Nastolatek i rówieśnicy. Konieczność życia w grupie | Prof. Marek Kaczmarzyk | Podcast EduAkcji #18

O tym, że nie możemy żyć bez innych, że samotność to ogromny ból i że nastolatki zmieniają jedną grupę odniesienia (rodziców) na drugą (rówieśników) opowiada prof. Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia: www.edu-akcja.pl/nastolatek/
Człowiek podobnie jak wiele innych gatunków żyje i ewoluuje w tzw. dostosowaniu łącznym, to jest w grupach, które mogą i umieją więcej niż jednostki, które się na nie składają.
Dotyczy to wszystkich ludzi i ma swoje konsekwencje dla różnych grup wiekowych.
Nastolatek jest w momencie, gdy wyzwala się z grupy rodzinnej i zmienia swój punkt odniesienia na relacje rówieśnicze.
Rzecz jednak w tym, że nastoletnia grupa rówieśnicza składa się z niedojrzałych członków, którzy mają problem chociażby z szacowaniem ryzyka. Próby ochrony nastolatka przed takimi grupami przez rodziców i opiekunów rodzą konflikty. Brak takich grup czy odrzucenie przez nie rodzi ból - porównywalny a nawet większy niż ból fizyczny.
Poruszone tematy:
01:32 Dlaczego grupy są dla nas ważne. Dostosowanie łączne
03:07 Pamięć grupy jako przykład kompetencji zbiorowych
04:32 Nastolatek a grupa. Możliwości wykluczenia
06:07 Rodzina i grupy rówieśnicze. Możliwość konfliktu
07:17 Przymus bycia w grupie
08:47 Grupa rówieśnicza nastolatków. I brak dorosłych…
09:42 Klasa jako grupa rówieśnicza. Grupy jednowiekowe
10:47 Niedojrzałość nastoletniej grupy a szacowanie ryzyka
13:47 Waga grupy dla życia człowieka w tym nastolatka. Manipulacje
16:27 Opieka nad nastolatkiem a obecność w grupie. Kompromisy
17:32 Wykluczenie z grupy rówieśniczej
18:12 Ból odrzucenia tak duży jak fizyczny
18:37 Ból odrzucenia a ból fizyczny. Różnice
20:12 Przeciągający się ból odrzucenia i jego konsekwencje. Depresja, agresja, inne
21:17 Substancje psychoaktywne, samookaleczenia remedium na brak akceptacji
Gość EduAkcji: dr prof. UŚ Marek Kaczmarzyk - ekspert EduAkcji, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek. Najważniejsze z nich to „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Specjalizuje się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. W jego szkoleniach i wykładach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli i wychowawców.
EduAkcja to nowoczesny program szkoleń online dla nauczycieli szkolnych, wychowania przedszkolnego oraz rodziców realizowany z wybitnymi ekspertami. Szkolenia zawierają pokazowe zajęcia z dziećmi, po zalogowaniu dostępne są przez 12 miesięcy 24h na dobę. Zarówno dostęp indywidualny lub grupowy dla całej kadry pedagogicznej do platform szkoleniowych można wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Po każdym szkoleniu wystawione jest zaświadczenie z jego ukończenia. Zapraszamy!
Szkolenie „Bunt nastolatka” ukazuje młodego człowieka od strony, od której go wcześniej nie znaliśmy. Tłumaczy różnice w postrzeganiu świata między nastolatkiem, z jego mózgiem przechodzącym przez szybkie i intensywne zmiany, a nami - dojrzałymi ludźmi, dla których zachowanie dziecka wkraczającego w dorosły świat zdaje się chaotyczne i pozbawione racjonalności. Dowiedz się więcej: www.edu-akcja.pl/nastolatek/
Subskrybuj nasz kanał (i pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek) → / eduakcja
Poznaj inne nasze szkolenia:
przedszkolne: www.edu-akcja.pl/tematyka/
szkolne: www.edu-akcja.pl/szkolenia-dl...
Zobacz więcej materiałów wideo na youtube:
Szkoła | Spotkania z ekspertami:
• Szkoła | Spotkania z e...
Przedszkole | Spotkania z ekspertami:
• Przedszkole | Spotkani...
Szkolenia dla szkół:
• Szkolenia dla szkół | ...
Szkolenia dla przedszkoli:
• Szkolenia dla przedszk...
Konferencje EduAkcji:
• Konferencje EduAkcji
Napisz do nas → bok@edu-akcja.pl
Obserwuj nas:
Strona: www.edu-akcja.pl/
Instagram: / programeduakcja
Facebook: / programeduakcja
EduAkcja. Przyszłość stworzą dzieci
#EduAkcja #mózg #Kaczmarzyk #relacje #dojrzewanie #neurobiologia #szkoła #grupa #rodzice

Пікірлер: 42

  • @barbarajasinska8606
    @barbarajasinska8606 Жыл бұрын

    Niezwykle interesująca rozmowa.Sporo wyjaśnia w kontekście nastolatków i nie tylko.

