Największe klimatyczne mity

Ғылым және технология

Wulkany są gorsze od człowieka, Grenlandia była zielona, a przez zamarznięty Bałtyk można było saniami dotrzeć do Szwecji. Lista klimatycznych mitów jest długa. Dzisiejszy film jest właśnie o nich.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzread.info?sub_c...
Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
Źródła:
- essd.copernicus.org/articles/...
- www.meteo.psu.edu/holocene/pub...
- skepticalscience.com/pages2k-...
- www.chronmyklimat.pl/projekty/...

Пікірлер: 829

  • @szat11
    @szat113 жыл бұрын

    Dzień dobry. Bardzo lubię pana filmy i nie jednokrotnie otwierały mi oczy na pewne tematy, ale chciałbym żeby odniósł się pan do pewnych rzeczy: 1. Bieżący kryzys energetyczny w Szwecji kupującej brudny prąd z Polski, czy zamarznięty Texas ze swoimi nieruchomymi wiatrakami, czyli zagrożenia uzależnienia się od odnawialnych źródeł energii 2. Testy wybuchów jądrowych w stratosferze w latach 70' i 80' i ich możliwy wpływ na zmiany klimatyczne

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin3 жыл бұрын

    Proponuję na początek przestać jeździć z zapalonymi światłami w dzień

  • @szymon4602

    @szymon4602

    3 жыл бұрын

    I niech wreszcie te całe grety tunber zaczną zapieprzać na piechotę, a nie prywatnymi samolotami.

  • @kriskozacki8777

    @kriskozacki8777

    3 жыл бұрын

    🤦‍♂️

  • @kolejowydolnyslask5684

    @kolejowydolnyslask5684

    3 жыл бұрын

    Właśnie. Gdy mamy zapalone światła z akumulatora jest pobierany większy prąd przez co alternator działa z większym oporem czego skutkiem jest niepotrzebne marnowanie paliwa w silniku.

  • @misiek_xp4886

    @misiek_xp4886

    3 жыл бұрын

    @TakToJa Z czego się śmiejesz, światła w dzień to jest wymysł właściwie ostatnich kilkunastu lat. Takiego obowiązku nie ma choćby w Niemczech czy Francji i wgl w Zachodniej Europie. To oni z nas się mogą śmiać.

  • @kriskozacki8777

    @kriskozacki8777

    3 жыл бұрын

    @@kolejowydolnyslask5684 a bezpieczeństwo?

  • @tadeuszmichalik6793
    @tadeuszmichalik67933 жыл бұрын

    Szanuje ten kanal I jego tworce za merytorycznosc. Ale coraz czesciej widac, ze argumenty sa na sile ustawiane pod zalozona a gory teze. Kazdy chyba wie, ze byla to, jak wspomina autor, akcja propagandowa, zachecajaca do osadnictwa. Nikt nie zaklada ze w czasach byla naprawde zielona wyspa. Nie zmienia to faktu, ze osadnictwo bylo, rozwijalo sie, poniewaz klimat na to pozwalal. Grenlandia I Europa to naprawde dowod na lokane optimum klimatyczne? Badania to potwierdzajace ma zweryfikowac zwykly Kowalski? Autor przyjmuje je jako absolutny pewnik. Malo bylo takich w historii takich pewnikow? Nie bardzo wiemy dlaczego przychodzily epoki lodowcowe I dlaczego sie cofaly, ale wiemy na pewno ze obecne zmiany to wina tylko czlowieka....

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    3 жыл бұрын

    I przemilcza sie dogmaty jako nie podważalne . przykład warstw śniegu w lądolodzie . traktowana jest każda jako odkład roczny. A śnieżyce kilkudniowe są ignorowane i traktowane jako rok. Przemilcza się fakt zostawienia na Grenlandii samolotów i lotniska na lądolodzie na koniec II wojny . Kilka lat temu chciano wziąć te zabytki do muzeów, okazało sie że są pod warstwą kilku-kilkunastu metrów śniegu /lodu. Zwyczajnie nie ma dziś naukowców są akolici religii nauki w której akolici są związani dogmatami

  • @kfbar
    @kfbar3 жыл бұрын

    teraz czas na odcinek o handlu kwotami emisji co2 i aferach z tym związanych 😛

  • @bartekbrakbrak

    @bartekbrakbrak

    3 жыл бұрын

    Nie ma afer z tym związanych.

  • @kfbar

    @kfbar

    3 жыл бұрын

    @@bartekbrakbrak ha, ha, ha

  • @kfbar

    @kfbar

    3 жыл бұрын

    @@bartekbrakbrak red. Gadowski wielokrotnie o tym mówił

  • @hassium70

    @hassium70

    3 жыл бұрын

    płukanie złota z powietrza

  • @UebZonTV

    @UebZonTV

    3 жыл бұрын

    @@kfbar Gadowski to idiota i gada różne bzdury.

  • @alichank
    @alichank3 жыл бұрын

    Pana umiejętności w edytowaniu filmów są lepsze niż wielu innych youtuberów.

  • @kvassinc

    @kvassinc

    3 жыл бұрын

    A to Pan Rożek jest montażystą?

  • @alichank

    @alichank

    3 жыл бұрын

    @@kvassinc chyba tak...

  • @EvanidusEvan

    @EvanidusEvan

    3 жыл бұрын

    @@alichank chyba nie

  • @arturoclementi3505

    @arturoclementi3505

    3 жыл бұрын

    Z tego co się orientuję, Tomek ma ekipę, ale montaż zaje bardzo dobry 👍🏻✌🏻💪🏻

  • @EvanidusEvan

    @EvanidusEvan

    3 жыл бұрын

    @@arturoclementi3505 tak ma ekipę

  • @krzysztofmakowski3084
    @krzysztofmakowski30843 жыл бұрын

    Czekam na film o tym, co spowodowało cofnięcie się pokrywy lodowej z terytorium obecnej Polski i jaką rolę w tym miał człowiek i emitowany przez niego CO2. Jak topniejąca pokrywa lodowa wpłynęła na poziom Bałtyku ?

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    Ale jaki poziom Bałtyku, kiedy tego przykrywała pokrywa lodowa?

  • @TheFoTzE12
    @TheFoTzE123 жыл бұрын

    coś mi się kiedyś obiło o uszy, że Grenlandia nazwę zawdzięcza pierwszym odkrywcom, którzy akurat przybyli w południowe rejony gdy akurat było tam zielono :D

  • @nowy5

    @nowy5

    3 жыл бұрын

    poszli po zioło

  • @jacentyleppek9342

    @jacentyleppek9342

    3 жыл бұрын

    a Zielnej Górze były plantacje winogron w średniowieczu i później do dzisiaj. Dlaczego.?Nazwy historyczne to kapitalne informacje.Lewactwo nie ma prawa zmieniać nazw i pojęć. To jest zbrodnia na kulturze i histori

  • @lobsangtwain7872
    @lobsangtwain78723 жыл бұрын

    pozwolę sobie zaproponować odcinek w którym mógłbyś powiedzieć do czego globalne ocieplenie może doprowadzić jakie rejony będą za gorące do życia, które miasta zostaną zalane itp.

  • @andrzejkadlubowski9047
    @andrzejkadlubowski90473 жыл бұрын

    Muszę po tym filmie dużo rzeczy posprawdzać ponieważ z innymi przekazami spotykałem się od lat i nie sposób jest tak od razu się przestawić. Największy sprzeciw budzi we mnie stwierdzenie, że po roztopieniu Grenlandii poziom oceanów podniesie się o 7 metrów. Wielu naukowców wbijało ludziom do głów, że Grenlandia to przeważnie pływający lód, a lód powierzchniowy nie wpływa po rozpuszczeniu się na poziom wód. Zresztą to jakby się zgadzało bo sporo już z tego lodu zniknęło, a dużych różnic nie zanotowano.Trzeba też sprawdzić źródła historyczne bo pisano, że Szwedzi przeszli z armatami przez zamarznięty Bałtyk i dotarli aż do Częstochowy. Jeśli to nieprawda to czy dopłynęli statkami, czy może szli naokoło? Także z z wulkanami bardzo mi się nie zgadza. Czynnych wulkanów jest tysiące, duża większość z nich znajduje się pod wodą, która pokrywa pon 70% Ziemi. Robiono głębokie odwierty na Antarktydzie gdzie powietrze zawarte w bąbelkach powietrza i uwięzione w arktycznym, prehistorycznym lodzie zdradzało skład ówczesnej atmosfery. Okazało się, że stężenie dwutlenku węgla znacznie bardziej przekraczało ten poziom, który mamy obecnie. Zatem skąd on się wziął jak nie z wulkanów? Itd.

  • @fotojacek
    @fotojacek3 жыл бұрын

    Mieszkam w małej miejscowości w Irlandii. W ramach walki z klimatem tutejsi socjaliści sprawili, że jeździ mnóstwo dodatkowych, państwowych, autobusów. Blokują wąskie i kręte lokalne drogi i są przeważnie całkiem puste. Oczywiście wszystkie z silnikami diesla, jak to autobusy.

