O nieskończoności

Ғылым және технология

Wykład Wszechnicy PAN z dn. 9 kwietnia 2014 r.
Wykładowca: dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN
Organizacja: Biuro Upowszechniania i Promocji Nauki PAN

Пікірлер: 98

  • @AntySyjon
    @AntySyjon8 жыл бұрын

    Bardzo lubię tego gościa, super wykłady zawsze prowadzi

  • @franki01mail

    @franki01mail

    8 жыл бұрын

    +AntySyjon Podzielam opinię, uwielbiam słuchać jego wykładów

  • @iwonaurbanska3259

    @iwonaurbanska3259

    5 жыл бұрын

    Super że są tu te wykłady

  • @marcinkowskimariusz7787
    @marcinkowskimariusz77878 жыл бұрын

    bardzo sympatyczny człowiek i bardzo dobry nauczyciel !

  • @dariuszmichalczuk3946
    @dariuszmichalczuk39465 жыл бұрын

    Nic nie rozumiem ale oglądam! Chyba jestem skończony!

  • @domagalpawel

    @domagalpawel

    Ай бұрын

    😂 . Ja tez

  • @canalminus-

    @canalminus-

    Ай бұрын

    Polecam czytać zamiast yt

  • @stani47
    @stani475 жыл бұрын

    matematyka jest niesamowita .......szkoda że tak mało ludzi jest w stanie ją pojmować ...

  • @juranin
    @juranin2 жыл бұрын

    Efekt pogłosu psuje odbiór tego bardzo ciekawego wykładu.

  • @X-RayTeam
    @X-RayTeam2 жыл бұрын

    Gość jest niesamowity.

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski54736 ай бұрын

    Zawsze ciekawie✋ Kosmos zadziwia i szokuje🌃😯!?#Wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości🏖Astrofaza(A.Dragan/T.Rożek/M.Heller(religia/ewolucja)

  • @piotrfret562
    @piotrfret5626 жыл бұрын

    Swietny wykładowca interesujący wykład.

  • @benedyktczydziesty4399
    @benedyktczydziesty43992 жыл бұрын

    Staszek i Krzysiek zawsze na propsie😃👍🍾

  • @KotPiess
    @KotPiess2 жыл бұрын

    Dr Stanisław Bajtlik jak zwykle znakomity

  • @patryk6949
    @patryk69493 жыл бұрын

    Świetny wykład, oby więcej takich

  • @wuhazet
    @wuhazet6 жыл бұрын

    Najciekawszy fragment: 1:06 - 2:00

  • @bizon82rp
    @bizon82rp7 жыл бұрын

    koniec wszechswiata jest tym samym co poczatek tylko w innym czasie ;)

  • @hairdresser1985
    @hairdresser19852 жыл бұрын

    Wszechświat jest jak półprosta miał początek wiec jest skończony.

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski44864 жыл бұрын

    wybaczcie ale jakosc dzwieku bardzo meczy ogladanie wykladu

  • @szachowakupasada8245
    @szachowakupasada82452 жыл бұрын

    Pozdrawiam zsckr marianowo 😗

  • @edmunddantes9269
    @edmunddantes92698 жыл бұрын

    Liczby to abstrakcje, które powinny służyć opisywaniu świata. Fizyka potrzebuje "nowej" matematyki. Wyjść poza abstrakcję, używając de facto abstrakcji (liczb) już niełatwo. Może przyszłość należy do samouków, bo wątpię, żeby publiczna szkoła wypluła dobrego matematyka.

  • @Mertyy3

    @Mertyy3

    8 жыл бұрын

    +Edmund Dantes Ale pleciesz bez sensu "liczby powinny służyć opisywaniu świata", "fizyka potrzebuje nowej matematyki", "wyjść poza asbtrakcje za pomocą abstrakcji niełatwo", you serious? Liczby należą do matematyki, która już opisuje świat w pewnym przybliżeniu, ale dzięki za radę, żeby ich użyć do takiego celu :) Fizyka potrzebuje nowych teorii matematycznych do lepszego opisu mechaniki kwantowej chociażby, ale w pewnym przybliżeniu obecna matematyka daje radę (wystarczy się rozejrzeć), więc obecne teorie są bardzo pożyteczne i nie uważam żeby obecna wiedza matematyczna była tak wewnętrznie sprzeczna żeby trzeba było ją rewolucjonizować, np. teoria mnogości to kawał dobrej roboty. Wychodzenia poza abstrakcje za pomocą abstrakcji nie skomentuje, bo to jakiś wierszyk a nie merytoryczna wypowiedź.

