No video

Świece zapłonowe

Пікірлер: 50

  • @moto-wiesci7286
    @moto-wiesci72865 ай бұрын

    Pieknie przygotowany i zaprezentowany materiał.Nic dodać nic ująć.Niemal w każdym z Pana filmów dowiaduje sie czegoś nowego.Dziekuje.

  • @MegaAndrzej1971
    @MegaAndrzej19715 ай бұрын

    Dziękuję za ciekawy materiał, pozdrawiam serdecznie ❤

  • @rafalstasica6821
    @rafalstasica6821 Жыл бұрын

    Z drugiej strony tez pamiętam jak dziadek zmienial zawsze w syrenie swiece na okres zimowy z m60 na m80, jak mawiał z zimnej na gorącą i auto zawsze bylo bezproblemowe. Dzis to co prawda zapomniane, ale wtedy to dzialalo i dawlo sie po kolorze dobrze rozpoznac jak silnik sie zachowuje. Dzis bardzo rzadko jeżdżąc tym pojazdem juz gorzej td ten materiał bardzo mnie ucieszyl, rozumiem wiecej z drobnych problemow, ktore lubia byc uciążliwe, ale w sumie po to sie ma.takie pojazdy. Jednak Pana materiały pozwalają sie ich pozbywać i dawac jeszcze wieksza satysfakcję i poruszania sie takimi gratami👍

  • @PL0691
    @PL0691 Жыл бұрын

    Człowiek ma już swoje lata i nie jedno już wie, a i tak stale się czegoś nowego dowiaduje. Tym razem o "hartowaniu świecy". 👍👌

  • @arekguinness2342
    @arekguinness2342 Жыл бұрын

    Łapka w ciemno bo wiem, że znów czegoś nowego się dowiem. Świetne filmy i świetny kanał.

  • @rafalstasica6821
    @rafalstasica6821 Жыл бұрын

    Świetny materiał. Co do padania swiec po kilkuset, kilku kilometrach, mialem ta przypadlosc w swojej wsk175 i syrenie. Dopiero po filmie skojarzylem fakty, ze zrobilem.tak jak Pan opisuje. Po dojezdzie do domu wkrecilem nowa swiece i odpalilem, dziala.dziala po odglosue sinika bylo czuc różnicę. Dopiero w trasie dalej od domu gdy wkrecie nowa swiece problem ustal, a ja.nie wiedziałem czemu. Teraz to rozumiem

  • @krystianwojcik8193
    @krystianwojcik8193 Жыл бұрын

    Bardzo dobry film, mnóstwo konkretnej wiedzy. Teraz już wiem dlaczego uwaliłem dwie nowe świece jedną po drugiej w Suzuki LS 650 Savage. Dziękuje za świetny materiał.

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    650 Savage - piękny silnik. Model ten był dla mnie obiektem westchnień jeszcze na studiach w latach 90-tych.. Podobny silnik choć mniejszej pojemności miał ST400 Tempter - równie piękna maszyna. Pozdrawiam.

  • @piotrsotysik5961
    @piotrsotysik5961 Жыл бұрын

    Miło, że się Panu, Panie Jacku ciągle chce. Myślę, że to dość cenne zebranie wiedzy rozsianej po różnych źródłach. Dziękuję za kolejny film i czekam na następne. A teraz czas oglądać...

  • @revision373
    @revision373 Жыл бұрын

    Nie powiem: "Krótko i na temat" ;-) Ale materiał super! Warto było wysłuchać. Dziękuję i pozdrawiam 🍀

  • @rednelli
    @rednelli Жыл бұрын

    Szanowny Panie Inżynierze Dygresja. Dziękuje za przypomnienie. Kilka tygodni temu wymieniłem świece w TRK502 po 20kkm. Zapomniałem aby zdjęcia włożyć na forum/grupę. G burza będzie spora. Bo świece irydowe i po 20kkm. A wymiana bo... Bo byłem już pod bakiem aby sprawdzić/wymienić filtr powietrza itp. Zimowa obsługa pojazdu.