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    Autobusy masz też na gaz i elektryczne. Chociaż z tymi drugimi ostatnio tez był problem, bo przy takich mrozach jak mieliśmy okazało się, że bardzo szybko tracą energię w akumulatorach i w W-wie część musiała stanąć w zajezdniach, a w ich miejsce wyjechały diesle.

  • @roddypiper5146
    @roddypiper51463 жыл бұрын

    01:15 "Gdyby nawet gdzieś wybuchł duży wulkan, to by to nie miało wpływu" :) Lubie Pana i szanuje, ale jakby gdzie wybuchł NAPRAWDĘ duży wulkan (tak zwany superwulkan, skala VEI 8), to swutlenek węgla by był najmniejszym problemem ludzkości, bo niewiele z tej ludzkości by w ogóle przeżyło. Rozumiem potrzebę naukowców do alarmizmu, bo problem istnieje, ale niestety ten problem będzie wykorzystany przez narody mądre i silne, aby podporządkować narody słabe i głupie.... każdy się chyba domyśli jakie konretnie :/.

  • @arctosik1731

    @arctosik1731

    3 жыл бұрын

    Temat jest o popularnych mitach, nie o tym, że superwulkan może nam zrobić kuku. A w sumie nawet to co może zrobić wynika nie z emisji CO2 tylko innych spraw (swoją drogą może to doprowadzić do ochłodzenia klimatu na pewien czas podobnie jak było podczas roku bez lata tylko w większej skali)

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    3 жыл бұрын

    ​@@arctosik1731 Nie może tylko doprowadzić. Odnosi sie Pan do wybuchu Krakatau (VEI.... tylko 7, za to stosunkowo dużo pyłu pirekinetycznego z jakiegoś powodu - nie wiem czy dobrze pamiętam nazwę). Mój komentarz też się nie odnosi głównie do superwulkanów, ale do realiów geopolityki i świata (nawet jeśli wrażenie jest inne).

  • @Paracelsus93
    @Paracelsus933 жыл бұрын

    Na Grenlandii, zwłaszcza na południu, jest bardziej zielono niż się ludziom wydaje. Owszem, większość Grenlandii to lądolód, ale wybrzeża pokrywa zielona latem tundra.

  • @LelekKozodoj69
    @LelekKozodoj693 жыл бұрын

    Moja propozycja na odcinek to wyjaśnienie w jaki sposób likwidacja silników diesla miałaby się przyczynić do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Bardzo mnie ciekawi kilka aspektów tego zagadnienia (podejrzewam że nie tylko mnie). Na przykład - do tej pory myślałem, że paliwa ropopochodne to poszczególne frakcje ropy naftowej, a wiec to czy silniki diesla będą istnieć czy nie, paliwo potocznie nazywane dieslem dalej będzie jednym z produktów rafinacji ropy naftowej. I co wtedy będziemy z nim robili nie mając w czym go spalać? Będziemy wylewać do oceanu? Inna kwestia to emisja związków azotu. Nawet jeżeli da się rafinować ropę tak aby zamiast paliwa diesla otrzymywać inną mieszankę węglowodorów (bo diesla nie będzie w czym spalać) to związki azotów byłyby w tych innych mieszankach. A ostatecznie po spaleniu - w atmosferze. Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć wyjaśnienia na powyższe pytania.

  • @jantomaszewski546
    @jantomaszewski5463 жыл бұрын

    Ah. Uwielbiam filmy naukowe z serii Gasimy Pseudonauke i Teorie Spiskowe

  • @szymon4602

    @szymon4602

    3 жыл бұрын

    On nic tu nie gasi tylko wznieca na podstawie dennych założeń.

  • @nabzdykawszy6660

    @nabzdykawszy6660

    3 жыл бұрын

    @@szymon4602 czemuż to dennych założeń?

  • @tomeklebara4603

    @tomeklebara4603

    3 жыл бұрын

    @@nabzdykawszy6660 bo naukowcy jak lekarze. Kto im płaci takie ma wyniki

  • @Nikifor_92

    @Nikifor_92

    3 жыл бұрын

    @@tomeklebara4603 zakładam, że reptilianie im płacą, nie? ;)

  • @nabzdykawszy6660

    @nabzdykawszy6660

    3 жыл бұрын

    @@tomeklebara4603 Oświeć zatem wszystkich kto płaci naukowcom za preparowanie jak się domyślam wyników badań. Nie wiem jakaż to branża przebiła w sypaniu groszem cały świat, któremu absolutnie nie na rękę jest ograniczać emisję CO2.

  • @PomidorowaArmata
    @PomidorowaArmata3 жыл бұрын

    Ale wulkany emitują całą tablicę Mendelejewa oraz masę związków chemicznych (które mogą wywoływać większy efekt cieplarniany od CO2), natomiast tu zostało zrównane tylko CO2.

  • @ThePawcios

    @ThePawcios

    3 жыл бұрын

    To jest kompletna bzdura. Emituja wiele pierwiastkow ale to jest nic przy emiscj CO2 przez czlowieka. Podaj źródła.

  • @PomidorowaArmata

    @PomidorowaArmata

    3 жыл бұрын

    @@ThePawcios Co jest bzdurą? Że w gazie wulkanicznym jest coś więcej niż CO2? Info z losowej strony: Głównymi składnikami gazów wulkanicznych są para wodna (H 2 O), dwutlenek węgla (CO 2 ), siarka w postaci dwutlenku siarki (SO 2 ) (wysokotemperaturowe gazy wulkaniczne) lub siarkowodór (H 2 S) (niskotemperaturowy gazy wulkaniczne), azot , argon , hel , neon , metan , tlenek węgla i wodór . Inne związki wykrywane w gazach wulkanicznych to tlen (meteoryt), chlorowodór , fluorowodór , bromowodór , sześciofluorek siarki , siarczek karbonylu i związki organiczne . Egzotyczne związki śladowe obejmują rtęć , fluorowcowęglowodory (w tym CFC ) i rodniki tlenku halogenu .

  • @TheKsywek

    @TheKsywek

    3 жыл бұрын

    Rzeczywiście cała tablica, w głównej mierze para wodna oraz dwutlenek węgla, wodór, chlorowodór, dwutlenek siarki, metan, fluorowodór, siarkowodór, amoniak. Normalnie tyle tego, że wszyscy poumieramy : - OOO

  • @ThePawcios

    @ThePawcios

    3 жыл бұрын

    @@PomidorowaArmata bzdurą jest sugerowanie ze wulkany przyczyniaja sie w wikszym stopniu do globalnego ocieplenia niz wplyw czlowieka. To bylo juz wiele razy sprawdzane, analizowane.

  • @PomidorowaArmata

    @PomidorowaArmata

    3 жыл бұрын

    @@ThePawcios Ale ja tego nie neguję, tylko zaznaczam fakt, że w filmie zostało wspomniane jedynie CO2, a wulkany emitują więcej różnych gazów, w tym para wodna i metan, który ma ZNACZNIE silniejsze działanie ocieplające niż CO2.

  • @asffsdsaa
    @asffsdsaa3 жыл бұрын

    Własnie jestem po lekturze Panskiej ksiazki, bardzo przyjemna i ciekawa jak i cały program. Pozdrawiam

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    Cala ludzkosc nie jest w stanie powstrzymac erupcji najmniejszego wulkanu a ma wplyw na klimat na ziemi, no tak,. Co do CO2 to gaz zycia i to dobrze ze jest go wiecej. Po za tym karmicie sie strachem z zwiazku z globalnym ociepleniem a pewnie z przyjemnoscia grzejecie swoje tluste tylki tej zimy weglem. Jak widac najgorsza bieda to ta umyslowa. niepozdrawiam.

  • @Zuubiik

    @Zuubiik

    3 жыл бұрын

    @@endriupres6708 patrzcie jaki specjalista się odezwał, szkoda że poprawnie pisać go nie nauczyli bo trudno zrozumieć o co chodzi w tym bełkocie

  • @adammajor5169

    @adammajor5169

    3 жыл бұрын

    @@endriupres6708 Popatrz co ten "gaz życia" zrobił na Wenus. Temperatura powierzchni 460 C, ciśnienie 92x większe niż na Ziemi (porównywalne jest na głębokości 1km w oceanie na Ziemi). Ot skrajny przypadek gazu cieplarnianego. Jest wiele przypadków, gdzie ograniczenie działalności człowieka spowodowało powrót do równowagi natury. Restrykcje (ograniczenie) stosowania: związków siarki (zmniejszenie groźby kwaśnych deszczy), freony (np. w lodówkach) - warstwa ozonowa zaczęła się odbudowywać (mniej mutacji od nadmiernego promieniowania).

