#55 Poznański galimatias, czyli o numerkach i peronach | Kolejowe rozterki

Ғылым және технология

Пікірлер: 133

  • @volvoxpl
    @volvoxpl Жыл бұрын

    Dworzec w Poznaniu ma jeszcze jedną pułapkę - czasem na jednym Torze stoją 2 pociągi jadące w innych kierunkach.

  • @spokonick69
    @spokonick69 Жыл бұрын

    Jeszcze na małych stacyjkach gdzie są 2-3 tory to obecny system jest w miarę okej, jednak gdybym biegnąc przez tunel w Poznaniu usłyszał, że mój pociąg stoi na torze 55 przy peronie 7, który jest przedłużeniem 8 i znajduje się jakieś 200m od tunelu to bym się za głowę złapał.

  • Жыл бұрын

    Bingo!

  • @bartolomeo8899

    @bartolomeo8899

    Жыл бұрын

    Eee tam, ciekawiej jest, jak osoba nieznająca stacji planuje przesiadkę i widzi w systemie, że ma powiedzmy 5 minut między przyjazdem, a odjazdem, żeby dostać się z peronu 6 na 7. Wydawać się może, że baja - peron obok, raz dwa się przesiądzie. Taaa xD Peron 6 jest północnym przedłużeniem peronu 5 (dawne 1a), a peron 7 to południowe przedłużenie peronu 8 (dawne 4a), gdzie odległość między nimi to prawie kilometr.

  • @Kubix21006

    @Kubix21006

    Жыл бұрын

    @@bartolomeo8899 Kilka lat temu przesiadałem się na Poznaniu Głównym. Miałem godzinę między pociągami. Stwierdziłem - Bez sensu tyle czekać, kupienie czegoś do jedzenia zajmie 5 minut... I po kupieniu jakiegoś pączka, kolejne PóŁ GODZINY szukałem peronu. Stwierdziłem - Nigdy więcej na Poznaniu Głównym. Wszędzie, byle nie tam.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    Teraz słyszysz, że jest po prostu na peronie np. 9. Jeżeli nie jesteś lokalsem tylko podróżnym z dużym bagażem (nie daj Boże niepełnosprawnym) i wysiadasz na peronie 10 koło zejścia do przejścia podziemnego, dajmy na to z lekko opóźnionego pociągu, i następny odjeżdża za 3 minuty, to przez chwilę wydaje ci się, że zdążyłeś. Wychodzisz z tunelu sąsiednim wyjściem, została minuta do odjazdu i przeżywasz konsternację. Pół biedy, jeżeli jesteś nawet lekko niepełnosprawny albo mówisz po polsku. Wtedy jest szansa, że na własne oczy obejrzysz oddalające się czerwone sygnały końca składu, bo jest pewna szansa, że w pobliżu wyjścia z tunelu znajdziesz kogoś, kto zna osobliwą topografię P.Głównego i będzie w stanie ci to objaśnić. Osoba nie mówiąca po polsku nie wpadnie na to, że peron 9 to _de facto_ inny dworzec, na który można się wprawdzie dostać nie schodząc z peronu, ale trzeba wiedzieć skądinąd, żeby nie bać się opuścić „terenu stacji”. Wejść w obszar bezludny, przejść pod wiaduktem, który bynajmniej nie jest kładką nad peronami zbudowaną dla podróżnych, i tylko nieco ponad 100 metrów za wiaduktem zlokalizować ten alternatywny dworzec, który dla wygody Kolejarzy (wielka litera nieprzypadkowo - odwzorowuje to ich podejście do tematu) został zaliczony do stacji Poznań Główny.

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 Жыл бұрын

    Tak! Raz się przez to mocno naciąłem, bo na stacji Piła Główna wsiadłem nie do tego pociągu, co trzeba i zamiast do Kostrzyna, pojechałem w kierunku Chojnic. Powodem było to, że oba pociągi wyruszały o tej samej godzinie z tego samego peronu, a żaden nie był opatrzony w tablice informujące o trasie pociągu, nie było też czasu zapytać, bo wpadłem na peron w ostatniej chwili.

  • @Khneefer

    @Khneefer

    Жыл бұрын

    Problemem była raczej brak tablic informacyjnych. Ja zawsze patrzę tylko na peron, bo tor to już sobie ustalę na peronie.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    @@Khneefer Można powiedzieć, że osoba jako tako ogarnięta w podróżach kolejowych, wiedziałaby, że zawsze na peronie lub w najgorszym razie na schodkach znajdzie konduktora, którego można zapytać albo chociaż pokazać mu bilet i on potwierdzi, że to ten pociąg albo pokaże ten drugi (lub co najmniej zaprzeczy).

  • @Norembuk
    @Norembuk Жыл бұрын

    Zabawna sytuacja, tego samego dnia, gdy nagrywałeś odcinek, byłam w Poznaniu. Kilka godzin później przez Facebooka poznałam Michalinę i opowiedziała mi o występie w Twoim odcinku.

  • @mmw7529

    @mmw7529

    Жыл бұрын

    Hej🙋‍♀️

  • @andrzejmalicki4782
    @andrzejmalicki4782 Жыл бұрын

    Jestem z Gdyni, miałem operacje w Poznaniu. W Październiku pojechałem na kontrol z nogą w gipsie. Na peronie 3 miał odjechać pociąg do Gdyni, przyjechał na inny peron i musiał czekać 2 godz

  • @romanjarzebowski3955
    @romanjarzebowski3955 Жыл бұрын

    W Niemczech czy w Szwajcarii kieruje się po prostu torem, a nie krawędzią peronową ("Gleis" oznacza tor) - tyle i aż tyle. A do pełnego szczęścia trzeba by było zmienić numerację torów w Peelce na taki, który by był w pełni zrozumiały (tak jak chociażby w Niemczech, gdzie przy pierwszym peronie są po kolei tory nr. 1 i 2, itd. itd.). No ale to byłoby naprawdę niezłym przewrotem kopernikańskim. Zresztą, sposób numeracji torów w Peelce to fajny temat na osobną kolejową rozterkę. A tak ogólnie to fajną robotę odwalasz! I tak trzymaj! Pozdrawiam

  • @JacekJarzina

    @JacekJarzina

    Жыл бұрын

    To właśnie postulowaliśmy jako Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. Odrzucono. Zbyt radykalne.

  • @romanjarzebowski3955

    @romanjarzebowski3955

    Жыл бұрын

    @@JacekJarzina Szkoda...

  • @RobertNowak
    @RobertNowak Жыл бұрын

    Fajny odcinek! 🙂👌👍 Pozdrawiam!