  • @grzrgorzgrabowski1070
    @grzrgorzgrabowski10707 ай бұрын

    Pozdrawiam i podziwiam za wiedzę i jej przekazywanie. Uważam że młode pokolenie mechaników nie zna podstaw mechaniki z czasów PRL i dla tego tyle nietrafionych diagnoz.👍👍

  • @emilsmigielski7390
    @emilsmigielski7390 Жыл бұрын

    Chylę czoła i dziękuję za kolejny świetny materiał💪

  • @damienioslaw1986
    @damienioslaw19866 ай бұрын

    Super się Pana słucha z przyjemnością dużo się nauczyłem dzięki. Moja honda xr 650l dziękuję 😂 A jaka pan by dobral swiece do chlodzonej powietrzem 650.

  • @Yansi_Nemo
    @Yansi_Nemo Жыл бұрын

    Jak się jeździło Motorynkami, WSKami czy Jawami na etylinie to najlepiej było jak świeca miała kolor rudawy. Wtedy było wiadomo że jest OK. ;)

  • @macosm7818

    @macosm7818

    Жыл бұрын

    Jak się jeździło "motorynkami " to się miało w schowku kilka świec i klucz :)

  • @marekpapro4897
    @marekpapro4897 Жыл бұрын

    Z przyjemnością oglądam kolejny film. Kompendium wiedzy w każdym filmie. Najlepszy kanał techniczny związany z tematyka motocyklową. pozdrawiam

  • @wieslawzielinski1954
    @wieslawzielinski1954 Жыл бұрын

    Brawo, brawo,brawo niech się wiedza szerzy. Niestety niedouczonych ,,fizjologów'' wokół nas jest coraz więcej. Dyskutują o wszystkim ale książki w rękach nie mieli nigdy.

  • @arkadiuszkowalski4814
    @arkadiuszkowalski4814 Жыл бұрын

    Felietony Kazika to jeden z pierwszych artykułów jaki czytałem, mimo że na końcu magazynu był.

  • @anatoliymelnyk3487
    @anatoliymelnyk34876 ай бұрын

    W internecie "jak to zawsze w internecie" :) krąży teoria o tym, że położenie świecy w komorze spalania ma znaczenie na poprawność pracy silnika. Chodzi o to, w jakim kierunku jest położona elektroda, np ku zaworowi dolotowemu, wydechowemu lub pomiędzy. Czy może mieć to znaczenie na procesy spalania mieszanki? Chodzi o zwykły wolnossący benzynowy silnik samochodowy. Poza tym bardzo kaloryczny materiał. Dziękuję Panu za tę wiedzę!

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    5 ай бұрын

    Ciekawe pytanie. Spotkałem się z tym tematem. Otóż wydawać się może, że "cień" elektrody przesłania dobrych 20 stopni i że w tym rejonie propagacja płomienia jest zaburzona. Otóż nie wygląda to w ten sposób. Po pierwsze zawirowanie ładunku sprawia, że miejsce inicjacji płomienia ulega przemieszczeniu, a po drugie czoło płomienia nie rozchodzi się jak światło, gdzie przeszkoda sprawia, że rzucany jest cień a jak fala (którą jest) - na przykład na wodzie - jeśli włożymy w wodę pręt lub kij, to gdy napotka go rozchodząca się od wrzuconego kamienia fala, patyk nie sprawia, że za nim jest dziura w fali ;) Dlatego można spokojnie się o to nie troszczyć ;) Pozdrawiam.

  • @anatoliymelnyk3487

    @anatoliymelnyk3487

    5 ай бұрын

    Dziękuję za odpowiedź, wszystko jasne! Pozdrawiam

  • @ostrowski4600
    @ostrowski4600 Жыл бұрын

    Świetny film, wiele się dowiedziałem, dzięki.

  • @STOP447.
    @STOP447. Жыл бұрын

    Kdz.Pozdro i dzieki👍

  • @_J.D._
    @_J.D._8 ай бұрын

    W kwestii świec to jedyne co można poprawić w fabrycznym silniku gdzie producent dobrze dobrał ciepłotę świecy to czasem trwałość poprzez zastosowanie lepszego ale zarazem droższego jej typu.

