Jak szybko wysycha nam Polska?

Ғылым және технология

Skoro topią się lodowce, podnosi się poziom wody w morzach i oceanach, dlaczego nawiedza nas coraz więcej susz? Czy to nie jest sprzeczność? W tym temacie sprzeczności jest więcej, bo równocześnie nawiedza nas też coraz więcej powodzi.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzread.info?sub_c...
Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
Źródła:
climate.copernicus.eu/ESOTC/2...
klimat.imgw.pl/
naukaoklimacie.pl/aktualnosci...
serwer1557491.home.pl/autoinst...
naukaoklimacie.pl/aktualnosci...
www.koalicjaklimatyczna.org/up...

Пікірлер: 581

  • @adamszymanski6449
    @adamszymanski64493 жыл бұрын

    Moje rodzinne gospodarstwo rolne na Mazurach liczy sobie jedną włókę, czyli około 17,5 ha, z czego blisko 1/4 tej powierzchni stanowią lasy i zadrzewienia śródpolne. W każdym lasku jest bagienko, nawet blisko sąsiadujemy z bobrami . Od ponad 20 lat pozyskujemy tam drewno na opał zachowując przy tym cały czas ten sam wygląd i charakter tych środowisk (lasów nie ubywa). Od pewnego czasu zostawiamy też stare i uschłe drzewa na dziuple dla ptaków. Natomiast serce się kraje gdy w tym samym czasie właściciele sąsiednich kilkuset hektarowych przedsiębiorstw rolnych (jakoś trudno mi je nazwać inaczej) zmieniają nasze tradycyjne mazurskie tereny w pola rodem z Teksasu - usuwają miedze, zasypują oczka wodne, wycinają lasy i zadrzewienia śródpolne, a nawet równają pagórki. Wydaje mi się, że każdy, kto otrzymał elementarne wykształcenie zdaje sobie sprawę z tego jakie skutki ekologiczne pociąga za sobą taka gospodarka, bo zniszczenie piękna krajobrazu widzi każdy. Zastanawiam się czemu władze pozwalają na coś takiego? Chociaż właściwie się domyślam. Żyjemy w kraju gdzie z jednej strony pozwala się na robinie prerii z Mazur (a pewnie wkrótce pustyni), a z drugiej strony karze się za ścięcie pojedynczego drzewa (bez wydanego pozwolenia) na prywatnej posesji. Pozdrawiam.

  • @annazochowska1822
    @annazochowska18223 жыл бұрын

    Żeby nie podlewać trawnika wystarczy zamienić go w łąkę. Niech sobie rośnie na nim co chce, mlecze można powycinać. Nie ciąć na centymetr od ziemi ale zostawić na 2 miesiące, w lecie, własnemu losowi. Od kilku lat nie wylałam na trawnik ani grama wody. Dokładnie to od 2014 czyli od 7 sezonów. Wiosną wygrabiam suche resztki z poprzedniego roku, koszę raz na najwyższym ustawieniu kosiarki i to koniec mojej działalności, no jeszcze mlecze wycinam. Sąsiedzi koszą co tydzień, podlewają codziennie i mają łyse place w połowie wakacji a u mnie zielono i kolorowo. Mam niezapominajki, stokrotki, ostatnio rozpleniły mi się poziomki. Pokrzywy też są :D No i w największe upały do mniej więcej 11tej (w słońcu) ziemia i rośliny są mokre. A na jesieni drugie koszenie też na najwyższym ustawieniu i fajrant z ogrodem. Najlepszą ochroną ziemi, przed wysychaniem, są rośliny.

  • @andrzejd.8505

    @andrzejd.8505

    3 жыл бұрын

    To musza zrozumiec ludzie....ze ....chwasty....to....nie chwasty....a ...ROSLINY.... Powloka Roslinna.....jest TAK potzebna GLEBIE....Jak ...SKORA...Ludziom...

  • @pogodanaprzygode

    @pogodanaprzygode

    3 жыл бұрын

    Obejrzyj film "W wysokiej trawie" z 2019 roku, to Ci się odechce łąki wokół domu.

  • @annazochowska1822

    @annazochowska1822

    3 жыл бұрын

    @@pogodanaprzygode Serio? Piszesz byle coś napisać. Ale skoro wierzysz w bajki. Film nakręcono na podstawie powieści Joe Hill i Stephena Kinga. A świstak zawija...

  • @annazochowska1822

    @annazochowska1822

    3 жыл бұрын

    @@andrzejd.8505 Po części masz rację ale są wyjątki. Tzw. rośliny inwazyjne, najczęściej przywleczone z innego środowiska ale i nasze rodzime, którym uproszczono życie likwidując im naturalnych wrogów. Dlatego mlecze wycinam :) A porównanie trafne - pozdrawiam.

  • @BESBEF

    @BESBEF

    3 жыл бұрын

    To muszę potwierdzić. Dłuższa trawa lepiej zachowuje wilgoć w glebie.

  • @robertskibicki7761
    @robertskibicki77613 жыл бұрын

    Witam. W materiale zabrakło mi jednego - śniegu. To śnieg odgrywał ogromną rolę w nawadnianiu gleby, rozpuszczając się powoli i dając tym samym czas glebie przyjąć większe ilości wody, w dodatku w odpowiednim momencie, czyli tuż przed okresem wegetacji roślin. Ze wzrostem temperatur co roku mamy tego śniegu coraz mniej, czasem wcale. Dobry materiał. Dziękuję.

  • @przemysawkujawa3685

    @przemysawkujawa3685

    3 жыл бұрын

    Racja, przez większość następnych lat będzie z tym coraz gorzej, więc trzeba to uwzględnić. Dodałbym jeszcze hodowlę przemysłową zwierząt, na którą tracimy ogromne ilości wody i nie tylko, dostarczając kompletnie nieproporcjonalną ilość wartości odżywczych do ponoszonych kosztów. Trochę śmieszne jest mówienie o zakręcaniu wody przy myciu zębów (co oczywiście popieram), kiedy większość społeczeństwa spożywa mięsa ponad normę (o czym się prawie nie mówi). Kompletnie inna skala.

  • @kriskozacki8777
    @kriskozacki87773 жыл бұрын

    Wody pada tyle samo co 40 lat temu w Polsce tylko inaczej rzadziej i ulewniej. Także trzeba gospodarke wodna zmienić, projektowac rozlewiska. Rozwalic stopnie spietrzajace , wybetonowane koryta itp.

  • @alamatijczak4038

    @alamatijczak4038

    3 жыл бұрын

    Dokładnie, mała retencja(gromadzenie/magazynowanie wody w lokalnych zbiornikach) jest jednym z lepszych rozwiązań na przeciwdziałanie zjawiskom suszy, a także pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych.

  • @ukaszpipczynski1395

    @ukaszpipczynski1395

    3 жыл бұрын

    Trochę paradoks, woda jest najsilniejszym gazem cieplarnianym, zmiany klimatu powodują osuszanie atmosfery czyli co samo się naprawi? xd

  • @kriskozacki8777

    @kriskozacki8777

    3 жыл бұрын

    @@ukaszpipczynski1395 woda jest najsilniejszym gazem cieplarnianym????!!! 🤦‍♂️ gdzieś ty sie o tych gazach uczył.

  • @ukaszpipczynski1395

    @ukaszpipczynski1395

    3 жыл бұрын

    @@kriskozacki8777 to było tak pol żartem ale gdyby porównać potencjał magazynowania ciepła (porównując równe ilości) to woda bije CO2 na głowę, myślisz że dlaczego gdy robi się noc to temperatura u nas nie spada tak.drastycznie jak to ma miejsce na pustyniach, nawet właśnie sprawdziłem para wodna ma dwa razy większe ciepło wlaściwe od dwutlenku węgla.

  • @szkworc2008

    @szkworc2008

    3 жыл бұрын

    @@ukaszpipczynski1395 gazy cieplarniane nie magazynują tylko zatrzymują ciepło. Im więcej go zatrzymają tym więcej zmagazynuje go woda którą w pewnym momencie nabierze takiej temperatury ze wyparuje.

  • @wacawpisiewicz4828
    @wacawpisiewicz48283 жыл бұрын

    Szybkie powodzie to również efekt budowania przez polską patodeweloperke byle gdzie i byle jak.

  • @ulajoanna

    @ulajoanna

    3 жыл бұрын

    Byle więcej, ciaśniej, wyżej.

  • @tomaszjaworski4427

    @tomaszjaworski4427

    3 жыл бұрын

    jest popyt jest podaż

  • @jolantaszym941

    @jolantaszym941

    3 жыл бұрын

    Patodeweloperka nie ma nic wspólnego z powodziami, a co najwyżej z miejscowymi podtopieniami spowodowanymi zaniedbaniem kanalizacji ogólnospławnej. Patodeweloperka ma za to związek z suszą w kieszeniach.

  • @604psysutra604

    @604psysutra604

    3 жыл бұрын

    @@jolantaszym941 tak jak zamek w Puszczy Noteckiej?

  • @jolantaszym941

    @jolantaszym941

    3 жыл бұрын

    @@604psysutra604 A co ma zamek w Puszczy Noteckiej z powodziami ? Za to ma duży związek z przepływem z kieszeni do kieszeni ale bynajmniej nie wody, choć zbudowano go na "wodzie" a w zasadzie na sztucznych stawach hodowlanych, z których usunięto przegrody. Ma o tyle wpływ na środowisko, że jest na obszarze chronionym i jest naciagnięciem przepisów. Ale jak zwykle nic nie wiecie i wypowiadacie nie mając najmniejszego pojęcia, bo najważniejsze jest to, że nieruchomość obejmuje także 32 ha terenów Stacji Doświadczalnej Stobnica należącej kiedyś do AR czyli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzono rozległe badania nad wilkami i innymi zwierzetami. Stację sprzedano a co się stało ze zwierzętami to nikt nie chce nawet powiedzieć. Jeszcze w necie wiszą informacje o możliwości zwiedzania parku wilków. Oczywiście były tam nie tylko wilki ale kilkanaście innych gatunków a także wiele gatunków ptaków zanikających już w Polsce jak np. cietrzew .....Ale przyszedł na UP " naukofiec" z UAM, który badania prowadzi na kartce i wszystko sprzedał oczywiście za przyzwoleniem władz uczelni a sam zaraz zajął stanowisko w fundacji właściciela zamku. Taką mamy teraz naukę.