  • @subufer7560
    @subufer75607 жыл бұрын

    Z pewnością jest to interesujący wykład ale- jak większość podobnych referatów prowadzonych w dużych salach- zagłuszany jest pogłosem. Bez "audioprzecierki" chyba się nie obędzie :). Mała prośba do organizatorów takich interesujących spotkań: rejestrujmy dźwięk mikrofonem znajdującym się blisko lektora, a nie zbierającym głos z nagłośnienia sali.

  • @zarkadiusz7
    @zarkadiusz77 жыл бұрын

    Jedna nieskonczonosc jest wieszka od drugiej, a ile jest nieskonczonosci? Nieskonczenie wiele. NIech moc bedzie z wami.

  • @Ender40i4
    @Ender40i44 жыл бұрын

    Im większe jest przyciąganie na jakiejś sferze tym wolniej "wycieka z niej czas", aby zwiększyć w tej sferze przyciąganie trzeba do jej wnętrza dostarczyć masy. Na dostarczenie masy potrzebny jest czas, którego nie ma, bo grawitacja blokuje jego "wyciekanie". Do horyzontu zdarzeń można się zbliżać asymptotycznie, ale czarne dziury (jeżeli nie zostały stworzone na początku wszechświata) mogą rosnąć jako nakładane kolejne sfery z coraz rzadziej upakowanej materii tak aby grawitacja nie mogła przekroczyć wartości krytycznej.

  • @maciejkulczycki3882
    @maciejkulczycki38827 жыл бұрын

    Nie odróżnianie liczenia od konstruowania liczb / relacji jest przyczyną takich paradoksów.

  • @maciejkulczycki3882

    @maciejkulczycki3882

    3 жыл бұрын

    @@ravdobrzynski : To nic nowego: vide Luitzen Egbertus Jan Brouwer i intuicjoniści.

  • @iksylion
    @iksylion7 жыл бұрын

    Oto ciekawy przykład. Załóżmy, że jesteśmy właścicielami zaczarowanego hotelu o nieskończonej liczbie pokoi. Wszystkie pokoje są jednoosobowe i wszystkie są zajęte. Ale uświadamiamy sobie, że powstał pewien błąd, polegający na tym, że osoby w pokojach o parzystych numerach, powinny trafić do pokoi nieparzystych. Podobnie jest z pozostałymi pokojami, tylko, że na odwrót. Czyli potrzebna jest zamiana osób z pokoi na przeciwko siebie. Mamy mikrofon i głośniki w każdym z pokoi. Wszystkie osoby są w swoich pokojach. Wszystkie osoby są spakowane, sprawne fizycznie i zdolne do wykonania naszego polecenia: „Prosimy o przejście ze swoimi rzeczami z pokoi nieparzystych do pokoi na przeciwko, czyli o 1 wyżej, a z pokoi parzystych do pokoi o 1 niżej, czyli też na przeciwko”. Cała ta nieskończona operacja trwała około 15 minut. Ta nieskończoność wyraziła się dla nas w skończonym czasie i wynosi on 15 minut. Ujęliśmy nieskończoną ilość pokoi w prosty sposób przez działanie w czasie. W ten sposób ujęta nieskończoność jawi nam się jako coś, z czym mamy na codzień do czynienia, czyli z czasem. Nieskończoność to 15 minut. Wykorzystaliśmy parzystość i nieparzystość liczb, w funkcji czasu zamieniliśmy to, co było przeciwstawne. W nieskończoności zadziałał wektor parzystości i antywektor parzystości przez transformację czasu. Istnieje inny przykład wymyślony przez pewnego wybitnego Matematyka, który odkrył wiele ciekawych prawd w dziedzinie nieskończoności. Chodzi oczywiście o Hotel Davida Hilberta. Rozważmy tylko najprostszy przykład jego paradoksu. Sytuacja jest bardzo podobna jak w powyższym moim przykładzie. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy portierem w Grand Hotelu, w którym jest nieskończona liczba pokoi. Wszystkie pokoje są już zajęte, gdy przychodzi do nas kolejny klient chcący wynająć pokój. Wydawałoby się, że sytuacja jest bez wyjścia i musimy klienta odprawić z kwitkiem. Na szczęście nasz hotel ma nieskończoną liczbę pokoi, więc możemy wykonać sprytny trik: klienta z pokoju numer 1 przekwaterujemy do pokoju nr 2, tego z pokoju nr 2 do pokoju nr 3, itd.. Ogólnie można powiedzieć, że dokonujemy przekwaterowania klientów z pokojów n do pokojów n+1. W ten sposób wszyscy nasi wcześniejsi klienci mają gdzie mieszkać, a my mamy wolny pokój nr 1, do którego możemy zakwaterować naszego nowego gościa. Tak więc, mimo że hotel był pełen, znalazło się miejsce dla nowego klienta. Istotne jest tu działanie, polegające na dodawaniu liczby 1 i fakt, że to działanie nie zmienia nic w stosunku do nieskończoności. Nieskończoność powiększona o 1, nadal jest tą samą nieskończonością. Zadziwiające. Możemy nieskończenie wiele razy dodawać 1 i nic się nie zmienia.

