Пікірлер

  • @Radiotechnika-Z.Ch.
    @Radiotechnika-Z.Ch.25 күн бұрын

    Dopiero teraz "dokopałem" się do tego filmu. Niezła gratka dla każdego kolekcjonera chociażby obejrzeć w filmie ten magnetofon w akcji. W mojej kolekcje mam Melodię, ale jeszcze do uruchomienia. Pozdrawiam.

  • @unitrasd
    @unitrasdАй бұрын

    Posiada Pan może jakąś instrukcje ze schematem albo dokumentację do tego magnetofonu? Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam serdecznie

  • @jayamuruganp3866
    @jayamuruganp38663 ай бұрын

    Nice ❤

  • @bartek123
    @bartek1233 ай бұрын

    Piękny magnetofon, zachowany w rewelacyjnym stanie, prawdziwy rarytas! Dwie prędkości odtwarzania. Najbardziej podoba mi się w nim odpinany przewód sieciowy niczym ze starego prodiża.😀

  • @witrol9007
    @witrol90073 ай бұрын

    Dzięki, to rzadki okaz i trzeba o niego dbać.

  • @User13843
    @User138434 ай бұрын

    Te gałki są orginalne?

  • @witrol9007
    @witrol90073 ай бұрын

    Obstawiam że chyba tak, z takimi nabyłem magnetofon. W internetach widziałem z innymi, ale i jest też z takimi jak u mojego, więc obstawiam, że wychodziły takie egzemplarze.

  • @witrol9007
    @witrol90073 ай бұрын

    images.app.goo.gl/6CP3k9i2aYQc1qeM9

  • @inkoguto69
    @inkoguto699 ай бұрын

    tak sobie oglądam i widzę falownik Anern, ten to raczej starszy model. a ja miał bym pytanie do kogoś kto posiadł był ;) wersję anern max 10,2 z dwoma niezależnymi ładowarkami mppt. a mianowicie jak się w nim przestawia napięcie ładowania, czy są w nim jakieś procedury które należy wykonać aby zatwierdzić zmianę? bo samo przestawienie napięcia na wyświetlaczu falownika nic nie zmienia. nadal ładuje według domyślnych ustawień dla agm czyli 56,4V a ja bym potrzebował wyższego napięcia ładowania w okolicach 58V, a docelowo nawet jeszcze wyżej, bo planuję 15s.

  • @witrol9007
    @witrol90079 ай бұрын

    No niby mój jest najnowszy z tych z jednym regulatorem mppt, a ustawienia napięcia są w moim banalnie proste, natomiast nie miałem do czynienia z tym modelem o którym piszesz więc nie wiem. Pozdrawiam

  • @inkoguto69
    @inkoguto699 ай бұрын

    @@witrol9007 wcześniej też miałem falownik z wyświetlaczem jak ten twój i nie było problemu z ustawieniem napięć. a ten nowy jakieś fochy wali i nie chce słuchać poleceń ;)

  • @witrol9007
    @witrol90079 ай бұрын

    @@inkoguto69 a nie masz do niego żadnej instrukcji? Może ma jakąś wadę fabryczną, że nie daje się ustawić?

  • @inkoguto69
    @inkoguto699 ай бұрын

    @@witrol9007 instrukcja jest ale może czegoś nie doczytałem bo jest po angielsku, a ja polskojezyczny jestem ;) wszystko działa poprawnie, może trzeba to jakoś zresetować i od nowa ustawienia wprowadzić. gdzieś tu słyszałem że nie można ich wprowadzać pod obciążeniem, a ja właśnie podczas pracy to ustawiałem. trzeba popytać i się dokładniej dowiedzieć.

  • @witrol9007
    @witrol90079 ай бұрын

    @@inkoguto69 tak dokładnie, lepiej się upewnić, a co do języka, to ja też polskojęzyczny jestem i radzę sobie tłumaczem z aparatu w telefonie, próbuj w ten sam sposób i odpalaj, niech działa jak najszybciej, jak trzeba. U mnie pod obciążeniem mogę zmieniać co chcę i jest ok.

  • @off-grid1307
    @off-grid130710 ай бұрын

    Najbardziej podoba mi się lep na muchy 😃. A tak poważnie, to gratuluję super robta. Tylko mnie martwią te trakcje w tym samym pomieszczeniu co reszta elektryki. Wodór to Wodór. Jest ryzyko. Pozdrawiam.

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, a co do baterii w tym samym pomieszczeniu to niestety nie mam miejsca, aby dać je gdzieś indziej, poza tym są małe straty na przewodach od falownika do akumulatorów. Pomieszczenie jest dobrze wentylowane, więc nic się nie wydarzy. Pozdrawiam

  • @KamilSSj2
    @KamilSSj210 ай бұрын

    Bardzo przyjemnie się patrzy na tak schludna i poukładaną instalacje. No i jest stara dobra trakcja. Super. Trochę nas jest z tymi trakcyjnymi bateryjkami 😀.