  • @Fiko112
    @Fiko112 Жыл бұрын

    W mojej opini perony połówkowe z literkami A oraz B była dobrym rozwiązaniem i powinna ono być stosowane w poznaniu do tej pory. Z tym, że numeracja peronów powinna wzrastać o nowo otwartego peronu pierwszego. W ten sposób byśmy mieli peron 1,2,2A,3,3A,4,4A,4B,5,6. Wydaję mi się to najbardziej logicznym rozwiązaniem gdyż wchodząc na dworzec od strony mostu dworcowego i kierując się do części dworcowej nie handlowej byśmy mieli na wyciągnięcie ręki peron 1 i wzrastającą numeracje do strony prawej patrząc prosto na dworzec. Bo aktualnie mamy tą dziwną sytuacje gdy obok peronu 2 mamy peron 4 i 5 a obok peronu 8 mamy peron 10 oraz 5. Rozwiązanie z osobnymi krawędziami peronowymi też by dało obraz patologi w Poznaniu gdyż peron 2 byłby podzielony na 3 części łącznie z połówką w ten sposó byśmy mieli peron 6 obok peronu 3...

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    Oczywiście, że tak, przy czym litery A i B obowiązkowo musiałyby konsekwentnie odpowiadać tym samym stronom dworca, ponadto dobrze byłoby je zastąpić innymi literami, które niosą jakąś treść (np. literami N i S - odpowiednio po południowej i północnej stronie peronów głównych). Kierunek numeracji od strony Avenidy da się obronić tylko pod warunkiem, że ZTM nazwałoby swój przystanek tramwajowy (będący w jednym szeregu z peronami kolejowymi) np. "Peronem Siódmym”. Obecne istnienie dwóch osobnych przystanków "Dworzec Zachodni" jest nie mniejszym absurdem niż numeracja na PKP.

  • @TakJakbyLuksusowo
    @TakJakbyLuksusowo Жыл бұрын

    30.12.2022. Wysiadam z oso z Gniezna, dzwonie do znajomego z którym się umówiłem: "Cześć, gdzie jesteś? Właśnie wysiadłem z pociągu i jestem na peronie, który kiedyś był pierwszy" Tadam! :D Moje zdanie jest takie: te perony mogą być oznaczone cyferkami, kolorami, figurami geometrycznymi, zwierzątkami. Nawet symbolami religijnymi. Przy tym jak niefunkcjonalny jest ten dworzec to i tak wszystko jedno :D 5 lat mieszkałem w Poznaniu, w tym czasie przyjeżdżałem i wyjeżdżałem stamtąd pociągami, autobusami (dalekobieżnymi oraz miejskimi spod ronda Szczęśliwej Podróży i placu sprzed starego dworca), tramwajami (z PST i z "mejn stejszyn"). To jest totalne DNO. Kiedyś kobieta na Dworcu Zachodnim zapytała mnie, jak dojść na dworzec autobusowy. W momencie gdy w wyobraźni wchodziłem z peronu 1 (ówczesnego!) do hali głównej w Chlebaku, pani popatrzyła się na mnie jak na idiotę :] Moja rada zawsze jest taka OMIJAĆ dworzec główny jeśli to możliwe ;) A najlepiej omijać Poznań ;) Stare perony 1A 4A to nie było takie głupie: bo były to perony KOŃCÓWKOWE: na nich kończyły/zaczynały bieg pociągi które w Poznaniu kończyły/zaczynały bieg. I tak, pociągi do Wągrowca czy Gniezna często stały na peronie 1A, i to było całkiem normalne i logiczne. Z peronem 4B na Dworcu Letnim był problem: ale o ile dobrze zauważyłem, ten peron był używany bardzo rzadko, najczęściej w sytuacjach awaryjnych, opóźnień. Osobiście raz tam "wylądowałem" jadąc opóźnionym oso z Gołańczy do Poznania. Ale masz dużo racji: oznaczenie samych torów (które już teraz mają indywidualne oznaczenie!) by to po prostu uprościła.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    Panią trzeba było doprowadzić do drzwi Zachodniego, pokazać poręcz zaczynającą się mniej więcej na 2 godzinie 25 metrów przed wyjściem i wytłumaczyć, żeby szła trzymając się prawą ręką tej poręczy tak długo aż po prawej stronie pod nogami ujrzy autobusy. Wtedy pójść jeszcze jedyne 250 metrów i łagodną pętlą zejść do tych autobusów skręcając w prawo. Na tym polega poznańska implementacja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

  • @bartekgwizdak_
    @bartekgwizdak_ Жыл бұрын

    Ja też byłem nastawiony sceptycznie do zastąpienia numeracji peronów numeracją torów, najlepszym określeniem byłyby krawędzie. Ale korzystając z Rostock HBF zorientowałem się że jest to dużo lepsze rozwiązanie, a moi współpaseżerowie szybko zauważyli różnicę.

  • @Olek1207
    @Olek120710 ай бұрын

    Poznań Główny jest łatwy do ogarnięcia, nie jest on trudnym dworcem, No chyba, że ktoś jest pierwszy raz

  • @pawekasprowicz2543
    @pawekasprowicz2543 Жыл бұрын

    Problemem dworca w Poznaniu jest FATALNY układ całego budynku i infrastruktury. W przejrzystym układzie dworca pasażer wchodzi na jakiś długi hol, a następnie ma zejścia/wyjścia na poszczególne, kolejne peronu. A w Poznaniu zejścia są tylko na bodajże dwa, a teraz na trzy perony. Potem trzeba przejść innym peronem, by zejść do tunelu i dopiero tunelem iść do kolejnych peronów. By potem się dowiedzieć, że przy niektórych wyjściach z tunelu to są po dwa perony ustawione szeregowo. Poznań główny to niestety efekt tego, że postawiono galerię handlową, a kwestie kolei i pasażerów potraktowano na "odczep się".

  • Жыл бұрын

    100% prawda!

  • @pawekasprowicz2543

    @pawekasprowicz2543

    Жыл бұрын

    A - i uzupełniając: Gdyby ten słynny chlebak ciągnął się nad całym torowiskiem i na każdy peron było zejście z hali głównej dworca, to pasażerowie pewnie by się w miarę łatwo odnajdywali. Natomiast teraz to jest labirynt schodów, tuneli, przejść. Wszystko słabo oznaczone + oznaczane błędnie. I pokazująca nieprawdę informacja pasażerska. Niestety miałem nieprzyjemność korzystać i do samego przyjazdu pociągu nie miałem pewności, czy stoję przy dobrej krawędzi peronowej...

  • @motorak

    @motorak

    Жыл бұрын

    @@pawekasprowicz2543 Słabo oznaczone i oznaczone błędnie? Na wiele rzeczy można narzekać, ale na to nie. Tablic jest mnóstwo, w zasadzie na każdym kroku. Po zmianie numeracji 4 września dwukrotnie więcej niż wcześniej.

  • @gotowdoodjazdu6294

    @gotowdoodjazdu6294

    Жыл бұрын

    @@pawekasprowicz2543 Co do labiryntu okay. Ale gdzie występuje błędne oznaczenie? Wg moich obserwacji dotyczy to tylko oznaczenia „centrum handlowe” w tunelu oraz sensowności strzałek pochyłych skierowanych w dół.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    @@motorak Patrząc na peronowe tablice w tunelu widzisz przede wszystkim wskazówki jak dojść do innych peronów. Numer bieżącego peronu wcale nie wybija się treścią z tablicy.

