Filozofia przypadku, Michał Heller

FESTIWAL KOPERNIKA 6-11 maja 2014 Kraków
www.copernicusfestival.com
W swoim wykładzie podczas przedostatniego dnia Festiwalu Kopernika ks. prof. Michał Heller filozoficzne rozważania na temat przypadku umieścił w kontekście kosmologicznym: Na samym początku było wielkie pole możliwości. Jednakże, żeby historia Wszechświata zaczęła się dziać, pole możliwości musiało zostać mocno zawężone: od wszystkich możliwości do tego, co miało szanse się urzeczywistnić. A ponieważ zawężenie możliwości nazywa się informacją, pewna informacja musiała zostać zakodowana w strukturze tego, co „było na początku". Informację tę nazywamy warunkami początkowymi. Skąd się one wzięły? Czy zostały odziedziczone po poprzednim cyklu kosmicznej ewolucji? Czy ustaliły się przypadkiem? Były najbardziej prawdopodobne? Tylko, co jest miarą prawdopodobieństwa w polu wszystkich możliwości?
W siatce praw przyrody są „wolne miejsca" które mogą być wypełnione przez przypadki i jest ich dokładnie tyle -- ani mniej, ani więcej -- ile jest konieczne do tego, by prawa przyrody mogły funkcjonować.
***
Ks. prof. Michał Heller to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Laureat (2008) prestiżowej Nagrody Templetona, przeznaczonej na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Twórczość profesora Hellera od wielu lat fascynuje i intryguje. Jego dorobek naukowy i działalność publicystyczna są nie tylko najlepszym dowodem na to, że nauka i religia wcale nie muszą się wykluczać ani ze sobą konkurować. Potwierdzają również, że wybitny fizyk i matematyk może być wielkim artystą.
Czytelnikom w Polsce profesor Heller znany jest jako znakomity popularyzator nauki, zwłaszcza fizyki i kosmologii; naukowcom na całym świecie -- jako wybitny uczony, autor setek publikacji. Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Profesor Heller, podobnie jak dziesiątki największych umysłów na całym świecie, od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych -- Ogólnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej.
Na polu filozofii jest przede wszystkim twórcą płodnego programu badawczego zwanego „filozofią w nauce", który rozwija razem z wieloma swoimi współpracownikami. Filozofia w nauce to idea refleksji filozoficznej prowadzonej nie w całkowitym oderwaniu od nauki (czyli wbrew heglowskiej zasadzie: jeżeli moja teoria sprzeczna jest z faktami, tym gorzej dla faktów), ale w ścisłym kontekście teorii naukowych. Jak inaczej, mawia profesor Heller, rozprawiać o naturze czasu, przestrzeni, przyczynowości, obiektów matematycznych, umyśle, wolnej woli czy języku, jeśli nie analizując to, co udało się ustalić rzeszom naukowców (również tego, co ich teorie zakładają)? Tylko taka refleksja może prowadzić do płodnych wniosków.

Пікірлер: 130

  • @jack_3.5mm
    @jack_3.5mm3 жыл бұрын

    Naprawdę nie wiem jak można być duchownym mając tytuł profesora w takiej dziedzinie

  • @pioter8208
    @pioter82084 жыл бұрын

    Doskonały , płynny , logiczny i ciekawy wykład , pozdrawiam SZ

  • @legotechnic8997
    @legotechnic8997

    ❤cykle😊zakodowane w strukuże😊wszechświata🌿😊😊☘️mistrzowski wykład

  • @michaniedatowski8822
    @michaniedatowski88228 жыл бұрын

    Rzadko, a nawet bardzo rzadko piszę jakikolwiek komentarz pod jakimkolwiek filmem bez względu na to do jakiego stopnia mnie poruszył. Nie siląc się na kwieciste epitety powiem tylko tyle, że jestem zafascynowany. Dawno nie miałem styczności z tak otwartym umysłem i ogromem wiedzy... Wielkie chapeau bas!

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna14 жыл бұрын

    Księże Profesorze w dzisiejszym niesamowitym dniu tylko Pana wykład pozwoli mi zdystansować się do tego wszystkiego. Kłaniam się z wdzięcznością.

  • @dawidkornak
    @dawidkornak4 жыл бұрын

    Operator kamery chyba myśli że to koncert i kręci w ważnych momentach tylko wykładowcę ... Zamiast obraz rzutnika :D

  • @grzegorzkonkol2296
    @grzegorzkonkol22964 жыл бұрын

    Bóg jest ponad wszelką myślą

  • @boreasz
    @boreasz

    48: 20 , oczywiście że akt patrzenia na coś ( obserwacji ) daje jakąś konieczność .... dowodzi tego fizyka kwantowa . W szczególności eksperyment z dwoma szczelinami .

  • @ppppp9719
    @ppppp97198 жыл бұрын

    jedyny polski naukowiec, którego szanuję (pozdr z mini pw)

  • @marcincz55
    @marcincz553 жыл бұрын

    Wyklad Profesora bardzo ciekawy. jedynie prosba do realizatora zeby tak ustawil kamere zeby profesor spogladal w kamere tak zeby ogladajacy video mieli wrazenie, ze wykladowca mowi do nich,takze rotacja miedziy slajdem a wykladowca moglaby byc czestsza.

  • @np.pioterko5423
    @np.pioterko54235 жыл бұрын

    Ołówek, efekt motyla i... przypadek (albo... cud). Czy przypadek nie jest aby rodzajem pola/macierzy? Przypadek się zdarza. Mało tego. Lubi (a może uwielbia? - ananke) się zdarzać. Czy coś jest w stanie ograniczyć przypadek? Możliwa przestrzeń dla przypadku jest nieograniczona.

  • @oprawyuliczne7112
    @oprawyuliczne71123 жыл бұрын

    Ciekawe wykłady, słucham chociaż 3/4 nie rozumiem.Ale to co rozumiem to dla mnie jest ważne i ciekawe

  • @augustinrecanvis8588
    @augustinrecanvis85888 жыл бұрын

    trochę się pomylił na początku bo powiedział że jeśli w pokoju w którym jest tylko książka nie można zrobić bałaganu a jakby porwal książke na kawałki i porozrzucal je wszędzie? ??

  • @andrzejgalinski3081
    @andrzejgalinski30812 жыл бұрын

    Nigdzie i nigdy nie ma przypadków, zawsze i wszędzie musiały być przyczyny i skutki wszelkich zjawisk.

  • @elektrotechnikamagisterka4698
    @elektrotechnikamagisterka46989 жыл бұрын

    ciekawe

  • @bobikbonbon
    @bobikbonbon8 жыл бұрын

    Małe pranie mózgu mi człowiek zrobił. Ale daje nieco do myślenia i nieco do przeczytania, co jest na plus tego wykładu.

  • @kacperkawecki1850
    @kacperkawecki18509 жыл бұрын

    Mi się bardzo podoba,

  • @bestmarketa
    @bestmarketa8 жыл бұрын

    Której religii Bóg ?

  • @wadekwadysawski9209
    @wadekwadysawski92097 жыл бұрын

    Polska to kraina filozofów .Szczególnie ich aktywność można zobaczyć w parkach i pod sklepami z alkoholem .Przesiadują też na działkach,nad wodą,na balkonach .Lubią się skupiać w małe grupki i wymieniać poglądy za co nie kiedy dają sobie po pysku ,gdy jakaś teoria innemu filozofowi nie pasuje...A Niemcy się zbroją.

  • @katolickikana4657
    @katolickikana46574 жыл бұрын

    Więcej na temat "filozofii przypadku" tutaj. :)