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, widziałem że tez masz fajną trójfazową chyba instalację na trakcjach. Ile czasu masz już te akumulatory? Jak zmusiłeś te falowniki żeby przy wyrównywaniu dawały Ci prawie 64V U mnie na maxa jest 61V. Od wiosny kiedy zaczęło tylko świecić słoneczko praktycznie do teraz jestem na offgridzie całkowitym. Moje dobowe zużycie to około 5 kwh i panele są na południowy zachód więc też nie jest tak jak być powinno, ale inaczej się nie dało brak miejsca, w przyszłości będzie jeszcze jeden string jak te 4,2kWp na południe. Dzień coraz krótszy a i wieczory dłuższe, więc niedługo będzie trzeba dobierać z sieci. 🙂

  • @KamilSSj2
    @KamilSSj210 ай бұрын

    @@witrol9007 2 akumulatory są u Mnie już dwa i pół roku, kolejne 2 - dwa lata, resztę 8 szt zakupiłem w tym roku. W 2021 zrobiłem instalacje testowa i miałem ja 2 lata w tym roku rozbudowałem ją do aktualnego stanu. Falowniki muszą mieć ustawiony odpowiedni typ baterii Ja mam User- Defined i w moim falowniku jest to program 05 - USE. Dzięki temu można zdefiniować zachowania falownika przy napięciach baterii oraz właśnie jest możliwe wyrównywanie baterii która wymusza się w Moim falowniku programem 39 i tam ustawiam 39 - AEN, oczywiście wyrównywanie możliwe po naładowaniu baterii do pełna. Natomiast zwykłe ładowanie mogę ustawić do 62V max. Masz dość niskie zużycie, u Mnie dziś poszło ponad 20 kWh. Mogłem o czymś zapomnieć odpisać, ale jak coś to pytaj. Pozdrawiam, Kamil.

  • @andrzej3511
    @andrzej351110 ай бұрын

    Zastanawiam się nad celem użycia tych potężnych kondensatorów. W którym miejscu (elektrycznie) są one podłączone?

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Równolegle do paneli, ponieważ jak wschodzi bądź zachodzi słoneczko, to skaka napięcie na zasilaniu z paneli potem bliżej południa już tego zjawiska nie ma. Przy podpięciu tych kondensatorów to zjawisko ustaje i wszystko działa płynnie.

  • @andrzej3511
    @andrzej351110 ай бұрын

    @@witrol9007 Nie chcę się wymądrzać, ale dla mnie to wygląda na kiepskie połaczenia między panelami. Sprawdziłbym je!

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@andrzej3511 Dobra rada, ale to już było zrobione i każdy panel z osobna był badany pod kątem parametrów i jest ok To po prostu ten falownik posiada takie niedoskonałości.

  • @andrzej3511
    @andrzej351110 ай бұрын

    @@witrol9007 Wiesz co mi jeszcze wpadło do łba? Może sam falownik ma fabryczne elektrolitry na wlocie MMPT (stosowane w bardzo wielu rozwiązaniach) i te gałgany po prostu wyschły? Też bym na to zerknął, bo trzymać takie bomby to może robi wrażenie, ale technicznie to druciarstwo. Sorki za szczerość. Ale jeśli nie ma na wlocie elektrolitów to bomby zostają. ;) Bo to koniec moich wspaniałych pomysłów. A poza tym powodzonka.

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@andrzej3511 Obstawiałbym na to że ich tam po prostu niema. To już jest 2 falownik Pierwszy miał 2 wady Pierwsza w postaci mrugajacego światła, Czyli niestabilne napięcie wyjściowe, a druga wada to właśnie to samo co u tego teraz, więc obstawiam że one po prostu takie są te falowniki. Ten jest jeszcze na gwarancji więc ciężko mi rozebrać, bo jest pod plombą. Te bomby kupiłem po 25 zł za sztukę, więc 4 mnie wyszło 100 to jak za darmo, a wiem że jak by kupić kondki o takich parametrach nowe to o wiele więcej by wyszło, a i jakość już nie ta. Te są w doskonałej kondycji idealna pojemność i ESR niski, tylko ten rozmiar. Zamontuje się skrzyneczkę i tam je umieszczę i będzie mniejsze druciarstwo niż wydawać by się mogło😁

  • @off-grid1307
    @off-grid130710 ай бұрын

    Witam. Proponuję nie chodzić na boso Panie Cejrowski, bo elektrolit jaki może się znaleźć na podłodze zrobi swoje. Druga sprawa, to te baterie zamknięte w skrzynkach proszą się o dwie rzeczy. Pierwsza to możliwość wybuchu, a druga to wentylacja na zewnątrz. Przypominam, że wodór wydzielany przez baterie jest bardzo wybuchowy. Przydałby się system automatycznego uzupełniania jak widać. Pozdrawiam i życzę słoneczka.

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Witam, jeżeli chodzi o wentylację, to jest zapewniona bardzo dobra, bo pomieszczenie jest wentylowane, a i drzwi na zewnątrz są praktycznie cały czas otwarte. Wiem że możnaby to rozwiązać w inny sposób, ale nie ma na to miejsca, więc musi tak być. Co do wybuchu, to wiem co może się stać, ale to podczas gazowania nie ma miżliwości żeby cokolwiek wytworzyło iskrę, poza tym wszystkie połączenia są reguralnie sprawdzane pod tym kątem. A co do automatycznego uzupełniania to od kwietnia do tej pory, tylko raz były uzupełniane wodą destylowaną, wcześniej nie było potrzeby, a nad dym pomyślę. Pozdrawiam

  • @off-grid1307
    @off-grid130710 ай бұрын

    @@witrol9007 Ale na filmie było widać braki w cieczy. A co do tematu wybuchu, to falownik może spowodować taki wybuch przy odpowiednim stężeniu oczywiście. Nastąpi to podczas przełączania trybu pracy. Wystarczy iskierka. Ja bym jednak trzymał je osobno. Takie moje przemyślenia. Pozdrawiam.

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@off-grid1307 Tak właśnie od pierwszego uruchomienia to była właśnie uzupełniana woda i na chwilę obecną nie ma potrzeby. Wiem że w momencie może się zainicjować w przekaźniku falownika mała iskierka, ale to nie propan, poza tym tak jak pisałem brak miejsca żeby te baterie dać w innym miejscu poza tym nie gazują tak jak na 66V przy prostowniku od wózka, falownik daje tylko 61V i spokojnie wentylacja daje radę.

