Rytm dobowy, sen nastolatka i szkoła | Prof. Marek Kaczmarzyk | Podcast EduAkcji #9

Nastolatki później robią się senne ze względu na opóźnione wydzielanie melatoniny, tzw. hormonu snu przez szyszynki młodych ludzi, a to rodzi morze nieporozumień i konfliktów. O zjawisku opowiada profesor Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia: www.edu-akcja.pl/nastolatek/
Przyczyna zjawiska przesunięcia rytmu dobowego nastolatków nie jest w pełni odkryta, ale jego oddziaływanie na życie społeczne jest duże. Statystycznie przesunięcie snu może wynieść nawet 2-3 godziny, kiedy nastolatek jest ożywiony, a wszyscy chcą już spać, i odwrotnie, np. gdy lekcje zaczynają się o godzinie ósmej.
W rozmowie prof. Kaczmarzyk i Piotr Sobolewski rozmówca profesora, szukają pomysłu, jak sobie z tym fenomenem radzić. Padają rady - dotyczące zdrowego rozsądku i tolerancji, ale też ostrzeżenia przed uruchamianiem mechanizmów stresu i agresji, o które łatwo w sytuacji konfliktu.
Poruszone tematy:
01:19 Rytm dobowy. Organizmy proste i złożone.
02:49 Rola melatoniny
05:14 Wewnętrzny rytm dobowy
06:04 Rytm dobowy przeciętnego dorosłego
08:44 Rytm dobowy przeciętnego nastolatka
10:44 Przesunięty rytm dobowy nastolatka a statystyczny ranek
14:11 Rytm dobowy nastolatka a szkoła
15:29 Odkrycie przesuniętych rytmów dobowych a pokolenia
16:39 Wybudzanie niezgodne z rytmem a stres
17:29 Stres a działanie hipokampu
18:04 Fizjologiczna rola snu: odporność, porządkowanie informacji z dnia
20:58 Analiza racjonalności wkładania pod poduszkę książek przed egzaminem
22:00 Jak moderować tę nieprzystawalność rytmów dobowych dorosłych i nastolatków?
22:29 Patrzenie na ekrany przed snem, muzyka
24:29 Rytm tygodnia i weekend
Gość EduAkcji: dr prof. UŚ Marek Kaczmarzyk - ekspert EduAkcji, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek. Najważniejsze z nich to „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Specjalizuje się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. W jego szkoleniach i wykładach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli i wychowawców.
EduAkcja to nowoczesny program szkoleń online dla nauczycieli szkolnych, wychowania przedszkolnego oraz rodziców realizowany z wybitnymi ekspertami. Szkolenia zawierają pokazowe zajęcia z dziećmi, po zalogowaniu dostępne są przez 12 miesięcy 24h na dobę. Zarówno dostęp indywidualny lub grupowy dla całej kadry pedagogicznej do platform szkoleniowych można wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Po każdym szkoleniu wystawione jest zaświadczenie z jego ukończenia. Zapraszamy!
Szkolenie „Bunt nastolatka” ukazuje młodego człowieka od strony, od której go wcześniej nie znaliśmy. Tłumaczy różnice w postrzeganiu świata między nastolatkiem, z jego mózgiem przechodzącym przez szybkie i intensywne zmiany, a nami - dojrzałymi ludźmi, dla których zachowanie dziecka wkraczającego w dorosły świat zdaje się chaotyczne i pozbawione racjonalności. Dowiedz się więcej: www.edu-akcja.pl/nastolatek/
Subskrybuj nasz kanał (i pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek) → / eduakcja
Poznaj inne nasze szkolenia:
przedszkolne: www.edu-akcja.pl/tematyka/
szkolne: www.edu-akcja.pl/szkolenia-dl...
Zobacz więcej materiałów wideo na youtube:
Szkoła | Spotkania z ekspertami:
• Szkoła | Spotkania z e...
Przedszkole | Spotkania z ekspertami:
• Przedszkole | Spotkani...
Szkolenia dla szkół:
• Szkolenia dla szkół | ...
Szkolenia dla przedszkoli:
• Szkolenia dla przedszk...
Konferencje EduAkcji:
• Konferencje EduAkcji
Napisz do nas → bok@edu-akcja.pl
Obserwuj nas:
Strona: www.edu-akcja.pl/
Instagram: / programeduakcja
Facebook: / programeduakcja
EduAkcja. Przyszłość stworzą dzieci
#EduAkcja #mózg #Kaczmarzyk #relacje #dojrzewanie #neurobiologia #szkoła #nauczyciele #uczniowie #nastolatki #kłótnie