  • @robertab929
    @robertab929 Жыл бұрын

    Smacznego!

  • @lukask7445
    @lukask7445Ай бұрын

    5:37 oznakowanie statyczne powinno być wykonane w oparciu o projekt i to obowiązkowo *DOBRY* projekt. Obecnie mamy tablice wykonane tak, że idąc tunelem i oglądając pojawiające się sukcesywnie tablice „statyczne”, dowiadujesz się z nich w pierwszej kolejności, jakiego peronu tam, gdzie jest dana tablica, *nie ma*. Zamiast napisać większymi literami widocznymi z większej odległości jaki peron *jest*, numer peronu nijak nie wyróżnia się z całkiem obfitej ilości znaków na tablicy, a na dodatek jest widoczny dopiero kiedy się stoi już blisko schodów na ten peron. Jeżeli przyjechałeś z obcego miasta, wysiadasz z pociągu i widzisz tablicę widoczną w 5:40, to automatycznie zastanawiasz się „DO LICHA, gdzie są perony 7-9 i GDZIE JA JESTEM? Który to peron???” Takie niuanse, że na ww. tablicy powinien być jakoś odwzorowany układ peronów, zostawiam, bo o tym można by długo dyskutować. W każdym razie ja napisałbym po lewej: 11 10 i pod tymi liczbami strzałkę w lewo, a po prawej stronie tablicy 6 5 4 3 2 1 (albo 6 - 1) i pod tym strzałkę w prawo. Obrazki z pociągami wywalić, bo tylko niepotrzebnie zaciemniają przekaz i odwracają uwagę. Co do „6 5 4 3 2 1” to taka była logika napisów na nadprożach, które były widoczne po lewej i prawej stronie zejścia do tunelu z głównej hali dworca wyspowego. Nie było zakresów, tylko kolejne perony wymienione przejrzyście w kolejności takiej, w jakiej będziemy do nich dochodzić.

  • @Auderman
    @Auderman Жыл бұрын

    Ogólnie chyba od nowego rozkładu jazdy w zapowiedziach pociągów miało zadebiutować zapowiadanie pociągów. Jednak zamiast tego postanowiono zmienić gong bo pewnie taniej wyszło a zmiana w systemie zapowiedzi musiała być.

  • @marekszymanski5367
    @marekszymanski5367 Жыл бұрын

    Mi się podoba pomysł oznaczania torów przez A/B osobno dla każdego peronu Peron 4 tor B Peron 6 tor A

  • @TheStrus100

    @TheStrus100

    Жыл бұрын

    Już tak było i podobno było źle

  • @mmw7529

    @mmw7529

    Жыл бұрын

    Problemem był jednak fakt, że po stronie wschodniej dworca (perony dawne 3-1) przedłużenia peronów na Północ były oznaczone jak A, a po stronie zachodniej (dawne perony 4-6) peron północy był oznaczony jak B a południowy jako A no absurd! W moim przekonaniu wszędzie powinny być kompasy namalowane na ziemi a przedłużenia północne oznaczyć N a południowe S

  • @jacobdabrowsky5473
    @jacobdabrowsky5473 Жыл бұрын

    Hej Błażej ostatnio odkryłem Twój kanał, fajnie się ogląda. Może nagrasz kiedyś film o nowo budowanym dworcu we Włocławku?

  • @lukask7445
    @lukask7445Ай бұрын

    7:59 rewolucyjna zmiana podejścia do numeracji nie jest w żadnym razie przyczyną krytyki dworca Poznań Główny. Dla pasażera to by była kolejna zmiana, która pociągnęłaby tym razem monstrualne koszty (nie wiem, czy starczyłoby 5 miliardów), natomiast nic nowego by nie wniosła. Pasażer na dużej ruchliwej stacji korzysta z wyświetlaczy nad torami. Pasażer w dziurze zabitej dechami rzadko widzi dwa pociągi naraz. No chyba że jest to stacja mijankowa na ruchliwej linii 1-torowej. Ale założę się o stówę, że pasażerowie w takich miejscowościach nie czują potrzeby, aby numerować im krawędzie zamiast peronów.

  • @Richard_Green_143
    @Richard_Green_143 Жыл бұрын

    Odcinek o 5 rano, no i gitara 🙂

  • @ukaszsylwia3725
    @ukaszsylwia37253 ай бұрын

    Byłem na dworcu w Poznaniu, trochę się pogubiłem ale dałem radę 😊

  • @teofilnowakowski235
    @teofilnowakowski235 Жыл бұрын

    Te wszystkie perony A i B powinny pozostać. To właśnie ich likwidacja wprowadza zamęt. Te literki są jasnym komunikatem, że mamy do czynienia z przedłużeniem, wcięciem peronu w jedną lub drugą stronę. Kiedy tego nie ma to trudniej takie perony znaleźć po samym numerze. Trzeba wtedy kierować się wyłącznie drogowskazami a nie samą logiką.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    Nie są jasnym. Dla osoby spoza Poznania pewnie nic nie znaczą, natomiast to, że peron 3 sąsiaduje z 5, a kolejny peron za 5 ma numer 8 to absurd i nie wyobrażam sobie, aby taki układ mógł komukolwiek ułatwić poruszanie się po terenie stacji. Jeżeli do przejścia z peronu na peron potrzebna jest mapa, oznacza do bardzo wyraźnie, że całość jest *fatalnie* zaprojektowana.

  • @teofilnowakowski235

    @teofilnowakowski235

    Ай бұрын

    @@lukask7445 Nie można do jednej platformy peronowej przypisać 3 różnych numerów. Właśnie to wprowadza zamieszanie. Pasażer potrzebuje właśnie wtedy mapki lub drogowskazów, żeby wiedział jak w kolejności idą dalej te numery. Wcięcie to jest tylko wcięcie. Dodatkowy tor przy tym samym peronie. Jedynym nietypowym peronem z którym mogły być problemy to dawniejszy 4B, czyli Dworzec Letni.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    @@teofilnowakowski235 Mam wrażenie, że to odpowiedź nie do mnie.

  • @PatOr
    @PatOr Жыл бұрын

    Dlaczego oznaczanie peronów literami jest złe? Wydaje się logiczne, wiadomo od razu którego peronu jest to przedłużenie.

  • @LucaSalieri
    @LucaSalieri11 ай бұрын

    Sprawdź jak PLK zrobiło numerację w Lesznie (#LK271): od zachodu perony 5, 4, 3 [budynek dworca] perony 1, 2, 6

  • @xxxvvvzzz
    @xxxvvvzzz Жыл бұрын

    Ja jeszcze czekam na zmianę numeracji peronów na Warszawie Zachodniej. Peron 9 powinien zmienić numer na 9 i 3/4 i wtedy nikt już się nie będzie zastanawiał dlaczego to się nazywa Warszawa Zachodnia.

  • @Kriss-fp1sp

    @Kriss-fp1sp

    Жыл бұрын

    Lepiej by brzmiało peron 9-długi tunel. Prosimy założyć wygodne buty...