  • @off-grid1307
    @off-grid130710 ай бұрын

    @@witrol9007 Ja tylko napisałem co myślę. Nie mam zamiaru Ciebie pouczać. Widać, że posiadasz wiedzę i skoro uważasz, że wszystko jest O.K. to mnie nic do tego. Ty to budowałeś i Ty wiesz lepiej. Życzę słońca cały rok. Pozdrawiam.

  • @jerzyderkacz7705
    @jerzyderkacz770510 ай бұрын

    Fajny projekt .... a czy można wiedzieć gdzie Pan nabył ogniwa ?

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Ogniwa nabyłem okazyjnie, praktycznie po cenie złomu, z tym że musiałem je zalać elektrolitem i przeprowadzić całą procedurę formowania samemu. Ogniwa mają 15 lat, z tym że leżakowały sobie suche przez ten czas. Po zaformowaniu mają pełną pojemność. Była to jednorazowa okazja jeżeli chodzi o nabycie. Ogniwa te miały trafić na złom.

  • @jerzyderkacz7705
    @jerzyderkacz770510 ай бұрын

    @@witrol9007 wyglądają jak nowe . Rozumiem że to coś w typie wózków widłowych ;)

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@jerzyderkacz7705 wyglądają jak nowe bo są umyte, a jak stały w koncie to się raczej przez ten czas nie zniszczyły. Tak są to baterie trakcyjne, jedno ogniwo ma 2V 250Ah. Stosowane były takie baterie w wózkach akumulatorowych różnych typów.

  • @jerzyderkacz7705
    @jerzyderkacz770510 ай бұрын

    @@witrol9007 Mam zestaw 24v 375Ah i prosiłbym o jakieś dodatkowe wskazówki odnośnie skutecznego odsiarczania . Z tego co czytam są metody tradycyjne ... ale tez gdzieś czytałem o płukaniu chemicznym na ciepło . Co Pan radzi ?

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@jerzyderkacz7705 A w jak dużym stopniu są zasiarczone? Był robiony jakiś test pojemności? To bardzo ważne i proponuję zrobić taki test, wtedy coś niecoś będzie się można dowiedzieć i zdecydować czy da się to jeszcze odsiarczyć. Słyszałem też o płukaniu chemicznym, ale nigdy tego nie praktykowałem i nie stosowałem. Są firmy co ponoć tak robią. Ja kiedyś odsiarczałem, niby tym tradycyjnym sposobem takie ogniwa, były zasiarczone i miały jakieś niecałe 50% pojemności i udało mi się to postawić na nogi tak do jakieś 85% pojemności znamionowej i uważałem to za sukces, tylko to bardzo pracochłonne. Moja metoda wyglądała w następujący sposób- rozładowanie do zera, zlanie elektrolitu, zalanie wodą destylowaną i ładowanie z odwróconą polaryzacją plus na minus i minus na plus prostownikiem jedno połówkowym, półokresowym z jednoczesnym rozładowywaniem małym prądem ładowanie 5A rozładowywanie 2,5A i trwało to bardzo długo po 48h potem wylanie tej wody i zalanie następną i powtórka ładowania 48h Takich zabiegów było 8 do póki po 48h ładowania woda nie nabierała już stężenia mierząc areometrem. Ponowne rozładowanie do zera prądem 5 A zlanie wody i zalanie nowym elektrolitem i ładowanie, ale już z prawidłowo podłączoną polaryzacją plus do plusa i minus do minusa. Po naładowaniu rozładowanie i ponowne ładowanie, ale już normalnym prądem 1/10 pojemności przez 10h. Po tym zabiegu baterie wstały i miały 85% swojej pojemności, może i nawet więcej. Tak że w moim przypadku się udało zregenerować takie baterie. 🙂

  • @tombertas2864
    @tombertas286410 ай бұрын

    Witam. A gdzie można takie kondensatory kupić? Super bank Energi 👌👍

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Witam, na znanym portalu aukcyjnym zaczynającym się na literę A... niestety o tej pojemności wykupiłem z kolegą wszystko co było 26szt. Są jeszcze na to samo napięcie, tylko o mniejszej pojemności.

  • @tombertas2864
    @tombertas286410 ай бұрын

    @@witrol9007 Dziękuję bardzo i życzę dużo słonka 👌👍

  • @zepsujtosam07
    @zepsujtosam0710 ай бұрын

    Elegancko zrobiona instalacja 😅 niech służy

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    Dziękuję za miłe słowa 🙂 Mam zamiar dołożyć równolegle do paneli Kondensatory elektrolityczne 24tyś uf /500V posiadam 4 szt po 6tys uf każdy na 500V. a to dlatego że w momencie kiedy wstaje słoneczko i napięcie powoli rośnie, ten falownik głupieje w postaci pisków i skaczącym napięciem od120 do 400V i tak samo jest z napięciem wyjściowym ładującym akumulatory, dzieje się tak puki nie wyjdzie wyżej słoneczko, oczywiście napięcie zmienne wyjściowe jest ok. Wymieniałem go na gwarancji, ale okazuje się że one tak po prosu mają. Dziś rano dołożyłem na próbę te kondensatory i to zjawisko zniknęło. Zobaczę co będzie jak słoneczko będzie zachodziło, ale myślę że pomoże.

  • @zepsujtosam07
    @zepsujtosam0710 ай бұрын

    @@witrol9007 u mnie to samo żona rano do mnie co ten falownik tak wyje alarmem, a ja że mu słoneczka brakuje i dlatego płacze 😆 Deye tego nie miał tylko ten chiński

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@zepsujtosam07 Z tym że u mnie to nie alarm piszczy z powodu małej ilości słońca tylko tak jakby przetwornica regulatora MPPT i z powodu małej ilości słoneczka załączała się i wyłączała, te kondensatory to na chwilę obecną zniwelowały to zjawisko, zobaczymy jak będzie dalej. W chinolach tak niestety jest, jak robione wszystko po oszczędnościach, ale przynajmniej baterie mi dobrze doładowywuje i robi gęstość taką jaka powinna być.