  • @piotrfret562

    @piotrfret562

    6 жыл бұрын

    Tyle ze jezeli miejsc jest nieskonczenie wiele to nie mogły byc wszystkie zajęte:)

  • @bezamalachit5133
    @bezamalachit51337 жыл бұрын

    nieskończoność- równoczesność-brak czasu

  • @_ikoki
    @_ikoki3 жыл бұрын

    Myślę, że nie ma nieskończoności mniejszej i większej, tylko rzekłbym, że nieskończoność jest bardziej lub mniej gęsta.

  • @multivita
    @multivita7 жыл бұрын

    Jak to się mówi, papier przyjmie każdą brednię, tak samo i niejaką nieskończoność. Nieskończoności nie da się udowodnić, bowiem nie ma kiego układu, który mógłby zliczać w nieskończoność.

  • @maciejkulczycki3882
    @maciejkulczycki38827 жыл бұрын

    Kantor przypłacił swoje odkrycie obłędem, bo widocznie go nie akceptował. Istnieją inne poglądy na sprawę - vide intuicjoniści.

  • @multivita
    @multivita7 жыл бұрын

    Przykład z żółwiem jest nietrafiony, bowiem żeby prześcignąć żółwia, musiałby przeniknąć przez tegoż żółwia. W przeciwnym przypadku takie rozważanie nie ma kompletnie sensu. Naukowcom pomerdało się chyba prześciganie żółwia, z pokonywaniem konkretnego odcinka. Tak więc albo rozpatrujemy pokonanie konkretnego odcinka, albo prześciganie żółwia, którego to nigdy nie przegoni, bo przecież nie przeniknie przez niego.

  • @joealex89
    @joealex898 жыл бұрын

    17:13 Przytoczony wiersz jest błędny, oto prawidłowa wersja: Kuć i orać w dzień zawzięcie Bo plonów nie ma* bez trudu Złocisty szczęścia okręcie Kołyszesz Kuć. My nie czekajmy cudu Robota to potęga ludu. *nie ma - liczy się jako cyfra 5, bo kiedyś można to było napisać łącznie.

  • @zenon6524
    @zenon65243 жыл бұрын

    Da się trafić w punkt ,tylko nie trzeba mieszać wymiarów?

  • @sebastianparkasiewicz757
    @sebastianparkasiewicz757 Жыл бұрын

    9:50 Czy to na pewno Kepler się nad tym już zastanawiał? W literaturze oraz w internecie można wyczytać, że to Heinrich Olbers zastanawiał się nad tym, iż skoro wszechświat jest nieskończony to na całym niebie powinno być widać gwiazdy, jedna obok drugiej rozświetlające całe niebo. Nazywa się to paradoks Olbersa.