  • @Szojusz
    @Szojusz Жыл бұрын

    -5:48 Oni wymieniali już w sierpniu i potem trzymali je ukryte pod czarnym stretchem. -Jednym z problemów ze schematami nowej numeracji jest to że tablice na placu przed starym dworcem patrzą od strony dworca zachodniego a nowy udostępniony w internecie patrzył od strony galerii (notabene obejmując ją) z przybudówką dworcową. -Co do systemu audio on też się zmienił ale dopiero 10.12.2022 bo zmienili gong. Dlaczego? Nie wiem. -A co do tablic z Bydgoszczy to one bardzo często ulegają awarii przez co nie działają (nie wyświetlają treści, obecnie jest tak z tablicą przy peronie 11 od strony dworca zachodniego) lub mają artefakty uniemożliwiając przeczytanie treści z nich (tak było z tymi zewnętrznymi w lipcu). -A co do dworcowej przybudówki to jest bardzo przyjazny zwierzętom zwłaszcza gołębiom. Czekam na następny film bo Poznań to miasto patologii budowlanych i urzędniczych.

  • @Szojusz

    @Szojusz

    Жыл бұрын

    Ciekawostka ponoć (mam zdjęcie z jednej z grup facbookowych na temat poznania) dzisiaj się znów wyświetlacze popsuły (peron 3/4) i było 10 razy godzina odjazdu dwóch pociągów 6x na 3 segmentach (bo chyba tak są skonstruowane tablice) normalnie i 4x do góry nogami na 2 segmentach a tablica jest tylko 3 wierszowa więc dolne były w linii. Jako tako chociaż da się odczytać początek numeru pociągu. A co do braków Poznańskiego dworca to są schody z peronu na most dworcowy bo z chlebakowych jednego peronu jak i jednego ze starego dworca da się dostać bezpośrednio na most a przeciskanie się po schodach ruchomych a potem przez tłum w hali dworcowej to masakra zwłaszcza że drzwi są blokowane jak było na początku filmu i nie da się ich ruszyć.

  • @agrest8555
    @agrest8555 Жыл бұрын

    Film jak zwykle fajny! Haha pdp! Tylko jest jeden problem, zapowiedź jest skonstruowana np. Pociąg osobowy kolei mazowieckich ze stacji Warszawa Zachodnia do stacji Dęblin, przez stacje Otwock, Pilawa, wjedzie na tor drugi przy peronie drugim. Raczej nie ma tak że zapowiadane jest: Pociąg wjedzie na peron 2. Chyba że w Poznaniu zapowiedzi są niepoprawne...

  • Жыл бұрын

    I w Poznaniu także tak wygląda zapowiedź, rozwiń co masz na myśli

  • @agrest8555

    @agrest8555

    Жыл бұрын

    @ Chodzi o to że powiedziałeś dokładnie około 9:08 że teraz dyżurni też zapowiadają że pociąg wjedzie na peron. To że wjedzie na peron jest trochę nielogiczne.

  • Жыл бұрын

    @@agrest8555 chodziło mi, że obecnie w zapowiedzi jest numer peronu, który jest przecież niezwiązany z numerem toru na którym pracują dyżurni. Więc skoro teraz potrafią powiedzieć że pociąg wjedzie na "tor 2 przy peronie 4" i ten peron 4 nie jest nazewnictwem ruchowym, to gdyby każda krawędź była osobnym peronem to potrafiliby powiedzieć też że pociąg wjedzie na "tor przy peronie 17". I w jednym i w drugim przypadku nie widzę powodu przez który mieliby się mylić.

  • @JacekJarzina

    @JacekJarzina

    Жыл бұрын

    @ chodzi mu o to, że pociąg nie powinien wjeżdżać na peron, bo to oznacza katastrofę...

  • @Piermarlin
    @Piermarlin Жыл бұрын

    Byłem na Poznaniu Głównym przejazdem i nie wiem jak tam wyglądają perony, ale oznaczenia literowe są sensowne tylko w dwóch przypadkach: 1) peron jednokrawędziowy np. przy budynku dworcowym w pewnym momencie ma dwie krawędzie peronowe (Lublin Główny) - na logikę to ciągle peron pierwszy, a trzeba jakoś podkreślić tą "nienormalność" ;) 2) jeżeli jedna z krawędzi peronu wyspowego jest krótsza i przy tej pozostałej dłuższej krawędzi powstał kolejny peron wyspowy. Patrząc na stare schematy to byłby to chyba peron 1A lub 2A (w Poznaniu oczywiście). Trudno to słowami wytłumaczyć ;P

  • @bartxxx5458
    @bartxxx5458 Жыл бұрын

    Ja nigdy numeru torów nie używałem jedyne co mi było potrzebne do znalezienia swojego pociągu to peron i kierunek pociągu

  • @menoflowicz
    @menoflowicz Жыл бұрын

    8:20 "nie musimy pamiętać nigdy dwóch cyferek" Nie pamiętam kiedy ostatni raz sprawdzałem z którego toru odjedzie dany pociąg. Tak naprawdę kluczowy jest peron - to na niego trzeba wejść. Potem na peronie konkretny pociąg można sprawdzić po kierunku, z tablicy, w ostateczności z relacji podanej na samym pociągu. W tym kontekście robienie podwójnych peronów uważam za błąd - teraz, jak wiem, że mam odjazd z peronu 4, to będąc przy peronie 1 muszę przejść 3 wyjścia z przejścia (niemal zawsze podziemnego, ew. kładki) dalej. Przy numeracji podwójnej nie byłoby to jasne. Notabene współcześnie, kiedy mało kto w ogóle korzysta z dworca, nawet jeśli jest otwarty, numeracja wyspowa jest absurdalna. Pasażer i tak wchodzi z boku, skoro dworzec jest otoczony torami, więc stokroć wygodniejsza byłaby dlań numeracja ciągła.