  • @marcinkotwica5053
    @marcinkotwica505311 ай бұрын

    330 wat w pochmurny dzień , ale z jak dużej instalacji paneli fotovoltaicznych wyrażonych w kwp

  • @witrol9007
    @witrol900711 ай бұрын

    Z 4,2 kWp

  • @PLSolarPower
    @PLSolarPower10 ай бұрын

    ​@@witrol9007to trochę mało, bo to że dzień pochmurny nie na tak bardzo dużego znaczenia, ale w jakim miesiącu. Pochmurny dzień w czerwcu to jak słoneczny dzień w listopadzie. Słońce jest na innej wysokości i to ma największe znaczenie. Widać, że za chmurami słońce jest wysoko więc pewno godzina około 11:00-14:00. U mnie przy takiej pogodzie instalacja 6kWp produkuje około 1.2-1.5kW. Mam mały kąt paneli tylko około 17 stopni i to chyba daje lepszy efekt niż standardowe 30-40stopni bo chmury odbijają promienie słoneczne w losowych kierunkach i wtedy pewno najlepsze mieć kat 0 stopni.

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@PLSolarPower może i mało, ale kamera nie odda Ci tego co jest w rzeczywistości, poza tym nic na to nie poradzę że mało. Kąt moich paneli to 26 stopni, więc też maławo. Panele są nowe, falownik też, Jak jest słońce w południe to dobija ponad 4,2kW, a wszystkie panele razem łącznie właśnie tyle mają. Może ten falownik taki jest.

  • @marcepanfazik
    @marcepanfazik11 ай бұрын

    Świetna instalacja. Jaką pojemność mają twoje akumulatory i jakimi napięciami je ładujesz?

  • @witrol9007
    @witrol900711 ай бұрын

    Dzięki, są tam 2 komplety ogniw po 48V i pojemności 250Ah połączone równolegle, co daje łącznie razem 500Ah. Przewymiarowane dlatego, żeby nie robić pełnego cyklu, co powinno przedłużyć żywotność tych akumulatorów.

  • @marcepanfazik
    @marcepanfazik11 ай бұрын

    @@witrol9007 Ja też mam 2 komplety ale 24V po 375Ah każdy połączone równolegle. Ciekaw jestem jakimi napięciami i prądami ładujesz swoje akumulatory.

  • @witrol9007
    @witrol900711 ай бұрын

    2 komplety po 250Ah połączone równolegle, daje mi to razem 500Ah i ładuje to napięciem 61V 50 Amperków, a prostownik od wózka ładował do 66V, więc napięcie trochę niższe, ale daje to radę bezproblemowo naładować tymi 61V. Robi gęstość bez problemu 1,28g/cm3 i nawet je ładnie gotuje, czyli elektrolit dobrze się miesza.

  • @witrol9007
    @witrol900711 ай бұрын

    @@marcepanfazik najbezpieczniej dawać 1/10 pojemności znamionowej czyli jak masz sumarycznie te 750Ah to 75A powinieneś dać prądu ładowania.

  • @sawekmyjak2458
    @sawekmyjak2458 Жыл бұрын

    Witam polecam założyć kondensator na stronę DC paneli, zniknie pisk i wygładzi pracę inwentera

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Witam, o jakiej pojmości ten kondensator byłby najlepszy? W środku inwertera powinny być kondensatory. Zawsze można spróbować.

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl Жыл бұрын

    Powinien to Pan sprzedac do muzeum. Troche szkoda uzywac tego do prania. Po za.tym to raczej wszystko skrecalo niz prało. Pozdrawiam

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    W brew pozorom dopiera to lepiej niż nie jeden automat. Niezastąpiona do ciuchów roboczych po olejach i smarach, automat nie ma szans. Jedyna wada takiej pralki to trzeba wodę lać z węża i grzać w niej grzałką, albo nalać od razu z kranu gorącej potem płukanie i wyżymanie. Trochę roboty nad tym jest, ale to ma swój urok. A do muzeum nie będę oddawał, bo lubię takie zabytki techniki. Ta pralka jest z 1960r. Mam jeszcze radio lampowe preludium z gramofonem z 1959r, mam tez telewizor lampowy agat z 1960r. a i jeszcze mam lampowy magnetofon szpulowy Wilga19. Wszystkie te zabytki są w 100% sprawne i w idealnym stanie.

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl Жыл бұрын

    A na podtrzymanie falownika ? . Masz zupelnie odlaczone od sieci ?

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Sieć jest podłączona do falownika, ale póki co jak na razie prądu ze słońca starcza i z sieci nie zostało pobranie kompletnie nic od kwietnia. Może tego prądu wcale nie być z zewnątrz i tak będzie to działało niezależnie od sieci. Jest podłączone na wypadek gdyby nie było słońca przez długi czas i nie było prądu w akumulatorach to automatycznie przełącza się na sieć.

  • @mattjello635
    @mattjello635 Жыл бұрын

    Pełen profesjonalizm w podłączeniu skrzynki i wskaźniki prosze namiary na firme, albo pana :)

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Cała instalacja jest mojego wykonania i powiem że jak narazie spisuje się znakomicie. Końcówka jesieni i zima będzie najgorszym okresem, tak szacuję, bo instalacja była uruchomiona na wiosnę tego roku. Kontakt [email protected]

  • @tomaszs.6242
    @tomaszs.6242 Жыл бұрын

    Ten lep na muchy robi robotę 😀.

