Instalacja fotowoltaiczna OFF GRID

Ғылым және технология

Prezentacja instalacji fotowoltaicznej OFF GRID

Пікірлер: 49

  • @Kenny88
    @Kenny88 Жыл бұрын

    Bardzo ładnie wykonana. Wszystko opisane i nawet mają oświetlenie akumulatory. Też osobne pomieszczenie, wszystko wygląda tak jak powinno 👍

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Dziękuję za miłe słowa. Tak osobne pomieszczenie to konieczność ze względu na opary podczas ładowania, bo jak wiadomo to kwasiaki. Lubię jak jest wszystko ładnie i czytelnie zrobione , a jak zauważyłeś oświetlenie akumulatorów jest bardzo przydatne podczas konserwacji, uzupełnianie wody destylowanej, pomiar gęstości elektritu. Mam mało miejsca i musiałem to upchnąć maxymalnie blisko, ale za razem instalacja musi być zbudowana praktycznie. Pracuje to około 4 miesięcy, w zasadzie to dobre 3. Mogłem to odpalić w marcu, ale ze względu ze mnie nie było czekało do 20 kwietnia. A wykonałem tą instalację w tamtym roku na jesieni. Narazie prądu nie brakuje póki co, zobaczymy co będzie bliżej jesieni. Moje zużycie energii to średnio 5kWh na dobę. Do 10 godziny rano bateria jest pełna. Są tam 2 pakiety 48V i 250Ah połączone równolegle co daje mi 500Ah 48V. Jak narazie to bajka

  • @Kenny88

    @Kenny88

    Жыл бұрын

    @@witrol9007 Dziękuje za obszerne opisanie. Ja akurat nie jestem fanem kwasiaków, ale taka trakcyjna to jeśli chodzi o tę technologię może się sprawdzić. Pancerne płyty seperatorów mają znaczenie. U mnie do końca września dawałem radę na pełnym off gridzie. Pózniej lekkie wspomaganie z sieci, a gdzieś od połowy listopada do połowy lutego jest cienizna. U mnie też zazwyczaj jest tylko 5-6kWh, ale wiadomo jak jest instalacja to czasem można poszaleć ;)

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    @@Kenny88 Ogólnie to i ja bym poszedł najlepiej w lifepo4, ale ja mam za duże wymagania, bo zaraz bym chciał 500Ah a to koszt jak cholera, no i cała masa elektroniki balansery, bms-y no i to nie lubi zimna, ale w sumie zimą to i tak gówno jest nie zysk. A te trakcyjne to mi się trafiły po cenie złomu, tylko musiałem kupić elektrolit i je zaformować. Licząc z prądem na formowanie wyszło 1500 zł. Więc chyba się opłaciło jak za 24kWh zgromadzonej energii. Ogniwa były nowe 15 lat temu, ale nie zalewane elektrolitem od nowości, więc można by uznać je jako nowe. Pojemność jest taka jak nowych ogniw. Co zauważyłem to że jak jest mocno pochmurny dzień to z tego całego 4,2kWp uzyskuje dobre 400W więc nie ma tragedii, a mam w planach dołożyć na drugim budynku drugie 4,2kWp więc w pochmurne dni powinno być 800W więc już magazyn może się ładować powoli i coś nie coś tam powinno zadziałać, ale zobaczymy jak to będzie.

  • @KamilSSj2
    @KamilSSj210 ай бұрын

    Bardzo przyjemnie się patrzy na tak schludna i poukładaną instalacje. No i jest stara dobra trakcja. Super. Trochę nas jest z tymi trakcyjnymi bateryjkami 😀.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, widziałem że tez masz fajną trójfazową chyba instalację na trakcjach. Ile czasu masz już te akumulatory? Jak zmusiłeś te falowniki żeby przy wyrównywaniu dawały Ci prawie 64V U mnie na maxa jest 61V. Od wiosny kiedy zaczęło tylko świecić słoneczko praktycznie do teraz jestem na offgridzie całkowitym. Moje dobowe zużycie to około 5 kwh i panele są na południowy zachód więc też nie jest tak jak być powinno, ale inaczej się nie dało brak miejsca, w przyszłości będzie jeszcze jeden string jak te 4,2kWp na południe. Dzień coraz krótszy a i wieczory dłuższe, więc niedługo będzie trzeba dobierać z sieci. 🙂

