Marek Kaczmarzyk - Kij i marchewka. O niesymetrycznej naturze motywacji kar i nagród

Wykład dra Marka Kaczmarzyka, wygłoszony podczas III Międzynarodowego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki, odbywającego się w dniach 20 - 22 października 2017 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Пікірлер: 11

  • @ewag6804
    @ewag6804 Жыл бұрын

    Super! Jestem cały czas, słuchając Pan, w kanale przepływu.

  • @grzegorzkokot5955
    @grzegorzkokot59556 жыл бұрын

    Świetne !

  • @mostcoldheartedsonofabitch
    @mostcoldheartedsonofabitch3 жыл бұрын

    W kwestii stresu polecam zapoznać się z pracami Kelly McGonnigal.

  • @TomekMorzyszek
    @TomekMorzyszek6 жыл бұрын

    znaleźć dobrą nagrodę, to dać dziecku coś niesamowitego dla niego samego. Zdanie które trzeba zapamiętać.

  • @aksamitnaPiesc

    @aksamitnaPiesc

    11 ай бұрын

    Mi tam by wsytarczył święty spokój.

  • @pawekarkosa3033
    @pawekarkosa30335 жыл бұрын

    23 m 45 s - Tak właśnie działa koncepcja "Sądu Ostatecznego" - brak natychmiastowej informacji zwrotnej i nieświadomość "aktualnej liczby punktów zbawienia" powoduje, że nawet u osób wierzących w karę po śmierci wiarą w tę karę lub nagrodę nie przekłada się na "dobre" zachowanie i bogobojne postawy i zachowania czy brak postaw "złych". Zatem - żeby być tzw. "dobrym człowiekiem" konieczne jest znalezienie źródeł swojej motywacji gdzie indziej, niż w abstrakcyjnym procesie oceny (Sąd Ostateczny), którego aktualnego wyniku nie znamy. I te inne "motywacje" trzeba zinternalizować, by móc się na co dzień nimi kierować. Czyli - z wykładu wynika, że sama wiara w karę lub nagrodę po śmierci nie jest w stanie wpływać na nasze zachowanie (stąd np. różne - większe lub mniejsze - "grzechy" osób duchownych przeróżnych wyznań i religii). To, co może na nas wpływać trwale, to tylko ZINTERNALIZOWANE normy (wynikające z zasad konkretnej religii lub z innych źródeł). Tezy zawarte w tym fragmencie wywiadu są właściwie nawet niebezpieczne dla (chyba większości) religii - implikują, że to nasz Stwórca (Jawhe/Allach/Ahura Mazda czy Manitu) tak nas właśnie stworzył (z premedytacją?), byśmy tak nie za bardzo przejmowali się zapowiadanym przez niego sądem po śmierci.

  • @barnabajozef

    @barnabajozef

    3 жыл бұрын

    Proszę wybaczyć, ale u podstaw tego wywodu znajduje się błędna hipoteza. Oczywiście mogę się wypowiadać tylko w imieniu chrześcijaństwa, bowiem jestem chrześcijaninem. Błędem jest zakładać, że dążenie do tego, aby nie grzeszyć jest uwarunkowane karą lub nagrodą po śmierci. W chrześcijaństwie nie to jest istotą. Istotą jest relacja z Bogiem. Ponieważ kochamy Boga (z wzajemnością) staramy się postępować zgodnie z tym, co jest mu miłe. Unikamy tego, czym się brzydzi. Jak to w miłości. Ale takiej nieco innej, w której ta druga strona zawsze wie lepiej:)

  • @Izzaki
    @Izzaki10 ай бұрын

    Niezły kanał przepływu

  • @algro1243
    @algro12435 жыл бұрын

    Zakaz, nie wolno - nie - nie, (10 x nie) czy nie jest to dokładnie to co możemy poznać tutaj? ===> wiaraiwolnosc.pl/czytelnia/po-co-10-przykazan

  • @stachumistrzu
    @stachumistrzu10 ай бұрын

    Archaiczna wojna na Ukrainie w bezpiecznym świecie

  • @aksamitnaPiesc
    @aksamitnaPiesc11 ай бұрын

    20:20 - rekonfiguracja połaczeń w mózgu sprawia, że jutro juz rozmawiamy z inna osoaba, ??? - to co dla jednych jest kara dla innych moze byc nagroda i vice versa. :D 22:22 - damoklesowy miecz kary, 22:24 - trwałe ustalanie funkcji w oparciu o kare, nagroda - przyciaganie, kara - odpychanie -> co jest skutecznijesze ? 26:00 eustres - dobry, dystres - zły :D 32:22 - kanał przepływu [tz. flow] 34:00 - automotywacja [eustres]