Пікірлер: 49

  • @ilonakrupa6176
    @ilonakrupa6176 Жыл бұрын

    Fantastyczny temat, pierwszy raz spotykam się z taką interpretacją rytmu dobowego. Bardzo odkrywcze. Sama mam nastoletnie dziecko i wciąż walczę z nim o wcześniejsze kładzenie się spać w trosce o jego zdrowie. Okazuje się, że to natura, której nie da się zmienić. Należałoby pisać petycje do ministerstwa oświaty, o przesunięcie czasu pracy w instytucji szkolnej a będziemy mieć mniej sfrustrowane społeczeństwo. Dziękuję za otwarcie mi oczu na ten problem.

  • @EduAkcja

    @EduAkcja

    Жыл бұрын

    Dziękujemy!

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    petycje piszemy, strajki robimy, jezeli wierzysz, ze w edukacji ktos powaznie traktuje science to jestes optymista! Liczy sie lobby, vested interest, wygoda doroslych, itp. Jedyna szansa to przepisac do Chmury i spac zgodnie z biologia.

  • @dotmissdot2877
    @dotmissdot28779 ай бұрын

    Wspaniale się słucha Pana Profesora. Zwięźle, obrazowo i z zabawnymi anegdotami w dygresjach przedstawione tematy. Słucham materiał za materiałem i pomimo tego, że coś już wiem, zawsze jest coś nowego i konstruktywnego. Bardzo dziękuję za te podcasty!

  • @alibienko6154
    @alibienko61549 ай бұрын

    Gdybym to wiedziała kiedy moje dzieci były nastolatkami to moje i ich życie było by spokojniejsze , bez kłótni i napięć . Wasze rozmowy powinny być puszczane na szkoleniach dla rodziców i nauczycieli ! Bardzo wartościowy kanał na YT❤

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    jestes w mniejszosci! wiekszosc rodzicow nie jest zainteresowana!

  • @marzenaolcha4036
    @marzenaolcha40369 ай бұрын

    Przede wszystkim ograniczyć przynajmniej na godzinę światło niebieskie - tv, komputer, telefon. To jest podstawa. W weekend spanie do 11 będzie psuło cały rytm tygodnia, 9 godz max! U mojej córki sowy to zadziałało. Zauważyłam też, że jak dziecko musi się samo ogarnąć tzn zrobić śniadanie i dotrzeć do szkoły, to od razu jest inne tempo rano. A jak rodzic pomaga, to niestety... jak muchy w smole. Co do późnego chodzenia spać, moja znajoma zapytała syna, czy wie, co to jest życie intymne? Odpowiedział, że tak. Znajoma dodała, więc, że takie z jego tatą życie intymne ma, i dlatego ma chodzić spać szybciej, a nie o 1 czy 2 w nocy. Zadziałało! 😂😊

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    twoja metoda na "ogarniecie sie" rano jest szkodliwa dla mozgu. Dzieciak musi sie wyspac. Kropka! Napedzanie zycia adrenalina to uderzenie w inteligencje! Jezeli uda sie wczesniej zasnac, super! Zazwyczaj sie nie udaje. Spanie do 11 jest super! Nie we weekend. Caly tydzien! To prawo nastolatka!