  • @rjcork

    @rjcork

    3 жыл бұрын

    @@adammajor5169 temperatura na wenus wynika bezposrednio z cisnienia a nie skladu atmosfery. Jowisz na granicy metalicznego wodoru ma temp 10000K, czy to oznacza ze wodor jest gazem cieplarnianym ktory tak nagrzal powierzchnie jadra Jowisza? Przypominam, ze atmosfera Marsa to 95% Co2 a mimo to nie nagrzal zbytnio. Co do warstwy ozonowej to w 2020 "It was the longest-lasting and one of the largest and deepest holes since the ozone layer monitoring began 40 years ago."

  • @adammajor5169

    @adammajor5169

    3 жыл бұрын

    @@rjcork A skąd się bierze ciśnienie? Z grubości (gęstości) i składu atmosfery. A ta ma też związek z grawitacją. Wenus ma delikatnie mniejszą od Ziemi (Siła ciężkości na Wenus to 8,8 m/s2, na Marsie: 3,7 m/s2). W grudniu 2020 dziura w warstwie ozonowej zasklepiła się.

  • @krzysztofmakowski3084
    @krzysztofmakowski30843 жыл бұрын

    W 16 i 17-tym wieku brzeg Bałtyku zamarzał. 100 lat temu ludzi na ziemi było 5 razy mniej niż obecnie. Domniemuję, że 400 lat temu było nas jeszcze mniej . Jaki był wpływ człowieka i jego emisja CO2 na to, że brzeg morza przestał zamarzać ?

  • @juliaoleanska7273
    @juliaoleanska72733 жыл бұрын

    Najlepszy był Tusk, który przez lata twierdził, że globalne ocieplenie to mit. Gdy pojechał do Brukseli okazało się, że żeby tam robić karierę trzeba wyznawać wiarę w globalne ocieplenie. Sprytny Tusk jednego roku wiosną był gdzieś na kole podbiegunowym. I to wykorzystał do zmiany poglądów. Na konferencji prasowej ogłosił: "zobaczyłem na wlasne oczy topniejący lód na Grenladii, teraz wiem, że to prawda." Zobaczył wiosną topniejący lód i to go przekonało xD.

  • @jadwigakopel7450
    @jadwigakopel74503 жыл бұрын

    Super jak zawsze ciekawie i na temat. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru :-)

  • @Dexter1998Mike
    @Dexter1998Mike3 жыл бұрын

    Bardzo bym prosił o zwrócenie uwagi przy kolejnym odcinku, w którym omówi Pan wpływ krów na ocieplenie klimatu, na kwestie biomasy na świecie. Według PNAS na świecie : Ludzie to 0,06 GT C Zwierzęta chodowlane 0,1 GT C Natomiast Archebakterie które pochłaniają co2, azot oraz siarkowodór Wytwarzają metan. Ich liost to ok 7GT C 🤔 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @dominikpietras8274

    @dominikpietras8274

    3 жыл бұрын

    A to jakiś argument chyba jest, tylko nie wiadomo za czym.

  • @leeharveyscoutwald6786

    @leeharveyscoutwald6786

    2 жыл бұрын

    Ciekawostką jest też to, że drzewa wcale nie produkują tyle tlenu ile sie mówi. Drzewo wydala nadmiar tlenu tylko w okresie wzrostu. okazuje sie ze potem zuzywa tyle samo tlenu ile co2 (oczywiscie proporcjonalnie do skladu atmosfery) bilans jest na zero

  • @lelumpolelum8554
    @lelumpolelum85543 жыл бұрын

    Uprasza się o naukową rzetelność. Karczmy na lodzie u płd. wybrzeży Bałtyku (i nie tylko) stawiano. Potwierdza to całkiem sporo źródeł historycznych z epoki. Wybrzeże Bałtyku zamarzało na sporą odległość wgłąb morza. Po lodzie szły wyprawy wojenne i na lodzie toczono też bitwy. Nie tylko w XVII w. ale również i w XIII. Zresztą klimat w XIII w. na płd. wybrzeżu Bałtyku był dość nieprzewidywalny. Raz mrozy takie, że na lodzie bitwy toczono, a raz brak śniegu (przez całą zimę) ciepłe deszcze i rozmiękła ziemia całkowicie uniemożliwiająca wyprawy wojenne. Te informacje są w kronikach z epoki. Olaus Magnus, Carta Marina (XVI w.) Olaus Magnus, Historia de gentibus septentrionalis Petri de Dusburg, Chronicon terrae Prussiae (XIV w.) Die Chronik Heinrichs von Lettland (XIII w.) I nie. Żaden historyk mający śladowe pojęcie o temacie, nigdy nie pisał o zamarzaniu CAŁEGO Bałtyku. Żaden też nie zająknął się jakoby Grenlandia była CAŁA zielona. Autor filmu strasznie spłaszczył i wykoślawił temat zmian klimatycznych w ujęciu historycznym. Mam wrażenie, że klimatolodzy nie konsultują się z historykami. Udowadniają swoje tezy o słabym i lokalnym średniowiecznym optimum klimatycznym, a historyk czyta w źródłach co innego. Na domiar tego archeolog często te źródła potwierdza badając np. osady denne jezior - znajdowane są pyłki roślin wymagające cieplejszego klimatu niż mamy dziś.

  • @michazieba5142
    @michazieba51423 жыл бұрын

    Hej Tomku. Odnośnie pierwszej kwestii - wulkanów. Czy wziąłeś tez pod uwagę podwodne wulkany ? Pozdrawiam

  • @albertidziol1766
    @albertidziol17663 жыл бұрын

    Panie Tomaszu ja z pytaniem odnośnie globalnego ocieplenia. Freeman Dyson jako jeden z pierwszych naukowców stanął na przeciw dotychczasowych poglądów na temat globalnego ocieplenia. Czy mógłby pan rozwinąć temat wspominając jeżeli jest taka możliwość o jego tezach ? Pozdrawiam

  • @carloss3598
    @carloss35983 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy odcinek, czekamy na więcej :)

  • @pawed.6003
    @pawed.60033 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy odcinek, świetny montaż i muzyka! 👏

  • @wiesiekwywia4475
    @wiesiekwywia44753 жыл бұрын

    A czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,iż zbliżamy się obecnie do klimatycznego przesilenia i najcieplejszego okresu między dwiema epokami lodowcowymi? Z całym szacunkiem , ale dane przedstawiane przez klimatologów to w większości zestawienie korelacji emisji do temperatury w okresach zbyt krótkich aby dostrzec cykliczność obecnej tendencji. Nie twierdzę,że emisja gazów cieplarnianych nie przyczynia się do wzrostu temperatur ,lecz jedynie sugeruję ,iż w zbyt dużej mierze przypisuje się jej skutki naturalnych i nieuniknionych procesów klimatycznych. Pozdrawiam!

  • @eleoskajmanos
    @eleoskajmanos3 жыл бұрын

    Czy tylko mi się wydaje, że mit o Grenlandii został tu przedstawiony ze względu na to co mówił korwin

  • @TheHollowKid

    @TheHollowKid

    3 жыл бұрын

    tak, tylko tobie

  • @jacekkwiatek8572

    @jacekkwiatek8572

    3 жыл бұрын

    Ten mit jest często powtarzany, a Korwin w Polsce go najgłośniej rozpropagował. Pamiętam, że jeszcze z 15 lat temu bardzo mocno trzymał się tezy, że jeden wybuch wulkanu emituje więcej CO2 niż działalność człowieka przez 100 lat, ale chyba ktoś mu powiedział, że to prawdą nie jest, bo już akurat tego mitu nie powtarza.

  • @robdob5350

    @robdob5350

    3 жыл бұрын

    @@jacekkwiatek8572 może tego jednego nie powtarza, ale szurem to on jest, i na to miejsce wymyślił sobie trzy inne...

  • @MrEld51

    @MrEld51

    3 жыл бұрын

    @@robdob5350 W polityce jest naprawdę wielu szurów, choćby tych co nie potrafią sklejać swoich myśli, a ich wypowiedzi to nawijanie makaronu na uszy jak w spocie reklamowym. Kopacz, czy Morawiecki to samoczytające promptery. Naprawdę większości ciężko się słucha w programach politycznych przez farmazony. I nie mówię, że wszyscy, bo są ludzie po lewej stronie, którzy widać, że wierzą w swoje idee, np. Adrian Zandberg. A Korwin to swój chłop, wydaje się prawdziwy w tym co mówi i robi. Dlatego czasem mówi nieporadnie. Cóż, każdemu zdaje się żyć w jakimś błędnym przekonaniu zanim ktoś odpowiedni, albo coś nam tego nie uświadomi. Tylko głupiec się nie myli. Na pewno nie będę nazywał człowieka szurem, kiedy w sejmie jest wiele więcej zasłużonych pajacy. Jest wielu wyborców, a także polityków Korwina, którzy nie zgadzają się z poglądami klimatycznymi prezesa i jego poglądy nie objawiają się w programie partii. Korwin ma przynajmniej szacunek do prawa i wolności człowieka, nie zamknie Ci ust. Zresztą, ostatnio ekologie w mediach Konfy też stała się ważnym tematem.