  • @KamilSSj2

    @KamilSSj2

    10 ай бұрын

    @@witrol9007 2 akumulatory są u Mnie już dwa i pół roku, kolejne 2 - dwa lata, resztę 8 szt zakupiłem w tym roku. W 2021 zrobiłem instalacje testowa i miałem ja 2 lata w tym roku rozbudowałem ją do aktualnego stanu. Falowniki muszą mieć ustawiony odpowiedni typ baterii Ja mam User- Defined i w moim falowniku jest to program 05 - USE. Dzięki temu można zdefiniować zachowania falownika przy napięciach baterii oraz właśnie jest możliwe wyrównywanie baterii która wymusza się w Moim falowniku programem 39 i tam ustawiam 39 - AEN, oczywiście wyrównywanie możliwe po naładowaniu baterii do pełna. Natomiast zwykłe ładowanie mogę ustawić do 62V max. Masz dość niskie zużycie, u Mnie dziś poszło ponad 20 kWh. Mogłem o czymś zapomnieć odpisać, ale jak coś to pytaj. Pozdrawiam, Kamil.

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY Жыл бұрын

    Bardzo fajnie wykonana instalacja pozdrawiam Leszek :)

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, również pozdrawiam.

  • @off-grid1307
    @off-grid130710 ай бұрын

    Najbardziej podoba mi się lep na muchy 😃. A tak poważnie, to gratuluję super robta. Tylko mnie martwią te trakcje w tym samym pomieszczeniu co reszta elektryki. Wodór to Wodór. Jest ryzyko. Pozdrawiam.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    10 ай бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, a co do baterii w tym samym pomieszczeniu to niestety nie mam miejsca, aby dać je gdzieś indziej, poza tym są małe straty na przewodach od falownika do akumulatorów. Pomieszczenie jest dobrze wentylowane, więc nic się nie wydarzy. Pozdrawiam

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl Жыл бұрын

    A na podtrzymanie falownika ? . Masz zupelnie odlaczone od sieci ?

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Sieć jest podłączona do falownika, ale póki co jak na razie prądu ze słońca starcza i z sieci nie zostało pobranie kompletnie nic od kwietnia. Może tego prądu wcale nie być z zewnątrz i tak będzie to działało niezależnie od sieci. Jest podłączone na wypadek gdyby nie było słońca przez długi czas i nie było prądu w akumulatorach to automatycznie przełącza się na sieć.

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Жыл бұрын

    Uuu jak ja lubię trakcyjne bateryjki ;) trochę ciężko wody dolać w tych skrzynkach ;) jak z gestością elektrolitu na fajrant ?

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Wodę dolewa się bez problemu, żadna to przeszkoda. Tak zostało to zaprojektowane żeby nie było problemu z dolewaniem, poza tym jest oświetlenie baterii. U mnie dobowe zużycie energii jest bardzo niewielkie bo tylko 5 no może 6kWh na na dobę, a do godz 10 rano bateria jest już pełna.

  • @mecenasonoffgrid

    @mecenasonoffgrid

    Жыл бұрын

    @@witrol9007 u mnie tak samo ze zużyciem i pełnością. Ale gęstości brak

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Czyli 1,28 połowa zielonego pola na areometrze.

  • @mecenasonoffgrid

    @mecenasonoffgrid

    Жыл бұрын

    @@witrol9007 u mnie tylko 1.22

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    @@mecenasonoffgrid przez małą gęstość może się zasiarczyć i straci pojemność, urośnie rezystancja wewnętrzna baterii. Szybko się bierz za coś co go doładuje do pełna. Szkoda bateryjki bo ładna i nowa. Nagram film w weekend z rana po nocy jaka jest gęstość i po 10 jak dobije do pełna na 1,28 g/cm3.