  • @anatolydyatlov963
    @anatolydyatlov96310 ай бұрын

    Często fantazjuję jak fajnie by było przeżyć lata szkolne jeszcze raz, ale ze świadomością, że wszystkie nawiązane tam kontakty będą tylko tymczasowe, więc nie trzeba się nimi przejmować. Ile stresu mogłem sobie zaoszczędzić, gdybym tylko "wrzucił na luz" i szedł własną ścieżką, ale ten podcast wyprowadził mnie z błędu; nawet gdybym mógł wtedy przyjąć perspektywę, jaką mam obecnie, prawdopodobnie niczego by to nie zmieniło, bo okazuje się, że chęć przynależności do grupy i bycia akceptowanym jest nie do przezwyciężenia w umyśle nastolatka.

  • @magdaty1815

    @magdaty1815

    9 ай бұрын

    a według mnie ten film to pseudonaukowy bełkot, wyłącznie opinia tego gostka bez oparcia w faktach i kompletna strata 24 minut życia, twoje fantazje są znacznie bliższe prawdy

  • @pio7763

    @pio7763

    3 ай бұрын

    ​@@magdaty1815 byłaś odrzucona i myśl o tym cię tak złości że aż "ten gostek" obrywa

  • @magdaty1815

    @magdaty1815

    3 ай бұрын

    @@pio7763 szkodliwość jego wywodu i jego g...prawdy są ewidentne, jeśli boisz prawdy, to twój problem

  • @pio7763

    @pio7763

    3 ай бұрын

    @@magdaty1815 kto cię tak skrzywdził?

  • @magdaty1815

    @magdaty1815

    3 ай бұрын

    @@pio7763 zadałeś to pytanie już samemu sobie? Najwyraźniej teraz krzywdzisz samego siebie. Jakbyś podał argument potwierdzający słuszność wypowiedzi tego człowieka być może byłoby tu miejsce dla polemiki opartej na wiedzy.

  • @user-sn8wi9dk9c
    @user-sn8wi9dk9c3 ай бұрын

    No tak, wzajemnie klepiać się po plecach i żyć w mentalnej komunie. Gratulacje.

  • @forgetmenot6326
    @forgetmenot6326 Жыл бұрын

    Świetny i zarazem przerażający materiał. Dziękuję za wielką dawkę niezbędnej wiedzy 🙏

  • @EduAkcja

    @EduAkcja

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za komentarz. Cieszymy się, że spotkanie się podobało.

  • @petertechst1430

    @petertechst1430

    10 ай бұрын

    Przerażające! Dlaczego w robocie zazwyczaj robie rzeczy sam?!

  • @jarekk.8247
    @jarekk.824710 ай бұрын

    Można olać swoją klasę i kolegować się z osobami z innych klas o podobnym usposobieniu. Nie wolno zatracać swojej osobowości by tylko przypodobać się grupie która i tak ma was głęboko w d.pie. Jeśli nie jesteś wroną to nie musisz krakać w grupie wron.

  • @beata8305

    @beata8305

    10 ай бұрын

    Dobrze powiedziane❤ trzeba mieć wysoki poziom dojrzałości i odwagę

  • @jerzyhaa

    @jerzyhaa

    9 ай бұрын

    @@beata8305 czyli oboje kompletnie NIC nie zrozumieliście z rozmowy, co byłoby smutne gdyby nie było żałosne

  • @kasiam.180

    @kasiam.180

    9 ай бұрын

    Myślę,że kontakty są potrzebne żeby uśpić strach i również spędzenie czasu z innymi,zakupy,rozrywki to zabicie pustki.Nie znamy siebie,i bycie z innymi nie pomaga nam.Opieramy się na rodziny,przyjaciół, grupy,religię a to brak dojrzałości.Opierać się powinno na samego siebie.W grupie jesteśmy tyle warci,co ulegamy,lub dajemy.