  • @volkhen0
    @volkhen03 жыл бұрын

    W międzyczasie wiceminister edukacji nabija się ze zmiany klimatu na Twitterze. Prawdziwa idiokracja.

  • @jackyogi1
    @jackyogi13 жыл бұрын

    Co na to " wody polskie" , której słono płacimy za wodę która bierzemy ze studni na działkach? Wygląda na to że są tylko od liczenia kasy

  • @rafabuczynski2730

    @rafabuczynski2730

    3 жыл бұрын

    i kupowania sobie aut, wody polskie po reformie z 2017 to kamieni kupa, tylko wymyślają za co jeszcze wziąć pieniadze

  • @emanmac1284

    @emanmac1284

    3 жыл бұрын

    A gdzie to płacisz za wodę se studni?

  • @andrzejszymos9900

    @andrzejszymos9900

    3 жыл бұрын

    @@emanmac1284 a gdzie niemieckie korporacje płacą?opolskie wyssają nas do końca za fri !!!!

  • @andrzejszymos9900

    @andrzejszymos9900

    3 жыл бұрын

    @@rafabuczynski2730 wody polskie juz nie polskie wszystko wysprzedali jeb...i decydeci Warszawscy sprawdz firma thal kto jest właścicielem Polski!!!!

  • @grzegorzradczyc3686

    @grzegorzradczyc3686

    3 жыл бұрын

    One są w rękach żymian?

  • @RafaNieradzik
    @RafaNieradzik3 жыл бұрын

    "My jako ludzie ich nie szanujemy" - kwintesencja filmu. Dziękuję za tematykę i nagłaśnianie. Serdeczności!

  • @Siera000
    @Siera0003 жыл бұрын

    Chciałbym się przenieść na chwilę do rodzącego się państwa polskiego X wieku i porównać "przyrodę" z dzisiejszą. Zobaczyć Wisłę 1000 lat temu

  • @Artur-gh3oo
    @Artur-gh3oo3 жыл бұрын

    Fajnie że podejmowany jest ten temat suszy. Jak widać w mediach jeśli w lecie niema dłuższej przerwy w opadach nikt ani w mediach ani wśród rządzących o deficytach wody nie wspomina przez resztę roku...

  • @karolborowski4202
    @karolborowski42023 жыл бұрын

    Super seria, która zacznie uświadamiać nam jak destrukcyjny wpływ ma nasza działalność. Racją jest, że jako pojedyncza jednostka nie zmienimy losu planety, ale już jako pojedyncze jednostki możemy coś zdziałać. Sednem jest, aby tego typu filmy jakie Pan robi dotarły do rządzących, oraz ludzi nadzorujących wielkie korporacje, ponieważ my jako społeczeństwo nie postawimy sami z siebie na przykład elektrowni atomowej. Od takich decyzji zależy przyszłość jaką nam namalują.

  • @shenlong2po3
    @shenlong2po33 жыл бұрын

    no dobra ale to głównie instytucje marnują wode i to one powinny być za to odpowiedzialne takie rady w stylu nie podlewaj trawnika też są ważne ale trzeba sie skupić na rozwiązaniach systemowych a te osobiste są po prostu marginalne

  • @zbyszek9202

    @zbyszek9202

    3 жыл бұрын

    nie podlewaj trawnika glifosatem- to najlepsza rada

  • @pudzianix7632

    @pudzianix7632

    3 жыл бұрын

    Masz racje ale jak duzo ludzie bedzie oszczedzalo wode i bedzie to modne, spolecznie chwalone to korporacje tez zaczna tak robic, albo chociaz udawac ze tak robia.

  • @gumi416

    @gumi416

    3 жыл бұрын

    Na pewno nie

  • @zbyszek9202

    @zbyszek9202

    3 жыл бұрын

    @@pudzianix7632 chcecie coś zmienić to przestańcie kupować produkty koncernów-trucicieli, to one wraz z mediami głównego ścieku wmawiają ludziom jakąś winę

  • @piotr5297

    @piotr5297

    3 жыл бұрын

    Jak byśmy się wszyscy myli tylko w sobotę to ile wody było by zaoszczędzone, żeby przemysł mógł więcej wykorzystac :D

  • @grossibp
    @grossibp3 жыл бұрын

    HEH. Narodowy Fundusz ... Gospodarki Wodnej - mądre słowa, zbieranie deszczówki a te GNOJE chciały i tak podatek od deszczówki. Gardzę tą dwulicowością. Wiemy, że jest źle, ale za nic w świecie w Polsce nie pozwolimy, żeby było dobrze.

  • @przemysawkujawa3685

    @przemysawkujawa3685

    3 жыл бұрын

    To jest podatek od betonozy, nie od deszczówki...Ehh

  • @9m.m6
    @9m.m63 жыл бұрын

    Bardzo ważna seria i jeszcze ważniejszy odcinek. Tylko dlaczego mam poczucie, że ja nic nie mogę w tym kierunku zrobić, bo władza i tak wie swoje i działa z klapkami na oczach :(

  • @LelekKozodoj69

    @LelekKozodoj69

    3 жыл бұрын

    Żadna władza nic nie robi bo retencja to projekt na 20-30 lat. Tak długo to żadna władza się nie utrzyma więc laurów nie zbierze. A przy tak długich terminach też nie da się kręcić lodów. Więc kiepsko to widzę.

  • @waraiotoko374
    @waraiotoko3743 жыл бұрын

    To wszystko oczywiscie prawda, dla mnie akurat znana od dawna ale chcialem podkreslic ze bardzo mi sie podoba jak powiedziales na koncu o zmianie przyzwyczjen a nie o "oszczedzaniu" wody.

  • @jerzygrzebieluch3765
    @jerzygrzebieluch37653 жыл бұрын

    Ostatni rok na Dolnym Śląsku i ogólnie w całej Polsce to ogromny oddech od katastrofalnej wręcz suszy, styczeń 2021 trzymał fason.

  • @czcibor360

    @czcibor360

    3 жыл бұрын

    na Podlasiu spadło mniej więcej tyle śniegu co padało za komuny. samochód zasypany do połowy drzwi. to wszystko są naturalne cykle i wahania, a nie jakieś mity o CO2 i Grecie. klimatyczny bulshit

  • @Geer0607

    @Geer0607

    3 жыл бұрын

    @@czcibor360 Jak już wspomniano przez globalne ocieplenie zmienia się charakterystyka opadów. Wzrasta ilość pary wodnej w atmosferze. Dotyczy to również zimy. Skoro latem będą okresy suszy przeplatane nawalnymi opadami, to tak samo zimą. Okresy deszczowe będą przeplatane silnymi śnieżycami. Wszystko zależy od cyrkulacji powietrza.

  • @czcibor360

    @czcibor360

    3 жыл бұрын

    @@Geer0607 nie ma żadnego globalnego ocieplenia, są naturalne wahania raz w jedną raz w druga. Nie ma też to też za wiele do opadów śniegu przypominam że za komuny był okres 10 lat z rekordowo niskimi temperaturami i rekordowymi opadam śniegu. natomiast na zachodzie straszono wtedy małą epoką lodowcową. niektórzy naukowcy postulowali sypanie pyłu węglowego na lodowce w celu absorbowania ciepła. dziś te same "elity naukowe" chcą sypać gips w chmurki w celu odbijania.... Sekta klimatyczna i kapłani religii klimatyczne my mamy im przynosić złoto to oni posypią magiczny proszek i klimat przestanie się gniewać ... (to aluzja kapłanów egipskich i zaćmienia)

  • @rrrsaw1414

    @rrrsaw1414

    Жыл бұрын

    @@czcibor360 xDDDDD

  • @ukasznowak7968
    @ukasznowak79683 жыл бұрын

    Do produkcji 1 strony A4 wykorzystuje się około 4l wody. Wprowadzić e-voting (jak w Estonii) i elektroniczny obieg dokumentów w urzędach i sądach.

  • @ukasznowak7968

    @ukasznowak7968

    3 жыл бұрын

    @ASRIELIO PLAYER Masz rację. Ale od agendy się zaczyna. Mogę szybko policzyć ile litrów wody idzie na jedne wybory i ile drzew trzeba ściąć (karty do głosowania, listy obecności, sprawozdania, listy z wynikami, regulamin, lista kandydatów... ).

  • @ukasznowak7968

    @ukasznowak7968

    3 жыл бұрын

    @ASRIELIO PLAYER wybory 2019: 20 mln kart do głosowania (o wielkości 4xA4) daje 80 mln kartek x 4 litry= 320 mln litrów wody. Z jednego drzewa można zrobić 11700 kartek. 80 000 000 / 11700 = 6837 drzew. Jedne wybory parlamentarne. Bez całej obsługi wyborów. Do tego mamy wybory do UE, prezydenckie, samorządowe.

  • @oogooro

    @oogooro

    3 жыл бұрын

    omg kolejny foliarz

  • @ukasznowak7968

    @ukasznowak7968

    3 жыл бұрын

    @@trader2137 niestety nie mogę się zgodzić.

  • @ccc5226

    @ccc5226

    3 жыл бұрын

    Banda gimbusów martwi się o wodę. Nic tylko dowalić wam unijny podatek do walki z globalnym osuszeniem.

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna75783 жыл бұрын

    jestem "rocznik 1972", pochodzę z Wielkopolski - już liceum nasz "geograf" mówił, że WIELKOPOLSKA STEPOWIEJE - jak tego nie zmienimy (mała i duża retencja, szanowanie wody, tam gdzie są warunki przydomowe oczyszczalnie ścieków) - że jak tego nie zmienimy to z krainy rolniczej - prędzej czy później staniemy się jednym wielkim stepem ..

  • @godq3

    @godq3

    3 жыл бұрын

    Nam nauczycielka geografii mówiła w 2004 roku, że centralna Polska stepowieje. Widać, to stały straszak.

  • @tomekzleszna7578

    @tomekzleszna7578

    3 жыл бұрын

    @@godq3 tylko, że to się dzieje naprawdę - to PROCES ... wiele możemy zrobić ZDROWOROZSĄDKOWO i stosunkowo NIEDROGO ...