  • @ZajaZaja-fy3lz
    @ZajaZaja-fy3lz9 ай бұрын

    Super bardzo wartościowy i edukacyjny materiał

  • @wsparcie
    @wsparcie2 жыл бұрын

    nasza nastolatka w PL z 1 LO uczy się w Edukacji Domowej - zaczyna edukację 8:30 - 9:30 i po zajęciach w poniedziałki ma zapał do rysunek , lubi - jeździ konno - pracuje 3h w tygodniu w stajni , i oswaja gitarę w domu kultury wraz z śpiewem no i gania z koleżankami . po ostatnim egzaminie z rozszerzonej matematyki :) Już ma wakacje ! Edukacja Domowa jest przyjazna rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu :)

  • @Madzik78

    @Madzik78

    3 ай бұрын

    Zgadza się ❤ pozdrawiam serdecznie

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    ranny ptaszek :)

  • @iwonaszustak3810
    @iwonaszustak38107 ай бұрын

    Mega wartościowy wyklad❤

  • @Kasiaf2
    @Kasiaf2 Жыл бұрын

    Kocham Was

  • @annajo9536
    @annajo953610 ай бұрын

    To nie Życie szukało "rytmu" - ono POWSTAŁO dzięki rytmom: pływom wywoływanym przez Księżyc, promieniowaniu słonecznemu, innemu o każdej porze dnia, porom roku, zmianom pola magnetycznego Ziemi, wiatrom słonecznym (wybuchy na Słońcu), promieniowaniu kosmicznemu, itd.

  • @Kasiaf2
    @Kasiaf2 Жыл бұрын

    Super wiadomosci

  • @Jeffrey883
    @Jeffrey8839 ай бұрын

    świetny film panie Joe Rogan

  • @Krystian5510

    @Krystian5510

    9 ай бұрын

    frfr ong ma brotha

  • @Jeffrey883

    @Jeffrey883

    9 ай бұрын

    skup bakłażanów😢📕

  • @Kasiaf2
    @Kasiaf2 Жыл бұрын

    Mam nastolatka!

  • @jostsotysiewicz8525
    @jostsotysiewicz85258 ай бұрын

    Zawsze wiedzialam, ze mlodziez potrzebuje duzo wiecej snu bo dlugo sli: widac musi Ale nie mialam pojecia ze w nocy poczatkowej go NIE POTRZEBUJE To dlanie WIELKIE ODKRYCIE ! GENIALNE ! A czlowiek sie z zaganianiem spac tak uzeral ? wlasciwie dzieci okolo wielu szkolnego albo nawet wrecz od trzeciego ,czwartego roku zycia w przypadku moich dzieci tez nienawidza doslownie klasc sie wczesnie spac Lamietam z mojego dziecinstwa polozenie siewieczorem spac kiedyialam 4 lata bylo TOTALNYM DRAMATEM Mialam wrazeie, ze mi sie zycie zabiera Fenomenalny odcinek !! dziekuje baaardzo obu Panom Pomyslnosci zycze :)))

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    uswiadamial rodzicow do-okola bo niszczenie dzieci na codzien dotyka 90%

  • @Madzik78
    @Madzik783 ай бұрын

    Co by szkodziło dostosować rytm dobowy do nastolatków? Mój na szczęście w edukacji domowej 😂 śpi do 9 i jest happy, chętnie uczy się od 10

  • @ewag6804
    @ewag6804 Жыл бұрын

    To znaczy, że ja jestem 77-letnim nastolatkiem. Wstanie o siódmej rano to samo nieszczęście. Dopiero dwie godziny później rozumiem, co się do mnie mówi. Czy ktoś (dorosły) też tak ma?

  • @jolasojka1859

    @jolasojka1859

    10 ай бұрын

    O tak🤔😁 Nie jest Pan osamotniony🤣 😊Pozdrawiam❤

  • @kasia227

    @kasia227

    9 ай бұрын

    Witam w klubie! Mam 47 lat, jestem nastolatką w kontekście rytmu doboeego😊

  • @user-nm6gs4ip3g

    @user-nm6gs4ip3g

    7 ай бұрын

    tak, myślę, że wiele osób. Może wzorcowy dorosły lubi wstawać rano, ale mało kto jest zupełnie zdrowy, a różne dysfunkcje zdrowotne też zabuurzają taki rytm.

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    mam kolege lat 93 co ma tak samo. Laczy was kreatywnosc i pasja do zycia! Dlaczego tu jestes? No wlasnie! Gratuluje!

