2008.06.10. Vezérállásban: Újpesti vasúti híd (K-híd) végnapjaiban Desiróból Újpest - Óbuda & vissza

Автокөліктер мен көлік құралдары

Kommentált videó. Mostani és korabeli alámondások!!!
Közeledett az Újpesti vasúti híd cseréje, ami egy 3 hónapos teljes pályakizárással járt a Budapest - Esztergom vasútvonalon Angyalföld és Óbuda állomások között (2008.06.21. -2008.09.21.) A régi nagy-Duna hídról (K-híd) viszont még nem volt vezetőállás videóm. Nem maradt más hátra, mint bekönyörögni magunkat a Desirók vezetőállására, hogy a híd látványa megmaradjon az utókornak ebből a perspektívából is. Szerencsére az akkori mozdonyvezetők borzasztóan segítőkészek voltak (hatalmas respect érte), így elsőre meglett mindkét irányban az anyag. Sajnos az Óbuda felé tartó vonatból délután hatalmas volt az ellenfény, így arrafelé csak a hidakat vettem fel, de pont ezért a másik irány viszont tökéletes megvilágításban volt, így egy teljes Óbuda - Újpest vonalvideó születhetett. Ez mint tudjuk, ma már nem csak a régi híd miatt erősen archív, hanem mert a teljes esztergomi vonal átépült a 2010-es években. A narrációk között próbáltam az eredeti hangot is hallhatóvá tenni, hiszen nagyon érdekes a korabeli párbeszéd ami visszairányban folyt a vezetőálláson. BecsVision 2008
SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY!!
Ezen videót már a javaslataitok alapján 1080p-be felinterpolálva tettem fel.
Amennyiben támogatnád a munkámat, illetve a régi 8mm-es némafilmek digitalizálását: www.paypal.com/paypalme/Becsk...
Winyókra és boxokra mindig szükség van, néhai édesapám 8mm-es filmjei pedig több mint 10 éve várják, hogy digitális formát ölthessenek.
Köszönettel:
Becs

Пікірлер: 12

  • @attilagere6186
    @attilagere61867 ай бұрын

    Hálás köszönet, jártam a régi hídon gyalog (a déli járda már le volt zárva), Bz-vel és Desiroval is. Jól tetted hogy megörökítetted az utókor részére.

  • @nagyrevrelax4472
    @nagyrevrelax44724 ай бұрын

    Az utolsó szerelvèny egy tehervonat volt az esti órákban, ami áthaladt rajta, Esztergom irányába. Szèpen megnyomta a tempót, csörgött-zörgött az egèsz ès kicsivel utánna el is kezdtèk vágni. Ott ültünk a nèpszigeten ès nèztük az aláhulló szikraesőt.

  • @zddeakzoltan
    @zddeakzoltan7 ай бұрын

    Nekem vannak fotòim a régi hidrol ahogy elkezdték cserélni a hìdszerkezetet.

  • @csabahorvatics
    @csabahorvatics7 ай бұрын

    2008-ban még Aquincum felső volt a MÁV állomás neve, a 2-es vonal felújításakor kapta meg ő is az Aquincum nevet (ami a HÉV megálló neve is)

  • @LaciDoszka

    @LaciDoszka

    7 ай бұрын

    ...illetve akkor még a főúthoz viszonyítva a "másik oldalon" volt.

  • @bencepetras8605
    @bencepetras86057 ай бұрын

    5:12-nél van a régi Aquincum megálló peronja jobb oldalt?

  • @becskyandras

    @becskyandras

    7 ай бұрын

    Az bizony! Csak ott nem jutottam szóhoz!🤣🤣🤣

  • @zoltan_toth_
    @zoltan_toth_7 ай бұрын

    Akkor ennek a hídnak a régi elemeit nézegettük pár hónappal ezelőttig Csepel gyártelep szélén? Összeáll a kép.. :)

  • @amuszakicikkelado
    @amuszakicikkelado7 ай бұрын

    Kedves András gondolom az Északi vasúti összekötő hídról beszélsz. A K-híd az bemegy a Hajógyári sziget (a google térképen úgy találod, hogy Óbudai-sziget)

  • @eddiboy7406

    @eddiboy7406

    7 ай бұрын

    Ezt a hidat Újpesti vasúti hídnak hívják, a déli híd az Összekötő vasúti híd. A térképeken is így szerpelnek, az Északi és Déli összekötő vasúti híd elnevezés téves, pongyola, köznyelvi elnevezés: hu.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ajpesti_vas%C3%BAti_h%C3%ADd A régi Újpesti vasúti híd is K-híd volt a Hajógyári szigetre vezetőhöz hasonlóan, a név az oldalsó vasgerendák formájából származik, ez egy hídtípus, más kérdés, hogy az Óbudai- (Hajógyári) szigetre vezető híd neveként tulajdonnevezült a K-híd elnevezés.

  • @WagnerAtus

    @WagnerAtus

    7 ай бұрын

    Így van. Az újpesti nem összekötő. Nekem is rosszul tanították az iskolában, amikor még csak 8 híd volt Budapesten.

  • @arnbalazs

    @arnbalazs

    4 ай бұрын

    @@WagnerAtus Nem tanították rosszul. A híd megépítésének egyik fontos célja volt a Duna jobb parti és bal parti körvasutak összekötése, ezért a vasutas és hidász szakma a kezdetektől (északi vagy újpesti) összekötő híd néven is emlegeti. Lásd még: "A balparti körvasút 7 km hosszban valósult meg, a Rákos-rendező pályaudvar és Rákospalota közötti összeköttetést megteremtő szárny a MÁV kezelésébe került. A jobbparti szárny szeptember elsejére készült el, 6 km hosszban. A két vasúti szakasz összekapcsolására az újpesti összekötő vasúti híd megépítésével került sor, amelyre a kereskedelmi miniszter 1894. év elején adott ki engedélyt. A már meglévő Esztergom-Almásfüzitõ vasútvonal így Budapesttel összekapcsolódott, és a Budapest-Angyalföld-Óbuda csatlakozó vonalrész is megépült a Duna feletti híddal együtt. Az Óbuda-Kenyérmező közötti 40 km-es szakaszt 1895. év végén, az Óbuda-Angyalföld közötti 4 km-es szakaszt a híddal együtt 1896. év végén adták át. Az újpest vasúti híd forgalma rendkívül gyorsan növekedett, annak ellenére, hogy ez nem volt elsőrendű vasúti fővonal. A balparti és a jobb-parti körvasút közötti összeköttetéssel számos angyalföldi üzem, amelyek az újpesti országút mentén helyezkedtek el, bekerült a vasúti vérkeringésbe." Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1992. MTESZ; Közlekedéstudományi Szemle)

Келесі