  • @bezamalachit5133
    @bezamalachit51337 жыл бұрын

    nauka siedzi w XXI wiecznej jaskini...

  • @SuperSnorlaks
    @SuperSnorlaks8 жыл бұрын

    Poważny błąd. 15:45- tutaj powinien być przytoczony zbiór licz niewymiernych, a nie rzeczywistych.

  • @adamsliwinski7579

    @adamsliwinski7579

    8 жыл бұрын

    +SuperSnorlaks Zgadzam sie z Toba..Mylil sie niestety i mylil zbiory .Paradoksy oglednie tlumaczone .mylil ciagi liczbowe i limensy z nieskaczanoscia,,,slabe tlumaczenie

  • @slawomirslyk
    @slawomirslyk6 жыл бұрын

    Lubię nazywanie rzeczy po imieniu a takim było nazwanie teorii wieloświatów "bajaniem". Ostatnio sporo takich "teorii" pojawia się jako niby poważne w naukach przyrodniczych.

  • @tadeuszszywaa6479
    @tadeuszszywaa64796 жыл бұрын

    Stan nagłośnienia tego wykładu, obrazuje stan nauki polskiej. Dr Stanisław Bajtlik jak zwykle znakomity !

  • @grazynawe9617

    @grazynawe9617

    3 жыл бұрын

    Święta prawda, aż uszy bolą, wystarczyło by przepuścić przez usuwacz echa programowy

  • @krzysiozak
    @krzysiozak7 жыл бұрын

    Hura moje wyświetlenie cztery ósemki 8888

  • @grzegorzwxx4536
    @grzegorzwxx45368 жыл бұрын

    Bertrand Russell (ulubione) - Barber paradox:*W pewnym mieście jest fryzjer, który goli wszystkich mężczyzn, którzy nie golą się sami, natomiast nie goli tych mężczyzn, którzy golą się sami. Czy ów fryzjer goli się sam? Jeśli goli się sam, to nie może golić się sam, a jeśli należy do mężczyzn, którzy nie golą się sami, to goli się sam!*

  • @danapawlek4317

    @danapawlek4317

    7 жыл бұрын

    ogoli się sam tylko raz tylko pierwszy raz;)

  • @maciejkulczycki3882

    @maciejkulczycki3882

    7 жыл бұрын

    Gdyby uwzględnić element czasu, paradoks znika :)

  • @AaliaSSailaA
    @AaliaSSailaA7 жыл бұрын

    proszę zrozumieć że nie może pan oceniać nie zakończonej listy , w czasie powstawania .. proszę raczej przyjąć że lista jest w trakcie .. podobnie jak wymyślanie następnych liczb rzeczywistych .. chciałby pan więc przyjąć dowód który nie jest zakończony ..

  • @AsterxCo
    @AsterxCo Жыл бұрын

    Dzień dobry, ma Pan Doktor szansę jako jeden z pierwszych skorygować te niedorzecznosci. Teoria mnogości upadła. m.kzread.info/head/PL4JKMrPVVtp-uOQlvacaty9ievUZfCZL6

  • @jurekmozdzierz7954
    @jurekmozdzierz79545 жыл бұрын

    Proszę kogoś o wyjaśnienie w którym momencie się mylę: Wyjaśnienie paradoksu Keplera w sposób w jaki zrobił to pan Bajtlik jest niespójne. Przecież patrząc na wszechświat odległy o tyle lat świetlnych ile lat ma wszechświat powinniśmy obserwować go w bezpośrednio po wielkim wybuchu, a więc i widzieć światło z całej materii. Wydaje się że to właśnie obserwujemy w postaci mikrofalowego promieniowania tła.

  • @Pec3t

    @Pec3t

    5 жыл бұрын

    Jesli dobrze pamietam to ciemna noc jest dowodem na rozszerzanie sie wszechswiata. Widzialny wszechswiat jest skonczony i jest to sfera o promieniu ok 46 mld lat. Wynika to z faktu, ze przestrzen rozszerza sie z predkoscia wieksza nic C.Reszta nam uciekla i swiatlo z bardziej odleglych rejonow kosmosu nigdy do nas nie dotrze. Zreszta, jesli dobrze rozumiem, to tego swiatla bedzie do nas docierac coraz mnie.