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Żeby nie on falownik by został posrany przez muchy, więc masz absolutną rację. 🙂

  • @superSiba1
    @superSiba110 ай бұрын

    @@witrol9007 i tak codziennie takie sprawdzanie?! co to ma oznaczać?! jaki jest tego cel?! bo jakoś z filmu się nie dowiedziałem, to tak hobbistycznie czy trzeba tak robić?!

  • @witrol9007
    @witrol900710 ай бұрын

    @@superSiba1 sprawdzam to raz w miesiącu, bo częściej niema potrzeby, a i tak zajrzeć tam trzeba, chociażby po to, aby sprawdzić poziom elektrolitu. Taki to ma właśnie cel i to ma to właśnie oznaczać. Robić tak nie trzeba, bynajmniej tak często, a to co pokazane na filmie, to po to, aby pokazać innym jak pracuje w off gridowej instalacji bateria trakcyjna. Inni też nagrywają podobne filmy i pokazują tam różne duperele, z których można się coś nie coś dowiedzieć. Taki to ma właśnie cel.

  • @inkoguto69
    @inkoguto699 ай бұрын

    @@witrol9007 i dobrze że to wstawiasz. wiedza się szerzy ;)

  • @Kenny88
    @Kenny88 Жыл бұрын

    Latem nie ma specjalnie co narzekać na brak słoneczka. Produkuje aż miło

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Dokładnie, na brak słoneczka nie ma co nażekać i produkcja jest dobra. Jesień i zima dopiero pokaże swoje prawdziwe oblicze. Dołożę jeszcze drugie 4.2 kWp to będzie jeszcze raz lepiej na pewno. A i falownik który będzie do sieci oddawał też dołożę, wtedy nikt mi nie powie że marnuje się energia.

  • @mutombo49
    @mutombo49 Жыл бұрын

    To falownik tak piszczy? Bo mój też tak czasami robi.

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Dokładnie tak. Ten pisk pojawia się jak słoneczko schowa się za chmury i spadnie napięcie z paneli.

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    To też masz instalację PV offgrid? Pochwal się Jaki masz falownik, baterię i panele.

  • @mutombo49
    @mutombo49 Жыл бұрын

    Falownik easun 3.5kw. 24v Baterie lifepo4 100ah. Coś mi elektryk źle podłączył bo jak odepnę sieć to mi połowa chałupy nie działa. Chyba coś z fazami.

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@mutombo49 lifepo4 to wysoko mierzysz. Ja niestety muszę zadowolić się trakcją, ale chociaż trafiła się tanio to jest zaletą. Może podzielił Ci obwody i nie wszystkie idą z falownika żeby go nie przeciążać. A jakie masz panele fotowoltaiczne? Pytam po prostu przez ciekawość, bo zawsze można się wymienić doświadczeniami. A powiedz mi czy u Ciebie też jest tak, że wentylatory w tym falowniku ciągną powietrze od góry do dołu, a powinny od dołu do góry i jak jest małe obciążenie to chodzi jeden wentylator, a jak większe to 2 chodzą?

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@aldente_ Wiem już podpatrywałem że to nie dużo roboty z tymi wentylatorami. Ciekaw jestem czemu czhinole to tak zrobili

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Жыл бұрын

    Uuu jak ja lubię trakcyjne bateryjki ;) trochę ciężko wody dolać w tych skrzynkach ;) jak z gestością elektrolitu na fajrant ?

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Wodę dolewa się bez problemu, żadna to przeszkoda. Tak zostało to zaprojektowane żeby nie było problemu z dolewaniem, poza tym jest oświetlenie baterii. U mnie dobowe zużycie energii jest bardzo niewielkie bo tylko 5 no może 6kWh na na dobę, a do godz 10 rano bateria jest już pełna.

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Жыл бұрын

    @@witrol9007 u mnie tak samo ze zużyciem i pełnością. Ale gęstości brak

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Czyli 1,28 połowa zielonego pola na areometrze.

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Жыл бұрын

    @@witrol9007 u mnie tylko 1.22

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@mecenasonoffgrid przez małą gęstość może się zasiarczyć i straci pojemność, urośnie rezystancja wewnętrzna baterii. Szybko się bierz za coś co go doładuje do pełna. Szkoda bateryjki bo ładna i nowa. Nagram film w weekend z rana po nocy jaka jest gęstość i po 10 jak dobije do pełna na 1,28 g/cm3.

  • @Kenny88
    @Kenny88 Жыл бұрын

    Przerabiałem ten temat nie raz. Przy takiej pogodzie dużo lepiej sobie radzi instalacja gdzie panele pracują na niskim napięciu (połączone równolegle). Różnica jest duża. Oczywiście tu dochodzi kwestia na jakim napięciu pracuje nasz system i czy regulator ładowania wystartuje. Może u siebie od grudnia dam wszystkie równolegle, bo kiepskiej pogody będzie dużo.

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY Жыл бұрын

    Bardzo fajnie wykonana instalacja pozdrawiam Leszek :)

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, również pozdrawiam.

  • @sylwestersoltys7700
    @sylwestersoltys7700 Жыл бұрын

    Piekne wykonanie, nigdy nie widzialek takiego . Jak myslisz ile wytrzymaja baterie trakcyjne ? Mozesz cos napisac o falowniku , czy jestes zadowolony, ile kosztuję , itd. Dzięki

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Dziękuję, elektrykiem z zawodu nie jestem, a raczej z zamiłowania. Myślę że powinna wytrzymać kilka lat z powodu chociaż, że robi bardzo niewielką część cyklu i zawsze jest doładowana, ale czas pokaże. Falownik to chinol taki jak easun, orwaldi, flaki ma takie same, z tym że poprawiono co nie co. Ma 5,5kW i faktycznie taką mocą można go obciążyć i działa długo i się nie wyłącza, ale nigdy go nie obciążam taką mocą, że względu że to chinol. Jest w pełni konfigurowalny, więc można go ustawić pod swoje potrzeby. Ogólnie jestem zadowolony jak narazie. Koszt falownika to w granicach 3tyś. Reszta dupereli około 16tyś. Licząc wszystko jako nowe. Bateria najtaniej mnie wyszła bo nabyta po cenie złomu jako nowa nie zalana. Pozdrawiam.