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    @@user-nm6gs4ip3g wzorcowy dorosły lubi wstawać rano? Rano wstaje posluszny pracownik, zolnierz i mleczarz. Wzorcowy czlowiek grzebie w internecie do poznych godzin! :)

  • @funkdrunk
    @funkdrunkАй бұрын

    Chyba jednak wpierw biologia synchronizowala sie ze swiatlem, a pozniej wewnetrznie. Mamy sporo rytmow roznych niz 24h, wiec sloneczko nie bylo niezbedne do ustalenia rytmow. Rytmy byly potrzebne aby sie dopasowac do sloneczka :)

  • @monikarogowska825
    @monikarogowska8252 жыл бұрын

    Moja córka chodzi do szkoły w Texasie, USA. Tutaj nastolatkowie rozpoczynają szkołę dopiero od 9. Mľodsze klasy zaczynają lekcje o 7.10 lub 7.50.

  • @EduAkcja

    @EduAkcja

    2 жыл бұрын

    W niektórych szkołach prywatnych w Polsce też lekcje zaczynają się od 9.00. To duże rozwiązanie, ale są mniejsze - lżejsze lekcje na początek, wf..., no i świadomość, że nastolatki mają inaczej. Dziękujemy za podzielenie się obserwacją/życiem. Pozdrawiamy!

  • @marudela
    @marudela6 ай бұрын

    Ten dobowy cykl, o którym jest ta rozmowa dotyczy głównie, sytuacji większości nastolatków tego pokolenia. Jakie otoczenie taki rytml życia. Nasz mózg i ciało się dostosowuje. Wogóle to więcej tutaj filozofowania i psychologi opartej na obserwacjach ,co potwierdza jak rozumujemy siebie. Nic w tym złego ...wnioski są logiczne

  • @jerryo8161
    @jerryo816110 ай бұрын

    👍12

  • @user-gero_nimo
    @user-gero_nimo9 ай бұрын

    21 Komentarzy? Rodzice. Wasze dzieci są Wam tak obojętne? Oni to nasza przyszłość. Oni nie mogą o siebie zawalczyć. My możemy. Zróbmy to. Proszę

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    ja to wszystkim powtarzam, ale nauczyciele to zazwyczaj beton, starsze pokolenie beton, przecietny rodzic zapiernicza do pracy i nie ma czasu myslec

  • @ewaklis416
    @ewaklis416 Жыл бұрын

    Młodzi szybciej się regenerują, dlatego dłużej mogą "walczyć" wieczorami a rano biologia, braki snu się "ddzywają"

  • @DAREKBIELAWAINNE
    @DAREKBIELAWAINNE10 ай бұрын

    Ja mam całkiem inne doświadczenia ze snem i nie potwierdzam informacji z tego filmu, pewnie mam odosobnione przypadki, a film uśrednia wszystkich nastolatków, no i człowiek uczy się całe życie, więc wszystko jest jest możliwe. Jednak to czy ktoś jest wyspany, o której wstaje zależy od tego, o której idzie spać, inną kwestią jest to, że nasze otoczenie, telewizja, koledzy, późne zajęcia czy odrabianie lekcji powodują późne chodzenie spać. No i generalna zasada w spaniu, że nie powinno się odsypiać w weekend, tylko codziennie wstawać i kłaść się spać o podobnej porze uwzględniając długość snu. Trochę ten film usprawiedliwia nastolatków, że są niewyspani, a to tak nie działa. Tylko uwarunkowania środowiskowe powodują, że nie idą oni spać o 21:00. Każdy może stać się skowronkiem będąc sową, jaki na odwrót.

