?

  • @RelakS__
    @RelakS__3 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo igen, lbs-t nem szeretem. kb 2 bar-ra számolt, én meg 4-en hajtom, hogy jó keményen gördüljön az úton :D 26" 2.0 körüli szélességű gumikról van szó, szóval 51mm-t állítottam be. Nameg szőröstül bőröstül valami 125kg a teljes tömeg

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    @@RelakS__ 51 mm-es guminál a 2 bar elég jónak tűnik. :)

  • @tuharskygabor
    @tuharskygabor3 ай бұрын

    Nagyon tetszenek a videok es mint maskor ma is tanultam belole. Koszonom. Remelem egyre tobb emberhez eljut.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Köszönöm

  • @andras3847
    @andras38473 ай бұрын

    nagyon jó bár ahány helyen mérem a külsőt annyiban más a szélessége valahol 28.2 valahol 28.7.. ez mitől lehet:) illetve ahány fotó annyiféle módja a tolómérő használatának itt sincs egy konszenzus. mindneki másképp rakja oda.... az average speednél gondolom ha minél gyorsabban akarunk haladni akkor a pro tour-t kell megadni, mig attól eltérőek a lassabb kényelmesebb haladás esetén ajánlottak. így lenne ennek az opciónak értelme. és akkor Tire type:egy continental gp5000 normál belsővel vajon mid range casing butyl type,?mert ez a külső nem egy közpépkategóriás schwable..szóval jó lenne ez a calculator ha lehetne használni ami kérdéses a fentiek miatt...

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Valóban vannak olyan kombinációk amik ebben nincsenek benne. Én ilyenkor “átlagolok”. A GP5000 butyl gumival opciót én mid-range + latex-re állítanám. A kalkulátort nyilván úgy alakították ki, hogy feltételezték, hogy ha valaki egy GP5000-es gumit használ, akkor már latex-et tesz bele.

  • @andras3847
    @andras38473 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo ez igaz. Bár a gp5k hoz adott leiras tiltja a latex belsőt 😆 természetesen en kiprobalnam. A Vittoria latex belsőről jókat hallottam. Erről nem akartok csinálni egy tesztet hogy egy alap conti belső, conti race belso es egy Vittoria latex belso kozott milyen teljesítménybeli a kulonbseg?

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    @@andras3847 Még nem hallottam erről a gp5k vs latex tiltásról. Tudsz erről küldeni egy linket?

  • @novakz83
    @novakz833 ай бұрын

    Wow! Köszönöm szépen, hasznos infó és én se tudtam.

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Köszönöm.

  • @TheoreticalCyclist
    @TheoreticalCyclist3 ай бұрын

    Algoritmustámogató komment :)

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Köszönöm :)

  • @orwein
    @orwein3 ай бұрын

    Kedves Ferenc! Azután érdeklődnék, hogy ebben a remek videóban bemutatott váz tartó adapter bak-nak mi a pontos neve? És beszerezhető valahol? Köszönöm a többi hasznos tanácsát is!

  • @Kerekparhangolo
    @Kerekparhangolo3 ай бұрын

    Silca Hirobel Frame Clamp a neve. Nem tudom, hogy Magyarországon lehet-e kapni. Én a Silca-tól vettem a webshop-jukban.

  • @orwein
    @orwein3 ай бұрын

    @@Kerekparhangolo Köszönöm!