  • @MrRomano0007

    @MrRomano0007

    3 жыл бұрын

    jeżeli uważacie Korwina za kogoś kto ma rzetelną wiedzę na taki temat to powodzenia wam życzę XD

  • @antoczbprzygody8821
    @antoczbprzygody88213 жыл бұрын

    Witam, super film 👍

  • @oscarnn6119
    @oscarnn61193 жыл бұрын

    Będąc na Islandii dwa lata temu, przewodnik opowiedział krótką anegdotę, iż Islandia i Grenlandia zamieniły się nazwami, by zmylić i odstraszyć potencjalnych wrogów i najeźdźców.

  • @ennuiarduous6446
    @ennuiarduous64463 жыл бұрын

    Najpopularniejszym mitem jest tzw. efekt rolnika - nieważne jaka jest pogoda, "chleb będzie droższy", ponieważ : jeśli pada - bo pada; jeśli nie pada - bo nie pada; jeśli świeci słońce - bo susza; a jeśli akurat jest w sam raz - to się jakąś plagę robactwa wymyśli.

  • @robercikj1008

    @robercikj1008

    3 жыл бұрын

    Ale przecież rolnik nie ma wpływu na cenę pieczywa tak samo jak na ceny pszenicy czy na przebieg pogody

  • @ennuiarduous6446

    @ennuiarduous6446

    3 жыл бұрын

    @@robercikj1008 jakżeż nie ma? Jest na samym początku łańcucha, zatem ma kluczowy wpływ. Jeśli ustawi cenę wyjściową na X (np.10 zł) za 1 kg, to każdy kolejny pośrednik będzie do tej ceny dokładał swoje.

  • @robercikj1008

    @robercikj1008

    3 жыл бұрын

    @@ennuiarduous6446 rolnik nie wystawia ceny na swoje towary tylko sprzedaje je podmiotom które te ceny ustalają na podstawie popytu, cen na giełdzie itd. może sobie wystawić cenę np. 2 tyś. za tonę pszenicy ale nikt mu po takiej nie kupi jak aktualna cena rynkowa jest np. 800 zł .

  • @donatstankiewicz7734

    @donatstankiewicz7734

    3 жыл бұрын

    ​@@ennuiarduous6446 jeżeli rolnik będzie wymagał wysokiej ceny to nie sprzeda produktu, bo nikt nie będzie chciał od niego kupić skoro są inni, którzy oferują taniej. Więc aby coś takiego miało miejsce musielibyśmy mieć zmowę wszystkich rolników co po pierwsze jest nielegalne, a po drugie irracjonalne. Ale zakładając, że coś takiego ma miejsce to musiałoby to być bardzo opłacalne, więc jakieś osoby nieposiadające ziemi, ale posiadające kapitał zainwestowałyby w produkcję zboża i innych produktów rolnych, bo mogłyby dać cenę minimalnie niższą i tym samym przyciągnąć do siebie więcej ofert. I tym samym zostanie gdzieś na rynku rolnik z najwyższą ceną, który nie sprzeda i tym samym w kolejnym roku obniży cenę, aby zarobić na jedzenie i koło się zamyka. Jeżeli słabo wyjaśniłem to polecam zgłębić prawo popytu i podaży.

  • @ennuiarduous6446

    @ennuiarduous6446

    3 жыл бұрын

    @@donatstankiewicz7734 "nielegalne", tiaa... I to ma kogokolwiek powstrzymać? To tak jakbyś twierdził, że aplikacja Robin Hood pozwala "małym" na swobodne działanie na giełdzie ;D

  • @leszekjakobczyk4156
    @leszekjakobczyk41563 жыл бұрын

    A jak z bilansem tlenu ? Mamy go więcej z H2O czy z CO2 ?

  • @pawekwapiszewski1910
    @pawekwapiszewski19103 жыл бұрын

    Hej Tomku, odnośnie ostatniego punktu, warto byłoby dodać że zanieczyszczenia siarki nie znikają z atmosfery w magiczny sposób tylko po prostu przenoszą się do gruntów i wód gruntowych. Ktoś może pomyśleć że żeby zapobiegać ocieplaniu klimatu trzeba wyemitować tyle tlenków siarki żeby osiągnąć taki jak opisany efekt

  • @krystian7246
    @krystian72463 жыл бұрын

    Ja to nie jestem w kwestii wpływu wulkanów przekonany. Mówi Pan zawsze szczegółowo a tu tylko emisja CO2...(to nie wszystko) Odnoszę się do wspomnień zim z lat po erupcji nad Europą (czas katastrofy tupolewa z prezydentem). Zima nam zniknęła a w ostatnich trzech latach wraca, mrozy też. Może rozwinie Pan ten temat bo wspomnienia to sprawa umowna(wypaczają się z czasem dlatego mogę się mylić) a dane szczegółowe to dane na których miło by było się oprzeć.

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    Tak, wulkany to nie tylko emisja CO2. Najlepszy przykład to erupcja Pinatubo z 1991 r., która spowodowała przejściowy spadek temperatur powietrza i oceanów, z uwagi na bardzo dużą emisję siarki.

  • @Admiral45-10
    @Admiral45-103 жыл бұрын

    3:07 słyszałem, że od tzw. wyżu późnośredniowiecznego w Anglii pojawiły się plantacje winogron, a w Polsce i Europie Południowej narastały susze.

  • @leeharveyscoutwald6786

    @leeharveyscoutwald6786

    2 жыл бұрын

    Potencjał Polski rownież jest spory, niestety komuchy zniszczyły co tylko mogły. Dopiero prywatni inwestorzy dają drugie życie super miejscom. Tak na przyklad jest z winnicą Turnau, w woj. zachodniopomorskim (powiedzmy że to okolice Szczecina). Bylem tam na koncercie w 2019. Dawniej to była niemiecka winnica, plantacje (specyficznej odmiany) winogron mają sie tam świetnie. Przyszla wojna. Tereny wcielono do Polski. Komuchy olały sprawę. Mija 60 czy 70 lat i winnica działa znów prężnie :) Jedyny mankament to mrozy - ale wtedy jest na patent, specjalne zraszacze, zamarza wtedy mgiełka która jest na winogronach i owoc nadal jest pelnej jakosci. Ciekaw jestem ile jeszcze jest takich miejsc nieodkrytych w Polsce... Miejsc, ktore gdyby odżyły to by nas zaskoczyly że jednak w Polsce mozna hodować to albo mieć plantacje tamtego :)

  • @Admiral45-10

    @Admiral45-10

    2 жыл бұрын

    @@leeharveyscoutwald6786 to w sumie ciekawa historia (na pewno może trochę dziwić, że w północnej Polsce (mieszkam tam, więc wiem - OK, dobra, mieszkam na Kaszubach, a nie na Zachodnim Pomorzu, ale raczej się liczy), przy jej klimacie, może urosnąć coś tak egzotycznego jak wino), ale odnosiłem się do tego, że w Anglii, która we wczesnym średniowieczu miała bardzo surowy klimat, w okresie późnośredniowiecznym pojawiały się plantacje win (które poprzednio nie miałyby żadnych szans tam powstać), a w Europie Południowej, która poprzednio radziła sobie jako-tako z jej lokalnymi warunkami, zaczęły narastać susze.

  • @pioterek581
    @pioterek5813 жыл бұрын

    Jak zwykle profesionalnie

  • @tomaszm4936
    @tomaszm49363 жыл бұрын

    Co do Grenlandii i Islandii to kiedy byłem w muzeum historii Islandii w Reykiaviku to tak była rozpisana cała historia jak to było. Również winiono o to Norweskich wikingów i błędy które powstały na mapach i w przekazach. Kiedyś na Islandii, przed wybuchem wulkanu, oraz osiedleniem się ludzi, było mnóstwo lasów i zieleni. Teraz głównie skały porośnięte mchem.

  • @SeeWhatIs

    @SeeWhatIs

    3 жыл бұрын

    Jaki to ma związek z Grenlandią?

  • @tomaszm4936

    @tomaszm4936

    3 жыл бұрын

    @@SeeWhatIs Grenlandia oraz Islandia wg przekazu zostały zamienione miejscami przez błąd w przekazie słownym i mapach. Nazwy powinny obowiązywać odwrotnie do obecnie przyjętych.

