STUDIO GESSEL

STUDIO GESSEL

Studio Gessel to specjalistyczny kanał edukacyjno-informacyjny.
Tematyka opiera się na codziennych zagadnieniach, z którymi pracuje kadra prawnicza całej Kancelarii.
Materiały adresujemy zarówno do doświadczonych menedżerów, inwestorów, finansistów, ale też do przedsiębiorców, szukających inspiracji czy praktycznych wskazówek jak zaoszczędzić zgromadzony kapitał lub go pomnożyć.

Пікірлер

  • @maciejszymborski5567
    @maciejszymborski55672 ай бұрын

    Bardzo wysoką wartość prezentujecie Państwo na kanale!

  • @sm0k
    @sm0k3 ай бұрын

    Dzień dobry! Dziękuję za wartościowy materiał. Zabrakło mi jeszcze jednego zagadnienia - czy działkę budowlaną bez dostępu do drogi publicznej w ogóle można kupić? Spotkałem się z opinią, że niektórzy notariusze twierdzą, że zbycie/nabycie takiej działki jest niemożliwe i należy najpierw zapewnić dostęp do drogi publicznej. Czy to prawda?

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72983 ай бұрын

    W mojej ocenie można nabyć taką działkę. Czy służebność przejazdu dająca dostęp do drogi publicznej na 6 miesięcy jest wystarczajaca dla notariusza twierdzącego, że nie można kupić bez dostępu? Czy krótki najem jest wystarczający? Co po tym okresie? Jak następcza utrata dostępu do drogi wpływa na skuteczność nabycia? :)

  • @sm0k
    @sm0k3 ай бұрын

    @@maciejboryczko7298 Tyle pytań, a żadnych odpowiedzi... ;) Nie wiem, ale już dwie osoby (niezależnie) powiedziały, że notariusz odmówił spisania aktu, bo działka nie miała dostępu do drogi publicznej. Notariusze zażądali złożenia deklaracji, że nabywca działki będzie przejeżdżał przez działkę sąsiednią (prywatną), mimo braku jakiegokolwiek prawa do takiego przejazdu.

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72983 ай бұрын

    ​@@sm0kodpowiedź została przedstawiona w pierwszym zdaniu :) Jednoznaczna. Czy są różne praktyki notariuszy - na pewno, w wielu obszarach. Ale to temat na inną rozmowę. Taka deklaracja - czym w istocie jest? Jak egzekwować wykonanie takiej deklaracji?

  • @sm0k
    @sm0k3 ай бұрын

    @@maciejboryczko7298 A da się jakoś zmusić notariusza, aby sporządził taki akt? Czy też odmowa notariusza jest ostateczna i trzeba szukać innego lub zrezygnować z zakupu/sprzedaży?

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72983 ай бұрын

    ​@@sm0kmyślę, że da się przekonać siłą argumentów. Zmusić - raczej nie :) Nie ma rejonizacji, można zawsze porozmawiać z innym rejentem.

  • @PaulMichaelJarre
    @PaulMichaelJarre3 ай бұрын

    Dzień dobry, czy istnieje ryzyko, że wprowadzenie planów ogólnych zahamuje rozwój danych wsi, poprzez uchwalenie terenów otaczających jako tereny rolne? wykluczając tym samym możliwość dalszej rozbudowy?

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72984 ай бұрын

    Zachęcam do komentowania i kontaktu

  • @janekkowalski9859
    @janekkowalski98594 ай бұрын

    A co w takim przypadku: odziedziczyłem wraz z siostrą zabudowania (dom i budynek gospodarczy i działkę 0,4 ha) oraz działkę rolną położoną za tymi zabudowaniami (0,6 ha) w 2022 r. przyjęliśmy spadek po śmierci ojca - akt poświadczenia dziedziczenia. 1. Czy możemy dokonać sprzedaży przed upływem 5 lat bez zgody agencji rolnej lub innego urzędu? 2. Czy jeśli trwa umowa dzierżawy na działkę rolną położoną za zabudowaniami (dojazd możliwy jedynie przez podwórko), to czy możemy ją sprzedać wraz z zabudowaniami nowemu nabywcy, czy też obecny dzierżawca lub agencja rolna ma prawo pierwokupu? Dodam, że działkę dzierżawi sąsiad, który mieszka obok i dojeżdża przez własne pole?

  • @ashleerandall4881
    @ashleerandall48815 ай бұрын

    "promo sm" 💋

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72985 ай бұрын

    Prawo pierwokupu jest bardzo ważne w kontekście potencjalnej transakcji. Może ono wynikać mieć charakter ustawowy - gdy wynika z jednej z ustaw, które takowe wprowadza, ale z umowy. Na co zwrócić uwagę, co jest kluczowe - zapraszam!