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Жыл бұрын

    A gdzie takie okazje są ;) biorę 3

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@mecenasonoffgrid trafiła się przypadkiem, dlatego powstała ta instalacja. Gdyby nie taka cena tej baterii pewnie nie byłoby tego offgridu.

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Жыл бұрын

    @@witrol9007 super. Jestem fanem trakcyjnych bo spoko są. Ale ja walczę bo mój deye nie wysyca elektrolitu na zielone pole.

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@mecenasonoffgrid jak widziałeś mam takiego chińskiego boba, który ma ustawialne napięcie ładowania do 61V i w brew pozorom bardzo dobrze sobie radzi. Normalne ładownie jest do 54V a co 2 dni uruchamia się funkcja wyrównania baterii i wtym czasie wLi do 61 V i to można dowolnie zmieniać to napięcie, prąd i czas co ile i na ile ma się załączć. Baterie tyn napięciem beż problemu dobiją do pełna i robi gęstość.

  • @sylwestersoltys7700
    @sylwestersoltys7700 Жыл бұрын

    Chyba elektryk z zawodu i zamiłowania

  • @Kenny88
    @Kenny88 Жыл бұрын

    Bardzo ładnie wykonana. Wszystko opisane i nawet mają oświetlenie akumulatory. Też osobne pomieszczenie, wszystko wygląda tak jak powinno 👍

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Dziękuję za miłe słowa. Tak osobne pomieszczenie to konieczność ze względu na opary podczas ładowania, bo jak wiadomo to kwasiaki. Lubię jak jest wszystko ładnie i czytelnie zrobione , a jak zauważyłeś oświetlenie akumulatorów jest bardzo przydatne podczas konserwacji, uzupełnianie wody destylowanej, pomiar gęstości elektritu. Mam mało miejsca i musiałem to upchnąć maxymalnie blisko, ale za razem instalacja musi być zbudowana praktycznie. Pracuje to około 4 miesięcy, w zasadzie to dobre 3. Mogłem to odpalić w marcu, ale ze względu ze mnie nie było czekało do 20 kwietnia. A wykonałem tą instalację w tamtym roku na jesieni. Narazie prądu nie brakuje póki co, zobaczymy co będzie bliżej jesieni. Moje zużycie energii to średnio 5kWh na dobę. Do 10 godziny rano bateria jest pełna. Są tam 2 pakiety 48V i 250Ah połączone równolegle co daje mi 500Ah 48V. Jak narazie to bajka

  • @Kenny88
    @Kenny88 Жыл бұрын

    @@witrol9007 Dziękuje za obszerne opisanie. Ja akurat nie jestem fanem kwasiaków, ale taka trakcyjna to jeśli chodzi o tę technologię może się sprawdzić. Pancerne płyty seperatorów mają znaczenie. U mnie do końca września dawałem radę na pełnym off gridzie. Pózniej lekkie wspomaganie z sieci, a gdzieś od połowy listopada do połowy lutego jest cienizna. U mnie też zazwyczaj jest tylko 5-6kWh, ale wiadomo jak jest instalacja to czasem można poszaleć ;)

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@Kenny88 Ogólnie to i ja bym poszedł najlepiej w lifepo4, ale ja mam za duże wymagania, bo zaraz bym chciał 500Ah a to koszt jak cholera, no i cała masa elektroniki balansery, bms-y no i to nie lubi zimna, ale w sumie zimą to i tak gówno jest nie zysk. A te trakcyjne to mi się trafiły po cenie złomu, tylko musiałem kupić elektrolit i je zaformować. Licząc z prądem na formowanie wyszło 1500 zł. Więc chyba się opłaciło jak za 24kWh zgromadzonej energii. Ogniwa były nowe 15 lat temu, ale nie zalewane elektrolitem od nowości, więc można by uznać je jako nowe. Pojemność jest taka jak nowych ogniw. Co zauważyłem to że jak jest mocno pochmurny dzień to z tego całego 4,2kWp uzyskuje dobre 400W więc nie ma tragedii, a mam w planach dołożyć na drugim budynku drugie 4,2kWp więc w pochmurne dni powinno być 800W więc już magazyn może się ładować powoli i coś nie coś tam powinno zadziałać, ale zobaczymy jak to będzie.

  • @zbigniewdro4105
    @zbigniewdro4105 Жыл бұрын

    Cześć, mam i ja. I nawet dziala😊

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Mój działa wyśmienicie, pochwal się swoim, chętnie zobaczę. 🙂

  • @mikoajpater4794
    @mikoajpater4794 Жыл бұрын

    Który to rok ?

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    1960

  • @mikoajpater4794
    @mikoajpater4794 Жыл бұрын

    @@witrol9007 to ja mam z 1961

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    @@mikoajpater4794 To też jesteś w posiadaniu takiej Wilgi? Może jakaś prezentacja jakiś filmik z działania?

  • @mikoajpater4794
    @mikoajpater4794 Жыл бұрын

    @@witrol9007 zrobię kiedyś a z ciekawostek znam osobę która ma Wilgę z 1958r z numer 004 i osobę z Wilgą z 1960 z numerem 611

  • @mirosawflorynski4460
    @mirosawflorynski4460 Жыл бұрын

    1:03 nagrywający pierdnął ;)

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Bardzo trafne spostrzeżenie

  • @alisasivari3664
    @alisasivari3664 Жыл бұрын

    Hi germani das grundig leuft gut? Und was kostet? Bitte .