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    3 жыл бұрын

    zwyczajnie jeśli w Polsce wytwarzanie masy zielonej z hektara lasu to kilka kilkanaście kubików opału. Islandia czy Grenlandia to ilość kilkakrotnie mniejsza. Ludzie wyrąbali na opał

  • @jakubwrobel6592
    @jakubwrobel65923 жыл бұрын

    Dobry wieczor. Pozdrawiam P. Rożka :) super filmy tu i ba junior extra

  • @PiotrArtur1972
    @PiotrArtur19723 жыл бұрын

    A tak na marginesie to polecam naukę historii szczególnie ciekawy jest opis bitwy pod Termopilami 480 p.n.e. należy zwrócić uwagę na poziom morza dużo wyższy niż dziś, albo na takie wydarzenia jak kolaps brązowego wieku i zmiany klimatu które wtedy nastąpiły.

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    Cala ludzkosc nie jest w stanie powstrzymac erupcji najmniejszego wulkanu a ma wplyw na klimat na ziemi, no tak,. Co do CO2 to gaz zycia i to dobrze ze jest go wiecej. Po za tym karmicie sie strachem z zwiazku z globalnym ociepleniem a pewnie z przyjemnoscia grzejecie swoje tluste tylki tej zimy weglem. Jak widac najgorsza bieda to ta umyslowa. niepozdrawiam.

  • @qubafootbag
    @qubafootbag3 жыл бұрын

    Fajny odcinek, mądrego to aż miło posłuchać

  • @kristofd.8996
    @kristofd.89963 жыл бұрын

    A cykle słoneczne, minima i maksima?

  • @natalia9021

    @natalia9021

    3 жыл бұрын

    tak to też jest ciekawe, wydaje mi się ze jeszcze nie zdecydowano przez co aktualnie klimat sie ociepla. mi wydaje się ze przez słońce a nie że przez ludzi. co nie zmienia faktu ze niszczymy ziemię przez styl zycia jaki prowadzimy nieważne czy to on przyczynia sie do zmian klimatu czy też nie.

  • @konstantinkoulechov

    @konstantinkoulechov

    3 жыл бұрын

    O wpływie słońca była już mowa w tej serii - polecam obejrzeć wcześniejsze odcinki :)

  • @jolantatolpa6243
    @jolantatolpa62433 жыл бұрын

    Dobry wieczór 🌠🤗

  • @tomaszbyczek413
    @tomaszbyczek4133 жыл бұрын

    Z naukowcami jest często taki problem, że interpretacja wyników badań zależy od tego co się komu finansowo opłaca. W kręgu akademickim istnieje takie porzekadło "jest kłamstwo, mega kłamstwo i statystyka". Wielkie firmy często korumpowały naukowców aby "właściwie" dla tych przedsiębiorstw były interpretowane badania.

  • @MrEizeN1
    @MrEizeN13 жыл бұрын

    Gościu napisał komentarz godzinę temu a film 10 minut temu dodany 💣

  • @LostAniolek
    @LostAniolek3 жыл бұрын

    Teraz to mam dylemat. Słuchać filmiku z Internetu czy profesora na politechnice od historii ziemi i geologii, który co do GO i zawartych tu tez ma odwrotne zdanie i tak też naucza.

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    3 жыл бұрын

    Własnego rozumu najlepiej

  • @pogodanaprzygode
    @pogodanaprzygode3 жыл бұрын

    A teraz poproszę o mity tworzone przez samych ekologów, bo i tu co nieco się znajdzie.

  • @juliaoleanska7273

    @juliaoleanska7273

    3 жыл бұрын

    Tego ci nikt nie powie, bo brakuje źródeł naukowych. Naukowcy nie dostaną pieniędzy na takie badania naukowe, a ponadto grożą im szykany w postaci utrudnień w rozwijaniu kariery naukowej.

  • @mateuszkucharski1350

    @mateuszkucharski1350

    3 жыл бұрын

    @Krzysztof Cieszyński A po co ci źródło? Nie widać jak na dłoni że ekologizm jest ideologią będącą narzędziem w rękach władz do wprowadzania na świecie komunizmu tak aby ludzie się temu nie sprzeciwiali, bo to wszystko przecież "dla dobra planety"?

  • @mateuszkucharski1350

    @mateuszkucharski1350

    3 жыл бұрын

    @Krzysztof Cieszyński Jakich groźbach? Umiesz ty czytać ze zrozumieniem? Nie było mowy o groźbach tylko o wynagrodzeniach.

  • @mateuszkucharski1350

    @mateuszkucharski1350

    3 жыл бұрын

    @Krzysztof Cieszyński Żadnym naukowcom nie grożą szykany. Nie jest żadną tajemnicą że badania naukowe są finansowane przez megakorporacje. To jest oczywiste że są stronniczy, bo gdyby nie byli, nie mieliby za co prowadzić swoich badań, ani nawet za co żyć. Zobacz sobie systemy finansowania uczelni na Zachodzie. Zobaczysz "źródła" których tak bardzo potrzebujesz.

  • @mateuszkucharski1350

    @mateuszkucharski1350

    3 жыл бұрын

    @Krzysztof Cieszyński Poszukaj sobie informacji o tym kto finansuje badania naukowe w USA (wszak większość badań naukowych jest stamtąd). Ja już to widziałem i nie chce mi się tego szukać drugi raz. Typowy argument osoby mało inteligentnej, nie potrafiącej myśleć logicznie, nie umiejącej szukać argumentów we własnej głowie - "Poproszę źródło".

  • @filipjuda4652
    @filipjuda46523 жыл бұрын

    Słyszałem, że zielona grenlandia to propaganda wikingów XDDD

  • @filipjuda4652

    @filipjuda4652

    3 жыл бұрын

    aha nie no ok, powiedział to w filmiku, napisalem to jeszcze przed obejrzeniem... f l o p

  • @zuzaz1863

    @zuzaz1863

    3 жыл бұрын

    Pamiętam to z odcinka HBC sprzed bodajże kilku miesięcy

  • @polskinarodowiec2912

    @polskinarodowiec2912

    3 жыл бұрын

    Tak wikingowie opublikowali to na youtube harald z svenem robili średniowieczne fejki😉

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    @@polskinarodowiec2912 Nie Sven, a Eryk. Do tego Rudy. A to wszystko tłumaczy 😛

  • @polskinarodowiec2912

    @polskinarodowiec2912

    3 жыл бұрын

    @@HermanKoszarek No tak RUDY😉👍

  • @kristoffbjrnsimon9139
    @kristoffbjrnsimon91393 жыл бұрын

    A co z linią brzegową w Średniowieczu? W Bergen na przykład ponad połowa obecnego centrum była pod wodą. Co w takim razie spowodowało tak wysoki stan wód w morzach i oceanach?

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    3 жыл бұрын

    stan jest taki sam zwyczajnie polski brzeg idzie w dół, a Skandynawia wynurza się.

  • @dreltar3274
    @dreltar32743 жыл бұрын

    Fajny kanał dam suba :)

  • @stanisawmarian9521
    @stanisawmarian95213 жыл бұрын

    Chętnie bym zobaczył wyjaśnienie jak 5% gazów cieplarnianych które emitujemy wpływa na klimat, oraz o działaniach które bardziej sprzyjają poszczególnym branżowym interesom niż pomagają klimatowi.

  • @21Rafaell14

    @21Rafaell14

    3 жыл бұрын

    Spalanie paliw kopalnych to dodawanie do cyklu węglowego nowego węgla (a precyzyjniej, węgla wycofanego z cyklu przed milionami lat), co zaburza naturalny przebieg cyklu i powoduje wzrost koncentracji atmosferycznego CO2. Dlatego mimo, że emisje ludzi mogą wydawać się niewielkie w stosunku do tych "naturalnych" to mają istotny wpływ na klimat.

  • @grzegorj
    @grzegorj3 жыл бұрын

    Grenlandia to pierwotnie Kronlandia, wyspa Kronosa, który nie miał zbyt dobrej prasy... Zmiana Kron- na Groni- (później Grön-, co odpowiada ang. Green-) była rzeczywiście chwytem marketingowym: chodziło o skłonienie ludzi do osiedlenia się na nowo odkrytym (czy może raczej nowo skolonizowanym) lądzie.

  • @mateuszbukowski4929
    @mateuszbukowski49293 жыл бұрын

    Obliczono, że w wyniku spalania paliw kopalnych, do atmosfery dostaje się rocznie około 7-22 mld ton dwutlenku węgla (ok). Istotnie, w ciągu ostatniego półwiecza(od momentu stworzenia narzędzi badawczych) koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze wzrosła z 320 do 390 ppm. W okresach ciepłych ogromne ilości dwutlenku węgla przechodzą z oceanu do atmosfery(w dużym skrócie). Całkowita emisja dwutlenku węgla w wyniku spalania paliw to zaledwie 3-4% tego, co emituje sama Ziemia przez wulkany, gorące źródła i gejzery itd. To jest wiedza elementarna studentów (moja). A Pan mówi ... Lepsza wiedza poparta wynikami badań niż słuchanie bełkotu pseudo ekologów. Pozdrawiam.