  • @Kuracyjastartodnowa
    @Kuracyjastartodnowa Жыл бұрын

    Wywalenie podziału na perony i tory nie ma za bardzo sensu IMO. Może i jestem przyzwyczajony (inb4 przyspawany) do tego systemu, ale oprócz kwestii pieniędzy jest również inna sprawa. Mianowicie, na małej stacji typu Piotrków Trybunalski czy Skierniewice to by się sprawdziło, mała liczba peronów więc problem żaden. Ale na stacjach węzłowych jak powiedzmy Warszawa Zachodnia to już... hm, średnio bym powiedział. Dobra, fajnie, numerujemy tory zgodnie z zasadą "od budynku dworcowego odlicz" ale zakładając siebie w roli nieobytego pasażera to w jaki sposób będąc na obecnym szóstym mam się dowiedzieć gdzie znajduje się tor 13 [hint: peron 2]? I co z dawną Wolą vel peronem 9 ex 8, dajemy im 17 i 18 czy zaliczamy jednak tory WKD do numeracji? Już moim zdaniem lepiej byłoby zreformować numerację torów przy peronach - eliminujemy wtedy takie chore rzeczy jak tor 104 przy peronie 3 w Skierniewicach - i zreformować zasady numeracji peronów na bardziej elastyczne, żeby móc uniknąć takiego chaosu. Pasażer obecnie kieruje się [mogę sie mylić] najpierw numerem peronu, a dopiero potem numerem toru. Moim zdaniem, dla mnie, jako osoby kompletnie nieznającej Poznania (dobra, mapa z PRL mapą z PRL ale bądźmy dojrzali) znacznie bardziej logiczne byłoby oznaczenie peronu np przy Dworcu Letnim (ex 4B?) jako po prostu Dworzec Letni albo "peron Dworca Letniego" (peron DL nawet) bo idzie się łatwiej zorientować.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    Pasażer przy szukaniu pociągu kieruje się numerem peronu, następnie stacją, na której chce wysiąść, a czasami - chyba rzadziej - stacją końcową pociągu, którym chce pojechać. Czasem pewnie zdarzy się ktoś, kto będzie pytał o pociąg do stacji, na której chce zakończyć podróż (nawet jeżeli z przesiadką), ale to są pewnie wyjątki, jakieś osoby bez podstawowego kolejowego obycia. Spośród osób z mojego otoczenia, które swobodnie podróżują pociągami, nikt nie posługuje się numerem pociągu. Większość ludzi identyfikuje pociąg po nazwie stacji docelowej (lub którejś pośredniej) i planowej godzinie odjazdu.

  • @ksiedzu7138
    @ksiedzu7138 Жыл бұрын

    O której jechałeś??

  • @wiola_drazkiewicz
    @wiola_drazkiewicz11 ай бұрын

    Jak najszybciej dostac się na peron 11? Od stront dworca zachodniego?

  • @Asperiusz
    @Asperiusz Жыл бұрын

    Błażej, a czy na stacji Bydgoszcz Leśna nie ma podobnej sytuacji, jak w Świnoujściu? W BL są dwa perony, ale ten dwukrawędziowy w stronę BG jest zamknięty ogrodzeniem od strony peronu w strone Bydgoszczy Wschód i chyba nie ma tam numeracji torów, może sie mylę, to Ty sie znasz w temacie 😀

  • @TonyStark11245
    @TonyStark11245 Жыл бұрын

    Heh,zobaczę

  • @patryk739
    @patryk739 Жыл бұрын

    Fajnie było by gdybyś jeździł po polsce i robił takie oceny dworców ich wady zalety plany, wiem że to duży wydatek dla ciebie ale czesto zwiększy to twoje zasięgi co z tym idzie też zarobki

  • Жыл бұрын

    Wydatek to tam trudno, każde hobby kosztuje. Czas jest problemem. Musiałbym rzucić obecna pracę, co musisz przyznać byłoby nierozsądne

  • @patryk739

    @patryk739

    Жыл бұрын

    @ tak rzucanie pracy było by poprostu głupie, jednak czasem z żoną możesz pojechać na weekend odwiedzić jakieś miasto pozwiedzać odpocząć a z 1-2 godziny poświęcić na nagranie filmu resztę dopowiedzieć z domu w wolnej chwili, taki film co kilka tygodni/miesięcy byłby ciekawą odskocznią. Wiem że 1-2h przy rozmowach z mieszkańcami, i ilości informacji jakie przekazujesz to mało one bardzo dużo dodają jednak z czegoś warto zrezygnować. Ogólnie podziwiam cię za to co robisz rób to dalej a tutaj tylko moja propozycja miłego dnia

  • Жыл бұрын

    @@patryk739 taka moja estymacja jest, że na każdą minutę filmu poświęcam godzinę pracy. Bardzo bym chciał, ale obecnie muszę Was traktować podle 😜 dzięki!

  • @Khneefer
    @Khneefer Жыл бұрын

    Może wystarczy zmienić oznaczenia torów na A / B. Ja zawsze patrzę tylko na peron, bo tor to już sobie ustalę na peronie. Problem właściwie występuje tylko jak z tego samego peronu odjeżdżają pociągi do tego samego miejsca, ale inną trasą. Parę lat temu z Katowic odjeżdżały z jednego peronu 2 pociągi do Bielska - jeden przez Tychy, drugi przez Oświęcim - oczywiście oba w tym samym momencie. Problem wynikł z tego, że jeden z nich normalnie odjeżdżał z innego peronu, więc ludzie olali sprawdzenia czy trasa się zgadza, bo taka sytuacja wystąpiła pierwszy (i chyba jedyny) raz.

  • @motorak

    @motorak

    Жыл бұрын

    W Poznaniu w którejś korekcie rozkładu w tym roku odjeżdżały dwa pociągi IC do Krakowa. Oba nie tylko z tego samego peronu, ale też z tego samego toru, o dokładnie tej samej godzinie, ale innymi trasami, wyjeżdżały nawet w przeciwnych kierunkach - jeden przez Poznań Wschód, Konin, drugi przez Jarocin. Co ciekawe jeden z nich to był ED160 z obowiązkową rezerwacją miejsc. Chwila nieuwagi przy wsiadaniu i 150 zł w portfelu mniej.

  • @Khneefer

    @Khneefer

    Жыл бұрын

    @@motorak To jeszcze gorsze - przy czym tutaj rozwiązanie w postaci podziału platformy peronowej na dwa osobny perony by nie pomogło w ogóle. Nie wiem czy to nie jest już celowe działanie - Mnie miesiąc temu PKP skasowało 150 zł za zakup biletu w pociągu, bo jak próbowałem kupić bilet przez stronę internetową (30 minut przed odjazdem) to strona ubzdurała sobie, że wyśle mi maila weryfikującego, że ja to ja (chociaż kupowałem z tego konta bilet tydzień wcześniej). Mail przyszedł po 20 minutach jak już nie mogłem kupić biletu... Na szczęście pracodawca zwrócił mi te 150 zł za luksus zakupu biletu w pociągu.

  • @motorak

    @motorak

    Жыл бұрын

    @@Khneefer Kanałów sprzedaży biletów jest tak dużo że nieudolność jednego z nich nie usprawiedliwia. Jest to teoretycznie zrozumiałe. Nawet na samej stronie intercity można kupić bez konta. Wtedy była taka akcja że wszyscy posiadacze kont musieli zweryfikować mail, i od paru dni logowanie na stronę przebiega właśnie za pomocą maila.

  • @Khneefer

    @Khneefer

    Жыл бұрын

    @@motorak Zgadzam się, że jest kilka kanałów sprzedaży, ale jak nagle potrzebujesz biletu to nie wpadniesz na pomysł, że bez konta jest łatwiej kupić bilet niż z - szczególnie jak chcesz na fakturze dane pracodawcy. Druga sprawa to czekanie na maila weryfikacyjnego 20 minut oraz blokowanie możliwości zakupu biletu 10 minut przed przyjazdem pociągu to w 3 dekadzie XXI wieku to jakieś nieporozumienie. Jeszcze rozumiem jakby nie mógł się zalogować, ale nie - wszystko działało do momentu płatności - wtedy nagle pojawiała się potrzeby by potwierdzić, że ja to ja. Jeśli bez konta można było kupić bez problemu to absurdalne jest karanie ludzi, którzy sobie konto założyli na stronie przewoźnika.