  • @pawkapawka-yv1np

    @pawkapawka-yv1np

    3 жыл бұрын

    W latach 60 była za to teoria, że czeka nas ziemia - śnieżka. Z tamtych czasów wciąż pozostała teoria zimy nuklearnej, która ma powstać na skutek zanieczyszczenia atmosfery. Ale korporacje uznały, że na skutek zanieczyszczenia inną metodą mamy ocieplenie, bo się zorientowali, że w oziębienie nikt nie uwierzy skoro jest powolny naturalny proces ocieplania klimatu.

  • @szymonbrzezinski7650

    @szymonbrzezinski7650

    3 жыл бұрын

    @@pawkapawka-yv1np Jako, że jesteś pierwszym szurem pod tym w filmem, wręczam tobie nagrodę złotej czapeczki aluminiowej, korzystaj z niej mądrze osłaniając się przed laserami 5G Billa Gates'a

  • @lech6011

    @lech6011

    3 жыл бұрын

    jestem "rocznik 1944", pochodzę z Wielkopolski - już liceum nasz "geograf" mówił, że WIELKOPOLSKA STEPOWIEJE - jak tego nie zmienimy (mała i duża retencja, szanowanie wody, tam gdzie są warunki przydomowe oczyszczalnie ścieków) - że jak tego nie zmienimy to z krainy rolniczej - prędzej czy później staniemy się jednym wielkim stepem . Geograf miał rację, mnie też tak uczono. Rzecz w tym że działania "władzy'" szły w innym kierunku. Zasypywanie stawów śródpolnych, osuszanie bagien. Rzeczka w której uczyłem się pływać jest tylko zagłębieniem z trzciną, nie widać wody. Bez zdecydowanego działania a nie pozorowanego typu "podatek od deszczu" tak właśnie wylądujemy. Mnie nie powinno to obchodzić ze względu na wiek ale głupota rządzących niszczących kraj mnie boli.

  • @TheBnbnbc
    @TheBnbnbc3 жыл бұрын

    Czyli GMO :) taka kukurydza ma mniej aparatów szparkowych na lisciu, czyli mniej z niej wody paruje i lepiej znosi susze. ✌

  • @dominikk.7405

    @dominikk.7405

    3 жыл бұрын

    Zakazać GMO

  • @TheBnbnbc

    @TheBnbnbc

    3 жыл бұрын

    @@dominikk.7405 nawet nir wiesz co to jest 😂 chłopie Ty nie wiesz nawet co to prąd więc o czym my rozmawiamy. Wróć do swojej jaskini

  • @szymonbrzezinski7650

    @szymonbrzezinski7650

    3 жыл бұрын

    @@TheBnbnbc Szkoda, że szury tak krzyczą o tym GMO, bo właśnie takie rozwiązania mogłyby być bardzo korzystne dla nas

  • @anatolydyatlov963

    @anatolydyatlov963

    3 жыл бұрын

    @@szymonbrzezinski7650 Moim zdaniem to wszystko wina mediów. Zamiast tłumaczyć jak to dokładnie działa, wspominają jedynie o genetycznie modyfikowanej żywności, a przeciętny człowiek kompletnie nie rozumie o co chodzi. Zamiast programów typu Koło fortuny, czy Familiada, powinni robić lekcje fizyki, biologii i chemii. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby przekształcenie "Wiadomości" na "Wiadomości ze świata nauki" ;)

  • @dzonydzonkowski2677

    @dzonydzonkowski2677

    3 жыл бұрын

    @@anatolydyatlov963 w dzisiejszych czasach daje się emocje nie wiedzę, np. Discovery chanel jak teraz wygląda a jak wyglądało kiedyś.

  • @mariolusiam7019
    @mariolusiam70193 жыл бұрын

    Dobrze, że choć trochę śniegu spadło...przeżyjemy ten rok jakoś...mam prysznic a kwiaty podlewam z zebranej deszczówki. Odlewam też zimną wodę jaka leci w prysznicu na początku i mam do podlewania.

  • @suchy2555
    @suchy25553 жыл бұрын

    Genialna seria👍🏻. Ogólnie widać ostatnio duży rozwój kanału (wstępy, animacje) i coraz lepiej się to ogląda. Świetna robota👌🏻. Oby tak dalej 😉

  • @czesiu420
    @czesiu4203 жыл бұрын

    rzeki można , a nawet trzeba zagospodarować i wykorzystywać ich potencjał, tylko z głową. Pogłębiać i czynić spławnymi, ale nie ładować wszędzie gdzie się da betonu. Rejs turystyczny spławną Wisłą z wszystkimi widokami i wizyty w co ciekawszych miastach, które są po drodze to niezła atrakcja. Coś tam się robi w tym kierunku, ale jakoś bez szerszego ogarnięcia i bez sensu. Powstają przystanie itp. ale co z tego i jak nie ma gdzie z nich popłynąć :P Fajną ideą jest też rowerowy szlak wzdłuż Wisły, powoli się on buduje. Wisła jest piękna tylko trzeba ją z głową zagospodarować tak żeby przyroda i społeczeństwo coś z tego miało. Da się.

  • @tomaszfilip8567
    @tomaszfilip85673 жыл бұрын

    Jestem mieszkańcem środkowej części województwa łódzkiego i przyznam że od wielu lat ( a mam 52) nie widziałem tak dużej retencji, górne dorzecze Bzury jest zalane. Oby tak dalej .

  • @NAMEITSOUND
    @NAMEITSOUND3 жыл бұрын

    susze powiększają także wycinki lasów, które u nas w Poslce są teraz cięte na potęgę.

  • @czcibor360

    @czcibor360

    3 жыл бұрын

    masz fałszywe informacje w Polsce lasów ciągle przybywa w szybkim tempie a te cięte to wymiana na nowe ponieważ po ogromnych nasadzeniach po IIwś przyszedł czas zrębu. ot i rozwiązanie tajemnicy ;)

  • @sic22l

    @sic22l

    3 жыл бұрын

    @@czcibor360 Ty masz fałszywe informacje, sadzone są młodniki które będą rosły kilkaset lat, a na rekordową skalę wycinane są najcenniejsze starodrzewy, które powinny być pod ochroną. Przecież ci durnie rżnęli nawet Puszczę Białowieską, praktycznie jedyny w Polsce las pierwotny! Takie lasy są najbardziej urozmaicone biologicznie, pochłaniają najwięcej CO2, zatrzymują najwięcej wody. Także nie, to że w miejsce starodrzewu posadzi się młode siewki nie znaczy że jesteśmy kwita.

  • @czcibor360

    @czcibor360

    3 жыл бұрын

    @@sic22l nie! to ty masz fałszywe informacje wiek zrębu sosny to 60-100 lat czyli tyle ile minęło od ogromnych zasadzeń po IIwś. "Ci durnie" ekoterroryści o puszczy Białowieskiej opowiadali fake newsy (ja mieszkam obok więc wiem jakie zniszczenia czyni w regionie kornik) całe lasy stoją spustoszone przez tych durniów, którzy pozwolili roznieść się kornikowi po całym województwie. CO2 to fetysz religijny ekoterrorystów. A co na nauki to Tlen powstaje w oceanach a nie w lasach lasy są neutralne pod tym względem radze dedukować się. Tak jesteśmy kwita jak po wycince posadzimy kolejne pokolenie drzew to naturalny cykl jak nie było ludzi to ogromne pożary pustoszyły puszczę a następnie wyrastały tam nowe siewki.

  • @sic22l

    @sic22l

    3 жыл бұрын

    @@czcibor360 Występowanie kornika jest naturalnym etapem w życiu lasu i zdrowy las się z nim upora. Istotą Puszczy Białowieskiej jest to, że jest to las pierwotny, dziki, nie skażony działalnością człowieka. Właśnie za to puszcza została wpisana na listę UNESCO. I dla ciebie jest to to samo co sosnowa monokultura na drewno, gdzie rosną identycznej wielkości drzewa w równiutkich odstępach z intensywnym zrębem. CO2 nie jest fetyszem, jego stężenie w atmosferze podwoiło się w ciągu ostatnich 100 lat co wywołało zmiany w ziemskim klimacie, co widać również w Polsce (zwielokrotnienie ilości dni upalnych, niemal coroczne susze, powolne wycofywanie się świerka itp). Las zatrzymuje CO2 wbudowując go w materię organiczną. Nie, nie jesteśmy kwita bo wycinka lasów powoduje redukcję bioróżnorodności oraz potęguje skutki ocieplania się klimatu w Polsce (np. susze).

  • @czcibor360

    @czcibor360

    3 жыл бұрын

    @@sic22l tak??? to znaczy według Twojej logiki "pierwotna puszcza" nie jest zdrowa LOL pomijam już fakt kłamstwa o tej pierwotności gdyż mamy tam ślady działalności człowieka od neolitu aż po zabory gdy puszczę cięły angielskie firmy w systemie rabunkowym.... Fakty są takie że kornika roznieśliście na cały region nawet na młode lasy prywatne. zniszczyliście tysiące hektarów bo wiele lat temu nie pozwoliliście wyciąć 5 drzew. No i własnie zniszczyliście ten zabytek unesco... lewacka logika LOL Zmiany w klimacie są naturalnym procesem tak jak ruch wahadła w zegarze. Poczytaj o małej eopce lodowcowej. Poczytaj o obawach naukowców z lat 70 na temat możliwej kolejnej małej epoki lodowcowej. poczytaj wreszcie o tzw "optimum klimatycznym" z wczesnego średniowiecza gdy temperatura w europie była wyższa od obecnej. za wszystko to odpowiadają wyłącznie cykle słoneczne a lekki wzrost CO2 w atmosferze jest wyłącznie z oceanów jak te się ochłodzą to znowu zacznie wracać. a skoro już o tym mitycznym złoczyńcy CO2 to poczytaj o zazielenieniu niektórych terenów półpustynnych z powodu jego większej ilości. poczytaj o systemach nawożenia CO2 w szklarniach oraz akwariach. dużo się dowiesz na przykład to że zwiększenie CO2 o 2% powoduje 3 zbiory w szklarni zamiast dwóch na jeden sezon i to, że warzywa są o 30% większe. Następnym razem odzywaj się jak przeczytasz o czym Ci napisałem, bo na tym etapie jesteś niczym innym jak fanatycznym wyznawcą religii klimatycznej. rozmowa z tobą przypomina tłumaczenie świata fanatykowi z sekty im więcej argumentów tym fanatyk jest bardziej skłonny do przemocy.

