Jiří Podolský - Kosmické poselství gravitačních vln (MFF-PMF 29.10.2020)

Ғылым және технология

Záznam druhé přednášky z podzimního cyklu Přednášky z moderní fyziky 2020, určeného především pro středoškoláky, v tomto semestru na téma Velké teorie a observatoře dnešní fyziky. Tato přednáška proběhla 29. 10. 2020 pod názvem:
Kosmické poselství gravitačních vln.
Před pěti lety v září roku 2015 byly konečně po velkém úsilí mnoha vědců a techniků poprvé detekovány gravitační vlny, jejichž existenci sto let předtím předpověděl tvůrce obecné teorie relativity Albert Einstein. V přednášce popíšeme pozoruhodnou historii tohoto oboru a shrneme, co všechno jsme tímto úplně novým oknem do vesmíru zatím spatřili.
Přednáší:
prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc.
Letošní 50. jubilejní cyklus je věnován doc. Jiřímu Langerovi, zakladateli tohoto přednáškového cyklu, který zesnul na jaře roku 2020. Velký dík patří i jeho pokračovatelům, celému týmu obětavých lidí na MFF UK za přípravu a realizaci těchto přednášek i podporu při natáčení, hlavně však skvělým přednášejícím.
Tyto přednášky jsou pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, v nové budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 2, Praha 8, v posluchárně číslo N1, vždy ve čtvrtek od 18:30. Po dobu opatření v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 probíhají tyto přednášky distanční formou bez fyzické přítomnosti posluchačů, tedy jsou živě streamovány a po dobu přenosu, s asi půlminutovým zpožděním, dostupné na tomto odkazu:
www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/...
a po následném zpracování bude pak záznam k dispozici ke shlédnutí na tomto kanálu a příslušné odkazy budou též prolinkovány na níže uvedeném webu s programem přednášek:
utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/

Пікірлер: 48

  • @richardmay7496
    @richardmay74963 жыл бұрын

    Opět skvělá přednáška. Pan profesor Podolský umí nejen zpřístupnit laikům vědecké poznatky a postupy při jejich získávání, ale také pro ně posluchače doslova nadchnout. Děkuji moc (i těm, kdo k podobným přednáškám umožňují přístup každému, kdo má zájem). Těším se na další přednášky.

  • @michallasko9213
    @michallasko92133 жыл бұрын

    Díky moc, že pořádáte tyto úžasné přednášky i pro "prázdné" posluchárny :) Opravdu se na každou další těším a hltám je plnými doušky!

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich55083 жыл бұрын

    Děkuji. Jste úžasní. Vy, Kulhánek i ostatní "šílenci"

  • @danslanina5594
    @danslanina55943 жыл бұрын

    Skvělá přednáška, děkuji za ni. Perfektně a srozumitelně podáno. Nejsem student, ani vědec, prostě mne to jen zajímá a fascinuje a pochopil jsem vše.

  • @mikkail
    @mikkail3 жыл бұрын

    Velice zajímavá přednáška, děkuji za ni stejně jako i za celý tento cyklus.

  • @cas-jv1dr
    @cas-jv1dr3 жыл бұрын

    Pan Podolský mluví tak nadšeně, že když mám .. Blbou,, náladu, on mne vyléčí.

  • @Rossfulllity
    @Rossfulllity3 жыл бұрын

    Konečně další přednáška !!!

  • @ignactrenansky4981
    @ignactrenansky49813 жыл бұрын

    Velmi dobra a vyzivna prednaska .

  • @ddoubravka
    @ddoubravka3 жыл бұрын

    Ještě jsem si to neposlechla, ale už se tak těším!

  • @berycybery
    @berycybery3 жыл бұрын

    Skvělé, poučné i zábavné. Děkuji.

  • @MrBitterman75
    @MrBitterman753 жыл бұрын

    Díky moc za další přednášku!!!

  • @ivanvaclavu5044
    @ivanvaclavu50443 жыл бұрын

    Opět skvělá přednáška. Díky!

  • @zdenekrytir3088
    @zdenekrytir30883 жыл бұрын

    Perfektní přednáška, děkuji!

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka95293 жыл бұрын

    neuvěřitelný nárůst revolučních vědomostí jen z této specifické vědní oblasti už dávno nejsme schopni ani okrajově pochytat info "co se děje" a udělat z toho všeho syntézu, propojení, vytěžit tu zjevnou synergii ... jsem rád, že mi doktoři umožnili dožít se této bouřlivé doby. A samozřejmě velké díky ÚTF MFF UK, FEL ČVUT, PřF MUNI ...