  • @94PiOTS
    @94PiOTS Жыл бұрын

    ja znam świetne rozwiązanie jak poprawić numeracje na głównym w poznaniu - 1. zburzyć stary dworzec 2. przebudować układ torowy 3. zbudować nowy dworzec nad torami 4. to się nigdy nie wydarzy, bo nima pieniędzy

  • @vinnigamer5895
    @vinnigamer5895 Жыл бұрын

    Najbardziej rozbroił mnie argument, że "Dyżurni będą się mylić"... Nosz do jasnej anielki na zachodzie można tak robić, ale polski dyżurny jest zdaniem PLKi chyba totalnym głupcem i nie poradzi sobie z tak "wielkim" wyzwaniem xD Sam Poznań Główny jest teraz logiczniejszy, no ale nadal daleko mu to przejrzystości i łatwości z korzystania. Zaprawiony podróżny sobie poradzi, ale każdy inny człowiek będzie miał niezłą zagwozdkę. A cały problem wynika z błędów z budowy chlebaka - tuba powinna być pociągnięta nad wszystkimi peronami, co po pierwsze zwiększyłoby powierzchnię dworcową, która jest śmiesznie mała biorąc pod uwagę liczbę pasażerów, a po drugie znacznie ułatwiłaby poruszanie się po terenie stacji.

  • @dobromirkolejowy9929
    @dobromirkolejowy9929 Жыл бұрын

    Bardzo fajny odcinek, a co do Poznania Głównego to jest to stacja koszmarna, tak jak kocham Poznań całym sercem tak nie moge zdzierżyć tej stacji, pomijając już fakt numeracji - świetnie poruszony w filmie. Ale sam wygląd stacji i ułożenie peronów, popatrzcie na Wrocław głowny, da sie? da sie. Dworzec piękny zabytkowy piękne wiaty i dobrze rozplanowana numeracja oraz perony ustawione ujmiumy to ,,symetrycznie,,. A w Poznaniu każdy innej długości, przedłużenia ni z gruchy ni z pietruchy weższe lub szersze, każda wiata innego rodzaju a tunel, niedość że brzydki to jeszcze ta jego nowa część z jakiegoś powodu kilkanascie centymetrów niżej, ja wiem może to i zbytnie czepianie się ale naprawde tyle w tym dworcu nie gra że jest to po prostu smutne że tak popularny dworzec bo aktualnie chyba drugi najcześciej odwiedzany w polsce ma tak potworny układ. A budowa chlebaka w takim ustawieniu i takim wyglądzie to już w ogóle nie bedę komentować. Jedyny plus to dworzec zachodni który jest naprawdę bardzo według mnie ładny.

  • @gotowdoodjazdu6294

    @gotowdoodjazdu6294

    Жыл бұрын

    To bardziej lata zaniedbań prowadzących do tej sytuacji. Dworzec wrocławski to od lat porządny układ zaprojektowany no cóż, nie przez naszych obecnych decydentów.

  • @dobromirkolejowy9929

    @dobromirkolejowy9929

    Жыл бұрын

    @@gotowdoodjazdu6294 Dokładnie ale smutne jest to że dworzec niemniej ważny od wrocławskiego został doprowadzony do takiego stanu

  • @silesiatransit
    @silesiatransit Жыл бұрын

    Cicho liczę na film o GZM albo o dworcu w Katowicach :vv

  • @bartomiejwasik5001
    @bartomiejwasik5001 Жыл бұрын

    Takie dworce jak dworzec stary mozna spotkac w Toruniu, Inowroclaeiu, czy Bydgoszcz old

  • @mask4491
    @mask4491 Жыл бұрын

    Błażeju! Jak to Porucznik Zubek stwierdził, że na każde pytanie można odpoweidzieć: TAK, NIE lub NIE WIEM

  • @miomi1800
    @miomi1800 Жыл бұрын

    W Poznaniu to brakuje starego poczciwego Franka. To było Coś.

  • @Auderman

    @Auderman

    Жыл бұрын

    Teraz to się nie sprzeda bo trzeba by było go co roku aktualizować

  • @mmw7529

    @mmw7529

    Жыл бұрын

    Tęsknię też, ale no nic nie poradzę, Franek to przeszłość, a jedyne co by nas mogło zbawić, to w końcu dobry głos dla całej sieci kolejowej w Polsce gdzie od Trakiszek do Bogatyni bylibyśmy w stanie mieć dobrą jakość i co najważniejsze STANDARD na całej sieci. Do tego jednak potrzeba pewnie milioardów. Albo będą takie wtopy jak WUKADEEEEE na Warszawie Zachodniej bo biurokracja to nasz sport narodowy

  • @Basiorek
    @Basiorek Жыл бұрын

    nie wiem czy za bardzo to się zalicza, ale w Wejherowie jest platforma peronowa z 2 peronami

  • Жыл бұрын

    Ja bym ją nazwał platformą peronową z dwoma peronami i czterema torami. W myśl logiki niemieckiej czy włoskiej byłyby to cztery osobne perony

  • @JacekJarzina
    @JacekJarzina Жыл бұрын

    W propozycji Inwestycji dla Poznania zawarto między trzema propozycjami także taką dotyczącą "rewolucji" z numeracją krawędzi: „Bardzo interesująca jest propozycja pewnej części uczestników ankiety, która jest próbą dostosowania numeracji peronów tej skomplikowanej stacji do standardów spotykanych w wielu krajach. Z naszej działalności wiemy, iż brak takiej właśnie numeracji peronów budzi zdziwienie cudzoziemców, dla których polski sposób informowania Pasażerów (peron + tor) jest zupełnie niezrozumiały. Jest on zresztą niezrozumiały także na stacji Poznań Główny - oprócz zamieszania z numeracją peronów, tory wg Ir-1 numerowane są przecież nieintuicyjnie dla publiczności, a dodatkowo tory stacyjne strony wschodniej są numerowane począwszy od 51. Omawiana propozycja polega na: a. zrezygnowaniu z tradycyjnego numerowania peronów rozumianych jako platformy peronowe; b. nazwaniu słowem „peron” poszczególnych krawędzi peronowych, a nie platform; c. przypisaniu tym „peronom” numeracji liczbowej (lub literowej) według kolejności sugerowanej przez większość respondentów naszej ankiety; d. alternatywnie względem podpunktu b: nazwanie krawędzi peronowej (wyłącznie na potrzeby informowania Pasażerów!) słowem „tor” i zastosowanie dla nich numeracji ciągłej liczbowej (lub literowej) według kolejności sugerowanej przez większość respondentów naszej ankiety. Podkreślamy: nie chodzi tu o zmianę numeracji torów w znaczeniu służbowym PKP, lecz jedynie o wprowadzenie określeń czytelnych dla publiczności, która bez problemu zrozumie odesłanie do toru (czyli krawędzi peronowej) o numerze układającym się w czytelnej kolejności na planie tej rozproszonej stacji. Inna możliwość: użycie słowa „krawędź”, jest to jednak propozycja raczej nietrafiona, gdyż nazwa „krawędź peronowa” nie jest powszechnie używana przez Pasażerów. Taki system numeracji, choć całkowicie nowy na polskiej sieci, byłby z pewnością najbardziej zrozumiały dla publiczności krajowej i zagranicznej.” Ankieta, o której tu mowa, została przeprowadzona przez IdP w internecie, a jej wyniki (3 propozycje) zawarte w liście do PKP PLK.

