Czy IQ się liczy? Edward Nęcka

Czym jest inteligencja? W jaki sposób można ją mierzyć? Czy można poprawić swoją inteligencję? Czy testy na inteligencje są wiarygodne i co w rzeczywistości mierzą? Czy istnieją ludzie z IQ powyżej 150? Co oznacza wysokie IQ? Na te i inne pytania związane z inteligencją w wykładzie z cyklu „Granice nauki II: Zmuszamy do myślenia" wybitny psycholog, prof. Edward Nęcka
Komentarz organizatorów:
"W nauce ciągle wiele się dzieje -- fizycy identyfikują kolejne cząstki elementarne, neuronaukowcy coraz dokładniej wyjaśniają działanie mózgu, zwierzęta uczone są językowej komunikacji, pojawiają się coraz bardziej precyzyjne ewolucyjne scenariusze rozwoju naszego gatunku.
Popularyzacja nauki nie powinna prowadzić wyłącznie do przytaczania kolejnych odkryć i hipotez. Nie powinna nauki trywializować i bazować na szokowaniu odbiorców, tylko zmuszać ich do myślenia.
Dzięki naukowym badaniom na wiele odwiecznych filozoficznych pytań (co istnieje? czym jest umysł? czy umysł tworzy rzeczywistość? co różni ludzi od zwierząt? czy można rozmawiać ze zwierzętami? skąd pochodzi człowiek? jak powstał Wszechświat? czym jest życie i czy może istnieć na innych planetach?) można podawać coraz bardziej złożone odpowiedzi. Jak ważne dla każdego z nas są odpowiedzi na te pytania, pokazują sukcesy ich popkulturowych nawiązań w filmie czy literaturze.
W serwisie GraniceNauki.pl oraz w cyklu popularnonaukowych wykładów „Granice nauki" nie stronimy od filozoficznego kontekstu odkryć naukowych. Nie unikamy trudnych pytań. Wręcz przeciwnie -- sami ich szukamy i zmuszamy wszystkich do zastanawiania się razem z nami nad odpowiedziami na te pytania. Zmuszamy do myślenia".
Więcej informacji:
www.granicenauki.pl/

Пікірлер: 25

  • @dorotao.d.8191
    @dorotao.d.819111 жыл бұрын

    Dajecie możliwość poszerzenia horyzontów nie tylko myślowych i to za darmo, a to teraz zdarza się sporadycznie, jeśli w ogóle jeszcze się zdarza...dziękuje ! Edukacja--tego nam potrzeba, nam maluczkim.

  • @Wesmirkarrad
    @Wesmirkarrad7 жыл бұрын

    Dobrze przeprowadzony wykład. Miło było słuchać. Dziękuję

  • @musicistilllookingfor1601
    @musicistilllookingfor16016 жыл бұрын

    Znakomicie przeprowadzony wykład - jasny, czytelny, co da się powiedzieć po polsku, to idzie po polsku. Odwrotnie niż np. w wykładzie "Po co fenomenologia?"

  • @Aurikleopatra
    @Aurikleopatra5 жыл бұрын

    Ostatnie zdanie bezcenne, pozdrawiam.

  • @MEDIASYSTEMSTUDIO
    @MEDIASYSTEMSTUDIO3 жыл бұрын

    23:30 Dobry pracownik to pomiar inteligencji dzielonej przez nałogi. :)

  • @sawnytomek3575
    @sawnytomek357510 жыл бұрын

    Myślałem że to Edward Ącki. :)

  • @analyserlevel7201
    @analyserlevel72015 жыл бұрын

    Czym jest inteligencja psychologiczna

  • @tatraaaaa
    @tatraaaaa4 жыл бұрын

    Ciekawie i zwięźle.W 15 minut to co na Planete trwalo 40 minut. Mama uwaga do twardosci np. metali.... nie słyszałem o zarysowalniści, ale o badaniu twardości poprzez tzw.odcisk. Proszę o wyjaśnienie, jeżeli nie wielkość mózgu ma znaczenia, a proporcja do wielkości jego właściciela to wychodzi na to, że jeśli przytyjemy to stajemy się glupsi?

  • @rambookomando8837

    @rambookomando8837

    3 жыл бұрын

    Z zarysowalnością chodzi o skalę Mohsa - metal wyżej w skali może zarysować wszystkie pod nim w skali.

  • @tatraaaaa

    @tatraaaaa

    3 жыл бұрын

    @@rambookomando8837 Skala Mohsa dotyczy raczej minerałów, nie metali ;)

  • @rambookomando8837

    @rambookomando8837

    3 жыл бұрын

    @@tatraaaaa aaa możliwe że tak to było

  • @Poszlakowaneopinie
    @Poszlakowaneopinie10 жыл бұрын

    ja jestem ciekaw rozwoju (a raczej zwoju) inteligencji w przyszłości - czy ubodzy (głupsi?) mają więcej dzieci?