  • @RadoslawR
    @RadoslawR6 ай бұрын

    Prześliczna jesteś

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks6 ай бұрын

    fajna rozmowa

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72986 ай бұрын

    Serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszą rozmową, a jeśli uznają ją Państwo za interesującą, zachęcam do wszelakich interakcji, w tym komentowania.

  • @zygmuntbiczyk1711
    @zygmuntbiczyk17117 ай бұрын

    Jakie jest RSO?

  • @prankothewolfdog7483
    @prankothewolfdog74837 ай бұрын

    Świetny materiał, dodałbym w opisie informacje które mogą pomóc wyszukiwarce na lepsze dopasowanie do poszukujacego - zawierajace - slowa kluczowe; chrakterystyka premii, premia swiateczna, premie kwartalne, czy pracodawca moze nie wyplacic premii? etc. Trzymam kciuki za Wasz dział marketingu. Łapcie Suba ;) 😍

  • @szymonpachta9159
    @szymonpachta91597 ай бұрын

    witam, co mogę żądać od firmy google w sytuacji gdy z ich winy zostały na moim koncie bankowym wykonane 4 nieautoryzowane transakcje ?

  • @Kr-xg7lc
    @Kr-xg7lc7 ай бұрын

    Dzień dobry, jeśli w planie miejscowym zapisana jest wysokość okapu, cyt "maksymalna wysokość obiektów dwie kondygnacje nadziemne, składające się z parteru oraz poddasza, tj. 3,5m mierzone od poziomu terenu do poziomu najwyŜszego gzymsu, okapu... " to jak można rozumieć ten zapis? Czy jeśli budynek czyli jego rzedna 0 zostanie wyniesiony do gory o 0,5m, a okap od jego stanu 0 bedzie na wysokości 3,4m to będzie można uzyskać na niego pozwolenie zgodne z MPZP?

  • @DariuszGoldmann
    @DariuszGoldmann8 ай бұрын

    Wygląda dobrze, profesjonalna prezentacja 😉

  • @marillinkovalaske4797
    @marillinkovalaske47978 ай бұрын

    "Promo sm"

  • @wilus121
    @wilus1218 ай бұрын

    Jest jeszcze jedna istotna zmiana, art. 35A Pytanie czy prawo działa wstecz w tym przypadku, czyli ktoś przed nowelizacją ustawy użytkował inaczej niż w PZT, ale miał zgodę Urzedu Miasta itp? Art. 35a. W przypadku zmiany zagospodarowania terenu w sposób sprzeczny z obowiązującym planem miejscowym, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, zakazać właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zagospodarowania terenu w sposób sprzeczny z obowiązującym planem miejscowym

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72988 ай бұрын

    Regulacja przewidziana w art. 35a weszła w życie 24.09.2023 r., nie określono dla niej przepisów przejściowych. Brak też wskazania w stosunku do jakich zmian, sprzecznych z miejscowym planem, organ będzie mógł wydać decyzję (czy wobec tych dokonanych przed 24.09.2023 r. także?). Odpowiedzi nie daje też uzasadnienie projektu nowelizacji. Zgodnie z zasadą lex retro non agit należałoby powiedzieć, że art. 35a u.p.z.p. nie powinien się odnosić do zmian zaistniałych przed jego wejściem w życie. Poza tym, jak rozumiem, przeprowadzono jakieś postępowanie zakończone zgodą organu wydaną na podstawie przepisów obowiązujących w dacie rozstrzygania. Wydaje się, że dopóki nie zaistnieją przesłanki eliminacji tego rozstrzygnięcia z obrotu prawnego, nie ma podstaw do zastosowania art. 35a. Niemniej jednak sprawa wymagałaby głębszej analizy. Warto wskazać, że podobna regulacja - istniejąca od początku obowiązywania u.p.z.p. - jest zawarta w art. 59 ust. 3. Dotyczy on zmiany zagospodarowania terenu bez uzyskania decyzji o warunkach zabudowy (czyli tam gdzie nie ma miejscowego planu). Burmistrz mógł decyzją nakazać właścicielowi/użytkownikowi wieczystemu nieruchomości wstrzymanie użytkowania terenu albo przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania. W orzecznictwie przyjmowano, że przepis ten stosuje się także wówczas, gdy miejscowy plan obowiązuje. Art. 35a będzie teraz stanowił dla organów „samodzielną podstawę” do działania w zakresie zmian zagospodarowania sprzecznych z miejscowym planem.

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72988 ай бұрын

    Zapraszam do komentowania, dzielenia się przemyśleniami i współpracy.

  • @piotrgostomski4110
    @piotrgostomski41104 ай бұрын

    bardzo szybko skrótowo, ale rzeczowo i w odniesieniu do aktualnie panujących warunków. Plus za przytoczenie wyroku Sądu z 2022 r. - dość odważne posunięcie, ale bardzo istotny szczegół.