  • Жыл бұрын

    Dokładnie tak! Inwestycje dla Poznania przygotowały w 2019 kilka różnych propozycji dla Poznania Głównego. Wszystkie się bronią.

  • @JacekJarzina

    @JacekJarzina

    Жыл бұрын

    @ cieszę się z tej opinii. A Ministerstwo miało taką odpowiedź: drive.google.com/file/d/1KfgFpF2oCx1t3Wq-rjb6QrOC5Juehm_T/view?usp=sharing

  • @marcinklimas2670
    @marcinklimas2670 Жыл бұрын

    Sory, za 2 komentarze. W Świnoujściu Centrum masz tory, nie peron, co z resztą widać na filmie i to też o numercji z d... 31 i 32, tak ruchowo, bo sieć jest obsługiwana z LCSu (chyba Zinnowitz) i każdy tor (krawędź) na wyspie ma swój unikalny numer.

  • Жыл бұрын

    Masz rację z kwestią samej semantyki. Ale nadal, są to dwa perony na czymś co w Polsce nazywa się jednym.

  • @marcinklimas2670

    @marcinklimas2670

    Жыл бұрын

    @ Racja, chociaż ja nie kupuję Anglików z tym ich platform. Jakby używali track, to ok, tak jak większość "ruskich", czy Niemcy. Dla mnie peron to peron, a tor, to tor. Gorzej, gdy pojawia się mały dworzec, jak gdzieś w Czechach, stacja wąskotorowa o tej samej nazwie, co normalnotorowa, albo pojawiają się tory osiemdziesiątektóreś, jak w Lublinie. To ostatnie rozumiem, bo widzę 2 grupy torów (tranzytową towarową za peronami i osobową w peronach). Tylko problem polega na tym, że to wszyztko musi być zrozumiałe dla zwykłego pasażera, także osoby starszej, czy z niepełnosprawnościami.

  • @pawelegat3780
    @pawelegat3780 Жыл бұрын

    Jeszcze był peron 4C

  • @Precel42
    @Precel42 Жыл бұрын

    Obecny polski system jest dobry. Jedyne czego brakuje to oznaczenia numerów torów/krawędzi na całej stacji np. w przejsciach podziemnych i na dworcu a nie tylko na samym peronie. Wtedy osoby jak autor móglyby ignorować oznaczenia samych peronów.

  • Жыл бұрын

    To po co podawać numery peronów, skoro numery torów byłyby na każdym znaku? TMI trochę

  • @vaperson
    @vaperson Жыл бұрын

    1:04 ale odkurzanie to ty zostaw ok?

  • @marcelwilgorski2137
    @marcelwilgorski2137 Жыл бұрын

    Jeszcze to dziwna numeracja torów... Ja rozumiem, że w systemach ma to jakiś sens, ale np w Gdańsku Wrzeszczu idiotycznie trochę to wygląda że po torze bodajże 2 są tory 501 i 502....

  • @gotowdoodjazdu6294

    @gotowdoodjazdu6294

    Жыл бұрын

    W przypadku Gdańska Wrzeszcza jest to podyktowane odrębnymi zarządcami torów i peronów. Tory 501 i 502 są pod jurysdykcją PKP SKM w Trójmieście Sp. z o. o.

  • @JacekJarzina

    @JacekJarzina

    Жыл бұрын

    numeracja torów co do zasady jest związana między innymi z bezpieczeństwem ruchu w przypadku zaniku sygnalizacji i łączności. Ważny jest wówczas "kierunek parzysty" i "nieparzysty" i parzysta/nieparzysta numeracja torów. Numery zawierają także informację o torach głównych zasadniczych i dodatkowych itp. Numeracji torów w znaczeniu "służbowym" naprawdę nie należy ruszać. Co innego numeracja torów w odniesieniu do pasażerów.

  • @piotrpyc8567
    @piotrpyc8567 Жыл бұрын

    Czyżbyś nie lubił Sławka z kanału "Pociągi"? ;-) Tak, kiedy jeździłem pociągami we Francji, zauważyłem, że u nich organizacja ruchu na stacjach polegająca na wyeliminowaniu numerów peronów i wprowadzeniu zasady 1 sektor = 1 wagon jest dużo bardziej przejrzysta! 🙂

  • Жыл бұрын

    Nie, nie mówię, że nie lubię. Nie można powiedzieć, że nie lubi się człowieka, którego się nie zna. Można oceniać jednak jego prace. Bezczelne kopiowanie przez kanał Pociągi tekstów z wikipedii oraz artykułów z Komputer-Świata bez weryfikacji ich poprawności oceniam nisko.

  • @Auderman

    @Auderman

    Жыл бұрын

    @ Przecież chyba ten gościu prowadzi wiele innych kanałów i tak samo je prowadzi

  • @thisconnectd
    @thisconnectd Жыл бұрын

    Re: Peron to krawedz, nasz system ma sens na stacjach gdzie czesto zmienia sie krawedzie do ktorych pociag przyjezdza, np na Wawa centralna i zachodnia to co chwila zmieniaja strone peronu na ktory wjezdza pociag

  • @tr4nson
    @tr4nson Жыл бұрын

    No trzeba zlikwidować tą numerację torów, bo w Sopocie na peronie 2 są tory 1 i 2, a na peronie 1 są tory 501 i 502 😂

  • @combatpriest5878
    @combatpriest5878 Жыл бұрын

    Muzyka z tegoż kanału którego nazwy nie należy podawać jest tak irytująca że naprawdę mam ochotę wyjść po 1 minucie filmu. Jak można było tak irytującą muzykę dać do filmu i to na CAŁY FILM...

  • @ytlegosz3103

    @ytlegosz3103

    Жыл бұрын

    Trovhe to brzmi jak oj maluśki maluśki

  • @bigliMigli299
    @bigliMigli299 Жыл бұрын

    +

  • @Kriss-fp1sp
    @Kriss-fp1sp Жыл бұрын

    Przy tak dużej ilości pociągów jaką odprawia Poznań główny musiały powstać te boczne perony i problem zawsze będzie dla osób które nie umieją czytać oznaczeń. Żadne zmiany nic nie dadzą jak się mózgiem nie ruszy. Trzeba trzymać się zasady że perony od 1 do 6 są po jednej stronie a od 7 do 11 po drugiej.Zawsze też można się poradzić spotkanych po drodze ludzi i zapytać się o kierunek na dany peron.