  • @domine88523

    @domine88523

    8 жыл бұрын

    antyszwed Prawdopodobnie istnieją korelacje między inteligencją a urodzeniami.

  • @januszswider1001
    @januszswider10019 жыл бұрын

    Skoro uznamy kogoś za zupełnie upośledzonego umysłowo i egzystującego to kto, jest w stanie skonstruować maszynę pełniącą rolę tego organizmu?????

  • @jarosawozdzinski8659
    @jarosawozdzinski86597 жыл бұрын

    Jeżeli dziecko 6 letnie radzi sobie na poziomie 5 latka znaczy, że jest do przodu. Jeśli radzi sobie na poziome 4 latka, to jest do tyłu. Rozbawiła mnie ta oczywista pomyłka. Pozdrawiam mojego byłego profesora :).

  • @mociczyczki

    @mociczyczki

    6 жыл бұрын

    mnie tez ;) .

  • @mariamaskotka9564
    @mariamaskotka95644 жыл бұрын

    Zrobiłam sobie darmowy test z sieci 30 pytań testowych i mi pokazało 144. ? Wow. Wiem że mam umysł matematyczny ale tego się nie spodziewałam

  • @AndrzejWilkable

    @AndrzejWilkable

    Жыл бұрын

    Jeśli chcesz wiarygodnego wyniku mensa lub psycholog.

  • @racoon4392
    @racoon43929 жыл бұрын

    IQ to stosunek wyświetleń na youtube do jakości dzwięku w danym filmie

  • @pamelovepamelove4753

    @pamelovepamelove4753

    5 жыл бұрын

    Racoon haha

  • @Millena788
    @Millena78810 жыл бұрын

    No i nie dowiedziałem się z tego wykładu czy inteligencję można poprawić. Ale z tego co widzę to Profesor mocno wierzy w determinizm i w to że inteligencja jest wrodzona. Przykro mi ale troszkę przypomina mi to deterministów z wcześniejszych lat dwudziestego wieku, którzy bardzo chcieli naukowo uzasadnić klasowość społeczeństwa - że jedni są lepsi a drudzy gorsi.Brzydzę się takim stwierdzeniem. Żeby nie było wątpliwości- akurat studia mam skończone.

  • @zarkadiusz7

    @zarkadiusz7

    9 жыл бұрын

    Wg mojej opinii, poszukiwanie jakiegos usystematyzowanego czynnika roznicujacego ludzi swiadomie czy tez nie prowadzi do subiektywnej klasyfikacji a dalej do dyskryminacji, a jeszcze dalej do prob wykluczen nawet silowych jak to mialo miejsce przed i w czasie II wojny swiatowej i nawet po w czasach segregacji rasowej np miedzy innymi w USA czy Afryce Poludniowej.. Klasyczna psychologia w obliczu szeroko zakrojonych badan nad mozgiem czlowieka jawi sie jako folklorystyczny archaizm. Przekornie mozna by zapytac czy uporczywe trzymanie sie zdewaluowanych dziedzin naukowych ma swiadczyc o wysokim czy tez i niskim IQ. A moze jak to lektor mial przyjemnosc powiedziec IQ z wiekiem slabnie. :)

  • @piotrfret562

    @piotrfret562

    9 жыл бұрын

    Studia nie są miarą inteligencji:)Poza tym inteligencja jest cechą genetyczną,a od srodowiska zalezy czy mozemy ją wykorzystac. Oczywiscie powodzenie zalezy od setek innych czynnikow i wcale nie IQ takie zwykle decyduje o tzw sukcesie czy karierze. Znam wielu ineligentniejszych od siebie ,ktorzy z roznych przyczyn nie osiągnęli tyle na ile mogliby liczyc.Znam tez wielu takich ,ktorzy wydają się wręcz prymitywni ,głupi ,a dzięki innym cechom stoją na bardzo wysokich stanowiskach . Dzis uwazam ,ze najwazniejsza jest wola i siłą psychiczna ,ktora wcale nie musi byc poparta jakąs nadzwyczajną inteligencją.

  • @prokreacjonistatube

    @prokreacjonistatube

    9 жыл бұрын

    zarkadiusz7 nie należy w całości uwalać testów na IQ, - czy szerzej testów psychologicznych - , wystandaryzowane testy mogą wiele powiedzieć o człowieku i przede wszystkim nie pozwolą psychologowi na osobisty (subiektywny) odbiór i ocenę pacjenta. Zaznaczyć muszę przy tym, że konieczność stosowania testów powinna mieć uzasadnienie w przypadkach klinicznych a wykorzystanie ich np. przez działy HR, nafaszerowane pedagogami po doradztwie zawodowym, jest moralnie naganne oraz skuteczne niczym tarot.

  • @saroosia
    @saroosia6 жыл бұрын

    Dlaczego uważa Pan, że osoba wykształcona bardziej zna się na swoim zdrowiu i wie lepiej jak o nie dbać, oraz ze jej praca jest mniej podatna na wypadki? Bzdura

Келесі