  • @wujasmarecki
    @wujasmarecki3 жыл бұрын

    Świetny materiał. Kiedyś wpadł mi na youtube film, gdzie omawiano problem retencji wody w Polsce, która jest bardzo mała. Jako rozwiązanie podano przykład Słowacji, gdzie w górach buduje się dużo progów spiętrzających górskie strumienie. Dzięki temu woda opadowa w górach wolniej spływa do rzek. Pozdrawiam.

  • @krzysztofzamiar767

    @krzysztofzamiar767

    3 жыл бұрын

    Ciekawe, bo ogólnie progi słabo magazynują wodę. Zasada jest taka, że tyle samo wody odpływa co dopływa. Jedynie co to woda nie spadnie poniżej poziomu progu ale objętość zmagazynowanej wody będzie zawsze taka sama niezależnie od intensywności przepływu. Żeby można było mówić o magazynowaniu to poziom piętrzenia przed progiem musiałby się zmieniać. Od tego są zapory i zbiorniki. Choć nie wykluczam, że może być na to jakiś inny ciekawy patent, którego nie znam. Chętnie bym ten wspomniany materiał obejrzał ;)

  • @ewelinaagata912
    @ewelinaagata9123 жыл бұрын

    Apel do wszystkich Zmiany klimatu są faktem. Są skrajnie niebezpieczne dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń. Naukowcy są co do tego zgodni. Każdy, kto może zadziałać w kwestii ochrony klimatu i dzikiej przyrody, musi się teraz do tych działań przyczynić. To bardzo ważne!!! Jest to chyba najważniejsze zadanie, przed którym kiedykolwiek stał człowiek. Klimat zmieniał się w dziejach Ziemi niejednokrotnie. Jednak nigdy nie działo się to w takim tempie, jakie obserwujemy teraz. Zmiany klimatu w przeszłości Ziemi potrzebowaly tysięcy lat. Pokrywa lodowa na Arktyce była nienaruszona od 800 tysięcy lat, aż do naszych czasów, kiedy to zaczęło jej, na naszych oczach (naukowcy nie kłamią), drastycznie ubywać. Magazynuje ona zasoby wody słodkiej (zdatnej do picia) dla około 2,5 miliarda ludzi na świecie. Mnisi buddyjscy, którym zależy na dobru wszystkich istot, modlą się, żeby ten lód nie stopniał, ponieważ byłaby to całkowita katastrofa... Obecnie niedźwiedzie polarne tracą swoje miejsce do życia. Są wygłodniałe i wyczerpane. Niedługo znikną z naszej planety bezpowrotnie, jak wiele innych gatunków. Te straty są niepoliczalne, ponieważ chodzi o bezcenne, niewinne istoty, jedyne w swoim rodzaju. Jest mi wstyd, że za mojego życia, tracimy tyle zywych stworzeń. Rafy koralowe są zatruwane, podobnie jak ryby, których zresztą jest już coraz mniej. Niedługo nie będzie już czego łowić. Trwa wielkie wymieranie gatunków zwierząt (jeden gatunek umiera co minute). Nie tylko przyroda niknie w oczach. Wraz z nią znikniemy i my. Jednak nie będzie to łatwe "samobójstwo" (bo to się tak naprawdę właśnie dzieje)... Jesteśmy częścią natury, w której wszystko jest połączone i harmonizuje ze sobą. Bez przyrody, bez lasów, które wycina się absolutnie bezmyślnie w Polsce i na świecie (dla pieniędzy), wymrzemy my sami, nie mówiąc już o naszych dzieciach. Wycinanie lasów służy bowiem dalszej produkcji trującego nas i dzieci oleju palmowego, który jest w większości produktów spożywczych oraz do produkcji paszy dla zwierząt po to, aby je utuczyc w warunkach obozu koncentracyjnego i ubić, jedynie dla podtrzymania naszych kulinarnych upodobań i przyzwyczajeń. Tymczasem na rynku jest nawet weganskie "mięso", które w smaku bardzo przypomina to zwykłe. Mówi się czesto: "Dla chcącego nic trudnego". Oczywiście zysk jest potrzebny, a pieniądze to zasób, który można gromadzić i wiele ludzi na świecie to robi, chcac ich mieć jak najwięcej. Taka już ludzka natura. Wielu polityków i osób decyzyjnych jest prawdopodobnie szantażowanych, zastraszonych lub przekupionych. Pewnie nie raz słyszeli groźby pod swoim adresem tylko po to, żeby "status quo" było utrzymane, lasy wciąż wycinane, zwierzęta mordowane, węgiel spalany i wykopywany tylko po to, aby pieniądze gromadziły się na koncie... Pieniądze nie dadzą nam jednak świeżego powietrza czy pożywienia. Nie dadzą nam skrawka cienia ani chwili oddechu podczas wyczerpujących i niszczycielskich upałów i susz. Nie obronią one ludzi przed nawałnicami i niszczycielska siła huraganów. Pieniądze nie są ważniejsze od wody pitnej ani od żadnego z zasobów, które jeszcze znajdują się na Ziemi. Istnieją jednak rozwiązania, które pomogą zapobiec całkowitej dewastacji Ziemi i jej zasobów. W tym celu trzeba natychmiast zacząć wprowadzać naturalne sposoby pozyskiwania energii, nowe sposoby i innowacyjne wynalazki. Polscy i inni genialni inżynierowie na całym świecie wymyślają wiele wartościowych wynalazków, które przyczynia się do zatrudnienia ogromnej ilości ludzi, przy jednoczesnym dbaniu o dobro planety, a także, przy okazji o portfele zwykłych ludzi (ponieważ energia odnawialna jest nieslychanie tania). Jest jeszcze inna dobra wiadomość. Dzika przyroda z łatwością może się odrodzić. Prawda jest taka, że jest ona bujna i potrafi się leczyć i odradzać w spektakularnym tempie. Trzeba ją jedynie zostawić na jakiś czas w spokoju i patrzeć jak zdrowieje, rozrasta się ponownie, wracając do stanu sprzed wielu wielu lat. Jeśli np. ludzie zaprzestana łowienia zbyt duzej ilości ryb i pozwolą im się odrodzić, to po jakimś czasie zysk dla rybaków wzrośnie kilkukrotnie, a skorzystają na tym wszyscy. W tym wypadku czas to dosłownie pieniądz, tylko wystarczy nic nie robić. Jeśli będziemy chronić deszczowe lasy Amazonii, to one będą chronić nas, a wręcz odwdzięcza się nam tysiąckrotnie tlenem, cieniem, zmagazynowaniem wody potrzebnej do uniknięcia susz oraz będą chronić dzikie zwierzęta, tak bardzo potrzebne, każde na swoim miejscu w ekosystemie. To spowoduje dużo większe zyski niż krótkowzroczne gromadzenie pieniędzy. Pieniądze (papier) sa produkowane z drzew ale z pieniędzy nie da się "wydrukować" takich bezcennych rzeczy, jak czyste powietrze, cień czy życiodajna wodę i pożywienie oraz przyszłość następnych pokoleń.

  • @TurboSlav3000
    @TurboSlav30003 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za mądre słowa! Bardzo ładna muzyka :)

  • @arcyprzedni
    @arcyprzedni3 жыл бұрын

    Co jest nie tak z podlewaniem trawników? Woda jest przecież pobierana z rzeki, gdzie szybkim strumieniem trafia do morza. Podczas podlewania zasila się wody gruntowe i spowalnia spływ do morza. To chyba dobrze?

  • @godq3

    @godq3

    3 жыл бұрын

    Woda z rzeki? Woda w kranie przecież pochodzi z wód podziemnych. Może gdzieś w Polsce jest pobierana z rzeki, ale myślę, że to wyjątki.

  • @ccc5226

    @ccc5226

    3 жыл бұрын

    @@godq3 Ta? a słyszałeś o gównie które jest walone prosto do rzeki w Warszawie ?? motłoch był uspokajany informacją że woda pitna pobierana jest przed zrzutem ścieków.

  • @arcyprzedni

    @arcyprzedni

    3 жыл бұрын

    @@godq3 Też mi się wydaje, że studnie miejskie głębinowe to nie norma. Taka studnia głębinowa musiałaby mieć miliony litrów wydajności na duże miasto. Normalnie pobiera się z rzeki i oczyszcza.

  • @krzysztofzamiar767

    @krzysztofzamiar767

    3 жыл бұрын

    Zależy od sytuacji ale głównie woda pitna jest brana z wód powierzchniowych (np dla Wrocławia woda brana jest z Oławy a następnie uzdatniana). I @arcyprzedni Twoja uwaga jest bardzo ciekawa bo faktycznie ma to sens. Tylko pytanie jak to się ma do konieczności uzdatnienia i przepompowania tej wody do kranu i węża ogrodowego? No i w okresach bardzo niskich przepływów (czyli susza, czyli podlewanie najbardziej konieczne) zabieranie wody z rzeki na pewno nie pomaga ekosystemowi rzecznemu.

  • @michck4027
    @michck40273 жыл бұрын

    U nas we WSI ;) mamy od zeszłego roku 2x 1000l zbiorniki na wodę do podlewania roślin, z powierzchni dachów wynika że moglibyśmy dołożyć jeszcze 3 aby brać ze wszystkich dachów a nieraz tak padało że do każdej połaci można by dać 2-3 dodatkowe zbiorniki, także przez kilka dni można uzbierać z 15 000 litrów wody. Problem w tym, że babcia traktuje tą wodę nie jako rezerwową tylko darmową, także jak w maju popada a potem susza do września to jest jedna wielka lipa z tymi zbiornikami.

  • @Erykja
    @Erykja3 жыл бұрын

    Może zrobisz jakiś odcinek o zmianach w polskim rolnictwie Typu : jakie nowe rośliny uprawne będą w polsce ,Polskie rolnictwo 2050 itp. I może coś o stepowieniu albo czy polski klimat będzie jak w hiszpanii?

  • @Erykja

    @Erykja

    3 жыл бұрын

    @Mario B Ok dzk za odpowiedź

  • @hujtty
    @hujtty3 жыл бұрын

    warto wspomnieć że teraz jest też dofinansowanie na gospodorawanie deszczówka ,warto w to inwestować i używać do podlewania

  • @tomaszdeptua2437

    @tomaszdeptua2437

    3 жыл бұрын

    Dofinansowania to potalogia. Za własne pieniądze zrobisz taniej jak z jakimś dofinansowaniem.