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72984 ай бұрын

    @@piotrgostomski4110Dzięki. Zapraszam do zapoznania się z innymi filmami #StudioGESSEL

  • @lgrants2769
    @lgrants27699 ай бұрын

    Pani Agnieszka nie tylko znam z ,,Galaktyki.. również zżycia prywatnie faktycznie pełna uśmiechu oraz energii gratuluję pomysłów oraz pozdrawiam J.S

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Potwierdzam i przyłączam się do gratulacji!

  • @galaktykanieruchomosci
    @galaktykanieruchomosci8 ай бұрын

    Dziękuję bardzo 🙏❤️💫

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Najem, koszty korzystania z nieruchomości komercyjnych i kilka dygresji. Zapraszam, myślę że warto

  • @piotrw2969
    @piotrw29699 ай бұрын

    witam serdecznie. Co jeśli miasto zrobi plan ogólny, a zostają "stare" plany miejscowe? Czy stare plany zgodne z obecnym studium, a niezgodne z nowym dokumentem tj. planem ogólnym, będą nadal obowiązywać? Czy miasto będzie musiało szybko zaktualizować obecne plany miejscowe pod nowy plan ogólny? Pytam, bo przykładowo ktoś ma rolną działkę w studium i planie miejscowym, a może w planie ogólnym uda się odrolnić, ale miejscowego gmina zapewne tak szybko nie skoryguje. Co wtedy?

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Tak, „stare” plany miejscowe niezgodne z planem ogólnym będą nadal obowiązywać. Ustawa po nowelizacji, jak również przepisy przejściowe wprowadzające nowelizację, nie wygaszają „starych” planów (tak jak ma to miejsce w przypadku studiów zagospodarowania). Nie zobowiązują też gmin do dostosowania „starych” planów do planu ogólnego w określonym terminie. W ustawie są pewne przepisy odnoszące się do działań dotyczących aktualizacji miejscowych planów, jednak tu też brak terminów dostosowania. Zagadnienie nie jest proste i wymaga głębszej analizy. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

  • @Sleepyhead6912
    @Sleepyhead69128 ай бұрын

    Czyli mimo że, są wprowadzane zmiany to tych zmian nie ma. Super, a już myślałem że coś ugram z działką budowlaną o przeznaczeniu pod zabudowę zagrodowa mpzp (jak się dowiedzialem w gminie, takie ustalenie powstało na podstawie budynków na działce, bez sprawdzenia w ewidencji ludności że, od 10 lat żyją tam nierolnicy i nie jest prowadzona działalność rolnicza). A jak mi powiedział zastępca wójta, wniosek o zmianę mpzp zostanie odrzucony. Jest coś co mogę zrobić, poza zostaniem rolnikiem, by móc wybudować dom na działce budowlanej o przeznaczeniu pod zabudowę zagrodową?

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72988 ай бұрын

    @@Sleepyhead6912 Budowa domu na działce musi być zgodna z przeznaczeniem działki w mpzp, w przeciwnym razie może być uznana za samowolę budowalną. Proszę sprawdzić, czy mpzp nie przewiduje jakiegoś uzupełniającego przeznaczenia, być może to byłaby furtka do realizacji zabudowy niezagrodowej. Wnioski o zmianę mpzp nie są niestety wiążące dla organów gminy. Nie znaczy to, że przekonanie organów do takiej modyfikacji jest niemożliwe. Z mojej praktyki wynika, że to się zdarza i to wcale nie tak rzadko. Warto gminie przedstawić dobre uzasadnienie, chociażby powołując się na nieaktualność ustaleń planu, obecne wykorzystanie działki, perspektywy rozwoju danego terenu itp. Jeżeli zmianą zainteresowania byłaby większa grupa mieszkańców gminy, być może wniosek mógłby być złożony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej (przewidzianej w art. 41a ustawy o samorządzie gminnym; minimum od 100 do 300 osób w zależności od liczby mieszkańców gminy). Warto też śledzić procedurę w sprawie uchwalenia planu ogólnego i złożyć odpowiedni wniosek w jej trakcie. Powodzenia!

  • @Sleepyhead6912
    @Sleepyhead69128 ай бұрын

    @@maciejboryczko7298 bardzo dziękuję za odpowiedź, jestem bardzo wdzięczny. Co do zmiany MPZP zastępca wójta stwierdził że, na 98% mój wniosek zostanie odrzucony. Nie znając się na tym co może starosta, chciałabym się jeszcze spytać czy, składając wniosek o pozwolenie na budowę wraz z listem bezpośrednio do starosty opisującym sytuację, ten w trybie "nadzwyczajnym" może wydać pozwolenie, bądź czy taką decyzję można uzyskać w sądzie administracyjnym? W końcu absurdem jest że, widzimisię urzędnika które, nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości i ustalenia strikte na podstawie wyglądu zewnętrznego nieruchomości, bez wglądu w ewidencję ludności i sprawdzenie kto tam mieszka i czy nieruchomość ma związek z rolnictwem, jest absurdem.