  • @volvoxpl

    @volvoxpl

    Жыл бұрын

    Taka zasada jest bezsensowna, bo trzeba ją znać. A jak już znasz, to pewnie masz i tak układ dworca w głowie. Numeracja musi być przemyślana w stosunku do ludzi którzy nic o dworcu nie wiedzą. Zatem ważne jest oznakowanie + prosta logika, czyli numeracja rosnąca. Dzięki temu nawet jak nie mam znaku na peron 7, to wystarczy że zobaczę, że TU jest 3, tam jest 4, więc jak pójdę w tamtym kierunku to w końcu zajdę do 7.

  • @Kriss-fp1sp

    @Kriss-fp1sp

    Жыл бұрын

    @@volvoxpl Jest rosnąco począwszy od galerii. To według ciebie jak oznaczyć stary peron np.2A który teraz jest numerem 4 ?

  • @volvoxpl

    @volvoxpl

    Жыл бұрын

    @@Kriss-fp1sp Chodziło mi o fragment " perony od 1 do 6 są po jednej stronie a od 7 do 11 po drugiej". To jego zapamiętywanie i oczekiwanie że ktoś będzie znał jest bez sensu. Zasada "po kolei od chlebaka" jest oczywista i wystarczająca.

  • @Kriss-fp1sp

    @Kriss-fp1sp

    Жыл бұрын

    @@volvoxpl Ludziom czasami brakuje 5 klepki. Siedziałem kiedyś w szynobusie do Kostrzyna i wsiadła kobieta, rozebrała się i rzuciła mi tekst czy ten pociąg jedzie do Przemyśla. A obok na torze stał ten pociąg. Gdyby rzuciła ten tekst 3 minuty później ruszyła by razem ze mną szynobusem. Ciekawe do kogo wtedy miałaby pretensje.

  • @lukask7445

    @lukask7445

    Ай бұрын

    @@Kriss-fp1sp Anegdota zupełnie nie na temat. Mowa jest o dużej stacji Poznań Główny, gdzie podstawowym problemem jest zlokalizowanie peronu (dotarcie do niego także - chodzi o ponadczterystumetrowe odległości). Powinna być zachowana święta zasada, że jak schodze do tunelu z peronu 3 i widzę, że np. po prawej jest 4, to 7 będzie o 3 dalej niż 4. Nie inaczej.

  • @lukask7445
    @lukask7445Ай бұрын

    Idę o zakład, że osoba nie znająca na pamięć starego układu nic z tego 5:00 tłumaczenia nie zrozumie.

  • @mysliszmuzyka
    @mysliszmuzyka Жыл бұрын

    Jeśli masz dużo pieniędzy i czasu i chciałbyś zrobić odcinek o jednym z najgorszych przystanków kolejowych ale z dużą liczbą zatrzymań - zapraszam do Redy-Pielszewo.

  • @trainhunter3376
    @trainhunter3376 Жыл бұрын

    Coś perony się pomyliły, bo dawny 2 to teraz 3 a nie 4 itd...

  • Жыл бұрын

    Właśnie sczaiłem się w połowie mówienia...

  • @error200http
    @error200http Жыл бұрын

    Słaba jakość dźwięku na początku. Szkoda, że Android kompresuje dźwięk do 90kbit/s AAC czy czegoś podobnego. W każdym razie albo usuwanie zakłóceń albo kompresja dźwięku nieprzyjemnie niszczy wrażenie bycia na dworcu razem z Tobą XD

  • @karl234
    @karl234 Жыл бұрын

    jak czysto

  • @ytlegosz3103
    @ytlegosz3103 Жыл бұрын

    To że mamy tory perony to sppko ale po co sektory i zróbcie nprmany sytem torów że np peron 11 tor 4 a nie 56 z d**y wzięte

  • @TheStrus100
    @TheStrus100 Жыл бұрын

    Tak źle i tak nie dobrze xD

  • @rain9359
    @rain9359 Жыл бұрын

    ah ci Poznaniacy

  • @Jacold
    @Jacold Жыл бұрын

    Hogwarcie Głównym*

  • @marcinklimas2670
    @marcinklimas2670 Жыл бұрын

    Przedłużki z peronami literkowymi są logiczne, a nie mamy wyjścia: 1, 2, 3, uups, nie ma 4, jest 5! Mniej sensowny jest tor 100, czy 101 w Mukaczewie, ale nadal prawilny. To jest tor na grupie normalnotorowej(europejskiej), skąd odjeżdża się na Węgry i Słowację. Oczywiście zlokalizowany daleko od reszty, gdzieś na grupie towarowej. Można jeszcze mniej logicznie: chyba Zurych, Berno, czy w każdym razie SBB. Pod starą halą perony numerowane, a pod nową (międzynarodową) literowane A do D. Weź tu nie pomyl z sektorem...

  • @Motomanek
    @Motomanek Жыл бұрын

    Witam. Obejrzałem odcinek z kanału o którym nie mówimy o dworcu poznańskim i powiem szczerze jest to ponad 9 minut pieprzenia o niczym taki klikbajt w wydaniu YT. Pytanie się nasuwa: skąd on ma ponad 40tyś subskrybentów, gdzie np. Kuracyja ma ich tylko ok. 19tyś lub J. Kulecki ma trochę ponad 20tyś. ? Pozdrawiam

  • Жыл бұрын

    Nie mam pojęcia... No ale ten jeden film jest całkiem ok.

  • @Motomanek

    @Motomanek

    Жыл бұрын

    @ No może i tak, ale styl typowo superekspreowo-faktowy czyli nakrzyczmy rzućmy parę dużych cyfr (kwot) i mamy artykuł który wszystkich oburzy i będą o tym mówić. Jeżeli gość podnieca się jakimiś 5-cioma milionami tzn. że nie ma pojęcia o czym mówi, przecież chociażby ludzie tej nocy zmian nie przyszli do pracy za darmo. U mnie w mieście ostatnio za przykrycie 150m drogi zapłacono 10mln PLN, nie muszę chyba pisać że władze przekuły to na swój ogromny sukces

  • Жыл бұрын

    @@Motomanek praca kosztuje

  • @widzisz8274
    @widzisz8274 Жыл бұрын

    Nie masz o której odcinka wrzucać 🙄🙄

  • @mmw7529

    @mmw7529

    Жыл бұрын

    Nikt się nie spodziewa, Błażeja Dikuniowa!

  • @AHAuwuOK

    @AHAuwuOK

    Жыл бұрын

    Akurat dobra długość i pora do śniadania ;)

  • @teofilnowakowski235
    @teofilnowakowski235 Жыл бұрын

    Tu jest Polska a nie Anglia! To jest głupi pomysł.

  • Жыл бұрын

    A czym różni się nasza kolej od angielskiej, że akurat u nas to rozwiązanie by się nie przyjęło?

  • @teofilnowakowski235

    @teofilnowakowski235

    Жыл бұрын

    @ Sto kilkadziesiąt lat tradycji która się sprawdziła i nikt nie narzekał. Peron to jest platforma a nie sama krawędź. Chociaż w przypadku peronów A i B chodzi akurat o samą krawędź, wcięcie w głównym peronie.

Келесі