  • @hujtty

    @hujtty

    3 жыл бұрын

    @@tomaszdeptua2437 zwracają koszta zakupu np. zbiorników i instalacji , zawsze jeśli jest możliwość warto skorzystać , ja nie mam 3k na zbiornik rurki itp. a z tym chętniej to zrobie

  • @tomaszdeptua2437

    @tomaszdeptua2437

    3 жыл бұрын

    @@hujtty Tylko często jest tak, że jak na dofinansowanie to cena w górę.

  • @hujtty

    @hujtty

    3 жыл бұрын

    @@tomaszdeptua2437 w tym wypadku jest zwrot twoich zakupów w 80% do 5000 zł. warto

  • @anna536B
    @anna536B3 жыл бұрын

    Super filmik. Pozdrawiam.

  • @krajeklol4815
    @krajeklol48153 жыл бұрын

    Ej jak my mamy deszczówke zbierać jak od tego jest podatek, najpierw powinniśmy przywrócić takie rzeczy do stanu neutralnego .

  • @beerh

    @beerh

    3 жыл бұрын

    Podatek jest jak nie zbierasz wody (przy dużych powierzchniach dachu). A zbiornik lub staw masz refundowany.

  • @rafabuczynski2730

    @rafabuczynski2730

    3 жыл бұрын

    @Egon Freeman co do podatku masz racje, żeby wprowadzać wodę do gruntu trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne i za nie też się płaci ;)

  • @Luckowa
    @Luckowa3 жыл бұрын

    jasne małe zmiany jak prysznic zamiast kąpieli są ważne, ale znacznie większą wagę mają nasze przyzwyczajenia żywieniowe - jak spożywanie mięsa- tam należy się upatrywać ogromnego zużycia wody w pierwszej kolejności.

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi3 жыл бұрын

    5:14 Jak najbardziej - rozległe zalewowe równiny i wały jako pastwiska dla zwierząt.

  • @Abrys85
    @Abrys853 жыл бұрын

    Znam co najmniej kilka miejsc gdzie ludzie się budują na terenach zalewowych, i zastanawia mnie kto wydał na to zgodę, tak samo znam miejsca gdzie wycięto lasy i osuszono teren bagienny pod łąkę i to co najmniej kilkadziesiąt hektarów a rzeczka która płynie przy tym terenie spadła ze średniego poziomu z 150 cm latem do około 70 cm jesienią i zimą. Zaznaczę też ze jestem z okolic Gorzowa czyli Północna część lubuskiego

  • @Reziner
    @Reziner3 жыл бұрын

    Super!

  • @kasjanbennysitko8877
    @kasjanbennysitko88773 жыл бұрын

    Jak to się ma do wycinki lasu przez Lasy Panstwowe? Wiem że gospodarują nimi raczej dobrze, ale jest dużo sprzecznych informacji na ten temat. Panie Tomaszu?

  • @GlorfindelGlorfindel

    @GlorfindelGlorfindel

    3 жыл бұрын

    Dodatkowo w lasach prowadzony jest program retencji, który obecnie zwiększył możliwość zatrzymywania wody do prawie 50 mln metrów sześciennych.

  • @TheKondiko

    @TheKondiko

    3 жыл бұрын

    @@blarhblerh3436 tylko szkoda, ze wycinaja lisciaste a sadza iglaste sosny ktore sa slabym magazynem wody i teren wysycha nadal

  • @Geer0607

    @Geer0607

    3 жыл бұрын

    @@TheKondiko To raczej kwestia utrzymania różnorodności gatunków. Przez zmiany klimatycznie naturalnie będą ginąć drzewa iglaste.

  • @majsterego4642

    @majsterego4642

    3 жыл бұрын

    @@TheKondiko ciekawa teoria. sadzone sa gatunki dobrane do siedliska. z praktyki jak robi sie zrab olchowy czy debowy to tymi samymi gatunkami sie odnawia.

  • @DX100HHH
    @DX100HHH3 жыл бұрын

    Echa leśne podały że w 10 lat wydano chyba 700mln na budowanie retencji tj. ok. 70mln rocznie; czyli pewnie tyle co urzędnicy w Wa-wie dostali nagród. Szkoda, że budową zbiorników retencyjnych nie wygrywa się wyborów.

  • @krzysztofzamiar767

    @krzysztofzamiar767

    3 жыл бұрын

    Problem jest też czas jaki to zajmuje... dzisiaj realizowane są raczej inwestycje przeciwpowodziowe a nie retencyjne. A dlaczego? Bo dopiero teraz finalizują się działania podjęte po powodzi w 97... Tyle to trwa od momentu zauważenia problemu do realizacji działań. (Mówię np o zbiorniku w Raciborzu czy inwestycjach w Kotlinie Kłodzkiej)

  • @jurejs006
    @jurejs0063 жыл бұрын

    Fajnie by było gdyby jednak zmiany zaczął wprowadzać przemysł, zużywający potęgi większe ilości wody

  • @rafabuczynski2730

    @rafabuczynski2730

    3 жыл бұрын

    To prawda, teraz kładzie się dosyc duży nacisk na zamykanie obiegów wody ale ciągle przemysł użytkuje 70% wody z polskich rzek

  • @bursztynowa8377

    @bursztynowa8377

    3 жыл бұрын

    Dokładnie, u nas lokalna firma zużywa tyle wody na minutę co ja przez miesiąc podlewając trawnik rankiem w środku lata. Czyli około 20m.

  • @fylypmtb
    @fylypmtb3 жыл бұрын

    0:35 "zmiany klimatu powodują, ze w atmosferze jest więcej energi" czy nie było by rozsądnym, byśmy jako ludzkość skupili się na tym, by jak najwięcej z tej energii wykorzystać, zamiast walczyć z jej nadmiarem?

  • @ukaszkowalski725

    @ukaszkowalski725

    3 жыл бұрын

    Tylko, że energia nie znika, a cięzko ją skumulować/magazynować. Np, mamy wiatrak/solar, który pobiera energie z otoczenia, zasilamy nim silnik... silnik sie nagrzewa i ciepło trafia do klimatu. Sposobu na jej magazynowanie - np. super akumulatory - nie ma.

  • @julix_mango

    @julix_mango

    3 жыл бұрын

    Generalnie to chyba lepiej powstrzymać przyczynę problemu, a nie walczyć ze skutkami. W tym konkretnym przypadku sprawa polega na tym, że ta energia jest energią cieplną. A ta znana jest jako "energia odpad", gdyż zasadniczo nic nie da się z nią zrobić. Ciepło ucieka do otoczenia i już tam zostaje. Jak na razie nie znamy sposobu na wydobycie energii cieplnej z atmosfery, więc jedyną opcją jest zapobieganie ogrzewaniu klimatu.

  • @prasentis
    @prasentis3 жыл бұрын

    Pełen uznania komentarz dla zasięgów

  • @JakubRaciborski
    @JakubRaciborski3 жыл бұрын

    Najbardziej bym chciał zobaczyć odpowiedź filmową Tomasza Rzymkowskiego -z ministerstwa edukacji i NAUKI

  • @robuzytkownik7505
    @robuzytkownik75053 жыл бұрын

    Kulminacja tego o czym mówi autor była w 2019 roku. Przez miesiąc w czerwcu nie spadła kropla deszczu u mnie a na początku lipca spadlo 35 milimetrów w ciągu pół godziny a później się przelało. Jak ktoś chowu klatkowego (bloki) to mu wszystko jedno, jednak dobrze się to nie skończy. Naprawdę jak ktoś ma kawałek choćby trawnika to widzi zmiany od ostatnich 20 lat.

  • @pawkapawka-yv1np

    @pawkapawka-yv1np

    3 жыл бұрын

    Pożyjesz kolejne 20 i się zorientujesz, że to są kilkunastoletnie cykle słoneczne. Takich cykli w klimacie jest dużo. Najdłuższy trwa 260 mln lat. Ale o tym Rożek nie powie, bo to argument przeciw, a on na sprawy dyskusyjne ma wyrobiony politycznie słuszny ideowo pogląd.

  • @robuzytkownik7505

    @robuzytkownik7505

    3 жыл бұрын

    @@pawkapawka-yv1np pożyjesz jeszcze ze 20 lat i zrozumiesz że antropogeniczne ocieplenie klimatu jest faktem. I skończ oglądać filmiki z żółtymi napisami, i skończ wietrzyć wszędzie spiski.

  • @pawkapawka-yv1np

    @pawkapawka-yv1np

    3 жыл бұрын

    @@robuzytkownik7505 Dlaczego plamy na Słońcu mają wpływ na klimat na Ziemi? Czy to zjawisko może pochodzić tylko od Słońca? Czy może pochodzić z przestrzeni kosmicznej, spoza układu słonecznego? Zapytaj Rożka, a zobaczysz jak się zapluje, że nie wiadomo. Czyli on nie wie, bo to niewygodna wiedza. Wiemy, że jest taki wpływ, bo badania były, ale taka wiedza podważa konsensus. Zauważyłeś, że wszystko o czym publicznie mówią oficjalni naukowcy potwierdza konsensus? Nie dziwi cię, że brak jest w dyskusji argumentów przeciw? One są w pismach naukowych. Można je odnaleźć, ale są niepopularne. Nie są promowane dla ciemnoty. Takim jak ty czy ja serwuje się wiedzę słuszną.

  • @robuzytkownik7505

    @robuzytkownik7505

    3 жыл бұрын

    @@pawkapawka-yv1np Dlaczego wszyscy naukowcy uważają że Ziemia krąży wokół Słońca a nie odwrotnie? Nieuważasz że te konsensus jest podejrzany? Są źródła które pokazują prawdę ale ciemnocie się wmawia teorie że to Słońce jest w środku, ale my sobie nie damy wmówić że czarne jest czarne a biale jest biale prawda? (Takie mniej więcej wartosci jest twoj bełkot, jakbyś nie zauważył sarkazmu)

  • @tomfrost8475

    @tomfrost8475

    3 жыл бұрын

    @@robuzytkownik7505 Ja jestem rocznik 1977. Jak chodziłem do szkoły to straszono nas dziurą ozonową oraz tym że za 40 lat na ziemie będzie pierdyliard ludzi . Dziura gdzieś sobie poszła a demografia w większości rozwiniętych krajów poniżej poziomu zastępowalności pokoleń. Tyle są warte prognozy.

