Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto korzysta z listy „za i przeciw”? | Modele mentalne #22

Z komentarzy na KZread wiem, że najbardziej lubicie te odcinki, w których opowiadam o prostych sposobach na ulepszenie codziennego życia. I mimo że, nie postanowiłem jeszcze specjalizować się w temacie produktywności, ten odcinek też taki będzie. Tym razem będzie to prosta historia o tym jak lista „za i przeciw” może pomóc wam w trudnych decyzjach albo zmotywować do działania.
Cześć, w tej serii opowiadam o modelach mentalnych, czyli uproszczonych schematach myślenia, których poznanie ułatwia zrozumienie świata i podejmowanie decyzji.
Transkrypcja odcinka:
Jak sam tytuł wskazuje, lista „za i przeciw” (po angielsku pros and cons) to lista gdzie po jednej stronie wypisujemy argumenty, które przemawiają na korzyść omawianego zagadnienia a po drugiej te, które przemawiają na jego niekorzyść. Tylko tyle i aż tyle.
Czym jest to zagadnienie? Może to być wszystko, ale najczęściej nie potrzebujecie takiej listy do tego, żeby podjąć decyzję czy iść do sklepu po mleko. Listy za i przeciw przygotowuje się kiedy rozważa się podjęcie jakiejś ważnej decyzji. W mojej dziedzinie są to często decyzje o tym, jaką technologię wybrać dla danego projektu programistycznego. Ale tak naprawdę mogą być to różne rzeczy w zależności od okoliczności. Czy przeprowadzić się do nowego miasta? Przygotujcie listę za i przeciw. Czy wyjechać na wakacje za granicę, czy spędzić je w Polsce? Przygotujcie listę za i przeciw. Jakie studia wybrać? Już myślę, że wiecie co robić.
W ramach edukacji rozważy hipotetyczny przykład zmiany pracy (która to decyzja jest bardzo ważna i wymaga wnikliwego przemyślenia). Co może znaleźć się po stronie zalet? Nowe wyższe wynagrodzenie, owocowe czwartki, częściowa możliwość pracy z domu, dostęp do platformy szkoleniowej, możliwość rozwoju oraz bezpłatny parking przy biurze. Co może być argumentem przeciw? Niepewna pozycja związana z okresem próbnym w nowej firmie. Stres związany z poznawaniem nowych osób. Dłuższa droga do biura i ryzyko stania w korku. Utrata kontaktu ze znajomymi z pracy. Strata karty multisport.
Po przygotowaniu takiej listy możecie zastanowić się, czy ilość plusów przewyższa ilość minusów. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze jest tak, że każdy minus jest równy plusowi. Jeśli jesteście osobami bardziej wnikliwymi, możecie przypisać każdemu z punktów wagę i bazując na tych danych podjąć decyzję.
Są różne metody uzupełniania listy „za i przeciw”. Można najpierw skupić się za zaletach bądź wadach, a następnie uzupełnić drugą stronę. Mnie jednak bardziej podoba się metoda mieszana, gdzie staramy się każdy temat ugryźć z dwóch stron. Bezpłatny parking przy biurze? To super, ale droga do tego biura zabierze nam pół godziny więcej i to przez centrum miasta. W ten sposób skonfrontujecie każdy element.
Oczywiście świat nie jest czarnobiały, i nie zawsze da się każdy punkt przypisać do jednej z kategorii. Praca 4 dni w tygodniu, ale po 10 godzin może wydać się kusząca, ale nie jestem przekonany czy chciałbym pracować w takim systemie. Takie elementy też warto wypisać w osobnej sekcji. Również one pomagają nam podjąć prawidłową decyzję.
Nie zawsze też będziecie przygotowywać takie listy dla siebie. Wtedy postarajcie się, żeby być jak najbardziej obiektywnym. Raport w postaci listy „za i przeciw” ma przygotować dane potrzebne innym do podjęcia decyzji, więc nie może być w nim miejsca na osobiste preferencje.

Пікірлер

    Келесі