  • @Daniel-xr2tz
    @Daniel-xr2tz3 жыл бұрын

    Dzien dobry, bardzo proszę film o kwaśnych deszczach, to może być bardzo ciekawy temat dla wielu!

  • @LelekKozodoj69
    @LelekKozodoj693 жыл бұрын

    Fragment z jednego z linków w opisie - "Excluding Antarctica, the twentieth-century average temperature among the six regions was about 0.4°C higher than the averaged temperatures of the preceding five centuries". Chciałbym poznać metodę, która pozwala określić temperaturę panującą kilkaset lat temu z dokładnością do dziesiątej części stopnia. Podejście 'błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli' jest raczej domeną Biblii, a nie nauki. Inna pytanie, które się nasuwa z powyższego ftagmentu to dlaczego Antarktyka nie została wzięta pod uwagę? Skoro mówimy o globalnych zmianach to wyłączanie jakiegoś elementu całości powoduje, że to już przestaje być globalne. Sceptycy powiedzą, że to manipulacja mająca na celu dopasowanie wyników do oczekiwań, a nie do tego co faktycznie ma miejsce.

  • @szymon4602

    @szymon4602

    3 жыл бұрын

    Świetne podsumowanie. Już kilkukrotnie podejmowałem próby ujęcia tego w ramy jak to zrobiłeś. Do tego należy dodać 19 wiek i wybiórcze rozpoczęcie badań określone na ok 1880 r, gdzie na wykresach widać przesilenie właśnie w okolicy tego roku, którego nikt nie chce zbadać. To wszystko to hipoteza oparta na korelacji, żadnej przyczynowości nie udowodniono póki co.

  • @LelekKozodoj69

    @LelekKozodoj69

    3 жыл бұрын

    @@szymon4602 dzięki. Jak widzę luki albo nieścisłości to je wskazuję. Sam studiowałem fizykę ale to było dawno temu. Nie wiem jak jest teraz ale nam profesor zawsze mówił, że wynik (lub pomiar), który jest podawany bez błędu, jest niewiele warty. I ja się tego trzymam. Oczywiście dla większości ludzi się tym niezajmujących są to nudne i nieznaczące szczegóły. Więc się je pomija w artykułach podawanych dla publiczności. Ale można je również pomijać po to aby naginać fakty, jednocześnie nie rozmijając się z prawdą. Zamiast podawać wartość z małym błędem ale daleką od oczekiwanej, pomija się jakieś pomiary/czynniki (uznając je arbitralnie za nieistotne, nie mające wpływu jak wspomniane wybiórcze robienie pomiarów w XIXw.) otrzymuje się wartość obarczoną większym błędem ale bliższą oczekiwaniom.

  • @szymon4602

    @szymon4602

    3 жыл бұрын

    @@LelekKozodoj69 Dobrze, że wspomniałeś jeszcze o błędzie. Już w poprzednich filmach propagandowych doktora wskazywałem w komentarzach, że próbowano robić porównania badania temperatury na podstawie odczytów z termometrów choćby z "wycinaniem lądolodu" lub też "grubością słojów", które to nijak się mają nowoczesnych metod pomiaru. Nawet na wykresach, rzekomo dowodzących różnice temperatur były określane za pomocą dziesiętnych stopnia. Ogólnie to te rzekome dowody to jak wykreślanie węglem koksowniczym czy brykietem wielkości pięści szczegółowe rysunki techniczne.

  • @Woj_Ciech_
    @Woj_Ciech_3 жыл бұрын

    A jak wygląda sytuacja z parą wodną ? Z tego co wiem to najbardziej szkodliwych gaz cieplarniany czy emitujemy go więcej? A co do dwutlenku węgla, chyba że wybuchnie super wulkan? Wtedy sądzę że przestalibyśmy emitować CO2 i cofnęli się do wczesnego średniowiecza.

  • @adammajor5169

    @adammajor5169

    3 жыл бұрын

    Wybuch superwulkanu nie powoduje wielkiej emisji CO2. Raczej gigantyczne zniszczenia lokalne (w obrębie kilkuset km) + emisję związków siarki i pyłów. Co doprowadziłoby na Ziemi do kilku lat zimy (choć koncepcja globalnej zimy wulkanicznej nie jest pewna). W konsekwencji utraty plonów, flory i fauny w tym bardzo dużej liczby zgonów ludzi. Pewnie z 100-200 lat ludzkość by się podnosiła po takim ciosie. Niektórzy twierdzą (tak bardziej filozoficznie ujmując), że to może być taki wentyl bezpieczeństwa Matki Natury.

  • @robdob5350

    @robdob5350

    3 жыл бұрын

    chyba sam nie rozumiesz pytania które zadałeś XD

  • @beamimmo6560
    @beamimmo656027 күн бұрын

    Witam. Paleoklimatologia dysponuje danymi z ponad 500 milionow lat pozyskiwanymi np.z odwiertow lodowcow.

  • @kosti868
    @kosti8683 жыл бұрын

    Więcej odcinkow o wulkanach!

  • @Marko9054
    @Marko90543 жыл бұрын

    Czy na Grenlandii nie występuje przypadkiem zorza polarna? Jeśli tak to może właśnie tu tkwi geneza nazwy tej wyspy?

  • @jakubmikoajczyk9963
    @jakubmikoajczyk99633 жыл бұрын

    Patrząc na granice Polski oraz Szwecji w tamtych czasach to mit o Bałtyku taki średni. Nie musiało tu chodzić o podróż z Gdańska do Sztokholmu.

  • @seksiak9196
    @seksiak91963 жыл бұрын

    A czy można zrobić film o planach które mógłby zatrzymać globalne ocieplenie ? Bo ciągle się mówi że klimat się ociepla ale nie ma konkretnych rzeczy które mogłyby to zatrzymać np: odbudowywanie lasów czy naturalnych zbiorników wodnych. Fajnie by było gdyby powstał film skupiający się na tych środkach zaradczych Pozdrawiam.

  • @21Rafaell14

    @21Rafaell14

    3 жыл бұрын

    Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zaprzestanie spalania paliw kopalnych. Także zaprzestanie wylesiania i osuszania mokradeł oraz odbudowa tych ekosystemów. Na pewno pomogłyby różnego rodzaju technologie wychwytywania CO2 z atmosfery, jednak bez realizacji pierwszego punktu, te działania wiele nie zmienią. Z działań społecznych/politycznych/ekonomicznych to oszczędzanie energii, zapobieganie ubóstwu energetycznemu (najlepiej domy samowystarczalne), dobrze zbudowany system opłat za emisję gazów cieplarnianych (zanieczyszczający płaci), rozwój technologii magazynowania energii, energetyka nieemisyjna itd. Powyższe działania wydają się najważniejsze, jednak działania indywidualne na pewno nie zaszkodzą np. ograniczenie latania samolotem, jazdy samochodem, zmiana diety, ograniczenie konsumpcji itd. Jeśli mamy sobie z tym kryzysem poradzić jako ludzkość, to na pewno czeka nas wiele zmian.

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    3 жыл бұрын

    No jest podatek w postaci kwot węglowych i to starczy bo Ziemia ociepla się dzięki Słoneczku nie dzięki działaności ludzkiej. A prawdziwe zagrożenia są ignorowane przełowienie mórz i oceanów, zanieczyszczenie plastikiem i mikroplastikiem. A cichaczem blokuje się promienie słoneczne opryskiem Chemitrails

  • @tomaszstaszko3781
    @tomaszstaszko37813 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy i profesjonalnie zrobiony kanał na yt. Świetna robota 👍

  • @patrykmn5729
    @patrykmn57293 жыл бұрын

    👍👍 za info

  • @norbi2509
    @norbi25093 жыл бұрын

    Zrób film o chemii: na czym polega wiązanie chemiczne, jak sobie wyobrazić wiązanie atomów, itp.

  • @pemlody
    @pemlody3 жыл бұрын

    Odnośnie Grenlandii to ja słyszałem o innym zabiegu PR, żeby najeźdźcy nie trafiali na Islandię, to podmienili na mapach nazwy Grenlandii i Islandi :)

  • @maciekmularczyk6427
    @maciekmularczyk64273 жыл бұрын

    Czyli trzeba zasiarczyć atmosferę, duh! ;) Postawiłem emotkę, jakby ktoś myślał, że to na poważnie.

  • @tabasco07
    @tabasco073 жыл бұрын

    co do zielonej Grenlandii, to w internecie jest sporo sprzecznych artykułów na ten temat

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    W internecie to masz artykuły nawet o płaskiej Ziemi.

  • @tabasco07

    @tabasco07

    3 жыл бұрын

    @@HermanKoszarek takich nie czytam

  • @ekonomicznypan9437
    @ekonomicznypan94373 жыл бұрын

    Czy będzie odcinek lub coś w tym stylu co bardziej szkodzi atmosferze Dwutlenek węgla czy tam tlenek azotu Itd.