  • @jareknowak8712
    @jareknowak87124 жыл бұрын

    Czy zbior: "Liczby" nie jest zbiorem wszystkich zbiorow?

  • @MaciekClockwise

    @MaciekClockwise

    3 жыл бұрын

    oczywiście, ze nie

  • @jareknowak8712

    @jareknowak8712

    3 жыл бұрын

    @@MaciekClockwise jeszcze długa droga przede mną :)

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami32642 жыл бұрын

    czy z tegoo sposobu nie wynika, że całkowitych jest więcej niż wymiernych? :)

  • @omeleq
    @omeleq8 жыл бұрын

    nieskonczoność nie istnieje bo istnieje skonczony punkt plancka. Zatem da się wszystko podzielić i przewidzieć w teorii.

  • @henrykdomagala6198

    @henrykdomagala6198

    7 жыл бұрын

    wszystko co materialne, jest dla człowieka , przez BOGA -----STWORZONE ----- wszystko ponad to ----- przez człowieka nigdy nie zgłębione>>>>>

  • @tomaszdziamaek1839

    @tomaszdziamaek1839

    4 жыл бұрын

    Istnieje: wynikiem dzielenia przez zero jest przecież nieskończoność.

  • @WitoldBanasik
    @WitoldBanasik7 жыл бұрын

    Dziękuję za ciekawy wykład. Zabawne były rozważania retoryczno-erystyczne. Nie można podnieść nieskończoności do potęgi czy też jej pomnożyć ani podzielić ... bo to i tak daje wszystko nieskończoność. Zatem nie ma żadnego problemu czy też paradoksu hotelu Hilberta. On pomieści wszystko...tak czy siak. Ludzie mają problemy z pojęciami wieczności i nieskończoności bo sami są ograniczeni... czasem wręcz niemiłosiernie... patrz wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Pozdrawiam słonecznie...

  • @piotrfret562

    @piotrfret562

    6 жыл бұрын

    Trzeba rzeczywiscie byc cholernie ograniczonym by wpieprzac swoje poglądy komusze do takiego wykladu,a zacząłes tak dobrze. Swoją drogą trzeba byc niezwykle otumanionym by wybrac hilarusie .

  • @everythingiseverything7886

    @everythingiseverything7886

    6 жыл бұрын

    tez nie do konca rozumiem paradoks hilberta:)

  • @TheJoten52
    @TheJoten524 жыл бұрын

    Niestety, nie da się tego sluchać. Fatalne nagłośnienie, dla takich poważnych wykładów powinno sie dobrać starannie sprzęt nagłasniający.

  • @tomaszdziamaek1839

    @tomaszdziamaek1839

    4 жыл бұрын

    Zrzuci się pan na nagłośnienie?

  • @wuhazet
    @wuhazet6 жыл бұрын

    46:53 A co wg pana oznacza OBSERWACJA?

  • @vaderousvaderous1806
    @vaderousvaderous18066 жыл бұрын

    wydaje mi się że prawa opisywane przez ludzi są logiczne względem jego rozumu pojmowania rzeczy początkowych i końcowych,to tak jakby mikro-świat (atomów) udowadniał nam że nasza planeta jest nieskończenie wielka i jest to wszechświat (dla atomów) przy czym my wiemy że ziemia nie jest wszechświatem ale tylko jego częścią

  • @modestpotempa6607
    @modestpotempa66073 жыл бұрын

    Ha, ha... Niemiecki matematyk urodzony w Petersburgu....

  • @wies-wh6tc
    @wies-wh6tc4 жыл бұрын

    Nie wiem kto takie rzeczy wymyśla i komu się chce tych bzdet uczyć

  • @wuhazet
    @wuhazet6 жыл бұрын

    36:30 "...do nieskończoności na końcu wszechświata" Oj chyba pan lekko przesadził panie doktorze, hmmm...

  • @tomaszcodasz
    @tomaszcodasz8 жыл бұрын

    1+2+3+4+.... = -1/12

  • @hardlivepokerdance3048

    @hardlivepokerdance3048

    8 жыл бұрын

    O co kaman?

