4. Grupy kulszowo-goleniowe (dwugłowy, półbłoniasty, półścięgnisty) oraz pasmo biodrowo-piszczelowe

Rozciąganie i mięśniowo-powięziowe rozluźnianie grupy kulszowo-goleniowej (dwugłowy, półbłoniasty, półścięgnisty) oraz m.in. pasma biodrowo-piszczelowego
Grupa kulszowo-goleniowa jest kompleksem mięśniowym składającym się z mięśni: dwugłowego uda, półbłoniastego i półścięgnistego.
Z funkcjonalnego punktu widzenia jest to obszar niezmiernie ważny dla całego ciała. Wraz
z mięśniami pośladkowymi i powięzią lędźwiowo-krzyżową, mięśnie grupy kulszowo-goleniowej odpowiadają za transfer sił pomiędzy kończynami dolnymi i tułowiem.
Ich niewydolność może skutkować zmianami strukturalnymi, takimi jak asymetryczne ustawienie miednicy, niosącymi za sobą szereg kompensacji i zaburzeń czucia głębokiego, oraz funkcjonalnymi, do których zaliczyć możemy np.: poranną sztywność okolicy lędźwiowej, ograniczenie ruchomości tułowia (zwłaszcza skłonu w przód).
Brak prawidłowej długości i ślizgu tych tkanek jest również czynnikiem ryzyka przy powstawaniu kontuzji związanych z omawianą okolicą. Możemy spośród nich wymienić (ITBS [Iliotibial Band Syndrome], uszkodzenia mięśnia dwugłowego uda, uszkodzenia mięśni półbłoniastego
i półścięgnistego, dolegliwości bólowe stawu kolanowego, kolano skoczka, Osgood-Schlatter itp.).
Przez swoje relację z mięśniem czworogłowym uda (którego jest antagonistą), ograniczenie funkcji grupy kulszowo-goleniowej bezpośrednio przekłada się na możliwości wysiłkowe, poprzez zmniejszenie długości kroku.
Niestety, wzmożone napięcie i skrócenie mięśni tylnej części uda jest spotykane nad wyraz często, do czego niewątpliwie przyczynia się nasz tryb życia i nawyki społeczne, cywilizacyjne.
Dla poprawy wyników sportowych, zapobiegania urazom oraz lepszego samopoczucia warto poświęcić im od czasu do czasu nieco uwagi.
W jaki sposób to zrobić? Zachęcam do zapoznania się z filmem!
dr hab. Sławomir Marszałek dyplomowany osteopata, fizjoterapeuta
Miłosz Szal, fizjoterapeuta

Пікірлер

    Келесі