  • @witrol9007
    @witrol9007 Жыл бұрын

    Hallo, grundig ist 100% funktionsfähig und hat mich 250 PLN gekostet. PLN

  • @SangiTariq
    @SangiTariq2 жыл бұрын

    Great

  • @witrol9007
    @witrol90072 жыл бұрын

    Thanks

  • @piotrpietowski9545
    @piotrpietowski95452 жыл бұрын

    Jaki koszt takiej przetwornicy? Mogę ją u was kupić?

  • @witrol9007
    @witrol90072 жыл бұрын

    Witam, koszt budowy jest praktycznie nie opłacalny, niestety nie jest na sprzedaż. Pozdrawiam

  • @kosmos921
    @kosmos9212 жыл бұрын

    Ok już wszystko wiem z innego filmu

  • @kosmos921
    @kosmos9212 жыл бұрын

    Co to za przetwornica,ile kosztuje ? Może samoróbka ?

  • @witrol9007
    @witrol90072 жыл бұрын

    Cena zbudowania tego ustrojstwa była kosmiczna. Tak to samoróbka.

  • @kosmos921
    @kosmos9212 жыл бұрын

    @@witrol9007 dzięki już na innym filmie widziałem

  • @G12GilbertProduction
    @G12GilbertProduction2 жыл бұрын

    "Pieprz i wanilia"? :)

  • @witrol9007
    @witrol90072 жыл бұрын

    Szczerze to nie mam zielonego pojęcia, ale bardzo możliwe że tak. TV został odpalony jak już ten program leciał. Pozdrawiam

  • @ZPDU
    @ZPDU2 жыл бұрын

    Świetny. Podobają mi się te przełaczniki w kształcie strzałek. Pozdrawiam bardzo serdecznie

  • @ZPDU
    @ZPDU2 жыл бұрын

    :) niesamowite. Działający. Pozdrawiam serdecznie

  • @nalinchieftec744
    @nalinchieftec7442 жыл бұрын

    Jeszcze raz Panu dziękuje za udzielone informacje. Pytanie zadałem nie bez powodu ponieważ w garażu mam system paneli słonecznych podpiętych do regulatora akumulatora i przetwornicy ale tzw. pure sinus. P.S. Szacun za podlączenie oscyloskopu.

  • @nalinchieftec744
    @nalinchieftec7442 жыл бұрын

    Czy może Pan podać pojemność, akumulatorów konfigurację ?

  • @witrol9007
    @witrol90072 жыл бұрын

    Akurat na filmie były przypadkowe akumulatory jakie miałem pod ręką i to tylko na potrzeby filmu, tak się nie powinno łączyć akumulatorów jeżeli chodzi o pojemność. Tam były 2 o większej pojemności i dwa o mniejszej, ale to tak jak pisałem tylko na potrzebę krótkiego filmu, co im na pewno nie zaszkodziło. Potrzebne są cztery akumulatory o jednakowej pojemności możliwie jak największej i połączone szeregowo 4x12V daje nam 48V i takim napięciem jest zasilana ta przetwornica i takim tez była zasilana na filmie. 4 szt. po 12V połączone szeregowo.

  • @nalinchieftec744
    @nalinchieftec7442 жыл бұрын

    Dziękuje za szybką odpowiedz. Chciałbym jednak dopytać o pojemność namniejszego akumulatora i jak długo Pan spawał bez przerywania ?

  • @witrol9007
    @witrol90072 жыл бұрын

    @@nalinchieftec744 One były tak jak by parami 2 mniejsze 68Ah i dwa większe 100Ah. Pobór mocy przez spawarkę to w granicach 2 kW to by wyszło niecałe 50A z akumulatora. Z tego zestawu nie spawałem długo, tylko tak jak pisałem wcześniej na potrzeby filmu, ale robiłem taki test na 4 jednakowych akumulatorach o poj. 100Ah to dobre 2 godziny dało się spawać, ale nie ciągle jedna elektroda za drugą Coś tam się spawało, a coś cięło dużą kątówką a i małą kątówką szlifowało z tych akumulatorów to jeszcze sporo zostało prądu w akumulatorach coś około 40%.

  • @sandrapsurek7099
    @sandrapsurek70993 жыл бұрын

    Na jakiej predkosci wilga grala nie jest to przypadkiem 19.05

  • @witrol9007
    @witrol90073 жыл бұрын

    Dokładnie tak, to była ta prędkość. Dzięki temu uzyskałem lepszą jakość zapisu i odczytu.

  • @piotrcze9331
    @piotrcze93314 жыл бұрын

    Aż łza się w oku kręci. To był pierwszy telewizor w domu rodzinnym. Odbierał tylko pierwszy program telewizji i z czasem miał kłopot z dłuższym utrzymaniem strojenia :)

  • @witrol9007
    @witrol90074 жыл бұрын

    Powiem że nadal jest sprawny i uruchamiany jest na specjalne okazje. Pozdrawiam

  • @Kramuz
    @Kramuz2 жыл бұрын

    U mnie pierwszym odbiornikiem TV był Koral, Agat wygląda prawie tak samo (oprócz fotokomórki) był można powiedzieć następcą Korala. Pozdrawiam

  • @marek5070
    @marek50704 жыл бұрын

    Ta przetwornica to małe arcydzieło :)

