No video

Weksel na zabezpieczenie umowy najmu mieszkania

Właściciele mieszkań często zastanawiają się czy mogą żądać od najemców wystawienia weksla przy zawarciu umowy najmu lokalu mieszkalnego. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Transkrypcja wpisu tutaj: umowanajmu.info... .
Weksel nie jest często wybieranym sposobem umowy najmu mieszkania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, ze niewiele osób w ogóle wie o takiej możliwości. Oprócz tego weksel wydaje się być rzeczą bardzo tajemniczą, niewiele osób miało kiedykolwiek okazję skorzystać z takiego instrumentu prawnego. Czy jednak faktycznie jest się czego bać? Nie. Ale czy weksel to najlepszy sposób zabezpieczenia umowy najmu mieszkania? Nie do końca - ale nie uprzedzajmy faktów, przyjrzyjmy się wadom i zaletom takiego rozwiązania.
Pierwszą zaletą, która przychodzi mi na myśl w kontekście umowy najmu mieszkania jest zgodność takiego sposobu zabezpieczenia z ustawą o ochronie praw lokatorów. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, ponieważ ustawa o ochronie praw lokatorów nakłada na właścicieli mieszkań liczne ograniczenia. Na szczęście weksle nie są nimi objęte, dzięki czemu mogą zabezpieczać najem lokalu mieszkalnego.
Drugą istotną zaletą weksla jest brak kosztów związanych z udzieleniem takiego zabezpieczenia. Inne sposoby zabezpieczenia mieszkań są związane z takim kosztem. Jako przykład może posłużyć kaucja albo oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucji - jeżeli nie będzie to koszt bezpośredni, to przynajmniej będzie to oznaczało zamrożenie pieniędzy na długi czas (kaucja).
Trzecią zaletą weksla wystawionego przy umowie najmu lokalu mieszkalnego jest jego skuteczność. Wynajmujący mając weksel wystawiony przez najemcę może przeprowadzić przyśpieszone postępowanie sądowe. Na podstawie weksla sąd powinien wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, który umożliwia wynajmującemu szybkie zabezpieczenie jego roszczeń. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest takie proste. Od nakazu zapłaty najemca może wnieść zarzuty, a sąd może wstrzymać zabezpieczenie.
Czwartą zaletą weksla z punktu widzenia właściciela mieszkania jest presja psychiczna, którą weksel wywiera na najemcę. Najemca będzie wiedział, że jeżeli nie będzie się wywiązywał z obowiązków wynikających z umowy najmu mieszkania, to wynajmujący może wykorzystać weksel.
Ale weksel wystawiony przy zawarciu umowy najmu lokalu mieszkalnego ma także wady. Weksel nie jest wcale prostym narzędziem dochodzenia roszczeń - nie każdy umie się posługiwać wekslem. A wbrew pozorom znajomość prawa wekslowego jest wymagana na każdym etapie pracy z wekslem - zarówno przy wystawieniu weksla, jak i przy kierowaniu sprawy do sądu. Nieumiejętne traktowanie weksla może spowodować jego nieważność. Dlatego wymagana jest tutaj bardzo duża uwaga, doświadczenie i znajomość prawa wekslowego.
Drugim minusem weksla jest to, że niewielu najemców będzie chciało podpisać weksel. Na rynku wynajmu jest obecnych wiele mieszkań, których właściciele nie będą stawiali takich żądań. Może dojść do sytuacji, w której potencjalny najemca będzie wolał wynająć inne mieszkanie zamiast wystawiać weksel zabezpieczający umowę najmu lokalu mieszkalnego.

Пікірлер: 11

  • @barbaragorbaczow5331
    @barbaragorbaczow53314 жыл бұрын

    Słaby dźwięk. Jak byś mówił do nas z szafy ;)

  • @AgnieszkaPiesto
    @AgnieszkaPiesto8 жыл бұрын

    My w przy wynajmie stosujemy weksel, mina najemców jak go pospisują jest średnia, natomiast w momencie rozwiązania umowy i zwrotu weksla gdy gratulujemy im, że nie musieliśmy z niego korzystać są zazwyczaj bardzo dumni z siebie.

  • @jolantaliniowska2581
    @jolantaliniowska2581 Жыл бұрын

    Umowa najmu okazjonalnego nie zabezpiecza wynajmującego - od tego trzeba zacząć. A weksel...? No cóż... lepszy rydz niż nic.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Жыл бұрын

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @sebastianj1521
    @sebastianj15218 жыл бұрын

    Witam Czy bylaby jakas szansa do linka lub jakiegos pliku z taka umowa najmu mieszkania wlasnie z takim wekslem do umowy jak to wogule powinna wygladac i jakie paragrafy tam zawarte w umowie by taki weksel byl wazny . Pozdrawiam

  • @kompanyon1001
    @kompanyon10016 жыл бұрын

    Dżień dobry. Czy mogę tu zapytać? Czy mam szansę na zwrot zadatku? Chciałem wynająć mieszkanie. Na spotkaniu z właścicielem podpisaliśmy "Potwierdzenie wpłaty zadatku'' w wysokośći 1600 zł na poczet kaucji (zadatek zostanie odliczony od kaucji - tak było zaznaczone w tym Potwierdzeniu). Niestety wystąpiły komplikacje i musiałem zrezygnować z wynajmu o czym powiadomiłem wlaśćiciela za tydzeń przed podpisaniem umowy. Poprosiłem o zwrot Zadatku i powiedziałem że kompensuję koszty wystawienia ogłoszenia. Na początku wlaściciel pogodził się. Po dwóch dniach dostałem od niego maila: "Witam, chciałbym zacząć od tego, że zgodnie z polskim prawem zadatek nie podlega zwrotowi - gdybym ja zerwał umowę mogli by Państwo rządać odszkodowania w wysokości 2 krotności wpłaconego zadatku. Jak zauważą Państwo w zestawieniu kosztów - policzyłem jedynie paliwo, autostradę i wystawienie ogłoszenia - bo, żeby je wynająć musiałem dzisiaj przyjechać do Warszawy z Gdyni i wrócić z powrotem - bo tam aktualnie realizuje zlecenie. Nie policzyłem natomiast straty dniówki, więc wydaje mi się to wyjątkowo uczciwym podejściem do tematu. Proszę wydrukować oświadczenie, podpisać, zeskanować i odesłać, a przelew zrobię tego samego dnia." Koszty całkowite wynoszą 593zł. Czy to jest zgodnie z polskim prawem? Dziękuję

  • @O.T1010
    @O.T10103 жыл бұрын

    Nigdy nie podpisałbym weksla jako zabezpieczdnia umowy najmu mieszkania. Rownie dobrze można podpisac przewlaszczenie na zabezpieczenie.

  • @alcatrazep
    @alcatrazep6 жыл бұрын

    Kazać podpisywać weksel in blanco to przesada.

  • @Geheimnis8I
    @Geheimnis8I6 жыл бұрын

    o boże, zbyt późno to obejrzałam ... bo wlasnie podpisałam weksel do umowy..

  • @gagness

    @gagness

    Жыл бұрын

    Nie dobrze.

  • @gagness
    @gagness Жыл бұрын

    I prosze mi uwierzyc ,ze jest wiecej nieuczciwych Wlascicieli niz Lokatorow.

Келесі