  • @aniaania4489
    @aniaania44893 жыл бұрын

    Dzięki pozdro

  • @setto4288
    @setto42883 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o mapy z 1:31 Proszę zwrócić uwagę na to iż na jednej mamy przedział 40 lat A na drugiej 9 lat, przez 40 lat zdadzały się lata też chłodniejsze więc nie ma takiego piku, proszę o sprostowanie

  • @1ul3k
    @1ul3k3 жыл бұрын

    Pięknie i fajnie wyjaśnione. I co do szukania upraw pod "gorętszy klimat", jak najbardziej popieram. A "patrzeć w przyszłość" tę daleką nie ma sensu - człowiek za szybko zmienia planetę i jest za dużo zmiennych. A co do roślin - ciekaw jestem, czy już uda się przeszczep winorośli z Grecji, czy Francji, czy jeszcze trzeba będzie poczekać na dodatkowe ocieplenie. Na wiosnę musze spróbować :)

  • @SirBukos
    @SirBukos3 жыл бұрын

    Super materiał 😊😊

  • @adamkonieczny6523
    @adamkonieczny65233 жыл бұрын

    Gratuluję dobrze powiedziane Problemem jest też to że coraz częściej nasze podwórka są wybetonowane no i co za tym idźe coraz mniej trawy.

  • @Piotr59mb
    @Piotr59mb3 жыл бұрын

    Czy mialoby jakis sens, w przypadkach gdy latem wiemy ze bedzie padac, mozliwie jak najwiecej terenow wyschnietych, ponakluwać lub ponawiercac? Sucha gleba jest coraz mniej sucha im glebiej patrzec, więc tskie otwory, powiedzmy 0.5m głębokości. W otworach zmagazynowalaby sie deszczowka ktora gleba moze wchlaniac odrobine dluzej, a i same. otwory same by się zasypywaly gdy gleba nasiaknie woda. ma to jakis sens?

  • @delikat53
    @delikat533 жыл бұрын

    Tym problemem popwinni się zajáć Naukowcy. Tam gdzie jest sucho corocznie powinno się sadzić trzy rzędy odpornych na suszę drzew. Jeden rząd zawsze uschnie, ale pozostałe dwa zatrzymają wilgoć i tak sukcesywnie z roku na rok mozna powiększać pochłanianie CO2, co w długim okresie da pożyteczne efekty.

  • @Karento10
    @Karento103 жыл бұрын

    Jako magistrant ochrony środowiska, +1 byczqu

  • @WolneRzeki
    @WolneRzeki3 жыл бұрын

    Świetnie, że poruszasz ten temat w taki sposób! W tym filmie w skrócie zawarte to o czym staram się opowiadać w nieco innym formacie - że tam gdzie to możliwe powinniśmy oddać przestrzeń przyrodzie, dzikim rzekom i mokradłom :)

  • @pawkapawka-yv1np

    @pawkapawka-yv1np

    3 жыл бұрын

    Zapoczątkuj proces. Sprzedaj wszystko co masz, kup ziemię i oddaj przyrodzie. Wystrugam ci pomnik z ziemniaka.

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    3 жыл бұрын

    @@pawkapawka-yv1np a po to właśnie powstała instytucja państwa, żeby pewne rozwiązania móc skalować i dzięki temu faktycznie reagować na różne problemy. Aktualnie bodajże najważniejszymi problemami ludzkości jest antropogeniczna zmiana klimatu i masowe wymieranie gatunków - dlaczego reakcja na te problemy nie miałaby być rolą państwa?

  • @johny_village6275
    @johny_village62753 жыл бұрын

    Fajny film, zrobisz coś o tym dlaczego zaistniało zjawisko epoki lodowcowej i czemu to co się teraz dzieje nie jest tego przyczyną (lub czymś podobnym ale odwrotnym)

  • @krzysztofzamiar767
    @krzysztofzamiar7673 жыл бұрын

    Czy ktoś tu zajmuje się może infrastrukturą związaną z "małą retencją"? Jestem przewodniczącym koła naukowego na PWr zajmującego się infrastrukturą hydrotechniczną. Obecnie pracujemy nad projektem związanym raczej z regulacją rzek (a dokładniej poprawą żeglowności na Odrze) ale temat retencji i ochrony zasobów wodnych jest mi bliski i fajnie by było gdyby koło naukowe zajmowało się również tym tematem. Może ktoś tu ma jakieś konkretne pomysły w tym kierunku? Niestety temat ochrony zasobów to raczej dziedzina ochrony środowiska a nie budownictwa, ale projekty czy rozwiązania infrastrukturalne w tym temacie będą przecież potrzebne. Bardzo chętnie zaangażowałbym się w jakiś projekt, lub wspomógł jakąś inicjatywę bo na konkretach można zdziałać i nauczyć się najwięcej. Zapraszam do dyskusji ;) Panie Tomku! Ta seria to zbawienie! Dziękuję

  • @jurekwie1100
    @jurekwie11003 жыл бұрын

    👏🏻 Super wytłumaczenie problemu i co powinniśmy robić... Może teraz film o tym, co (i czy w ogóle) rząd robi z tym tematem?

  • @kacperurbanczyk8027
    @kacperurbanczyk80273 жыл бұрын

    Dlaczego nie powinno się podlewać trawników? Mam wrażenie że w ten sposób wykorzystuje się wodę z rzek (która płynie wprost do morza) do zwiększenia wilgotności gleby w okolicy trawnika

  • @pawkapawka-yv1np

    @pawkapawka-yv1np

    3 жыл бұрын

    Nie zadawaj pytań, nie myśl. Pamiętaj jest konsensus, a Rożek jeśli zaprzestanie propagować jedynie słusznej wiedzy nie będzie miał za co dzieci wyżywić.

  • @adapienkowska2605

    @adapienkowska2605

    3 жыл бұрын

    Woda w kranie nie jest z rzek ale z wód głębinowych.

  • @kacperurbanczyk8027

    @kacperurbanczyk8027

    3 жыл бұрын

    Faktycznie zapomniałem o tym, ale czasami zdarza sie też sytuacja w której woda jest pobierana z rzeki (np:w Warszawie) czy wówczas podlewanie przynosi więcej strat czy korzyści (nie chodzi o aspekty finansowe) tylko o "wspieranie suszy". Pytanie jest z czystej ciekawości,b o wiadomo że jeden podlany trawnik nie zrobi z Polski Sachary

  • @opowiedzmiswojahistorie.5287
    @opowiedzmiswojahistorie.52873 жыл бұрын

    Będzie odcinek metanie w atmosferze i jakie są pomysły właśnie na niego?

  • @patrykmn5729
    @patrykmn57293 жыл бұрын

    👍 za przekaz

  • @oskarekkk5087
    @oskarekkk50873 жыл бұрын

    Mam pytanie przez to że spadł śnieg będzie mni3jsza susza czy to ma jakiś wpływ czy to ma wpływ na jakieś 2 tygodnie

  • @adampiechocki9092

    @adampiechocki9092

    3 жыл бұрын

    Ma wpływ. Nasze rzeki, np. Wisła są zasilane przez opady i roztopy. Woda potrzebna jest na wiosnę, kiedy wszystko rośnie, kwiaty, zboża, uprawy. Jak śnieg z zimy topnieje na wiosnę to będzie dużo wody, a jak w lutym zamiast śniegu spadnie deszcz to wsiąknie i zasili rzeki kiedy nie potrzeba. Nwm czy dobrze wytłumaczyłem, sprawdź sobie w internecie.

  • @oskarekkk5087

    @oskarekkk5087

    3 жыл бұрын

    @@adampiechocki9092 Dzięki

  • @kotwavlog5755
    @kotwavlog57553 жыл бұрын

    Pozdrawiam z CKZ Grubno, dzieki za nominacje 🦆 proceder

  • @marekmazur1899
    @marekmazur18992 ай бұрын

    Witam. Jesli zlapiemy deszczowke to ona nie wsiaknie w ziemie czyli tez niszczymy podziemne zasoby. A co jesli na danym terenie zamiast 10 mieszkalo by 2 osoby. Czy daly by rade wzzystko zluzyc ? ? ?

  • @plucner
    @plucner3 жыл бұрын

    80 ludzi oceniło ten materiał negatywnie? jeżeli komuś chodziło o kolor koszuli albo zarost na twarzy to niech to napiszę a nie ocenia tak dobry dokument negatywnie

  • @shottube6507

    @shottube6507

    3 жыл бұрын

    Ja dałem za muzykę bo wkurzająca jest gdyby była jakaś bez śpiewania nucenia dałbym w górę

  • @plucner

    @plucner

    3 жыл бұрын

    @@shottube6507 od tego są komentarze, sugestie dla autora. po co obniżać ocenę globalną dość błahym elementem?

  • @dominikkocot1000
    @dominikkocot10003 жыл бұрын

    6:51 Pytanie, czy to aby na pewno zasadne? Jeśli chcemy zamienić krajobraz w chwastowisko, to jak najbardziej, ale czy o to chodzi? Jestem za minimalizacją zużycia wody na podlewanie trawnika, robiąc to odpowiednio (odpowiedni sposób w odpowiednich godzinach, biorąc również pod uwagę prognozy pogody). Niestety wiem jak wygląda trawnik nie podlewany przez sezon letni i rezultat, to niemal kompletne zdziczenie terenu.

  • @BialekFTW
    @BialekFTW3 жыл бұрын

    Za krótkie te filmy Panie Tomaszu :-|

  • @paweep6307
    @paweep63073 жыл бұрын

    Zapraszam do miejscowości Stary Wielisław koło Polanicy Zdrój - tutaj wody gruntowe są 50 cm poniżej gruntu. A przy pierwszym lepszym deszczu cała wieś pływa. I teraz proszę nakazać mieszkańcom (około 900-1000 osób i rośnie) żeby gromadzili wodę na swoich działkach, gdzie to oznacza powódź dla domu.

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo13 жыл бұрын

    Jestem zwolennikiem zalesiania. Często zapominamy, że drewno to podstawowy surowiec energetyczny i budowlany ludzkości. Lasy są źródłem drewna - oczywiście trzeba sadzić więcej drzew niż się wycina. Niestety, ale elektrownie wiatrowe czy słoneczne trochę stoją w tym w sprzeczności, bo w lesie się ich nie stawia... Uważam, że ogniwa słoneczne powinny być wykorzystywane w miastach - na dachach oraz ścianach (nasłonecznionych) budynków oraz... w formie zadaszenia dróg. Warto byłoby też opracować turbiny wiatrowe oparte na sklejce zamiast obecnych kompozytów.