  • @witrol9007
    @witrol90074 жыл бұрын

    Dzięki za miły komentarz

  • @marek5070
    @marek50704 жыл бұрын

    Przetwornica wygląda naprawdę profesjonalnie . Jestem pod wrażeniem. Bez wątpienia jest czym się chwalić . A teraz trochę technikali. Ale dlaczego ta przetwornica zasilana jest z 48 V ? Przecież można było ją zrobić z ups owych śmieci . Wystarczy 3 ..... 4 trafo z UPSów . Ważne aby te trafa były identyczne . na aledrogo można takie UPSy upolować za śmieszne pieniądze . 3 trafa z UPSa 650 VA da jakieś 2KVA . Każde trafo zasilane jest napięciem 12 V . Na stronie wtórnej mamy 220V ~ . Napięcie 220V prostujemy I przez diody łączymy te napięcia równolegle . Otrzymujemy źródło o napięciu ok 250V - lecz wydajność prądowa wzrasta 3 krotne . Wszystko idzie na falownik i do odbiorników . Tak zbudowane są falowniki stosowane w instalacjach fotowoltaicznych. Zaletą takiej architektury jest to ze niezależnie od ilości aku ciągle dysponujemy mocą tyle że mniejszą . Kolejną zaletą jest to że możemy użyć tańszych tranzystorów ( mniejsze prądy ) Jeśli chodzi o synchronizację z siecią to polecam www.ti.com/lit/an/sprabt0/sprabt0.pdf?&ts=1588886368333

  • @witrol9007
    @witrol90074 жыл бұрын

    Dzięki za miłe słowa, a co do zasilania to dlatego że z 48V pobór prądu z akumulatorów jest czterokrotnie mniejszy przy tej samej mocy wyjściowej przetwornicy niż z jednego 12V akumulatora. Przy obciążeniu przetwornicy 2 kW prąd pobierany z akumulatorów to niecałe 50A a przy 12 Wychodzi w granicach 200A. Raz że akumulatory nie dostają w palnik, to mają większą pojemność i dłużej można ten mniejszy prąd z nich pobierać Taka jest zasada. A co do budowy przetwornicy na rdzeniu żelaznym to tak dla trwałości i dobrej wydajności układu. Można ją sporo przeciążać i nic sobie z tego nie robi. Silniki indukcyjne, spawarki inwertorowe, duże szlifierki kątowe startują bez problemu, a co do niszczenia aku przez ten układ Wiadomo praca PWM raczej to zjawisko nie występuje. Został zastosowany autorski projekt specjalnego filtra składający się z dużego dławika i ogromnej pojemności kondensatorów na wejściu zasilania z akumulatorów. Układ pracuje bardzo często z baterii i dość długo ładując i rozładowując akumulatory, będzie już 2 lata i jak na razie aku mają ponad 85% sprawności więc nie ma na co narzekać.

  • @generatortonu4645
    @generatortonu46454 жыл бұрын

    Beznadziejne, po kiego czyms takim zaśmiecać net?

  • @witrol9007
    @witrol90074 жыл бұрын

    Kto Ci każe to oglądać? Już nie wspomnę o Twoich beznadziejach które zaśmiecają net.

  • @kazimierzrysiewski131
    @kazimierzrysiewski1313 жыл бұрын

    równie dobrze można nasrać na kamień i się chwalić.

  • @jakubn.7412
    @jakubn.74124 жыл бұрын

    Chętnie kupię sprzedaż?

  • @Biszki-kj4ky
    @Biszki-kj4ky4 жыл бұрын

    Witam czy istnieje możliwość kupna takiej przetwornicy tylko z funkcją synchronizacji?

  • @witrol9007
    @witrol90074 жыл бұрын

    Witam, niestety nie robię pod zamówienie

  • @marek5070
    @marek50704 жыл бұрын

    Synchronizacja to problem dosyć ciężki do rozwiązania . Trzeba zastosować parę myków i porządny aparat matematyczny. Przyda się też DSP. Więcej o synchronizacji z siecią będzie w www.ti.com/lit/an/sprabt0/sprabt0.pdf?&ts=1588886368333 1 W sieci nie masz czystego sinusa. Więc jest to pierwszy problem . 2 Napięcie w sieci jest zaszumione . To kolejny problem ponieważ będą problemy z ustaleniem punktu przejścia przez zero . 3 W sieci masz wahania napięcia czasami sięgają one 10% . To wystarczy aby taką przetwornicę wystrzelić w kosmos. 4 W instalacji elektrycznej masz spadki napięcia na które przetwornica powinna być odporna . I tu się pojawia sprzeczność z punktem 3 . Skąd przetwornica ma wiedzieć czy parametry napięcia w danej chwili są efektem spadku napięcia czy niestabilności sieci energetycznej ? 5 Zabezpieczenie przetwornicy przed przepięciami . Potrzebna jest separacja galwaniczna SE oraz AKU . Brak tego warunku spowoduje ze w przypadku pioruna aku Ci wybuchną i sfajczą chatkę . No chyba że w tym czasie coś będziesz przy nich robił i elektrolit oczka ci zaleje . Ale nie martw się bo najpierw zabije cię uderzenie pioruna :D 6 nie wiem ale 7 To problem odłączenia sieci przez ZE lub jej awarii . Przetwornica musi automatycznie się wyłączyć . Jeśli tego nie zrobi to może kogoś porazić na linii . Teoretycznie brak napięcia synchronizacji powinien skutkować odłączeniem przetwornicy od sieci . Praktycznie jest tu kolejny problem gdyż napięcie synchronizacji do czasu uziemienia linii może się pojawiać w formie zakłóceń czy tradycyjnej choinki .

  • @gitosugito7808
    @gitosugito78085 жыл бұрын

    Sip I m indonesia

  • @witrol9007
    @witrol90075 жыл бұрын

    Sangat disayangkan sejauh ini karena saya dari Polandia

  • @doro7639
    @doro76395 жыл бұрын

    Żadki, zazdroszczę ci

  • @witrol9007
    @witrol90075 жыл бұрын

    I trafiła się okazyjnie Jestem z niej bardzo zadowolony gra idealnie

  • @doro7639
    @doro76395 жыл бұрын

    Mam akurat taki sam tylko że czarny