  • @tomaszcodasz

    @tomaszcodasz

    8 жыл бұрын

    też chciałbym to wiedzieć

  • @zz184

    @zz184

    7 жыл бұрын

    Bzdura. Ciąg liczb dodatnich nigdy nie da liczby ujemnej.

  • @tomaszcodasz

    @tomaszcodasz

    7 жыл бұрын

    To jest rzeczywistość. Ten wynik ma zastosowanie w kwantowej teorii pola i teorii strun.

  • @WLODEK749

    @WLODEK749

    7 жыл бұрын

    tomaszcodasz

  • @jozefgarstka7127
    @jozefgarstka71277 жыл бұрын

    Kochani,jedna malutka rada : jeśli macie zamieszczać materiał z taką jakością dźwięku to nie zamieszczajcie go wcale .

  • @GucioTenOdMaji

    @GucioTenOdMaji

    5 жыл бұрын

    Jeśli masz w taki sposób się wypowiadać to nie wypowiadaj się wcale

  • @tomaszdziamaek1839

    @tomaszdziamaek1839

    4 жыл бұрын

    A dołoży się pan na mikrofon?

  • @mefju69
    @mefju697 жыл бұрын

    co to za nauka odgrzewanie starego kotleta???

  • @AaliaSSailaA
    @AaliaSSailaA7 жыл бұрын

    Sz.P Bajtlik .. proponuję Panu pojedynek .. w zakresie od ZERO do JEDEN ja będę podawał liczby wymierne a Pan całkowite .. przegra ten kto nie będzie potrafił podać następnej liczby .. i to jest dowód ostateczny bo ja mam w zakresie od ZERO do JEDEN nieskończoną ilość liczb wymiernych a Pan tylko jedną .. nie jest więc tych liczb tyle samo !

  • @ravdobrzynski
    @ravdobrzynski5 жыл бұрын

    Liczby naturalne: 0 - to nie liczba ?, Zera nie ma nie istnieje przecież. NIC, NULL, NOTHING. 1 - pierwsza (najmniejsza) liczba NIE PODZIELNA. Jeżeli coś się dało podzielić to to nie było JEDEN. ∞ - ostatnia (największa) liczba Wychodzi nam zbiór: 0, 1, 2 ,3 ,..... ,∞-1, ∞ --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- A teraz fantazje matematyczne: Liczby rzeczywiste: (te liczby nie istnieją w rzeczywistości, istnieją tylko na papierze. :) ale matematycy je tak nazwali. Jeżeli weźmiemy najmniejszą możliwą liczbę .... JEDEN. (niepodzielną ale to pomińmy na chwilę) I to 1 podzielimy na nieskończenie wiele kawałków, części. To najmniejsza z nich będzie wynosiła 1/∞. Czyli najmniejsza możliwa liczba rzeczywista większa od 0 to 1/∞ , taki kwant liczbowy. A z tego wynika że nie istnieją liczby ciągłe. One są kwantowe.... (w fizyce jakoś takie cuda z kwantami przeszły). Dlaczego? Bo zdefiniowaliśmy zbiór liczb naturalnych jako skokowy , krokowy z krokiem równym najmniejszej wartości czyli 1. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ∞ ÷ ∞ = 1 bo jeżeli x = ∞ to x ÷ x =1 ∞ +1 = ???? NIE MOŻNA bo ∞ jest ostatnią liczbą, bo co niby możesz dodać do wszystkiego skoro nie masz już nic. Nie masz skąd wziąć. Wszystko już jest tam. Nie istnieją liczby ujemne, one są zwykłymi liczbami tylko są od kogoś pożyczone. :) Cała dzisiejsza matematyka do poprawy :) Uwaga:wszystko powyższe mocno nie zgadza się z dzisiejszą matematyką wykładaną na całym bożym świecie !!!! Ale to ja mam rację.

  • @mietek-kulka

    @mietek-kulka

    5 жыл бұрын

    No to jest nas dwoje poza Matrixem. Brawo Ty.

  • @plazmi1

    @plazmi1

    5 жыл бұрын

    to są takie bzdury. napisałeś jedno poprawne zdanie w tym komentarzu.