  • @pawkapawka-yv1np

    @pawkapawka-yv1np

    3 жыл бұрын

    Wiatraki w Polsce muszą mieć wysokość ponad 100m. Są o wiele wyższe niż drzewa. Drewna nie powinno się spalać, bo generuje benzoalfapireny - jest rakotwórcze. Dlatego zakazują palenia w kominkach. W mieście jest zbyt duże zapylenie żeby robić na dachach fotowoltaikę. Poza tym jest to trudne ze względu na choćby kominy od wentylacji i prawo własności. Ze sklejki nie zrobisz śmigła które ma 50 lub 70m. Gdyby się dało to by je robiono ze sklejki. Poczytaj może, czy coś.

  • @andrzejbo1

    @andrzejbo1

    3 жыл бұрын

    @@pawkapawka-yv1np Nigdy nie widziałem "wiatraka" w lesie, a zawsze na dużym, pustym polu. Nie każę palić drewnem w kominkach. Przy spalaniu przemysłowym produktów spalania nie trzeba emitować do atmosfery. Duże zapylenie w mieście? Gdyby nie spalano ropy to byłoby mniejsze. Po to są te ogniwa, żeby zapylenia było mniej. Powinniśmy dążyć do tego, by oddychać czystym powietrzem, a nie żyć w smrodzie, a ogniwa umieszczać w czystym, rześkim powietrzu. Po pierwsze kto powiedział, że skrzydła wiatraka mają mieć 50 czy 70 metrów? Samoloty Mosquito robiono z drewna i nie ustępowały metalowym, a Japończycy pracują nad satelitą z drewna. Jak się chce to można, a jak się nie chce to się nie uda. Benzopireny powstają w wyniku spalania niecałkowitego, którego w przemyśle się raczej "unika". Zanim użyjesz "mądrego" słowa poczytaj. Nie chcę byśmy palili drewnem w domach, tylko byśmy budowali domy z drewna i palili nim w elektrowniach. Da się to zrobić bez emisji spalin. Obecny "niemiecki" pomysł to wysyłanie śmieci w postaci zużytych wiatraków i ogniw słonecznych do Afryki, co z ekologią nie ma nic wspólnego. To po prostu wytwarzanie nie dających się przetworzyć śmieci i upychanie ich "pod dywan". Mamy więc cele "niemieckie" i "amerykańskie" - oba cele są czysto gospodarcze i wspierane ideologią i lobbingiem, który je promuje. Od rzeczywistej ekologii obie te ideologie dzieli przysłowiowy "hektar". Wolałbym, by Polska miała własną ideologię, a korzystała gospodarczo z lepszych propozycji w oparciu fakty, a nie obca propagandę. Chiny produkują 75% energii z węgla kamiennego, a w Nigerii spala się w postaci flar 15% polskiego zapotrzebowania na gaz. Tego w propagandzie nie mówią. Dla mnie jest absurdem, że w jednym miejscu palą gaz w powietrzu, bo nie umieją go skroplić, a w drugim wypłukują go drogimi metodami spod ziemi.

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista3 жыл бұрын

    Z drugiej strony mamy w Polsce też bardzo dużo żwirowni, które zostały wyeksploatowane i zalane wodą, stanowiąc jakąś retencję, niemniej sam znam przykład terenu, który został osuszony i dostosowany do życia ludzi - bo moi rodzice zyją na wsi, gdzie znajdują się resztki fundamentów dawnego grodu z około XIII wieku, który, jak twierdzą geologowie był nie tylko otoczony fosą, ale i mokradłami, przez co miał niezłe walory obronne. Dziś jednak na tym terenie, jak wiedzieć, gdzie kopać - można znaleźć ceramiczne rury i dreny, a z dawnych podmokłych łąk zostały całkiem suche gleby i sztucznie wytworzona rzeka, która chyba nawet nie ma nadanej nazwy, płynąca wykopanym przez człowieka korytem. A to tylko jedna z setek tego typu wsi. Przez wioskę mojej babci też płynie rzeka ze sztucznie wyregulowanym i pogłębionym korytem i zabetonowanymi taką specjalną kratownicą brzegami, a miejscami i zabetonowanym dnem, co wykonano po powodzi bodajże z 1999 roku. Żyje się tam lepiej i ludzkie domy już nie były podtapiane od tamtej pory - ale też i gleby są jakby mniej żyzne...

  • @piotrjg7536
    @piotrjg75363 жыл бұрын

    Jako wędkarz jestem praktykiem i obserwatorem wpływu regulacji na stan rzek i zbiorników. Niestety, ale to co zostało powiedziane na filmie - jest prawdą. Ciężko też nie wspomnieć, że takowe działania odbijają się czkawką na rybostan. Tereny, podmokłe, zalewowe, łąki i polany są naturalnym tarliskiem dla ryb. Regulacje i zrobienie z rzek rynien jest zwykłym przyczynianiem się do depopulacji gatunkowej. Kolejnym absurdem jest gospodarzenie wodami na zbiornikach zaporowych. Ja rozumiem, że musi być przepływ, ale nikt mi nie wmówi, że musi być ona tak gwałtowny. Są zbiorniki, na których stan wody potrafi się zmienić o 2 metry w przeciągu kilku godzin.... Polska to Afryka jeśli chodzi o rozwiązania gospodarzenia wody... Nikt nie bierze tego na poważnie, ponieważ dalej uważamy, że woda jest darem, który nam się należy. Jednak bardzo poważnym problemem jest to, że tak po prostu nie jest.

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski92693 жыл бұрын

    Dla zasięgu

  • @adambartlomiejmiklaszewski1917
    @adambartlomiejmiklaszewski19173 жыл бұрын

    Bardzo lubie i szanuje pański kanał, dziękiję za teb materiał o suszach i globalnym ociepleniu w Belgii mnie uczono już 11lat temu w Gimbazie. Ja rozumien obowiązek społeczny i się stosuje do oszczędzania wody/prądu/gazu. Nie jestem naukowcem tylko zwykłym informatykiem ale chciałbym zobaczyć statystyki jaki wpływ na globalne ocieplenie i susze maja duże firmy (molochy świata) vs wpływ Całej populacji ziemi takich kowalskich. Bo mam obawy że bierzemy się ze złej strony za temat, wystarczy popatrzeć 11lat mineło a delej idziemy w przepaść. I oczywiście niejestem za tym aby "kowalscy" się nie starali , ale za tym aby własnie to wielkie firmy które mają największy wpływ (moim zdaniem, nie znam statystyk) na globalne ocieplenie/wycinki lasów / betonowanie powieszchni/ślady węglowe... powinny się wziąć i pracować nad ekologią płacić grube sankcje równowarte ich wpływom na te tematy. Pozdrawiam serdecznie.

  • @thedarksideofnature1221
    @thedarksideofnature12213 жыл бұрын

    Skoro to taka powszechna i prosta wiedza, to dlaczego nasze rządy od lat robią coś całkowicie przeciwnego? Stawiamy tamy, osuszamy, betonujemy. Przecież to nie są głupi ludzie, przynajmniej nie wszyscy. Rozumiem, że pomimo swoich tytułów naukowych chcą się przy władzy utrzymać, ale co stoi na przeszkodzie zadbaniu o nawodnienie Polski zgodne z nauką? W zeszłym roku przy okazji suszy wyszedł premier i inni politycy, a nawet i chyba prezydent, mówiąc: nie bójcie się, zbudujemy zbiorniki retencyjne. Dlaczego zbiorniki, skoro wszyscy mówili, żeby ,,odregulować" rzeki czy zasypywać rowy? Jaki w tym sens? A dla chcących poczytać o polskich postępach w budowie zbiorników retencyjnych - polecam temat zbiornika Świnna Poręba. Mieszkam kilkanaście kilometrów od niego, wciąż gotowy nie jest, a w budowie chyba od 50 lat.

  • @zbyszek9202

    @zbyszek9202

    3 жыл бұрын

    polskojęzyczne rządy

  • @radosawcelmer3164

    @radosawcelmer3164

    3 жыл бұрын

    Łapówki od lobbystów

  • @zbyszek9202

    @zbyszek9202

    3 жыл бұрын

    @@radosawcelmer3164 kompromitujące nagranka

  • @thedarksideofnature1221

    @thedarksideofnature1221

    3 жыл бұрын

    @@radosawcelmer3164 W takim razie dlaczego mielibyśmy łapówki od lobbystów zbiornikowowodnych, a nie od lobbystów zalewowopolnych czy antyrowomelioracyjnych? To smutne.

  • @radosawcelmer3164

    @radosawcelmer3164

    3 жыл бұрын

    @@thedarksideofnature1221 ten stawia warunki kto dysponuje większą kasą :)

  • @romek2014
    @romek20143 жыл бұрын

    Pytanie czy susza jest problemem dla rolników czy dla reszty?

  • @TheKondiko

    @TheKondiko

    3 жыл бұрын

    Dla wszystkich

  • @Luckowa

    @Luckowa

    3 жыл бұрын

    dla wszystkich, jeśli jesz jedzenie to dla Ciebie też c;

  • @Golinogi
    @Golinogi3 жыл бұрын

    Tomek, gdzie nie zabraknie wody? GDZIE BĘDZIEMY MIGROWAĆ?

  • @gorskitomasz81
    @gorskitomasz813 жыл бұрын

    Kurnamolek, Nawet P. Nie wiesz jak kojącym głosem dysponujesz. Szacun za tematykę, a podziw za własny styl prowadzenia kanału. Oglądam te materiały terapeutyczno-edukacyjnie. Uspokajam się i dowiaduję fajnych rzeczy. Dziękuję pozdro 3m się Ps. A żeremie i ich wpływ? Przepraszam 4:20 bagna, mokradła, ale małe kanały i żeremie rozlewiska ich wpływ jest olbrzymi. Ale nie wiem jak w % się to kształtuje.

  • @mateuszpaprzycki3969
    @mateuszpaprzycki39693 жыл бұрын

    Co to za podkład muzyczny w tle ?

  • @helmutsmietana5588
    @helmutsmietana55883 жыл бұрын

    Gdy niedawno napisałem jakiejś Julce, która była przekonana, że jest zieloną aktywistką i wie wszystko na ten temat, że istnieje coś takiego, jak melioracja, czy regulacja rzek, co skutkuje wysuszaniem gruntu, to mnie wyśmiała :D

  • @kacper_k6866
    @kacper_k68663 жыл бұрын

    Zabrakło słowa k zbiornikach retencyjnych.