  • @marianmarian2356
    @marianmarian23563 жыл бұрын

    Super drobno popis,pane Podlansky už aby byl vesmírný triangl,to bude zajímavé ☺️

  • @Castor65X55
    @Castor65X553 жыл бұрын

    Krása.... vďaka za prednášku 👌

  • @kojotwillda1048
    @kojotwillda10483 жыл бұрын

    Konečně super 👏👏👏

  • @filipsemerad2057
    @filipsemerad20573 жыл бұрын

    Krásná přednáška 👍

  • @rolidcz7954
    @rolidcz79543 жыл бұрын

    Dotaz: je popsán nějaky proces přeměny energie grav. vln zpět třeba na el.mag?

  • @romecek069
    @romecek0692 жыл бұрын

    Dobrý den, děkuji za skvělou přednášku. Mám jeden dotaz - v jedné z předchopzích přednášek pana prof. Podolského jsem zaznamenal, že výbuch supernovy nelze pomocí detektorů gravitačních vln zaznamenat, protože výbuch supernovy je v prostoru bodově symetrický a gravitační vlny nevytvoří. Proto jsou sledovanými objekty soustavy dvou kosmických těles a jejich srážky. V závěru této přednášky je ale zmíněno, že čekáme na záznam výbuchu supernovy v oboru gravitačních vln (1:42:50). Zajímalo by mne tedy, jak to je - je výbuch supernovy detekovatelný jako gravitační vlna nebo ne? Omlouvám se za svůj možná hloupý dotaz, nejsem fyzik.

  • @LLionTV

    @LLionTV

    2 жыл бұрын

    Zde je odpověď autora přednášky: Děkuji za tento dotaz, který mi umožňuje situaci více vysvětlit. Einsteinova obecná teorie relativity dává jednoznačnou předpověď, že při dokonale sférickém kolapsu objektu (třeba nitra hvězdy) k žádnému vyzáření gravitačních vln nedojde. Amplituda (velikost) generovaných gravitačních vln je totiž přímo úměrná časové změně (konkrétně druhé časové derivaci) tzv. kvadrupólového tenzoru rozložení hmoty. Ten je pro sférický systém identicky nulový. V případě reálného výbuchu supernovy doufáme, že určitá část tohoto procesu nebude sféricky symetrická, což vyvolá gravitační vlny, které snad zachytíme. Protože ale při výbuchu supernovy zcela dominuje sférický (radiální) kolaps vnitřku hvězdy a také sférická expanze vnějších obálek, budou příslušné gravitační vlny vzniklé z odchylek od sférické symetrie mnohem slabší a zatím jsme je ještě nezachytili. Proto musíme vylepšovat naše detektory. Ještě dodávám, že některé jiné alternativní teorie gravitace předpovídají vznik gravitačních vln i při sférickém pohybu. Neexistence takovýchto gravitačních vln při dosavadních pozorováních je tedy další z významných testů platnosti Einsteinovy teorie. Se srdečnými pozdravy Jiří Podolský.

  • @danoholy9739
    @danoholy97393 жыл бұрын

    👍

  • @habanmighaban1609
    @habanmighaban16092 жыл бұрын

    Ted jsem cetl peknou knihu Velkolepy plan se jmenuje. Od Hawkinga.

  • @petrstindl2703
    @petrstindl27033 жыл бұрын

    Přednášek na toto téma zde bylo publikováno již mnoho, ale teprve pan profesor zodpověděl v této přednášce všechny otázky, které mi dlouho vrtaly hlavou ohledně problematiky gravitačních vln.

  • @rolidcz7954
    @rolidcz79543 жыл бұрын

    tohle bylo dobrý vzrůšo :) jen tech 17Groků si budu muset poslechnout znovu a nekde na netu dohledat. Jinak po tom potvrzeni že gravitační vlny jsou stejně rychlé jako el.mag mne tehdy dost zklamalo. doufal jsem, že se einstein seknul a objevíme warp nebo tak něco. :p

  • @kotelgg4078

    @kotelgg4078

    3 жыл бұрын

    Ono se to nevylučuje. Když stíhačka letí xnásobně rychleji než zvuk, tak ta rána (sonický třesk) k nám dorazí taky jen rychlostí zvuku.

  • @rolidcz7954

    @rolidcz7954

    3 жыл бұрын

    @@kotelgg4078 Rozumim. Holt i nadále můžu doufat že ty warp částicovlnoplochyčicosi existujou.