  • @gallanonim1379
    @gallanonim1379 Жыл бұрын

    Do tego wykładu trzeba też dodać kwestię wpływu samego układu zapłonowego silnika - od niego zależy jak duża energia zostanie dostarczona do świecy, a co za tym idzie siła wyładowania między elektrodami, a także czas trwania. Na tempo zużywania się świecy zresztą też ma to wpływ. A temat jest ważny, bo obecnie nastała wśród posiadaczy starych motocykli, głównie socjalistycznych dwusuwów moda na "zapłony CDI", a dokładnie iskrowniki od współczesnych chińskich motocykli 125cm3 z podstawką dorabianą pod konkretny stary silnik. Niestety, energia generowana przez zawarty tam moduł CDI ładowany z iskrownika jest niewielka, zwłaszcza na wolnych obrotach, dużo niższa niż generowana przez fabryczne, zasilane bateryjnie aparaty przerywaczowe w takich Jawach czy MZ. Efektem jest oczywiście słaba iskra, często na tyle że bez zmniejszenia fabrycznej przerwy na świecy silnik ma problemy z odpalaniem na ciepło i trzymaniem wolnych obrotów, spalanie oczywiście też rośnie a tłumik pluje olejem...

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    To jest już temat o układach zapłonowych czy też o samym procesie zapłonu i wykracza poza świece. Iskrownikowy zapłon nie może się równać z bateryjnym na wolnych obrotach. Na szczęście są też układy elektroniczne zapłonów bezstykowych zasilanych z akumulatora. Te bez problemu dorównują oryginalnym układom bateryjnym. Temat części do klasyków to dość spory obszar. Dokonanie szczegółowej analizy wymaga wykonania testów / pomiarów. Na to nie mam czasu no i to pachnie też darmową reklamą dla producenta części "lepszych".

  • @michak8761
    @michak8761 Жыл бұрын

    Super materiał

  • @JS-swiyc
    @JS-swiyc Жыл бұрын

    dzięki 👍

  • @erykmurek864
    @erykmurek864 Жыл бұрын

    👍

  • @1pawwo
    @1pawwo6 ай бұрын

    Witam. Czy dobór świecy powinien być uzależniony również od stylu jazdy?

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    6 ай бұрын

    Witam. Jak najbardziej.

  • @gerwazywiercituret4174
    @gerwazywiercituret4174 Жыл бұрын

    Super. A może przyszłościowo jakaś seria napraw, modyfikacji w silniku ?

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    Witam. Jak już mówiłem - dostar4czam wiedzę - w garażu się już nasiedziałem i z Wami tam nie pójdę ;)

  • @gerwazywiercituret4174

    @gerwazywiercituret4174

    Жыл бұрын

    @@MMMK-tv To może chociaż silnik przynieść przed kamere i go w " studio " rozkręcić, zeby nie schodzić do garażu... Nie no żart hah, bardzo fajne odcinki. Dużo się z nich uczę.

  • @ostrowski4600
    @ostrowski4600 Жыл бұрын

    Czy mógłby Pan wytłumaczyć taką sytuację ? : W kolegi M72 średnio co 5-10 minut jazdy na gorącym silniku przestawał palić prawy cylinder. Pomagała zmiana świecy lub.... Uniesienie kapturka przewodu zapłonowego o kilka milimetrów na tyle żeby pomiędzy przyłączem świecy a "okuciem" przewodu zapłonowego był pewien odstęp. Wkładaliśmy tam kawałek patyczka i motor jezdził całkiem dobrze a awaria się prawie nie powtarzała . Pogorszenie styku przewodu zapłonowego wydaje się być pogorszeniem iskry a jednak świeca która wcześniej nie paliła zaczynała działać. Czytałem gdzieś o starych sposobach z guzikiem odzieżowym wmontowanym w ciągłość przewodu zapłonowego, ale nie mam pomysłu jak tworzenie dodatkowego oporu elektrycznego mogło by pomódz pracy silnika.