  • @mietek-kulka

    @mietek-kulka

    3 жыл бұрын

    @@ravdobrzynski Wszystko zrozumiałem, całkowicie się z Tobą zgadzam. Liczenie to arytmetyka, tylko liczby naturalne są prawdziwe, bez zera. Matematyka to sztuki piękne.

  • @plazmi1

    @plazmi1

    3 жыл бұрын

    @@ravdobrzynski wrócił po latach gadając filozoficzne bzdury w internecie. Pytanie brzmi... Po co? Laicy przychodzący tutaj przez takich jak Ty myślą że matematyka to pierdu pierdu o niczym i że nie potrafią do żadnego sensownego wniosku dojść, ciągle się kłócą. A rzeczywistość jest zupełnie inna.

  • @plazmi1

    @plazmi1

    3 жыл бұрын

    @@ravdobrzynski najpierw mi powiedz mój drogi czym jest liczba. Jeśli mówisz o liczbach naturalnych to z faktu że są one zdefiniowane indukcyjnie nie ma największego elementu, gdyby istniał to przecież jego następnik byłby większy od niego, co daje nam sprzecznosc bo żaden element nie może być większy od największego

  • @prestissimoLIVE
    @prestissimoLIVE7 жыл бұрын

    Jak długo będziemy słuchać bajek, nielogicznych bajek, o wielkim wybuchu? Jak długo będziemy słuchać farmazonów, że wiek wszechświata ma 13-16 miliardów lat bo patrząc w jedną stronę sięgamy na taką odległość czasową? A przecież gdy się odwrócimy tyłem o 180 stopni to też widzimy materię mającą te 13-16 miliardów lat więc trzeba to do siebie dodać i mamy wiek wszechświata co najmniej 26-32 miliarda lat. A gdybyśmy dotarli do granic obserwowalnego wszechświata i zrobili to samo to mieli byśmy w tył 32 miliardy lat i w przód kolejne 13-16. I tak dalej. Więc ile jeszcze będziemy słuchać tych kitów? A może wcale nie było żadnego urojonego WW tylko materia rodzi się w wolnej przestrzeni spontanicznie tam gdzie jeszcze pustka nie jest nią wypełniona? Słucham takich wykładów bo lubię się co chwila zaśmiać nad ograniczoną wiedzą i wyobraźnią naukowych tytanów umysłowych nie rozumiejących o czym mówią. Z jednoczesną sympatią do nich-do większości.

  • @karolbronson9463

    @karolbronson9463

    7 жыл бұрын

    No właśnie można by przyjąć rozmiar wszechświata na te ok. 14 mld lat, gdyby Ziemia znajdowała sie w centrum WW i expansja zachodziłą z predkością światła. I chyba trzeba by dodać , że taki rozmiar ma OBSERWOWALNY DŹIŚ wszechświat bo nie potrafimy zajrzeć dalej. Więc jak można mówić,że wiemy jaka jest wielkość naprawdę???? I przecież z granicy obserwowalnego wszechświata znów widzielibyśmy taki sam promień itd,itd.

  • @Smoke-tf8xk

    @Smoke-tf8xk

    3 жыл бұрын

    Ty wiesz co piszesz? Naosuales że ta materia ma od 13 do 16 miliardów lat

  • @blueeyes8131
    @blueeyes81314 ай бұрын

    Bzdury .. kompurlerowa inteligencja mówi coś innego

  • @piotrsmietaniak2012
    @piotrsmietaniak20127 жыл бұрын

    ależ ta nasza nauka zacofana, tylko teoretyzowanie i schematy na poziomie Newtona i XVwieku...

  • @piotrraczek2039
    @piotrraczek20395 жыл бұрын

    Nieskończoność ludzkiej naiwności powoduje, że ludzie wierzą w takie bzdury, jak nieskończenie wielki kosmos, loty w kosmos, okrągłą Ziemię itp.

  • @tomaszdziamaek1839

    @tomaszdziamaek1839

    4 жыл бұрын

    Wg mojego doświadczenia Ziemia jest wklęsła.

  • @mefju69
    @mefju697 жыл бұрын

    nauka dzis to powielanie tego co odkryto 100lat temu to historia a nie nauka....

Келесі