  • @omszaek1783

    @omszaek1783

    9 ай бұрын

    Nie do końca. Dalej będziesz sową tylko wyuoczoną by wstawać jak skowronek. Jest to lepsze niż nic ale nie wiele. Co do tłumaczenia nastolatka - tak, o to chodzi. Jezeli reszta grupy chodzi spac o 1 w nocy on chce się dostosować. Kto w gimnazjum chciał kłaśc się 22 kiedy często zycie towarzyskie np. gra multiplayer dopiero się zaczyna! Więc trzeba zrozumieć że nastolatek taki rytm dobowy ma wrodzony (są wyjatki ale większośc ma jak jest w filmie). Do weekendów to zalezy od nastolatka. jeżeli chodzi caly tydzien niewyspany i nie umie się przestawic to weekendy to 2 dni gdzie śpi jak powinien naturalnie. Jezeli umie sie przestawic to wtedy faktycznie lepiej wstawac. Ale mysle ze budziki sa na tyle stresujace że każdemu dobrze zrobi spac w weekend az się oczy samemu otworzą bez budzenia rodzica czy alarmu

  • @pawewyszkowski199

    @pawewyszkowski199

    7 ай бұрын

    Nie nie każdy, przesunięcie rytmu dobowego u sowy i skowronka jest możliwe bez problemu do 1 h są na to badania. Jestem nocnym markiem i miałem okres, że musiałem wstawać o 6 rana a spałem 8h mimo to miałem wrażenie że wstaje jakbym się położył 4 h wcześniej A jak pójdę spać o 2 w nocy i wstanę o 9 to jestem wyspany jak niemowlę a spałem 7h. Lepiej się będę czuł nawet śpiąc 6 h ale abym mógł wstać o tej 9, Kiedyś miałem jeszcze większe przesunięcie spałem nawet do 11-12 z wiekiem zacząłem się kłaść wcześniej 24 i wstaje 7;30/8 ale 6 to nadal środek nocy.

  • @k.n.3623

    @k.n.3623

    4 ай бұрын

    Ja ze względu na pracę muszę wstawać max 5:15 i choćbym spała 8 godzin, to jestem do około godziny 8/9 "nie do życia" Od dłuższego czasu tak wstaję i niestety mój organizm mimo tego, że jest weekend i że się obudzę o "wyćwiczonej" godzinie, domaga się snu. Jeżeli nie pójdę dalej spać, to popołudniu zasnę na siedząco 🫣🤭😄

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    >>>to czy ktoś jest wyspany, o której wstaje zależy od tego, o której idzie spać powtarzasz mity babci! jezeli rytm jest ustawiony inaczej to fige ci taki sen da! sluchaj profesora, a nie medrkuj!

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    @@omszaek1783 budziki nie sa "stresujace". One okradaja czlowieka z najwazniejszych faz snu niezbednych dla kreatywnosci, rozwiazywania problemow i zdrowia psychicznego. nawet 30 min. zlodziejstwa robi wielkie szkody, a wiele nastolatkow wstaje 3-6 godzin za wczesnie! To jest zbrodnia na mozgu!

  • @karolinamajewska5995
    @karolinamajewska59956 ай бұрын

    Ale DLACZEGO ten rytm jest przesunięty u nastolatków? Trudno jest zasnąć po używaniu elektroniki i po jedzeniu, dlatego przed spaniem trzeba się od tego powstrzymać na co najmniej dwie godziny. I wygaszać światła. Więc chyba można tym trochę sterować.

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    sprobuje przestawic nastolatka o 2 godziny wstecz! bez mordowania budzikiem. Nawet przesuwanie o 5 min. niewiele da bo najmniejszy blad i domek z kart sie sypie. Zreszta ja mam ten sam problem i bawie sie w te klocki tylko na doroczny maraton bo zaczyna sie zbyt wczesnie. Szkoda zycia na takie zmagania. Spac jak pasuje!

  • @friday8091
    @friday80916 ай бұрын

    Wylaczcie ledy, smartfony, itp i dajcie nastolatkom aktywnosc fizyczna na powietrzu po poludniu i nie bedzie mial problemow ani ze snem, ani ze wstawaniem rano.

  • @k.n.3623

    @k.n.3623

    4 ай бұрын

    Będąc w nastoletnim wieku nie miałam ledów ani smartfonów, natomiast miałam dużą aktywność fizyczną na powietrzu i tak miałam problemy ze wstawaniem rano🤷 😊

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Ай бұрын

    ta aktywnosc powinna miec miejsce jak najwczesniej rano, w pelnym sloncu, aby przesuwac faze! Sporty wieczorem moga sie zle skonczyc (adrenalinka)

Келесі