  • @magdaty1815

    @magdaty1815

    9 ай бұрын

    Ten filmik jest nienaukowy, całkowicie głupi i szkodliwy. Grupa znajomych może być fajna, ale bycie odludkiem też może być fajne na równi. Wbrew temu co jest w tym filmie powiedziane zupełnie bez żadnych podstaw - ludzie którzy nie mieli takiej grupy zupełnie normalnie żyją, odnaleźli się w pracy, stworzyli rodzinę. Wielu ludzi mówi, że ich najlepszą przyjaciółką jest ich mama. Są ludzie, którzy nie mając się do kogo wygadać stworzyli kanały na yt np. kanał true beauty. Są ludzie którzy jako samotnicy skupili się wręcz na nauce. Tyle bzdur ile tu jest wymienionych w tym filmiku nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Oczywiście, że jeśli dzieciak jest odrzucony przez grupę, nawet prześladowany to jest to przykre dla tego dziecka, ale są ludzie, którzy przez to przeszli, to wpłynęło na nich na tamten moment, ale w dorosłym życiu odnoszą sukcesy, np w filmiku pt 24 hours with Ellie Goolding piosenkarka opowiada, że w szkole była ofiarą bullyingu. Victoria Beckham nie raz opowiada, że była ofiarą bullyingu. Ten film jest szkodliwy, bo robi z odludków zaburzonych i uzależnia jakość życia od przynależenia do grupy co jest bzdurą. To w grupie potrafią być patologie, to grupa pali, pije, imprezuje i potrafi być nieobliczalna. Jest taki film na yt pt Historia mojego wypadku - Życie na wózku - tu człowiek opowiada o tym jak bardzo źle skończyło się dla niego zmuszanie się do przebywania w grupie ludzi. Film powinien raczej mówić, że nie ma nic dziwnego w nie posiadaniu grupy, że lepiej nie być w grupie, niż być w niej na siłę. że można mieć za jedynego przyjaciela rodzica, dziadka, youtube, książkę, psa, kota. Nic na siłę. Wszystko się ułoży. Nie chcą się z tobą zadawać, albo robią rzeczy, do których cię nie ciągnie - w porządku, masz więcej czasu na skupienie się na swojej pasji, na doskonaleniu siebie, na spędzane czasu z rodzicami - jeszcze ci ich będzie w życiu brakować, więc to tylko sytuacja tzw. win win.

  • @jerzyhaa

    @jerzyhaa

    9 ай бұрын

    @@magdaty1815 Za dużo filmów, za mało doświadczenia życiowego, jednym słowem dorośniesz to zrozumiesz jak mocno błądzisz

  • @beata8305
    @beata830510 ай бұрын

    Dziękuję niesamowita wiedza warta rozpowszechniania!

  • @marcinurban
    @marcinurban10 ай бұрын

    GENIALNA ROZMOWA. w samo sedno !!!

  • @wyrazz
    @wyrazz Жыл бұрын

    Niesamowite. Wczoraj powiedziałem dwóm osobą coś w rodzaju "dzieci to przyszłość i nie ma innej drogi która może coś zmienić" a tu taki cudowny kanał. Nadajemy na tych samych falach. Życzę Wam samych sukcesów i energii do realizowania tego kanału!

  • @EduAkcja

    @EduAkcja

    Жыл бұрын

    Z całego serca dziękujemy! Życzmy sobie żeby nas było jak najwięcej :)

  • @ilonakrupa6176
    @ilonakrupa6176 Жыл бұрын

    Interesująca rozmowa. Dziękuję.

  • @ewakepska2820
    @ewakepska2820 Жыл бұрын

    Dziękuję.

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski283510 ай бұрын

    ....fakt ,nawet jak po 50 latach spodkam znajomych z podstawówki , ,,ze stania pod blokiem,, itd jestem wtedy b.szczęśliwy

  • @musicambienthealing
    @musicambienthealing9 ай бұрын

    Bardzo trudno obecnie znaleźć grupę rówieśniczą dla nastolatka aby nie była ona dla niego źródłem deprawacji i zdemoralizowania.

  • @magdaty1815

    @magdaty1815

    9 ай бұрын

    ten materiał jest oparty na głupocie rozmówców, wielu odludków to zupełnie normalni ludzie, wcale nie rozwinęli chorób psychicznych a w życiu dorosłym są ludźmi sukcesu, stworzyli piękne rodziny

  • @jumbothompson
    @jumbothompson9 ай бұрын

    Widać to po gangach powiedzmy w USA. Najwięcej brutalni są właśnie młodzi ludzie.

  • @robsiz4634
    @robsiz46347 ай бұрын

    👍

  • @maciejtelazka3708
    @maciejtelazka37089 ай бұрын

    Ja tam pierniczylem to, nie będę należał do żadnej grupy

  • @MikaComments
    @MikaComments14 күн бұрын

    Nasz syn robil wszystko by byc zaakceptowanym w grupie i pil i palil tak jak oni z tym ze oni "wyrosli" z tego a moj syn zostal alkocholikiem. Niestety nie sluchal sie nas rodzicow, sluchal sie kolesiow byli jego bogami. Przez kolesiow przez alkochol zucil studia, nie pracuje i jest na naszym utrzymaniu.

  • @andrzejulickijunior9371
    @andrzejulickijunior937110 ай бұрын

    Ok ok

  • @paulinab.7665
    @paulinab.76657 ай бұрын

    To do tego można się troszkę podratować "Więzią" Gabora Mate

  • @alicjanowak659
    @alicjanowak65923 күн бұрын

    O co chodzi? Jeszcze trochę i ludzkość wróci na drzewa.

  • @alicjanowak659
    @alicjanowak65923 күн бұрын

    Polityczna poprawność jest obrzydliwa. Rodzina to rodzina.

Келесі