  • @filipdittrich4625

    @filipdittrich4625

    3 жыл бұрын

    je dost možné, že časem Einsteina někdo opraví/doplní, ale i když by to nebyl warp, jsou objevy cílené a očekávané a pak ty nečekané a překvapivé, navíc je celá technologie pořád vcelku na začátku, takže je jistě spousta zajímavých novinek ještě před námi

  • @frantisekkos7399
    @frantisekkos73993 жыл бұрын

    Těch 17 miliard světelných let u GW 190521 se mi nějak nezdá. Z jaké vzdálenosti k nám letí reliktní záření? 13,8 G sv. let? Zde dcc.ligo.org/public/0165/P2000020/012/LS17910.pdf píšou, že 5,3Gpc je "The luminosity distance". Red shift 0,8 odpovídá spíše 7-mi miliardám sv. let. Mně to spíše připadá jako přesvícený objekt z poloviny vesmíru. Nebo, kde se pletu?

  • @LLionTV

    @LLionTV

    3 жыл бұрын

    Jiří Podolský - komentář ke vzdálenosti 17,3 miliard světelných let (5,3 Gpc) zdroje gravitační vlny GW190521. Jedná se o tzv. luminozitní vzdálenost r, která se určuje přímo z naměřeného signálu podle vzorce, který v roce 1986 odvodil B. F. Schutz (r je úměrné časové změně frekvence f signálu lomeno třetí mocnina f lomeno amplituda vlny h). Luminozitní vzdálenost říká, jak daleko by byl zdroj, kdyby se vesmír nerozpínal a měl plochou geometrii. Fyzikální vzdálenost (resp. světelná vzdálenost odpovídající celé době letu) se určí pomocí rudého posuvu z (u tohoto zdroje z=0,8 a doba letu vychází na cca 7 miliard let) dle daného kosmologického modelu. Anebo naopak se binární zdroje gravitačních vlny s měnící se frekvencí mohou použít jako standardní svíčky (či spíše standardní sirény) pro určení Hubbleova parametru H a deceleračního/akceleračního parametru rozpínání vesmíru q.

  • @romansvetloslav9801
    @romansvetloslav98013 жыл бұрын

    jak "málo" stačí ke štěstí :-)

  • @filipsemerad2057

    @filipsemerad2057

    3 жыл бұрын

    Ano, pouze několik miliard, které padly do projektu ligo 😂

  • @Targanar
    @Targanar3 жыл бұрын

    Já se omlouvám, ale nesnáším, když někdo říká "Jak asi všichni víte."

  • @Castor65X55

    @Castor65X55

    3 жыл бұрын

    To je viac- menej zo skromnosti.... pri tomto slovnom spojení išlo o zname fakty aspoň ľuďom co sa o fyziku aspoň troska obtreli ....

  • @Targanar

    @Targanar

    3 жыл бұрын

    @@Castor65X55 Rozumím a omlouvám se :-)

  • @cartesius33
    @cartesius332 жыл бұрын

    Uzasne.

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek96803 жыл бұрын

    je to hrůza, za jaké blbosti se vyhazují peníze. Copak nám měření gravitačních vln k něčemu je? Jestli se někde ve vesmíru srazí černé díry, co z toho? když zatím umíme reálně doletět sotva po sluneční soustavě.

  • @petrdocek9894

    @petrdocek9894

    3 жыл бұрын

    Nikam by jsme doteď nelítali. Kdyby si třeba Galileo Galilei řekl: K čemu utrácet peníze za čočky do dalekohledů? Když zatím umíme pouze...

  • @mireknovacek9680

    @mireknovacek9680

    3 жыл бұрын

    @@petrdocek9894 nojo, jenže dalekohledy mají i praktické využití v běžném životě, třeba na sledování nahých žen:)

  • @kotelgg4078

    @kotelgg4078

    3 жыл бұрын

    Je v celku jasné, k čemu je dobré vědět, kde se jaké těleso nachází, aniž by muselo nějak zářit. Takovej Titanic by mohl vyprávět :)

  • @mireknovacek9680

    @mireknovacek9680

    3 жыл бұрын

    @@kotelgg4078 to jo, ale ne když je miliony nebo miliardy světelných let od nás.

  • @kotelgg4078

    @kotelgg4078

    3 жыл бұрын

    Pokud se na první pokusy podařilo detekovat pohyb černých děr přes celý vesmír, tak bude pravděpodobně možné detekovat i menší objekty na kratší vzdálenosti. Výhoda tohoto řešení je v tom, že nemusíme mít dalekohled zaměřený přesně na daný objekt.

Келесі