  • @Finatio
    @Finatio9 ай бұрын

    Jest to błędne założenie. WIBOR i WIBID nie powinny tworzyć jednej metody. KNF nie powinien zaakceptować takiej metody. To są dwa oddzielne procesy gospodarcze. I różnica pomiędzy tym po ile banki chcą ulokować a po ile chcą przyjąć depozyt jest zmienna. Wystarczy porównać oba te wskaźnik niezależnie. Jest to możliwe na rumuńskich wskaźnikach RIBID i RIBOR. Poziom manipulacji był widoczny jak stopy procentowe szły do góry. Porównujemy WIBID do poziomu oprocentowania nowo założonych depozytów dla tego samego okresu. Różnica ta sięgała nawet 2,5%. Co to oznacza? Bank deklaruje ze chce przyjąć od innego banku depozyt po 5% a tym samym pozyskuje środku z rynku po 3%. WIBID demaskuje manipulacje na WIBOR. Używając danych translacji wyjdzie brak reprezentatywności. Dlatego administrator WIBOR nie jest w stanie wykazać reprezentatywności. W czerwcu pojawił się jakiś pseudodokument ale to nie jest porównanie poziomu translacji do poziomu wskaźnika.

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko729810 ай бұрын

    Zapraszam do komentowania i dyskusji - niebawem minie rok od publikacji wyroku. Na ile wpłynął on na praktykę obrotu?

  • @7Nicolaseven
    @7Nicolaseven11 ай бұрын

    Ta flaga 💀

  • @BogiSv650
    @BogiSv65011 ай бұрын

    Dziękuję za nagranie :) Bardzo fajnie przekazana ważna wiedza

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Super, dziękuję

  • @PanSmiec
    @PanSmiec Жыл бұрын

    Rise and shine mr freeman

  • @karwan1410
    @karwan1410 Жыл бұрын

    Przecież ta zmiana to przygotowanie grunru pod 15 minutowe miasta!

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Moim zdaniem to bardzo odległa perspektywa. Ale sama idea bardzo praktyczna.

  • @xDewREWx
    @xDewREWx Жыл бұрын

    Witam, czy może Pan mi wyjaśnić, czy to znaczy ,ze jesli gmina uchwalila nowy mpzp 30.06.2023 , a ja złoże teraz wniosek o przekształcenie działki z rolnej na budowlaną, to gmina do 01.01.2026 będzie musiała/mogła rozpatrzyć ten wniosek przy okazji tworzenia planu ogólnego?

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Praktyczne pytanie :) Proszę o bezpośredni kontakt.

  • @FISH01994
    @FISH019947 ай бұрын

    Oszczędzę ci 300 zł, przeczytaj Art. 13i ust. 3 pkt. 1). Nie dziękuj.

  • @psioo21
    @psioo21 Жыл бұрын

    Jak zwykle zamiast poprawić działanie obecnego systemu, np. częstsze aktualizacje mpzp czy obowiązek ich wprowadzenia ustawodawca "wywraca stolik". Czyli jedyne na pewno co będzie to problemy dla setek ludzi zajmujących się administracja przez 3 do10 najbliższych lat 😢

  • @maciejboryczko7298
    @maciejboryczko72989 ай бұрын

    Oby nie, ale fakt - zmiana przepisów często wiąże się z "okresem dostosowawczym", którego administracja potrzebuje by działać w nowej rzeczywistości

  • @meniver
    @meniver Жыл бұрын

    no witam szanowny algorytm. Teraz zostanę z tą wiedzą na zawsze

  • @Brian_bs
    @Brian_bs Жыл бұрын

    😢😢😢

  • @wonder_womanX
    @wonder_womanX Жыл бұрын

    Dziękuję za konkretnie informacje. Pytanie mam tylko czy przekazując pieniądze jako sponsor do klubu sportowego w danym miesiącu rozliczam to jako koszt w tym konkretnym miesiacu odniżając podatek dochodowy i składkę zdrowotną czy dopiero na koniec roku wykonuje sie wszelkie odliczenia? Dotyczy JDG

  • @studio.gessel
    @studio.gessel Жыл бұрын

    W opisie pod filmem znajdą Państwo linki do stron wybranych sądów arbitrażowych, kierujących bezpośrednio do treści modelowych klauzul.

  • @studio.gessel
    @studio.gessel Жыл бұрын

    Podzielcie się w komentarzach Waszymi doświadczeniami podatkowymi przy rozliczaniu najmu lokali handlowych 👇