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    Witam. To, co Pan stosuje (jak i to z tym guzikiem) to tak zwana dodatkowa przerwa iskrowa. Co ona robi? Pomocna ona jest w sytuacjach, gdy na świecy pojawia się nagar, olej czy mostki z osadu węglowego. Jeśli silnik pali olej lub zarzuca świecę olejem, to iskra zanika. Teraz dodatkowa przerwa powoduje, że następujące tam wyładowanie iskrowe wymusza iskrę na elektrodach nawet jeśli między elektrodami jest nagar lub olej, który bez tej przerwy spowodowałby upływ prądu do masy bez wyładowania. To znana metoda i stosowana z powodzeniem. Są nawet specjalne świece, które mają wewnątrz izolatora dodatkową przerwę.

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    I jeszcze jedna rzecz - taka sytuacja jak opisana w silniku M72 wskazuje, że jedna świeca jest zarzucana olejem. Proszę porównać wygląd świecy prawej i lewej.

  • @ostrowski4600

    @ostrowski4600

    Жыл бұрын

    @@MMMK-tv Dziękuję za odpowiedź. W życiu bym na to nie wpadł, gdyż pierwsza intuicja sugeruje osłabienie energii docierającej do świecy po przerwaniu ciągłości połączenia przewodu WN, ale jak widać, motoryzacja ma dla nas jeszcze wiele niespodzianek. Pozdrawiam!

  • @mociczyczki
    @mociczyczki Жыл бұрын

    do sv serwisowka podaje cr8 e do spokojnej jazdy i cr 9 e ngk do szybszej 👌🏻 a zwiekszenie przerwy do gornej granicy w porownaniu do minimum niezwieksza nieco mocy ? bo gdzies to czytalem 🤷🏻‍♂️

  • @mrsuzor6824
    @mrsuzor682410 ай бұрын

    Jaka swieca do urala M67-36? Teraz mam ngk 4ps.

  • @Kamandir_Gustlik
    @Kamandir_Gustlik Жыл бұрын

    A co w przypadku świec do naszych np jaw 350? Bo chyba temat świec do dwusuwa został pominięty, chyba że to nie ma wpływu

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    Różnica polega jedynie na tym, że w dwusuwie w mieszaninie palnej jest niewielka ilość oleju. To jednak już inne zagadnienie i nie ma wpływu na dobór świecy co do jej ciepłoty. Odnośnie Jawy 350 - ja cały swój przebieg pokonałem na Iskrach F100. Spisywały się po prostu znakomicie. Zawsze ładny kolor, nigdy nie zawiodły.

  • @Kamandir_Gustlik

    @Kamandir_Gustlik

    Жыл бұрын

    @@MMMK-tv a co koloru, ma być taki sam co pokazany na filmie? Ja osobiście jeżdżę na ngk o cieplocie 8, iskry niestety nie chcą działać, to samo brisk

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    W dwusuwie kolor zawsze będzie inny. Kiedy jeździłem swoją Jawą w paliwie był jeszcze związek ołowiu. 8 w NGK to tyle co 100 u Iskry. Ale żeby Iskry nie chciały działać? Co do samej Jawy 350 to wielu do dziś nie wie, że identycznie wyglądające silniki miały inny stopień sprężania w modelu 638 i 640. Nowsze modele tego samego silnika miały stopień sprężania 9,8 zamiast 10,2 jak w 638 i rozwijały 24KM zamiast 26KM. Możliwe, że słabsza wersja będzie potrzebować świecy cieplejszej.

  • @Kamandir_Gustlik

    @Kamandir_Gustlik

    Жыл бұрын

    @@MMMK-tv sam stopień sprężania to jedno, a przestawienie tulei w radiatorze to drugie. Kumpel opowiadał mi, że miał taką jawe ja warsztacie, co zamiast 26 koni miała 21koni...

  • @MMMK-tv

    @MMMK-tv

    Жыл бұрын

    A odchyłki wykonawcze to trzecie Kolego - nie o tym piszę.

  • @pablo11071201
    @pablo11071201 Жыл бұрын

    Miód dla uszu