  • @sylwestersoltys7700
    @sylwestersoltys7700 Жыл бұрын

    Piekne wykonanie, nigdy nie widzialek takiego . Jak myslisz ile wytrzymaja baterie trakcyjne ? Mozesz cos napisac o falowniku , czy jestes zadowolony, ile kosztuję , itd. Dzięki

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Dziękuję, elektrykiem z zawodu nie jestem, a raczej z zamiłowania. Myślę że powinna wytrzymać kilka lat z powodu chociaż, że robi bardzo niewielką część cyklu i zawsze jest doładowana, ale czas pokaże. Falownik to chinol taki jak easun, orwaldi, flaki ma takie same, z tym że poprawiono co nie co. Ma 5,5kW i faktycznie taką mocą można go obciążyć i działa długo i się nie wyłącza, ale nigdy go nie obciążam taką mocą, że względu że to chinol. Jest w pełni konfigurowalny, więc można go ustawić pod swoje potrzeby. Ogólnie jestem zadowolony jak narazie. Koszt falownika to w granicach 3tyś. Reszta dupereli około 16tyś. Licząc wszystko jako nowe. Bateria najtaniej mnie wyszła bo nabyta po cenie złomu jako nowa nie zalana. Pozdrawiam.

  • @mecenasonoffgrid

    @mecenasonoffgrid

    Жыл бұрын

    A gdzie takie okazje są ;) biorę 3

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    @@mecenasonoffgrid trafiła się przypadkiem, dlatego powstała ta instalacja. Gdyby nie taka cena tej baterii pewnie nie byłoby tego offgridu.

  • @mecenasonoffgrid

    @mecenasonoffgrid

    Жыл бұрын

    @@witrol9007 super. Jestem fanem trakcyjnych bo spoko są. Ale ja walczę bo mój deye nie wysyca elektrolitu na zielone pole.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    @@mecenasonoffgrid jak widziałeś mam takiego chińskiego boba, który ma ustawialne napięcie ładowania do 61V i w brew pozorom bardzo dobrze sobie radzi. Normalne ładownie jest do 54V a co 2 dni uruchamia się funkcja wyrównania baterii i wtym czasie wLi do 61 V i to można dowolnie zmieniać to napięcie, prąd i czas co ile i na ile ma się załączć. Baterie tyn napięciem beż problemu dobiją do pełna i robi gęstość.

  • @sawekmyjak2458
    @sawekmyjak2458 Жыл бұрын

    Witam polecam założyć kondensator na stronę DC paneli, zniknie pisk i wygładzi pracę inwentera

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Witam, o jakiej pojmości ten kondensator byłby najlepszy? W środku inwertera powinny być kondensatory. Zawsze można spróbować.

  • @sylwestersoltys7700
    @sylwestersoltys7700 Жыл бұрын

    Chyba elektryk z zawodu i zamiłowania

  • @mutombo49
    @mutombo49 Жыл бұрын

    To falownik tak piszczy? Bo mój też tak czasami robi.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak. Ten pisk pojawia się jak słoneczko schowa się za chmury i spadnie napięcie z paneli.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    To też masz instalację PV offgrid? Pochwal się Jaki masz falownik, baterię i panele.

  • @mutombo49

    @mutombo49

    Жыл бұрын

    Falownik easun 3.5kw. 24v Baterie lifepo4 100ah. Coś mi elektryk źle podłączył bo jak odepnę sieć to mi połowa chałupy nie działa. Chyba coś z fazami.

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    @@mutombo49 lifepo4 to wysoko mierzysz. Ja niestety muszę zadowolić się trakcją, ale chociaż trafiła się tanio to jest zaletą. Może podzielił Ci obwody i nie wszystkie idą z falownika żeby go nie przeciążać. A jakie masz panele fotowoltaiczne? Pytam po prostu przez ciekawość, bo zawsze można się wymienić doświadczeniami. A powiedz mi czy u Ciebie też jest tak, że wentylatory w tym falowniku ciągną powietrze od góry do dołu, a powinny od dołu do góry i jak jest małe obciążenie to chodzi jeden wentylator, a jak większe to 2 chodzą?

  • @witrol9007

    @witrol9007

    Жыл бұрын

    @@aldente_ Wiem już podpatrywałem że to nie dużo roboty z tymi wentylatorami. Ciekaw jestem czemu czhinole to tak zrobili

Келесі