ZRK-DOM Poznań - jakość i doświadczenie

Zakład Robót Komunikacyjnych - DOM w Poznaniu sp. z o.o. jest spółką należącą do Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
ZRK-DOM Poznań działa nieprzerwanie od 1954 roku. Wcześniej jako Oddział Zmechanizowanych Robót Drogowych - DOM w Poznaniu, obecnie pod nazwą Zakład Robót Komunikacyjnych - DOM w Poznaniu sp. z o.o. Skrót DOM jest odwołaniem do historii stanowiącej fundament obecnie funkcjonującej spółki, która konsekwentnie kontynuuje tradycje wykonywania robót torowych.
Nazwa DOM, nie tylko w Poznaniu, ale w całej branży budownictwa kolejowego, na trwale zapisała się jako synonim wysokiej jakości i nowoczesności świadczonych usług.
Misję spółki stanowi świadczenie usług najwyższej jakości w zakresie budowy i utrzymania infrastruktury kolejowej. Wieloletnie doświadczenie i fachowa wiedza pracowników pozwalają na wprowadzanie rozwiązań organizacyjnych, technicznych i technologicznych związanych z utrzymaniem i naprawą dróg szynowych.
Wszystkie prace są prowadzone przy zapewnieniu poziomu bezpieczeństwa, odpowiadającego najwyższym standardom oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Пікірлер: 5

  • @paluszek28
    @paluszek2811 ай бұрын

    Bardzo ciekawie jest zobaczyć technikę kolejową, której nie widzi się codziennie, ale dobrze, że jest i to w coraz większym zakresie i niech nasze szlaki są coraz lepsze i szybsze, a i bezpieczniejsze. Mamy dużo do nadgonienia, do Europy, szczególnie w KDP, ale i pomalutku dzięki takim firmom ,,POLAK da RADĘ".

  • @johnsmart964
    @johnsmart96411 ай бұрын

    It is great to see this work happening for the railroad.

  • @iamvolk
    @iamvolk8 ай бұрын

    Te betonowe fundamenty pod słupy trakcyjne się wbija? Szok, myślałem że je wkopują :)

  • @oliviru100
    @oliviru10011 ай бұрын

    Pracowalem kiedys z ZNI Stargard na Broniewskiego ale firma chyba juz nie istnieje

  • @railwaypower9654

    @railwaypower9654

    5 ай бұрын

    ZNI, późniejsze PNI istnieje jako IN Warszawa będące w strukturach PKP PLK. Sekcji w Stargardzie już nie ma; istnieją w Warszawie, Dęblinie, Białymstoku, Łowiczu i Chełmie Śląskim. Pracuje tam na podbijarce.