  • @locust38
    @locust383 жыл бұрын

    Jeżeli chodzi o rzeki i powodzie polecam kanał wolne rzeki.

  • @Bukson8x9x
    @Bukson8x9x3 жыл бұрын

    Dopóki duże firmy, deweloperzy i inne przedsiębiorstwa nie będą zarabiać na regulacji rzek przez pozyskiwanie lukratywnych gruntów to nic się nie zmieni. Dopóki nie przyjdzie czas gdzie faktycznie w Europie w tym Polsce wystąpią niedobory jakiejś gałęzi spożywczej ludzie nie uwierzą, że wody po prostu może zabraknąć. Większość zmiany klimatyczne traktuje w formie ciekawostki, odległej przyszłości a niestety stoimy o krok od katastrofy w której główną ofiarą niestety będzie nasz kraj. Takie materiały powinny trafiać do bardzo szerokiej widowni i być przede wszystkim zrozumiane. W przyszłości pieniądze korporacji czy deweloperów spowodują bardzo drogą, pozyskiwana naturalnie żywność, nie wspomnę o wodzie pitnej która jest niezbędna do naszego przetrwania.Komfort który mamy obecnie wcale nie musi być dany na zawsze. Trzeba o to dbać. Bardzo dobry materiał!

  • @krzysztofzamiar767

    @krzysztofzamiar767

    3 жыл бұрын

    Ciekawe czy jakaś korporacja z przemysłu spożywczego byłaby chętna zapłacić za inwestycje zwiększającą retencje na obszarach rolniczych tak aby zyskać na wzroście plonów? Problem że taka inwestycja zwracałaby się pewnie z 50 lat więc finansowo się to nikomu nie opłaca :( Przynajmniej do puki nie dojdzie do katastrofy...

  • @Bukson8x9x

    @Bukson8x9x

    3 жыл бұрын

    @@krzysztofzamiar767 Dlatego takie inwestycje powinny być współfinansowane z państwa i nie być nastawione na zysk. Tak jak wały przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne itp.

  • @katarzynahaon9043
    @katarzynahaon9043 Жыл бұрын

    Mi zabrali trawnik, zrobili szeroki chodnik betonowy i wycięli drzewa pod parking i ścieżkę rowerową,. Wcześniej było pięknie zielono. Jedni mówią o ochronie środowiska, drudzy go nisczą zgodnie z prawem. Brak spójności działania i mądrych urbanistów.

  • @Pawe-el3xl
    @Pawe-el3xl3 жыл бұрын

    U mnie we wsi co roku pogłębiają regulują i usuwają całą roślinnoś z rzeczki

  • @krzysztofzamiar767

    @krzysztofzamiar767

    3 жыл бұрын

    polityka przeciwpowodziowa... wyczyszczona rzeka to niższy stan wody w czasie dużego przepływu...

  • @Krrruk
    @Krrruk3 жыл бұрын

    Jak nazywa się ta piosenka z intra ?

  • @magdalenatofil5805
    @magdalenatofil58053 жыл бұрын

    Proooosze o odcinek dot. Miedzianych naczyn i ich ew. Wplywu na zdrowie z punku widzenia nauki. Sa nawet wklady miedziane do podlog. Czy to ma prawo jakos dzialac?

  • @ziutaziutolek8196
    @ziutaziutolek81963 жыл бұрын

    Ja z lubuskiego jestem to w mojej miejscowosci to juz 7 lat ulewy pożądnej nie bylo,opady czerwiec lipiec sierpien okolo 70mm.Rowy to wszystkie suche sa nawet teraz zimą.O dziwo Zielona Gore nawiedzaja ulewy a jest to tylko 20km w lini prostej.Dziwna sprawa.

  • @michal4736
    @michal47363 жыл бұрын

    Do póki rządzący nie przestaną patrzeć z dnia na dzień, zamiast w perspektywie lat i przyszłości to nic się nie zmieni, ba, jeszcze pogorszy, aż będzie na tyle źle, że z dnia na dzień już nie będzie dobrze.

  • @wojtellooo2413
    @wojtellooo24133 жыл бұрын

    Bardzo dobry film wreszcie ktoś próbuje to dobrze wytłumaczyć

  • @wojtellooo2413
    @wojtellooo24133 жыл бұрын

    Czemu podlewanie ziemi w lato jest złe

  • @sensitize

    @sensitize

    3 жыл бұрын

    Bo zazwyczaj jest to woda z miejskich wodociągów, a te często pobierają ją z rzek lub wód głębinowych, co nie jest naturalnym cyklem obiegu dla tej wody. W takich przypadkach najlepiej gromadzić wodę deszczową na swojej działce i ją wykorzystać do podlewania.

  • @LelekKozodoj69

    @LelekKozodoj69

    3 жыл бұрын

    Nie wydaje mi się, że jest złe. Zapewne chodzi o to, że jest do tego używana woda zdatna do picia. To tak jakbyś malował stodołę farbą z opiłkami złota. Uzdatnienie wody do takiej jakości żeby można było ją pić to proces kosztowny i zużywający energię (a więc wiążący się ze spalaniem paliw).

  • @janepko
    @janepko3 жыл бұрын

    Ja wprowadziłem radykalne oszczędności wody, bo klimat leży mi na sercu. Biorę prysznic co trzeci dzień. 😁

  • @Panterland

    @Panterland

    3 жыл бұрын

    @Tringa Ochropus dzieki instalacji tzw "szarej wody" jednym prysznicem można spłukać trzy dwójki 🤔 może się opłacać

  • @I.N.F.J

    @I.N.F.J

    3 жыл бұрын

    Znam osobę która wodą spuszczoną przez pralkę myje podłogę a następnie używa do spłukiwania toalety...😎

  • @Panterland

    @Panterland

    3 жыл бұрын

    @Tringa Ochropus dokladnie, również z wanny, pralki i ewentualnie z kuchni(zlewozmywaka) jednak wymaga to kosztów i miejsca na dodatkowy zbiornik (robi sie to zazwyczaj w domach jednorodzinnych bądź (nowych) szeregowych

  • @dz0ny007
    @dz0ny0073 жыл бұрын

    dobry kanał więc nie wiem czemu tak mało wyświetleń

  • @sandran8103

    @sandran8103

    3 жыл бұрын

    Bo zidiociale spoleczenstwo woli "ukryta prawde" i "lombard" ...

  • @pyciar
    @pyciar3 жыл бұрын

    Może jakieś praktyczne przykłady dobrego i złego gromadzenia/wykorzystania wody? W najbliższych latach planuję budowę domu i pomyślałem że mógłbym zrobić jakieś oczko wodne lub zakopać zbiorniki by gromadzić wodę na czas suszy (dokoła domu ma być łąka koszona "na wysoko" a częściowo dzika, rezygnuję też z kostkowania podjazdu na rzecz płyt ażurowych). To czego się boję to komary (bo woda) i kleszcze (bo wysoka trawa) i bliskość lasu...

  • @Rakowy_Manaskal

    @Rakowy_Manaskal

    3 жыл бұрын

    Dobry pomysł, a na komary najlepsze moskitiery (nie trzeba kupować za kilkadziesiąt złotych ramy, a wystarczy siatkę, którą montuje się samemu za kilkanaście złotych) oraz budki dla jerzyków. Ptaki te wcinają nawet 20k komarów dziennie!

  • @krzysztofwojda9179
    @krzysztofwojda91793 жыл бұрын

    Fajnie jest założyć swoje konto na jutubie, ale nie myślał Pan, żeby założyć swoją partię? I może zostać premierem? :)

  • @Daniel-ol5ud

    @Daniel-ol5ud

    3 жыл бұрын

    I co dostanie 100 k głosów/200/300 ? Nadal za mało :P

  • @Gutek102
    @Gutek1023 жыл бұрын

    W lasach jest jakiś plan zwiększenia retencji wody

  • @robertkazimierski7972
    @robertkazimierski79723 жыл бұрын

    Moim zdaniem rozwiązaniem jest: więcej trawy mniej betonu i ogrody na dachach

  • @enemysprayer859
    @enemysprayer8593 жыл бұрын

    puszczam teraz sobie sinus 33Hz z youtube na słuchawki JBL LIVE 650BTNC i jest gucio ... formatuję sobie uszy aby przeszły na niższe dźwięki ...

  • @GM4pl
    @GM4pl3 жыл бұрын

    irygację stosowano już w starożytności, w Europie zachodniej to norma, dlaczego u nas rolnicy liczą na łaskę losu?

  • @_rudolf

    @_rudolf

    3 жыл бұрын

    Irygacja (łac. irrigatio) - w medycynie termin ten oznacza przepłukiwanie jelit, pochwy lub innych jam ciała. Płukanie wykonuje się za pomocą irygatora, używając do tego celu wody lub roztworu leku.

  • @izimsi

    @izimsi

    3 жыл бұрын

    @@_rudolf Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) - jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.

  • @michck4027
    @michck40273 жыл бұрын

    A co z myjniami samochodowymi?

  • @TheKondiko

    @TheKondiko

    3 жыл бұрын

    Maja zamkniety obieg wody

  • @kolejowydolnyslask5684
    @kolejowydolnyslask56843 жыл бұрын

    Pan Trzaskowski bardzo dba o rzeki. ,,Dolewa wody" do Wisły żeby nie wyschła.

  • @adamszymanski6449

    @adamszymanski6449

    3 жыл бұрын

    He he, w sumie "wody" też bym wziął w cudzysłów ;)

  • @kolejowydolnyslask5684

    @kolejowydolnyslask5684

    3 жыл бұрын

    @@adamszymanski6449 dobry pomysł ; )

  • @jobal3278
    @jobal32783 жыл бұрын

    Może te powodzie są spowodowane tym że coraz więcej ludzi buduje się na terenach Zalewowych

  • @naukatolubie

    @naukatolubie

    3 жыл бұрын

    mówię o tym w filmie

  • @HuatengChen

    @HuatengChen

    3 жыл бұрын

    Przyjdzie na nich potop

  • @kozlik16
    @kozlik163 жыл бұрын

    Miałem okazję pracować w jednej z większych korporacji na świecie (C). Marnotrawstwo wody

Келесі