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    Cala ludzkosc nie jest w stanie powstrzymac erupcji najmniejszego wulkanu a ma wplyw na klimat na ziemi, no tak,. Co do CO2 to gaz zycia i to dobrze ze jest go wiecej. Po za tym karmicie sie strachem z zwiazku z globalnym ociepleniem a pewnie z przyjemnoscia grzejecie swoje tluste tylki tej zimy weglem. Jak widac najgorsza bieda to ta umyslowa. niepozdrawiam.

  • @ekonomicznypan9437

    @ekonomicznypan9437

    3 жыл бұрын

    @@endriupres6708 ja palę drewnem nie węglem nie mam pieca na węgiel Mam piec kaflowy

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    @@ekonomicznypan9437 tym gorzej da ciebie, eko lewaki chca zakazac palenia w kominku drewnem a nawet grilowac. ale ufojcie w eko...

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai63973 жыл бұрын

    Polecam autorowi poniższy filmik . Nie, tam nic nie ma o klikacie ,nawet słowa!!!! Tam tylko ekonomia i nic więcej. Ale polecam, bo jest też mowa o roli nauki w życiu ludzi. Mam nadzieję że autor nie wiedział o tych zależnościach. i się zastanowi:) "Paradygmaty gospodarki cz. II - rozpasany kapitalizm i obóz pracy" Dr. Zbigniew Dylewski

  • @TheFakir121
    @TheFakir1213 жыл бұрын

    Nie jestem pewien czy wybrana ścieżka dźwiękowa pasuje do tego typu materiałów ;\

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai63973 жыл бұрын

    Opisane w kronikach podróże po lodzie z Polski do Szwecji i w odwrotnym kierunku są faktem wielokrotnie opisywanym przez kronikarzy, co potwierdzają naukowcy z PAN między innymi Prof. Marcin Węsławski lub Prof. Jan Piechura . Nikt nie mówi że cały Bałtyk zamarzał. By przejść po Bałtyku nie trzeba by cały zamarzał, wystarczą "korytarze". Tak jeździ się ciężarówkami w Kanadzie. Fakty się nie liczą ,liczy się z której strony kromka jest posmarowana:(.

  • @TibiaTV
    @TibiaTV3 жыл бұрын

    Usa, Rosja i Chiy buduja dodatkowe lodołamacze zapowiada sie mocna zima za pare lat

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    Następne brednie płaskoziemskie i teorie spiskowe. Oczywiście, że budują, ale właśnie przez ocieplenie klimatu i związane z tym topnienie pokrywy lodowej w Arktyce. Daje to bowiem szansę, do stworzenia w tamtym miejscu nowego szlaku handlowego, który mocno skróciłby komunikację morską (a więc by i potaniała). Dodatkowo ten rejon jest zasobny w bogactwa naturalne, których wydobycie dotąd przez klimat było słabo opłacalne. Z tego też powodu staje się w tym rejonie od dłuższego czasu coraz goręcej, ale nie tylko klimatycznie, ale też politycznie i wojskowo. Pretensje do obszarów Arktyki zgłasza Rosja, Kanada USA, Norwegia (możliwe, że tez inne kraje skandynawskie) i ... Chiny. Tak tak, Chiny oficjalnie też sobie roszczą prawa do tych terenów. Po to też te lodołamacze. Bo kto będzie w stanie kontrolować ten szlak, ten ma większe szanse na większy kawałek tortu w tym rejonie świata.

  • @poetapiotrrysiewski5775
    @poetapiotrrysiewski57753 жыл бұрын

    135 [ Nie dbaliśmy ] Nie dbaliśmy o nią gdy kręciła się zdrowa, jak ktoś komuś zwrócił uwagę, nie truj, usłyszał, o co cię boli głowa. Zepsuło się, armia brudnych sumień teraz stąpa po martwej ziemi, dobre zamiary były, ale nie wyszło, nic się nie zmieni. Nasza okrągła umierająca pełniąca rolę adresu, kończy oddechy, żywicielka, chora jest u kresu. Myślimy, że jesteśmy niewinni, stąpamy już po powierzchni niezielonej, niby ekologia, ochrona środowiska, coś nie wyszło, działania pomylone. Co teraz, rodzą się następni do życia powołani, mają domy, meldunki, jachty gorzej z zielonymi warunkami.

  • @kondzio2003
    @kondzio20033 жыл бұрын

    Produkcja paneli pv z pewnością napędza ten wzrost emisji co2. Zamykanie atomówek i produkcja prądu z gazu też nie poprawia sytuacji. Produkcja sprzętów czy samochodów na okres gwarancji? Całe to gadanie o co2 nie ma sensu - TP jest jedynie pic.

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    Co prawda to prawda. Co z tego, że dostajemy co chwile jeszcze bardziej proekologiczne urządzenia, kiedy celem utrzymania wzrostu produkcji i zysku te urządzenia są w stanie działać relatywnie krótko, po czym wymagają wymiany. Nic to, że przy pracy są bardziej ekologiczne, kiedy konieczność nieustannej produkcji nowych urządzeń (bo stare są już do niczego) wymaga przecież olbrzymich nakładów energetycznych, co ma niebagatelny wpływ na środowisko. A do tego spora część tych nowych urządzeń niezutylizowana okazuje sie być dla środowiska wielokrotnie bardziej niebezpieczna, jak starocie sprzed 20 czy 40 lat.

  • @misiukisiu
    @misiukisiu3 жыл бұрын

    Po zamarzniętym „Bałtyku” prawdopodobnie można było dojść do Danii, a konkretnie na Rugię, przez zatokę greiswaldzką. Tam jest płytko i spokojnie, a wyspa bywała Duńska, z tego co pamiętam.

  • @fotojacek
    @fotojacek3 жыл бұрын

    A co z podwodnymi wulkanami?

  • @patrykp9415
    @patrykp94153 жыл бұрын

    Prosił bym o zwrócenie uwagi czy wybuchy bomb atomowych miały jakiś wpływ na atmosfera.

  • @lazyhaw
    @lazyhaw3 жыл бұрын

    Na Wiki piszą o Grenlandii że kiedyś (chyba chodzi o ok. 10 mln lat temu) temp. były dużo wyższe a mimo to lądolód przetrwał. Fajnie by było gdyby Pan się odniósł do tego jak najskuteczniej walczyć z emisja CO2 - czy faktycznie lepiej redukować ile się tylko da w Europie, czy może lepiej by było szukać rezerw w państwach które mają najbardziej emisyjne gospodarki i udostępniać im nieodpłatnie technologie które już mamy?

  • @wojciechwojnarowicz3668
    @wojciechwojnarowicz36683 жыл бұрын

    Bill już nam szykuje ochłodzenie .Pierwsze próby latem w Szwecji .

  • @tedemez
    @tedemez3 жыл бұрын

    Pozdrawiam.

  • @Zalesie123
    @Zalesie1233 жыл бұрын

    1:21 Skoro wulkany emitują 1/100 tego, co człowiek, to człowiek emituje "sto razy więcej" a nie "setki razy więcej".

  • @pancogito5186

    @pancogito5186

    3 жыл бұрын

    Poza tym tak jest dzisiaj. Miliony lat temu aktywność wulkaniczna była setki razy większa

  • @snakeyes2338
    @snakeyes23383 жыл бұрын

    Trzeba zacząć nadprodukować znowu siarkę, dla równowagi CO2. Problem globalnego ocieplenia zniknie... [żart]

  • @youtuberesearch7017

    @youtuberesearch7017

    3 жыл бұрын

    filtry na kominach ją zatrzymują, od kilkudziesięciu lat.

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    Cala ludzkosc nie jest w stanie powstrzymac erupcji najmniejszego wulkanu a ma wplyw na klimat na ziemi, no tak,. Co do CO2 to gaz zycia i to dobrze ze jest go wiecej. Po za tym karmicie sie strachem z zwiazku z globalnym ociepleniem a pewnie z przyjemnoscia grzejecie swoje tluste tylki tej zimy weglem. Jak widac najgorsza bieda to ta umyslowa. niepozdrawiam.

  • @snakeyes2338

    @snakeyes2338

    3 жыл бұрын

    @@endriupres6708 Tak geniuszu, wiara w coś zamiat wiedzy jest gorsza od zjawiska. To takie zabobony, gdybanie i "logiczne myślenie" poparte jedynie "wydaje mi się" lub egoistycznym "bo mam piec na szmaty" jest dowodem na ograniczenie, a nie otwarty umysł. Nie oszukuj się. Pewnie jesteś zakamuflowanym piecuchem. I zamiast szukać innego rozwiązania najprościej wmawiać sobie i innym równie średnio inteligentnym, że problemu nie ma, a jak już to jest wymyślony przez naukowców...żeby tobie, gwiazdo, utrudnić życie. Z kompletnym brakiem szacunku dla postawy i niezrozumieniem - goń się.

  • @youtuberesearch7017

    @youtuberesearch7017

    3 жыл бұрын

    @@snakeyes2338 A co jest nie tak z piecem? Myślisz że jak się wydobywa gaz lub węgiel to to jest jakoś specjalnie ekologiczne? Palenie drzewem jest najbardziej ekologiczne. Bo bilans pierwiastków w atmosferze pozostaje zerowy. Drzewo które wcześniej wchłonęło CO2, jest spalane i to samo CO2 wraca do atmosfery. I tak się to kręci. Gaz, ani węgiel nigdy nie był nikomu potrzebny.

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    @@snakeyes2338 przeciez globalne ocieplenie to naukowy konsensus czyli wiara. Ale to ja jestem wedlug ekooszolomow plaskoziemca. no tak.

  • @orzelmorze5586
    @orzelmorze55863 жыл бұрын

    klimatycznie jest posłuchać mitów

  • @endriupres6708

    @endriupres6708

    3 жыл бұрын

    Cala ludzkosc nie jest w stanie powstrzymac erupcji najmniejszego wulkanu a ma wplyw na klimat na ziemi, no tak,. Co do CO2 to gaz zycia i to dobrze ze jest go wiecej. Po za tym karmicie sie strachem z zwiazku z globalnym ociepleniem a pewnie z przyjemnoscia grzejecie swoje tluste tylki tej zimy weglem. Jak widac najgorsza bieda to ta umyslowa. niepozdrawiam.

  • @whytra9047
    @whytra90473 жыл бұрын

    Co to za muzyka w tle? bardzo fajna

  • @pogodanaprzygode
    @pogodanaprzygode3 жыл бұрын

    Najprościej byłoby sadzić jak najwięcej drzew. Tego trendu jednak nie widać. Za to nawiedzeni ekologowie karzą mi jeść mniej pierogów z mięsem. Za to na terenach miejskich, czy na obszarach zajmowanych przez kompleksy biurowców, masowo sadzi się tuje i inne mało wartościowe karłowate drzewa ozdobne. A na powstających, jak grzyby po deszczu, niskich ale rozległych betonowych osiedlach i przestrzeniach zajmowanych przez galerie handlowe normalnego drzewa nie uraczysz. Wszędzie tuje i ozdobne krzaczki.

  • @HermanKoszarek

    @HermanKoszarek

    3 жыл бұрын

    Na szczęście ostatnio zaczęło pojawiać się coraz więcej głosów oponujących przeciwko tej modnej dotąd betonozie. Jakiś czas temu była nawet na onecie pokaźna prezentacja mocno akcentująca negatywne skutki takiej organizacji terenu. Miejmy nadzieję, że ten trend będzie rósł i coraz mniej będzie realizowanych tak głupich pomysłów.

  • @jacekkwiatek8572
    @jacekkwiatek85723 жыл бұрын

    Tak się zawsze zastanawiałem, dlaczego tak popularny jest argument o Grenlandii, a o Islandii nie ma ani słowa ? Przecież Islandia to Ice-Land.

  • @MassiRPM
    @MassiRPM3 жыл бұрын

    No i extra, że Polska dużo siarki emituje. Chroni to cały glob przed jeszcze szybszym ociepleniem.

  • @enemysprayer859
    @enemysprayer8593 жыл бұрын

    Ciekawe, czy uda odczytać się kiedyś informacje wprost z mózgu człowieka. Gdy dziadek ukradł bułkę na śniadanie, to jego syn też będzie kradł bułkę na śniadanie. To zdarzenie jest zapisane w mózgu. Gdy część mózgu jest uszkodzona, to można odzyskać informacje na nowo. Można na nowo odtworzyć uszkodzony mózg człowieka, np ze wspomnień z przeszłości i szczątkowych informacji zapisanych w odległych rejonach. I zapisać w mózgu na nowo. Lubię grzebać w ludzkiej psychice i przyglądać się co siedzi w głowie człowieka siedzącego przede mną w autobusie. Do ludzkiej psychiki można się łatwo włamać, ukraść tam coś namieszać i uciec. Nie wiem od kogo pobrać niedziałające części organizmu. Udało mi się przywrócić do funkcjonowania moje lewe oko, nieźle się nad tym nakombinowałem, trwało to 2 lata i moje oko działa. Powinna być jakaś Policja od włamań do mózgu, dużo ludzi traci przez to życie, niestety.

  • @overlordover114
    @overlordover1143 жыл бұрын

    czyli wystarczy zwiększyć emisję siarki, żeby ochłodzić klimat

  • @Grzegorz_M.

    @Grzegorz_M.

    3 жыл бұрын

    Nie ma jak, normy emisji w przedsiębiorstwach uregulowane, z domów to od razu smog. No nie ma skąd brać

  • @gosia6836
    @gosia68363 жыл бұрын

    Dzień dobry

  • @gracjantriglav6141
    @gracjantriglav61413 жыл бұрын

    Wybrzeża Grenlandii są naprawdę zielone, tylko wnętrze jest skute lądem. Tam w ciepłej części roku jest jak na Falklandach...

  • @chawker67
    @chawker673 жыл бұрын

    Dlaczego zatrzymaliśmy emisję związków siarki jeśli ochładzają klimat czyli teoretycznie zrównoważyłyby efekt cieplarniany? I tak wiem że jest to pewnie coś oczywistego ale chciałbym znać odpowiedź bo nie mam takiej wiedzy w temacie :)

  • @fifikas6560

    @fifikas6560

    3 жыл бұрын

    Zakwaszanie opadów a co za tym idzie gleby oraz związki siarki są trujące.

  • @marzannasepetowska9070
    @marzannasepetowska90703 жыл бұрын

    Byłem pewny ze te karczmy budowali zimą na Bałtyku,nawet swego czasu zagłębiem się w ten temat,a tu proszę,niespodzianka.

  • @patrykmn5729
    @patrykmn57293 жыл бұрын

    Kom dla zasięgu

  • @skilef138
    @skilef1383 жыл бұрын

    To teraz trzeba odbudować fabryki produkującej związki siarki i przeciwdziałać ociepleniu

  • @starabrzydkababajaga
    @starabrzydkababajaga3 жыл бұрын

    Można liczyć na film wyjaśniający jak działa Tokamak? Skąd bierze energię i jak zamienia się ją na prąd elektryczny? Bo Sci-Fun poszedł na emeryturę, a nikt inny na polskim YT tego tak nie wyjaśni :/

  • @konradstawikowski1331
    @konradstawikowski13313 жыл бұрын

    Pozdrawiam

  • @dami355
    @dami3553 жыл бұрын

    Jej

  • @koprolity
    @koprolity3 жыл бұрын

    Czyli w ramach walki z globalnym ociepleniem powinniśmy zacząć emitować do atmosfery duże ilości siarki.

  • @przemysawkujawa3685

    @przemysawkujawa3685

    3 жыл бұрын

    Na chłopski rozum tak by było, ale to nie takie proste...

  • @kolejowydolnyslask5684

    @kolejowydolnyslask5684

    3 жыл бұрын

    Wystarczy zrobić piec opalany zapałkami.

  • @Spycahl95

    @Spycahl95

    3 жыл бұрын

    Najlepiej starych mebli nawrzucać do krusia, nasz kraj wiedzie prym w takiej walce z globalnym ociepleniem...

  • @percivalus1836
    @percivalus18363 жыл бұрын

    A czy wiemy co spowodowało epokę lodowcową? I jaki proces ją zakończył? Raczej nie ludzie 😉

  • @grzesieke3549

    @grzesieke3549

    6 ай бұрын

    W historii ziemi ok 50mln lat temu było nawet średnio 12 stopni cieplej niż dziś, to oznacza krokodyle za kołem podbiegunowym. Wtedy poziom morza był wyższy o 75 m i nie było na ziemi lodowców. Pytanie dotyczy jednak plejstocenu czyli epoki która zaczęła się 2,75 mln lat temu. Występowały w niej wahania temperatury które powodowały występujące po sobie okresy zimniejsze glacjały (epoki lodowcowe) i cieplejsze interglacjały. Poziom morza podczas epoki lodowcowej obniżał się około 100m. Głównym powodem tych zmian klimatu były zmiany nachylenia osi ziemi które nazywamy cyklami milankovica. Obecnie jednak cykle milankovicia działają w kierunku oziębienia planety z prędkością 0,1 st na 100 lat. Jednak dzięki gazem cieplarnianym temperatura naszej planety wzrosła przez 100 lat o 1st. Zachęcam do dalszej lektury np. na stronie naukaoklimacie. Jest tam dużo artykułów na temat globalnego ocieplenia.

  • @MarianBobolny
    @MarianBobolny3 жыл бұрын

    Trzeba było od razu zbić argument, że należałoby znieść limity emisji związków siarki XD

  • @mareklitwin5411
    @mareklitwin54113 жыл бұрын

    A co z teorią wielkiego zazielenienia?

Келесі